Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να μπορείς να έχεις Kodi στο πιο δυνατό μηχάνημα που υπάρχει (Xbox one S) και να έχουν ανεβάσει την έκδοση 18.0 Leia και μάλιστα alpha..... Αξία ανεκτίμητη....not

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πιο είναι το νόημα να έχουν ανεβάσει στο store μια έκδοση beta και όχι την σταθερή 17.6 και μάλιστα χωρίς την επιλογή μεταξύ των δύο.

 

Ξέρει κανείς αν ετοιμάζουν ελληνικό build για την έκδοση 18;

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υπαρχει τροπος να κανω το terrarium tv να παιξει με τον player του kodi;

Καταφερα κι εβαλα το terrarium στο kodi ναι μεν ,αλλα παλι παιζει απο τους players τους 4 που εχει σαν προεπιλογη.Ουσιαστικα ειναι μεσα στο kodi σαν επιλογη το terrarium αλλα οταν ανοιξει συμπεριφερεται σαν αυτονομη εφαρμογη οπως πριν.

Εχω μια εντυπωση πως ειχα δει καποιον να το κανει αλλα μπορει να κανω και λαθος...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να κανω το terrarium tv να παιξει με τον player του kodi;

Καταφερα κι εβαλα το terrarium στο kodi ναι μεν ,αλλα παλι παιζει απο τους players τους 4 που εχει σαν προεπιλογη.Ουσιαστικα ειναι μεσα στο kodi σαν επιλογη το terrarium αλλα οταν ανοιξει συμπεριφερεται σαν αυτονομη εφαρμογη οπως πριν.

Εχω μια εντυπωση πως ειχα δει καποιον να το κανει αλλα μπορει να κανω και λαθος...

 

Όταν πας να παίξεις κάποιο λινκ από το terrarium θα επιλέξεις άνοιγμα με και μετά το kodi

Link to comment
Share on other sites

Όταν πας να παίξεις κάποιο λινκ από το terrarium θα επιλέξεις άνοιγμα με και μετά το kodi

 

Αυτο σκεφτηκα κι εγω αλλα μου εχει μονο τους προεπιλεγμενους.Δεν εχει επιλογη kodi.

Στις ρυθμισεις του terrarium εννοω.

 

Edit :Ακυρο το βρηκα!

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτηκα κι εγω αλλα μου εχει μονο τους προεπιλεγμενους.Δεν εχει επιλογη kodi.

Στις ρυθμισεις του terrarium εννοω.

 

Δεν ανέφερα τις ρυθμίσεις του terrarium, κάνε αυτό που έγραψα και θα έχεις επιλογή για όλους τους players που εχεις εγκατεστημένους

Η επιλογή είναι άνοιγμα με αντί για αναπαραγωγή ή αναπαραγωγή με υπότιτλους

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να κανω το terrarium tv να παιξει με τον player του kodi;

Καταφερα κι εβαλα το terrarium στο kodi ναι μεν ,αλλα παλι παιζει απο τους players τους 4 που εχει σαν προεπιλογη.Ουσιαστικα ειναι μεσα στο kodi σαν επιλογη το terrarium αλλα οταν ανοιξει συμπεριφερεται σαν αυτονομη εφαρμογη οπως πριν.

Εχω μια εντυπωση πως ειχα δει καποιον να το κανει αλλα μπορει να κανω και λαθος...

Για ποιο λόγο;

Εγώ έχω τον MX PLAYER και παίζει τέλεια μέσω TERRARIUM.

 

Το KODI πολύ σπάνια να το δουλέψω για ξένες σειρές/ταινίες.

Άσε που ανεβάζει θερμοκρασία χωρίς λόγο, ενώ το TERRARIUM τρέχει με χαμηλή θερμοκρασία

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και το ανεφερες....

Με ποιο προγραμμα μπορω να βλεπω τις θερμοκρασιες;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα την επεκταση δυστηχως ομως δεν φορτωνονται οι υποτιτλοι.

δειχνει οτι δεν βρεθηκαν.ειναι αποκλειστικα μονο για Αγγλικους αι ισπανικους

υποτιτλους.

Κάποιο λάθος κάνεις. Αναζητά σε όλες τις γλώσσες. Μπορείς επίσης να προσθέσεις χειροκίνητα με drag-and-drop. Ψάξε το λίγο

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο;

Εγώ έχω τον MX PLAYER και παίζει τέλεια μέσω TERRARIUM.

 

Το KODI πολύ σπάνια να το δουλέψω για ξένες σειρές/ταινίες.

