Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δοκιμή σε άλλο PC, με άλλο καλώδιο USB και σε διαφορετική USB θύρα;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Κρατάς πατημένο το Vol+ και καρφώνεις το καλώδιο USB, για να μπεις σε force firmware update mode. Ίσως και να είναι και το Vol-, δεν είμαι σίγουρος, δοκίμασε μιά το ένα, μιά το άλλο, θα ανοίξει για flash...
Link to comment
Share on other sites

Κρατάς πατημένο το Vol+ και καρφώνεις το καλώδιο USB, για να μπεις σε force firmware update mode. Ίσως και να είναι και το Vol-, δεν είμαι σίγουρος, δοκίμασε μιά το ένα, μιά το άλλο, θα ανοίξει για flash...

 

Το τηλέφωνο να είναι ανοικτό (όπου θα βρίσκεται στο loop) ή απενεργοποιήμένο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δοκιμή σε άλλο PC, με άλλο καλώδιο USB και σε διαφορετική USB θύρα;

 

Θα το δοκιμάσω στο laptop μου. Θα εγκαταστήσω πρώτα τους sp drivers και μετά sp flash tools.

Θα έπρεπε το PC μου να βλέπει το S3 όταν το συνδέω μέσω usb, παρά το κόλλημα (loop) που έχει πέσει το S3?

Eυχαριστώ.

Edited by mkost9
Link to comment
Share on other sites

Αυτή που είναι μέσα στο needrom είναι για μέσω recovery μονο. Δεν είναι για flashtools. Πρέπει να κατεβάσεις την RC2 από το jiayu.de νομίζω.

 

https://jiayu.de/forum/index.php?thread/369-lollipop-5-1-1-rc-2-16-12-2015/&pageNo=1

https://mega.nz/#!xBFXzZhK!CGTMmErEGKpAoPshe91yno27RHuypvWgpQahNfyECYg

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο να είναι ανοικτό (όπου θα βρίσκεται στο loop) ή απενεργοποιήμένο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θα το δοκιμάσω στο laptop μου. Θα εγκαταστήσω πρώτα τους sp drivers και μετά sp flash tools.

Θα έπρεπε το PC μου να βλέπει το S3 όταν το συνδέω μέσω usb, παρά το κόλλημα (loop) που έχει πέσει το S3?

Eυχαριστώ.

 

Κλειστό τελείως. Αλλά αφού είναι σε bootloop, δεν είναι τεζαρισμένο όπως λες. Απλά δεν έχεις βάλει σωστά τους drivers...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που είναι μέσα στο needrom είναι για μέσω recovery μονο. Δεν είναι για flashtools. Πρέπει να κατεβάσεις την RC2 από το jiayu.de νομίζω.

 

https://jiayu.de/forum/index.php?thread/369-lollipop-5-1-1-rc-2-16-12-2015/&pageNo=1

https://mega.nz/#!xBFXzZhK!CGTMmErEGKpAoPshe91yno27RHuypvWgpQahNfyECYg

 

Εγκατέστησα τους sp drivers για το S3 σε άλλο pc (στο laptop μου /windows 7 Ultimate) και μετά έχοντας απενεργοποιημένο το κινητό το συνέδεσα σε μια usb. To laptop το είδε σαν καινούργια συσκευή και άρχισε να ψάχνει λογισμικό για να εγκαταστήσει το S3, αλλά το έβλεπε σαν "preload MTK 65xx" και έψαξε για driver πρώτα στο windows update και στη συνέχεια τοπικά στο laptop και τελικά είπε ότι δεν βρήκε κατάλληλο s/w για αυτή τη συσκευή. Εν τω μεταξύ το S3 είχε ξεκινήσει το "λουπάρισμα".

Τι άλλο θα μπορούσα να δοκιμάσω? Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι drivers που σου ζήτησε είναι οι drivers για να το κάνεις flash.

Τους κατεβάζεις από εδώ

http://bit.ly/1Ik00S7

 

Δες το παρακάτω που σε πάει βήμα-βήμα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6100075#post6100075

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Κλειστό τελείως. Αλλά αφού είναι σε bootloop, δεν είναι τεζαρισμένο όπως λες. Απλά δεν έχεις βάλει σωστά τους drivers...

 

Οι drivers ήταν σωστά εγκατεστημένοι και το pc αναγνώριζε το κινητό σαν S3, μέχρι που έκανα το λάθος και πήγα να εγκαταστήσω την RC2 μέσω TWRP RECOVERY. Μετά έπεσε σε loop και τώρα δεν αναγνωρίζει τη συσκευή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτοί οι drivers που σου ζήτησε είναι οι drivers για να το κάνεις flash.

