Jump to content

Samsung Galaxy A5


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σηκώνει τώρα τίποτα αυτό ή πρέπει να ζήσουμε με αυτό; πάντως το here maps δουλεύει μια χαρά...
Κάνε εκκαθάριση δεδομένων σε όλες τις εφαρμογές πλοήγησης που έχεις στο κινητό και reboot τη συσκευή. Πιθανόν να φιάξει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κάποιος τι δηλώνει το FZWUEUR στον κωδικό του μοντέλου? Οι περισσότερες προσφορές καταστημάτων που έχω δει, φέρουν τον κωδικό SM-A500FU, που όπως είδα στο GSMARENA δηλώνει ευρωπαϊκό μοντέλο. Δεν μπόρεσα όμως να βγάλω άκρη για το FZWUEUR.
Link to comment
Share on other sites

Στο gps και στο A-GPS στο δικο μου δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα....μαλιστα κλειδωνει σε πολυ γρηγορο χρονο.

Μηπως εχετε κανει root τα κινητα σας? εαν οχι τοτε ειναι θεμα!

επισης δειτε ποσο αποκλιση εχει το σημα του GPS σας... εαν πχ ειστε στο σπιτι και σας δειχνει ενα στενο πιο κατω και οχι περιπου στα 7 μετρα τοτε η κεραια του gps θελει service!:(

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι root από την πρώτη μέρα αγοράς και όλα δουλεύουν τέλεια

 

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τι δηλώνει το FZWUEUR στον κωδικό του μοντέλου? Οι περισσότερες προσφορές καταστημάτων που έχω δει, φέρουν τον κωδικό SM-A500FU, που όπως είδα στο GSMARENA δηλώνει ευρωπαϊκό μοντέλο. Δεν μπόρεσα όμως να βγάλω άκρη για το FZWUEUR.

Τελικά το παρήγγειλε φίλος, το παρέλαβε σήμερα και πρόκειται για το ίδιο και το αυτό μοντέλο, δηλ. το SM-A500FU. Τώρα γιατί στο site γνωστής αλυσίδας φαίνεται ως SM-A500FZWUEUR, παραμένει άγνωστο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

η λειτουργία με την οποία με μία φράση "ξυπνάει" το τηλέφωνο απο μακριά δουλεύει σε εσάς; 'Εχω ορίσει φράση στο wake up command του S-voice αλλά μπα... κοιμάται του καλού καιρού. Τί κάνω λάθος; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι να πάρω το α5 για τη γυναίκα μου. Επειδή βλέπω ότι η τιμή είναι μ.ο. 270€, αξίζει απο ποιότητα κατασκευής, οθόνη, κάμερα, βγάζει lag και κολλάει; με λιγότερα βλέπω κυκλοφορούν και άλλα lg g4 , asus ZenFone2 ή selfie, xiaomi redmi note 3 pro, meizu m2 κλπ. Αξίζει τα λεφτά του ή μονο πληρώνεις το όνομα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Στα 270 μάλλον οχι, στα 200 όμως που είναι τα φτηνότερα μαγαζιά σίγουρα. Προς το παρόν δεν μου έχει κάνει lags κλπ μετα απο περιπου 3 μηνες που το εχω δουλέψει πολύ
Link to comment
Share on other sites

Αρκετα καλο κινητο, ολα αυτα που λες τα κανει καλα εως πολυ καλα αλλα οχι αριστα. Αν δεν εχεις τρομερες απαιτησεις ειναι καλη επιλογη που θα κρατησει στο χρονο και με καλη μπαταρια. Λαγκ και κολληματα δεν εχω παρατηρησει αλλα μη φανταστεις οτι ειναι και σουπερ φορτωμενο. Φωτογραφιες αρκετα καλες (ποιοτητα samsung ισως ειναι καλυτερες απο το Ζ3 compact αλλα σε καμια περιπτωση δεν φτανουν ποιοτητα S6 η G4. Βιντεο μια απο τα ιδια. Ικανοποιητικο και καλυτερο απο Xiaomi σιγουρα αλλα οχι επιπεδου G4. Για Meizu + Asus δεν ξερω.

