Jump to content

Τριχόπτωση/εμφύτευση μαλλιών


sadiagraxa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερωτηση

 

Η μεθοδος που συνηθως χρησιμοποιειται ειναι να σου παιρνουν ενα κομματι δερμα απο το σβερκο και να το εμφυτευουν εκει που εχεις προβλημα (γιακ)

 

η dhi ξερω οτι εχει μια αλλη μεθοδο που απλα με ενα τσιμπιδακι παιρνει τριχες και στις φυτευει στο κεφαλι . Βγαλε και μετα χωσε, χωρις να κοβει δερμα κτλ

ξερει κανεις τιποτα ? Α ναι. και υποτιθεται οτι ειναι πιο ακριβη ....

:X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 519
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό το διάβασα από έναν δικτυακό τόπο , όπου ένας έλλην γιατρός, ονόματι Κωτσαρέλης βρήκε τρόπο να απομονώνει βλαστοκύτταρα από θυλάκια της κεφαλής, χωρίς να χρειάζεται αίμα από τον λώρο. Τώρα λέμε για κληρονομικότητα. Άλλη παραξενιά. Ακούστε το ιστορικό μου. Του πατέρα μου ο πατέρας, στα 22 δεν είχε ούτε μία τρίχα. Ο πατέρας μου και οι θείος μού είναι 63 στα 64 ο ένας και 61 στα 62 ο άλλος. ΔΕΝ τους λείπει ούτε μια τρίχα. Εγώ δεν έχω κάνει φαλάκρα ως τώρα. Η θεία μου όμως, ΦΙΣΚΑ ΣΤΑ ΜΑΛΛΙΑ παντρεύτηκε άνδρα με μαλλιά και τα ξεδέρφια μού είναι σαν λάμπες ε από πορτατίφ. Ενημερωτικό: Οι γυναίκες έχουν πιο πολύ κατά τις μελέτες το γονίδιο της φαλάκρας από τους άνδρες, απλά δεν εκφράζεται λόγω ορμονών (!). Γλύτωσαν τα αγόρια την καράφλα και την τσίμπησε η θεία μου "κρυμμένη". Μην το ψάχνετε. Μακάρι να βρεθεί το φάρμακο για όσους υποφέρουν , ιδίως όσοι είναι κάτω από 25. Εγώ σε λίγο θα πάω στα 30 , δεν με πολυνοιάζει. Έχω συνηθίσει και τις 2 εικόνες.Αυτά τα ολίγα , και καταλήγω ότι τελικά ας μείνουμε όπως γεννηθήκαμε από το μείγμα μας. Αν δεν μας πειράζει φυσικά! Επιπλέον όσες εμφυτεύσεις είδα , είναι σαν κηπάκια! :( Καλή σας/μου τύχη.
Link to comment
Share on other sites

Το πολύ καπέλο κάνει τα μαλλιά να πέφτουν:)

Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.

 

http://matiapouklaine.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

xlorinin βρηκα το αρθρο καταρχας στα ελληνικα,και σιγα σιγα θα μελετησω και τις δημοσιευσεις του{βρηκα ηδη μερικες}....to ελληνικο αρθρο αναφερει για επανεργοποιηση των ηδη υπαρχοντων κυτταρων και το αλλοδαπο για εγχυση βλαστοκυτταρων και διαφοροποιησης του μεσω της wnt πρωτεινης..θα ψαξω και θα σου πω.μακαρι να προχωρησει η μελετη γιατι υπολογισε πως θελει 2 χρονια πειραματα με ποντικια και αλλα 2 ειδη ζωων και μετα τουλ 6 χρονια κλινικων μελετων...εσυ μεχρι τοτε θα εχεις παντρευτει και εγω θα εχω αραββωνιαστει:p

 

Ερωτηση

 

Η μεθοδος που συνηθως χρησιμοποιειται ειναι να σου παιρνουν ενα κομματι δερμα απο το σβερκο και να το εμφυτευουν εκει που εχεις προβλημα (γιακ)

 

η dhi ξερω οτι εχει μια αλλη μεθοδο που απλα με ενα τσιμπιδακι παιρνει τριχες και στις φυτευει στο κεφαλι . Βγαλε και μετα χωσε, χωρις να κοβει δερμα κτλ

ξερει κανεις τιποτα ? Α ναι. και υποτιθεται οτι ειναι πιο ακριβη ....

