Jump to content

[Επίσημο] Windows 10 Mobile Series


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερινό κι ενδιαφέρον από το Reddit και τον αρχισυντάκτη του wpcentral Daniel Rubino:

 

You guys just do not get it no matter how many times I say it: You can't just "drop" Windows 10 Mobile. It's the SAME OS as Windows 10 sans the desktop. Mobile dev and shell dev is the same for both (and HoloLens and IoT and Surface Hub).

OneCore is done. There is no Mobile team. RS2 and RS3 is about removing even more between the OSs. Again, Microsoft does not care about "phones" anymore. Whatever comes next from Surface will be a new mobile category. Does Panos need to yell this at every event 5 times?

Literally, the most expensive part about doing mobile (the Lumia part) was already cut. There are not "investing" in Mobile anymore as there is nothing to invest in. They build just Windows now.

 

Και η απάντηση του Rubino σε όσους λένε ότι η Microsoft παρατάει τα τηλέφωνα:

 

So why keep it going? I keep hearing this "it's dead" "it costs money" "it makes no sense" and yet here we are with RS2 in the works, regular updates continuing, and no signs of MS getting ready to drop dev for the Mobile SKU.

HP just went out on a huge limb with the Elite x3, which is going to be in development until 2018 (at least). Why would MS kick them to the curb just as they are launching that endeavor? Don't you think HP would have gotten some guarantees/roadmaps from MS on the future of Mobile (they have, they're working closely on Continuum).

When they compile Windows 10 they simply compile a different SKU for Mobile (and HoloLens, and Surface Hub, and IoT), there is not a whole team working on just Mobile.

Dropping RT is different while it has some similarities they need an ARM solution for Windows for many reasons.

 

Και για το τέλος η απάντηση του σε όσους παρόλαυτα επιμένουν ότι τα τηλέφωνα θα πεθάνουν. Τους λέει εσείς λέτε το κοντό και το μακρύ σας ενώ εγώ σας μεταφέρω τι μου λένε οι υπεύθυνοι της Microsoft:

 

Look, I have no other way to say this except for I am right on this topic. I really cannot be bothered if you do not want to believe it, i know what I know from talking to the people involved. This is not about convincing me of another story.

 

Για να μην μακρηγορώ επειδή λέει κι άλλα τονίζει επιπλέον ότι κατά το event και την παρουσίαση του Surface Studio είχε πολύωρες συζητήσεις με επιτελικά στελέχη της εταιρείας ποιο είναι το όραμά τους για τα Windows και windows πλέον σημαίνει όπως λέει desktop, laptop, tablet, phone. Δεν υπάρχει πια mobile ένα είναι το λειτουργικό που λειτουργεί σε διαφορετικές συσκευές! Αυτό μπορεί για κάποιους να είναι δύσκολο να το αντιληφθούν αλλά δεν μπορεί να αλλάξει. Το μέλλον λοιπόν είναι κάτι περισσότερο από ενδιαφέρον και με τις δυνατότητες, το ταλέντο και τη φαντασία της ομάδας του Panos Panay και του Surface ας περιμένουμε να κουφαθούμε όταν παρουσιαστεί το νέο "τηλέφωνο"!

Edited by dalailama1
:p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Ωραιο ολα αυτα που λες..αλλα η ms ΘΑ παρουσιαζει harware, OTAN ειναι ετοιμη ΘΑ το παρουσιασει, δε ΘΑ παρατησει το mobile, το surface phone ΘΑ ερθει, και ΘΑ το κανει, δε ΘΑ εχει αντιπαλο..με τοσα ΘΑ σου φτιαχνω εγω οτι θες.

 

To ΘΑ ισχύει μόνο για το surface phone. Και μόλις είναι έτοιμη θα το εντάξει στη γκάμα. Αλλά για να το κάνει πρέπει να μπορεί να χτυπήσει τους ανταγωνιστές όπως με όλα τα προιόντα surface τα οποία έκαναν τη διαφορά. Απλά πράγματα.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Και ενώ στην Ελλάδα ακολουθούμε τα trendy, εκεί που χτυπάει η καρδιά της τεχνολογίας κάποιοι "ανίδεοι" λένε διάφορα "κουλά"

http://www.businessinsider.com/microsoft-is-now-more-innovative-than-apple-2016-10

:p
Link to comment
Share on other sites

Και ενώ στην Ελλάδα ακολουθούμε τα trendy, εκεί που χτυπάει η καρδιά της τεχνολογίας κάποιοι "ανίδεοι" λένε διάφορα "κουλά"

http://www.businessinsider.com/microsoft-is-now-more-innovative-than-apple-2016-10

 

Από το ένα άκρο στο άλλο. Ναι μεν η Microsoft θεωρειται πιο innovative και λογικό είναι μιας και παρουσίασε ένα σωρό software πράγματα που είναι αυτό με το οποίο ασχολείται και σίγουρα θα δούμε ωραία πράγματα στα Windows Phone αν και όποτε γίνουν. Προς το παρόν, τα ποσοστά είναι στα τάρταρα και κάτι απτό σ αυτόν τον τομέα δεν έχουμε, όποτε προς τι οι "πανηγυρισμοί"; Σίγουρα πολλοί που την θεωρούν έτσι και ίσως αγοράσουν τα νέα της προϊόντα, δεν σημαίνει ότι θα την επιλέξουν και για τα κινητά της , ούτε θα θεωρήσουν ξαφνικά την iOS/Android συσκευή τους λειψή για να τρέξουν στα WP

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Σημερινό κι ενδιαφέρον από το Reddit και τον αρχισυντάκτη του wpcentral Daniel Rubino:

.....

