Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για παμε ενα ενα

 

1 δεν υπαρχει προβλημα σωστα το εκανες διαφορετικα δεν θα γινοταν το φλασαρισμα

2 σοθ προτεινω να κανεισ 3 πληρης κυκλουσ φορτισης εκφορτισης τησ μπαταριας καθωσ και battery calibration καθε φορα

δλδ φορτιζεις το κινητο 100% κανεις battery callibration ( ψαξε στο playstore και κατεβασε την πρωτη εφαρμογη που θα σου βγαλει)

το αφηνεις να παει 0% και επειτα το ξανακανεις αυτο αλλες 2 φορες

ετσι η μπαταρια σου θα στρωσει

 

3 η RC5 εκτος απο τη γρηγορη φορτιση για μενα ειναι πιο γρηγορη αλλα εχει μεγαλυτερη καταναλωση μπαταριας οποτε εσυ αποφασιζεις

 

4 δοκιμασε αλλη θυρα usb προσωπικα δεν μου εχει τυχει ποτε

 

5 ψαξε στο φακελο myfavorite και πες μου αν ειναι εκει (αν το κατεβασες με τον stock browser θα ειναι στο myfavorite)

 

6 ναι αξιζει η αναβαθμιση της TWRP

 

7 ναι μπορεις να το αλλαξεις απο τις ρυθμισεις της καμερας

 

8 ανοιγεις την εφαρμογη που περνεις τηλ πας πανς δεξια στις 3 τελειες επειτα ρυθμσεις κααι ξετικαρεις εκει που λεει "επισης δονηση για

κλησεις¨"

αν εχεις καποια απορια εδω ειμαστε

 

Υ.Γ 1 ναι σου προτεινω να μεινεισ σε λολιποπ μεχρι να φτιαξουν τις παιδικες αρρωστιες τησ ΜΜ

Υ.Γ 2 δεν μας κουρασες αυτη ειναι η δουλεια των φορουμ

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Flashαρα και την RC5 και το τελευταίο twrp και το κινητό πηγαίνει ακόμη καλύτερα από πριν. Το battery drop ξεκίνησε αυτήν την φορά από 5% και όχι από το 15%, είμαι σε διαδικασία calibration τώρα... Για το usb πρέπει να είναι θέμα των drivers του υπολογιστή αλλά δεν το συνδέω μέχρι να ολοκληρώσω τα calibrations... Για τον myfavorite φάκελο είχες δίκιο. Αλλά κατέβηκε μόνο από την stock browser. Από chrome και google drive που είχα δοκιμάσει τίποτα... Τώρα με την RC5 διορθώθηκε. Για την δόνηση η επιλογή που γράφεις απενεργοποιεί την δόνηση όταν σε καλούν. Εγώ ψάχνω την απενεργοποίηση του vibrate on answer. Και κάτι ακόμη:

 

Στο ac βάλε 1600 στο usb 1000

Να ξέρεις ότι για να έχεις γρήγορη φόρτιση χρειάζεσαι και κατάλληλο φορτιστή όχι τον εργοστασιακν

 

Αυτές είναι οι ρυθμίσεις για το fast charge; Και αν ναι όταν το συνδέω σε fast charge φορτιστή ενεργοποιώ το fast charge αλλιώς σε απλό φορτιστή το έχω κλειστό;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανέφερες τη μαγική λέξη bootloop να αναφέρω κι εγώ τη δική μου εμπειρία που για να το λύσω έκανα μέχρι και format, χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά, η λύση ήταν, ΤΙΠΟΤΑ! Το κινητό από ένα σημείο και μετά έστρωσε από μόνο του και τώρα λειτουργεί κανονικά. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να είχε πρόβλημα το power button και εν τέλει να ξεκόλλησε από το πολύ σκάλισμα που του έκανα. Τώρα το δουλεύω με double tap για άνοιγμα και screen off εφαρμογή για σβήσιμο οθόνης. Κακά τα ψέμματα, αν έχει ένα αδύναμο σημείο η συσκευή αυτή είναι τα φυσικά πλήκτρα, φτωχά σε άισθηση και λεπτεπίλεπτα.