για το κομματι δερμα που λες,το ανοιγουν περιπου 5Χ και παιρνουν ενα ενα τα τριχοθυλακια και στα εμφυτευουν.δε σου μεταμοσχευουν το δερμα.απλως αφου το εχει αφαιρεσει ο γιατρος το δερμα το διαστελλει για δικη του ευκολια και παιρνει τα τριχοθυλακια...οσο για την dhi που λες ναι ισχυει....νομιζω πως στα αφαιρουν ενα ενα και καταληγει πισω το τριχωτο να εχει ενα σχημα σαν ανεστραμμενο τριγωνο...

Link to comment
Share on other sites

1) Methodos STRIP. H pio palaia methodos. Tin doulevei h Bergmann Kord. Pernoun ena komati derma mazi me tis trixes apo to piso meros to kefaliou kai afou ksexorisoun tis trixes apo to derma tis fitevoun sto brostino meros tou kefaliou

 

2)Methodos FUE (Follicular Unit Extraction). Tin doulevoun kirios ta LASER LINE. Vgazoun me eidika tsibidakia tis trixes apo to piso meros tou kefaliou xoris na sou kopsoun derma kai tis fitevoun brosta

 

3)Methodos BHT (Body Hair Transplant). Sxetika nea methodos pou tin doulevei h DHI. Pernoun trixes apo diafores perioxes tou somatos..kirios podia kai tis fitevoun sto kefali.

 

O kathe ipopsifios gia metamosxeusi exei kapia eidika xaraktiristika pou ton kanoun katallilo gia mia sigkekrimeni methodo. Thelei psaksimo

Link to comment
Share on other sites

i dhi exei kai tin fue kai tin bht.

 

to kalo me tin fue einai oti den ponas, den se kovoun, den exeis rammata kai alla polla.

 

to kako einai oti to pithanotero na se kourepsoun me tin psili gia na paroun mia mia trixa me to stimpidaki.

 

ena 40aris dyskolo na paei stin douleia tin alli mera gouli ksyrismenos se olo to kefali.

 

giauto oi megalyteroi se ilikia kai eidika tragoudistes kai ithopoioi protimoun tin methodo strip.

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια καινούργια κλινική στην Ελλάδα που δεν διαφημίζεται. Δες στο http://www.transmed-gr.com. Φίλος μου έκανε την επέμβαση εκεί και είναι πολύ ικανοποιημένος.
Link to comment
Share on other sites

απ'όσο ξέρω ... δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Πάντως άκουσα ότι στην επόμενη δεκαετία θα χρησιμοποιηθούν τα βλαστοκύτταρα, τα οποία είναι η θεραπεία χωρίς νυστέρι..ΑΝ καραφλιάσεις στα 25 π.χ , είσαι πολύ νέος για να αναστρέψεις 100% το πρόβλημα.
επειδη σημερα μολις μου στειλανε μια μελετη σχετικη με τα βλαστοκυτταρα(δεν προλαβα να την μελετησω ακομη,ισως το σαββατοκυριακο) θα σου πω απλα πως ο τιτλος ηταν "σε 10 χρονια αναμενεται η εναρξη χρησης βλαστοκυτταρων στην ιατρικη"

το οποιο σημαινει πως σε 10 χρονια θα αρχισει μεν,αλλα για σημαντικοτερα για την ζωη ζητηματα.

κοινως η χρηση τους για το φαλακρο της κεφαλης ενδεχεται να αργησει και αλλο.

