Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Οι ερωτήσεις που έκανα αφορούσαν αν αυτά που ρωτάω μπορούν να υλοποιηθούν μέσα από τις δυνατότητες της παρούσας ROM, όχι με τη χρήση επιπρόσθετου προγράμματος, για αυτό και να με συγχωρέσεις δεν βοηθάει να αμφισβητείς (στο 3.) αν όντως διαβάζω το τόπικ ή όχι. Ο σκοπός στο παρών forum-νομίζω-είναι να βοηθάει ο ένας τον άλλον ανάλογα με την εμπειρία του και όχι ποιός θα την "πει" στον άλλον. Αν σε εκνεύρισαν οι ερωτήσεις μου θα μπορούσες να μην μπεις καν στον κόπο να απαντήσεις.

¨Οσον τώρα αφορά και τις 3 ερωτήσεις μου η λογική είναι η εξής: Εμένα μου είναι απαραίτητο η κάθε μια sim να έχει το δικό της προφίλ (ή δυνατόν) τοσο σε επίπεδο ήχου όσο και σε επίπεδο background (η εικόνα του background), όπως συμβαίνει με τις δίκαρτες συσκευές της samsung (είμαι κάτοχος του samsung st7582 duos), όπου ακούγοντας τον ήχο να μπορώ να καταλαβαίνω σε ποιά γραμμή με καλούν και έχοντας επιλέξει είτε sim 1 είτε sim 2, να μπορώ με μια ματιά ανοίγοντας το τηλέφωνο να ξέρω σε ποιά sim βρίσκομαι.

 

Επίσης ένα άλλο θεματάκι που βλέπω με την πάροδο της χρήσης του S3 είναι ότι κατά τη διάρκεια ενός τηλεφωνήματος (πχ 3 λεπτών) ζεστένεται αρκετά (σε σχέση με την υπόλοιπη συσκευή) η περιοχή του ακουστικού. Είναι φυσιολογικό αυτό για αυτή τη συσκευή? Ευχαριστώ.

 

Ούτε με εκνεύρισαν οι ερωτήσεις σου ούτε σε αμφισβήτησα...αλλιώς όπως λες κι εσύ δεν θα απαντούσα.

Απλά σου είπα ότι αφού διάβασες από την αρχή όλο το θέμα θα έχεις ήδη απάντηση για το θέμα της SD

 

Υ.Γ. Χαίρομαι τουλ που βοήθησα με το dual ringtone

Link to comment
Share on other sites

Ωπα! Τι έχουμε εδώ...;

Το νέο φαίνεται να έχει κυκλοφορήσει εδώ και 1-2 μέρες στο διαδίκτυο.

Διάλεξα στην τύχη ένα από τα links (όλα τα ίδια φαίνεται να λένε πάνω-κάτω) και σας το παραθέτω:

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=el&u=http%3A%2F%2Fgizchina.cz%2F2015%2F07%2F14%2Fvime-jako-prvni-jiayu-speje-ke-krachu%2F

Φαίνεται να την πήρε η μπάλα μετά το πρόσφατο 'κραχ' του κινέζικου χρηματιστηρίου.

 

Όλα τα 'χαμε, λέτε να 'χουμε και... Jiaxit τώρα;

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλημερα. δυστυχως εσπασε η οθονη του κινητου. μηπως γνωριζει κανεις αν η οθονη ειναι μαζι με το digitizer? το λεω γιατι αν ειναι μαζι απο θεμα κοστους την εκατσα. αλλιως φτηνα την εβγαλα. ξερετε μηπως κοστος και που μπορω βρω μια καλη και φτηνη? υπαρχει κανενα βιντεο που δειχνει πως ειναι dissasemble η οθονη γιατι δε βρηκα τπτ.

