Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το kodi είναι open source λογισμικό !! To XBMC foundation Έχει πάρει απόσταση από τα Third party addon (μη επίσημα ,προωθούν την πειρατεία)

Επόμενος είναι Δική ευθύνη για το τι κάνεις Install !!! Ένα μείνεις στα επίσημα addon Φυσικα Δεν θα κινδυνέψεις

 

μπορεις σε παρακαλω να μου αναλυσεις τι ακριβως εννοεις με τα παραπανω φιλος??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μια ερωτηση εαν ξερει καποιος : Υπαρχει περιπτωση να κανουμε το Youtube να παιζει τα βιντεακια σε 1080? Δυστυχως μονο σε 720 παιζουν, για να μην αναφερω και αναλυση 4Κ που εχουν πολλα βιντεο πλεον. Μαλιστα το προβλημα ειναι ακομη μεγαλυτερο στην εφαρμογη του youtube σε περιβαλλον android στο tv box μας, οπου εαν ενημερωσουμε στην τελευταια εκδοση το youtube τα παιζει ολα σε SD αναλυση
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση εαν ξερει καποιος : Υπαρχει περιπτωση να κανουμε το Youtube να παιζει τα βιντεακια σε 1080? Δυστυχως μονο σε 720 παιζουν, για να μην αναφερω και αναλυση 4Κ που εχουν πολλα βιντεο πλεον. Μαλιστα το προβλημα ειναι ακομη μεγαλυτερο στην εφαρμογη του youtube σε περιβαλλον android στο tv box μας, οπου εαν ενημερωσουμε στην τελευταια εκδοση το youtube τα παιζει ολα σε SD αναλυση

 

στην εφαρμογή στο kodi είναι περιορισμός της Google μέχρι 720p, στο NVIDIA shield στη δικιά του εφαρμογή και όχι αυτή του kodi πάει ανάλογα με το τι έχεις συνδέσει, σε 1080p τηλεόραση έχει μέχρι 1080, σε 4κ τηλεόραση έχει 4κ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω βάλει το kodi 17 στο pc με Windows 10. Έχω το exodus. Πάω να δω ταινία αλλά γυρίζει γυρίζει ο κύκλος και τίποτα... Καμιά ιδέα; Και στο kodi 16 το ίδιο πρόβλημα είχα τελευταία

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στην εφαρμογή στο kodi είναι περιορισμός της Google μέχρι 720p, στο NVIDIA shield στη δικιά του εφαρμογή και όχι αυτή του kodi πάει ανάλογα με το τι έχεις συνδέσει, σε 1080p τηλεόραση έχει μέχρι 1080, σε 4κ τηλεόραση έχει 4κ

 

Ενοεις σε περιβαλλον android σωστα? Εμενα εαν δεν κανω update την εφαρμογη του youtube απο το playstore μου παιζει εως 720p. Περιεργα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Ενοεις σε περιβαλλον android σωστα? Εμενα εαν δεν κανω update την εφαρμογη του youtube απο το playstore μου παιζει εως 720p. Περιεργα πραγματα

 

ναι, το shield τρέχει android TV

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχει άλλος προβλημα με το kodi?? Δε φορτώνει τιποτα!!! Κανουν καμια ενημερωση κανεναν server;;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχει άλλος προβλημα με το kodi?? Δε φορτώνει τιποτα!!! Κανουν καμια ενημερωση κανεναν server;;;

 

Πριν από λίγο που το έστησα σε φίλο, δύο-τρεις σειρές και μερικές ταινίες μέσα απ' το Exodus που δοκίμασα, παίξανε κανονικά.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Έστησα και εγώ ενα tv box στο σπίτι μου και ολα λειτουργουσαν τελεια. Οταν πηγα να το παραδώσω το βάλαμε εκεί και ολα στο tv box τρεχαν κανονικά. Youtube,internet browser, play store. Όταν όμως ανοιγα το Kodi αυτό σερνόταν στην κυριολεξία. Το ξαναεφερα σπίτι μου και σε εμένα τρέχει τέλεια. Τι παίζει ρε παιδιά; Μήπως παίζει να πρέπει να τπυς ανοιξω κάποιες θύρες στο router τους;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχουν ενα router της cyta , το zte zxv10 h201L.

Ποια ports πρέπει να κάνω forward?

Χρειαζεται να κάνω και καποια ρυθμιση απο το kodi?