Και για το τέλος η απάντηση του σε όσους παρόλαυτα επιμένουν ότι τα τηλέφωνα θα πεθάνουν. Τους λέει εσείς λέτε το κοντό και το μακρύ σας ενώ εγώ σας μεταφέρω τι μου λένε οι υπεύθυνοι της Microsoft:

.....

 

Αυτο επιβεβαιωνει οτι εγραψα στο προηγουμενο σχολιο για θεμα...

 

Και ενώ στην Ελλάδα ακολουθούμε τα trendy, εκεί που χτυπάει η καρδιά της τεχνολογίας κάποιοι "ανίδεοι" λένε διάφορα "κουλά"

http://www.businessinsider.com/microsoft-is-now-more-innovative-than-apple-2016-10

 

Από το ένα άκρο στο άλλο. Ναι μεν η Microsoft θεωρειται πιο innovative και λογικό είναι μιας και παρουσίασε ένα σωρό software πράγματα που είναι αυτό με το οποίο ασχολείται και σίγουρα θα δούμε ωραία πράγματα στα Windows Phone αν και όποτε γίνουν. Προς το παρόν, τα ποσοστά είναι στα τάρταρα και κάτι απτό σ αυτόν τον τομέα δεν έχουμε, όποτε προς τι οι "πανηγυρισμοί"; Σίγουρα πολλοί που την θεωρούν έτσι και ίσως αγοράσουν τα νέα της προϊόντα, δεν σημαίνει ότι θα την επιλέξουν και για τα κινητά της , ούτε θα θεωρήσουν ξαφνικά την iOS/Android συσκευή τους λειψή για να τρέξουν στα WP

 

Ειναι γεγονος οτι για πρωτη φορα μετα απο τοσα χρονια αυτην την στιγμη η MS θεωρειται πιο καινοτομα και πιο "cool" απο την Apple και αυτο απο μονο του ειναι πολυ σημαντικο στην ψυχολογια των users. Ειδικα στα μεγαλα μπλογκ και σαιτ στην απεναντι πλευρα του Ατλαντικου τον τελευταιο καιρο εχει γυρισει τελειως η κατασταση υπερ της MS.

Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι ολα ειναι καλα και βεβαια κανεις δεν θα τρεξει να αλλαξει αυριο το πρωι.

Απλα δειχει μια ταση και πολυ περισσοτερο δειχνει την στρατηγικη της εταιριας.

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας είναι τα Windows 10 mobile και έχουμε καταλήξει να μιλάμε για τα σχέδια των εταιριών λες και είμαστε τίποτα μανατζαρέοι.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας είναι τα Windows 10 mobile και έχουμε καταλήξει να μιλάμε για τα σχέδια των εταιριών λες και είμαστε τίποτα μανατζαρέοι.

 

Σωστός! Εδώ και αρκετές μέρες απλά μπαίνω που και που και βλέπω ότι έχει ξεφύγει το πράγμα.....και ορισμένοι το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο αλλά τα πράγματα είναι ξεκάθαρα όμως πολλοί δεν θέλουν να το βλέπουν είτε από νοσταλγία είτε από παρωπίδες και κάνουν σενάρια και σενάρια……

techblog: O CEO παραδέχεται την αποτυχία στα smartphones

Edited by sony76
Link to comment
Share on other sites

To ΘΑ ισχύει μόνο για το surface phone. Και μόλις είναι έτοιμη θα το εντάξει στη γκάμα. Αλλά για να το κάνει πρέπει να μπορεί να χτυπήσει τους ανταγωνιστές όπως με όλα τα προιόντα surface τα οποία έκαναν τη διαφορά. Απλά πράγματα.

Συνεχιζεις με υποθεσεις..λες παλι..ΜΟΛΙΣ ειναι ετοιμη ΘΑ το ενταξει, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ το κανει, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ να χτυπησει..νταξει το πηρα αποφαση, δεν προκειται να πεις ποτε κατι αλλο...μονο ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ..και ολα αυτα χωρις ιχνος ή κανενα σοβαρο στοιχειο για surface phone και κοτσαρεις και ενα Απλα πραγματα στο τελος που με ξεπερνα..τι αλλο να πει κανεις..

 

Το θέμα μας είναι τα Windows 10 mobile και έχουμε καταλήξει να μιλάμε για τα σχέδια των εταιριών λες και είμαστε τίποτα μανατζαρέοι.

