Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το fast charge δουλεύει σε κανένα;

Δεν είδα διαφορά στις ώρες που τελειώνει η φόρτιση.

Κάνω κάτι λάθος;

Εμένα πάντως δεν δουλεύει.

Για να μην πω ότι είναι χειρότερα.

Έχω usb μετρητή τάσης/ρεύματος. Πριν την αναβάθμιση φόρτιζε με τον ίδιο φορτιστή και καλώδιο γύρω στα 900mΑ.

Τώρα ό,τι και να κάνω δεν ξεπερνάει τα 370mA. Έχω δοκιμάσει όλες τις fast charge επιλογές.

Μάλλον θα ξαναπεράσω την RC4 και θα μείνω σε αυτήν.

Νομίζω επίσης ότι η RC5 καταναλώνει περισσότερη μπαταρία.

Επίσης ενοχλητικό είναι το popup "Επιλογή προεπιλεγμένου λογαριασμού" που εμφανίζει κάθε φορά όταν είμαι στον dialer και καλύπτει την μπάρα αναζήτησης στην κορυφή. Υπάρχει τρόπος να μην εμφανίζεται αυτό; Στην RC4 δεν υπήρχε. Ούτως ή άλλως πριν καλέσω κάποιον, με ρωτάει από ποια sim να γίνει η κλήση (έτσι το έχω ρυθμίσει).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρειάζομαι τη βοήθεια σας...

τα έχει παίξει η μπαταρία από το S3, βασικά εχέι φουσκώσει και αδειάζει με την μία.....

έχω παραγγείλει από το vickmaill αλλά λόγο αυστηρών στα τελωνεία και ειδικότερα με τις μπαταρίες τα γυρίζουν πίσω!!!!... οπότε έχω ξεμείνει με το παλαιό δύκαρτο που κολλάει αφάνταστα.

 

υπάρχει κάποιος κάτοχος S3 που να μένει Θεσσαλονίκη και να έχει δεύτερη μπαταρία??? μέχρι να δω τι θα κάνω ΄...

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι μια μικρή βοήθεια . Παρήγγειλα απο ebay 3d γυαλιά ( για δοκιμή ) για να βλέπω πανοραμικά βίντεο .

http://www.ebay.com/itm/121841050545?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Σήμερα μου ήρθαν αλλά δεν μπορώ να τα ρυθμίσω . Όταν πάω να δω ένα πανοραμικό βίντεο βλέπω την εικόνα εις διπλούν . Δηλαδή π.χ. ... μία κολόνα της ΔΕΗ την βλέπω δύο φορές , την μία δίπλα στην άλλη . Υπάρχει κάποια ρύθμιση για να διορθώσω αυτό το πρόβλημα ; Επίσης στήν κάτω αριστερή μεριά οπο τα γυαλιά υπάρχει απο την έξω μεριά μια μεταλλική ροδέλα και απο την μέσα μεριά ένας μαγνήτης ... σε τι χρειάζεται ;

 

Πήρα τα ίδια χωρίς όμως το bluetooth χειριστηριο (και από διαφορετικό πωλητή).

Αυτό που ξέρω σίγουρα να σου πω, είναι ότι η απόσταση από τα μάτια έως το τηλέφωνο, είναι λάθος!!

Έπρεπε η οθόνη του τηλεφώνου να έχει 3-4 εκατοστά μεγαλύτερη απόσταση από τα μάτια.

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτό που σου λέω , βάζοντας το τηλέφωνο σε ένα τραπέζι και τα γυαλιά από πάνω (με ανοικτό καπάκι) και να τα απομακρύνεις σιγά σιγά.

Όλα αυτά σε σκοτεινό δωμάτιο.

Θα δεις ότι στα 3-4 εκατοστά θα καθαρίσει η εικόνα.

Εγώ έκατσα και τα διόρθωσα με πατέντες.....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν δουλεύει.

Για να μην πω ότι είναι χειρότερα.

