Jump to content

Windows 10 technical preview (Insider Program)


iStewie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτησω κατι?γιατι σε ξεκαρφωτες στιγμες εμφανιζεται το σημα του gps?το στρογγυλο με την βουλα και ας μην ειναι ενεργοποιημενο?πως μπορω να το απενεργοποιησω αυτο?ποια ρυθμιση ειναι?tp .63
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ που ειμαι στο δεύτερο κύμα αναβαθμίσεων (1020), περίμενα τον Μάρτιο.... Στο κατω-κάτω, όσο καθυστερεί να δώσει τα 10ρια στις ep8.1 συσκευές, τόσο θα έχουν πλεονέκτημα οι νέες (950, 550). Να πουλήσει θέλει....

 

Να σε ρωτήσω κατι ;και εγω εχω 1020 και εχω θέμα με τις αγαπημένες φωτογραφίες.δεν μου τις βγάζει όλες στην αρχική οθόνη όπως πρέπει ,το κάνει και σε σένα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?γιατι σε ξεκαρφωτες στιγμες εμφανιζεται το σημα του gps?το στρογγυλο με την βουλα και ας μην ειναι ενεργοποιημενο?πως μπορω να το απενεργοποιησω αυτο?ποια ρυθμιση ειναι?tp .63

 

Γιατι καποια εφαρμογη που δουλευει στο παρασκηνιο, πχ καιρος , ζηταει απο το λειτουργικο την τοποθεσια. Μπορεις να κλεισεις την αντιστοιχη ρυθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Πιστεύεις ότι όλοι γνωρίζουν να γυρίσουν στα 8.1; :)

 

 

 

Hard reset θα κάνω όποτε και αν πάρουμε τα official 10άρια. Την προηγούμενη φορά είχα ένα μικρό τουβλάκι... :lol: Ίσως επειδή είχα τις περισσότερες εφαρμογές στην κάρτα.. Είναι πολλές και δεν αρκεί η εσωτερική μνήμη..

 

 

 

Αυτό το "από την αρχή" το έχει/έχουμε πει πολλές φορές για τη Microsoft και προσωπικά μ' έχει "κουράσει". Ας κρατήσει επιτέλους κάτι σταθερό, για να το εξελίξει. Τώρα, αυτό για τις τεράστιες δυνατότητες σηκώνει συζήτηση.

 

 

 

Thanks! :) Μετά από τις αποτυχημένες προσπάθειες, παραλίγο να πήγαινε σε τοίχο. :lol:

 

Χωρις hard reset δεν θα δοκιμαζα να τα περασω καν. Τα σκουπιδια που αφηνε η προηγουμενη εγκατασταση προκαλουσαν κρασαρισμα της καμερας στο skype , εικονιδια που λειπαν απο τις εφαρμογες και ενας θεος ξερει τι αλλο. Περασα την .36 , καπακι επελεξα εξοδο απο το insider preview εκανα το ρεσετ και φορματ της sd , και πλεον το λειτουργικο ειναι 'σταθερο και επισημο' και θα αναβαθμιστει μονο του οταν βγει κανονικη εκδοση πανω απο την 36 και οχι απο το προγραμμα insider.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας την .63 περασμένη μου συμβαίνει ένα κούκλο (το οποίο υπάρχει εδώ και αρκετά builds, έχοντας κάνει πολλά hard resets κατά καιρούς), όταν μου στέλνει κάποιος μήνυμα (δεν το κάνει πάντα, μόνο στο 80% των περιπτώσεων... :( δεν υπάρχει ειδοποίηση παρά μόνο αν μπω μέσα στα μηνύματα και δω ο ίδιος το sms. Ούτε ήχος ούτε στο live tile ούτε στο notification center ούτε στην lock screen... τίποτα.... Edited by bep1995
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας την .63 περασμένη μου συμβαίνει ένα κούκλο (το οποίο υπάρχει εδώ και αρκετά builds, έχοντας κάνει πολλά hard resets κατά καιρούς), όταν μου στέλνει κάποιος μήνυμα (δεν το κάνει πάντα, μόνο στο 80% των περιπτώσεων... :( δεν υπάρχει ειδοποίηση παρά μόνο αν μπω μέσα στα μηνύματα και δω ο ίδιος το sms. Ούτε ήχος ούτε στο live tile ούτε στο notification center ούτε στην lock screen... τίποτα....