Αντε πες, αναφερουμε για προβληματα που αντιμετωπιζουμε με τα wm 10 και τους υπεραρκετους λογους που η MS εφτασε το λειτουργικο σε αυτο το σημειο, και ακομα καποιοι μιλανε για νεραιδες και για δρακους, για φυκια με μεταξωτες κορδελες λες και θα κανει κανα θαυμα ο Nutellas, που οταν ακουει mobile 10 βγαζει καντιλες, τα ιδια απο το 2012 ακουμε και φτασαμε 2017.

 

Σωστός! Εδώ και αρκετές μέρες απλά μπαίνω που και που και βλέπω ότι έχει ξεφύγει το πράγμα.....και ορισμένοι το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο αλλά τα πράγματα είναι ξεκάθαρα όμως πολλοί δεν θέλουν να το βλέπουν είτε από νοσταλγία είτε από παρωπίδες και κάνουν σενάρια και σενάρια……

techblog: O CEO παραδέχεται την αποτυχία στα smartphones

 

Πραγματικα τι αλλο περιμενουν να πει η MS επισημα δεν μπορω να καταλαβω..ο αντιπροεδρος MS πριν 2 βδομαδες βγαινει και λεει δεν τα καταφεραμε με το mobile και θα επιστρεψουμε τα επομενα χρονια και ΚΥΡΙΩΣ στο enterprise κομματι και μετα βγαινει και ο Nutellas και παραδεχεται επισημα την αποτυχια και τονιζει πως θα επικεντρωθουν πλεον σε ΑΛΛΑ αντικειμενα πιο σημαντικα..και φυσικα που στο event δεν ειπε ουτε μια λεξη για mobile..ΟΥΤΕ ΜΙΑ..και ελεγε για innovation και για innovation. Ε φατε innovation τοτε και χαρειτε τοτε..ελεος πια..

 

Εδω και μερες τοσα προβληματα αναφερονται..email που δεν συγχρονιζονται, επαφες που χανονται, tiles που δεν λειτουργουν ουτε σε απλες εφαρμογες και ποσα αλλα μην τα ξαναλεω, πανε τα soft reset και τα hard reset και ερχονται και ακομα μου μιλατε για ινοβεισον..βρε ξεκολατε μεγαλοι ανθρωποι..λες και εχουμε να χωρισουμε τιποτα μεταξυ μας..κανει Τανζανιες η MS στους ιδιους της τους πελατες, με μαθηματικη ακριβεια καθε φορα, αφηνει στον αερα ενα μεγαλο ποσοστο απεξω απο καποια σημαντικη υπηρεσια( δεν αναβαθμιζει τα 7 σε 8, το ιδιο με τα 8,1 στα 10 που ειχε υποσχεθει , κοβει το skype στα 8,1 και στα 10 με την 586, αφαιρει ραδιοφωνο ενω το ΕΙΧΑΝ,) και φυσικα χωρις να υπαρχει ενα σαφες σχεδιο για να ξερουμε και εμεις τι στο καλο γινεται...εχουν χασει την μπαλα και δεν τους ενδιαφερει κιολας κανοντας μας beta testers για τους λογους που ανεφερα παραπανω...και σταματω εδω..

Τα windows mobile 10 δεν ηταν τιποτα παραπανω απο μια beta δοκιμη για τους δικους τους λογους, τιποτα παραπανω, δεν τους ενδιαφερει να πουλησουν συσκευες, δινοντας Updates που δεν ξερεις ποτε τι θα σου σκασει...ειχαν τρομερες δυνατοτητες αλλα παντα καποια βλακεια εκαναν συνεχιζοντας να τις κανουν οσο πιο συχνα μπορουν..

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζεις με υποθεσεις..λες παλι..ΜΟΛΙΣ ειναι ετοιμη ΘΑ το ενταξει, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ το κανει, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ να χτυπησει..νταξει το πηρα αποφαση, δεν προκειται να πεις ποτε κατι αλλο...μονο ΘΑ ΘΑ ΘΑ ΘΑ ..και ολα αυτα χωρις ιχνος ή κανενα σοβαρο στοιχειο για surface phone και κοτσαρεις και ενα Απλα πραγματα στο τελος που με ξεπερνα..τι αλλο να πει κανεις..

 

 

Αντε πες, αναφερουμε για προβληματα που αντιμετωπιζουμε με τα wm 10 και τους υπεραρκετους λογους που η MS εφτασε το λειτουργικο σε αυτο το σημειο, και ακομα καποιοι μιλανε για νεραιδες και για δρακους, για φυκια με μεταξωτες κορδελες λες και θα κανει κανα θαυμα ο Nutellas, που οταν ακουει mobile 10 βγαζει καντιλες, τα ιδια απο το 2012 ακουμε και φτασαμε 2017.

 

 

 

Πραγματικα τι αλλο περιμενουν να πει η MS επισημα δεν μπορω να καταλαβω..ο αντιπροεδρος MS πριν 2 βδομαδες βγαινει και λεει δεν τα καταφεραμε με το mobile και θα επιστρεψουμε τα επομενα χρονια και ΚΥΡΙΩΣ στο enterprise κομματι και μετα βγαινει και ο Nutellas και παραδεχεται επισημα την αποτυχια και τονιζει πως θα επικεντρωθουν πλεον σε ΑΛΛΑ αντικειμενα πιο σημαντικα..και φυσικα που στο event δεν ειπε ουτε μια λεξη για mobile..ΟΥΤΕ ΜΙΑ..και ελεγε για innovation και για innovation. Ε φατε innovation τοτε και χαρειτε τοτε..ελεος πια..