Έχω usb μετρητή τάσης/ρεύματος. Πριν την αναβάθμιση φόρτιζε με τον ίδιο φορτιστή και καλώδιο γύρω στα 900mΑ.

Τώρα ό,τι και να κάνω δεν ξεπερνάει τα 370mA. Έχω δοκιμάσει όλες τις fast charge επιλογές.

Μάλλον θα ξαναπεράσω την RC4 και θα μείνω σε αυτήν.

Νομίζω επίσης ότι η RC5 καταναλώνει περισσότερη μπαταρία.

Επίσης ενοχλητικό είναι το popup "Επιλογή προεπιλεγμένου λογαριασμού" που εμφανίζει κάθε φορά όταν είμαι στον dialer και καλύπτει την μπάρα αναζήτησης στην κορυφή. Υπάρχει τρόπος να μην εμφανίζεται αυτό; Στην RC4 δεν υπήρχε. Ούτως ή άλλως πριν καλέσω κάποιον, με ρωτάει από ποια sim να γίνει η κλήση (έτσι το έχω ρυθμίσει).

 

Το fast charge είναι επιλογή στο Engineer Mode ή μόνο σε όσα κινητά είναι rooted;

Η φόρτιση με το δικό του φορτιστή παίρνει πολλές ώρες. Υπάρχει γρηγορότερη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχει εφαρμογη για ΟΤΑ update

 

Το post αυτό είναι σχετικό με το δικό μου ή αναφέρεται σε άλλο;

Ρωτώ γιατί δεν καταλαβαίνω με ποιο συσχετίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρειάζομαι τη βοήθεια σας...

τα έχει παίξει η μπαταρία από το S3, βασικά εχέι φουσκώσει και αδειάζει με την μία.....

έχω παραγγείλει από το vickmaill αλλά λόγο αυστηρών στα τελωνεία και ειδικότερα με τις μπαταρίες τα γυρίζουν πίσω!!!!... οπότε έχω ξεμείνει με το παλαιό δύκαρτο που κολλάει αφάνταστα.

 

υπάρχει κάποιος κάτοχος S3 που να μένει Θεσσαλονίκη και να έχει δεύτερη μπαταρία??? μέχρι να δω τι θα κάνω ΄...

Παρέλαβα μόλις χθες 2 μπαταρίες για Ulefone Be Pro (για ένα φίλο που έπαθε τα ίδια με σένα).

Τις είχα παραγγείλει από το Banggood και ήρθαν σε κάτι λιγότερο από 3 εβδομάδες - ενώ ήταν και με διαφορά οι φθηνότερες από όλα τα άλλα μαγαζιά (και ναι, είναι αυθεντικές, έχει ψωνίσει αρκετός κόσμος).

Αναρωτήθηκα με ποια εταιρία τις έστειλαν και δεν... έφαγαν πόρτα (γιατί φοβόμουν για κάτι τέτοιο), αλλά ο φάκελλος δεν είχε άλλες σφραγίδες ή διακριτικά, πέραν της Flytexpress που χρησιμοποιούν τουλάχιστον για το πρώτο σκέλος της διαδρομής.

Εφτασαν πάντως χωρίς κανένα πρόβλημα, οπότε θα σου έλεγα να δεις και σ' αυτούς για την μπαταρία του S3.

Link to comment
Share on other sites

Το post αυτό είναι σχετικό με το δικό μου ή αναφέρεται σε άλλο;

Ρωτώ γιατί δεν καταλαβαίνω με ποιο συσχετίζεται.

 

Οχι. στην Rc5 αναφέρομαι. Το fastcharge ειναι επιλογή στις ρυθμίσεις - misc. Εγώ είμαι root. Δε ξερω αν δουλεύει σε unrooted

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!μπορω να βαλω ορθογραφικό έλεγχο? εχω την xtreme...