 

κριμα, πως εσπασε ομως? ειχε θηκη σιλικονης?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! Ξέρει κανείς πότε βγαίνει η επίσημη λολιποπ έκδοση για το κινητό? Θα μου εμφανιστεί μνμ για εγκατάσταση ή πρέπει να την φλασαρω εγώ και μετά από την αρχή applications κλπ?
Link to comment
Share on other sites

Ωπα! Τι έχουμε εδώ...;

Το νέο φαίνεται να έχει κυκλοφορήσει εδώ και 1-2 μέρες στο διαδίκτυο.

Διάλεξα στην τύχη ένα από τα links (όλα τα ίδια φαίνεται να λένε πάνω-κάτω) και σας το παραθέτω:

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=el&u=http%3A%2F%2Fgizchina.cz%2F2015%2F07%2F14%2Fvime-jako-prvni-jiayu-speje-ke-krachu%2F

Φαίνεται να την πήρε η μπάλα μετά το πρόσφατο 'κραχ' του κινέζικου χρηματιστηρίου.

 

Όλα τα 'χαμε, λέτε να 'χουμε και... Jiaxit τώρα;

Ωραία τη κάναμε την τύχη μας πάλι... Αμφιβάλλω αν θα δούμε ποτέ lollipop official. Μακάρι να βγω ψεύτης όμως!

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε βαλει LP σας δουλεβουν τα smart wake κανονικα?

Χρησιμοποιουσα τα "Double click to wake screeen" & "Draw up to unlock" και τωρα δεν δουλεβουν.

Εχω την S3 20150613-005037, μηπως ειναι θεμα της ROM?

Link to comment
Share on other sites

http://tfandroid.es/en/rom-jiayus3-pure-aosp-v1-tf-2/.

 

Οδηγίες Εγκατάστασης:

Download ROM and copy it to the internal SD.
Enter TWRP Recovery.
Wipe Data (Optional, and makes installation).
Wipe Cache. (Optional, and makes installation)
Wipe Dalvik Cache. (Optional, and makes installation)
Format system. (Optional, and makes installation)
Install ROM from SD.
Automatic restart.

 

Στην αρχή είναι η έκδοση 1. Τώρα έχουν την 1.5. Ενεργοποίησε WiFi και κάνε όλα τα update μέχρι την έκδοση 1.5. Στο λέει από μόνο του μέσω OTA.

 

ευχαριστώ φιλος...μεχρι στιγμής ειμαι ευχαριστημενος:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε βαλει LP σας δουλεβουν τα smart wake κανονικα?

Χρησιμοποιουσα τα "Double click to wake screeen" & "Draw up to unlock" και τωρα δεν δουλεβουν.

Εχω την S3 20150613-005037, μηπως ειναι θεμα της ROM?

 

Έχει update 23062015, που έχει κανονικά smart wakes. Πιθανόν να μπορείς να το βάλεις και από τα updates του τηλεφώνου, αν δεν έχεις πειράξει το recovery....

Link to comment
Share on other sites

κριμα, πως εσπασε ομως? ειχε θηκη σιλικονης?

 

ειχε θηκη σιλικονης αλλα δυστυχως κατι επεσε πανω του (απευθειας στην οθονη και εσπασε. θα παραγγειλω αλλη οθονη μεσω καρτας απο εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

Σημερα απο το πρωι ο firefox μου εσπασε τα νευρα και συνεχεια κρασαρε!!!

εχουμε κατι πιο σταθερο δοκιμασμενο???

η μπαταρια με τρελο πειραγμα ολη τη μερα με wifi δεδομενα εγκατασταση προγραμματα ρυθμισεις ιντερνετ βιντεακια το βραδυ το ειπε το ποιημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι με Wind, μάλλον είναι bug της έκδοσης, περιμένουμε την επόμενη. Και εγώ δεν έχω δει ακόμα 4G στην Θεσσαλονίκη. Φόρεσα δανεική μιά Vodafone και έπιασε αμέσως 4G. Άρα δεν έχει κάποιο θέμα το τηλέφωνο και περιμένω...

