Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βασικά νόμιζα ήταν on stock όταν σου λέει ships in 3-5 days φαντάστηκα ότι εννοούν την εσωτερική τους διαδικασία μέχρι να τυλιχτεί κτλπ...

τεσπα πάντως εντάξει με τράβηξε περισσότερο ότι δέχετε επέκταση sd σε σχέση με το meizu m1 που το θεωρώ όμως ανώτερο πέραν αυτού.

επίσης έχω χειριστεί καλά ένα jiayu g4s και είμαι ευχαριστημένος με το πως στήνει η εταιρεία το λογισμικό android και τις λειτουργίες.

εν αναμονή λοιπόν.

Όντως αυτό εννοούν. Στην περίπτωσή σου δυστυχώς απλώς κάνανε πατάτα.

Τώρα που είδα και το S3 από κοντά, υποψιάζομαι ότι όντως το Meizu θα είναι καλύτερο - αλλά δε συνεχίζω να λέω τέτοια στο νήμα του S3, γιατί θα με δαγκώσουν! :lol:

Γι' αυτό που λες για το λογισμικό... Κι εγώ από G3S και G4 ερχόμουν και με καλές εντυπώσεις, εδώ όμως υπάρχει μια διαφορά: Στα προηγούμενα είχαμε κατά βάση stock Android (μόνο launcher βάζανε το δικό τους σε στυλ Lewa).

Εδώ για πρώτη φορά βλέπω ROM με αρκετές "δικές" τους πινελιές παντού! Πρέπει πάντως να ομολογήσω ότι δεν είναι κακή! Βρήκα διάφορα ψιλο-glitches εδώ ή εκεί, αλλά πιστεύω θα φτιαχτούν σύντομα.

Το μόνο που με ξενίζει λίγο (σε σχέση με ό,τι περίμενα) είναι ότι με όλα κλειστά, η ελεύθερη RAM είναι αισθητά λιγότερη απ' ό,τι περίμενα (1.2 - 1.3GB στην καλύτερη περίπτωση, τη στιγμή που με τα παλιά μοντέλα με το 1GB RAM είχα κάτω από τις ίδιες συνθήκες πάνω από 650ΜΒ ελεύθερα!)...

Link to comment
Share on other sites

ενω εχω κανει επιλογη οι εγκαταστασεις να γινονται στην καρτα μνημης (προφανως αυτο εννοει καποιον συγκεκριμενο χωρο της βασικής καρτας ? ) γιατι δεν μου τα αποθηκευει στην εξτρα καρτα μνημης. αν μπορει να βοηθησει καποιος θα το εκτιμουσα. και δευτερη ερωτηση εχει βρει καποιος αξιολογη θηκη (αγορασα μια και αν καταλαβα καλα πρεπει να κολησει το κινητο πανω της οποτε θα την πεταξω αμεσα). ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τι συνέβαινε με το bluetooth μου (όχι βέβαια και γιατί...)

Πειραματιζόμενος, έκανα ένα clear data στο "Bluetooth share", reboot και -ως εκ θαύματος- το ΒΤ λειτούργησε και μεταφέρει αρχεία... δεξιά-αριστερά!

Τώρα τι ακριβώς είχε... Ποιός ξέρει!

 

Εχω και εγω θεμα με το BT. Που το βρισκουμε αυτο το "Bluetooth share"?

Ρωταω γιατι δε μου εχει ματαξανατυχει....

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια παρηγγειλα απο vickmall 13/2 και σημερα παρελαβα...

καποιες ερωτησεις...

1) εχω 2 καρτες....μια cosmote και μια vodafone.....δεν μπορω να βαλω ξεχωριστο ηχο κλησης για καθεμια καρτα...όπως και στις επαφες οταν φτιαχνω ομαδες , δεν μου βγαζει επιλογη για ξεχωριστο ήχο κλησης για κάθε ομάδα...

2) ο ηχος του κλειστρου στην φωτογραφικη μου ακουγεται αρκετα χαμηλός...

3) στην συσκευασια μεσα είχε ένα πραγματακι σαν σκουλαρικι με στρασακια απο πανω και απο οτι βλέπω εφαρμοζει στην τρυπα εισοδου ακουστικών....καταλαβαινετε τι αφορά?? εντω μεταξυ ειναι πολυ γυναικουλιστικο...

4) οταν εβαλα την μπαταρια είχε ήδη 40% και το ξεψαχνισα μεχρι τωρα όπου έπεσε 6%(μεσα σε 6 ωρες περιπου συνεχους πειραγματος)....το έβαλα να φορτισει με το κινητο κλειστό...όλα σωστά ή έκανα καποια *******??

Link to comment
Share on other sites

Και τα προφυλακτικά σπάνε και μετά ψάχνεις για εκκλησία...

