Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είδαμε και τα Flip που είναι όλα για κλάματα που λένε όλοι εδώ μέσα! Όχι μόνο από την Samsung, αλλά και από την Motorola! Μάλλον δεν φαίνεται να διαβάζεις ιδιαίτερα τα αντίστοιχα νήματα. Για δες τι γράφουν... Κάλιο αργά παρά γρήγορα και χάλια! ;)

Φυσικά κάθε αρχή και δύσκολη, αλλά όχι και να τσαλακωνονται τόσο εύκολα από την αρχή της παρουσίασης!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως η Νόκια πειραματιζόταν με αναδιπλούμενες οθόνες γύρω στο 14 αν δεν κάνω λάθος. Η Microsoft από την άλλη δεν είναι εταιρεία hardware, ό,τι πήρε το πήρε τότε από τη Nokia... Και κλασικά τα Surface που βγάζει...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η Νόκια πειραματιζόταν με αναδιπλούμενες οθόνες γύρω στο 14 αν δεν κάνω λάθος. Η Microsoft από την άλλη δεν είναι εταιρεία hardware, ό,τι πήρε το πήρε τότε από τη Nokia... Και κλασικά τα Surface που βγάζει...

Δηλαδή τα Surface αυτά της Nokia είναι;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Από τη μία η Microsoft προτείνει Android κι από την άλλη η Google δεν θέλει τον Chromium στον Edge!

https://techmaniacs.gr/i-google-fovizei-toys-christes-toy-neoy-microsoft-edge-sta-windows-10/

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα Surface αυτά της Nokia είναι;

 

όχι, εννοώ ότι πέρα από τα surface, δεν είχε κάτι άλλο να δείξει hardwarικά... Τεχνογνωσία κλπ για κάμερες, αναδιπλούμενα και άλλα, τα πήρε από τη Nokia. Και νομίζω ακόμη έχει τις πατέντες.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

όχι, εννοώ ότι πέρα από τα surface, δεν είχε κάτι άλλο να δείξει hardwarικά... Τεχνογνωσία κλπ για κάμερες, αναδιπλούμενα και άλλα, τα πήρε από τη Nokia. Και νομίζω ακόμη έχει τις πατέντες.

Γι αυτό η HMD δεν μπορεί να βρει άκρη με τις κάμερες των κινητών μέχρι τώρα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ελπίζω να μην είμαι off topic εδώ: Έχω ένα Lumia 735 (κύρια συσκευή ακόμα!), με περασμένη την 10.0.14393.2551.

 

Αν του κάνω ένα hard reset για να στρώσει, θα έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση των εφαρμογών από το Store? Είναι κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ελπίζω να μην είμαι off topic εδώ: Έχω ένα Lumia 735 (κύρια συσκευή ακόμα!), με περασμένη την 10.0.14393.2551.

 

Αν του κάνω ένα hard reset για να στρώσει, θα έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση των εφαρμογών από το Store? Είναι κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω?

 

Από ό,τι βλέπω εδώ https://www.gsmarena.com/nokia_lumia_735-6639.php

η συσκευή σου ανήκει στα windowsphone 8 series, οπότε είναι λίγο εκτός, αλλά δεν έχει πολύ κόσμο, οπότε...:)

 

Μετά την επαναφορά θα σε στείλει πίσω στα 8άρια. Σύμφωνα με αυτό http://allaboutwindowsphone.com/features/item/23782_Its_obvious_but_Dont_use_WDRT_.php

ο μόνος επίσημος τρόπος για να ξαναπεράσεις τα 10άρια είναι το Microsoft Over-The-Cable Updater. Μοιάζει με γραμμή εντολών, αλλά δεν θέλει κάτι. Απλά συνδέεις το κινητό στον υπολογιστή, τρέχεις το πρόγραμμα και σου στέλνει μέσω υπολογιστή όλες τις ενημερώσεις για να πάει στα 10άρια και στην τελευταία επίσημα υποστηριζόμενη ενημέρωση.

 

Υπάρχουν βέβαια και ανεπίσημοι τρόποι, αλλά το 735 υποστηρίζει επίσημα τα 10άρια οπότε θα είσαι εντάξει. Στα 8άρια το κατάστημα έχει κλείσει, αλλά στα 10άρια, όλα είναι εντάξει.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάποιο ξεχωριστό νήμα για το συγκεκριμένο, οπότε είπα να το φέρω εδώ!

https://gr.gizchina.com/2020/02/29/surface-duo-possible-earlier-releas/

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

 

Κανονικά πρέπει να το βάλουν στις ειδήσεις, αλλά ως συνήθως στο myphone αργούν ή κάποιες ειδήσεις δεν τις βάζουν ποτέ...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρέπει να το βάλουν στις ειδήσεις, αλλά ως συνήθως στο myphone αργούν ή κάποιες ειδήσεις δεν τις βάζουν ποτέ...