 

Εδω και μερες τοσα προβληματα αναφερονται..email που δεν συγχρονιζονται, επαφες που χανονται, tiles που δεν λειτουργουν ουτε σε απλες εφαρμογες και ποσα αλλα μην τα ξαναλεω, πανε τα soft reset και τα hard reset και ερχονται και ακομα μου μιλατε για ινοβεισον..βρε ξεκολατε μεγαλοι ανθρωποι..λες και εχουμε να χωρισουμε τιποτα μεταξυ μας..κανει Τανζανιες η MS στους ιδιους της τους πελατες, με μαθηματικη ακριβεια καθε φορα, αφηνει στον αερα ενα μεγαλο ποσοστο απεξω απο καποια σημαντικη υπηρεσια( δεν αναβαθμιζει τα 7 σε 8, το ιδιο με τα 8,1 στα 10 που ειχε υποσχεθει , κοβει το skype στα 8,1 και στα 10 με την 586, αφαιρει ραδιοφωνο ενω το ΕΙΧΑΝ,) και φυσικα χωρις να υπαρχει ενα σαφες σχεδιο για να ξερουμε και εμεις τι στο καλο γινεται...εχουν χασει την μπαλα και δεν τους ενδιαφερει κιολας κανοντας μας beta testers για τους λογους που ανεφερα παραπανω...και σταματω εδω..

Τα windows mobile 10 δεν ηταν τιποτα παραπανω απο μια beta δοκιμη για τους δικους τους λογους, τιποτα παραπανω, δεν τους ενδιαφερει να πουλησουν συσκευες, δινοντας Updates που δεν ξερεις ποτε τι θα σου σκασει...ειχαν τρομερες δυνατοτητες αλλα παντα καποια βλακεια εκαναν συνεχιζοντας να τις κανουν οσο πιο συχνα μπορουν..

 

Για όλα αυτά υπάρχει λύση! Άλλαξε τηλέφωνο:lol:

:p
Link to comment
Share on other sites

Για όλα αυτά υπάρχει λύση! Άλλαξε τηλέφωνο:lol:

 

Μην ανησυχεις για εμενα, Αν δεν βελτιωσουν τα 10 στα σημεια που πονανε και Αν δεν γινουν σταθερα και smooth οπως τα 8,1 και φυσικα οταν θα εχω την οικονομικη δυνατοτητα θα αλλαξω συσκευη.

Αλλα να σε ανησυχει που παρα πολλοι χρηστες αναφερουν χιμια μυρια προβληματα καθε μερα, που αρκετοι απο αυτους ηδη εχουν αλλαξει πλεον λειτουργικο και που πλεον σε ΚΑΝΕΝΑ μα σε ΚΑΝΕΝΑ θεμα για αγορα νεας συσκευης δεν προτείνεται πλεον wm συσκευη..μεχρι τοτε ομως INNOVATION και αγιος ο θεος..χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας είναι τα Windows 10 mobile και έχουμε καταλήξει να μιλάμε για τα σχέδια των εταιριών λες και είμαστε τίποτα μανατζαρέοι.

 

+1 Αυτό ακριβώς.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις για εμενα, Αν δεν βελτιωσουν τα 10 στα σημεια που πονανε και Αν δεν γινουν σταθερα και smooth οπως τα 8,1 και φυσικα οταν θα εχω την οικονομικη δυνατοτητα θα αλλαξω συσκευη.

Αλλα να σε ανησυχει που παρα πολλοι χρηστες αναφερουν χιμια μυρια προβληματα καθε μερα, που αρκετοι απο αυτους ηδη εχουν αλλαξει πλεον λειτουργικο και που πλεον σε ΚΑΝΕΝΑ μα σε ΚΑΝΕΝΑ θεμα για αγορα νεας συσκευης δεν προτείνεται πλεον wm συσκευη..μεχρι τοτε ομως INNOVATION και αγιος ο θεος..χαχαχα

 

Το ίδιο θα κάνω μάλλον κι εγώ. Δηλαδή το 950xl που έχω δουλεύει πραγματικά άψογα, δεν βλέπω κάτι διαφορετικό στη λειτουργία του από το iPhone και από τις android ναυαρχίδες. Ακόμα και το facebook πλέον ανοίγει και δουλεύει μια χαρά. Από την άλλη όμως το 640xl της δουλειάς στο οποίο πέρασα τα 10αρια εδώ και κάτι μέρες με τάραξε σε κάτι bugs με περισσότερο ενοχλητικό να χάνεται η κλήση ενώ μιλάω ή να μην ακούω τίποτα. Σήμερα του έκανα hard reset για να δω τι θα γίνει. Μέχρι στιγμής δεν μου το έχει ξανακάνει, αλλά αν εμφανιστεί και πάλι θα το αλλάξω με android.