 

σε μένα το ίδιο πρόβλημα λύθηκε με soft reset :)

Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά..... πέρασα ψες βράδυ την slow .29 και μετά το hard reset είχα αν δεν κάνω λάθος 38 εφαρμογές προς ενημέρωση. Ωραία μέχρι εδώ. Παρατήρησα όμως πως με το που έσβηνε η οθόνη σταματούσαν να κατεβαίνουν - ενημερώνονται. Υπάρχει θέμα με το wifi όταν σβήνει η οθόνη; Αλλιώς τι μπορεί να ευθύνεται γι αυτό;
3>4
Link to comment
Share on other sites

Χωρις hard reset δεν θα δοκιμαζα να τα περασω καν. Τα σκουπιδια που αφηνε η προηγουμενη εγκατασταση προκαλουσαν κρασαρισμα της καμερας στο skype , εικονιδια που λειπαν απο τις εφαρμογες και ενας θεος ξερει τι αλλο. Περασα την .36 , καπακι επελεξα εξοδο απο το insider preview εκανα το ρεσετ και φορματ της sd , και πλεον το λειτουργικο ειναι 'σταθερο και επισημο' και θα αναβαθμιστει μονο του οταν βγει κανονικη εκδοση πανω απο την 36 και οχι απο το προγραμμα insider.

 

Σκέψου ότι τώρα η προηγούμενη της .63 έκδοση έγινε εγκατάσταση μετά από γύρισμα σε 8, με recovery tool. Κι εγώ τα επίσημα περιμένω, για "καθάρισμα".

 

@Stoupi

 

Και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που το είχε αυτό... Ακόμα κι αν επιλέξεις το update all και βάλεις στο background το store, με το windows button, τα updates δε γίνονται... Με την .63...

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

παίδες όσοι έχετε lumia (1020, 925, 920, 820, 720, 620, 520) δοκιμάστε αν σας δουλεύει το hotspot με wifi.

Σε μένα αν κλειδώσει η οθόνη η σύνδεση πέφτει

Link to comment
Share on other sites

Περασα την .36 , καπακι επελεξα εξοδο απο το insider preview εκανα το ρεσετ και φορματ της SD.

 

Να σε πω άμα απεγκαταστήσεις το insider preview σταματάς να λαμβάνεις νέα builds η πρέπει να κάνεις έξοδο από το το πρόγραμμα ;; Το ρωτάω αυτό γιατί στο pc το έχω ενεργό το insider previews και άμα κάνω έξοδο από το app του κινητού θα σταματήσω να λαμβάνω builds και στο pc ή όχι ;; Δηλαδή βγαίνει εντελώς ο λογαριασμός μου από το πρόγραμμα ;;

Link to comment
Share on other sites

Να σε πω άμα απεγκαταστήσεις το insider preview σταματάς να λαμβάνεις νέα builds η πρέπει να κάνεις έξοδο από το το πρόγραμμα ;; Το ρωτάω αυτό γιατί στο pc το έχω ενεργό το insider previews και άμα κάνω έξοδο από το app του κινητού θα σταματήσω να λαμβάνω builds και στο pc ή όχι ;; Δηλαδή βγαίνει εντελώς ο λογαριασμός μου από το πρόγραμμα ;;

 

Δεν δοκίμασα αν σταματάει να κατεβάζει ενημερώσεις με απεγκατάσταση. Στο πισι δεν έχω βάλει preview οπότε δεν είμαι σίγουρος αν η έξοδος από το πρόγραμμα αφορά και τις δυο συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαίνεις και από τα δύο παρά μόνο από εκείνο που έχεις διαγράψει... Άλλο το insider program για υπολογιστή και άλλο για κινητό.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά..... πέρασα ψες βράδυ την slow .29 και μετά το hard reset είχα αν δεν κάνω λάθος 38 εφαρμογές προς ενημέρωση. Ωραία μέχρι εδώ. Παρατήρησα όμως πως με το που έσβηνε η οθόνη σταματούσαν να κατεβαίνουν - ενημερώνονται. Υπάρχει θέμα με το wifi όταν σβήνει η οθόνη; Αλλιώς τι μπορεί να ευθύνεται γι αυτό;

