Jump to content

Θέματα Ασφαλείας Windows - Alerts/Fixes/SPs


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα τα sp2 κι εκτοτε το pc κανει ανεπάλληλα reboot. Δεν μπορεί να μπει καν σε περιβάλλον windows.

Έτσι αναγκάστηκα να επιστρεψω πισω στα sp1 αλλά πλεον δεν μπορώ να περάσω τα update απο την σελίδα της microsoft γιατί ζητά έλεγχο γνησιότητας.

Υπάρχει τρόπος να περάσω τα fix που ειχαν βγεί για τα διάφορα worm στο παρελθόν; Έχω firewall και προστατεύομαι για την ώρα αλλά θα ήθελα να περάσω αυτά τα updates.

 

Και κάτι άλλο...

κατα διαστήματα μου εμφανίζονται κατι διαφημιστικά μηνύματα οτι έχει πρόβλημα η registry και πρέπει να παω σε μια σελίδα να κατεβάσω το προγραμμα.

Δεν ειναι spyware ή adware γιατί μου το εμφανίσε απο την αρχή, πριν ακόμα χρησιμοποιήσω ΙΕ ή Firefox. Που σημαίνει πως κάποιο κενό εξακολουθεί να υπάρχει και δέχεται σήμα απο το ιντερνετ (όπως σημβαίνει με τα worms)

Με ποιο bugfix το λύνω;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλα τα sp2 κι εκτοτε το pc κανει ανεπάλληλα reboot. Δεν μπορεί να μπει καν σε περιβάλλον windows.

Έτσι αναγκάστηκα να επιστρεψω πισω στα sp1 αλλά πλεον δεν μπορώ να περάσω τα update απο την σελίδα της microsoft γιατί ζητά έλεγχο γνησιότητας.

Υπάρχει τρόπος να περάσω τα fix που ειχαν βγεί για τα διάφορα worm στο παρελθόν; Έχω firewall και προστατεύομαι για την ώρα αλλά θα ήθελα να περάσω αυτά τα updates.

 

Και κάτι άλλο...

κατα διαστήματα μου εμφανίζονται κατι διαφημιστικά μηνύματα οτι έχει πρόβλημα η registry και πρέπει να παω σε μια σελίδα να κατεβάσω το προγραμμα.

Δεν ειναι spyware ή adware γιατί μου το εμφανίσε απο την αρχή, πριν ακόμα χρησιμοποιήσω ΙΕ ή Firefox. Που σημαίνει πως κάποιο κενό εξακολουθεί να υπάρχει και δέχεται σήμα απο το ιντερνετ (όπως σημβαίνει με τα worms)

Με ποιο bugfix το λύνω;

Πως δεν ειναι adware ρε συ!!! Καραμπάμ adware είναι. Απο που κατεβασες το SP2; Για τα αλλεπάλληλα restart ισως θα πρέπει να κοιτάξεις conflicts με τρέχοντα προγράμματα (ειδικά antivirus, firewalls κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν adware αλλά το μηνυμα αυτό μου το εμφάνισε απο τη στιγμή που σύνδεσα το dsl modem στο pc. Ουτε ΙΕ είχα ανοίξει, ούτε προγραμματα είχα εγκαταστήσει. Ήμουν στα αρχικά στάδια της εγκατάστασης (μόλις είχα τελειώσει με τους driver απο το hardware)

 

--- Update ---

Μου εμφανίζει ένα παράθυρο μηνυματος των windows με title bar "Message service"

Δεν ειναι παράθυρο του browser σε html.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Το Messenger service είναι και το έχουμε γράψει πάρα πολλές φορές στο forum ότι είναι πηγή spamming. Για παράδειγμα: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1229219#post1229219

Μάθετε να ψάχνετε!

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστώ για το link. Βοήθησε.

Αλλά θυμάμαι πως παλαιότερα δεν είχα απενεργοποιήσει το messenger service και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχω Norton Internet Security 2006 και δεν φοβάμε τίποτα....!!!!