 

Δεν ξερω πως, αλλα εστρωσε :up:. Σημερα, ως τωρα τουλαχιστον, ολα καλα και Adaway εχω και μια υστερηση που ειχα στην αποκατασταση του σηματος μετα απο ξεκλειδωμα, εξαφανιστηκε :D

Και μια που το ειπες για το screen on-off εγω χρησιμοποιω Greenify για screen off και Draw up to unlock για να την ανοιγω

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Jiayu S3 advanced, με Αndroid 5.1.1, και αριθμό έκδοσης:JY-S3_Jiayu_Germany 20151127-194529 και σήμερα προσπαθώντας να συνδέσω το κινητό μου στον υπολογιστή μου (που τρέχει windows 10, 32-bit) για να μεταφέρω αρχεία από και προς την κάρτα sd, δεν μπορώ να δω το κλασσικό μήνυμα "Σύνδεση σε υπολογιστή μέσω USB" όπου εκεί μετά πατώντας πάνω στο μήνυμα αυτό σου προτείνει να επιλέξεις αν θα συνδεθείς σαν "συσκευή πολυμέσων ΜΤΡ" ή σαν "κάμερα ΡΤΡ". Δεν υπάρχει καμμία αντίδραση από μέρους του υπολογιστή, ούτε καν ο χαρακτηριστικός ήχος όταν συνδέετα μια USB συσκευή. Παρ'όλα αυτά η συσκευή δείχνει ότι φορτίζεται όταν την συνδέω στην USB. Επίσης πηγαίνοντας στο κινητό σε "Ρυθμίσεις" και μετά "Αποθηκευτικός χώρος" και μετά πατώντας το touch κάτω αριστερά κουμπί του κινητού, εμφανίζει (χωρίς δυνατότητα επιλογής) "Σύνδεση υπολογιστή μ..", που μέσω αυτής της επιλογής θα μπορούσα να ενεργοποιήσω την σύνδεση μέσω usb με τον υπολογιστή μου.

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη....

με τα παραθυρια τα 10αρια δεν εχω καλες σχεσεις.

Αν μπορουσες να πας πισω στα 7αρια; θα ηταν πολυ ευκολα τα πραγματα. Γιατι απο οτι καταλαβα δεν βλεπει ή δεν εχει καθολου τους ΜΤΚ οδηγους.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος???

 

Πρώτον άλλαξε καλώδιο usb και θύρα

Αν δεν το δει βάλει τους drivers του κινητού

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος???

@sokolataki, είσαι σίγουρος; επειδή δεν έχω πια την RC5, νομίζω βγαίνει μόνο ειδοποίηση στο status bar και από εκεί επιλέγεις αν θα είναι MTP, μόνο φόρτιση, ή PTP.

Εννοείται ότι με τα Windows 10 όλο αναποδιές διαβάζουμε στα φόρουμ, οπότε εκτός από θέμα καλωδίου ή και usb θύρας, παίζει και πρόβλημα drivers...

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@sokolataki, είσαι σίγουρος; επειδή δεν έχω πια την RC5, νομίζω βγαίνει μόνο ειδοποίηση στο status bar και από εκεί επιλέγεις αν θα είναι MTP, μόνο φόρτιση, ή PTP.

Εννοείται ότι με τα Windows 10 όλο αναποδιές διαβάζουμε στα φόρουμ, οπότε εκτός από θέμα καλωδίου ή και usb θύρας, παίζει και πρόβλημα drivers...

