Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα κα ρωτήσω κάτι, πως μπορώ να ξέρω αν μια εφαρμογή είναι universal ή όχι ;; Στις πληροφορίες της κάθε εφαρμογής στο store δεν αναφέρει τίποτα για το αν είναι universal... Επίσης κάποιος είπε εδώ στο φόρουμ ότι αν κάνει install μια universal εφαρμογή στο κινητό γίνεται αυτόματα install και στο pc... ισχύει αυτό ;; Ευχαριστώ πολλύ !!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κα ρωτήσω κάτι, πως μπορώ να ξέρω αν μια εφαρμογή είναι universal ή όχι ;; Στις πληροφορίες της κάθε εφαρμογής στο store δεν αναφέρει τίποτα για το αν είναι universal... Επίσης κάποιος είπε εδώ στο φόρουμ ότι αν κάνει install μια universal εφαρμογή στο κινητό γίνεται αυτόματα install και στο pc... ισχύει αυτό ;; Ευχαριστώ πολλύ !!

 

Έχω καιρό να το κοιτάξω, αλλά στο Store, στις πληροφορίες για το app (στην πρώτη καρτέλα που σου εμφανίζει), δεξιά από τη εικόνα της, κάτω από την ονομασία και τη βαθμολογία της, έχει ένα μικρό εικονίδιο που δείχνει ένα smartphone και μια οθόνη υπολογιστή μαζί, στην περίπτωση που είναι universal.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα ειδα ενα κουφο στα δεκαρια σε ενα 640xl. Ενω στις επαφες δεν εβλεπα καμια οταν πηγαινα στα φιλτρα (δεν ειχε τιποτε τσεκαρισμενο) να κανω ρισαγωγη απο sim μου ελεγε οτι ηταν ειδη περασμενες. Απο λογαριασμους MSN δεν γινοταν συγχρονισμος, τι μπορω να κανω; Εψαξα να κανω επαναφορα εργοστασιακων αλλα δεν μπορουσα να βρω που ηταν.
Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα ειδα ενα κουφο στα δεκαρια σε ενα 640xl. Ενω στις επαφες δεν εβλεπα καμια οταν πηγαινα στα φιλτρα (δεν ειχε τιποτε τσεκαρισμενο) να κανω ρισαγωγη απο sim μου ελεγε οτι ηταν ειδη περασμενες. Απο λογαριασμους MSN δεν γινοταν συγχρονισμος, τι μπορω να κανω; Εψαξα να κανω επαναφορα εργοστασιακων αλλα δεν μπορουσα να βρω που ηταν.

 

Στις ρυθμισεις , επιλεγεις εκει που λεει Συστημα και μετα επιλεγεις την τελευταια επιλογη εκει που λεει About. Στο κατω μερος της σελιδας του About εχει το κουμπακι επαναφορας.

Link to comment
Share on other sites

Κανα δυο ατομα που ειχαν το ιδιο θεμα και δεν εβλεπαν τις επαφες τους ειπαν οτι τους λυθηκε μονο με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Οποτε το πιθανοτερο ειναι πως θα στις φτιαξει.
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με τα δεκάρια,ένα θέμα έχω με το live tile του ημερολογίου και επίσης οι φωνητικές οδηγίες στους χάρτες απουσιάζουν (Lumia 535)

 

Δοκίμασε να πατήσεις προσθήκη (+) ενός συμβάντος για την τρέχουσα ημερομηνία για να σου το εμφανίσει σαν Livetile. Μετά μπορείς να το διαγράψεις και απλά θα φαίνεται η τρέχουσα ημερομηνία..

Nokia 3310, Siemens CX65, LG , Sony K610i , Nokia 5310 Xpress Music, Nokia lumia 525 , Microsoft Lumia 535 , Lumia 730, Lumia 630 (1 week), Lumia 650, Xiaomi Mi A2 Black
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το θέμα είναι σχετικό, αλλά δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω.

Από χθες που είχα πρόβλημα με τα κανάλια του WiFi, τελικά αντιμετώπιζα και πρόβλημα με το tapatalk.

Δεν ξέρω αν εμφανιστεί και σε άλλες εφαρμογές αλλά πρέπει να λύσω το θέμα εκεί που τουλάχιστον ξέρω ότι δημιουργεί πρόβλημα. Στο nexus κατάφερα και το έκανα να δουλέψει και αυτήν την στιγμή η ρύθμιση καναλιού στο router είναι στο auto.

Στο 930 όμως, ενώ δουλεύει το WiFi όταν το τηλέφωνο είναι σε airplane mode, δεν συνδέεται με τίποτα το tapatalk. Τι μπορώ να κάνω; Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το θέμα είναι σχετικό, αλλά δεν ξέρω που αλλού να ρωτήσω.

