Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρήκα την εφαρμογή εξαιρετική διότι είναι η μόνη που δούλεψε σε εμένα και την παραθέτω https://goo.gl/ciBakU.
Καλύτερα ένα άθλιο τέλος παρά μια αθλιότητα χωρίς τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα. Μολις εβαλα την 5.1 απο flashtools και μαζι εβαλα και την TWRP και ενω μπαινω τωρα απο recovery μου ανοιγει μια αλλη και οχι την TWRP με αποτελεσμα αυτη που μου ανοιγει να μην μπορει να μου εγκαταστησει τα GAPPS λιγη βοηθεια εδω ?
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την εφαρμογή εξαιρετική διότι είναι η μόνη που δούλεψε σε εμένα και την παραθέτω https://goo.gl/ciBakU.

 

Έχεις δίκιο. Έστρωσε και το δικό μου. Να 'σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα. Μολις εβαλα την 5.1 απο flashtools και μαζι εβαλα και την TWRP και ενω μπαινω τωρα απο recovery μου ανοιγει μια αλλη και οχι την TWRP με αποτελεσμα αυτη που μου ανοιγει να μην μπορει να μου εγκαταστησει τα GAPPS λιγη βοηθεια εδω ?

 

Εκανες λαθος πρεπει να βαλεις την ρομ να ανοιξει και μετα το recovery.

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

:help: Καποιος με LP που να εχει βαλει xposed μπορει να μου δωσει ενα link με το zip γιατι δεν βγαζω ακρη :(

Κατι που προσπαθησα χθες επεσα σε bootloop και μετα απο 40' επανεκκινησεων του εβγαλα την μπαταρια για να σταματησει, αλλα και σε recovery που μπηκα ηταν στα Κινεζικα :shock: και ξαναφλασαρα rom

Δεν εχει ακομα.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Εκανες λαθος πρεπει να βαλεις την ρομ να ανοιξει και μετα το recovery.

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν εχει ακομα.

 

Δηλαδη απλα ξανα περναω μεσω flashtools μονο το recovery.img ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη απλα ξανα περναω μεσω flashtools μονο το recovery.img ?

 

Ναι ετσι ακριβως

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα που εβαλα την 5.1 πηγα στις ρυθμισεις -> σχετικα με το τηλεφωνο -> αριθμος εκδοσης S3 20150623 και οχι S3S που λεει οτι ειναι στο needrom. Αυτο ειναι το λινκ http://www.needrom.com/download/s3-lollipop-v5-1/

Παιζει καποιο ρολο ?

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας παιδιά.

Σχετικά με την lollipop 5.1. εχω κάποιες ερωτήσεις...

 

1) Δεν μου εμφανιίζει το κινητό όταν το συνδέω χωρίς μπαταρία για να κάνω install τα usb drivers.Είναι απαραίτητα να γίνουν?

 

Στη συνεχέια προσπάθησα να το κάνω χωρις αυτά.

 

2) Πατάω download στο flash tool και δεν κάνει τίποτα.... Το άφησα γύρω στα 5'.Δεν έδειχνε ούτε μπάρα απο κάτω. Να το αφήσω παραπάνω?

 

3)Τέλος, κάποιος πιο πάνω έγραφε ότι αλλάζει την recovery με την TWRP_2870_LP_5.1_by_hanuma50. Αυτό το κάνετε μέσα από τα φάκελα(διαγράφετε την μια και αντιγράφετε την άλλη?αν ναι τι κάνετε με το scatter της twrp) ή απο το flash tool?(Τα δοκίμασα και τα 2 το αποτέλελεσμα ηταν το ίδιο (2))

 

4)Γίνεται μέσω κάποιας εφαρμογής κινήτου όλο αυτό γιατί η αλήθεια είναι το το έκαψα την τελευταία εβδομάδα για να φτάσω εδώ:)

 

Ευχαρίστω

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας παιδιά.

Σχετικά με την lollipop 5.1. εχω κάποιες ερωτήσεις...

 

1) Δεν μου εμφανιίζει το κινητό όταν το συνδέω χωρίς μπαταρία για να κάνω install τα usb drivers.Είναι απαραίτητα να γίνουν?