Υπάρχουν πολλές λύσεις στο PlayStore, εγώ τα τελευταία χρόνια χρησιμποιώ το SwiftKeyboard και έχει αρκετά καλό

ελληνικό λεξικό. Φυσικά υπάρχουν διάφορες εναλλακτικές. Αυτό που μου αρέσει σε αυτή την εφαρμογή είναι ότι "μαθαίνει" και τις λέξεις που χρησιμοποιείς συχνά, τις ενσωματώνει και τις έχει διαθέσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χρειάζομαι τη βοήθεια σας...

τα έχει παίξει η μπαταρία από το S3, βασικά εχέι φουσκώσει και αδειάζει με την μία.....

έχω παραγγείλει από το vickmaill αλλά λόγο αυστηρών στα τελωνεία και ειδικότερα με τις μπαταρίες τα γυρίζουν πίσω!!!!... οπότε έχω ξεμείνει με το παλαιό δύκαρτο που κολλάει αφάνταστα.

 

υπάρχει κάποιος κάτοχος S3 που να μένει Θεσσαλονίκη και να έχει δεύτερη μπαταρία??? μέχρι να δω τι θα κάνω ΄...

 

Φιλε μου είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!! Αφου να φανταστείς με 87% έκλεινε και μόλις άνοιγε είχε 6%...

Και σαν να μην εφτανε αυτό η μπαταρία φούσκωσε και η οθόνη άρχισε να ξεκολλάει στην μέση με αποτέλεσμα να φαίνεται το φώς απο τις άκρες.

Τελικά είχα παραγγείλει μια άλλη μπαταρία και ήρθε χθες. είναι 3500Mah και μπορώ να πώ οτι κρατάει πολύ περισσότερο απο την μαμα μπαταρία.

Αυτήν είναι η παλιά: http://s16.postimg.org/of2gz2ztd/IMG_20160323_203151.jpg

 

Εγώ παρήγγειλα αυτήν. Σε 8 μέρες ήταν Κοζάνη.

http://www.aliexpress.com/item/Brand-new-Business-battery-4950mAh-For-Samsung-Galaxy-Note-3-III-N9000-N9005-N900A-N900-N9002/32364693597.html

 

Χθές μόλις την έβαλα είχε 59%!!! με φούλ χρήση στις 12 το βράδυ είχε 26%!!!

και σήμερα απο το πρωι μέχρι τώρα είναι στο 2% και δεν έκλεισε ακόμα!!!!!

Μακάρι να βγει καλή!!!!!!

Υ.Γ.: Το bug με το 15% εξαφανίστηκε!!!!

Link to comment
Share on other sites

με τί πιστωτική αγόρασες από AliExpress ?

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την Konpson από το AliExpress... εξυμνούν και όλοι στο thread για το S3 στο xda-developers.

Καλό που την πήρε και κάποιος από εδώ. kostasgtc13, περιμένουμε εντυπώσεις (και από πιο μακρόχρονη χρήση, εννοώ)! :p

Link to comment
Share on other sites

Το fast charge είναι επιλογή στο Engineer Mode ή μόνο σε όσα κινητά είναι rooted;

Η φόρτιση με το δικό του φορτιστή παίρνει πολλές ώρες. Υπάρχει γρηγορότερη λύση;

 

στην RC5 είναι ενσωματωμένη λειτουργία στις Ρυθμίσεις μέσα στο υπομενου Misc. Δεν έχω δοκιμάσει να λειτουργήσω κάτι ως unrooted, πάντα το έχω ενεργοποιημένο από τις Ρυθμίσεις και αυτό.

Απλά και εγώ που έχω έναν μετρητή USB , με την RC4 και το "χειροκίνητο" fastcharge που είχαμε περάσει μέσω TWRP μου έδειχνε μεγαλύτερη κατανάλωση σε A(mpere) έως και 60Α είχα δει, τώρα στην RC5 παρόλο που είναι ενεργό δεν έχω δει πάνω από 40Α.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους george_ok, gorillaz_gr για τις απαντήσεις, αν και δεν βλέπω να μπαίνω σύντομα στη διαδικασία root.
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι RC ROM είναι ροοτ.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!! Αφου να φανταστείς με 87% έκλεινε και μόλις άνοιγε είχε 6%...