Τους κατεβάζεις από εδώ

http://bit.ly/1Ik00S7

 

Δες το παρακάτω που σε πάει βήμα-βήμα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6100075#post6100075

 

Αυτόν τον οδηγό σου ακολουθώ για την εγκατάσταση και τρέξιμο των flash tools από το παραπάνω Link. ¨Ομως δεν θα έπρεπε πριν τρέξω το sp flash tools ο υπολογιστής μου να αναγνωρίζει το κινητό μου σαν Jiayu S3 μιας και ήδη του έχω εγκαταστήσει τους κατάλληλους drivers όπως υποδεικνύεις στον οδηγό? Γιατί αν δεν το αναγνωρίζει το pc πως θα το δουν τα flash tools? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που το αναγνωρίζει σαν "preload MTK 65xx", τότε του λες Skip εκεί που ψάχνει drivers από το Windows Update και χρησιμοποιείς αυτούς που έχει το αρχείο SP_Driver_v2.0.7z.

 

BTW, δεν είναι δικός μου ο οδηγός. Είναι του gorillaz_gr.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που το αναγνωρίζει σαν "preload MTK 65xx", τότε του λες Skip εκεί που ψάχνει drivers από το Windows Update και χρησιμοποιείς αυτούς που έχει το αρχείο SP_Driver_v2.0.7z.

 

BTW, δεν είναι δικός μου ο οδηγός. Είναι του gorillaz_gr.

 

Sorry για το "οδηγός σου" εκ παραδρομής. Τώρα, το αρχείο SP_Driver_v2.0.7z δεν περιέχει τους drivers αλλά ένα .exe πρόγραμμα το DriverInstall.exe το οποίο ήδη το έχω τρέξει και έχει ήδη εγκαταστήσει τους drivers (όπως φαίνεται και από τον πίνακα ελέγχου, αν πάω στην εγκατάσταση/απεγκατάσταση προγραμμάτων φαίνεται εγκατεστημένο το "Media Tek Driver Package version 5.14.38.00"). Aρα όταν κάνω skip to windows update (το είχα ήδη κάνει) και το οδηγώ στο directory που περιέχει το SP_Driver δεν βρίσκει κάποιον driver.

Το ΒΤW τι σημαίνει?

Εχεις καμμιά άλλη ιδέα? Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Sorry για το "οδηγός σου" εκ παραδρομής. Τώρα, το αρχείο SP_Driver_v2.0.7z δεν περιέχει τους drivers αλλά ένα .exe πρόγραμμα το DriverInstall.exe το οποίο ήδη το έχω τρέξει και έχει ήδη εγκαταστήσει τους drivers (όπως φαίνεται και από τον πίνακα ελέγχου, αν πάω στην εγκατάσταση/απεγκατάσταση προγραμμάτων φαίνεται εγκατεστημένο το "Media Tek Driver Package version 5.14.38.00"). Aρα όταν κάνω skip to windows update (το είχα ήδη κάνει) και το οδηγώ στο directory που περιέχει το SP_Driver δεν βρίσκει κάποιον driver.

Το ΒΤW τι σημαίνει?

Εχεις καμμιά άλλη ιδέα? Ευχαριστώ.

 

Το BTW το έπιασα (Βy The Way) χαχαχα!!! ΟΚ!!! (τα έχω παίξει λίγο/πολύ και ειδικά μετά το χθεσινοβραδυνό ξενύχτι και τη σημερινή συνέχεια). Λες να το σώσω το S3?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα το σώσουμε. No Worries. Απλά τώρα μάλλον θα πρέπει να βάλει το χεράκι και και κάποιος άλλος απόπ εδώ μέσα που το έχει ξανακάνει με το Flashtool σε S3. Εγώ το είχα κάνει μόνο στο G4 μου, αλλά τότε δεν ήταν σε exe οι οδηγοί. ήταν σε inf και κατεύθυνες εκεί τα windows.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο σωνεται.

Αν ακολουθησεις πιστα τις οδηγιες μερικες σελιδες πισω, θα εχεις παλι το τηλεφωνο σου πισω.

Επαθα κατι παρομοιο και μετα απο μερικες μερες, και διαβασμα καταφερα και το συνεφερα. !!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν τελευταία λύση, μίλα με κάποιο παιδί από εδώ μέσα που το έχει ξανακάνει, να πας από εκεί, ή να σε βοηθήσει και μέσω TeamViewer να το κάνετε.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Σαν τελευταία λύση, μίλα με κάποιο παιδί από εδώ μέσα που το έχει ξανακάνει, να πας από εκεί, ή να σε βοηθήσει και μέσω TeamViewer να το κάνετε.

 

Tελικά, ώ του θαύματος, κατάφερα μέσω των flash tools να περάσω την RC2 και ξανα-ξεκίνησε το κινητό με τη νέα ROM.!!!!!!! Για κάποιο λόγο ξαναέκανα βήματα που είχα ξανακάνει (με βάση τον οδηγό της 1ης σελίδας του topic) και αυτή τη φορά δούλεψαν.!!!!!