 

Στάλθηκε από το s3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

οι drivers σε windows 7 μπανουν μονοι τους οταν συνδεσεις το τηλ για πρωτη φορα

αυτο ισως να μη γινεται στα windows 10 και για αυτο να υπαρχει το προβλημα

 

γενικα windows 10 και 8 εχουν τα θεματα τους εγω προσωπικα δεν τα θελω μπορω να σου πω οτι τα μισω κιολας

Link to comment
Share on other sites

Εχω συνδέσει το κινητό σε 3 διαφορετικούς υπολογιστές, όπου ο τρίτος έχει windows 7 ultimate. Kαι στους 3 υπολογιστές είναι εγκατεστημένοι οι ΜΤΚ drivers του κινητού και εχω χρησιμοποιήσει κ 2ο καλώδιο κ η συμπεριφορά παραμένει η ίδια, δεν ενεργοποιείται η usb!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχω συνδέσει το κινητό σε 3 διαφορετικούς υπολογιστές, όπου ο τρίτος έχει windows 7 ultimate. Kαι στους 3 υπολογιστές είναι εγκατεστημένοι οι ΜΤΚ drivers του κινητού και εχω χρησιμοποιήσει κ 2ο καλώδιο κ η συμπεριφορά παραμένει η ίδια, δεν ενεργοποιείται η usb!!!!

 

 

Kαλημέρα. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο να δομιμάσω από εδώ και στο εξής. Να σκέφτομαι πως η mini usb θύρα του κινητού μου έχει πρόβλημα, παρά το γεγονός ότι το κινητό φορτίζει κανονικά, ή με κάποιο τρόπο έγινε suspend και είναι θέμα κάποιας ρύθμισης?

Ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια. Έχει κανείς καμμιά ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο να δομιμάσω από εδώ και στο εξής. Να σκέφτομαι πως η mini usb θύρα του κινητού μου έχει πρόβλημα, παρά το γεγονός ότι το κινητό φορτίζει κανονικά, ή με κάποιο τρόπο έγινε suspend και είναι θέμα κάποιας ρύθμισης?

Ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια. Έχει κανείς καμμιά ιδέα??

Για δοκίμασε από τα Developer options στα Settings να αλλάξεις τη ρύθμιση (on <-> off) για το USB debgging, μήπως και...

Link to comment
Share on other sites

οι drivers σε windows 7 μπανουν μονοι τους οταν συνδεσεις το τηλ για πρωτη φορα

αυτο ισως να μη γινεται στα windows 10 και για αυτο να υπαρχει το προβλημα

 

γενικα windows 10 και 8 εχουν τα θεματα τους εγω προσωπικα δεν τα θελω μπορω να σου πω οτι τα μισω κιολας

 

Όταν εγκατέστησα τα 10 τον Μάιο (upgrade από 7 Ultimate), κατέβασαν τους αντίστοιχους drivers και αναγνώρισαν αμέσως το S3 Plus.

Link to comment
Share on other sites

RC5 με FlashTools δεν υπάρχει. Αυτό που κυκλοφόρησε είναι ένα update και πρέπει να έχεις την RC4. Αφού την εγκαταστήσεις και κάνεις μια επανεκκίνηση, μετά μέσω TWRP μπορεί να περάσεις RC5.

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υπάρχει και εγκατάσταση με Flash Tools και είναι 783 mb

 

http://www.needrom.com/download/jiayu_s3_5-1-1/

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τέλος της άδειας ήρθε ή ώρα να αλλάξω την πλακέτα του USB. Ή φόρτιση σε εξωτερικό φορτιστή δεν είναι τόσο πρόβλημα που λύνεται με μία έξτρα μπαταρία. Το βασικό πρόβλημα είναι ή σύνδεση με τον Υ/Η για μεταφορά αρχείων αλλά και flashαρισμα....

 

Έχει αλλάξει κάποιος την πλακέτα του USB; Έχω κάποιες απορίες:

Α) αν το έκανε μόνος του με βασικές γνώσεις, αν ειναι εύκολο δηλαδή.

Β) αν χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο χειρισμό...

