Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιτέλους, ήρθε η ώρα...!!!!!!

Ξεκινάμε.......

http://venturebeat.com/2016/03/16/microsoft-is-launching-windows-10-mobile-on-march-17/

 

αυτο ειναι για ολα τα κινητα microsoft lumia 535 η τα EE μονο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εάν τελικά έρθει αυτή η πολυαναμενομενη αναβάθμιση, τι πιστευτε οτι θα γίνει? Τι νομίζετε ότι θα αλλάξει? Περιμένουμε μήνες τώρα τα δεκάρια για να γίνει τι? Μήπως υπάρχει περίπτωση να μεταμορφωθεί το άθλιο store ? Ξαφνικά θα έχουμε ένα άλλο τηλέφωνο? Όσοι ειναι υπέρ των windows λειτουργικού ειναι για την καλύτερη σε σχέση με το android διαχείριση του και σταθερότητάς του. αυτο με τα δεκαρια χειροτερο μπορει να γινει ,καλύτερο οχι.

 

Μάλλον δεν παρακολουθείς τα θέματα Windows 10 Preview και Mobile μιας και πολλές φορές έχουμε γράψει ότι το Store ειδικά είναι πολύ καλύτερο από ότι στα 8.1. Και με καλύτερες εφαρμογές και Universal πλέον και με περισσότερες δυνατότητες, και που στην τελική δώσανε την ώθηση ώστε να φτιαχτούν κάποιες και να μη βασίζεσαι σε 3d party. Τώρα αν κάποιοι εκβιάζουν και θέλουν λεφτά (developer Snapchat) δεν μπορούν να γίνουν και πολλά.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

εάν τελικά έρθει αυτή η πολυαναμενομενη αναβάθμιση, τι πιστευτε οτι θα γίνει? Τι νομίζετε ότι θα αλλάξει? Περιμένουμε μήνες τώρα τα δεκάρια για να γίνει τι? Μήπως υπάρχει περίπτωση να μεταμορφωθεί το άθλιο store ? Ξαφνικά θα έχουμε ένα άλλο τηλέφωνο? Όσοι ειναι υπέρ των windows λειτουργικού ειναι για την καλύτερη σε σχέση με το android διαχείριση του και σταθερότητάς του. αυτο με τα δεκαρια χειροτερο μπορει να γινει ,καλύτερο οχι.

 

εχεις διαβάσεο μισή σελίδα εδώ και καιρό;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

εχεις διαβάσεο μισή σελίδα εδώ και καιρό;

 

δηλαδη το 950 που τρεχει 10αρια εχει τρομερο store ............... υπηρχε ενα κάπως συμπαθητικό here drive, και συμφωνα με την ανακοινωση παει και αυτο. δεν μπορεις να εχεις συστημα πλοηγησης σε smarphone του 2016, εκτος απο αγορασμένο και της πλακας. δεν ειδα στο store του win10 mobile και κατι που να πλησιαζει σε android kai ios. χιλιαδες χιλιομετρα πισω. Ξεχνας νομιζω ποια ειναι η ενοια του smatphone. εαν το μονο ποθ θελεις ειναι διαρκεια μπαταριας και σταθεροτητα , παιρνεις ενα νοκια συλεκτικο 10ετιας , και εισαι ετοιμος.

Edited by vasicristo
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει φαντάζομαι ότι τα wp10 έχουν ενσωματώσει τους χάρτες της here στη native εφαρμογή;Η θα πεις και άλλες ανακρίβειες;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το 950 που τρεχει 10αρια εχει τρομερο store ............... υπηρχε ενα κάπως συμπαθητικό here drive, και συμφωνα με την ανακοινωση παει και αυτο. δεν μπορεις να εχεις συστημα πλοηγησης σε smarphone του 2016, εκτος απο αγορασμένο και της πλακας. δεν ειδα στο store του win10 mobile και κατι που να πλησιαζει σε android kai ios. χιλιαδες χιλιομετρα πισω. Ξεχνας νομιζω ποια ειναι η ενοια του smatphone. εαν το μονο ποθ θελεις ειναι διαρκεια μπαταριας και σταθεροτητα , παιρνεις ενα νοκια συλεκτικο 10ετιας , και εισαι ετοιμος.

