Jump to content

ZTE Blade S6


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας παιδιά,

 

Είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος ZTE Blade 6 το οποίο αγόρασα από το amazon.fr (δεδομένου του ότι μένω στη Γαλλία). Πρέπει να ομολογήσω οτι, είμαι λίγο απογοητευμένος από την πρώτη βδομάδα μου χρήσης της συσκευής. Διάφορα μικρά προβλήματα μου θυμίζουν οτι το κινητό είναι....κινέζικο :X. Πάραυτα δεν διαπίστωσα ούτε τρίξιμο, ούτε άλλα ελλατώματα hardware (νομίζω). Τα ζητήματά μου είναι μάλλον software ; Ζητώ τη βοήθεια σας μήπως υπάρχει λύση σε τίποτα από αυτά ;

 

1. Ξαφνικά, η πρώτη κάρτα δεν αναγνωρίζεται !!! Βγάζει ένα σηματάκι σαν να μην την έχω μέσα. Αναρωτιέμαι μήπως το συρταράκι δεν κάνει καλή επαφή ; Είμαι εδώ και μια βδομάδα διακοπές στην πορτογαλία, και επειδή δεν έχω αυτό το ειδικό pin-aki δεν μπορώ να την ανοίξω. Νομίζετε οτι αυτό είναι καθαρά ελλατωματικό;

 

2. Ενώ έχω απενεργοποιήσει το Hangouts, από καιρού εις καιρό παίρνω ένα μήνυμα "Unfortunately, Hangouts has stopped working". Που μπορεί να οφείλεται αυτό ;;;;;;

 

3. Γιατί στο καταραμένο αυτό lolipop δεν μπορεί κανείς να κάνει left scroll στη λίστα με τις αναπαντητες και να στείλει μήνυμα ; ; ; ;

 

4. Στο bluetooth δεν δουλεύει το redial, γιατί απλά καθε φορά με ρωτάει από που να πάρει τηλέφωνο. Καλά, πόσο δύσκολο είναι να "θυμάται" από ποια κάρτα πήρα ποιον αριθμό, όπως έκανε το Samsung galaxy S2 duos ?

 

5. Εγγύηση από που αποζητάμε; Κατευθείαν από την ΖΤΕ ;

 

6. Πως ελέγχω ποια έκδοση του λογισμικού έχω; Αυτό το θέμα με τα δεδομένα της δεύτερης κάρτας, υπάρχει κανένα workaround ή απλά θα πρέπει να ζήσουμε με αυτό μέχρι να το διορθώσουν; Νόμιζα οτι όλη η ιδέα στα dual τηλέφωνα είναι να έχεις ένα μόνο για δεδομένα και ένα για κλήσεις / sms. Διάβασα από άλλους σας οτι τραβάει όποτε θέλει από τη μια κάρτα και όποτε θέλει από την άλλη; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ;

 

 

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ και περιμένω τα φώτα σας ...!

Edited by Jheremias
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 805
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το νο 1 μπορείς να κανείς δουλειά και με ένα ισιο συνδετηρα. Η αλήθεια είναι ότι όντως είναι πολύ στριμωγμένα στην θύρα των sim και δυσκολεύτηκα μέχρι να τις βάλω και τις δύο σωστά.

Για το νο6.....μέσα από τις ρυθμίσεις Στο τέλος πατάς και βλέπεις πιο firmware έχεις, λογικά θα έχεις το B8.

Τώρα για το θέμα των δεδομένων Εγώ δεν έχω θέμα να μου τραβάει από την 2η θέση.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Για το νο 1 μπορείς να κανείς δουλειά και με ένα ισιο συνδετηρα. Η αλήθεια είναι ότι όντως είναι πολύ στριμωγμένα στην θύρα των sim και δυσκολεύτηκα μέχρι να τις βάλω και τις δύο σωστά.

Για το νο6.....μέσα από τις ρυθμίσεις Στο τέλος πατάς και βλέπεις πιο firmware έχεις, λογικά θα έχεις το B8.

Τώρα για το θέμα των δεδομένων Εγώ δεν έχω θέμα να μου τραβάει από την 2η θέση.

