Jump to content

Τριχόπτωση/εμφύτευση μαλλιών


sadiagraxa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 519
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μα μία μόνο χειρουργική λύση υπάρχει και είναι παγκόσμια αναγνωρισμένη. Η μεταφορά τριχοθυλακίων από τη δότρια περιοχή στη περιοχή της φαλάκρας. Δεν υπάρχει άλλη.

Ίσως κάποια στιγμή να μιλήσουμε για τη κλωνοποίηση ή τα βλαστοκύτταρα.

 

ναι αλλα να μπορουν απο πριν να σου πουν οτι, ξερεις δεν εχεις καλη δοτρια περιοχη η τα δικα σου τριχοθυλακια δεν ειναι ικανα για εμφυτεφση 'λεμε τωρα'

οχι να το ξεκιναμε και να βλεπουμε μετα...

αν γινοταν αυτο δεν πιστευω να ειχε κανεις παραπονο.

εγω παντως εχω ακουσει καλα λογια για τα αποτελεσματα της μεθοδου απο μη ειδικους, απλους ανθρωπους που μ ειπαν, να αυτος ειχε ψιλοφαλακρα κ τωρα ειναι μια χαρα...

οτι τριχα εχεις πισω θα ειναι και μπροστα

νταξει δεν θα σε κανουν και σαν τον Γιαννη Μπεζο.

 

νικολας84 ναι τριχα τριχα δεσ το videaki sto youtube

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επισης παιδια οι περισοτεροι που κανουν εμφυτεφση ειναι κατι 40ριδες που εχουν χασει οσα μαλλια ειναι να χασουν και απλα τους βαζουν λιγα μαλλια για να φαινεται οτι εχουν. δεν τους κανουν οπως ηταν 18χρονων.

 

τωρα εμεις που ειμαστε 23-25 κτλ. τι γινεται????

εγω δεν εχω δει κανεναν που να εκανε φαλακρα στα 23 και στα 25 με μεταμοσχευση να εκανε τα μαλλια του οπως οταν ηταν στα 18 του....

εσεισ????

αν το εχει κανει καποιος ας μας πει...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

..ναι αλλα να μπορουν απο πριν να σου πουν οτι, ξερεις δεν εχεις καλη δοτρια περιοχη η τα δικα σου τριχοθυλακια δεν ειναι ικανα για εμφυτεφση 'λεμε τωρα'

οχι να το ξεκιναμε και να βλεπουμε μετα...

αν γινοταν αυτο δεν πιστευω να ειχε κανεις παραπονο.

Σωστό είναι αυτό που λές και από εκεί ξεκινάνε τα προβλήματα και μένουν δυσαρεστημένοι οι άνθρωποι. Παρόλο που το αποτέλεσμα μπορεί να είναι πολύ ικανοποιητικό για τις δυνατότητες της μεταμόσχευσης.

Εντούτοις οι άνθρωποι είχαν μεγαλύτερες προσδοκίες με βάση την ενημέρωση που είχε γίνει και τις υποσχέσεις που είχαν πάρει.

Γιαυτό παραπάνω μίλησα για σωστή ενημέρωση από τη πλευρά του ειδικού αλλά και για ρεαλιστικές προσδοκίες από τη πλευρά του πελάτη.

 

εγω παντως εχω ακουσει καλα λογια για τα αποτελεσματα της μεθοδου απο μη ειδικους, απλους ανθρωπους που μ ειπαν, να αυτος ειχε ψιλοφαλακρα κ τωρα ειναι μια χαρα...

οτι τριχα εχεις πισω θα ειναι και μπροστα

νταξει δεν θα σε κανουν και σαν τον Γιαννη Μπεζο.

Σίγουρα υπάρχουν πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά δυστυχώς δεν είναι για όλους.

 

επισης παιδια οι περισοτεροι που κανουν εμφυτεφση ειναι κατι 40ριδες που εχουν χασει οσα μαλλια ειναι να χασουν και απλα τους βαζουν λιγα μαλλια για να φαινεται οτι εχουν. δεν τους κανουν οπως ηταν 18χρονων.

Μα καλά φίλε platon, υπάρχει έστω και ένας που να πιστεύει ότι μπορεί να γίνει όπως όταν ήταν 18;;;;;;;;

Ένα πυκνό κεφάλι σε ηλικία 18 ετών μπορεί να έχει 50-70 χιλιάδες τρίχες στο πάνω μέρος.