Γ) ποια πλακέτα και από που πήρε και αν είναι ικανοποιημένος με το τελικό αποτέλεσμα...

 

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επανέρχομαι γιατί το πρόβλημα με το USB γίνεται εκνευριστικό, πήγα αρκετά ποστ πίσω αλλά δεν βρήκα κάτι για το USB

 

έχει αλλάξει κάποιος το USB στο κινητό???

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στη παρεα, μετα απο 2 συνεχομενα σπασιματα της οθονης του κινητου απο ισαριθμες πτωσεις αποφασισα να μην το ξαναφτιαξω, εχω λοιπον 2 μπαταριες και ενα εξωτερικο φορτιστη, μια ροζ θηκη, και μια θηκη σιλικονης μαζι με το σπασμενο κινητο. Τα χαριζω λοιπον σε μελος της παρεας, ο πρωτος κερδιζει.
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτηκα να τα ζητήσω αφού είμαι πρώτος αλλά έχω και μπαταρία και εξωτερικό φορτιστή, οπότε καλύτερα να τα πάρει κάποιος άλλος που θα τα χρειάζεται περισσότερο :D
Link to comment
Share on other sites

Θα τα ήθελα εγώ αν θέλεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημερα στη παρεα, μετα απο 2 συνεχομενα σπασιματα της οθονης του κινητου απο ισαριθμες πτωσεις αποφασισα να μην το ξαναφτιαξω, εχω λοιπον 2 μπαταριες και ενα εξωτερικο φορτιστη, μια ροζ θηκη, και μια θηκη σιλικονης μαζι με το σπασμενο κινητο. Τα χαριζω λοιπον σε μελος της παρεας, ο πρωτος κερδιζει.

 

Θα τα ήθελα εγώ για αντακακτηκα αν θέλεις και εσύ βέβαια ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στη παρεα, μετα απο 2 συνεχομενα σπασιματα της οθονης του κινητου απο ισαριθμες πτωσεις αποφασισα να μην το ξαναφτιαξω, εχω λοιπον 2 μπαταριες και ενα εξωτερικο φορτιστη, μια ροζ θηκη, και μια θηκη σιλικονης μαζι με το σπασμενο κινητο. Τα χαριζω λοιπον σε μελος της παρεας, ο πρωτος κερδιζει.

 

βρισκομαι στη Θεσσαλονικη, για να μη μπω στη διαδικασια αποστολης, θα προτιμησω παραδοση χερι με χερι.

Link to comment
Share on other sites

βρισκομαι στη Θεσσαλονικη, για να μη μπω στη διαδικασια αποστολης, θα προτιμησω παραδοση χερι με χερι.

 

Όπως νομίζεις εγώ είμαι Κρήτη δεν θα είνα πρόβλημα να πληρώσω να μεταφορικά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στη παρεα, μετα απο 2 συνεχομενα σπασιματα της οθονης του κινητου απο ισαριθμες πτωσεις αποφασισα να μην το ξαναφτιαξω, εχω λοιπον 2 μπαταριες και ενα εξωτερικο φορτιστη, μια ροζ θηκη, και μια θηκη σιλικονης μαζι με το σπασμενο κινητο. Τα χαριζω λοιπον σε μελος της παρεας, ο πρωτος κερδιζει.

Κακό αυτό, 2 στα 2...

 

Θα μας πεις αν θέλεις τις σχετικές με τις... απώλειες εμπειρίες, μιας και τα πέρασες μάλιστα δις, έτσι για να ξέρουμε τι μας περιμένει σε ανάλογη περίπτωση...;

 

Π.χ. οι πτώσεις ήταν μεγάλες, θα έλεγες ότι δικαιολογούσαν αυτό που συνέβη, ή θα έλεγες ότι η οθόνη είναι πιο ευπαθής από το αναμενόμενο...;

Ανταλλακτικό βρήκες εύκολα (2 φορές μάλιστα...!) και σε τι κόστος πάνω κάτω...;