Αυτό είχα στο νου μου κι εγώ. Είναι δουλειά των mods όμως.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το 950 ανήκει στα WIndows 10 Series, αυτό το συγκριτικό νομίζω ταιριάζει εδώ

 

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/23815_Camera_shootout_Low_lightzoom_.php

 

Νομίζω το S20 Ultra μόνο στις ημερήσιες τα πάει καλά... Στις βραδυνές είναι τελείως χάλια... Αντίθετα, το 950 αλλά και το 11άρι μήλο κάνουν πολύ καλή προσπάθεια σε όλες τις περιστάσεις.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το 950 ανήκει στα WIndows 10 Series, αυτό το συγκριτικό νομίζω ταιριάζει εδώ

 

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/23815_Camera_shootout_Low_lightzoom_.php

 

Νομίζω το S20 Ultra μόνο στις ημερήσιες τα πάει καλά... Στις βραδυνές είναι τελείως χάλια... Αντίθετα, το 950 αλλά και το 11άρι μήλο κάνουν πολύ καλή προσπάθεια σε όλες τις περιστάσεις.

Με λίγα λόγια είχα το καλύτερο καμεροτηλέφωνο τότε! :)

Το iPhone είναι καλύτερο σε όλα παρά τα 12mp που έχει! Που 12 που 108....

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γενικά εγώ κρατώ μικρό καλάθι.

Όπως μπορείτε να δείτε από την υπογραφή μου περάσαν ιδιαίτερα κινητά από τα χέρια μου με όλα τα τελευταία Nokia και το Lumia δουλεύουν τέλεια ακόμα και σήμερα.

Ήμουν αρκετά τυχερός μέχρι τώρα γιατί ότι κινητό είχα δεν έπασχε από προβλήματα ευθυγράμμισης φακών κτλ

 

 

Το λατρεμένο μου 950 είναι το καλύτερο all round όσον αφορά την κάμερα. Με αυτό σταμάτησα να κουβαλάω μαζί την καλή μου ικανότατη compact.

 

Το 950 είναι το καλύτερο την ημέρα με χειροκίνητο όμως wb. Όλο το κάδρο με υπέροχη οξύτητα για τοπία. Πολύ καλό dynamic range. Πολύ ακριβής φωτομέτρηση αλλά κακούς σχετικά αλγόριθμους για τη νύχτα. Δεν πήγαινε πολύ κοντά για μάκρο. Δεν ήταν άσχημο αλλά αντικειμενικά δεν ήταν το δυνατό του σημείο.

 

Να λέμε και τα μέτρια.

Κακή σχετικά εστίαση σε χαμηλό φωτισμό και ειδικά εν κινήσει: δεν είχε hyperfocal όπως το 808.

Επίσης σχεδόν σε κάθε πλάνο έπρεπε να κάνεις tap to focus γιατί αλλιώς ο σταθεροποιητής έκανε τα δικά του και θόλωνε τις φωτό.

Εν κινήσει μέσα από αυτοκίνητο, έβγαζε σουρεάλ πράγματα, όπως στραβούς στύλους, θολές κάποιες ζώνες του κάδρου αψυχολόγητα. Και εδώ μάλλον ο σταθεροποιητής...

Τέλος λόγω του f1.9 πολύ ρηχό βάθος πεδίου που δίνει μεν ωραίο φυσικό bokeh, όμως στα μάκρο πρέπει να προσέχεις πολύ για να μην βρεθεί το κυρίως θέμα σου εκτός εστίασης.

 

Το 808 ήταν για αυτούς που θέλαν να ασχοληθούν παραπάνω. Πολύ ουδέτερα χρώματα και χαμηλός θόρυβος στα mp. Πολύ καλή εστίαση και με δυνατότητα hyperfocal. Ακαριαία αποθήκευση ακόμα και σε φουλ ποιότητα και ανάλυση. Η φωτομέτρηση όμως δεν ήταν πολύ ακριβής.

 

Στα 8mp το dynamic range δεν ήταν τόσο καλό και αυτό φαινόταν σε πολύ δραματικά τοπία.