Από χθες που είχα πρόβλημα με τα κανάλια του WiFi, τελικά αντιμετώπιζα και πρόβλημα με το tapatalk.

Δεν ξέρω αν εμφανιστεί και σε άλλες εφαρμογές αλλά πρέπει να λύσω το θέμα εκεί που τουλάχιστον ξέρω ότι δημιουργεί πρόβλημα. Στο nexus κατάφερα και το έκανα να δουλέψει και αυτήν την στιγμή η ρύθμιση καναλιού στο router είναι στο auto.

Στο 930 όμως, ενώ δουλεύει το WiFi όταν το τηλέφωνο είναι σε airplane mode, δεν συνδέεται με τίποτα το tapatalk. Τι μπορώ να κάνω; Μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Νομίζω σε airplane Mode δεν βρίσκει όλα τα WiFi γιατί πρέπει να μην εκπέμπει πολλές παρεμβολές

Κάποιος άλλος μιπως πρέπει να σου πει τι άλλο πρέπει να ρυθμίσεις εκτός το κανάλι

 

Το παιδί πιο πάνω είπε να βγάλεις το auto και να βάλεις η το κανάλι 1 η το 6

 

Εισαι πιο ευχαριστημένος από το nexus από ότι με το 930;

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επαναφορά στο router και ελπίζω να στρώσει.

Το nexus 5 μετά από δύο χρόνια κυκλοφορίας και έχοντας την τελευταία έκδοση Android, στο μόνο πράγμα που πονάει είναι στην μπαταρία του, άντε και στην κάμερα που εμένα δεν με ενοχλεί.

Κάνω όλες μου τις δουλειές εύκολα γιατί υπάρχουν εφαρμογές για τα πάντα. Τράπεζες, δύο εφαρμογές για την Vodafone, Google now και γενικά δύσκολα δεν θα βρεις κάτι.

Είναι το καλύτερο τηλέφωνο που είχα ποτέ και το επόμενο, αν όλα πάνε καλά,, πάλι nexus θα είναι. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα είχε συμβεί αν το έδινα και κρατούσα μόνο το 930. Νομίζω πως σε κάλυψα.

 

 

 

Δυστυχώς εξακολουθεί να μην δουλεύει.

 

 

 

Για το προηγούμενο σχετικά με το 930. Έχω γράψει ξανά πως από την πρώτη στιγμή που το είδα σαν icon στην Αμερική, ήθελα να το πάρω. Δεν θέλω να το θάψω τελείως όμως, πάρα και το πρόβλημα που μου έβγαλε με το μικρόφωνο, επιμένω να το χρησιμοποιώ, έστω και λίγο. Με απογοήτευσε άλλα επιμένω σε αυτό, μέχρι τελικής πτώσης.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέμα έχεις με το tapatalk, από χθες κάτι θέματα πρέπει να έχει το tapatalk στους servers του καθώς υπάρχει θέμα σε όλες τις πλατφόρμες και σε διάφορα φόρουμ....
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έκανα επαναφορά στο router και ελπίζω να στρώσει.

Το nexus 5 μετά από δύο χρόνια κυκλοφορίας και έχοντας την τελευταία έκδοση Android, στο μόνο πράγμα που πονάει είναι στην μπαταρία του, άντε και στην κάμερα που εμένα δεν με ενοχλεί.

Κάνω όλες μου τις δουλειές εύκολα γιατί υπάρχουν εφαρμογές για τα πάντα. Τράπεζες, δύο εφαρμογές για την Vodafone, Google now και γενικά δύσκολα δεν θα βρεις κάτι.

Είναι το καλύτερο τηλέφωνο που είχα ποτέ και το επόμενο, αν όλα πάνε καλά,, πάλι nexus θα είναι. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα είχε συμβεί αν το έδινα και κρατούσα μόνο το 930. Νομίζω πως σε κάλυψα.

 

 

 

Δυστυχώς εξακολουθεί να μην δουλεύει.

 

 

 

Για το προηγούμενο σχετικά με το 930. Έχω γράψει ξανά πως από την πρώτη στιγμή που το είδα σαν icon στην Αμερική, ήθελα να το πάρω. Δεν θέλω να το θάψω τελείως όμως, πάρα και το πρόβλημα που μου έβγαλε με το μικρόφωνο, επιμένω να το χρησιμοποιώ, έστω και λίγο. Με απογοήτευσε άλλα επιμένω σε αυτό, μέχρι τελικής πτώσης.

Το πληκτρολόγιο των windows και ειδικά με τα 10 αλλά και πριν είναι μόνος τους λόγος για να μείνεις αυτός και η μπαταρία

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολόγιο των windows και ειδικά με τα 10 αλλά και πριν είναι μόνος τους λόγος για να μείνεις αυτός και η μπαταρία

 

 

 

Δεν είμαι σίγουρος αν σε κατάλαβα, άλλα σαφώς και η μπαταρία του 930 είναι καλύτερη.

