Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα αντιμετώπισα μια περίεργη κατάσταση στο Plus, για πρώτη φορά.

 

Άνοιξα το GPS και το Navigon για να δρομολογήσω μια διαδρομή, ενώ η μπαταρία πρέπει να ήταν γύρω στο 50%, αν θυμάμαι καλά.

Μόλις έγραψα τη διεύθυνση και ζήτησα τη δρομολόγηση, έσβησε το κινητό και όπως διαπίστωσα σε λίγο είχε αδειάσει η μπαταρία.

 

Έχω χρησιμοποιήσει πλοηγούς αρκετές φορές και ξέρω ότι τρώνε μπαταρία αλλά όχι με τέτοιο άδειασμα.

 

Έχει αντιμετωπίσει άλλος κάτι παρόμοιο;

Τι μπορεί να συμβαίνει;

 

πόσο καιρό έχεις το κιν? έχεις παρατηρήσει την μπαταρία μήπως έχει φουσκώσει? πιθανό η μπαταρία να είναι στα τελευταία της.

 

και το δικό λίγο πριν φουσκώσει η μπαταρία έκλεινε ξαφνικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Το έχω κάτι λίγες μέρες πριν κλείσω 2 μήνες και, όχι, η μπαταρία, που μόλις φόρτισε πάλι στο 100%, δεν είναι φουσκωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κάποιος την Cm12.1 http://www.needrom.com/download/jiayu-s3-cm12-1-2/

να μας πει εντυπώσεις?

 

για κάποιον απλό χρήστη είναι μια χαρά για την ώρα. έχει κάποια θεματάκια και λένε οι developers οτι θα την πάνε ένα βήμα πιο πέρα και θα διορθωθεί. Τα πιο βασικά είναι πως δεν παίζουν τα data στην 2η ΣΙΜ, καμιά φορά "κολλάει" το USB Debugging και μένει μόνιμα στη λειτουργία "μόνο φόρτιση". Κάποιοι λένε οτι με την μπαταρία τα πάει πολύ καλά. Και κάποιοι πως σε άσχετες στιγμές σα να χάνει το δίκτυο, ειδικότερα WiFI.

Υπάρχει αποκλειστικό θέμα στο XDA Forums CM12.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Είπα και εγώ να κάνω μια αναβάθμιση σε 5.1.1......αλλα μετά την σύνδεση με τον υπολογιστή δεν ανάβει το κινητό !!!τα βήματα που έκανα είναι :

1. First of all make a full backup from your data.

2. Install the preloader driver(e.g. All-MTK-USB-Driver-2014.rar).

3. Download and extract flashtool(e.g. Flashtool_20140812(v5.1428.05.000).rar) and the flashtool version of this rom.

4. Start the flash_tool.exe, load the scatter from the rom directory, make you sure all the rows are checked

(preloader,lk,boot,recovery, ..etc.)

5. Power off the phone

6. Select the "firmware upgrade" and klick the green Download button.

7. Connect your phone to the computer, if your driver installed correctly, tha flash will start imediatly.****(εδώ έμεινε παγωτό)****

8. Power on your phone.

 

Τι μπορώ να κάνω για να το επαναφέρω ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Είπα και εγώ να κάνω μια αναβάθμιση σε 5.1.1......αλλα μετά την σύνδεση με τον υπολογιστή δεν ανάβει το κινητό !!!τα βήματα που έκανα είναι :

1. First of all make a full backup from your data.

2. Install the preloader driver(e.g. All-MTK-USB-Driver-2014.rar).

3. Download and extract flashtool(e.g. Flashtool_20140812(v5.1428.05.000).rar) and the flashtool version of this rom.

4. Start the flash_tool.exe, load the scatter from the rom directory, make you sure all the rows are checked

(preloader,lk,boot,recovery, ..etc.)

5. Power off the phone

6. Select the "firmware upgrade" and klick the green Download button.

7. Connect your phone to the computer, if your driver installed correctly, tha flash will start imediatly.****(εδώ έμεινε παγωτό)****

8. Power on your phone.

 

Τι μπορώ να κάνω για να το επαναφέρω ???

 

Το κινητό το συνδέεις με την μπαταρία έξω , μετά πατας download και μετά βάζεις τη μπαταρία…..

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το συνδέεις με την μπαταρία έξω , μετά πατας download και μετά βάζεις τη μπαταρία…..