 

Στην αρχή πρέπει να είναι ανοιχτό στη σελίδα των εφαρμογών του store, για να κάνει τις ενημερώσεις. Μετά από καμμιά βδομάδα δεν έχει θέμα. Μη με ρωτάς γιατί αλλα έτσι είναι. Αυτό έχω παρατηρήσει. Σκέψου ότι χωρίς να κάνω κάτι, τώρα εμενα γίνονται αυτόματα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που έλεγαν ότι θα είναι ποίο γρήγορες οι αναβαθμίσεις την νέα χρονιά! Σαν τις Ελληνικές κυβερνήσεις είναι αυτοί στην Microsoft...:) Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που έλεγαν ότι θα είναι ποίο γρήγορες οι αναβαθμίσεις την νέα χρονιά! Σαν τις Ελληνικές κυβερνήσεις είναι αυτοί στην Microsoft...:)

 

Κοίτα, γενικά οι αναβαθμίσεις των εφαρμογών δεν έχουν σχέση με πριν. Πολύ πιο γρήγορες, πιο άμεσες, σε περισσότερες εφαρμογές, και γενικά τα 10 μια ώθηση την δώσανε. Φαίνεται από τις εφαρμογές. Βέβαια αυτό έχει και αντίθετη ανάγνωση. Πόσο φτωχό ήταν το store στα 8.1. Πάντως βλέπω πολλαπλάσιες εφαρμογές πλέον (είναι και τι χρησιμοποιεί ο καθένας), και απλά μια στοιχειώδη συντήρηση να τις κάνουν, έστω και προσθέτοντας μια λειτουργία τη φορά (για τους developers, όχι η MS), όλα θα φτιάξουν γρήγορα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

@ AgelosMo

 

Αχ Άγγελε πολύ αισιόδοξο σε βλέπω και μακάρι να είναι έτσι με την έλευση των 10. Πάντως επειδή συνεχίζω και με Android σαν δεύτερη επιλογή, έχω απογοητευτεί με τις εφαρμογές στα Windows Phone.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

@ AgelosMo

 

Αχ Άγγελε πολύ αισιόδοξο σε βλέπω και μακάρι να είναι έτσι με την έλευση των 10. Πάντως επειδή συνεχίζω και με Android σαν δεύτερη επιλογή, έχω απογοητευτεί με τις εφαρμογές στα Windows Phone.

 

συμφωνώ 100% μαζί σου και θα προσθέσω ότι και στα ξένα site/blog κράζουν πολυ το windows store που είναι πολύ φτωχό και δεν δίνουν κίνητρα στους developers να ασχοληθούν με το windows.

Link to comment
Share on other sites

@ AgelosMo

 

Αχ Άγγελε πολύ αισιόδοξο σε βλέπω και μακάρι να είναι έτσι με την έλευση των 10. Πάντως επειδή συνεχίζω και με Android σαν δεύτερη επιλογή, έχω απογοητευτεί με τις εφαρμογές στα Windows Phone.

 

συμφωνώ 100% μαζί σου και θα προσθέσω ότι και στα ξένα site/blog κράζουν πολυ το windows store που είναι πολύ φτωχό και δεν δίνουν κίνητρα στους developers να ασχοληθούν με το windows.

 

