Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από ό,τι διάβασα άλλαξε η αρχιτεκτονική:

 

"Microsoft began work on switching Skype from peer-to-peer to a more modern cloud-based infrastructure four years ago. With the completion of that process earlier this year, Microsoft is now preparing to ditch the 'legacy' Skype apps that rely on its older architecture."

 

Αν ισχύει το παραπάνω, έχει δικαιολογία, γιατί θα είναι πολύ δύσκολο να συνεχίσει την υποστήριξη παλαιότερων εκδόσεων, από τη στιγμή που δουλεύει σε νέες εκδόσεις για όλα τα λειτουργικά και τις συσκευές. Τώρα αν αναφερθούμε συγκεκριμένα στα WP8.1, προφανώς θα πρέπει να ξανασυζητήσουμε τα περί συμβατότητας που έχουν ειπωθεί πολλές φορές. Η γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να υποστηριχθεί για περισσότερο χρόνο η εφαρμογή για τα WP8.1, καθώς δεν υπάρχει και εναλλακτική.

 

Όσον αφορά την ανακοίνωση και τα περί πιθανής παρεξήγησης. Συμφωνώ ότι η MS θα έπρεπε να ξεκαθαρίζει για ποιο λόγο σταματάει η υποστήριξη και ποιες συγκεκριμένες εκδόσεις αφορά με σαφήνεια. Ιδίως η αναφορά για τα WM10 και την εφαρμογή messaging είναι πιθανό να δημιουργήσει παρεξηγήσεις. Έχεις δίκιο.

 

Από την άλλη έχουν ευθύνη και τα διάφορα sites, γιατί η πλειοψηφία αυτών (και εννοείται όχι μόνο τα τεχνολογικής φύσης) αναπαράγουν ειδήσεις χωρίς να τις ψάχνουν περισσότερο. Στην προκειμένη περίπτωση δεν έκαναν τον κόπο να αποσαφηνίσουν τι πραγματικά εννοεί η ανακοίνωση που ναι μεν είναι σχετικά ασαφής αλλά δεν τη λες και ανακοίνωση Πυθίας.

Π.χ. τη συγκεκριμένη είδηση την είχα διαβάσει το πρωί εδώ:

http://www.windowslatest.com/2017/06/06/microsoft-permanently-retire-skype-windows-phone-older-operating-systems/, όπου ξεκάθαρα αναφέρεται ότι δεν αφορά τη UWP εφαρμογή.

Άλλες φορές στο συγκεκριμένο site έχουν γραφτεί αρλούμπες. Εννοείται ότι ποτέ δεν είσαι σίγουρος.

Αυτές οι αρλουμπες αφορούνε και άλλα θέματα για τη Microsoft. Όχι μόνο για το Skype!

Προσωπικά εγώ ακόμα την ενημέρωση του Skype δεν την πήρα, μετά τα προβλήματα του store, χάθηκε!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Και μετά απορεί ο κόσμος, γιατί μηδενίζει το ποσοστό των wm...

 

Από ό,τι διάβασα άλλαξε η αρχιτεκτονική

 

Κι αυτός είναι ο λόγος που η Microsoft κάνει τη μία αποτυχία μετά την άλλη.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Κι αυτός είναι ο λόγος που η Microsoft κάνει τη μία αποτυχία μετά την άλλη.

 

Τουλάχιστον δείχνει ενδιαφέρον

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που διάβασα εδώ άλλα λέει. Το αρνητικό στην προκειμένη περίπτωση είναι ότι θα δώσει πρώτα το νέο Skype στο Android.
Link to comment
Share on other sites

Κι αυτός είναι ο λόγος που η Microsoft κάνει τη μία αποτυχία μετά την άλλη.