 

Και νομίζεις ότι το screen protector θα στο προστατέψει?? Με το σκεπτικό αυτό να βάζουμε και στα ρολόγια προστασία :p

Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω θεμα με το BT. Που το βρισκουμε αυτο το "Bluetooth share"?

Ρωταω γιατι δε μου εχει ματαξανατυχει....

Αν ανοίξεις τη διαχείριση εφαρμογών ("Apps") και πας στο tab "All" για να σου βγάλει και τις εφαρμογές συστήματος, θα δεις 2 εφαρμογές σχετικές με bluetooth. Η μία είναι το Bluetooth share. Το ανοίγεις και πατάς Clear data.

Αν και ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί "έστρωσε" μετά από αυτό... Ίσως είχε μείνει κάποιο σκουπίδι από τον τύπο που "έψησε" τη ROM με τα GApps και την ανέβασε στο Needrom...

 

Αν και μη νομίζεις, και τώρα που δουλεύει (υποτίθεται), μία στις δύο που πάω να στείλω ή να λάβω κάτι, το BT είναι... ξερό - ούτε άλλες συσκευές βλέπει, ούτε τίποτα. Ευτυχώς, άμα το κλείσεις και το ξανανοίξεις, φτιάχνει...

 

Έχουμε να περιμένουμε αρκετά updates μέχρι να στρώσει το μαραφέτι... (ελπίζω η Jiayu να τα βγάλει!!!)

 

 

ενω εχω κανει επιλογη οι εγκαταστασεις να γινονται στην καρτα μνημης (προφανως αυτο εννοει καποιον συγκεκριμενο χωρο της βασικής καρτας ? ) γιατι δεν μου τα αποθηκευει στην εξτρα καρτα μνημης. αν μπορει να βοηθησει καποιος θα το εκτιμουσα. και δευτερη ερωτηση εχει βρει καποιος αξιολογη θηκη (αγορασα μια και αν καταλαβα καλα πρεπει να κολησει το κινητο πανω της οποτε θα την πεταξω αμεσα). ευχαριστω

Απ' όσο ξέρω, το Android 4.4 δε σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις εφαρμογές σε εξωτερική κάρτα μνήμης - αν και αρκετοί κατασκευαστές το έχουν "πειράξει" και ακυρώσει αυτό (δεν ξέρω η Jiayu τι έχει κάνει...)

Πάντως με τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο ελεύθερα διαμοιραζόμενο μεταξύ εφαρμογών που εγκαθίστανται και των αρχείων του χρήστη, δε νομίζω να χρειαστεί (τουλάχιστον στους περισσότερους από μας!) να μεταφέρουμε εγκαταστάσεις προγραμμάτων σε εξωτερική κάρτα! Αν την έχεις, τη χρησιμοποιείς για αποθήκευση των αρχείων σου και αφήνεις το τηλέφωνο να παίζει με τον (γενναιόδωρο, ούτως ή άλλως) εσωτερικό του χώρο!

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

παιδια παρηγγειλα απο vickmall 13/2 και σημερα παρελαβα...

καποιες ερωτησεις...

1) εχω 2 καρτες....μια cosmote και μια vodafone.....δεν μπορω να βαλω ξεχωριστο ηχο κλησης για καθεμια καρτα...όπως και στις επαφες οταν φτιαχνω ομαδες , δεν μου βγαζει επιλογη για ξεχωριστο ήχο κλησης για κάθε ομάδα...

2) ο ηχος του κλειστρου στην φωτογραφικη μου ακουγεται αρκετα χαμηλός...

3) στην συσκευασια μεσα είχε ένα πραγματακι σαν σκουλαρικι με στρασακια απο πανω και απο οτι βλέπω εφαρμοζει στην τρυπα εισοδου ακουστικών....καταλαβαινετε τι αφορά?? εντω μεταξυ ειναι πολυ γυναικουλιστικο...

4) οταν εβαλα την μπαταρια είχε ήδη 40% και το ξεψαχνισα μεχρι τωρα όπου έπεσε 6%(μεσα σε 6 ωρες περιπου συνεχους πειραγματος)....το έβαλα να φορτισει με το κινητο κλειστό...όλα σωστά ή έκανα καποια *******??

1. Κατεβαζεις το dual sim ringer και εισαι οκ. Αλλαξα και dialer γιατι αυτος που ειχε δε με βολευε και ειναι οκ.

2. Δεν ξερω, μια χαρα ακουγεται στο δικο μου.

3. Ειναι dust plug, το βαζεις αν δεν εχεις εκουστικα πανω, αλλα αυτο που βαζουν ειναι για κοριτσακια...

4. Καλυτερα φορτιζε το αναμενο, βαλε και το battery doctor η κατι αναλογο που κανει και καλυτερη φορτιση και διαχειρηση ενεργειας...

