Jump to content

Επιστροφή Κινητού στην Κίνα (Αντικατάσταση, Επισκευή, Refund)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκιμασε πριν ανοιξεις case να τους μιλησεις.Οι τυποι στο customer service του πειπαλ ειναι εξυπηρετικοι και θα μπορεσεις να καταλαβεις αν σε "παιρνει" να ανοιξεις case.

Στειλε μηνυμα (contact us) με λεπτομερειες αλλα χωρις πολλες σαλτσες ,δηλαδη αριθμος συναλλαγης ταδε ,παρελαβα ταδε του μηνος ,μιλησα με το καταστημα την ταδε ημερομηνια ,μου ειπαν αυτο ,καταλαβαινεις το κονσεπτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Μάρτιο 2016 αγόρασα από το http://www.elephonemobile.com το Elephone P9000.

Στην αρχή το τηλέφωνο ήταν εκπληκτικό αλλά στην πορεία και μετά από αναβαθμίσεις έβγαζε προβλήματα, με χειρότερο στο digitizer.

Τον Αύγουστο έπεσε και έκανε τρεις μικρές ρωγμές πάνω δεξιά, "ικανές?" να μην δουλεύει το τατσ από τη μέση και κάτω. Το έστειλα, το πλήρωσα, το "έφτιαξαν!", το έστειλαν ... σπασμένο πλαίσιο! (Υπάρχει και Video ξεπακεταρίσματος)

Εκεί και αρχίζει ο Γολγοθάς. Από τον Οκτώβριο και μέχρι σήμερα δεν έχω τηλέφωνο που έχω πληρώσει περίπου 250$ για αγορά και 65$ για επισκευή. Παρόλο που δεν τους ανέφερα ποτέ για το βίντεο αποδέχτηκαν ότι υπάρχει ζημιά αλλά ισχυρίστηκαν ότι έγινε στην αποστολή, που και πάλι αυτοί είναι υπεύθυνοι για το πακετάρισμα.πλέον είμαι σίγουρος ....έπεσα σε ερασιτέχνες... έκαναν κακή δουλειά...το έστειλαν σπασμένο....άντε να βγάλει άκρη ο μ.....ς ο έλληνας!

Μου είπαν να μου στείλουν ... δώρα για αποζημίωση, μου είπαν να το φτιάξω εδώ στην Ελλάδα με δικά μου έξοδα παρ' όλο που δεν έφταιγα εγώ. Με τα χίλια ζόρια τελικά αποδέχτηκαν να τους το στείλω πίσω για επισκευή. Το στέλνω και μετά από λίγες μέρες μου απαντάνε ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 15$ γιατί το ανταλλακτικό είναι αρκετά ακριβό και το αφεντικό θα γκρινιάζει και θα το χρεώσει στον υπάλληλο με τον οποίο μιλούσα. Με απανωτά μηνύματα τους ενοχλούσα και οι απαντήσεις τους ήταν ότι ή το ανταλλακτικό είναι ακριβό ή δεν υπάρχει στο service τους. Φυσικά και δεν δεχόντουσαν να μου στείλουν καινούριο με τίποτα.

Έτσι αναγκάστηκα να στείλω email διαμαρτυρίας - με συνημμένα όλα τα email που είχαμε ανταλλάξει με την άλλη εταιρεία - στην μαμά εταιρεία elephone.hk. Αυτοί δεν διάβασαν τίποτα και μου απαντούσαν για εγγυήσεις, και τελικά μετά από μια βδομάδα με παρέπεμψαν στην εν λόγω εταιρεία. Κοινώς με γείωσαν ....

Ξαναγύρισα λοιπόν στην άλλη εταιρεία και ... τα ίδια: ακριβό ανταλλακτικό, δεν υπάρχει στο service.

 

Μου πήραν τα λεφτά μου τόσο για αγορά όσο και για επισκευή και κρατάνε και το κινητό μου....

Δεν ξέρω πότε και αν θα ξεμπλέξω αλλά, θα πω μόνο ένα πράγμα:

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζι ποιο ηταν?

το http://www.elephonemobile.com ...και έχουν ρίξει και το site τους...