 

τώρα εμφανίζει " privacy protection password to unlock " , βάζω το κωδικό και τίποτα ! η κάρτα sim σε άλλο κινητό είναι οκ, τι κωδικό θέλει τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της φωνής του συνομιλητή, δοκίμασες στην εφαρμογή κλήσεων τις τρεις τελείες πανω δεξιά, ρυθμίσεις,λογαριασμοί κλήσης, και ξετικαρεις τη μείωση θορύβου;

Το δοκιμασα αλλα εξακολουθεί να ακούγεται ετσι!!! αν ξαναπερασω με recovery την RC4 λετε να στρώσει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βάλτε την rc4 και θα είστε εντάξει. Το 4.4 έχει προβλήματα με ιούς για αυτό σας κατεβάζει εφαρμογές μόνο του. προσωπικά έχω την rc5 και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όσο αφορά τον φίλο που έχει πρόβλημα με το password protection υπάρχει λύση το έχω κάνει και εγώ αρκεί να ξέρεις το imei σου . Το γράφει πάνω στο κουτί του αλλά και πίσω από το κινητό αν βγάλεις την μπαταρία. Η λύση που έκανα εγώ είναι πέρασα rc4 με flashtool κάνοντας φόρματ πρώτα έπειτα αφού άνοιξε κανονικά το τηλ δεν έβλεπε της κάρτες αφού είχε χάσει το imei για να βάλεις πίσω το imei πας στον dialer και πατάς *#4634#* σου βγάζει ένα κουτί στο οποίο συμπληρώνειπ το imei και πάτα όκ αυτό ήταν

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όποιος θέλει βοήθεια ας στείλει να βρούμε χρόνο να το φτιάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

τι ειναι αυτο το dolby atmos

και το dsupersu

που εχει μεσα στο needrom στο jiayu s3 rc4?

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

τι ειναι αυτο το dolby atmos

και το dsupersu

που εχει μεσα στο needrom στο jiayu s3 rc4?

 

dolby atmos: ηχητικά εφφε και βελτίωση ήχου. Εκτός από το Google, μια πρόχειρη ματιά ρίχνεις και εδώ: dolby@smartphones

supersu: διαχείριση root

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος που εχει μπαταρια konpson και μπορει να την πουλησει? Προσπαθω τοσο καιρο να αγορασω μια και το alipay μου δινει διαρκως decline

 

Sent from my S3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αμα κανεις moneysafe card!! Περνεις μια καρτα 10€ μπαινεις στο σιτε την παραγγελνεις και σε 2 μερες ερχεται!! Και δεν εχει περιορισμους!! Απλα σε καθε φορτωση σου κραταει 4% του ποσου!! Αλλα μπορεις να παραγγειλεις απο παντου!! Και συνδεεται και στο paypal!!!! Εγω αυτην εχω και δεν εχω προβλημα!! Εφτασα 100 παραγγελιες απο ali και καμια 60 απο ebay!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για να περασω την CM12 πρεπει να τα σβησω όλα απο μέσα??? και την περνάω με recovery??

αξίζει η όχι???

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση μπορειτε να μου πειτε που βρισκεται το ημερολογιο η εφαρμογη στο κινητο??δεν την βρισκω
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση μπορειτε να μου πειτε που βρισκεται το ημερολογιο η εφαρμογη στο κινητο??δεν την βρισκω
Κατέβασε το Google Calendar από Play store.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αμα κανεις moneysafe card!! Περνεις μια καρτα 10€ μπαινεις στο σιτε την παραγγελνεις και σε 2 μερες ερχεται!! Και δεν εχει περιορισμους!! Απλα σε καθε φορτωση σου κραταει 4% του ποσου!! Αλλα μπορεις να παραγγειλεις απο παντου!! Και συνδεεται και στο paypal!!!! Εγω αυτην εχω και δεν εχω προβλημα!! Εφτασα 100 παραγγελιες απο ali και καμια 60 απο ebay!!

Αυτη η καρτα ποσο κοστιζει για αγορα? 10€? Και αν ναι ππως μπορω να την βγαλω?

 

Sent from my S3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, το πρόβλημα με τη δική μου μπαταρία μάλλον εντοπίζεται στο ξαφνικό άδειασμα όταν φτάσει σε κάποιο ποσοστό γύρω στο 50-60%.

Μετά το προχθεσινό περιστατικό (#5630), που νόμιζα ότι οφειλόταν στο GPS και το Navigon, παρακολουθούσα τη μπαταρία μέχρι σήμερα το μεσημέρι και προ ολίγου την είδα στο 1% (!!!).

 

Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί παρόμοιο θέμα στα 2 νήματα και παρακαλώ όποιον γνωρίζει κάτι σχετικό με το θέμα να βοηθήσει.