Link to comment
Share on other sites

Έστησα και εγώ ενα tv box στο σπίτι μου και ολα λειτουργουσαν τελεια. Οταν πηγα να το παραδώσω το βάλαμε εκεί και ολα στο tv box τρεχαν κανονικά. Youtube,internet browser, play store. Όταν όμως ανοιγα το Kodi αυτό σερνόταν στην κυριολεξία. Το ξαναεφερα σπίτι μου και σε εμένα τρέχει τέλεια. Τι παίζει ρε παιδιά; Μήπως παίζει να πρέπει να τπυς ανοιξω κάποιες θύρες στο router τους;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχουν ενα router της cyta , το zte zxv10 h201L.

Ποια ports πρέπει να κάνω forward?

Χρειαζεται να κάνω και καποια ρυθμιση απο το kodi?

δεν χρειάζεται port forwarding. αυτό που ίσως χρειάζεται είναι η χρήση advanced settings για την βελτίωση του buffering.

Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβες. Σέρνεται και μεσα στο μενού ωστε να φορτώνει τους παρόχους,τα thumbnails. Επίσης αν πατήσω να ξεκινησει η ταινία θα φορτώνει για 2 λεπτά και θα παίξει κανονικά μετά. Γενικά πάρα πολύ αργό. Στο δικό μου σπιτι που το συνδεσα πήγαινε σφαίρα παντού. 1000% port forwarding ή εκτός αν ειχαν ενεργοποιημένο κανένα firewall και δε το πήρα χαμπάρι.
Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβες. Σέρνεται και μεσα στο μενού ωστε να φορτώνει τους παρόχους,τα thumbnails. Επίσης αν πατήσω να ξεκινησει η ταινία θα φορτώνει για 2 λεπτά και θα παίξει κανονικά μετά. Γενικά πάρα πολύ αργό. Στο δικό μου σπιτι που το συνδεσα πήγαινε σφαίρα παντού. 1000% port forwarding ή εκτός αν ειχαν ενεργοποιημένο κανένα firewall και δε το πήρα χαμπάρι.

 

Πάρε αν θες παραμάσχαλα το δικό σου ρούτερ και πήγαινε και δοκίμασε έτσι για το γ@μώτο, αλλά το μενού παίζει σε 8080 οπότε δε μου φαίνεται για port forwarding.

Link to comment
Share on other sites

Ή μέτρησε την ταχύτητα που πιάνει το δικό τους Internet.

Στην κοπελιά μου που κουβαλούσα το raspberry και λόγω περιοχής είχε άθλια ταχύτητα (γύρω στα 2), έκανε πολύ ώρα να βρει και να φορτώσει τις πηγές, αλλά όταν το έκανε και ξεκινούσε η ταινία, έπαιζε κανονικά

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβες. Σέρνεται και μεσα στο μενού ωστε να φορτώνει τους παρόχους,τα thumbnails. Επίσης αν πατήσω να ξεκινησει η ταινία θα φορτώνει για 2 λεπτά και θα παίξει κανονικά μετά. Γενικά πάρα πολύ αργό. Στο δικό μου σπιτι που το συνδεσα πήγαινε σφαίρα παντού. 1000% port forwarding ή εκτός αν ειχαν ενεργοποιημένο κανένα firewall και δε το πήρα χαμπάρι.

Καλά αφού είσαι 1000% σίγουρος, παω πάσο. Καλή επιτυχία στην επίλυση του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αφού είσαι 1000% σίγουρος, παω πάσο. Καλή επιτυχία στην επίλυση του προβλήματος.

 

Δε χρειάζεται να ειρωνεύεσαι αν δεν έχεις να προτείνεις κάτι. Σκέφτηκα ολες τις παραμετρους και καταλήγω εκεί. Ή το firewall ή τα ports. Έχεις σκεφτεί κατι άλλο εσυ kandilak;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις dns. Έβαλα static ip και όρισα dns της Google και πετάει τώρα, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις dns. Έβαλα static ip και όρισα dns της Google και πετάει τώρα, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πως γινετε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αλλάξεις dns. Έβαλα static ip και όρισα dns της Google και πετάει τώρα, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σ'ευχαριστώ φίλε. Επειδή δε το έχω ξανακάνει να ακολουθήσω αυτό τον οδηγό;;

http://bestforkodi.com/set-up-google-dns-on-a-router/

Link to comment
Share on other sites

Έστησα και εγώ ενα tv box στο σπίτι μου και ολα λειτουργουσαν τελεια. Οταν πηγα να το παραδώσω το βάλαμε εκεί και ολα στο tv box τρεχαν κανονικά. Youtube,internet browser, play store. Όταν όμως ανοιγα το Kodi αυτό σερνόταν στην κυριολεξία. Το ξαναεφερα σπίτι μου και σε εμένα τρέχει τέλεια. Τι παίζει ρε παιδιά; Μήπως παίζει να πρέπει να τπυς ανοιξω κάποιες θύρες στο router τους;;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχουν ενα router της cyta , το zte zxv10 h201L.