Στη μεταμόσχευση μπορείς να μεταφέρεις max 7-8 χιλιάδες τρίχες σε κάθε στάδιο - κάτω από ιδανικές προυποθέσεις - ενώ ο μέσος όρος κυμαίνεται μεταξύ 4-6 χιλιάδες.

Άρα δε βγαίνει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Mεταφορά "τρίχα, τρίχα" ή με τομή που αφαιρείται ολόκληρο κομμάτι δέρματος?

Η μεταμόσχευση μαλλιών είναι μία χειρουργική επέμβαση που αποσκοπεί στην αφαίρεση τριχοθυλακίων από τη δότρια περιοχή και στη μεταφορά και τοποθέτηση στην αραιωμένη ή τη γυμνή επιφάνεια.

Και ενώ υπάρχει ένας και μοναδικός τρόπος για τη τοποθέτηση των τριχοθυλακίων, υπάρχουν δύο τεχνικές για την αφαίρεσή τους.

Η μέθοδος του strip, που πραγματικά αφαιρείται λωρίδα δέρματος και στη συνέχεια γίνεται πλαστική συρραφή. Η επεξεργασία και ο διαχωρισμός των τριχοθυλακίων γίνεται στο εργαστήριο κάτω απο το μικροσκόπιο.

Η μέθοδος των μεμονομένων τριχοθυλακίων, που αφαιρούνται ένα - ένα από τη δότρια περιοχή.

Μη ρωτήσετε ποιά είναι καλίτερη..

Η κάθε μία έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της.

Έτσι γίνεται συνήθως

Στη ζωή ελάχιστα πράγματα είναι τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

ποιος είναι αυτός ο Γιώργος Κοτσαρέλης..?? απόρρητο είναι..?? δε λέτε και εδώ να μάθουμε όλοι..

 

 

 

ο γιωργος κοτσαρερης ειναι δερματολογος αφροδισιολογος. βρηκε μια νεα μεθοδο αντιμετωπισης της τριχοπτωσης, η οποια εχει να κανει με τα βλαστικα κυτταρα..... οποιος θελει να δει λεπτομεριες ασ μπει στο giorgos kotsarelis.gr........ δεν ειναι κατι απορρητο.......

Link to comment
Share on other sites

Η μεταμόσχευση μαλλιών είναι μία χειρουργική επέμβαση που αποσκοπεί στην αφαίρεση τριχοθυλακίων από τη δότρια περιοχή και στη μεταφορά και τοποθέτηση στην αραιωμένη ή τη γυμνή επιφάνεια.

Και ενώ υπάρχει ένας και μοναδικός τρόπος για τη τοποθέτηση των τριχοθυλακίων, υπάρχουν δύο τεχνικές για την αφαίρεσή τους.

Η μέθοδος του strip, που πραγματικά αφαιρείται λωρίδα δέρματος και στη συνέχεια γίνεται πλαστική συρραφή. Η επεξεργασία και ο διαχωρισμός των τριχοθυλακίων γίνεται στο εργαστήριο κάτω απο το μικροσκόπιο.

Η μέθοδος των μεμονομένων τριχοθυλακίων, που αφαιρούνται ένα - ένα από τη δότρια περιοχή.

Μη ρωτήσετε ποιά είναι καλίτερη..

Η κάθε μία έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της.

Έτσι γίνεται συνήθως

Στη ζωή ελάχιστα πράγματα είναι τέλεια.

 

 

 

φιλε αν μπορεις στηλε μας τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της καθε μιας αφου εισαι γνωστης....

Link to comment
Share on other sites

na ksereis kati...... otan pas se autous, efoson eisai se proto stadio tha sou poun na agoraseis mia xtena pou ipotithetai kanei douleia h tha prospathisoun na se anagkasoun na kaneis therapeies... na kleiseis rantevou se plastiko xeirourgo pou asxoleitai me auta gia na sou eksigisei akrivos.... auto to paidi pou ekane metamosxeusi pou thn ekane?? ekei na mhn pas.... siga na mh dino ta lefta mou na me kanoun teras.... distixos den mporeis na empisteuteis giati ama ginei mia fora to kako meta den iparxei way back........ na ksereis ta mallia sou tha sinexisoun na peftoun.... einai h moira auth, sto leo na arxizeis na to sinithizeis... an theleis na ta krathseis gia panta thn emfiteusi prepei na thn kaneis xompu..... psakse kati allo....... o giorgos kotsarelis ti kanei me to farmako pou anakalipse??? mporeis na matheis???? autos file an arnithei tis protaseis pou tha tou kanoun oi etaireies emfiteusis gia na mh lansarei to FARMAKO tha einai o sothras olon ton falakron.... an exeis opoiadhpote aporoia steile mhnyma

h an thes ase to mail sou kai tha sou steilo leptomereies[/quote

 