Ξαναθυμίζω ότι έχω το κινητό 2 μήνες. Μήπως πρέπει να κοιτάξω για μπαταρία και αν ναι, για ποιαν;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, το πρόβλημα με τη δική μου μπαταρία μάλλον εντοπίζεται στο ξαφνικό άδειασμα όταν φτάσει σε κάποιο ποσοστό γύρω στο 50-60%.

Μετά το προχθεσινό περιστατικό (#5630), που νόμιζα ότι οφειλόταν στο GPS και το Navigon, παρακολουθούσα τη μπαταρία μέχρι σήμερα το μεσημέρι και προ ολίγου την είδα στο 1% (!!!).

 

Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί παρόμοιο θέμα στα 2 νήματα και παρακαλώ όποιον γνωρίζει κάτι σχετικό με το θέμα να βοηθήσει.

Ξαναθυμίζω ότι έχω το κινητό 2 μήνες. Μήπως πρέπει να κοιτάξω για μπαταρία και αν ναι, για ποιαν;

 

To πάθαινα και γω στην αρχη. Δεν εχουν καλο κατασκευαστη οσο αφορα την μπαταρια. Την άλλαξα με άλλη original και πάει καλύτερα (μόνο το κλείσοιμο στο 15% αρκετες φορες που συμβάινει σε πολλούς). Πρόσφατα παρήγγειλα άλλη τυπου konpson. Ελπίζω σε λίγο περισσότερο διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι κάτι που έχει συμβεί και σ' εσένα, αν και μέχρι τώρα δεν είχα αυτό το πρόβλημα στους 2 μήνες που το έχω.

 

Από που αγόρασες την original και την Konpson;

Αφού παράγγειλες και 2η, νομίζεις ότι είναι φρόνιμο να παραγγείλω και εγώ 2, μήπως συνεχίσει το πρόβλημα και με τις νέες;

 

ΥΓ1

Σήμερα παρέλαβα τον φορτιστή Qualcomm Blitz Wolf QC2.0+2.4A από το Banggood και φορτίζω στα 2Α αλλά παραμένει ο ίδιος περίπου χρόνος φόρτισης (στις 2 ώρες περίπου έχει φορτίσει 47%).

Μήπως φταίει ότι χρησιμοποιώ το μαμίσιο καλώδιο του κινητού και χρειάζεται άλλο στα 2Α;

 

ΥΓ2

Κάπου διάβασα, αν θυμάμαι καλά, ότι η Jiayu έχει αποθήκη στην Αθήνα.

Αληθεύει και, αν ναι, υπάρχουν στοιχεία;

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Ναι!! 10€ κοστιζει η καρτα και η αποστολη!!! Και μετα την φορτώνεις απο το περίπτερο!! Και 4% κραταει σε καθε φορτωση!! Δλδ στα 50€ σου κραταει 2€!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί παρόμοιο θέμα στα 2 νήματα και παρακαλώ όποιον γνωρίζει κάτι σχετικό με το θέμα να βοηθήσει.

Ξαναθυμίζω ότι έχω το κινητό 2 μήνες. Μήπως πρέπει να κοιτάξω για μπαταρία και αν ναι, για ποιαν;

Μάλλον τετριμμένο αυτό που θα προτείνω και είμαι σίγουρος ότι θα το έχεις ήδη δοκιμάσει, καλού-κακού όμως...

 

Το κλασσικό "battery calibration" το έχεις δοκιμάσει;

Εμένα στις αρχές (όταν το είχα πρωτοπάρει με την 4.4.4 - αλλά και όταν πέρασα πάνω την 5.1.1 της jiayu.de) μου έκανε κάποια νουμεράκια με μη γραμμική εκφόρτιση (ιδίως αυτό από 15% και κάτω), αλλά με 1-2 "calibrations"... του περάσανε τελείως!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω κάνει αφού δεν είχε χρειαστεί μέχρι σήμερα.

Είδα πολλά, όμως, στο google play και δεν ξέρω ποιο είναι το πιο σωστό.

Μπορείς να προτείνεις αυτό που χρησιμοποίησες;

Επίσης, για καλώδιο USB στα 2Α έχεις κάποια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει ότι χρησιμοποιώ το μαμίσιο καλώδιο του κινητού και χρειάζεται άλλο στα 2Α;

Αν συνοδευόταν από το πολύ λεπτό που είχε και το F1 και το G2F (αχ, τι κινητάρα!), τότε οπωσδήποτε άλλαξέ το.

Οι φορτιστές και τα καλώδια που έδινε η Jiayu ήταν χάλια.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έλεγα λεπτό αφού έχει διάμετρο 4 χλστ. περίπου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...