Σιγουρα πληρωνεις και ονομα σε αυτα τα χρηματα. Στα 189 που το πηρα για τη δικη μου γυναικα το πασχα το θεωρω τιμια τιμη. 270 δε θα τα εδινα γι αυτο. Βεβαια ψωνιζω παντα σε προσφορες αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Επισης αν πας σε Xiaomi ισως και Meizu σιγουρα θα πρεπει να ασχοληθεις να τα στρωσεις με custom roms. Οποτε στα συν βαλε οτι το παιρνεις και δουλευει χωρις να χρειαστει να πειραξεις κατι σε επιπεδο software.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Το συγκεκριμένο μοντέλο εχει led ειδοποιησεων; οσο και αν εψαξα στο ιντρρνετ δεν βρηκα απάντηση
Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.Διαβασα το ποστ.αυτο με το Α5 vs s6 στις φωτο το εχεις τσεκαρει ο ιδιος η συμφωνα με αυτα που παρουσιαζει το ιντερνετ,ρωταω γιατι οταν ειχα το Α5 τραβουσα φωτο σε περιβαλλον καταστηματος και με το s6 και μου εβγαιναν τα ματια να βρω διαφορες στις φωτο μεταξυ των δυο,το ιδιο συμβαινει και τωρα με το Α7 μου σε vs με s6 k s7...εγω εχω καταληξει σε γενικες γραμμες ολα ειναι θεμα μαρκετινγκ και δεν μπορεις να δεις την σουπερ ουαου διαφορα παρα μονον στην τσεπη σου... Edited by monster1971
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω το θέμα με το μικρόφωνο όπου ο συνομιλητής ακούει δυο φορές την φωνή σου είναι ακόμη παρών. Έχει βρει κανείς καμιά λύση;

 

Μόλις πήρε το Α5 ο αδερφός μου και έχει το ίδιο πρόβλημα. Του είπα να το αφήσει χωρίς θήκη να δούμε αν θα ξαναεμφανιστεί. Παράλληλα μίλησε με το service και του είπαν ότι είναι θέμα μικροφώνου κατά πάσα πιθανότητα.

 

Τελικά είναι θέμα hw ή sw σε όσους το εμφάνισε από παλιά και το έλυσαν (?).

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια αρχισα να αφηνω ανοιχτα τα δεδομενα για σχεδον ολη την ημερα χωρις ιδιαιτερη χρηση ισα για να μου ερχονται ειδοποιεισεις. Μπορω να πω οτι με 2-3 φορτισεις βγαζει την ημερα, μεγαλη απογοητευση η μπαταρια υπο αυτες τις συνθηκες.
Link to comment
Share on other sites

Τελευταια αρχισα να αφηνω ανοιχτα τα δεδομενα για σχεδον ολη την ημερα χωρις ιδιαιτερη χρηση ισα για να μου ερχονται ειδοποιεισεις. Μπορω να πω οτι με 2-3 φορτισεις βγαζει την ημερα, μεγαλη απογοητευση η μπαταρια υπο αυτες τις συνθηκες.

γυρνά το σε 3G απο LTE και θα δεις σίγουρα διαφορά....

Link to comment
Share on other sites

γυρνά το σε 3G απο LTE και θα δεις σίγουρα διαφορά....

 

Το εχω δοκιμασει υπαρχει σημαντικη διαφορα αλλα και παλι φλερταρεις με το να μεινεις απο μπαταρια. Παντα με την εξοικονομιση ενεργοποιημενη.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια αρχισα να αφηνω ανοιχτα τα δεδομενα για σχεδον ολη την ημερα χωρις ιδιαιτερη χρηση ισα για να μου ερχονται ειδοποιεισεις. Μπορω να πω οτι με 2-3 φορτισεις βγαζει την ημερα, μεγαλη απογοητευση η μπαταρια υπο αυτες τις συνθηκες.

 

Έχω nexus 5 και το έχω με τα δεδομένα ανοιχτό ένα 8ωρο και πάνω και με wifi στο σπίτι. Μια εργάσιμη μέρα την βγάζει και δεν κοιτάζω μόνο τις ειδοποιήσεις από τα mail. Αμφιβάλλω τα πράγματα να είναι τόσο τραγικά με το Α5 με ίδια μπαταρία με το δικό μου και μικρότερης ανάλυσης οθόνη και χαμηλότερης ταχύτητας επεξεργαστή.