 

Στη συνεχέια προσπάθησα να το κάνω χωρις αυτά.

 

2) Πατάω download στο flash tool και δεν κάνει τίποτα.... Το άφησα γύρω στα 5'.Δεν έδειχνε ούτε μπάρα απο κάτω. Να το αφήσω παραπάνω?

 

3)Τέλος, κάποιος πιο πάνω έγραφε ότι αλλάζει την recovery με την TWRP_2870_LP_5.1_by_hanuma50. Αυτό το κάνετε μέσα από τα φάκελα(διαγράφετε την μια και αντιγράφετε την άλλη?αν ναι τι κάνετε με το scatter της twrp) ή απο το flash tool?(Τα δοκίμασα και τα 2 το αποτέλελεσμα ηταν το ίδιο (2))

 

4)Γίνεται μέσω κάποιας εφαρμογής κινήτου όλο αυτό γιατί η αλήθεια είναι το το έκαψα την τελευταία εβδομάδα για να φτάσω εδώ:)

 

Ευχαρίστω

 

1) εισαι λαθος την μπαταρια την βγαζουμε για 5 με 10 δευτερολεπτα και μετα την βαζουμε επανω και μετα συνδεουμε το usb αφου εχουμε πατησει πρωτα download στο flash tools.

 

2) λαθος κατεβαζεις το recovery οταν βαλεις την ρομ ατοφια θα περιμενεις να ανοιξει το κινητο.θα το κλεισεις μετα θα παρεις το recovery θα το κανεις αντικατασταση στην ατοφια ρομ οχι και το scatter μαζι.θα ξανανοιξεις το flash tools και θα τσεκαρεις μονο το recovery.και μετα παταμε download βγαζουμε μπαταρια περιμενουνε 5-10 δευτερολεπτα βαζουμε την μπαταρια συνδεουμε την usb ξεκιναει μονο του τελειωνει βγαζοντας ενα πρασινο Ν ανοιγεις το κινητο πατας volume + και power button μαζι και εισαι οκ.οσο για τους driver αν εχεις win 8 η 8.1 πρεπει να απενεργοποιησης την ψηφιακη υπογραφη.

Edited by panos314

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

1) εισαι λαθος την μπαταρια την βγαζουμε για 5 με 10 δευτερολεπτα και μετα την βαζουμε επανω και μετα συνδεουμε το usb αφου εχουμε πατησει πρωτα download στο flash tools.

 

2) λαθος κατεβαζεις το recovery οταν βαλεις την ρομ ατοφια θα περιμενεις να ανοιξει το κινητο.θα το κλεισεις μετα θα παρεις το recovery θα το κανεις αντικατασταση στην ατοφια ρομ οχι και το scatter μαζι.θα ξανανοιξεις το flash tools και θα τσεκαρεις μονο το recovery.και μετα παταμε download βγαζουμε μπαταρια περιμενουνε 5-10 δευτερολεπτα βαζουμε την μπαταρια συνδεουμε την usb ξεκιναει μονο του τελειωνει βγαζοντας ενα πρασινο Ν ανοιγεις το κινητο πατας volume + και power button μαζι και εισαι οκ.οσο για τους driver αν εχεις win 8 η 8.1 πρεπει να απενεργοποιησης την ψηφιακη υπογραφη.

 

Εχει δικιο ο πανος εγω ειχα κανει την βλακεια και αντικατεστησα το recovery.img. Οχι περνα κανονικα την ρομ και αφου τελειωσει μετα περνα το recovery απο flashtools

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μία ερώτηση... Έβαλα την τελευταία Lollipop και την Tsunami v8 αλλά και οι δύο έχουν θέμα με το 4G. Δεν έχει καθόλου σήμα και φυσικά καθόλου δεδομένα. Με το που του βάζω 3G όλα μια χαρά. Εννοείται στην KitKat έχει 4G κανονικότατα.