 

Το πληκτρολόγιο όμως που βλέπεις στα W10M το έχω εδώ και χρόνια. Swipe, εκμάθηση του τρόπου γραφής. Λεξικό απαράδεκτο στα ελληνικά βέβαια, άλλα τόσα χρόνια το έχω φέρει στα μέτρα μου.

 

Ακόμη όμως και αν δεν είχα την υπομονή να το κάνω, οι επιλογές είναι πολλές και έχω αγορασμένα όλα τα γνωστά πληκτρολόγια που κυκλοφορούν, μερικά πριν γίνουν δωρεάν.

Μπορεί να σου φανεί περίεργο, άλλα η εφαρμογή φωτογραφιών google photos είναι απίστευτη υλοποίηση!

 

Από την άλλη, ακόμη βλέπω αυτό που μου άρεσε εξαρχής στα WP ακόμη και με κοροϊδεύει το φιλαράκι μου Gialakias.

 

 

Αν και δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέμα έχεις με το tapatalk, από χθες κάτι θέματα πρέπει να έχει το tapatalk στους servers του καθώς υπάρχει θέμα σε όλες τις πλατφόρμες και σε διάφορα φόρουμ....

 

 

 

Διάφορα πρόβλημα από χθες που είχε προβλήματα με τους servers.

 

Το κακό σε μένα είναι ότι έπεσε σε μια συγκυρία που είχα πρόβλημα με την σύνδεση του WiFi όταν είχα το τηλέφωνο σε κατάσταση αεροπλάνου. Έπρεπε να αλλάζω κανάλια στο router και να δοκιμάζω. Όταν φάνηκε να λύνεται το πρόβλημα στο android, το Tapatalk συνέχιζε να μην δουλεύει. Τώρα γράφω από αυτό, όποτε πιστεύω να έχουν λυθεί τα προβλήματα.

 

https://images.tapatalk-cdn.com/16/03/22/09fe98107797caaff53d8ef4632e7c64.png

Αυτό με τα emails δεν αλλάζει; θέλω να προσαρμόζονται στην οθόνη.

Edited by niotheros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει εμενα να εχει κατεβασει ειδικη εκδοση των windows 10 στο κινητο γιατι αυτα που διαβαζουμε στον ειδικο τυπο οτι στα δεκα δεν μπορεις να ανοιξεις εφαρμογες με την κορτανα, δεν μπορεις να παρεις τηλεφωνο τις επαφες σου, δεν βγαζει ειδοποιησεις κλησεων στα tiles κτλ. κτλ. στο δικο μου τα κανει κανονικα. Βεβαια καινουργια τρυπα στον kernel που να αφηνει οποιαδηποτε εφαρμογη να παιρνει δικαιωματα root οπως καποιο ανταγωνιστικο λειτουργικο δεν εχει αλλα τετοια επουσιωδη ζητηματα δεν ειναι μαλλον αξια αναφορας στον ειδικο τυπο. Τι εγινε αλλωστε με το να μπορει καθε κινεζος και ουκρανος χακερ να εχει προσβαση root στο κινητο .... Λεπτομερειες. Σε δυο χρονια που θα παρουν καινουργια συσκευη θα εχει πατσαρισμενο κερνελ. Σιγα μην το βαλουμε σαν προβλημα σε αρθρα.
Link to comment
Share on other sites

 

https://images.tapatalk-cdn.com/16/03/22/09fe98107797caaff53d8ef4632e7c64.png

Αυτό με τα emails δεν αλλάζει; θέλω να προσαρμόζονται στην οθόνη.

Αυτο με τα emails διορθωνεται σε νεα αναβαθμιση του Mail και Calendar Που ερχεται τις επομενες μερες (ισως και ωρες). Το διαβασα σηεμρα στο mspoweruser.com

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μαλλον πρεπει εμενα να εχει κατεβασει ειδικη εκδοση των windows 10 στο κινητο γιατι αυτα που διαβαζουμε στον ειδικο τυπο οτι στα δεκα δεν μπορεις να ανοιξεις εφαρμογες με την κορτανα, δεν μπορεις να παρεις τηλεφωνο τις επαφες σου, δεν βγαζει ειδοποιησεις κλησεων στα tiles κτλ. κτλ. στο δικο μου τα κανει κανονικα. Βεβαια καινουργια τρυπα στον kernel που να αφηνει οποιαδηποτε εφαρμογη να παιρνει δικαιωματα root οπως καποιο ανταγωνιστικο λειτουργικο δεν εχει αλλα τετοια επουσιωδη ζητηματα δεν ειναι μαλλον αξια αναφορας στον ειδικο τυπο. Τι εγινε αλλωστε με το να μπορει καθε κινεζος και ουκρανος χακερ να εχει προσβαση root στο κινητο .... Λεπτομερειες. Σε δυο χρονια που θα παρουν καινουργια συσκευη θα εχει πατσαρισμενο κερνελ. Σιγα μην το βαλουμε σαν προβλημα σε αρθρα.