Το store των 10 σε σχεση με τον 8.1 εχει μεγαλες διαφορες. Καταρχην το store των 10 εχει πλεον πολλες UWP εφαρμογες και παιχνιδια. Επιπελον πολλα νεα παιχνιδια αλλα και εφαρμογες βγαιμουν μονο για τα 10αρια. Και μπορει στον μικροκοσμο των Ελληνικων εφαρμογων να μην το βλεπουμε αλλα σε διεθνες επιπεδο υπαρχει διαφορα. Σιγουρα με τα 10αρια δεν θα γινει το Store οπως των iOS/Android αλλα σαφως πολυ πιο πλουσιο απο το αντιστοιχο των 8.1.

Για το Here φαινεται οτι το κενο που θα δημιουργηθει θα ειναι μικρο, για να μην πω μηδαμινο, καθως το Maps της MSFT εχει οτι και το Here και αναμενουμε σημαντικη ενημερωση το επομενο διαστημα και μεχρι το καλοκαιρι που θα σταματησει να λειτουργει το Here. Και για εμενα αφου η Here ποτε δεν αναβαθμισε την εφαρμογη οπως στα iOS/Android δεν ειχε και πολυ νοημα να μενει εκει στο store εφοσον η Maps ειναι εφαμιλλη και ισως να γινει και καλυτερη. Και αν δεν σου κανει το Maps υπαρχουν και πολλες επι πληρωμη επωνυμες εφαρμογες πλοηγησης.

Χτες βγηκε και νεα εφαρμογη twitter πολυ πολυ καλυτερη απο την παλια. Και αναμενουμε να γινει το ιδιο συντομα και με τα facebook-messenger.

Ειπαμε εχει δρομο ακομα το λειτουργικο αλλα μην τα μηδενιζουμε και ολα ;)

Link to comment
Share on other sites

Όντως και εμένα αυτός ο μηδενισμός με την υποτιθέμενη έλλειψη εφαρμογών μου φαίνεται κάπως (ας πούμε επιεικώς) υπερβολικός. Από την άλλη βέβαια είμαι και λιτοδίαιτος γιατί έχω πετύχει τους υπολογιστές από τότε που γράφαμε POKE 53280,1 για να αλλάξουμε χρώματα στην οθόνη :lol:. Τέσπα στα windows 10 mobile έχω εγκατεστημένες περίπου 80 εφαρμογές (όλες κορυφαίας ποιότητας) και συνήθως δεν χρησιμοποιώ ούτε τις μισές από αυτές. Δεν έχω "καταφέρει" να μην κάνω την δουλειά μου λόγω "έλλειψης" εφαρμογών.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το 950 που τρεχει 10αρια εχει τρομερο store ............... υπηρχε ενα κάπως συμπαθητικό here drive, και συμφωνα με την ανακοινωση παει και αυτο. δεν μπορεις να εχεις συστημα πλοηγησης σε smarphone του 2016, εκτος απο αγορασμένο και της πλακας. δεν ειδα στο store του win10 mobile και κατι που να πλησιαζει σε android kai ios. χιλιαδες χιλιομετρα πισω. Ξεχνας νομιζω ποια ειναι η ενοια του smatphone. εαν το μονο ποθ θελεις ειναι διαρκεια μπαταριας και σταθεροτητα , παιρνεις ενα νοκια συλεκτικο 10ετιας , και εισαι ετοιμος.

 

Όπως σου είπε και ο Χρυσόστομος, υπάρχουν οι ενσωματωμένοι χάρτες της ms οι οποίοι είναι οι ίδιοι της HERE. Αν δεν γνωρίζεις καλύτερα να ρωτάς παρά να παραπληροφορείς κόσμο.