Άσε που ανεβάζει θερμοκρασία χωρίς λόγο, ενώ το TERRARIUM τρέχει με χαμηλή θερμοκρασία

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Γιατί έχει πολύ καλύτερη διαχείριση για τους υπότιτλους και αυτόματη αλλαγή του refresh rate ανάλογα με το αρχείο που βλέπεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και μιας και το ανεφερες....

Με ποιο προγραμμα μπορω να βλεπω τις θερμοκρασιες;

 

Aida64, cpu-z, CPU monitor

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο;

Εγώ έχω τον MX PLAYER και παίζει τέλεια μέσω TERRARIUM.

 

Το KODI πολύ σπάνια να το δουλέψω για ξένες σειρές/ταινίες.

Άσε που ανεβάζει θερμοκρασία χωρίς λόγο, ενώ το TERRARIUM τρέχει με χαμηλή θερμοκρασία

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Γιατί

α) το Kodi είναι καλύτερος video player, και από τη στιγμή που ο mx player αγοράστηκε δεν ξέρουμε πόσο μείον έχει ακόμη ,

β) για το απαραίτητο πείραγμα του buffer size που μπορείς να του κάνεις , χωρίς αυτό δουλειά δε γίνεται όταν βλέπεις καθαρό 1080p 2 gb αρχείο ενός 60λεπτου επεισοδίου (ξέρω, κατά κάποιο τρόπο γίνεται και στον mx αλλά ποτέ μου δεν κατάφερα να καταλάβω πως γίνεται ακριβώς)

 

Η θερμοκρασία που λες εξαρτάται από ποια έκδοση και σε ποια πλατφόρμα. Για παράδειγμα σε Android tv box Εννοείται και δεν τρέχουμε το Kodi γιατί όντως ανεβάζει θερμοκρασία στο Θεό χωρίς λόγο αλλά βάζουμε είτε spmc είτε ftmc που είναι θερμοκρασίες στα επίπεδα του mx.

 

Τέλος, το Kodi είναι πάνω απ'όλα media center σχεδιασμένο για tv remotes, το terrarium όσο χρυσό και να είναι, ειδικά για όσους ακόμη δεν έχουν real debrid λογαριασμό,είναι για touch συσκευές, σε tv boxes δεν είναι τόσο άνετο. Μακάρι κάποια στιγμή να βγάλει μια καθαρή Android TV layout έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Πότε αγοράστηκε ο mx;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Πότε αγοράστηκε ο mx;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάνα μήνα και πριν

https://www.xda-developers.com/mx-player-reportedly-bought-200-million/

Link to comment
Share on other sites

Έκανα δουλειά με ένα ξένο build που βρήκα, αλλά η έκδοση 18 στο Xbox παραείναι beta και επιπλέον το diamond είναι το καλύτερο build που υπάρχει στο Kodi.

Υπομονή λοιπόν.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί

α) το Kodi είναι καλύτερος video player, και από τη στιγμή που ο mx player αγοράστηκε δεν ξέρουμε πόσο μείον έχει ακόμη ,

β) για το απαραίτητο πείραγμα του buffer size που μπορείς να του κάνεις , χωρίς αυτό δουλειά δε γίνεται όταν βλέπεις καθαρό 1080p 2 gb αρχείο ενός 60λεπτου επεισοδίου (ξέρω, κατά κάποιο τρόπο γίνεται και στον mx αλλά ποτέ μου δεν κατάφερα να καταλάβω πως γίνεται ακριβώς)

 

Η θερμοκρασία που λες εξαρτάται από ποια έκδοση και σε ποια πλατφόρμα. Για παράδειγμα σε Android tv box Εννοείται και δεν τρέχουμε το Kodi γιατί όντως ανεβάζει θερμοκρασία στο Θεό χωρίς λόγο αλλά βάζουμε είτε spmc είτε ftmc που είναι θερμοκρασίες στα επίπεδα του mx.

 

Τέλος, το Kodi είναι πάνω απ'όλα media center σχεδιασμένο για tv remotes, το terrarium όσο χρυσό και να είναι, ειδικά για όσους ακόμη δεν έχουν real debrid λογαριασμό,είναι για touch συσκευές, σε tv boxes δεν είναι τόσο άνετο. Μακάρι κάποια στιγμή να βγάλει μια καθαρή Android TV layout έκδοση.

 

1)Δεν ξέρω τι λες, αλλά με MX PLAYER παίζει τέλεια σε 720/1080p ότι έχω βάλει στο TERRARIUM.

2) κανένα πείραγμα δεν θέλει το.buffer.στο μαμά Kodi 17.6 στο κουτί μου και ούτε κάτι άλλο. Μια χαρά παίζει, απλά χάνεις χρόνο μέχρι να βρεις πηγές καλές και έχει και το θέμα με την θερμοκρασία.