:p
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα κάνω μάλλον κι εγώ. Δηλαδή το 950xl που έχω δουλεύει πραγματικά άψογα, δεν βλέπω κάτι διαφορετικό στη λειτουργία του από το iPhone και από τις android ναυαρχίδες. Ακόμα και το facebook πλέον ανοίγει και δουλεύει μια χαρά. Από την άλλη όμως το 640xl της δουλειάς στο οποίο πέρασα τα 10αρια εδώ και κάτι μέρες με τάραξε σε κάτι bugs με περισσότερο ενοχλητικό να χάνεται η κλήση ενώ μιλάω ή να μην ακούω τίποτα. Σήμερα του έκανα hard reset για να δω τι θα γίνει. Μέχρι στιγμής δεν μου το έχει ξανακάνει, αλλά αν εμφανιστεί και πάλι θα το αλλάξω με android.

 

Bλεπεις λοιπον που εμεις με τα 640 - 640 xl και τα υπολοιπα της ιδιας κατηγοριας δεν εχουμε αυταπατες και εχουμε οντως randoms προβληματα ?? Τα λες και μονος σου..απορω που διαφωνουμε τελικα..

Link to comment
Share on other sites

Bλεπεις λοιπον που εμεις με τα 640 - 640 xl και τα υπολοιπα της ιδιας κατηγοριας δεν εχουμε αυταπατες και εχουμε οντως randoms προβληματα ?? Τα λες και μονος σου..απορω που διαφωνουμε τελικα..

 

Μα δεν νομίζω να διαφωνούμε. Ίσα ίσα που λίγο διάστημα πριν είχα ακριβώς τις ίδιες αντιδράσεις με εσένα γι΄αυτό σε καταλαβαίνω απόλυτα. Σε καταλαβαίνω και σε νοιώθω. Φυσικά και έχουν γίνει λάθη, φυσικά και δεν με ικανοποιεί η τακτική που έχει ακολουθήσει η Microsoft και φυσικά μας έχει λίγο γραμμένους. Ωστόσο επειδή διαβάζοντας πολύ έχω πλέον καταλάβει που το πάει (άσχετα αν θα της βγει) έχω αποφασίσει να ακολουθήσω αυτόν τον δρόμο γιατί κουράστηκα πλέον. Και η κούραση έγκειται στο ότι κάθε φορά που αλλάζω σύστημα και το έχω κάνει πάρα μα πάρα πολλές φορές πηγαίνοντας πότε σε android και πότε σε ios πάντα μετά από 1 ή δύο το πολύ μήνες ξαναγυρίζω σε windows. Πλέον έχοντας παραδεχτεί την "αρρώστια" μου και γνωρίζοντας ότι μου είναι αδύνατον να εγκαταλείψω αυτά τα τηλέφωνα, δεν μπορώ, δεν γίνεται, πώς το λένε, αποφάσισα να μείνω στα windows με το 950 xl, από το οποίο δεν έχω κανένα μα κανένα παράπονο πλην της μπαταρίας, και να σταματήσω τη γκρίνια γιατί δεν με βγάζει κάπου. Το ομολογώ ότι δεν μπορώ να "λειτουργήσω με άλλο λειτουργικό" και σκέφτομαι ότι όσο και να γκρινιάζω η εταιρία έχει αποφασίσει τη στρατηγική που θα ακολουθήσει κι αυτό δεν αλλάζει. Να ήμασταν πολλοί παγκοσμίως θα αναγκαζόταν να ακούσει κάτι που δεν μπορεί να γίνει με το τρεις και ο κούκος που είμαστε. Γι΄αυτό όποιος μπορεί και θέλει συνεχίζει, όποιος δεν μπορεί και δεν του κάνει και νομίζει ότι μετακομίζοντας θα είναι καλύτερα για εκείνον τότε δεν έχει άλλον δρόμο. Εξάλλου η τεχνολογία υφίσταται για να μας κάνει καλύτερη τη ζωή κι όχι για να μας την κάνει μαύρη.

Συμφωνώ δηλαδή με αυτό που λέει ο colossus_r : "Οσοι παντως ειναι στο λειτουργικο και τους αρεσει ας συνεχισουν. Οσοι παλι δεν την παλευουν καλυτερα να πανε σε αλλο λειτουργικο, γιατι οπως εχω ξαναγραψει καλυτερο ειναι αυτο που κανω την δουλεια μου και μου αρεσει."

 

ΥΓ. Πάντως Panos9553 εάν είσαι Αθήνα και μπορείς και θέλεις είμαι διατεθειμένος να βρεθούμε μια από τις επόμενες ημέρες κάπου στο κέντρο για να δεις το 950xl και το πως λειτουργεί για να καταλάβεις αυτό που υποστηρίζω ότι δηλαδή δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απολύτως από τις ναυαρχίδες των άλλων δύο λειτουργικών καθώς επίσης να δεις πόσο άψογα λειτουργούν όλες μα όλες( βάζω πλέον και το facebook που έχει μεταμορφωθεί) οι βασικές εφαρμογές.