 

 

δεν ξερω αν το διαβασες χθες το μηνυμα.......το παιδι που γνωρισα εκανε την μεταμοσχευση στην laiserlain clinics..... τελικα φιλε ειχες δικιο. .... σημερα που πηγα στην dhi , μου προτειναν αυτην την χτενα laiser.... το email μου ειναι r6stelios@yahoo.com.....

Link to comment
Share on other sites

φιλε αν μπορεις στηλε μας τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της καθε μιας αφου εισαι γνωστης....

Θα κάνω μια προσπάθεια sssskkkk, να τα απαριθμήσω μιάς και είναι αρκετά:

Μέθοδος strip η FUT

Πλεονεκτήματα:

  • αφαίρεση μεγαλύτερου αριθμού τριχοθυλακίων ανά στάδιο,
  • καλίτερη επεξεργασία των τριχοθυλακίων λόγω μικροσκοπίου και άμεσης οπτικής επαφής και συνεπώς μικρότερο ποσοστό καταστροφής και απωλειών (5-10% σε έμπειρες ομάδες),
  • δυνατότητα κάλυψης μεγαλύτερων επιφανειών,
  • μικρότερη διάρκεια επέμβασης (π.χ. για 2χιλ. τριχοθυλάκια με 6χιλ. τρίχες - 5 ώρες επέμβαση),
  • μικρότερο κόστος (π.χ. για 2χιλ. τριχοθυλάκια με 6χιλ. τρίχες, περίπου 3000Ε ).

Μειονεκτήματα:

  • αφήνει μιά επιμήκη ανεπαίσθητη ουλή - σαν γρατζουνιά στο δέρμα - που καλύπτεται από τα μαλλιά που μένουν στη δότρια περιοχή. Αν κάποιος αποφασίσει να ξυρίσει το πίσω μέρος τότε βέβαια θα φαίνεται αυτή η γρατζουνιά. Σε ένα μικρό ποσοστό επεμβάσεων είτε λόγω κακής τεχνικής ή λόγω κάποιας μόλυνσης ή ακόμη και ευαισθησίας του δέρματος μπορεί να δημιουργηθεί μία πιό υπερτροφική ουλή. Και αυτή όμως μπορεί να διορθωθεί μετά από 6 μήνες.
  • η ιδέα της αφαίρεσης λωρίδας τρομάζει αρκετούς ανθρώπους και είναι αρνητικοί στη τεχνική αυτή.

 

Μεθοδος αφαίρεσης μεμονομένων τριχοθυλακίων ή Fue.

Πλεονεκτήματα:

  • είναι προτιμώτερη όταν πρόκειται για μικρές επιφάνειες π.χ μικροί κρόταφοι, retouse μπροστινής γραμμής, φρύδια.
  • δεν αφήνει την επιμήκη ουλή του strip, αλλά πολυάριθμες μικροσκοπικές ουλές σαν κεφάλι καρφίτσας που καλύπτονται και αυτές από τα μαλλιά.

 

Μειονεκτήματα:

  • δυνατότητα αφαίρεσης λιγότερων τριχοθυλακίων ανά στάδιο με μαχ τα 1000 τριχοθυλάκια,
  • μεγαλύτερη διάρκεια επέμβασης, για 1000 τριχοθυλάκια υπολογίζεται από 8 έως 10 ώρες,
  • μεγαλύτερο κόστος επέμβασης, με 5-6 Ε ανα τριχοθυλάκιο. Για 1000 τριχοθυλάκια περίπου 5000Ε.
  • Μεγαλύτερος αριθμός καταστροφής και απωλειών τριχοθυλακίων κατά την αφαίρεση, επειδή πρόκειται ουσιαστικά για "τυφλή μέθοδο". Σε μελέτες αναφέρονται απώλειες της τάξης του 35-40%.

 

Αυτά έτσι όπως πρόχειρα μπορώ να θυμηθώ.