Από την πλευρά μου θεωρώ πως αυτός είναι ο δρόμος της επιτυχίας, έστω και αν στην πορεία προκύψουν πολλά εμπόδια και αποτυχίες. Στην τεχνολογία -όπως και σε κάποιους άλλους τομείς- δεν πρέπει να είσαι συντηρητικός. Είμαι σαφώς υπέρ της καταστροφής αν πρέπει να χρησιμοποιηθεί μια νέα τεχνολογία που μακροπρόθεσμα θα αποφέρει περισσότερα πλεονεκτήματα από τη μακροχρόνια υιοθέτηση παλαιών μεθόδων. Να πω την αλήθεια είναι και από τους λόγους που βρίσκω περισσότερα θετικά στα βήματά της ΜS, παρά αρνητικά. Γιατί ρισκάρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , μια ερώτηση για το Skype στους έχοντες windows 10 phone σε ποια έκδοση βρίσκετε γιατί το δικό μου έκανε update μέσα από το store σήμερα στην έκδοση Skype 11.17.420.0 , είμαι κάτοχος ενός Lumia 730 το τριήμερο έφτιαξα το hack με το Led και το Continuum και το έβαλα στο insider slow ring πραγματικά είναι σαν νέο τηλέφωνο , το continuum μου δούλεψε στην τηλεόραση μέσω miracast εχω μια LG WebOs και ο τρόπος που το υλοποιεί η microsoft με άφησε με ανοικτό το στόμα πολύ μπροστά εχεις ένα pc για τα βασικά παντού πραγματικά κρίμα που δεν περπάτησε το os
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , μια ερώτηση για το Skype στους έχοντες windows 10 phone σε ποια έκδοση βρίσκετε γιατί το δικό μου έκανε update μέσα από το store σήμερα στην έκδοση Skype 11.17.420.0 , είμαι κάτοχος ενός Lumia 730 το τριήμερο έφτιαξα το hack με το Led και το Continuum και το έβαλα στο insider slow ring πραγματικά είναι σαν νέο τηλέφωνο , το continuum μου δούλεψε στην τηλεόραση μέσω miracast εχω μια LG WebOs και ο τρόπος που το υλοποιεί η microsoft με άφησε με ανοικτό το στόμα πολύ μπροστά εχεις ένα pc για τα βασικά παντού πραγματικά κρίμα που δεν περπάτησε το os

 

Εκδοση λειτουργικου 15215.0 fastring

Skype ιδια εκδοση με σενα.

Link to comment
Share on other sites

Εκδοση λειτουργικου 15215.0 fastring

Skype ιδια εκδοση με σενα.

Εγώ έχω ακόμα την 11.16.595.0. :(

Η οποία ενημερώθηκε στις 26.5.2017!

Η μόνη ενημέρωση που μου ήρθε πριν από λίγο ειναι η MSN Οικονομία!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον δείχνει ενδιαφέρον

 

Ποιο πράγμα; Το να αποτυγχάνει;

 

Από την πλευρά μου θεωρώ πως αυτός είναι ο δρόμος της επιτυχίας, έστω και αν στην πορεία προκύψουν πολλά εμπόδια και αποτυχίες. Στην τεχνολογία -όπως και σε κάποιους άλλους τομείς- δεν πρέπει να είσαι συντηρητικός. Είμαι σαφώς υπέρ της καταστροφής αν πρέπει να χρησιμοποιηθεί μια νέα τεχνολογία που μακροπρόθεσμα θα αποφέρει περισσότερα πλεονεκτήματα από τη μακροχρόνια υιοθέτηση παλαιών μεθόδων. Να πω την αλήθεια είναι και από τους λόγους που βρίσκω περισσότερα θετικά στα βήματά της ΜS, παρά αρνητικά. Γιατί ρισκάρει.

 

Κι άλλα εμπόδια κι αποτυχίες; Αρκετές δεν είχε μέχρι τώρα;

 

Ναι, να μην είναι συντηρητικοί στο developing, αλλά να μην περιμένουν υποστήριξη, μετά από τόσα "καψίματα".

 

Σε όλα τα υπόλοιπα διαφωνούμε τελείως.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα υπόλοιπα διαφωνούμε τελείως.

 

Ενώ στα προηγούμενα συμφωνείτε.... :lol: :lol: :lol:

Αστείο βέβαια, μη αρπαχτει κανένας τον έφαγα........ :)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκαν οι "Επαφές".

 

Κάντε έναν έλεγχο στο Store, αν δεν την έχει ήδη κατεβάσει την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκαν οι "Επαφές".

 

Κάντε έναν έλεγχο στο Store, αν δεν την έχει ήδη κατεβάσει την αναβάθμιση.

Εμένα μετά την αναβάθμιση χάλασαν οι επαφές κι ακόμα έως και τώρα δεν διορθώθηκε τίποτα. Συνεχίζει να με πετάει έξω.