αλλα κι ετσι να μην ειναι,αν αρχισει να χρησιμοποιηται καποια μεθοδος και για το κεφαλι σε 10 χρονια εσυ προτιθεσαι να εισαι απο τους πρωτους που θα την δοκιμασουν ή προτιμας να περιμενεις λιγα χρονια να δεις για τυχον παρενεργειες;:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πολλά ακούμε, λίγα βλέπουμε. Δεν ξέρω, λέω εγώ διάφορα..... εσείς βλέπετε γύρω σας τους καραφλούς να μεταμορφώνονται σε μαλλιάδες; Χιλιάδες επεμβάσεις πραγματοποιούνται ετησίως.....πού είναι όλοι αυτοί; Εσείς έχετε δει αποτελέσματα από φίλο ή γνωστό σας που έκανε την επέμβαση; Και ποιά ήταν αυτά; 5 τρίχες ή αντικειμενικά ωραία αποτελέσματα; Είναι ιδέα μου ή μήπως κάποιοι πάνε και βάζουν μαλλιά και επειδή τα χρυσοπληρώσανε έρχονται και λένε «είμαι πολύ ικανοποιημένος»…….Ρωτάω εγώ τώρα…..Εσείς ως τρίτοι, ως φίλοι, έχετε δει αποτελέσματα;
Link to comment
Share on other sites

Προς: Freak Of Nature

 

Εντάξει δεν επιμένω. Κάποιος Κος Κωτσαρέλης λένε ότι έκανε μια πρόοδο. Είπε ότι στην επόμενη δεκαετία θα έχουν γίνει κάποιες δοκιμές. Όλα αυτά βέβαια ίσως είναι προαναγγελίες. Πάντως θεωρώ πολύ πιο σημαντικό να βρεθεί ένα φάρμακο για τον καρκίνο ή για το AIDS παρά για την φαλάκρα.

Link to comment
Share on other sites

auth h transmed mou fainetai ligo periergh, apantoun minimata mesa se mia ora, sto blog to idio, kai den eimai sigouros an dinoun kai kamia eggyhsh apotelesmatos...anti gia diafimisi anoigoun blog psarematos...(den exo apodeikseis para mono enstikto..)

 

ase pou zitan 3000-5000 eyro... gia 3 ores douleia..

 

genika i emfytepsi mou fainetai iperektimimenh kai to blepo san ekmetaleysh ths kakis psixologias tou 'astheni'... gia otidipote allo siga min eskage 3000 eyro...alla gia mallia...

 

ti na po.. ego tha protimousa liseis pou einia pio konta sthn fush...

 

perimenontas kai blepontas :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και παλι, βρηκα ενα πολυ ενδιαφερον φορουμ και το παραθετω παρακατω.

 

http://www.menshealth.gr/forum/viewtopic.php?t=837[/url]

 

διαβαστε ολες τις απαντησεις υπαρχει ζουμι..

 

και ο Θεος βοηθος...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει μια αραιωση των μαλλιων μου στο μπροστινο μερος του κεφαλιου μου...δεν ξερω τι να κανω. λεω να παρω καποιο δυναμωτικο σαμπουαν (παρεμπιπτωντος η δερματολογος μου ειπε οτι ειναι της εποχης που αραιωνουν τα μαλια μου και μου εδωσε ενα σαμπουαν αλλα δεν ειδα κατι το διαφορετικο)

 

υπαρχει περιπτωση να πυκνωσουν παλι τα μαλλια μου;;; δηλαδη να βγαλω περισσοτερες τριχες σε εκεινο το σημειο οπως πριν;;;

 

επισης δεν ξερω αν φταιει και το ζελε που βαζω... καθως και το καθημερινο λουσιμο με ''βαρια'' σαμπουαν τυπου ultrex

 