Αλλά και η επίσημη Elephone - που πιθανόν ανήκουν στον ίδιο όμιλο - τους κάλυψε.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κάποιον να επιστρέψει κάποιο πακέτο για σέρβις η επειδή ήταν χαλασμένο,πόσο είναι στο περίπου το κόστος και με ποια μέθοδο στέλνεται?
Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κάποιον να επιστρέψει κάποιο πακέτο για σέρβις η επειδή ήταν χαλασμένο,πόσο είναι στο περίπου το κόστος και με ποια μέθοδο στέλνεται?

Η τιμή εξαρτάται από το βάρος. Για κινητό γύρω στα 9+ ευρώ, για τάμπλετ που έστειλα πριν λίγο καιρό γύρω στα 26€. Το στέλνεις με ελτα συστημένη επιστολή, όχι ως δέμα. Έχει αναλυτικά τιμοκατάλογο στο site. Αν έχεις ακόμα προστασία του PayPal, μπορείς να πάρεις τα μεταφορικά πίσω από την υπηρεσία του PayPal. Δες κάποια ποστ πίσω πως γίνεται.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή εξαρτάται από το βάρος. Για κινητό γύρω στα 9+ ευρώ, για τάμπλετ που έστειλα πριν λίγο καιρό γύρω στα 26€. Το στέλνεις με ελτα συστημένη επιστολή, όχι ως δέμα. Έχει αναλυτικά τιμοκατάλογο στο site. Αν έχεις ακόμα προστασία του PayPal, μπορείς να πάρεις τα μεταφορικά πίσω από την υπηρεσία του PayPal. Δες κάποια ποστ πίσω πως γίνεται.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Ευχαριστώ να είσαι καλά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θελω να στειλω πισω ενα κινητο στο Honorbuy(εχει προβλημα με το αποτυπωμα και μου ειπαν να το στειλω να το ελέγξουν).

 

Θα το στειλω σαν συστημενη Επιστολη Α΄Προτεραιότητας Εξωτερικού?

Το δεμα ειναι στα 650gr με πιανει το 1kg ή υπαρχει και διαβαθμιση μετα τα 500gr?

Για τα μεταφορικα διαβασα, μπορω να τα παρω απο το paypal? (εκανα μια νυξη πρωτα στο καταστημα αν θα μου τα πληρωσει αυτο ή να απευθυνθω στο paypal.)

Εκανα την συσκευασια οπως φαινεται στην φωτο πιο κατω, επειδη θελω να βαλω τις διευθυνσεις σε διαφανειες για να μην βραχουν ή οτιδηποτε να το κανω αφου κολλησουν τα γραμματόσημα πανω??

 

Επισης διαβασα κατι οτι πρεπει να γραψω “PAR AVION” ή “BY AIR MAIL” ή “PRIORITAIRE” ή “PRIORITY” κοντα στην διευθυνση μου, ισχυει?

 

http://image.prntscr.com/image/cc1635c70a7c407bac1978641e99b16b.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το επιστρέφεις ε; ελπίζω να βρεθεί η άκρη.

Που θα το στείλεις; Κίνα; Αν ναι πάνω απο 500γρ πληρώνεις γύρω στα 15ε. Κάτω απο 500 γύρω στα 9ε.

Επίσης σε ένα πράσινο χαρτάκι που θα σου δώσουν στη περιγραφή θα γράψεις "defected item" και αν ζητήσουν τιμή να δηλώσεις αξία γράψε 10$

Μόλις το στείλεις στείλε στο paypal email να σου πουν ποια είναι η διαδικασία επιστροφής των εξόδων. Θα σου ζητήσουν απ όσο ξέρω να σκανάρεις και να στείλεις την απόδειξη απο τα ΕΛΤΑ. Εκτός αν σου πει ο πωλητής να σου κάνει refund το ποσό οπότε δεν διεκδικείς απο paypal κάτι.

Επίσης στον πωλητή θα στείλεις φώτο με το κουτί αποστολής με τα γραμματόσημα και το barcode που κολλάει ο ελτα με το tracking επάνω καθώς και την απόδειξη των ΕΛΤΑ

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το επιστρέφεις ε; ελπίζω να βρεθεί η άκρη.

Που θα το στείλεις; Κίνα; Αν ναι πάνω απο 500γρ πληρώνεις γύρω στα 15ε. Κάτω απο 500 γύρω στα 9ε.