Πάντως αν μπορώ να εκφράσω και τη προσωπική μου άποψη, η μέθοδος "αφαίρεσης μεμονομένων τριχοθυλακίων" προέκυψε από το κατανοητό φόβο πολλών ανθρώπων για τη μέθοδο strip και από τη σπέκουλα που επιχειρήθηκε πάνω σε αυτό το φόβο.

Και βέβαια στηρίχτηκε σε κάποιες απαράδεκτες ουλές που μοιραία εμφανίζονται όταν κάθε χρόνο γίνονται χιλιάδες τέτοιες επεμβάσεις.

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως και να μη σας κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες κάτι πολύ σημαντικό για να κανείς την μέθοδο F.U.E πρέπει να περάσεις από ένα FOX test για να δουν τη πιθανότητες έχεις. Το τεστ είναι απίστευτα δύσκολο να πετύχεις καλό αποτέλεσμα εγώ με σχετικά ίσιο μαλλί μου έβγαλε 1 στα 10 10% επιτυχία.

Τώρα η DHI κάνει ακριβώς την ίδια μέθοδο αλλά έχει διαφορετικά πατεντοποιημενα εργαλεία και δεν χρειάζεται να κανείς FOX τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ είναι απίστευτα δύσκολο να πετύχεις καλό αποτέλεσμα εγώ με σχετικά ίσιο μαλλί μου έβγαλε 1 στα 10 10% επιτυχία.

Νομίζω ότι τα είπες όλα σχετικά με τη μέθοδο FUE. Με σχετικά ίσο μαλλί και σου βγάζει 10% επιτυχία. Φαντάσου τώρα κάποιον που έχει λίγο σπαστό μαλλί.

Πάντως όπως και να έχει είναι "τυφλή" μέθοδος. Βυθίζεις το εργαλείο στο δέρμα σύμφωνα με τη φορά της τρίχας και ελπίζεις να πετύχεις τη ρίζα χωρίς να της προκαλέσεις φθορά.

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε οτι αν το μαλλι ειναι ισιο στην δωτρια περιοχη εχεις καλες πιθανοτητες. και αν ειναι ζγουρο οχι???

εμενα ειναι ισιο αλλα εχω λεπτη τριχα...τι γινεται...?

και γενικα με τους καστανοξανθους τι γινεται?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παιδια.

 

Εχω και γω το ιδιο προβλημα το οπιο μαλλον κληρονομησα απο τον πατερα μου :mad: :mad:

 

Ειμαι 27, και εχουν αραιωσει αρκετα στο πανω σημειο του κεφαλιου

 

 

Επειτα απο 1-2 χρονια περιστασιακης χρησης Regaine 5%, λεω να σταματησω να το χρησιμοποιω καθως εκτος απο τις παρενεργειες(κνησμος - κοκκινιλες - μικροσκοπικα "εξωγκοματα" στο τριχωτο )

 

οταν το σταματησεις, επανερχεσαι στο αρχικο σημειο της θεραπειας! :rolleyes:

 

Ποιος μπορει να ζει επ' απειρο με ενα μπουκαλακι Regaine στο χερι??:confused:

 

Τεσπα , ηθελα να ρωτησω τα εξης :

 

1. Εχει κανει κανεις FUE στην DHI η στη Bergman Kord ??καμμια φωτο παιζει? αν ναι εμεινε ικανοποιημενος? ειμαι μεταξυ των 2 αλλα θελω να το ψαξω πολυ καλα το θεμα..

 

2. Εχει κανει κανεις στον dr Καραλεχη ??

 

περιμενω απαντηση! :)

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα τα strip κτλ δεν το συζηταμε. μονο η σκεψη οτι αν δημιουργηθει υπερτροφικη ουλη πρεπει να μην τα κουρεψεις ποτε κοντα, γιατι εισαι σαν τον φρανκενσταιν.....
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω ενας απο τους τυχερους με το μεγαλο κουτελο, ειναι κληρονομια απο τον Father ο οποιος εχει αλλα 4 αδερφια που ειναι γυαλί, εγω ειμαι 28 εχω αλλα 2 αδερφια 29 και 27 που εχουν και αυτοι το ιδιο προβλημα, δυστηχως εγω δεν μπορω να συμβιβαστώ με το προβλημα, βεβαια η αυξηση της φαλακρας γινεται σταδιακα και εξοικειώνεσαι καπως.