Πλακα πλακα πως ενεργοποιεις την Cortana;;

Link to comment
Share on other sites

H Cortana βγαινει πχ με γλώσσα English (United States) και χώρα (United States) στις ρυθμίσεις. Υπάρχει δηλαδή μόνο σε συγκεκριμένες χώρες - γλώσσες και δεν υποστηρίζει Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει εμενα να εχει κατεβασει ειδικη εκδοση των windows 10 στο κινητο γιατι αυτα που διαβαζουμε στον ειδικο τυπο οτι στα δεκα δεν μπορεις να ανοιξεις εφαρμογες με την κορτανα, δεν μπορεις να παρεις τηλεφωνο τις επαφες σου, δεν βγαζει ειδοποιησεις κλησεων στα tiles κτλ. κτλ. στο δικο μου τα κανει κανονικα. Βεβαια καινουργια τρυπα στον kernel που να αφηνει οποιαδηποτε εφαρμογη να παιρνει δικαιωματα root οπως καποιο ανταγωνιστικο λειτουργικο δεν εχει αλλα τετοια επουσιωδη ζητηματα δεν ειναι μαλλον αξια αναφορας στον ειδικο τυπο. Τι εγινε αλλωστε με το να μπορει καθε κινεζος και ουκρανος χακερ να εχει προσβαση root στο κινητο .... Λεπτομερειες. Σε δυο χρονια που θα παρουν καινουργια συσκευη θα εχει πατσαρισμενο κερνελ. Σιγα μην το βαλουμε σαν προβλημα σε αρθρα.

 

Στη συσκευή μου δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Κλήσεις, μηνύματα, mails, φωτογραφίες, όλα όπως πριν. Στο σχεδιασμό "έχει δώσει ρέστα", προσωπικά.

 

Σε αυτό με το root, ναι, έχεις δίκιο. Όμως, χάνει σε ένα άλλο, πολύ σημαντικό στοιχείο, από τότε που βγήκαν τα 7 (από τότε χρησιμοποιώ το εν λόγω λειτουργικό). Στις εφαρμογές, τόσο σε ποσότητα, όσο και σε αριθμό/βαθμό updates και χαρακτηριστικών.

 

Επίσης, το ότι έχει αργήσει χαρακτηριστικά και ξεκινάει πάλι κάτι από την αρχή, πρέπει να το γράψουμε κι αυτό, όσο κι αν μας αρέσει το λειτουργικό.

 

Τέλος, το Continuum, αν δεν καταφέρουν να το καταφέρουν να τρέχει σε 2gb ram και σε μεγαλύτερο αριθμό επεξεργαστών, δε βλέπω να γίνεται το next big thing.

 

Πιστέψω ότι πρέπει να σκεφτεί σοβαρά να προσλάβει τους devs που απέλυσε, από το τμήμα mobile devices, τουλάχιστον για να αποκτήσει λίγη ταχύτητα στις διαδικασίες της.

 

Edit: Και το προβληματικό account, διορθώθηκε. Με αφαίρεσή του και προσθήκη του εκ νέου.

 

Στο μόνο που δε μπορώ κάνω κάτι, είναι το μέγεθος της γραμματοσειράς στον browser. Στη mobile έκδοση του myphone, έχει ελαττωθεί αισθητά... :worry:

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ωραίο tip που ίσως πολλοί δεν γνωρίζετε στα Windows 10 Mobile είναι ότι για να κάνετε dismiss μια ειδοποίηση δεν χρειάζεται να κάνετε swipe προς τα πάνω στην περιοχή της ειδοποίησης αλλά σε οποιοδήποτε μέρος της οθόνης... Πολύ χρήσιμο ειδικά για τα smartphones με μεγάλες οθόνες...

 

Μπορείτε να το δείτε εδώ

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό όταν χτυπάει ξυπνητήρι, πολλές φορές όπως πιάνω το τηλ. μέσα στον ύπνο, χράτσα χρούτσα την οθόνη, αργότερα δεν ξαναχτυπάει. Λέω και εγώ ήταν bug του λειτουργικού. :lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ισχύει και στο ξυπνητήρι καθώς πρέπει να πατήσεις και Διακοπή όχι να εξαφανίσεις απλά την ειδοποίηση..
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

καμια λυση που σταματαει το youtube βιντεο στο κλεισιμο της οθονης ο edge εχουμε? ο UC δεν το κανει αλλα σταματαει μετα απο ~1 λεπτο σαν να μην φορτωνει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...