Ποια ports πρέπει να κάνω forward?

Χρειαζεται να κάνω και καποια ρυθμιση απο το kodi?

 

Ή μέτρησε την ταχύτητα που πιάνει το δικό τους Internet.

Στην κοπελιά μου που κουβαλούσα το raspberry και λόγω περιοχής είχε άθλια ταχύτητα (γύρω στα 2), έκανε πολύ ώρα να βρει και να φορτώσει τις πηγές, αλλά όταν το έκανε και ξεκινούσε η ταινία, έπαιζε κανονικά

 

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σου έχει απαντήσει ήδη ο φίλος. Τι ταχύτητα έχεις εσύ και τι ταχύτητα έχει ο φίλος σου ξέρεις? Αυτή είναι η πιο πιθανή αιτία.

Portforwarding κάνουμε όταν κάτι δεν παίζει καθόλου, όχι όταν σέρνεται..

Edited by agpol07
Link to comment
Share on other sites

Σου έχει απαντήσει ήδη ο φίλος. Τι ταχύτητα έχεις εσύ και τι ταχύτητα έχει ο φίλος σου ξέρεις? Αυτή είναι η πιο πιθανή αιτία.

Portforwarding κάνουμε όταν κάτι δεν παίζει καθόλου, όχι όταν σέρνεται..

 

Η ταχύτητα ηταν μια χαρά. 12mbps οσο εχω κ εγω σπιτι μου. Εκανα την μετρηση.

Τι άλλο μπορει να φταίει;;;

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να ειρωνεύεσαι αν δεν έχεις να προτείνεις κάτι. Σκέφτηκα ολες τις παραμετρους και καταλήγω εκεί. Ή το firewall ή τα ports. Έχεις σκεφτεί κατι άλλο εσυ kandilak;;;;;;;;;;;

 

Αν φάνηκε ειρωνικό ζητάω συγνώμη ειλικρινά! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν αφήνουν περιθώριο για συζήτηση αυτά που γράφεις. Αν είσαι 1000% σίγουρος τότε έχεις ήδη βρει και την λύση του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειμαι καινουριος στο kodi και εχω εγκαταστησει το greek diamond . Υπαρχει καπου μπαρα αναζητησης για τις ταινιες και δεν την εχω βρει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβες. Σέρνεται και μεσα στο μενού ωστε να φορτώνει τους παρόχους,τα thumbnails. Επίσης αν πατήσω να ξεκινησει η ταινία θα φορτώνει για 2 λεπτά και θα παίξει κανονικά μετά. Γενικά πάρα πολύ αργό. Στο δικό μου σπιτι που το συνδεσα πήγαινε σφαίρα παντού. 1000% port forwarding ή εκτός αν ειχαν ενεργοποιημένο κανένα firewall και δε το πήρα χαμπάρι.

να ρωτήσω με wifi το συνδέεις ; γιατί βλέπω ότι έχουν το zte zxv10 h201L όχι και ότι καλύτερο σε wifi συνδέσεις , αν είναι με wifi δοκίμασε με καλώδιο .

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειμαι καινουριος στο kodi και εχω εγκαταστησει το greek diamond . Υπαρχει καπου μπαρα αναζητησης για τις ταινιες και δεν την εχω βρει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πας ξένες ταινίες και σου ανοιγει ένα μενού με κατηγορίες ταινιών. Η τελευταία στη λιστα λέει αναζητηση. Εκει βαζεις την ταινια που θες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

να ρωτήσω με wifi το συνδέεις ; γιατί βλέπω ότι έχουν το zte zxv10 h201L όχι και ότι καλύτερο σε wifi συνδέσεις , αν είναι με wifi δοκίμασε με καλώδιο .

 

Ναι με wifi. Η σύνδεση ειναι οκ γιατί τρεχουν τα πάντα γρήγορα εκτος του kodi. Ακομη και μετρηση που έκανα με το speedtest μου εβγαζε 12mbps download και 1mbps upload. Τελος παντων θα πάω αύριο να τσεκαρω. Μπορεί να ήταν κ κακό μάτι κ να δουλεύει καλά αυριο. Ξερω γω;

Link to comment
Share on other sites

παιδια χειροκινητα update πως κανω; και στο συστημα και στα ρεπος....ευχαριστω

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...