Αυτό λέω παιδιά. Με τα Win10 Mobile, πήρανε μια ώθηση, αλλά όχι αρκετή και όσο περίμεναν όλοι. Αλλά και πάλι φανταστείτε τι γινόταν με τα 8.1! Βλέποντας πάντως την ροή εφαρμογών, από ποσότητα προσωπικά είμαι ικανοποιημένος, αλλά θέλω ποιότητα. Αγόρασα τον n7player χτες για το tablet (είναι universal) και το έβαλα και στο κινητό. Στο κινητό με λίγα τραγούδια συγχρόνισα τα πάντα ταχύτατα, στο tablet με 10gb κόλλαγε. Φοβάμαι να την βάλω στο laptop, με τα 400gb μουσική. Γενικά καλύπτομαι αλλά για μένα, σε εφαρμογές, φταίει η MS γιατί εδώ και δύο χρόνια (λόγω αλλαγής διοίκησης) αλλάζει συνέχεια την στρατηγική της με αποτέλεσμα να μπερδεύονται οι devs. Όταν ομαλοποιηθεί θα εκτοξευτεί γιατί έχει τα φόντα να τους ξεπεράσει όλους και γρήγορα μάλιστα. Το θέμα είναι ότι αυτά θέλουν σταθερότητα, και αυτή είναι το ζητούμενο στο λειτουργικό και την εταιρία γενικότερα.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω παιδιά. Με τα Win10 Mobile, πήρανε μια ώθηση, αλλά όχι αρκετή και όσο περίμεναν όλοι. Αλλά και πάλι φανταστείτε τι γινόταν με τα 8.1! Βλέποντας πάντως την ροή εφαρμογών, από ποσότητα προσωπικά είμαι ικανοποιημένος, αλλά θέλω ποιότητα. Αγόρασα τον n7player χτες για το tablet (είναι universal) και το έβαλα και στο κινητό. Στο κινητό με λίγα τραγούδια συγχρόνισα τα πάντα ταχύτατα, στο tablet με 10gb κόλλαγε. Φοβάμαι να την βάλω στο laptop, με τα 400gb μουσική. Γενικά καλύπτομαι αλλά για μένα, σε εφαρμογές, φταίει η MS γιατί εδώ και δύο χρόνια (λόγω αλλαγής διοίκησης) αλλάζει συνέχεια την στρατηγική της με αποτέλεσμα να μπερδεύονται οι devs. Όταν ομαλοποιηθεί θα εκτοξευτεί γιατί έχει τα φόντα να τους ξεπεράσει όλους και γρήγορα μάλιστα. Το θέμα είναι ότι αυτά θέλουν σταθερότητα, και αυτή είναι το ζητούμενο στο λειτουργικό και την εταιρία γενικότερα.

Τα είπες όλα! Κι εγώ έτσι πιστεύω πως είναι τα πράγματα! Αν και δεν έβαλα tp, οι εφαρμογές θέλουν ποιότητα πιο πολύ παρα ποσότητα! Αν έκαναν πχ τα messenger, viber, skype κλπ ότι κανουν και στα Android/IOS, θα ήταν πολυ καλύτερα τα πράγματα! Δεν τις βελτίωσαν στα 8.1 παρα τις αναβαθμίσεις που έγιναν, αλλά βλέπω κι εδώ στην tp ίδιες έμειναν προς το παρόν! Μπορεί να μην έβαλα tp εγώ, αλλά το παρακολουθώ το θέμα, για να δω που βελτιώνονται τα πράγματα και που όχι!

Παρ' όλα αυτά, θα περιμένω την official για να τα περάσω! ;) :)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, γενικά οι αναβαθμίσεις των εφαρμογών δεν έχουν σχέση με πριν. Πολύ πιο γρήγορες, πιο άμεσες, σε περισσότερες εφαρμογές, και γενικά τα 10 μια ώθηση την δώσανε. Φαίνεται από τις εφαρμογές. Βέβαια αυτό έχει και αντίθετη ανάγνωση. Πόσο φτωχό ήταν το store στα 8.1. Πάντως βλέπω πολλαπλάσιες εφαρμογές πλέον (είναι και τι χρησιμοποιεί ο καθένας), και απλά μια στοιχειώδη συντήρηση να τις κάνουν, έστω και προσθέτοντας μια λειτουργία τη φορά (για τους developers, όχι η MS), όλα θα φτιάξουν γρήγορα.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αναφέρομαι στις αναβαθμίσεις του λειτουργικού όχι των εφαρμογών. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα είπες όλα! Κι εγώ έτσι πιστεύω πως είναι τα πράγματα! Αν και δεν έβαλα tp, οι εφαρμογές θέλουν ποιότητα πιο πολύ παρα ποσότητα! Αν έκαναν πχ τα messenger, viber, skype κλπ ότι κανουν και στα Android/IOS, θα ήταν πολυ καλύτερα τα πράγματα! Δεν τις βελτίωσαν στα 8.1 παρα τις αναβαθμίσεις που έγιναν, αλλά βλέπω κι εδώ στην tp ίδιες έμειναν προς το παρόν! Μπορεί να μην έβαλα tp εγώ, αλλά το παρακολουθώ το θέμα, για να δω που βελτιώνονται τα πράγματα και που όχι!