 

Εννοείται ότι πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει το 4G σε Cosmote και Vodafone και να έχεις αλλάξει κάρτα με κωδικό 10100 στην Wind (Απριλίου και μετά).

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι με Wind, μάλλον είναι bug της έκδοσης, περιμένουμε την επόμενη. Και εγώ δεν έχω δει ακόμα 4G στην Θεσσαλονίκη. Φόρεσα δανεική μιά Vodafone και έπιασε αμέσως 4G. Άρα δεν έχει κάποιο θέμα το τηλέφωνο και περιμένω...

 

Εννοείται ότι πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει το 4G σε Cosmote και Vodafone και να έχεις αλλάξει κάρτα με κωδικό 10100 στην Wind (Απριλίου και μετά).

 

θα δοκιμασω την wind γιατι σε αλλο κινητο επιασα.τωρα cosmote εχω και δεν εχει πιασει.ισως να μην εχει ερθει ακομα σημα στην περαια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει προσέξει κανείς αν λαμβάνει μήνυμα ειδοποίησης όταν δέχεται κλήση με το τηλέφωνο απενεργοποιημένο; Έχω σαν προεπιλεγμένη εφαρμογή το Chomp SMS και δεν έρχεται. Υπάρχει κάποια εφαρμοφή που να εμφανίζει αυτού του είδους τις ειδοποιήσεις, είναι θέμα κάποιας ρύθμισης ή του τηλεφώνου;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει προσέξει κανείς αν λαμβάνει μήνυμα ειδοποίησης όταν δέχεται κλήση με το τηλέφωνο απενεργοποιημένο; Έχω σαν προεπιλεγμένη εφαρμογή το Chomp SMS και δεν έρχεται. Υπάρχει κάποια εφαρμοφή που να εμφανίζει αυτού του είδους τις ειδοποιήσεις, είναι θέμα κάποιας ρύθμισης ή του τηλεφώνου;

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην ειδοποίηση που εμφανίζεται στη lockscreen, το πράσινο εικονίδιο με το μήνυμα που αν το σύρεις πάνω στο "κουμπί" ξεκλειδώματος υποτίθεται θα σου ανοίξει την εφαρμογή μηνυμάτων για να δεις το νέο μήνυμα.

 

Μετά από πραγματικά πολλές δοκιμές που έχω κάνει (μαζί με διάφορα... ψιλο-διεστραμμένα γιατροσόφια), μπορώ να πω ότι αυτό δε συνεργάζεται με τίποτα με "τρίτες" εφαρμογές μηνυμάτων.

Μόνο αν βρεις κάποια εφαρμογή με όμοια υπογραφή με τη 'μαμίσια' εφαρμογή μηνυμάτων και αντικαταστήσεις με αυτήν τη 'μαμίσια' θα δουλέψει.

 

Η καλύτερη τέτοια που έχω βρει (επίσης μετά από πολύ ψάξιμο) που να υποστηρίζει σωστά και Ελληνικά με 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα είναι αυτή που αναφέρω εδώ, μαζί με οδηγίες για την εγκατάστασή της.

Μόνο μειονέκτημα (προφανώς σοβαρό για κάποιους) είναι ότι δεν υποστηρίζει 2 sim...

Link to comment
Share on other sites

ειχε θηκη σιλικονης αλλα δυστυχως κατι επεσε πανω του (απευθειας στην οθονη και εσπασε. θα παραγγειλω αλλη οθονη μεσω καρτας απο εξωτερικο

 