 

Μάλλον κάποιο θέμα με το modem είναι απ' ότι διαβάζω, όμως πολλοί λένε μην κάνεις καμία μακακία και αλλάξεις το modem του lollipop με modem του kitkat γιατί άλλο 32bit, άλλο 64bit. Γνωρίζει κανείς αν λύνεται κάπως αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μία ερώτηση... Έβαλα την τελευταία Lollipop και την Tsunami v8 αλλά και οι δύο έχουν θέμα με το 4G. Δεν έχει καθόλου σήμα και φυσικά καθόλου δεδομένα. Με το που του βάζω 3G όλα μια χαρά. Εννοείται στην KitKat έχει 4G κανονικότατα.

 

Μάλλον κάποιο θέμα με το modem είναι απ' ότι διαβάζω, όμως πολλοί λένε μην κάνεις καμία μακακία και αλλάξεις το modem του lollipop με modem του kitkat γιατί άλλο 32bit, άλλο 64bit. Γνωρίζει κανείς αν λύνεται κάπως αυτό το θέμα;

 

Φιλε εγω εχω την ιδια ρομ μεσενα και σαββατο στην θαλασσα που ημουν στην μεση του πουθενα δηλαδη το 4g ηταν φουλ σημα μια χαρα ειναι ολα καποιο λαθος κανεις.

Edited by panos314

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω εχω την ιδια ρομ μεσενα και σαββατο στην θαλασσα που ημουν στην μεση του πουθενα δηλαδη το 4g ηταν φουλ σημα μια χαρα ειναι ολα καποιο λαθος κανεις.

Τελικά έπρεπε να το αφήσω μέχρι να βρει σήμα. Απλά έκανε γύρω στα 2 λεπτά και νόμιζα ότι είχε θέμα... Στο KitKat έπαιρνε πάντως σήμα μέσα σε δευτερόλεπτα. Περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο πρόβλημα με το 4G και δεύτερη κάρτα.

Όταν παρέλαβα το κινητό από to2c και δοκίμασα σύνδεση 4G Vodafone (στην sim-1), πέτυχα ταχύτητες άνω του 22-24 (σχεδόν 10πλάσιες του 3G).

 

Μόλις έβαλα στην sim-2 και τη δεύτερη -3G κάρτα- της Cosmote (στην οποία έχω μάλιστα πολύ καλύτερη λήψη) ή δοκίμαζα άλλη 3G κάρτα της Wind, διαπίστωσα ότι με ΜΕΓΑΛΗ απογοήτευση:

 

Oταν οι δύο κάρτες ήταν μαζί η πρώτη sim εδειχνε 4G και η δεύτερη G. Όμως, το 4G σήμα έγινε ασταθές και όταν κατάφερνα να συνδεθώ, μετά από λίγο το 4G σήμα χανόταν (χωρίς να γίνεται 3G ή εστω G) και η sim-1 έδειχνε ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ (με κόκκινο στοπ)

 

Το χειρότερο όμως είναι ότι η αποσύνδεση της sim-1 προκαλεί ακαριαία αποσύνδεση και της sim-2 η οποία διαρκεί για όσο χρόνο η πρώτη sim είναι αποσυνδεδεμένη (αν καταφέρει ποτέ να ξανασυνδεθεί).

 

Μετά απο 12 ώρες δοκιμών με όλες τις δυνατές ρυθμίσεις και όλους τους πιθανούς συνδυασμούς (και με την εφαρμογή MTK Engineering Mode), διαπίστωσα οτι μπορούσα να συνδεθώ και στις 2 sim, MONO με την επιλογή GSM only.

 

Δηλαδή η συσκευή μου δουλεύει:

- ή με μια μόνο κάρτα 4G (και πετάει)

- ή με δύο κάρτες χωρίς 4G (τότε σέρνεται με ταχύτητα 0,1 ΜΒps (σε συνδέσεις Ε και G αντίστοιχα)

- αν είμαι τυχερός και συνδεθούν και οι δύο κάρτες σε 4/3 G , μπορεί να δουλέψει λίγα λεπτά μέχρι ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ κάρτες να αποσυνδεθούν οριστικά.

 

Εχω το S3S, δοκίμασα την τελευταία αναβάθμιση του ΚιτΚατ (ROM4: S3S-20150507-083407 απο NEEDROM), αλλά καμία αλλαγή.