Εμφύτευση εχει κανει ενας φιλος μου σε χειρουργο εξω, στην αρχη φαινόντουσαν ολα καλα, τωρα 2 χρονια μετα ειναι στην ιδια κατασταση και δεν τα ξαναπειραζει, εχω δει γνωστο που πηγε για εμφυτευση και δεν την δεχτηκε ο οργανισμος του, του επεσαν και τα μαλλια απο εκει που αφαιρεσαν τριχοθυλακια και ειναι σε αθλια κατασταση χωρις επιστροφη (Πριν 10 χρονια). Ο κουνιαδος μου υστερα απο καταστολη του δημιουργηθηκε φαλακρα με ακτινα 3 εκατοστα, πηγε lazer line το προβλημα περιοριστηκε αλλα δεν διορθωθηκε υστερα απο 2 μεταμοσχευσεις.

Εγω περιμενω να ακουσω καμια καλη και αξιοπιστη πατεντα και θα προχωρησω, την παλευω για 3,4 χρονια πιστευω, εκτος αν τωρα που παντρευτηκα φυγουν γρηγορα.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειτα απο 1-2 χρονια περιστασιακης χρησης Regaine 5%, λεω να σταματησω να το χρησιμοποιω καθως εκτος απο τις παρενεργειες(κνησμος - κοκκινιλες - μικροσκοπικα "εξωγκοματα" στο τριχωτο )

 

οταν το σταματησεις, επανερχεσαι στο αρχικο σημειο της θεραπειας! :rolleyes:

 

Ποιος μπορει να ζει επ' απειρο με ενα μπουκαλακι Regaine στο χερι??:confused:

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά γνωρίζω πολύ καλά ότι όταν το σταματήσεις επανέρχεσαι πολύ γρήγορα στην αρχική κατάσταση.

Νομίζω ότι είναι μία λύση προσωρινή που βοηθάει κάπως ψυχολογικά μέχρι να συνειδητοποιήσεις ότι δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς εφ'όρου ζωής.

Εχει κανει κανεις FUE στην DHI η στη Bergman Kord ??καμμια φωτο παιζει? αν ναι εμεινε ικανοποιημενος? ειμαι μεταξυ των 2 αλλα θελω να το ψαξω πολυ καλα το θεμα..

Έχω κάνει μεταμόσχευση, αλλά όχι με τη FUE. Έκανα με τη μέθοδο του strip πρίν από 10 χρόνια. Τότε η Fue δεν είχε ακόμη εμφανιστεί. Την έκανα σε μία από τις δύο κλινικές που ανέφερες και είμαι ευχαριστημένος. Η ουλή που έχω σχεδόν δεν φαίνεται και μόνο άν κάποιος ψάξει επίμονα μπορεί να διακρίνει μια αχνή γρατζουνιά. Και φυσικά δεν φαίνεται όσο κοντά και αν κουρέψω τα μαλλιά μου.

και φυσικα τα strip κτλ δεν το συζηταμε. μονο η σκεψη οτι αν δημιουργηθει υπερτροφικη ουλη πρεπει να μην τα κουρεψεις ποτε κοντα, γιατι εισαι σαν τον φρανκενσταιν.....

Στα λέω αυτά για να δείς μήπως είναι λίγο υπερβολικός ο φόβος σου για υπερτροφική ουλή. Πιστεύω ότι δεν πρέπει να είναι αυτός ο φόβος το αποκλειστικό κριτήριο για τη μέθοδο που θα επιλέξεις.

Άν παλι σου είναι δύσκολο να ξεπεράσεις το φόβο τότε go FUE και καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα το ονομα π γραψατε...εκανα search gia na dw ti lene...

1)οφειλονται σε απωλεια σιδηρου το 2006 το βρηκε http://www.foxnews.com/story/0,2933,196057,00.html

2)κατι με κυτταρα απο ποντικια το 07+08 http://www.nature.com/nature/journal/v451/n7176/abs/nature06457.html

-Cyclic dermal BMP signalling regulates stem cell activation during hair regeneration

-<<Τα ποντίκια με βαθιές πληγές δερμάτων μπορούν να αυξησούν τη νέα τρίχα.επιστήμονες ανακοινωσαν την Τετάρτη μια ανακαλυψη που προσφέρει την ελπίδα για μια θεραπεία φαλάκρας για τους ανθρώπους.