εσεις τι νομιζεται;; αν σταματησω το ζελε και αν αλλαξω σαμπουαν θα δω διαφορα;; δεν ξερω αλλα με πιανει αγχος και μονο που το σκεφτομαι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τα μαλλια αραιώνουν και πυκνώνουν σε διαφορετικές εποχές, ομως σε άτομα που δεν έχουν πρόβλημα σημαντικής τρχόπτωσης, αυτό δεν ειναι ορατό. Τα σαμπουάν και τα τζελ και τα καπέλα και όλοι αυτοί οι μύθοι δεν παίζουν κανένα απολύτως ρόλο σε αυτο που αποκαλούμε κοινώς φαλάκρα. Ολα αυτά επηρεάζουν το εξωτερικό μέρος του κεφαλιού μας. Η ανδρογεννής αλωπεκίαση (φαλάκρα) έχει σχέση με τους θύλακες της τρίχας που ειναι κάτω απο το δέρμα.

Φαντάζομαι θα έχεις και φίλους που ενώ βάζουν πολύ τζελ δεν έχουν πρόβλημα αραιώσης!!!

 

Το άγχος και κάποιες ορμονικές διαταραχές μπορούνε επίσης να επηρεάσουν σε μεγάλο βαθμό τα μαλλια. Το καλό με αυτές τις περιπτώσεις ειναι πως οταν περάσουν, τότε τα μαλλια ξαναβγαίνουν

 

Πάντως θα σου πρότεινα να πας και σε άλλο δερματολόγο. Ακόμα και πραγματικά να αρχίζεις να αντιμετωπίζεις το συγκεκριμένο πρόβλημα, μπορείς να το καθυστερήσεις αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας πειράζει φυσικά! Επιπλέον όσες εμφυτεύσεις είδα , είναι σαν κηπάκια! :( Καλή σας/μου τύχη.

 

Τι εννοείς σαν κηπάκια ; Δηλαδή;

 

Πολλά ακούμε, λίγα βλέπουμε. Δεν ξέρω, λέω εγώ διάφορα..... εσείς βλέπετε γύρω σας τους καραφλούς να μεταμορφώνονται σε μαλλιάδες; Χιλιάδες επεμβάσεις πραγματοποιούνται ετησίως.....πού είναι όλοι αυτοί; Εσείς έχετε δει αποτελέσματα από φίλο ή γνωστό σας που έκανε την επέμβαση; Και ποιά ήταν αυτά; 5 τρίχες ή αντικειμενικά ωραία αποτελέσματα; Είναι ιδέα μου ή μήπως κάποιοι πάνε και βάζουν μαλλιά και επειδή τα χρυσοπληρώσανε έρχονται και λένε «είμαι πολύ ικανοποιημένος»…….Ρωτάω εγώ τώρα…..Εσείς ως τρίτοι, ως φίλοι, έχετε δει αποτελέσματα;

 

Παιδιά όντως εδώ μπορεί να απαντήσει κάποιος ; Μπορούμε να ακούσουμε απόψεις ατόμων όπου οι ίδιοι ή φίλοι τους κάνανε εμφύτευση και τι αποτελέσματα είδανε, γιατί πολλά ακούμε αλλά στο διαδίκτυο και δη στον ελληνικό ιστότοπο δύσκολα βρίσκεις άτομο που έχει κάνει αυτός η γνωστός του και αναφέρει διεξοδικά τις εμπειρίες του. Ειδικά εδώ στο φόρουμ δεν έχουμε δει κανέναν. Αν μας βλέπει κανείς ας ποστάρει (και ελπίζω αυτό να μην γίνει κίνητρο ψεύτικης διαφήμισης)...

Και τέλος μια ερώτηση, κατα τη διαδικασία της εμφύτευσης όπου σου αφαιρούνε τριχοθυλάκια, δέρμα κλπ. ανάλογα τις διάφορες μεθόδους, οι τρίχες σε εκείνο το σημείο αναγενούνται ή παίρνουνε αραιά τριχοθυλάκια από διάφορα σημεία και στα τοποθετούνε στην προβληματική περιοχή ώστα να μην δημιουργείται πρόβλημα στη μητρική περιοχή;

Link to comment
Share on other sites

@ ricordo:

 

apo to simeio pou afairounte oi thilakes, den ksanavgainei trixa.

giati poly apla afairei ton thylaka.