Και σαν να μην εφτανε αυτό η μπαταρία φούσκωσε και η οθόνη άρχισε να ξεκολλάει στην μέση με αποτέλεσμα να φαίνεται το φώς απο τις άκρες.

Τελικά είχα παραγγείλει μια άλλη μπαταρία και ήρθε χθες. είναι 3500Mah και μπορώ να πώ οτι κρατάει πολύ περισσότερο απο την μαμα μπαταρία.

Αυτήν είναι η παλιά: http://s16.postimg.org/of2gz2ztd/IMG_20160323_203151.jpg

 

Εγώ παρήγγειλα αυτήν. Σε 8 μέρες ήταν Κοζάνη.

http://www.aliexpress.com/item/Brand-new-Business-battery-4950mAh-For-Samsung-Galaxy-Note-3-III-N9000-N9005-N900A-N900-N9002/32364693597.html

 

Χθές μόλις την έβαλα είχε 59%!!! με φούλ χρήση στις 12 το βράδυ είχε 26%!!!

και σήμερα απο το πρωι μέχρι τώρα είναι στο 2% και δεν έκλεισε ακόμα!!!!!

Μακάρι να βγει καλή!!!!!!

Υ.Γ.: Το bug με το 15% εξαφανίστηκε!!!!

 

Φιλε μου διαβαζω καλα;;;;;

8 ημερες κοζανη;;;;;

Εμενα θελει 8 ημερες για παραλαβη μετα την Αφιξη στην Αθηνα που μενω

Μαλλον με DHL. θα σου ηρθε.

Πληρωσες τελωνειο;

Αν μπορεις (και δεν σου ακουγεται παλαβο) ζυγισε τις και τις δυο αν εχεις μια ζυγαριτσα κουζινας και μας λες τα γραμμαρια

 

Και μια ρητορικη ερωτηση αν και καπως off topic.

Τι θα εκανες/καναμε ολοι εμεις αν το τηλ δεν ειχε ανοιγομενη πλατη που ειναι της μοδας....

Συζητειται αυτο το θεμα σε κανενα νημα; θα με ενδιεφεραν οι αποψεις.

Εγω λεω να παραγγειλω αυτη. Γνωριζετε κατι;

http://www.aliexpress.com/item/New-Arrivals-3500mAh-JY-S3-JY-S3-Phone-Battery-for-jiayu-s3/32591190869.html?spm=2114.01010208.3.161.YUEwbL&ws_ab_test=searchweb201556_9,searchweb201602_4_10036_10035_10034_507_10020_10001_10002_10017_10010_10005_10011_10006_10003_10021_10004_10022_10009_10008_10018_10019,searchweb201603_8&btsid=8e5b395a-104e-4bac-beaa-2f5f10fc755f

Edited by zzphone
Link to comment
Share on other sites

θα επαναλάβω την ερώτησή μου... Με τί πιστωτική πληρώνετε στο Aliexpress ??? Εμένα δεν μου παίρνει καμιά.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

θα επαναλάβω την ερώτησή μου... Με τί πιστωτική πληρώνετε στο Aliexpress ??? Εμένα δεν μου παίρνει καμιά.

Ούτε και μένα . Έχω VISA της Πειραιώς

Link to comment
Share on other sites

θα επαναλάβω την ερώτησή μου... Με τί πιστωτική πληρώνετε στο Aliexpress ??? Εμένα δεν μου παίρνει καμιά.

Μάλλον ο παρακάτω τρόπος πληρωμής για το Aliexpress θα είναι και ο μοναδικός μέχρι να φύγουν τα CC

 

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B1-3-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B1-posts-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%81%CF%89%CF%84/

Link to comment
Share on other sites

1) Και μενα μου έκανε μεγαλη εντυπωση ο χρονος αποστολής!! Να φανταστειτε εχω πανω απο 10000 ευρω σε παραγγελιες πρωτη φορα μου συνεβει αυτο!!!!!! Η πιο γρηγορη ηταν 15 μερες!!!!