 

Τα ποντίκια αναπαρήγαγαν την τρίχα επί του τόπου της πληγής μέσω των μοριακών διαδικασιών παρόμοιων με εκείνους που χρησιμοποιήθηκαν στην εμβρυική ανάπτυξη, σύμφωνα με την έρευνα, που δημοσιεύθηκε στο περιοδικο nature-> http://www.nature.com .

 

Τα συμπεράσματα παρουσιάζουν ότι τα θηλαστικά κατέχουν τις μεγαλύτερες αναπαραγωγικές δυνατότητες από συνήθως θεωρημένες. Ενώ μερικά αμφίβια μπορούν να αναπαραγάγουν τα άκρα και μερικά ερπετά μπορούν να αναπαραγάγουν τις ουρές, η αναγέννηση στα θηλαστικά είναι πολύ περιορισμένη.

 

Ο Δρ George Cotsarelis, καθηγητής δερματολογίας στο πανεπιστήμιο της σχολής της Πενσυλβανίας της ιατρικής στη Φιλαδέλφεια που οδήγησε τη μελέτη, είπε ότι τα συμπεράσματα ερχετε σε αντιθεση με το ότι η απώλεια τρίχας είναι μόνιμη στους ανθρώπους και σε αλλα θηλαστικά, και ότι μόλις χαθούν τα νέα θυλάκια τρίχας δεν μπορούν να αυξηθούν.

 

Cotsarelis είπε ότι τα συμπεράσματα θα μπορούσαν να προετοιμάσουν το έδαφος για τις θεραπείες για τη φαλάκρα αρσενικός-σχεδίων και άλλους τύπους τρίχα-απωλειών. Είπε ότι η ιδέα θα ήταν να εφαρμοστούν οι ενώσεις για να πάρει τα επιδερμικά κύτταρα για να μετατραπεί σε θυλάκια τρίχας.>>

 

--------------------

κατι ασχετο ολοι εσεις με τα 5-10 ποστ να υποθεσω πως ντρεπεστε να κανετε ποστ με το κανονικο νικναμε κ μπαινεται με αλλο?

Link to comment
Share on other sites

" Λοιπον μετα το ονομα π γραψατε...εκανα search gia na dw ti lene...

1)οφειλονται σε απωλεια σιδηρου το 2006 το βρηκε http://www.foxnews.com/story/0,2933,196057,00.html "

 

 

-αν η τριχοπτωση οφειλεται σε απωλεια σιδηρου,ειναι περιστασιακη και περναει. οπως επισης και αν οφειλεται σε διαταραξεις του θυρεοειδους αδενα (μακαρι να ηταν ενα απο τα δυο το προβλημα μου ! )

 

 

" κατι ασχετο ολοι εσεις με τα 5-10 ποστ να υποθεσω πως ντρεπεστε να κανετε ποστ με το κανονικο νικναμε κ μπαινεται με αλλο? "

 

αν το λες για μενα δεν ισχυει. εκανα προσφατα εγγραφη για το συγκεκριμενο topic. για πρωτη φορα στο myphone

 

 

Green dragon εχεις απολυτο δικιο για το regain, οπως το λες ειναι! ;)

 

οφειλω να ομολογησω παντως οτι μου εχει κανει τρομερη δουλεια οσο καιρο το χρησιμοποιω.απλα απαιτει τεραστια δεσμευση. (εφόρου ζωης χρηση!)απλα δεν γινεται.

 

οσο για το strip, πρεπει να σου πω οτι εισαι απο τις λιγες (και τυχερες) περιπτωσεις.συνηθως η ουλη ειναι τουλαχιστον ορατη. ισως να εχει να κανει και με τις δυνατοτητες επουλωσης του δερματος του καθενος, και φυσικα το βασικοτερο, με τα κεφια / ικανοτητες του γιατρου !!

 

γνωστος μου εκανε strip σε πολυ γνωστη κλινικη περυσι (οχι αυτες τις 2 ), και τον κανανε με αρκετα εμφανη ουλη, και τα μαλλια του εγιναν λιγακι σαν κουκλα!! (Αραιες τουφιτσες)

Τον ειδα και ξενερωσα.

 

απλα ειναι μεγαλο το ρισκο για strip ..

 

 

θα σου στειλω πριβε να μου πεις λεπτομερειες αν θελεις

Link to comment
Share on other sites

Green Dragon αν θες πες την κλινική που πήγες και αν έχεις να ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες πριν/μετά.

Τόσες σελίδες και καιρό αυτό το thread νομίζω είσαι ο πρώτος που λες ότι έκανες μεταμόσχευση και έμεινες ικανοποιημένος.