Edited by dalailama1
:p
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν νομίζω να διαφωνούμε. Ίσα ίσα που λίγο διάστημα πριν είχα ακριβώς τις ίδιες αντιδράσεις με εσένα γι΄αυτό σε καταλαβαίνω απόλυτα. Σε καταλαβαίνω και σε νοιώθω. Φυσικά και έχουν γίνει λάθη, φυσικά και δεν με ικανοποιεί η τακτική που έχει ακολουθήσει η Microsoft και φυσικά μας έχει λίγο γραμμένους. Ωστόσο επειδή διαβάζοντας πολύ έχω πλέον καταλάβει που το πάει (άσχετα αν θα της βγει) έχω αποφασίσει να ακολουθήσω αυτόν τον δρόμο γιατί κουράστηκα πλέον. Και η κούραση έγκειται στο ότι κάθε φορά που αλλάζω σύστημα και το έχω κάνει πάρα μα πάρα πολλές φορές πηγαίνοντας πότε σε android και πότε σε ios πάντα μετά από 1 ή δύο το πολύ μήνες ξαναγυρίζω σε windows. Πλέον έχοντας παραδεχτεί τη "αρρώστια" μου και γνωρίζοντας ότι μου είναι αδύνατον να εγκαταλείψω αυτά τα τηλέφωνα, δεν μπορώ, δεν γίνεται, πώς το λένε, αποφάσισα να μείνω στα windows με το 950 xl, από το οποίο δεν έχω κανένα μα κανένα παράπονο πλην της μπαταρίας, και να σταματήσω τη γκρίνια γιατί δεν με βγάζει κάπου. Το ομολογώ ότι δεν μπορώ να "λειτουργήσω με άλλο λειτουργικό" και σκέφτομαι ότι όσο και να γκρινιάζω η εταιρία έχει αποφασίσει τη στρατηγική που θα ακολουθήσει κι αυτό δεν αλλάζει. Να ήμασταν πολλοί παγκοσμίως θα αναγκαζόταν να ακούσει κάτι που δεν μπορεί να γίνει με το τρεις και ο κούκος που είμαστε. Γι΄αυτό όποιος μπορεί και θέλει συνεχίζει, όποιος δεν μπορεί και δεν του κάνει και νομίζει ότι μετακομίζοντας θα είναι καλύτερα για εκείνον τότε δεν έχει άλλον δρόμο. Εξάλλου η τεχνολογία υφίσταται για να μας κάνει καλύτερη τη ζωή κι όχι για να μας την κάνει μαύρη.

Συμφωνώ δηλαδή με αυτό που λέει ο colossus_r : "Οσοι παντως ειναι στο λειτουργικο και τους αρεσει ας συνεχισουν. Οσοι παλι δεν την παλευουν καλυτερα να πανε σε αλλο λειτουργικο, γιατι οπως εχω ξαναγραψει καλυτερο ειναι αυτο που κανω την δουλεια μου και μου αρεσει."

 

ΥΓ. Πάντως Panos9553 εάν είσαι Αθήνα και μπορείς και θέλεις είμαι διατεθειμένος να βρεθούμε μια από τις επόμενες ημέρες κάπου στο κέντρο για να δεις το 950xl και το πως λειτουργεί για να καταλάβεις αυτό που υποστηρίζω ότι δηλαδή δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απολύτως από τις ναυαρχίδες των άλλων δύο λειτουργικών καθώς επίσης να δεις πόσο άψογα λειτουργούν όλες μα όλες( βάζω πλέον και το facebook που έχει μεταμορφωθεί) οι βασικές εφαρμογές.

 

Πολύ ωραία τα έγραψες.

Αυτό που εγώ εχω καταλάβει είναι ότι οι έχοντες Lumia 950/xl και 930 δεν μπορούμε να αισθανθούμε την αγανάκτηση των υπολοίπων (όσων έχουν πρόβλημα τέλος παντων) και οι άλλοι δεν μπορούν να αισθανθούν εμάς που απολαμβάνουμε το λειτουργικό.

Και το ωραίο ειναι ότι δεν χρειάζεται να σκάσεις μια περιουσία (ειδικά για μεταχειρισμένα) για τα παραπάνω τηλέφωνα (τα καλά του 0,7%.....)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

το 0,7% και δύσκολα αλλάζει και δεν βλέπω να του μένει κανένα θετικό πλην της τιμής,φίλε montoya...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

το 0,7% και δύσκολα αλλάζει και δεν βλέπω να του μένει κανένα θετικό πλην της τιμής,φίλε montoya...

 

Διαφωνώ. Η συσκευή είμαι σούπερ. Οθόνη, κάμερα (έχω και μωρο βλέπεις), απροβλημάτιστο και όλα τα βασικά που χρειάζομαι. Όλα αυτά για το 950.

Υ.Γ. Δεν λέω ότι όλα αυτά δεν τα βρίσκεις αλλού.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Η συσκευή είμαι σούπερ. Οθόνη, κάμερα (έχω και μωρο βλέπεις), απροβλημάτιστο και όλα τα βασικά που χρειάζομαι. Όλα αυτά για το 950.