 

Ανέβασε ένα battery stat να δούμε τι παίζει..

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση από 4.4 σε 5 γίνεται ΟΤΑ; Χωρίς υπολογιστή δηλαδή;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!!

Έχω το Α5 το παλιό και πριν λίγο καιρό ο πατέρας μου πήρε το Α5 το νέο. Παρατήρησα ότι στο δικό μου τηλέφωνο, στα πεδία που μπορούμε να προσθέσουμε στις επαφές, υπάρχει το πεδίο σημειώσεις ενώ στο νέο Α5 δεν υπάρχουν. Είναι αυτό δυνατόν; Ρωτάω διότι οι σημειώσεις είναι ένα από τα απαραίτητα για την δουλειά του πατέρα μου, πεδία και απογοητεύτηκε πολύ όταν είδε πως δεν υπάρχει......

Να φανταστώ πως δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το προσθέσουμε,εε;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, κατέβασα διάφορες εφαρμογές που σου δείχνουν τα μιλι αμπέρ φόρτισης (ma) και καμία δεν μου δείχνει ένδειξη. Σε προηγούμενο κινητό πάντα έπαιρνα ένδειξη με αυτές τις εφαρμογές. Τί χρειάζεται να κάνω για να πάρω ένδειξη; Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, κατέβασα διάφορες εφαρμογές που σου δείχνουν τα μιλι αμπέρ φόρτισης (ma) και καμία δεν μου δείχνει ένδειξη. Σε προηγούμενο κινητό πάντα έπαιρνα ένδειξη με αυτές τις εφαρμογές. Τί χρειάζεται να κάνω για να πάρω ένδειξη; Ευχαριστω!

 

Δεν υποστηριζεται προφανως αυτη η μετρηση απο το Α5.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηριζεται προφανως αυτη η μετρηση απο το Α5.

 

Το υποπτευόμουν αλλά δε το περίμενα... οτι προηγούμενο κινητό είχα, και ήταν και κάποια πολύ φτηνά, το έιχαν!

Link to comment
Share on other sites

Το υποπτευόμουν αλλά δε το περίμενα... οτι προηγούμενο κινητό είχα, και ήταν και κάποια πολύ φτηνά, το έιχαν!

 

Ουτε εγω οταν το πηρα πιστευα οτι δεν θα υποστηριζει OTG.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποιον άλλον αυτό που κάνει το δικό μου Α5. Το έχω σχεδόν ένα χρόνο και 3 φορές μέχρι τώρα ξαφνικά χάλασαν τα γραφικά. Η ανάλυση, τα χρώματα, η γραμματοσειρά ήταν εντελώς διαφορετικά, κάπως αλλοιωμένα. Με μία επανεκκίνηση όμως έφτιαξε αμέσως. Δεν είχα δώσει σημασία όμως το έκανε ξανά πριν από λίγες και μου κίνησε την περιέργεια. Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών της samsung και ο υπάλληλος αρχικά μου ότι ίσως λείπει κάποια αναβάθμιση. Όμως είναι ενημερωμένο. Στη συνέχεια μου πρότεινε να το βάλω σε ασφαλή λειτουργία για λίγες ώρες για να δω αν θα το ξανακάνει, έτσι ώστε να καταλάβω αν αυτό οφείλεται σε κάποια εφαρμογή. Το οποίο φυσικά δεν μπήκα καν στον κόπο να το κάνω γιατί όπως σας είπα είναι κάτι που κάνει σπάνια, 3 φορές μου το έκανε σε ένα χρόνο, οπότε πιθανότατα όλα θα ήταν φυσιολογικά. Επίσης να πω πως όσες φορές το έκανε δεν χρησιμοποιούσα το κινητό προηγουμένως, επομένως δεν τίθεται θέμα υπερθέρμανσης. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον άλλο; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο. Το μόνο πρόβλημα που μου έχει βγάλει μέχρι στιγμής είναι ότι όταν πάω να το φορτίσω ενω είναι κλειστό με το που βάζω τον φορτιστή ανοίγει κατευθείαν και μια φορά οχι μόνο άνοιξε αλλά μπήκε μονο του σε Root Mode....... Τι μπορεί να είναι αυτό? Hardware η software?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...