 

Πόσο χρονών είσαι και πόσο εκτεταμένο ήταν το πρόβλημα?

Ρωτάω γιατί αν είναι κάποιος κάτω από 25, μια μεταμόσχευση ακόμα και αν καλύψει αρχικά το πρόβλημα, τελικά ίσως να μην είναι αρκετή αφού η τριχόπτωση θα επεκτείνεται.

 

Αν δεν μπορείς εδώ (που πιστεύω δεν υπάρχει θέμα) στείλε PM

Link to comment
Share on other sites

" Green dragon εχεις απολυτο δικιο για το regain, οπως το λες ειναι! ;)

οφειλω να ομολογησω παντως οτι μου εχει κανει τρομερη δουλεια οσο καιρο το χρησιμοποιω.απλα απαιτει τεραστια δεσμευση. (εφόρου ζωης χρηση!)απλα δεν γινεται.

Δυστυχώς έτσι είναι με το regain. Εφ όρου ζωής χρήση εγώ δεν θα μπορούσα να κάνω. Δεν ξέρω πόσοι θα μπορούσαν να κάνουν.

 

οσο για το strip, πρεπει να σου πω οτι εισαι απο τις λιγες (και τυχερες) περιπτωσεις.συνηθως η ουλη ειναι τουλαχιστον ορατη. ισως να εχει να κανει και με τις δυνατοτητες επουλωσης του δερματος του καθενος, και φυσικα το βασικοτερο, με τα κεφια / ικανοτητες του γιατρου !!

Εδώ φίλε fourstar θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου. Η δικιά μου εμπειρία λέει ότι λίγες και άτυχες είναι οι περιπτώσεις που υπάρχουν δύσμορφες ή υπερτροφικές ουλές.

Πάρε υπόψη σου πόσες χιλιάδες τέτοιες επεμβάσεις γίνονται κάθε χρόνο. Και βέβαια πάιζουν ρόλο η ικανότητα επούλωσης του δέρματος, αλλά και η ικανότητα του γιατρού.

Και κάτι ακόμη που μπορεί να σας φανεί και παράξενο. Πολλές φορές ο ενθουσιασμός του γιατρού και η προσπάθεια του να δώσει το κάτι παραπάνω για να ικανοποιήσει το πελάτη του, τον οδηγεί σε μία "υπερβολή" στην αφαίρεση μοσχεύματος που πληρώνεται με μία εμφανή ουλή.

 

Green Dragon αν θες πες την κλινική που πήγες και αν έχεις να ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες πριν/μετά.

Τόσες σελίδες και καιρό αυτό το thread νομίζω είσαι ο πρώτος που λες ότι έκανες μεταμόσχευση και έμεινες ικανοποιημένος.

nickolas84, δεν θέλω να αναφέρω τη κλινική γιατί δεν θέλω να μπω σε μία διαδικασία που να θεωρηθεί διαφήμιση μιάς κλινικής σε βάρος κάποιων άλλων. Απλά μεταφέρω εδώ τη δική μου προσωπική εμπειρία και τη γνώση που έχω πάνω σε αυτό το θέμα. Άλλωστε το να πώ τη κλινική σε τί θα βοήθαγε, όταν είναι γνωστό ότι ακόμη και οι καλίτερες κλινικές και οι πιο έμπειροι γιατροί έχουν και τις αποτυχίες τους;

 

Πόσο χρονών είσαι και πόσο εκτεταμένο ήταν το πρόβλημα?

Ρωτάω γιατί αν είναι κάποιος κάτω από 25, μια μεταμόσχευση ακόμα και αν καλύψει αρχικά το πρόβλημα, τελικά ίσως να μην είναι αρκετή αφού η τριχόπτωση θα επεκτείνεται.

 

Αν δεν μπορείς εδώ (που πιστεύω δεν υπάρχει θέμα) στείλε PM

Εγώ έκανα τη μεταμόσχευση σε ηλικία 38 χρονών και με σχεδόν ολοκληρωμένη μία μεγάλη φαλάκρα. Το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό για μένα που είχα ζήσει αρκετά χρόνια σαν φαλακρός και το ζητούμενο ήταν να απόκτησω μαλλιά που να δείχνουν φυσικά έστω και χωρίς την πυκνότητα των 20 χρόνων.