Υ.Γ. Δεν λέω ότι όλα αυτά δεν τα βρίσκεις αλλού.

 

δεν αναφέρθηκα στο 950 συγκεκριμένα.

Με 0,7% δε πας πουθενά.Εξ ου και η τιμή.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Η συσκευή είμαι σούπερ. Οθόνη, κάμερα (έχω και μωρο βλέπεις), απροβλημάτιστο και όλα τα βασικά που χρειάζομαι. Όλα αυτά για το 950.

Υ.Γ. Δεν λέω ότι όλα αυτά δεν τα βρίσκεις αλλού.

 

+ 1000 το εχω βολευτει αφανταστα...το μονο που σκέφτομαι να το αλλαξω για να παω σε xl....αλλα δεν ξερω αν βολεψει το μέγεθος...:worry:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν νομίζω να διαφωνούμε. Ίσα ίσα που λίγο διάστημα πριν είχα ακριβώς τις ίδιες αντιδράσεις με εσένα γι΄αυτό σε καταλαβαίνω απόλυτα. Σε καταλαβαίνω και σε νοιώθω. Φυσικά και έχουν γίνει λάθη, φυσικά και δεν με ικανοποιεί η τακτική που έχει ακολουθήσει η Microsoft και φυσικά μας έχει λίγο γραμμένους. Ωστόσο επειδή διαβάζοντας πολύ έχω πλέον καταλάβει που το πάει (άσχετα αν θα της βγει) έχω αποφασίσει να ακολουθήσω αυτόν τον δρόμο γιατί κουράστηκα πλέον. Και η κούραση έγκειται στο ότι κάθε φορά που αλλάζω σύστημα και το έχω κάνει πάρα μα πάρα πολλές φορές πηγαίνοντας πότε σε android και πότε σε ios πάντα μετά από 1 ή δύο το πολύ μήνες ξαναγυρίζω σε windows. Πλέον έχοντας παραδεχτεί τη "αρρώστια" μου και γνωρίζοντας ότι μου είναι αδύνατον να εγκαταλείψω αυτά τα τηλέφωνα, δεν μπορώ, δεν γίνεται, πώς το λένε, αποφάσισα να μείνω στα windows με το 950 xl, από το οποίο δεν έχω κανένα μα κανένα παράπονο πλην της μπαταρίας, και να σταματήσω τη γκρίνια γιατί δεν με βγάζει κάπου. Το ομολογώ ότι δεν μπορώ να "λειτουργήσω με άλλο λειτουργικό" και σκέφτομαι ότι όσο και να γκρινιάζω η εταιρία έχει αποφασίσει τη στρατηγική που θα ακολουθήσει κι αυτό δεν αλλάζει. Να ήμασταν πολλοί παγκοσμίως θα αναγκαζόταν να ακούσει κάτι που δεν μπορεί να γίνει με το τρεις και ο κούκος που είμαστε. Γι΄αυτό όποιος μπορεί και θέλει συνεχίζει, όποιος δεν μπορεί και δεν του κάνει και νομίζει ότι μετακομίζοντας θα είναι καλύτερα για εκείνον τότε δεν έχει άλλον δρόμο. Εξάλλου η τεχνολογία υφίσταται για να μας κάνει καλύτερη τη ζωή κι όχι για να μας την κάνει μαύρη.

Συμφωνώ δηλαδή με αυτό που λέει ο colossus_r : "Οσοι παντως ειναι στο λειτουργικο και τους αρεσει ας συνεχισουν. Οσοι παλι δεν την παλευουν καλυτερα να πανε σε αλλο λειτουργικο, γιατι οπως εχω ξαναγραψει καλυτερο ειναι αυτο που κανω την δουλεια μου και μου αρεσει."

 

ΥΓ. Πάντως Panos9553 εάν είσαι Αθήνα και μπορείς και θέλεις είμαι διατεθειμένος να βρεθούμε μια από τις επόμενες ημέρες κάπου στο κέντρο για να δεις το 950xl και το πως λειτουργεί για να καταλάβεις αυτό που υποστηρίζω ότι δηλαδή δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απολύτως από τις ναυαρχίδες των άλλων δύο λειτουργικών καθώς επίσης να δεις πόσο άψογα λειτουργούν όλες μα όλες( βάζω πλέον και το facebook που έχει μεταμορφωθεί) οι βασικές εφαρμογές.

Αναλυτικο και σαφες σχολιο μπορω να πω..δυστυχως ομως δεν ειμαι Αθηνα για να τα λεγαμε και απο κοντα αλλα μενω Πατρα..μα ομως δεν αμφισβητω τα περι smooth λειτουργιας που μου αναφερεις για τα 950..καθε αλλο..

Απο την αλλη ομως αν καταντησαν τα wm 10 να θελουν τετοια χαρακτηριστικα για να δουλευουν αξιοπρεπως αντιλαμβανεστε οτι τα εχουν κανει μανταρα με Μ κεφαλαιο..

το 0,7% και δύσκολα αλλάζει και δεν βλέπω να του μένει κανένα θετικό πλην της τιμής,φίλε montoya...