 

Ευχαριστώ, φαίνεται να εχω το B07. Επομένως για αρχή να πάω για αναβάθμιση. Δεν καταστρέφει την εγγύηση, έτσι δεν είναι;

 

Μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό με την κάρτα. Την έβλεπε κανονικά και απλά ξαφνικά σταμάτησε να τη βλέπει. Φοβάμαι μήπως είναι ελλατωματικό ;-(

 

Ν

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις θέμα με την εγγύηση είναι επίσημη ρομ της εταιρίας.

Περίεργο αυτό με την κάρτα, για βγάλε την και βαλτην πάλι να δούμε τι παίζει

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μήπως θυμάται κανείς σε ποια διαδρομή ρίχνουμε το update.zip για την αναβάθμιση ?

Edit

Ok την κάνει, απλά Για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν έβλεπε το zip αρχείο στην sd, το έσβησα , το πέρασα ξανά και Τώρα κάνει την αναβάθμιση

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

1.Φίλε jheremias,

απ ότι φαίνεται έχεις πρόβλημα λογισμικού. Η αναβάθμιση ειναι ευκολη ... Παρ΄όλα αυτά αν δε θες να το ρισκάρεις να απευθυνθείς στο σημείο αγοράς, δηλ στο amazon.fr και θα σε καθοδηγήσουν αυτοί.

2. Παρατήρησε κάποιος αλαγές στην B11 σε σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις?

Edited by theozar
Link to comment
Share on other sites

1.Φίλε jheremias,

.....................2. Παρατήρησε κάποιος αλαγές στην B11 σε σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις?

 

κάποιος στο needrom αναφέρει το παρακάτω

 

it's fixed alot of the bugs in the system even the off switch bug has been fixed.

 

επίσης στο xda βγήκε ένα fix για το tethering

http://forum.xda-developers.com/general/general/zte-blade-s6-to-t3018031/page44 post438

 

επίσης βρήκα αυτή την αναφορά.....μου φάνηκε ενδιαφέρουσα.....https://www.change.org/p/zte-usa-unlock-the-zte-blade-s6-bootloader?recruiter=262352991

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το έχω παραγγείλει από geekbuying και το περιμένω.

Εν τω μεταξύ βρήκα αυτό για root:

http://www.how-to-root.club/2015/02/zte-blade-s6-6954.html

 

Spam εντελώς, μην το δοκιμάσεις.......

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, το υποψιάστηκα. Ευχαριστώ πάντως.

 

Δηλαδή δεν έχουμε λύση για root? Και πως θα κάνω restore τις εφαρμογές μου με τα data τους χωρίς Titanium?

Edited by drT
Link to comment
Share on other sites

Χμμ, το υποψιάστηκα. Ευχαριστώ πάντως.

 

Δηλαδή δεν έχουμε λύση για root? Και πως θα κάνω restore τις εφαρμογές μου με τα data τους χωρίς Titanium?

 

μέχρι να σου έρθει μπορεί να έχει βγει ρουτ :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μέχρι να σου έρθει μπορεί να έχει βγει ρουτ :)

Το ελπίζω κι εγώ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...και η θήκη που παράγγειλα

http://www.ebay.com/itm/ZTE-Blade-S6-Lux-Q7-SLim-Transparent-Hard-Back-Cover-Case-Imak-/261849361642?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item3cf7702cea

Link to comment
Share on other sites

Το ελπίζω κι εγώ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...και η θήκη που παράγγειλα

http://www.ebay.com/itm/ZTE-Blade-S6-Lux-Q7-SLim-Transparent-Hard-Back-Cover-Case-Imak-/261849361642?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item3cf7702cea

Αυτή νομίζω είναι για το s6 Lux με τις 5.5''. Ποιό κινητό έχεις εσύ;

OnePlus 8T KB2000 12/256 Global

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα δυο lags...

1. Όταν ρυθμίζεις την κάμερα στα 13 MP και θες να δεις τι έβγαλες πατώντας το εικονιδιο τότε οι φωτο δεν φορτώνουν, ούτε κινούνται κανονικά αλλά με κάποια κολλήματα.