3)για τα remotes, Κάτι κάνεις λάθος. Το TERRA το δουλεύω τέλεια στο κουτί μου μόνο με σταυρό και εντερ και παίζει με ακρίβεια και τελεια.

Καμία σχέση αν έχεις real debrid που αναφέρεις και καμία ανάγκη για άλλο layout. Μια χαρά παίζει με ένα airmouse που έχω.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1)Δεν ξέρω τι λες, αλλά με MX PLAYER παίζει τέλεια σε 720/1080p ότι έχω βάλει στο TERRARIUM.

2) κανένα πείραγμα δεν θέλει το.buffer.στο μαμά Kodi 17.6 στο κουτί μου και ούτε κάτι άλλο. Μια χαρά παίζει, απλά χάνεις χρόνο μέχρι να βρεις πηγές καλές και έχει και το θέμα με την θερμοκρασία.

3)για τα remotes, Κάτι κάνεις λάθος. Το TERRA το δουλεύω τέλεια στο κουτί μου μόνο με σταυρό και εντερ και παίζει με ακρίβεια και τελεια.

Καμία σχέση αν έχεις real debrid που αναφέρεις και καμία ανάγκη για άλλο layout. Μια χαρά παίζει με ένα airmouse που έχω.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Το terrarium , το ότι δουλεύει δεν πάει να πει πως έχει το ιδεατό layout για τηλεόραση.

 

Ok τότε ,αφού βολεύεσαι.

 

Το buffer size αν θέλει πείραγμα ή όχι δεν έχει να κάνει με το κουτί προφανώς τόσο αλλά με τί σύνδεση ίντερνετ έχει ο καθένας. Αλήθεια, στον mx πως ακριβώς γίνεται, μήπως ξέρεις;

Link to comment
Share on other sites

Το terrarium , το ότι δουλεύει δεν πάει να πει πως έχει το ιδεατό layout για τηλεόραση.

 

Ok τότε ,αφού βολεύεσαι.

 

Το buffer size αν θέλει πείραγμα ή όχι δεν έχει να κάνει με το κουτί προφανώς τόσο αλλά με τί σύνδεση ίντερνετ έχει ο καθένας. Αλήθεια, στον mx πως ακριβώς γίνεται, μήπως ξέρεις;

 

Όσο βολεύει στο kodi, τόσο με βολεύει και στο TERRARIUM. Με σταυρό και εντερ παίζω και στα 2. Πόσο πιο βολικό να γίνει δηλαδή;

 

Buffer δεν πείραζα ποτέ γιατί δεν μου χρειάστηκε. Είτε όταν είχα 30mbps γραμμή είτε τώρα που έχω 85.

Οπότε ούτε στον Mx ξέρω πώς γίνεται.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όσο βολεύει στο kodi, τόσο με βολεύει και στο TERRARIUM. Με σταυρό και εντερ παίζω και στα 2. Πόσο πιο βολικό να γίνει δηλαδή;

 

Buffer δεν πείραζα ποτέ γιατί δεν μου χρειάστηκε. Είτε όταν είχα 30mbps γραμμή είτε τώρα που έχω 85.

Οπότε ούτε στον Mx ξέρω πώς γίνεται.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Είχες, και έχεις, πολύ γρήγορη γραμμή για αυτό. Εδώ που είμαι εγώ αυτά είναι άπιαστα. Γι αυτό μου είναι απαραίτητη η αύξηση του buffering size.

Link to comment
Share on other sites

Πριν αναφέρθηκε ότι τα SPMC κλπ δεν ανεβάζουν θερμοκρασία όπως το KODI.

Είναι επιβεβαιωμένο;

Και ποιο είναι optimised για S912?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πριν αναφέρθηκε ότι τα SPMC κλπ δεν ανεβάζουν θερμοκρασία όπως το KODI.

Είναι επιβεβαιωμένο;

Και ποιο είναι optimised για S912?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Ναι.

Spmc Jarvis (το Krypton έχει ένα bug με τους υπότιτλους), ftmc.. Και τα δύο είναι optimized για amlogic.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν καταλαβα καλα στα tvbox να μην βαζουμε

λετε kodi αλλα ftmc κλπ.σε αυτην την περιπτωση μπαινουν build εκει;

υπαρχουν και τα ανεμιστηρακια σε ωρα αναγκης μην ξεχναμε.

 

Kodi διανομές είναι και αυτά, ακριβώς το ίδιο πράγμα, μόνο που έχουν σφάξει κώδικα που δε χρειάζεται σε Android. Τα πάντα παίζουν κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω το tv one να το βάλω;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ δάσκαλε

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...