Πιστευω να βοηθησα.

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει χαμος με τις παραγγελίες παιδια.

Όσοι ειδικά περιμένουμε το 3GB δεν μας βλεπω καλα..

Μου φαινεται τελικα πιο γρηγορα θα παραλάβουν όσοι πηραν απο το club1921 που τους έστειλαν tracking number οτι εχει αποσταλεί παρα οι υπόλοιποι..

Εγω απο coolicool δεν βλεπω να το στελνουν πριν τις 15/3 κ εχει γινει αγορά 25/2

Το θεμα ειναι κ ακύρωση να κανεις τωρα απο όπου κ να ψωνίσεις παλι θα καθυστερήσουν να το στείλουν

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει χαμος με τις παραγγελίες παιδια.

Όσοι ειδικά περιμένουμε το 3GB δεν μας βλεπω καλα..

Μου φαινεται τελικα πιο γρηγορα θα παραλάβουν όσοι πηραν απο το club1921 που τους έστειλαν tracking number οτι εχει αποσταλεί παρα οι υπόλοιποι..

Εγω απο coolicool δεν βλεπω να το στελνουν πριν τις 15/3 κ εχει γινει αγορά 25/2

Το θεμα ειναι κ ακύρωση να κανεις τωρα απο όπου κ να ψωνίσεις παλι θα καθυστερήσουν να το στείλουν

 

συγνωμη ποσες μερες νομιζεις κανει ενα δεμα να ερθει απο Κινα? μια χαρα ευχαριστημενος να εισαι αν ερθει στις 15/3. Υπολογιζει ότι ακομα και οταν το δεις στο ΕΛ.ΒΕ. αν εισαι επαρχια μπορει να κάνει και 8 μερες να το λαβεις . Μεσω Ολλανδιας αν σου ερθει υπολογιζε στην καλυτερη 18 μερες για να ερθει . Στην καλυτερη. Απευθειας απο Κίνα μπορει να πιάσεις χαλαρα απο 22 ως και 35-40 μερες . οποτε υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ εχει καλυτερη διαχειριση μπαταριας?

 

παντως το 2GB με μετρια χρηση (3-3.5 ωρες αναμμενη οθονη) και κλειστους τους ενεργοβορους σενσορες, βγαζει τσεακρισμενο 2.5-3 μερες. Καθολου ασχημα. To νοτε 2 που εχει αποδεδειγμενα καλη μπαταρια με την ιδια χρηση βγαζει 12-15 ωρες παραπανω.

Αν το ζορισεις σε παει σκαρτα μια μερα (5.5-6 ωρες οθονη) οπως τα περισσοτερα smartphone.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ποσες μερες νομιζεις κανει ενα δεμα να ερθει απο Κινα? μια χαρα ευχαριστημενος να εισαι αν ερθει στις 15/3. Υπολογιζει ότι ακομα και οταν το δεις στο ΕΛ.ΒΕ. αν εισαι επαρχια μπορει να κάνει και 8 μερες να το λαβεις . Μεσω Ολλανδιας αν σου ερθει υπολογιζε στην καλυτερη 18 μερες για να ερθει . Στην καλυτερη. Απευθειας απο Κίνα μπορει να πιάσεις χαλαρα απο 22 ως και 35-40 μερες . οποτε υπομονη...

 

Το θέμα είναι ότι παραγγείλαμε 25/2 και δεν μας το έχουν στείλει ακόμα και μας λένε ότι θα το στείλουν 15/3 και αν το στείλουν και τότε. Άρα υπολογίζουμε τον άλλο μήνα να το πάρουμε στα χέρια μας

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιώνω και από gearbest σήμερα αύξησαν κιόλας τη τιμή ότι δεν έχουν στοκ και μάλιστα δεν έχει ιδέα πότε θα ξαναπαραλάβουν...

τέλεια...καλό πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι παραγγείλαμε 25/2 και δεν μας το έχουν στείλει ακόμα και μας λένε ότι θα το στείλουν 15/3 και αν το στείλουν και τότε. Άρα υπολογίζουμε τον άλλο μήνα να το πάρουμε στα χέρια μας

 

A αυτο ειναι αλλο , εγω νομιζα οτι τα είχαν στείλει! είχαν πει ότι τα είχαν διαθεσιμο? για το 2gb και απο minideal μιλας? αν ειχαν πει οτι ηταν διαθεσιμο και μετα απο 8 μερες δεν εχουν στείλει τπτ υπαρχει θεμα. Παντως και tracking number να παρεις μην νομιζεις οτι απαραιτητα εχει φυγει κιολας. Κάνουν την γνωστή π.....α καβατζωνουν αριθμους αποστολης και εσυ νομιζεις οτι το παρεδωσαν και αυτοι μπορει να το στείλουν μετα από πχ 10 μερες και εσυ απλα να το βλεπεις οτι ...ταξιδευει και να βριζεις τα κινεζικα ταχυδρομεια....