 

Θέλω να ευχαριστήσω θερμά τον χρήστη "apotsi" για τη βοήθεια και συμπαράστασή του, καθώς και τους χρήστες "asterisd" και "barlost" που ασχολήθηκαν με το πρόβλημα μου. Σας Ευχαριστώ πολύ!!! :D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η "δουλειά"/σκοπός του community, φίλε μου. Τέλος καλό, όλα καλά... :)

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερόμενος για το S3 Plus, διάβασα μερικές σελίδες στην αρχή και στο τέλος αλλά τα περισσότερα posts αφορούν σε άλλα θέματα και όχι σ' αυτό που με ενδιαφέρει.

 

Διάβασα για προβλήματα της μπαταρίας και θα ήθελα μερικές διευκρινίσεις.

Επίσης, σε άλλο forum, διάβασα πολλά αρνητικά για τον 6753 (όπως και για τον 6752) και θα ήθελα τη γνώμη και την εμπειρία των κατόχων.

Τελικά, αξίζει η αγορά του, μετά από 1 χρόνο παρουσίας;

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερόμενος για το S3 Plus, διάβασα μερικές σελίδες στην αρχή και στο τέλος αλλά τα περισσότερα posts αφορούν σε άλλα θέματα και όχι σ' αυτό που με ενδιαφέρει.

 

Διάβασα για προβλήματα της μπαταρίας και θα ήθελα μερικές διευκρινίσεις.

Επίσης, σε άλλο forum, διάβασα πολλά αρνητικά για τον 6753 (όπως και για τον 6752) και θα ήθελα τη γνώμη και την εμπειρία των κατόχων.

Τελικά, αξίζει η αγορά του, μετά από 1 χρόνο παρουσίας;

 

 

 

η απαντηση μου ειναι απο το 0,

και μετα:lol::lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το κινητό κλείνει 1 χρόνο σχεδόν και έχω να πώ ότι δεν είχα στην ζωή μου ποτέ κανένα καλύτερο κινητό με 190 ευρώ. Δεν κόλλησε ποτέ η μπαταρία του κρατάει 1 μέρα σχεδόν με μέτρια χρήση. Εχετε ακούσει αν βγάλει η jiayu καινούριο κινητό?????
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά το κινητό κλείνει 1 χρόνο σχεδόν και έχω να πώ ότι δεν είχα στην ζωή μου ποτέ κανένα καλύτερο κινητό με 190 ευρώ. Δεν κόλλησε ποτέ η μπαταρία του κρατάει 1 μέρα σχεδόν με μέτρια χρήση. Εχετε ακούσει αν βγάλει η jiayu καινούριο κινητό?????

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Μάλλον απογοητευτικά τα πράγματα, φοβάμαι...

 

Και τα σχόλια των αναγνωστών κάτω από το άρθρο έχουν ενδιαφέρον (και το περιστασιακό ψήγμα πρόσθετης πληροφορίας...)

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ.

Μάλλον απογοητευτικά τα πράγματα, φοβάμαι...

 

Και τα σχόλια των αναγνωστών κάτω από το άρθρο έχουν ενδιαφέρον (και το περιστασιακό ψήγμα πρόσθετης πληροφορίας...)

εγω πιστευω οτι η εταιρια δεν παει καλα ειδικα απο τοτε που εγινε το κραχ στο κινεζικο χρηματιστηριο πριν κανα 3μηνο και ειπαν οτι θα συνχωνευθουν με αλλη εταιρια και θα λεγονται new jiayu.και αυτο φαινεται οτι μαλιστα οτι στην ουσια το εχουν παρατησει το τηλ,,,οι εκει developers με την εταιρια....δηλαδη στην ουσια ασχολουνται μονο οι γερμανοι και ισπανοι....το ειχα ξαναγραψει πριν το ιδιο σχολιο πριν κανα 2μηνο για την εταιρια...για αυτο και πιστευω οτι για το 2016 δεν εχουν στα σχεδια ναυαρχιδες συσκευες και απλα θα βγαλουν συσκευες με χαμηλοτερους επεξεργαστες,,,,,προσωπικη μου γνωμη οτι η εταιρια παει για φουντο σιγα σιγα,,,,,μακαρι να βγω ψευτης,,,,το μελλον θα δειξει.
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια.και σε εμενα ειχε σπασει το τζαμι απο την μεση και κατω και δεν δουλευε η μιση οθονη.παει πακετο digitizer και τζαμι.να ξερεις εχει ραγισει και μεσα και γιαυτο δεν δουλευει.εγω την πηρα απο κινα.αν θες να σου δωσω το site.70€ αποτι θυμαμαι την πηρα και την περασα μονος.κανενα 20€ θα σου παρουν αν το πας σε τεχνικο για να σου την περαση.

 

Ευχηριστω για τις απαντησης, εγω το παραγγειλα απο το http://vifocal.com με 60 ευρω και track number μεσω singpost και θα το αλλαξω ο ιδιος, την σπαζμενει την εχω βγαλει, το καινουριο εχει μονο του την κολα ι πρεπει να βαλω εγω εξτρα?

Samsung note 8 dual

Samsung note 4

jiayu s3 advance 3GB Ram

Thl T200 2GB Ram

Lenovo S960 2GB Ram

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...