Το θεμα ειναι πως το 0,7 που σιγουρα ειναι πλεον και πιο κατω γιατι ηδη τα παραταει αρκετος κοσμος και που ο ιδιος γνωριζω, και θα μειωνεται προφανως..αρα θα τους μεινει μια εξαιρετικη συσκευη χωρις εφαρμογες και χωρις την καταλληλη υποστηριξη..και αν εσεις θεωρειται σωστη υποστηριξη τα randoms updates απο μια ομαδουλα της dona ( που μου θυμιζει σχολικη ομαδα ρε παιδια..ασχετα αν ειναι καλη στην δουλεια της δεν αλλαζει το γεγονος οτι δεν εχει πορους απο την Μαμα MS να κανει κατι παραπανω) αν λοιπον εσεις το θεωρειται αυτο υποστηριξη τοτε καλα κανουν και μας θεωρουν beta testers ολο αυτο το διαστημα..τι αλλο να σας πω?

Και να πω για χιλιοστη φορα πως το smartphone Το κανουν η υποστηριξη και το store του..ειλικρινα φοβαμαι πως θα μας μεινει η συσκευη για τηλεφωνα φωτο και κανα Viber στο τελος..και δεν βλεπω να βγαινει κανενας Nutelas να δωσει κατι ελπιδοφορο..τι κανει νιαου νιαου δηλαδη..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μπορώ να πω και εγώ πως έχω γίνει αρκετά υποστηρικτής των windows mobile, έπειτα από αρκετά χρόνια με android smartphones και έχοντας βαρεθεί λίγο όλη αυτή την περιττή, κατά τη γνώμη μου, παραμετροποίηση που έως ένα σημείο είναι απαραίτητη, αλλά εκεί στο android το έχουν κάνει λίγο υπερβολικό. Θέλω πολύ να πάρω το 950XL, όντως κάτοχος του 640XL LTE, που όμως έχει «βαρύνει» αρκετά και έχει αρχίσει να γίνεται κουραστικό. Όμως εκείνο που με προβληματίζει είναι οι εφαρμογές του store. Π.χ. το f2g που είναι αρκετά ελλιπής σε σχέση με του android και ενώ έχω smartphone, αναγκάζομαι να κάνω online ανανέωση από υπολογιστή. Όπως και πολλές άλλες τέτοιου είδους περιπτώσεις που δεν είναι επί του παρόντος. Ακόμη και ο edge μου είναι προβληματικός και με δυσκολεύει πολύ στο browsing. Σε πολλά από αυτά τα θέματα που έχω τώρα, πιστεύω πως με το 950XL θα έχω αρκετή βελτίωση, όμως το κομμάτι των εφαρμογών είναι ένα σοβαρό «αγκάθι». Δείτε π.χ. το θέμα που έχω με τον edge.

wp_ss_20161026_0001.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα έγραψες.

 

Αυτό που εγώ εχω καταλάβει είναι ότι οι έχοντες Lumia 950/xl και 930 δεν μπορούμε να αισθανθούμε την αγανάκτηση των υπολοίπων (όσων έχουν πρόβλημα τέλος παντων) και οι άλλοι δεν μπορούν να αισθανθούν εμάς που απολαμβάνουμε το λειτουργικό.

 

Και το ωραίο ειναι ότι δεν χρειάζεται να σκάσεις μια περιουσία (ειδικά για μεταχειρισμένα) για τα παραπάνω τηλέφωνα (τα καλά του 0,7%.....)

 

Να πω την αλήθεια έχοντας το 735, που έχει το ίδιο chipset με 640 κτλ, δεν έχω δει καμία διαφορά με το 950, όπως επίσης και κανένα bug. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι το 950 είναι ένα κλικ, μπορεί και παραπάνω, πιο γρήγορο από το 735.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγώ με το 830 έχω τα προβλήματα που έχουν τα 640/XL είναι η αλήθεια! Όχι ότι δεν έχω, αλλά δεν είναι τόσα που να με αναγκάζουν να φύγω απ' το λειτουργικό σώνει και καλά! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγώ με το 830 έχω τα προβλήματα που έχουν τα 640/XL είναι η αλήθεια! Όχι ότι δεν έχω, αλλά δεν είναι τόσα που να με αναγκάζουν να φύγω απ' το λειτουργικό σώνει και καλά! ;)

 

Σοβαρα? Τα ιδια θεμετα εχεις σχεδον αλλα το πας γυρω γυρω γιατι εισαι κολημμενος με τα 10ρια προφανως, και δεν εισαι αντικειμενικος..με φωτογραφιες των επαφων που χανονται..tiles που δεν λειτουργουν..οτι να ναι με συγχρονισμο email..η εφαρμογη των φωτο ειναι τα ζωα μου αργα, αλλοτε αντι να ζουμαρει μαυριζει η οθονη, αρηει να κανει Load, sto pinch to zoom ειναι αθλιο..και διαφορα αλλα που εμφανιζονται με διαφορετικους τροπους στον ενα και στον αλλο..αλλα νταξει εσυ δεν εχεις προβληματα, εισαι μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...