Επίσης σε ένα πράσινο χαρτάκι που θα σου δώσουν στη περιγραφή θα γράψεις "defected item" και αν ζητήσουν τιμή να δηλώσεις αξία γράψε 10$

Μόλις το στείλεις στείλε στο paypal email να σου πουν ποια είναι η διαδικασία επιστροφής των εξόδων. Θα σου ζητήσουν απ όσο ξέρω να σκανάρεις και να στείλεις την απόδειξη απο τα ΕΛΤΑ. Εκτός αν σου πει ο πωλητής να σου κάνει refund το ποσό οπότε δεν διεκδικείς απο paypal κάτι.

Επίσης στον πωλητή θα στείλεις φώτο με το κουτί αποστολής με τα γραμματόσημα και το barcode που κολλάει ο ελτα με το tracking επάνω καθώς και την απόδειξη των ΕΛΤΑ

 

Ναι ναι, μετα απο και απο προτροπη τους το στελνω. Ισως επειδη το χα παρει απο την Ευρωπαικη αποθηκη (Ιταλια) μου λενε να το στειλω Σλοβενια, οποτε δεν θα χω θεματα με τελωνεια κτλ.

 

συστημενη Επιστολη Α΄Προτεραιότητας Εξωτερικού λεω στο ταχυδρομειο?

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Συστημενο σιγουρα ,τωρα αν εχει και Β προτ. στειλτω και ετσι ,ειναι μικρη η χρονικη διαφορα.

Μια χαρα ειναι η συσκευασια που εκανες απλα σιγουρεψου οτι τα πραγματα ειναι στριμωγμενα μεσα στο κουτι και δεν μετακινουνται (κουνα το κουτι για να δεις αν "κουδουνιζουν") .

Link to comment
Share on other sites

Συστημενο σιγουρα ,τωρα αν εχει και Β προτ. στειλτω και ετσι ,ειναι μικρη η χρονικη διαφορα.

Μια χαρα ειναι η συσκευασια που εκανες απλα σιγουρεψου οτι τα πραγματα ειναι στριμωγμενα μεσα στο κουτι και δεν μετακινουνται (κουνα το κουτι για να δεις αν "κουδουνιζουν") .

 

Δεν κουνιεται τιποτα.. Εχω βαλει φουσκαλες μικρες ενα σαν αφρολεξ και φουσκαλες μεγαλες.

 

Παντως επειδη μου ειπαν οτι αν ειναι προβλημα hardware θα στειλουν αλλο δεν τους εχω και τρελη εμπιστοσυνη οτι δεν θα στειλουν το ιδιο. Μαλλον θα ζητησω να πληρωσω την διαφορα και να παρω κανενα αλλο κινητο..

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

Ναι με Α' θα το στείλεις για να πάρεις tracking number. Δεν υπάρχει πρόβλημα, θα φτάσει. Απλά θυμήσου στο χαρτί να γράψεις defected item γιατί έχουν σκληρή πολιτική στα τελωνεία τους. Θα πρότεινα refund ή όπως λες άλλο κινητό γιατί και το καινούριο μπορεί να βγάλει το ίδιο θέμα. Το max 2 το χει συχνό αυτο το πρόβλημα τελικά

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα συστημενα εχουν αριθμο αποστολης ,η προτεραιοτητα εχει να κανει μονο με τον χρονο και στην ευρωπη η διαφορα στον χροβο παραδοσης ειναι πολυ μικρη.

Να βγαζεται παντα φωτο απο το δεμα ΜΕ τον αριθμο αποστολης επανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα μία γνώμη για το παρακάτω θέμα:

 

Παρουσίασε μία κιτρινίλα στην οθόνη ένα Redmi Note 3 Pro International που είχα παραγγείλει από το Vickmall στις 20/9/2016.

 

Μίλησα μαζί τους και με είπαν να το στείλω πίσω για επισκευή καθώς καλύπτεται από την εγγύηση, μου έδωσαν οδηγίες κτλ. Όλα ΟΚ.

Η ερώτηση που έχω είναι αν πρέπει να ανοίξω και case στο paypal για ασφάλεια σε περίπτωση στραβής (πχ να ζητάνε χρήματα μετά κτλ) γιατί σε 5 μέρες λήγει και το 6μηνο άλλωστε.

 

Υγ: Πριν ένα χρόνο είχα στείλει πίσω σε αυτούς κινητό DOA και μου στείλανε νέο χωρίς να ανοίξω case αλλά τότε είχα 5 μήνες περιθώριο στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φυσικα δεν πρεπει να κανεις τιποτα στο paypal.

Τα θεματα εγγυησης αφορουν τον πελατη και το καταστημα.