Εκεί έπρεπε να τραβήξεις στα 38 ή και 41mp (για τους μερακλήδες) και να την επεξεργαστείς στον υπολογιστή μικραίνοντάς τη ώστε να μειωθεί ο θόρυβος. Ούτως ή άλλως γενικά ήθελα αρκετά πιο τονισμένα τα χρώματα. (Όχι τσίρκο a la Samsung)

 

Οι καλύτεροι αλγόριθμοι χρωμάτων και dynamic range, ειδικά για τα ελληνικό φως και τοπία, ανήκουν στο N8.

 

Τώρα παιδεύομαι με ένα LG V40 το οποίο έχει πολλές αρετές ως multimedia εργαλείο, όμως η βασική του κάμερα με έχει κάπως απογοητεύσει. Δεν έχει καλό sharpness η εικόνα. Λίγο αργή και η εστίαση σε χαμηλό φωτισμό.

Η έκπληξή μου όμως ήταν πολύ μεγάλη από τις άλλες 2:

Η tele στα 50mm (equivalent) έχει καλή οξύτητα και είναι μια χαρά για πορτραίτα.

Η ultra wide δεν έχει στις άκρες τρελές παραμορφώσεις και χρωματικές εκτροπές, και βολεύει αφάνταστα για φωτό αρχιτεκτονικής και ενδιαφέρουσα προοπτική. Η οξύτητα πραγματικά πολύ καλή για τέτοιο φακό.

Και οι τρεις έχουν πολύ καλά χρώματα και αντίθεση. Όμως στο dr δεν είναι πολύ καλές.

 

Τέλειο δεν υπάρχει. Πλέον όσον αφορά την φωτογραφία, πιστεύω πολύ στην ιδέα, την ματιά, και όχι τόσο στο εργαλείο.

Το 950 Lumia μου παραχωρήθηκε στον αδελφό μου @fabioso όπου είμαι σίγουρος ότι θα δείξει σύντομα ξανά τα δόντια του...

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Το 950 έχει ως 20mp. Τα 38 και τα 41mp πως θα τα έβγαζε; Εκτός αν εννοούσες κάτι άλλο.

Πάντως ακόμα και με μια κάμερα κρατάει γερά ακόμα. Είχα το 950XL εγώ.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο δεν υπάρχει. Πλέον όσον αφορά την φωτογραφία, πιστεύω πολύ στην ιδέα, την ματιά, και όχι τόσο στο εργαλείο.

Το 950 Lumia μου παραχωρήθηκε στον αδελφό μου @fabioso όπου είμαι σίγουρος ότι θα δείξει σύντομα ξανά τα δόντια του...

 

Παναγιώτη έχω ακόμη στους σελιδοδείκτες κάτι οδηγούς που είχες κάνει για την κάμερα του 808! Θυμάμαι κατά κύριο λόγο ακολουθούσες τις κάμερες της Νόκια που μέχρι και το 950 (η ομάδα που το έφτιαξε τουλάχιστον ήταν της νόκια) ήταν ακόμη πρωτοπόρος. Τώρα με την επανεκκίνηση είναι πια ουραγός... Νομίζω από τα πιο σύγχρονα, π.χ. τελευταία 5ετία, το 950 εξακολουθεί να αποτυπώνει στα jpeg το καλύτερο δυναμικό εύρος και παραμένει πρώτο στον τομέα αυτόν. Δύσκολα βρίσκεις "καμμένα" σημεία στον ουρανό ή μαύρα σημεία στις σκιές με αυτή τη συσκευή. Στα χρώματα και στην όξυνση ήταν κάπως υπερβολικό νομίζω. Από τα σημερινά δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση, όλα λίγο πολύ είναι κοντά το ένα με το άλλο και έχουν γενικά έντονη επεξεργασία που δεν θυμίζει πραγματικότητα... Ακόμη και το 950 που τσιμπούσε στην όξυνση για τα γούστα μου, θεωρείται φυσικό και smooth αν το συγκρίνεις με τωρινά...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το 950 έχει ως 20mp. Τα 38 και τα 41mp πως θα τα έβγαζε; Εκτός αν εννοούσες κάτι άλλο.

Πάντως ακόμα και με μια κάμερα κρατάει γερά ακόμα. Είχα το 950XL εγώ.

 

Μα δεν παραπονέθηκα ποτέ για την ανάλυση του 950...