 

stin periptwsi pou kovoun me nysteri kommati dermatos,

i adeia lwrida sto pisw meros tou kefaliou, ravete, enwnete to panw kai katw meros,

opote menei mia ouli. (auto den einai to mono arnitiko tis methodou me nysteri).

 

 

sti methodo pou vgazoun enan enan thylaka, tote nai, pαιrnoun apo pio euryteri perioxi,

wste na min fanei kapoia araiwsi sti mitriki perioxi.

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Paidia an to filosofisoume ligo to pragma ola ayta ta minoxidil klp einai prosorines liseis, ginesai eksarthmenos xoris na eggyise apotelesmata. Parakoloutho tis sizitiseis sta forum edo kai poli kairo kia to mono pou exo katalabei einai oti kanenas den einai 100% sigouros gia thn lisi pou proteinei. Sthn periptosh mou i araiosh den einai orath apo ta 5 metra alla apo to 1 metro aisthanomai ligo abola an kapoios me koitaei sta mallia. telos panton den exo xrisimopoiisei tipota pros stigmhn, para ena sapouni pou legetai Amaltheia..mporeite na psaksete sto internet gi auto. Den kanei thaymata, diladi min perimenete se 3 mines na deixnete opos otan eisastan 16 alla boithaei thn endynamosh ths rizas xoris peretero parenergeies sto soma.. Mporei kapoioi tyxeroi na apokthsoun kapoia apo ta xamena mallia tous..alla den mporo na to po sta sigoura ayto. To mono sigouro einai oti den kanei kako kai oti sto thema ths trixoptoseis kanei douleia arkei na to afinete sapounismeno to kefali 1-2 lepta prin nto ksebgalma. einai elliniko proion.

Kai apo oti exo katalabei o megaluteros paragontas ths trixoptosis einai i klironomikothta kai an taytisoume to kefali me ena kommati ghs einai san kapoioi na klironomoun ena kommati erimou kia na perimenoun na bgei dasos ekei mesa. bebaia iparxoun kai oi oaseis opote auto dinei kapoia elpida.. Yparxei tropos oi nekroi thylakes na anastithoun? na broun thn xameni tous forma, na apokthsoun thn autopepoithisi pou tous lipei h' oti pethainei sto kefali pethainei oristika.. kai i apanthsh sthn anastash ton thylakon erxete apo ekso h' apo mesa apo to organismo..diladi me liga logia an riksoume lipasma sthn erimo tha fytrosei tipota h' mipos prepei na skeftoume an kato apo thn ammo uparxei ygies xoma..

 

P.s Paidia kante kati gia ta adespota ths Athinas den ginetai 5 koukoi na feroun thn anoiksi...einai megali amartia i katastash sthn proteyousa..toulaxiston sta nisia yparxei ligo endiaferon apo tous katoikous..sthn Athina i apoksenosi exei os thimata kai tous adespotous aggelous...opos deinxete endiaferon gia thn trixoptosh allo toso kai perisotero tha eprepe na deixnoume kai gia tous filous mas pou ipoferoun sthn prokatalipsi, sthn peina kai sthn eksathliosh..

Please oti mporeite

eyxaristo kai an bro kati endiaferon gia thn trixoptosh tha sas to anafero. psaxno pantou..se ourano kia gh ;-)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο youtube ένα βιντεάκι από ένα Πλαστικό Χειρουργό που εξηγεί τη διαδικασία μεταμόσχευσης μαλλιών.

Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να το δείτε.

 

 

Εμένα κάπως με βοήθησε να καταλάβω τι γίνεται.

Δείχνει ειλικρινής, όχι σαν αυτούς στην τηλεόραση που μας κοροϊδεύουν με τις διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...