 

Διαφωνω σε αυτο. Δηλαδη αν το κινητο φτασει και δεν πανε αυτοι να το παραλάβουν ή κάνουν τον "κινεζο" ενω το παρελαβαν δεν πρεπει να επεμβει το paypal ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Θα ήθελα μία γνώμη για το παρακάτω θέμα:

 

Παρουσίασε μία κιτρινίλα στην οθόνη ένα Redmi Note 3 Pro International που είχα παραγγείλει από το Vickmall στις 20/9/2016.

 

Μίλησα μαζί τους και με είπαν να το στείλω πίσω για επισκευή καθώς καλύπτεται από την εγγύηση, μου έδωσαν οδηγίες κτλ. Όλα ΟΚ.

Η ερώτηση που έχω είναι αν πρέπει να ανοίξω και case στο paypal για ασφάλεια σε περίπτωση στραβής (πχ να ζητάνε χρήματα μετά κτλ) γιατί σε 5 μέρες λήγει και το 6μηνο άλλωστε.

 

Υγ: Πριν ένα χρόνο είχα στείλει πίσω σε αυτούς κινητό DOA και μου στείλανε νέο χωρίς να ανοίξω case αλλά τότε είχα 5 μήνες περιθώριο στο paypal.

 

Ρωτα το ιδιο το καταστημα. Σε μια παρομοια περιπτωση εκεινο με παροτρυνε να κινησω διαδικασια αμφισβητησης στο Paypal

Link to comment
Share on other sites

Μην λεμε συνεχεια τα ιδια πραγματα ,μερικες σελιδες πισω ειχαμε την ιδια κουβεντα για την ιδια περιπτωση.

Το paypal ειναι για την ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ δηλαδη παραγγειλες προιον Α και παρελαβες το προιον Α χωρις προβληματα .Η οποια εγγυηση του καθε καταστηματος δεν εχει σχεση με το πειπαλ ,οταν ανοιγεις case χαλας το ρειτινγκ το δικο σου και του καταστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να στειλω πισω ενα κινητο στο Honorbuy(εχει προβλημα με το αποτυπωμα και μου ειπαν να το στειλω να το ελέγξουν).

 

Θα το στειλω σαν συστημενη Επιστολη Α΄Προτεραιότητας Εξωτερικού?

Το δεμα ειναι στα 650gr με πιανει το 1kg ή υπαρχει και διαβαθμιση μετα τα 500gr?

Για τα μεταφορικα διαβασα, μπορω να τα παρω απο το paypal? (εκανα μια νυξη πρωτα στο καταστημα αν θα μου τα πληρωσει αυτο ή να απευθυνθω στο paypal.)

Εκανα την συσκευασια οπως φαινεται στην φωτο πιο κατω, επειδη θελω να βαλω τις διευθυνσεις σε διαφανειες για να μην βραχουν ή οτιδηποτε να το κανω αφου κολλησουν τα γραμματόσημα πανω??

 

Επισης διαβασα κατι οτι πρεπει να γραψω “PAR AVION” ή “BY AIR MAIL” ή “PRIORITAIRE” ή “PRIORITY” κοντα στην διευθυνση μου, ισχυει?

 

Σε 5 μερες εφτασε στην Σλοβενια και μετα απο 2 μερες με ειδοποιησαν οτι ηταν προβλημα hardware και θα μου στιελουν καινουργιο.

Μιλησα για αλλο κινητο και να πληρωσω την διαφορα και μου ειπαν οτι αυτο θα χρειαστει χρονο κτλ. Οποτε ζητησα να μου στειλουν το ιδιο.

 

Χθες μου το εστειλαν Ελλαδα, ολοκαινουργιο (ετσι φαινεται τουλαχιστον) απο Ιταλια παλι μαζι με καινουργιο glass επειδη ειχα βαλει ενα στο δικο μου που εστειλα πισω. Δεν εχω κανενα παραπονο απο το honorbuy(εως τωρα) και περιμενω το refund για τα μεταφορικα αποστολης, περιπου 11€ που ειπαν οτι θα μου δωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Eστειλα ενα κινητο Κινα για εγγυση (geekbuying), εφτασε σε λιγοτερο απο μία μερα!

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Eστειλα ενα κινητο Κινα για εγγυση (geekbuying), εφτασε σε λιγοτερο απο μία μερα!

 

NoWay

.....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...