Εχω μια συσκευη με τα 2 gb, αλλα υποθετω ειναι το ιδιο και με τα 3 που εχω τωρα οσον αφορα την οθονη. Μου επεσε στη θαλασσα για κλασμα δευτερολεπτων αλλα δεν εκανα τα σωστα βηματα για να βγαλω το αλατι και βραχυκυκλωσε. Η οθονη ειναι χωρις καμια γρατσουνια αλλα δεν ξερω αν θα σου δουλεψει. Απο αυτο μονο την μπαταρια κρατησα και το πισω καπακι ( ειναι μαυρο και εχω το καινουριο με το ασπρο). Αν θελεις μπορω να στο στειλω.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην ειδοποίηση που εμφανίζεται στη lockscreen, το πράσινο εικονίδιο με το μήνυμα που αν το σύρεις πάνω στο "κουμπί" ξεκλειδώματος υποτίθεται θα σου ανοίξει την εφαρμογή μηνυμάτων για να δεις το νέο μήνυμα.

 

Μετά από πραγματικά πολλές δοκιμές που έχω κάνει (μαζί με διάφορα... ψιλο-διεστραμμένα γιατροσόφια), μπορώ να πω ότι αυτό δε συνεργάζεται με τίποτα με "τρίτες" εφαρμογές μηνυμάτων.

Μόνο αν βρεις κάποια εφαρμογή με όμοια υπογραφή με τη 'μαμίσια' εφαρμογή μηνυμάτων και αντικαταστήσεις με αυτήν τη 'μαμίσια' θα δουλέψει.

 

Η καλύτερη τέτοια που έχω βρει (επίσης μετά από πολύ ψάξιμο) που να υποστηρίζει σωστά και Ελληνικά με 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα είναι αυτή που αναφέρω εδώ, μαζί με οδηγίες για την εγκατάστασή της.

Μόνο μειονέκτημα (προφανώς σοβαρό για κάποιους) είναι ότι δεν υποστηρίζει 2 sim...

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν λες "δεν υποστηρίζει 2 sim" τι εννοείς. Εγώ την άλλη βδομάδα θα έχω την 2η sim που θα είναι μόνο για internet. Από την 1η sim θα στέλνω μηνύματα και θα δέχομαι. Θα έχω κάποιο πρόβλημα ή εννοείς ότι εάν μου στέλνει κάποιος μήνυμα (π.χ. wind) στην 2η sim δεν θα το βλέπω;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν λες "δεν υποστηρίζει 2 sim" τι εννοείς. Εγώ την άλλη βδομάδα θα έχω την 2η sim που θα είναι μόνο για internet. Από την 1η sim θα στέλνω μηνύματα και θα δέχομαι. Θα έχω κάποιο πρόβλημα ή εννοείς ότι εάν μου στέλνει κάποιος μήνυμα (π.χ. wind) στην 2η sim δεν θα το βλέπω;

Ειδικά για τη χρήση που το θες (μόνο data από τη 2η sim), θα είσαι μια χαρά.

Απλώς το συγκεκριμένο (αλλά και οι πιο πολλές από τις 'τρίτες' εφαρμογές, δυστυχώς) δε σου επιτρέπουν να επιλέξεις από πού θα στείλεις μήνυμα, από τη sim1 ή τη sim2 - με άλλα λόγια, θα στέλνεις μόνο από την 1η sim, όπως είσαι και τώρα.

Δεν έχω παίξει ο ίδιος ποτέ με 2 sim (αν και είχα δίκαρτα τηλέφωνα από χρόνια - ας είναι καλά οι Κινέζοι! :-) αλλά φαντάζομαι ότι από όποια από τις 2 sim και να έρθει μήνυμα, θα το δεις κανονικά, απλώς εσύ θα μπορείς να στείλεις μόνο από τη μία (ας μας το επιβεβαιώσει όμως και κάποιος που ξέρει από... 2 sim (όπως λέμε... από βέσπα!)

Link to comment
Share on other sites

Ωπα! Τι έχουμε εδώ...;

Το νέο φαίνεται να έχει κυκλοφορήσει εδώ και 1-2 μέρες στο διαδίκτυο.