Edited by niotheros

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για store, συνεχίζει στα 10 να μην αναφέρεται κάπου η ημερομηνία της τελευταίας ενημέρωσης μέσα στις εφαρμογές;
3>4
Link to comment
Share on other sites

Όντως και εμένα αυτός ο μηδενισμός με την υποτιθέμενη έλλειψη εφαρμογών μου φαίνεται κάπως (ας πούμε επιεικώς) υπερβολικός. Από την άλλη βέβαια είμαι και λιτοδίαιτος γιατί έχω πετύχει τους υπολογιστές από τότε που γράφαμε POKE 53280,1 για να αλλάξουμε χρώματα στην οθόνη :lol:. Τέσπα στα windows 10 mobile έχω εγκατεστημένες περίπου 80 εφαρμογές (όλες κορυφαίας ποιότητας) και συνήθως δεν χρησιμοποιώ ούτε τις μισές από αυτές. Δεν έχω "καταφέρει" να μην κάνω την δουλειά μου λόγω "έλλειψης" εφαρμογών.

 

Μα δεν μιλάμε για έλλειψη εφαρμογών, μιλάμε για την ποιότητα των εφαρμογών των είδη υπαρχόντων. Εγώ τουλάχιστον κρίνοντας και απο τα δυο συστήματα Android και Windows, η διαφορά είναι τεραστια. Μόνο για αυτό θα μπορούσα να παραπονεθώ

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο Χρυσόστομος, υπάρχουν οι ενσωματωμένοι χάρτες της ms οι οποίοι είναι οι ίδιοι της HERE. Αν δεν γνωρίζεις καλύτερα να ρωτάς παρά να παραπληροφορείς κόσμο.

Η αναφορα μου στο HERE ηταν εντελως ενδεικτικη (αρκει να μπορει καποιος να το καταλαβει),και θα μπορουσα να αναφερω αλλες 100 εφαρμογες που υστερουν τραγικα.

Edited by niotheros
Link to comment
Share on other sites

Στις εφαρμογές που χρησιμοποιώ δεν βλέπω αυτή την τεράστια διαφορά πάντως. Πχ 6 εφαρμογές στην τύχη

 

http://s11.postimg.org/kw1cg6mwj/Screenshot_1.jpg

 

Στο αντροιντ ειδικά οι περισσότερες εφαρμογές πχ που έχει για χαρτοφυλάκια είναι λίγο αγιοβασιλιάτικες και με κακοσχεδιασμένα ιντερφεις. Σε ακόμα πιο εξειδικευμένες εφαρμογές, επειδή ακριβώς είναι τσάμπα, περιέχουν παιδαριώδη λάθη στην υλοποίηση και δεν είναι καθόλου αξιόπιστες. Φαντάσου πχ να είσαι option trader και να βασιστείς στις υλοποιήσεις software σε android κινητό lol. Εκεί που σίγουρα προσέχουν περισσότερο τα πράγματα είναι σε σόσιαλ μίντια επειδή έχουν περισσότερους χρήστες με αντρόιντ και τα παίρνουν αλλιώς παρόλο που οι εφαρμογές είναι "τσάμπα".

Edited by georgb
Link to comment
Share on other sites

Η αναφορα μου στο HERE ηταν εντελως ενδεικτικη (αρκει να μπορει καποιος να το καταλαβει),και θα μπορουσα να αναφερω αλλες 100 εφαρμογες που υστερουν τραγικα.

 

Ξεκίνησες λέγοντας ότι δεν υπάρχει ποσότητα, το γύρισες στους χάρτες και τώρα στην ποιότητα. Σύντομα θα εξαφανιστεί και αυτό. Τότε τι θα σε ενοχλει? Ο κόσμος μπαίνει για να διαβάσει κάποια πράγματα εδώ μέσα χρήσιμα, και όχι παραπληροφόρηση. Εάν δεν βρίσκεις κάποια εφαρμογή, μπορείς να ρωτήσεις να βοηθήσουμε. Εάν πάλι δεν χρειάζεσαι κάποια συγκεκριμένη και ξέρεις ότι δεν είναι καλά τα windows mobile μπορείς να μην ξανά ασχοληθείς μαζί τους. Το να μηδενίζεις τα βήματα που έκανε ένα λειτουργικό, που όλοι βλέπουμε την πρόοδο του, και μάλιστα στο store, είναι απαράδεκτο. Επίσης, χτες αγόρασα στον υπολογιστή μου το hitman go, και έπαιξα λιγο εκει και μετά στο κρεβάτι από το κινητό. Οι πολύ ποιοτικές εφαρμογές στο android και το iOS ποσο ευκολα το κάνουν αυτό?