Παρ' όλα αυτά, θα περιμένω την official για να τα περάσω! ;) :)

 

Αυτό που νομίζω είναι ότι τώρα έχουμε την τελική έκδοση και απλά οι αναβαθμίσεις που κάνουν (η 10586.63 που είναι τώρα και η 10586.71 που έρχεται) είναι για την διόρθωση των bags και η περαιτέρω διόρθωση του λειτουργικού όσον αφορά στη συμβατότητα με άλλες συσκευές.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές είναι καλύτερες στα 10ρια. Οι εφαρμογές παραγωγικότητας όπως το office , wunderlist και γενικά ότι είναι κατασκευής microsoft είναι οι universal εκδόσεις. Κάποιες από αυτές (msn money, msn weather, calulator) είναι και οι καλύτερες εφαρμογές του είδους τους που υπάρχουν σε οποιαδήποτε πλατφόρμα.
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές είναι καλύτερες στα 10ρια. Οι εφαρμογές παραγωγικότητας όπως το office , wunderlist και γενικά ότι είναι κατασκευής microsoft είναι οι universal εκδόσεις. Κάποιες από αυτές (msn money, msn weather, calulator) είναι και οι καλύτερες εφαρμογές του είδους τους που υπάρχουν σε οποιαδήποτε πλατφόρμα.

 

δεν είπα ποτέ ότι δεν έχει εφαρμογές,απλά ότι έχει φτωχό store και στις κοινές εφαρμογές είναι πίσω από το ανταγωνισμό! εντάξει τώρα που λες για το msn weather ε...όχι και το καλύτερο από παντού! μου έλεγε κάτι "δυνατή βροχόπτωση" και έξω ο ήλιος σε τυφλώνει....

αλλά δεν ει ο καιρός το πρόβλημα μας. ας στρώσουν τα υπόλοιπα μακάρι!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα χθες μέσω Insider τη δοκιμαστική έκδοση Windows Phone 10.

Αν εξαιρέσουμε ελάχιστα θεματάκια, πχ ότι δεν δουλεύει το Lumia Camera (απεγκαταστάθηκε - βελτιώθηκε όμως η εγγενής camera του κινητού) ή ότι δεν υπάρχει πια το εικονίδιο "Παιχνίδια", το λειτουργικό είναι εξαιρετικό!

Καλύτερος browser (Edge)

Καλύτερο και ομορφότερο περιβάλλον

Με ταπ με δύο δάχτυλα μεγεθύνεται η οθόνη οπουδήποτε αν δεν βλέπεις κάτι καλά, ακόμα και στην εισαγωγική

Δεν επηρεάστηκε η ταχύτητα, όχι αισθητά τουλάχιστον

Δεν ξέρω αν κρατάει περισσότερο ή λιγότερο η μπαταρία, στα ίδια νομίζω ότι είναι

 

Έχει ένα ρίσκο μεν, αλλά αξίζει γιατί δουλεύει καλά. Γιατί πολύ στο περίμενε μας άφησε η MS. Ας λανσάρει την τελική έκδοση και το καλοκαίρι πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές είναι καλύτερες στα 10ρια. Οι εφαρμογές παραγωγικότητας όπως το office , wunderlist και γενικά ότι είναι κατασκευής microsoft είναι οι universal εκδόσεις. Κάποιες από αυτές (msn money, msn weather, calulator) είναι και οι καλύτερες εφαρμογές του είδους τους που υπάρχουν σε οποιαδήποτε πλατφόρμα.

 

Εγώ εννοούσα πιο πάνω και για τις κλασσικές εφαρμογές να γίνουν καλύτερες στα Windows 10!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...