Και τέλος τοποθέτηση μόνος σου, ή σε κανένα μαγαζί εδώ που το ανέλαβε...;

 

Και δεν μπορώ, θα ρωτήσω και κάτι ακόμα: Σε τι συσκευή λες να πας μετά το S3; Μπορεί να είναι πλέον σχετικά παλιό, αλλά νομίζω ότι έθεσε τον πήχυ σχετικά ψηλά για όσους το έχουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη πτωση ηταν πολυ ασχημη, πανω σε πετρα απο τραπεζι. Η παραγγελια της οθονης εγινε απο το vickmall με 62 δολαρια, η τοποθετηση απο ενα φιλο που κανει τετοιες δουλειες. Η δευτερη ομως πτωση εγινε πανω σε χωμα, απο μικροτερο υψος που δε θα δικαιολογουσε το σπασιμο της.

επειδη το χρειαζομουν αμεσσα το κινητο πηρα to xiaomi redminote 3 pro απ το warehouse του vickmall και το ειχα σε 2 μερες.

Link to comment
Share on other sites

βρισκομαι στη Θεσσαλονικη, για να μη μπω στη διαδικασια αποστολης, θα προτιμησω παραδοση χερι με χερι.

 

Είμαι και εγώ Θεσσαλονίκη, αν είναι δυνατό θα ήθελα μια μπαταρία ή και το τηλέφωνο να δω πως αλλάζει η πλακέτα του usb

Link to comment
Share on other sites

η πρωτη πτωση ηταν πολυ ασχημη, πανω σε πετρα απο τραπεζι. Η παραγγελια της οθονης εγινε απο το vickmall με 62 δολαρια, η τοποθετηση απο ενα φιλο που κανει τετοιες δουλειες. Η δευτερη ομως πτωση εγινε πανω σε χωμα, απο μικροτερο υψος που δε θα δικαιολογουσε το σπασιμο της.

επειδη το χρειαζομουν αμεσσα το κινητο πηρα to xiaomi redminote 3 pro απ το warehouse του vickmall και το ειχα σε 2 μερες.

Thanks για τις απαντήσεις! Ελπίζω οι μέχρι τώρα πτώσεις να ήταν οι τελευταίες που θα δεις...! ;)

 

Πάντως, Gorilla Glass, θήκες, screen protectors και ιστορίες... Τελικά είναι περισσότερο θέμα τύχης μου φαίνεται.

Το... αντιπαράδειγμα είναι η περίπτωση φίλου που του έπεσε το τηλέφωνο (ένα Lenovo) δύο φορές από τον δεύτερο όροφο(!), τη μία σε ένα παρτέρι με χώμα και φυτά (οκ...), αλλά τη δεύτερη σε τσιμέντο(!)

Και μέχρι σήμερα εξακολουθεί να δουλεύει μια χαρά (αφού μετά τη 2η πτώση μάζεψε κινητό, καπάκια και μπαταρίες, που είχαν... απλωθεί σε μια ακτίνα 3 μέτρων και απλώς τα ξανάβαλε στη θέση τους!)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στη παρεα, μετα απο 2 συνεχομενα σπασιματα της οθονης του κινητου απο ισαριθμες πτωσεις αποφασισα να μην το ξαναφτιαξω, εχω λοιπον 2 μπαταριες και ενα εξωτερικο φορτιστη, μια ροζ θηκη, και μια θηκη σιλικονης μαζι με το σπασμενο κινητο. Τα χαριζω λοιπον σε μελος της παρεας, ο πρωτος κερδιζει.

 

θα με ενδιεφεραν και εμενα τα ανταλλακτικα η' τουλαχιστον 1 μπαταρια γιατι εγω θεμα.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εγκατέστησα την xtreme 2.1 και δεν πρόλαβα καν να δω τα χαρακτηριστικά της και τώρα μου βγαίνει μήνυμα για xtreme 2.2

 

Αξίζει ή να περιμένω ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...