Edited by niotheros
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Στα 10, μπορώ να κατεβάσω αρχείο exe; Δεν θέλω να το τρέξω, απλά να το κατεβάσω.

Ρωτάω γιατί στο Android μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Στα 10, μπορώ να κατεβάσω αρχείο exe; Δεν θέλω να το τρέξω, απλά να το κατεβάσω.

Ρωτάω γιατί στο Android μπορώ.

 

Εννοείται πώς μπορείς. Τι ερώτηση είναι αυτη?

 

Έβγαλα και screenshot αλλά δεν μπορώ να το ανεβάσω

Edited by AgelosMo
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πώς μπορείς. Τι ερώτηση είναι αυτη?

 

Έβγαλα και screenshot αλλά δεν μπορώ να το ανεβάσω

 

http://s12.postimg.org/qjuepttot/Screenshot_2.jpg

 

να σε βοηθήσω :p. Ναι κανονικά κατεβάζεις exe. Τα "exe" ειδικά των windows 10 (που έχουν άλλη κατάληξη) για να τα εγκαταστήσω στο τηλέφωνο τα ανεβάζω στο onedrive και μετά τα κατεβάζω στο τηλέφωνο γιατί βαριέμαι να συνδέω το κινητό με usb στο PC.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι τα παίρνετε, θα θέλατε να ενημερώνετε?

 

Σε μορφή: Συσκευή/προέλευση, Insider/μη, από ποιό ring κλπ?

 

Να ξέρουμε λιγάκι που κινούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά θα αλλάξουν με την αναβάθμιση

Θα βελτιωθεί μπαταρία και επιδόσεις θα σταματήσει η Microsoft να δουλεύει στην αναβάθμιση αν θα κάτσει καλά και θα τρέξει τα νέα futures θα μπορούμε να βάλουμε Red Stones preview οποίος φτιάχνει εφαρμογές θα σταματήσει να τρέχει αναβάθμισης για Windows8.1 και θα τρέχει full time uwp

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πώς μπορείς. Τι ερώτηση είναι αυτη?

 

Έβγαλα και screenshot αλλά δεν μπορώ να το ανεβάσω

Τι έχει η ερώτηση;

Στα 8.1 χθες που προσπαθούσα μου έλεγε πως το αρχείο δεν υποστηρίζεται. Εγώ όμως επέλεγα να κατέβει και όχι να ανοίξει.

 

@georgb ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι έχει η ερώτηση;

Στα 8.1 χθες που προσπαθούσα μου έλεγε πως το αρχείο δεν υποστηρίζεται. Εγώ όμως επέλεγα να κατέβει και όχι να ανοίξει.

 

@georgb ευχαριστώ

 

Α! Δεν το κατάλαβα. :lol: :lol: :p

Όχι ρε συ, μια χαρά κατεβαίνουν. Το μtorrent δοκίμασα εγώ..!

 

Γενικά και εγώ πιστεύω θα αλλάξουν αρκετά, όπως και στους υπολογιστές που πλέον πετάνε. Μετά από τους δύο πρώτους μήνες που είχαν κάποια θεματάκια.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Γενικά και εγώ πιστεύω θα αλλάξουν αρκετά, όπως και στους υπολογιστές που πλέον πετάνε. Μετά από τους δύο πρώτους μήνες που είχαν κάποια θεματάκια.

 

Και ακριβώς αυτό έπρεπε να κάνει και με τα smartphones.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε exe εννουμε αυτα που δουλεουμε στους υπολογιστές?παίζουν και σε w10 kινητα?πέρασα την 164 σε 535 και το κινητό πάω σφαιρα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...