1. Η αυτόματη απάντηση δε δουλεύει πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα δυο lags...

1. Όταν ρυθμίζεις την κάμερα στα 13 MP και θες να δεις τι έβγαλες πατώντας το εικονιδιο τότε οι φωτο δεν φορτώνουν, ούτε κινούνται κανονικά αλλά με κάποια κολλήματα.

1. Η αυτόματη απάντηση δε δουλεύει πάντα.

Τώρα που δοκίμασα αυτό με τις φωτο που λές δέν είδα κολλήματα.Μια χαρά τις ανοίγει.Την αυτόματη απάντηση δεν τη χρησιμοποιώ.Μήπως θέλει κανένα reboot;

OnePlus 8T KB2000 12/256 Global

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισε στα 13 μεγαπιξελ,, βγαλε συνεχομενα τρεις τέσσερις και μετά κοίταξέ τες απο την εφαρμογή της κάμερας...

Υ.Γ. Έχω την Β11

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέβασα τηJB+ camera,,, γιατί το λαγκ που ανέφερα πιο πάνω με εκνευρίζει... Έχει και φιλάς όταν τραβάς βίντεο... Και οι φώτο μου φαίνονται καλύτερες
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα... πηρα και εγω αυτο το υπεροχο κινητο :)... αλλα θελω την βοηθεια σας για να μπορεσω να βαλω τα ελληνικα.. αν υπηρχε ενας οδηγος στα ελληνικα και οσο πιο απλα γινοταν θα σας ημουν ευγνωμων... κατεβασα την νεα ρομ b11 αλλα μεχρι εκει.. (οταν επρεπε να μαθω αγγλικα δεν εμαθα) σας ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα... πηρα και εγω αυτο το υπεροχο κινητο :)... αλλα θελω την βοηθεια σας για να μπορεσω να βαλω τα ελληνικα.. αν υπηρχε ενας οδηγος στα ελληνικα και οσο πιο απλα γινοταν θα σας ημουν ευγνωμων... κατεβασα την νεα ρομ b11 αλλα μεχρι εκει.. (οταν επρεπε να μαθω αγγλικα δεν εμαθα) σας ευχαριστω.

http://download.ztedevice.com/UpLoadFiles/product/502/5342/soft/2015041715262080.swf

Κάνε ότι δείχνει εκεί στα πρώτα βήματα το normal update όχι το forced update που δείχνει αργότερα.Το σημαντικό είναι να βάλεις το αρχείο που θα ξεζιπάρεις στην κάρτα χύμα και όχι σε κάποιο φάκελο και βγάλε επίσης και τη sim.

OnePlus 8T KB2000 12/256 Global

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 2 αναβαθμίσεις τις έχω κάνει με τις σιμ μέσα και δεν είχα κανένα θέμα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εγώ 2 αναβαθμίσεις τις έχω κάνει με τις σιμ μέσα και δεν είχα κανένα θέμα

Έτσι λέει στο pdf με τις οδηγίες.Να σου πω την αλήθεια μου τη σπάει να τη βγάζω σε κάθε αναβάθμιση οπότε αφού δεν είχες πρόβλημα στην επόμενη θα την αφήσω κι εγώ μέσα.

OnePlus 8T KB2000 12/256 Global

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ κι εγώ την παρέα κατόχων. Στην Β05 που έχει όπως μου το έστειλαν, σταματάει να κουδουνίζει στις εισερχόμενες αν αποσυνδέσω το Bluetooth. Ξεκινάει πάλι μετά από reboot.
Link to comment
Share on other sites

http://download.ztedevice.com/UpLoadFiles/product/502/5342/soft/2015041715262080.swf

Κάνε ότι δείχνει εκεί στα πρώτα βήματα το normal update όχι το forced update που δείχνει αργότερα.Το σημαντικό είναι να βάλεις το αρχείο που θα ξεζιπάρεις στην κάρτα χύμα και όχι σε κάποιο φάκελο και βγάλε επίσης και τη sim.

 

το αρχειο που εκανα unzipp εχει ονομα update σκετο... χρειαζεται να το κανω μετανομασια σε update.zip ???

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Blade S6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...