Διάλεξα στην τύχη ένα από τα links (όλα τα ίδια φαίνεται να λένε πάνω-κάτω) και σας το παραθέτω:

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=el&u=http%3A%2F%2Fgizchina.cz%2F2015%2F07%2F14%2Fvime-jako-prvni-jiayu-speje-ke-krachu%2F

Φαίνεται να την πήρε η μπάλα μετά το πρόσφατο 'κραχ' του κινέζικου χρηματιστηρίου.

 

Όλα τα 'χαμε, λέτε να 'χουμε και... Jiaxit τώρα;

 

Χτεσινό πάντως update του ίδιου άρθρου, από το ίδιο site, αναφέρει ότι μάλλον θα αποφύγουν την πτώχευση μέσα από συγχώνευση με τρεις άλλες εταιρίες. Και όλα αυτά βέβαια, βασισμένα σε ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φιλος...μεχρι στιγμής ειμαι ευχαριστημενος

Το μόνο που με χαλάει σ' αυτή τη ROM είναι ότι δεν έχει Fullscreen Caller Image. Δηλαδή όταν κάποιος παίρνει τηλέφωνο αν έχεις βάλει μια φωτογραφία σ' αυτό το Contact δεν στη δείχνει, απλά δείχνει το wallpaper που έχεις βάλει.

 

Κατά τα άλλα το Gravity Box δουλεύει αψεγάδιαστα σ' αυτή την έκδοση...

 

Χτεσινό πάντως update του ίδιου άρθρου, από το ίδιο site, αναφέρει ότι μάλλον θα αποφύγουν την πτώχευση μέσα από συγχώνευση με τρεις άλλες εταιρίες. Και όλα αυτά βέβαια, βασισμένα σε ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες... :wacko:

Τι 'χες Γιάννη τι 'χα πάντα... Όταν βλέπεις καπνό, σίγουρα υπάρχει φωτιά. Μακάρι να προλάβουν να τι σβήσουν οι Κινέζοι. Κρίμα είναι...

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τη χρήση που το θες (μόνο data από τη 2η sim), θα είσαι μια χαρά.

Απλώς το συγκεκριμένο (αλλά και οι πιο πολλές από τις 'τρίτες' εφαρμογές, δυστυχώς) δε σου επιτρέπουν να επιλέξεις από πού θα στείλεις μήνυμα, από τη sim1 ή τη sim2 - με άλλα λόγια, θα στέλνεις μόνο από την 1η sim, όπως είσαι και τώρα.

Δεν έχω παίξει ο ίδιος ποτέ με 2 sim (αν και είχα δίκαρτα τηλέφωνα από χρόνια - ας είναι καλά οι Κινέζοι! :-) αλλά φαντάζομαι ότι από όποια από τις 2 sim και να έρθει μήνυμα, θα το δεις κανονικά, απλώς εσύ θα μπορείς να στείλεις μόνο από τη μία (ας μας το επιβεβαιώσει όμως και κάποιος που ξέρει από... 2 sim (όπως λέμε... από βέσπα!)

 

το Go SMS Pro που έχω εδώ και καμία 10ριά μέρες τα κάνει όλα.

 

Και δέχεται 160 ελληνικούς χαρακτήρες, και επιλέγεις από πια κάρτα θες να φύγει το μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα το Gravity Box δουλεύει αψεγάδιαστα σ' αυτή την έκδοση...

Και ετοιμαζόμουν να ρωτήσω γι' αυτό...! :D

 

Χτεσινό πάντως update του ίδιου άρθρου, από το ίδιο site, αναφέρει ότι μάλλον θα αποφύγουν την πτώχευση μέσα από συγχώνευση με τρεις άλλες εταιρίες. Και όλα αυτά βέβαια, βασισμένα σε ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες... :wacko:

Ναι, το είχα δει. Τα ίδια πάνω κάτω αναφέρει και ο Christopher Straßer στο Gizchina.de:

http://www.gizchina.de/jiayu-ist-nicht-pleite-aber-es-gibt-veraenderungen.html

Επικαλούμενος δήλωση του Jan Sebastian Jirsta της jiayu.de, αναφέρει και αυτός τη συγχώνευση με την εταιρία που τους φτιάχνει τις οθόνες, αυτήν που τους φτιάχνει τις μπαταρίες και μια εταιρία λογισμικού (αυτή που τους φτιάχνει το software? :-)

Σαν επιβεβαίωση δε του ότι η Jiayu συνεχίζει κανονικά, λέει ότι παρουσίασαν τις πρώτες επίσημες εικόνες του Jiayu S4 (το οποίο βέβαια όπως όλοι ξέρουμε έρχεται εδώ και μήνες, και έρχεται, και έρχεται, και στριβει τη γωνία, και...)

 

Εγώ πάντως θα είμαι χαρούμενος αν τουλάχιστον συνεχίσουμε να βλέπουμε αναβαθμίσεις για τις συσκευές μας και υποστήριξη (service / ανταλλακτικά) σε περίπτωση που μας... σκάσει κάτι! :)

Link to comment
Share on other sites

 

οχι απλα κανω ερευνα αγορας ωστε μολις ανοιξουν οι τραπεζες να το αγορασω. τελικα βρηκα αυτο. ελπιζω να ειναι καλο http://yigoushop.com/original-jiayu-s3-full-lcd-display-touch-screen-digitizer-assembly-for-jiayu-s3-p-857.html

 

και γιατί κατέληξες στο 2ο? το πρώτο που είναι στα μισά λεφτά δεν κάνει?

Ρώτησες κάποιον που ξέρει?

Πέρα από τον Digitizer, ...έσπασε και η LCD οθόνη?

 

:!: Ερώτηση: όλοι έχετε ROM με κάτι W μέσα του τύπου S3W....

Εγώ έχω την S3S 2015507-083407 αυτή κάνει αυτόματη ενημέρωση? Τι ROM είναι?, έτσι μου ήρθε από to2c! :!:

Πείτε μου σας παρακαλώ, να περιμένω ΟΤΑ?

Edited by PopCorn1
Link to comment
Share on other sites

και γιατί κατέληξες στο 2ο? το πρώτο που είναι στα μισά λεφτά δεν κάνει?

Ρώτησες κάποιον που ξέρει?

Πέρα από τον Digitizer, ...έσπασε και η LCD οθόνη?

 

:!: Ερώτηση: όλοι έχετε ROM με κάτι W μέσα του τύπου S3W....

Εγώ έχω την S3S 2015507-083407 αυτή κάνει αυτόματη ενημέρωση? Τι ROM είναι?, έτσι μου ήρθε από to2c! :!:

Πείτε μου σας παρακαλώ, να περιμένω ΟΤΑ?

οχι δεν εχει οτα και εμενα απο εκει μου ηρθε με αυτην την ρομ και δουλευει μπαλα...οποτε περιμενε να βγει η τελικη λολιποπ να την περασεις.
Link to comment
Share on other sites

και γιατί κατέληξες στο 2ο? το πρώτο που είναι στα μισά λεφτά δεν κάνει?

Ρώτησες κάποιον που ξέρει?

Πέρα από τον Digitizer, ...έσπασε και η LCD οθόνη?

 

:!: Ερώτηση: όλοι έχετε ROM με κάτι W μέσα του τύπου S3W....

Εγώ έχω την S3S 2015507-083407 αυτή κάνει αυτόματη ενημέρωση? Τι ROM είναι?, έτσι μου ήρθε από to2c! :!:

Πείτε μου σας παρακαλώ, να περιμένω ΟΤΑ?

 

τελικα πηρα απο εμπιστο μαγαζι το vifocal. δεν ηθελα να το ρισκαρω απο θεμα ποιοτητας μηπως ειναι πιο low quality κτλ. λιγο πιο ακριβο μεν αν πιο εμπιστο δε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...