 

Ελεγξα τα IMEI πληκτρολογώντας στη συσκευή τον αριθμό *#06# και διαπίστωσα ότι τα δύο IMEI είναι ίδια.

 

Σκέφθηκα ότι ίσως φταιει αυτό και άλλαξα το δεύτερο IMEI (αθροίζοντας στο πρώτο ΙΜΕΙ τον αριθμό 8, σύμφωνα με τις «οδηγίες»), το IMEI αλλαξε (με την εφαρμογή MTK Engineering Mode) όπως διαπίστωσα πληκτρολογώντας πάλι *#06# αλλά η συσκευή λειτούργησε πάλι με την ίδια συμπεριφορά:

 

Κανονική σύνδεση 4G/3G όταν έχω μια μόνο κάρτα 4G, και ΑΣΤΑΘΗ (ή καθόλου) σύνδεση και στις δύο κάρτες, σε λειτουργία 4G/3G όταν συνδέω και δεύτερη κάρτα 3G

 

ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ:

1) αν είναι πρόβλημα MONO της δικής μου συσκευής

2) αν είναι BUG του λογισμικού της ΚΙΤΚΑΤ. Αν συμβαίνει και σe LOLIPOP

3) αν είναι πρόβλημα συμβατότητας της συσκευής με τα ελληνικά δίκτυα (ή αυτά που προανέφερα, δηλαδή κάρτα 4G/Vodafone σε συνδυασμό 3G/Cosmote (ή WIND), με τη σειρά που προανέφερα.

4) Αν είναι θέμα ρυθμίσεων (αν και νομίζω ότι τις έχω εξαντλήσει)

5) Αν φταίει το ΙΜΕΙ που είναι ίδιο για τις δύο sim. Αν και το άλλαξα όπως είπα (και περιέργως δουλεύει το ίδιο παράδοξα όπως πριν)

 

Είμαι σε απόγνωση και θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν δοκιμάσει κατι παρόμοιο

Edited by Master_Mind
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε απόγνωση και θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν δοκιμάσει κατι παρόμοιο

 

Από την πρώτη στιγμή που προμηθεύτηκα την συσκευή το χρησιμοποιώ ως δίκαρτο με WIND + COSMOTE ή τελευταία με VODAFONE + COSMOTE. Μάλιστα επειδή είμαι και "ανάποδος", αν και η κύρια σύνδεση είναι η Βονταφον, την έχω στη θέση ΣΙΜ2, και την Κοσμοτε στη θέση ΣΙΜ1. Έχει τύχει να χειριστώ και τις 2 ΣΙΜ με 4G χωρίς πρόβλημα, απλά εναλάσσοντας τις ρυθμίσεις από το λογισμικό.

Δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορούσε να είναι hardware πρόβλημα αλλά όλα είναι πιθανά.

Όσο για λογισμικό είναι πασίγνωστο πασίγνωστο πως χρειάζεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να ελέγξουμε κάτι τέτοιο χωρίς να φορτώσουμε τη συσκευή με διάφορες εφαρμογές.

Τέλος για τα όμοια ΙΜΕΙ δεν το θυμάμαι ακριβώς γιατί και πώς, αλλά αν όχι όλες, οι περισσότερες καινούριες δίκαρτες συσκευές έχουνε ιδιο και για τις 2 ΣΙΜ.

 

δε θα ήθελα να ξεχάσω να αναφέρω πως με την αβεβαιότητα του συστήματος όλως των εταιρειών, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι εφόσον δείχνει 4G θα έχεις και την ταχύτητα που σου υπόσχονται, αλλά και επίσης πως αν χτες την έπιασες, θα ισχύσει το ίδιο την επόμενη ώρα ή την επόμενη στιγμή. Αναφέρει μεν ο φίλος ότι είδε 4G ταχύτητα, αλλά δεν παύει στο ίδιο σημείο για άγνωστους λόγους να μην είναι τόσο τυχερός παρόλο που γράφει το κινητό 4G

Edited by gorillaz_gr
Link to comment
Share on other sites

παιδιά 2 φορές χρησιμοποιησα το GPS και τις 2 φορές μου έβγαλε μήνυμα ότι η μπαταρία υπερθερμανθηκε και ότι πρέπει να την αφαιρέσω.. ποιος γνωρίζει τι παίζει εδώ ?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά 2 φορές χρησιμοποιησα το GPS και τις 2 φορές μου έβγαλε μήνυμα ότι η μπαταρία υπερθερμανθηκε και ότι πρέπει να την αφαιρέσω.. ποιος γνωρίζει τι παίζει εδώ ?