Εν τω μεταξύ μου ενημέρωσε το Skype και το Gesture & Touch. Το τελευταίο δεν ξέρω που βρίσκεται! Δεν το είχα ποτέ και δεν το βρίσκω ούτε και τώρα!!! :confused:

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ενώ στα προηγούμενα συμφωνείτε.... :lol: :lol: :lol:

Αστείο βέβαια, μη αρπαχτει κανένας τον έφαγα........ :)

Δεν υπάρχει περίπτωση:)

 

Εμένα μετά την αναβάθμιση χάλασαν οι επαφές κι ακόμα έως και τώρα δεν διορθώθηκε τίποτα. Συνεχίζει να με πετάει έξω.

Ο Dekaohtoura μάλλον εννοεί ότι έλαβε αναβάθμιση στην εφαρμογή. Οπότε αναμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά την αναβάθμιση χάλασαν οι επαφές κι ακόμα έως και τώρα δεν διορθώθηκε τίποτα. Συνεχίζει να με πετάει έξω.

Εν τω μεταξύ μου ενημέρωσε το Skype και το Gesture & Touch. Το τελευταίο δεν ξέρω που βρίσκεται! Δεν το είχα ποτέ και δεν το βρίσκω ούτε και τώρα!!! :confused:

 

Δεν υπάρχει περίπτωση:)

 

 

Ο Dekaohtoura μάλλον εννοεί ότι έλαβε αναβάθμιση στην εφαρμογή. Οπότε αναμένεις.

 

Αυτό, υπομονή.

 

Διαπιστωμένο καιρό πως δεν έρχονται σε όλους ταυτόγχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισεις-προσθετα-ΑΦΗ

Α εσωτερική ρύθμιση ενημερώθηκε; Ευχαριστώ πολύ!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα πολύ όμορφο άρθρο για το CShell και το Continuum. ;)

https://www.windowscentral.com/microsofts-next-version-continuum-what-it-should-have-been-start

 

Forza Microsoft !!! Go ahead, make my day !!! :dance:

 

Edit: Ενημερώθηκαν και διορθώθηκαν οι "Επαφές".

(Έκδοση: 10.2.1551.0)

Edited by Katsaras_John

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Ενώ στα προηγούμενα συμφωνείτε.... :lol: :lol: :lol:

Αστείο βέβαια, μη αρπαχτει κανένας τον έφαγα........ :)

 

Μην αγχώνεσαι. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι. :)

 

Ξέρω πως έχω να κάνω με δύο πολύ καλά μέλη και γι αυτό δεν αγχώνομαι.....;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση για bugs ακόμα δεν βγήκε;

Από 12 του μήνα συνήθως βγαίνει ενημέρωση.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Από 12 του μήνα συνήθως βγαίνει ενημέρωση.

 

Ευχαριστώ για την πληροφοριση

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές μέρες μετά την περίφημη αναβάθμιση της cu έχω να πω ότι δεν έπρεπε να την δώσουν στο 640 και να το κόψουν όπως όλα τα υπόλοιπα πλην την σειρά x50. Το κινητό με πετάει τακτικά έξω από πολλές εφαρμογές και ο edze κάνει μόνος του refresh την ώρα που διαβάζω κάτι και είναι εκνευριστικό. Έχω κάνει και hard reset και διαμόρφωση κάρτας μετά την δεύτερη αναβάθμιση και στήσιμο από την αρχή. Πριν την cu όλα ήταν μια χαρά και η συσκευή τώρα δεν είναι να την έχεις για κύρια δυστυχώς. Πλέον φαίνεται ξεκάθαρα ότι το 1gb ram δεν αρκεί ούτε για τα βασικά. Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Τη διαδικασία για να αυξήσετε την εικονική μνήμη στη συσκευή σας, φαντάζομαι οι περισσότεροι την γνωρίζετε.

Εγω αύξησα τα 256mb σε 512mb (lumia 535, 1gb ram με τελευταία redstone1) και είδα αισθητή διαφορά στην απόκριση της συσκευής, ενδεχομένως να την αυξήσω σε 768 ανάλογα πως θα πάει τις επόμενες μέρες.

 

Για τους μη γνώστες:

Interop Tools latest version (arm for mobiles, x86-x64 for pc's)

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=70457420&postcount=550

 

Πληροφορίες για την εφαρμογή

https://forum.xda-developers.com/windows-10-mobile/windows-10-mobile-apps-and-games/app-interop-tools-versatile-registry-t3445271

 

Το σημείο στη registry που αφορά το pagefile είναι

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PagingFiles

 

Οι τιμές είναι 256 256 (ελάχιστο μέγιστο), προσωπικά τις άλλαξα σε 512 512 (σταθερό pagefile 512mb)

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...