 

Παναγιώτη έχω ακόμη στους σελιδοδείκτες κάτι οδηγούς που είχες κάνει για την κάμερα του 808! Θυμάμαι κατά κύριο λόγο ακολουθούσες τις κάμερες της Νόκια που μέχρι και το 950 (η ομάδα που το έφτιαξε τουλάχιστον ήταν της νόκια) ήταν ακόμη πρωτοπόρος. Τώρα με την επανεκκίνηση είναι πια ουραγός... Νομίζω από τα πιο σύγχρονα, π.χ. τελευταία 5ετία, το 950 εξακολουθεί να αποτυπώνει στα jpeg το καλύτερο δυναμικό εύρος και παραμένει πρώτο στον τομέα αυτόν. Δύσκολα βρίσκεις "καμμένα" σημεία στον ουρανό ή μαύρα σημεία στις σκιές με αυτή τη συσκευή. Στα χρώματα και στην όξυνση ήταν κάπως υπερβολικό νομίζω. Από τα σημερινά δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση, όλα λίγο πολύ είναι κοντά το ένα με το άλλο και έχουν γενικά έντονη επεξεργασία που δεν θυμίζει πραγματικότητα... Ακόμη και το 950 που τσιμπούσε στην όξυνση για τα γούστα μου, θεωρείται φυσικό και smooth αν το συγκρίνεις με τωρινά...

 

Ευχαριστώ.

Η εικόνα και το χρώμα είναι, εκτός και αν καλιμπράρεις όλες τις οθόνες γύρω σου, υποκειμενικά.

 

(Α... ξέχασα για το 950 το απίστευτο σε αποτέλεσμα, ακαριαίο, ρυθμιζόμενο πλήρως, αληθινό stacking HDR!!!

Αυτό. Αυτό πραγματικά χάθηκε με την διάλυση της ομάδας της Νokia)

 

Για τα τωρινά καμερόφωνα.

Σήμερα βρίσκει κανείς από 250 μέχρι τα 600 ευρώ αρκετά τηλέφωνα να μοιράζονται σχεδόν το ίδιο φωτογραφικό hardware, αλλά τα αποτελέσματα διαφέρουν φοβερά σε αποτέλεσμα, λόγω φροντίδας ή όχι στο software και την ρύθμιση του αλγορίθμου jpeg.

Εκεί η gcam έφτιαξε πολλούς, αλλά με τα τωρινά multi-camera τηλέφωνα, μάλλον δεν πολυκάθεται καλά.

Παρεμπιπτόντως στο δικό μου V40 έχει θέματα, κολλάει, αργεί να αποθηκεύσει, κτλ. Τα χρώματα την ημέρα απαίσια, πρασινοκίτρινα χάλια. Μόνο τη νύχτα αξίζει κάπως.

Και η ιστορία συνεχίζεται...

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ήθελα παρακαλώ τη βοήθειά σας.

1/ Σε lumia 950 πως κλείνω τις εφαρμογές που είναι ανοικτές από πίσω;

2/ Πως ρυθμίζω το τηλέφωνο ώστε να μην αποθηκεύει τις φωτογραφίες στο one drive; Από το συγκεκριμένο μόνο γιατί από άλλη συσκευή, android, δε θέλω να χάσω το συγχρονισμό.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

1/ Σε lumia 950 πως κλείνω τις εφαρμογές που είναι ανοικτές από πίσω;

!

Κρατάς πατημένο το κουμπί πίσω: (<-) και σου εμφανίζει της ανοιχτές εφαρμογές. Από εκεί για να τις κλείσεις πατάς το “X” που έχει πάνω δεξιά και κλείνουν, άλλος τρόπος αντί για το X είναι να σύρεις προς κάτω τις εφαρμογές για να κλείσουν.

2/ Πως ρυθμίζω το τηλέφωνο ώστε να μην αποθηκεύει τις φωτογραφίες στο one drive; Από το συγκεκριμένο μόνο γιατί από άλλη συσκευή, android, δε θέλω να χάσω το συγχρονισμό.

!

Ανοίγεις την εφαρμογή με τις φωτογραφίες, πατάς τις 3 τελείες (κάτω δεξιά), στο μενού που ανοίγει πατάς ρυθμίσεις και πατάς την επιλογή «Διαχείριση ρυθμίσεων αποστολής OneDrive». Θα ανοίξει η εφαρμογή του OneDrive και θα σε πάει στις ρυθμίσεις για να απενεργοποιήσεις την αυτόματη αποστολή εικόνων στο OneDrive (το πρώτο διακοπτάκη απενεργοποιείς).

Edited by Jim101

Απεργίες GR - Windows 10 App (PC,Mobile,Xbox) Download HERE

Γιορτές - Windows 10 App (PC,Mobile,Xbox) Download HERE

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοούν, ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα μπορούν να περνάνε Windows 10 όλες οι συσκευές Android;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...