 

2) με κανονικο ταχυδρομειο ηρθε!!

 

3) έχω κανει Moneysafe card!!! Μπορει να κρατάει 4% σε καθε φορτωση κουπονιού αλλα δεν έχει περιορισμούς πουθενα!!!

https://www.moneysafecard.com/

 

Οσο αφορα την μπαταρια ειναι στο 30 % με φουλ χρηση απο το πρωι!!! ανοιχτα δεδομενα wifi και τηλ και μυνηματα ολη μερα!!!

 

Θα δουμε στην πορεια πως θα παει!!!

Αυτα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!! Αφου να φανταστείς με 87% έκλεινε και μόλις άνοιγε είχε 6%...

Και σαν να μην εφτανε αυτό η μπαταρία φούσκωσε και η οθόνη άρχισε να ξεκολλάει στην μέση με αποτέλεσμα να φαίνεται το φώς απο τις άκρες.

Τελικά είχα παραγγείλει μια άλλη μπαταρία και ήρθε χθες. είναι 3500Mah και μπορώ να πώ οτι κρατάει πολύ περισσότερο απο την μαμα μπαταρία.

Αυτήν είναι η παλιά: http://s16.postimg.org/of2gz2ztd/IMG_20160323_203151.jpg

 

Εγώ παρήγγειλα αυτήν. Σε 8 μέρες ήταν Κοζάνη.

http://www.aliexpress.com/item/Brand-new-Business-battery-4950mAh-For-Samsung-Galaxy-Note-3-III-N9000-N9005-N900A-N900-N9002/32364693597.html

 

Χθές μόλις την έβαλα είχε 59%!!! με φούλ χρήση στις 12 το βράδυ είχε 26%!!!

και σήμερα απο το πρωι μέχρι τώρα είναι στο 2% και δεν έκλεισε ακόμα!!!!!

Μακάρι να βγει καλή!!!!!!

Υ.Γ.: Το bug με το 15% εξαφανίστηκε!!!!

 

Αυτο ακριβός έπαθα... Ξαφνικά ένα πρωί διαπίστωσα οτι η οθόνη είχε πεταχτεί... Στην αρχή πίστεψα οτι έγινε απο την πίσω τσέπη που το βάζω καμία φορά ..

 

Τώρα έβγαλα το πίσω καπάκι, για να μην πιέζει την οθόνη η μπαταρία και περιμένω να έρθει η καινούργια μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Οχι. στην Rc5 αναφέρομαι. Το fastcharge ειναι επιλογή στις ρυθμίσεις - misc. Εγώ είμαι root. Δε ξερω αν δουλεύει σε unrooted

 

εντάξει. ακύρωσα τις ρυθμίσεις fastcharge από το μενού της RC5 , και αποφάσισα να ξαναπεράσω με TWRP το scriptaki που κυκλοφορεί

ως FastCharge+RC4. Από τα 0,38Α πήγε η φόρτιση αμέσως στα 0,50Α !

κάτι παίζει μάλλον (ακόμα) στην RC5 με τις λειτουργίες του FastCharge.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβός έπαθα... Ξαφνικά ένα πρωί διαπίστωσα οτι η οθόνη είχε πεταχτεί... Στην αρχή πίστεψα οτι έγινε απο την πίσω τσέπη που το βάζω καμία φορά ..

 

Τώρα έβγαλα το πίσω καπάκι, για να μην πιέζει την οθόνη η μπαταρία και περιμένω να έρθει η καινούργια μπαταρία.

 

Μετα απο ποσο καιρο φουσκωσε η μπαταρια?

Την φορτιζες στο 100%;;;

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται Cyanogenmod 12.1 για το Jiayu S3 advanced.

https://www.facebook.com/JiayuDE/photos/a.376285202492735.1073741826.322998401154749/952304474890802/?type=3

 

Κι αναρωτιόμουν, για ποιόν λόγο να αγοράσει κάποιος ένα Jiayu S3 με τέτοια τιμή;

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...