Αυτό ακριβώς που λέει... Ήδη με το να βάλουμε GPS θερμαίνει την μπαταρία. Το τηλέφωνο γενικά θερμαίνεται εύκολα. Τώρα που είναι καλοκαίρι και έχει 40άρες έξω, μαζί με το γεγονός ότι μάλλον το έχεις κολλημένο στο παρμπρίζ με βεντούζα, το έφερε σε θερμοκρασίες βρασμού. Δε φταις εσύ, απλά το κινητό είναι θερμός εραστής...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά 2 φορές χρησιμοποιησα το GPS και τις 2 φορές μου έβγαλε μήνυμα ότι η μπαταρία υπερθερμανθηκε και ότι πρέπει να την αφαιρέσω.. ποιος γνωρίζει τι παίζει εδώ ?

Μια λύση αν είσαι ρουτ είναι να βάλεις το app setcpu από εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419

Έχει διάφορα προφίλ. Μπορεις να επιλεξεις όταν η μπαταρία ανεβάζει θερμοκρασία πάνω από ένα όριο να γίνεται downoclocking των max cpu frequencies, οπότε η θερμοκρασία θα διατηρείται σε φυσιολογικά επίπεδα.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Μολις παρελαβα το τηλεφωνο για ενα φιλο. Οι πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες. Μου εβγαλε με το που συνδεθηκα στο ιντερνετ οτι υπαρχει διαθεσιμο update το κατεβασα και εδωσα να το κανει εγκατασταση αλλ κατα την διαρκεια τηε εγκαταστασης βγαζει error και μενει εκει κολημενο πρεπει να το κλεισω και να το ανοιξω παλι για να δουλευψει το τηλεφωνο. Η εκδοση που φοραει ειναι η S3S 20150324-194940 και μου βγαζει να κατεβασει την S3S 20150507-083407. Τι μππρει να φταει?
Link to comment
Share on other sites

Μια λύση αν είσαι ρουτ είναι να βάλεις το app setcpu από εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419

Έχει διάφορα προφίλ. Μπορεις να επιλεξεις όταν η μπαταρία ανεβάζει θερμοκρασία πάνω από ένα όριο να γίνεται downoclocking των max cpu frequencies, οπότε η θερμοκρασία θα διατηρείται σε φυσιολογικά επίπεδα.

 

μήπως ξέρεις από πόσο μέχρι πόσο θεωρείται η θερμοκρασία φυσιολογική για την μπαταριά ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Μολις παρελαβα το τηλεφωνο για ενα φιλο. Οι πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες. Μου εβγαλε με το που συνδεθηκα στο ιντερνετ οτι υπαρχει διαθεσιμο update το κατεβασα και εδωσα να το κανει εγκατασταση αλλ κατα την διαρκεια τηε εγκαταστασης βγαζει error και μενει εκει κολημενο πρεπει να το κλεισω και να το ανοιξω παλι για να δουλευψει το τηλεφωνο. Η εκδοση που φοραει ειναι η S3S 20150324-194940 και μου βγαζει να κατεβασει την S3S 20150507-083407. Τι μππρει να φταει?

 

Είχα την ίδια έκδοση και μου παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα.κατέβαζε την αναβάθμιση αλλά κόλλαγε η εγκατάσταση.δοκίμασα πολλές φορές.Στο τέλος έκανα αναβάθμιση ακολουθώντας τον σύνδεσμο της πρώτης σελίδας με φλασαρισμα.δεν είναι δύσκολο, αξίζει τον κόπο και επιπλέον θα βάλεις και το απαραίτητο recovery ενώ η διαδικασία θα σε διευκολύνει σε μελλοντικές αναβαθμίσεις πχ lollipop

Edited by Master_Mind
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...