 

Τελικα αρχιζω να πιστευω οτι οσοι προπαραγγέιλαμε ειδικα και με την κακη συγκυρια της ισοτιμιας ειμασταν τυχεροι!

 

Παντως vickmall που βλεπω δειχνει σε στοκ και τις 2 εκδοσεις.

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

παντως το 2GB με μετρια χρηση (3-3.5 ωρες αναμμενη οθονη) και κλειστους τους ενεργοβορους σενσορες, βγαζει τσεακρισμενο 2.5-3 μερες. Καθολου ασχημα. To νοτε 2 που εχει αποδεδειγμενα καλη μπαταρια με την ιδια χρηση βγαζει 12-15 ωρες παραπανω.

Αν το ζορισεις σε παει σκαρτα μια μερα (5.5-6 ωρες οθονη) οπως τα περισσοτερα smartphone.

 

Οκ. Ευχαριστω! Καλυτερη διαχειριση ram? Εχω την official κ εχω κανει ενημερωση. 900-1000mb ειναι ελευθερα συνηθως. Τοσο ειναι κ σε εσενα?

Link to comment
Share on other sites

A αυτο ειναι αλλο , εγω νομιζα οτι τα είχαν στείλει! είχαν πει ότι τα είχαν διαθεσιμο? για το 2gb και απο minideal μιλας? αν ειχαν πει οτι ηταν διαθεσιμο και μετα απο 8 μερες δεν εχουν στείλει τπτ υπαρχει θεμα. Παντως και tracking number να παρεις μην νομιζεις οτι απαραιτητα εχει φυγει κιολας. Κάνουν την γνωστή π.....α καβατζωνουν αριθμους αποστολης και εσυ νομιζεις οτι το παρεδωσαν και αυτοι μπορει να το στείλουν μετα από πχ 10 μερες και εσυ απλα να το βλεπεις οτι ...ταξιδευει και να βριζεις τα κινεζικα ταχυδρομεια....

 

Τελικα αρχιζω να πιστευω οτι οσοι προπαραγγέιλαμε ειδικα και με την κακη συγκυρια της ισοτιμιας ειμασταν τυχεροι!

 

Παντως vickmall που βλεπω δειχνει σε στοκ και τις 2 εκδοσεις.

 

Από coolicool έχω απαγγείλει και έλεγε ότι είναι stock το 3g. Κάθε μέρα αλλάζει και ημερομηνίες αποστολής . Μακάρι να το στείλουν δεν έχω καμία όρεξη να μπλέξω με dispute. Απλός δεν ξανά παραγγέλνω από coolicool.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω θεμα με το BT. Που το βρισκουμε αυτο το "Bluetooth share"?

Ρωταω γιατι δε μου εχει ματαξανατυχει....

Καποιος να μας πει????

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστω! Καλυτερη διαχειριση ram? Εχω την official κ εχω κανει ενημερωση. 900-1000mb ειναι ελευθερα συνηθως. Τοσο ειναι κ σε εσενα?

 

Kαι εγω την μαμα ρομ εχω. Με 900-1000 εισαι αρχοντας αν εχεις ελευθερα!! εγω δεν εχω τσεκαρει ποτέ να εχω πανω από 850 συνηθως εχω από 550 ως 750.

Link to comment
Share on other sites

το club1941 μαλλον τετελεσται δεν λειτουργει πλεον τουλαχιστον οπως δειχνει τωρα...η απαντηση του paypal ειναι οτι μαλλον με δικαιωσαν...We have concluded our investigation into your case and have decided in your favor.

We were able to recover 157.82 EUR and this amount has been credited to

you. Please allow five business days for this adjustment to be posted.

If you are due any additional funds, we will make our best effort to

recover the balance from the seller.

If the seller's account has insufficient funds to complete the refund owed

to you, please be assured that we will take appropriate action against the

seller's account, which may include limitation of the seller's account

privileges....Οποτε οσοι ψωνισαν απο εκει ας ξεκινησουν ομαδικα dispute για να δουνε στο paypal οτι ειναι απατη το σαιτ.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι παραγγείλαμε απο το club1941 την φάγαμε κανονικότατα.Δέν δουλεύει τίποτα πλέον ούτε το site και έχει πέσει τρελή συζήτηση στο xda.Εγώ έκανα ήδη dispute στο paypal όπως κάνανε και πάρα πολλοί άλλοι... Edited by lilikos
Link to comment
Share on other sites

τον ήπιαμε κατά 90%

 

σήμερα βέβαια στο status μου ήρθε despached to overseas, οπότε μάλλον θα περιμένω να έρθει το (άδειο?) πακέτο και μετά θα κάνω dispute στο Paypal

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...