Αυτό όμως είναι τελείως διαφορετικό από ένα παιδί 20 χρονών που έχουν αραιώσει τα μαλλιά του αλλά έχει αρκετό δρόμο ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Loipon paides akouste kai th dikia mou gnwmh,apo proswpikes parathrhseis meta to teleutaio eksamhno pou exw kapoia trixoptwsh(eimai 20 xronwn)..Exw parathrhsei loipon oti den uparxei kanonas sthn trixoptwsh..Yparxoun aukshmenes kai meiwmenes pithanothtes,h diaforetika kwlofardia..Bebaia exw parathrhsei oti atoma me karaflo patera antimetwpizoun to idio problhma ws epi to pleiston kai as lene oti klhronomeitai apo thn mhtera..Egw opws eipa antimetwpizw kapoia trixoptwsh alla auto pou me kanei na mhn anhsuxw toso einai oti ta mallia mou einai tou idiou stul me tou patera mou,o opoios opws mou eipe sta 20 tou eixe ki autos trixoptwsh alla twra einai 50 xronwn kai se genikes grammes exei mallia me polu megaluterh araiwsh fusika,alla karafla den ton les..Auto pali pou me kanei na anhsuxw einai oti o pateras ths manas mou einai apo ta 30-35 tou karaflas kai to idio kai o aderfos ths..Twra tha deiksei..Tha ithela kai tis dikes gnwmes pantws..
Link to comment
Share on other sites

Geia se olous eimai neos stin sizitish kai antimetopizw ta teleftaia xronia entonh trixoptwsh k egw episis.

 

REGAINE:

Ksekinisa me to regaine to opoio safws kai den apokatestise ta mallia mou sto 100% alla paratirithike kai apo ton dermatologo pou mou to sistise kai apo ton institouto therapeiwn - metamosxefsewn oti periorise se megalo vathmo tin ekseliksh tis araiwshs se olh tin epifaneia tou kefaliou mou.

 

THERAPIES INSTITOUTA:(

Tote akoma se hlikia 22 etwn h monh orath araiwsh pou eixa itan stous krotafous opou kai apofasisa na apefthinthw se ena apo ta megala institouta gia metamosxefsh opou epesa san xanos stin pagida tous kai me parotrinan na akolouthisw therapies (laser kai proionta diafora ston xwro tous) h opoia fysika kai den eixe kanena apotelesma oxi stin dimiourgia malliwn alla oute kan veltiwne tin poiothta twn malliwn pou hdh eixa.

 

METAMOSXEFSH

Epeita apo ena xrono apofasisa na enisxisw tin brostinh grammh me metamosfefsh FUG, (strip dld). Auto eixe san sinepeia na anagastw na diakopsw to regaine dioti den endeiknitai h xrhsh tou afou ginei metamosxefsh kai epeita gia ena megalo diastima. Sthn diarkeia pou ekopsa to regaine kai perimena na emfanistoun ta nea mallia paratirisa na xanoun tin ygeia tous ta ypoloia stadiaka kai na etoimazetai nea megalh araiwsh. Opote kai ksanaarxisa kai pali to regaine ena diastima 6-7 mhnwn meta tin metamosxefsh kai etsi to prolava kata kapoio tropo alla kai pali den ta les ygeih mallia apla den einai gymnh perioxh. Tha simfwnisw me kapoion pou egrapse se kapoio mhnyma pws an thes na kratiseis ta mallia sou prepei na kaneis tin metamosxefsh hobbie. As elpisoume na kykloforisei syndoma h methodos kotsarelis gia to koino.

 

Synopsizontas ta syberasmata mou apo olh tin peripeteia pou zw mexri simera

 

1)tis therapies instoutoutwn kai xtenes den tis sinistw ektws an kapoios thelei na petaksei ta lefta tou.

 

2)H metamosxefsh einai megalo eksodo alla kanei aisthith diafora

 

3)To regaine einai to mono pou kanei KATI kyriws an xorigithei stin arxh.

 

Afta... elpizw na voithithei kapoios...:)

Link to comment
Share on other sites

file mou pes mou kati.... ego eimai autos pou eipe gia thn metamosxeush oti prepei na thn kaneis hobby gia na krathseis ta mallia sou... esu ekanes metamosxeush ap oti katalava sthn mprostinh grammh.... pos einai to apotelesma??? kai pou thn ekanes?? h araiosh ofeiletai sthn diakoph tou regain?? 'h mhpos apo thn metamosxeush?? ti sou epan oi giatroi??
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...