 

Για περισσότερα downloads στο http://www.insomnia.gr έχει τα πάντα για τα Pc.

 

Το Norton δεν το φοβάσαι? :ninja: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από μία επίσκεψη στο internet παρατήρησα ότι το τείχος προστασίας των Windows απενεργοποιήθηκε. Το πρόβλημα όμως είναι οτι δεν γίνεται να ξαναενεργοποιηθεί καθώς σύμφωνα με το "μήνυμα" των Windows υπάρχει ένα αγνωστο πρόβλημα... Αυτό μπορεί να οφείλεται σε κάποιον ιό? Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να επαναφέρω το τείχος προστασίας? Αληθεύει ότι με την επανεγκατασταση του service pack2 λύνεται το πρόβλημα? Sorry για τις πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ προκαταβολικά.:rolleyes: :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον φίλο γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα.Πάλι καλα που έχω δικό μου firewal γιατί αν περίμενα από την microsoft το pc μου θα χρειαζόταν format.Ξέρει κανείσ τί μπορούμε να κάνουμε γιατί αρχίζει και μου την δίνει?!

 

Φίλε η καλήτερη λύση είναι να αγοράσεις ένα firewal ή internet security έχω norton και είμαι super.Μπορείς να κατεβάσεις κανένε freeware όπως zone alarm http://www.download.com or http://www.tucows.com χωρίς ωα δώσεις χρήματα έχω ακούσει ότι είναι καλό και ασφαλές.:ninja:

 

@λκης

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ταιριαζει απολυτα σ'αυτο το θεμα αλλα ενταξει,

εχω ενα προβληματακι, πηρα ενα pc το οποιο εχει xp home sp2 πανω και δεν υπαρχει στο add/remove να το βγαλω, ουτε στο c:\windows\NTspuninstall... κλπ και φυσικα δε μ'αφηνει να κανω εγκατασταση των ΧΡ(no SP) με φορματ γιατι θεωρειται downgrade και το συγκεκριμενο δεν το επιτρεπει, ετσι βρηκα τουλαχιστον στο site της microsoft.

επειδη ειχε πολλα προγραμματακια της εταιριας, χρησιμα μεν αλλα πολλα και δε μ'αρεσει αλλα κυριως επειδη εχω προβλημα με τη συνδεση dsl, υπαρχει τροπος να βαλω τα ΧΡ pro(no SP) σε αδειο pc τελος παντων;; οπως καταλαβαινετε επειγει δυστυχως :O

 

καθε βοηθεια δεκτη, ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
δεν ξερω αν ταιριαζει απολυτα σ'αυτο το θεμα αλλα ενταξει,

εχω ενα προβληματακι, πηρα ενα pc το οποιο εχει xp home sp2 πανω και δεν υπαρχει στο add/remove να το βγαλω, ουτε στο c:\windows\NTspuninstall... κλπ και φυσικα δε μ'αφηνει να κανω εγκατασταση των ΧΡ(no SP) με φορματ γιατι θεωρειται downgrade και το συγκεκριμενο δεν το επιτρεπει, ετσι βρηκα τουλαχιστον στο site της microsoft.

επειδη ειχε πολλα προγραμματακια της εταιριας, χρησιμα μεν αλλα πολλα και δε μ'αρεσει αλλα κυριως επειδη εχω προβλημα με τη συνδεση dsl, υπαρχει τροπος να βαλω τα ΧΡ pro(no SP) σε αδειο pc τελος παντων;; οπως καταλαβαινετε επειγει δυστυχως :O

 

καθε βοηθεια δεκτη, ευχαριστω :)

Edit: A, τόσο ωραία. Μόλις πρόσεξα πως απάντησα με ενάμιση μήνα καθυστέρηση.

:D

 

Nικόλα, αν διαγράψεις το partition και το ξαναδημιουργήσεις (μόλις κάνεις boot απο cd του λειτουργικού προς εγκατάσταση θα σου βγάλει την επιλογή) δεν νομίζω να'χεις πρόβλημα να εγκαταστήσεις οχι Windows XP (no SP), μα και όποιο αλλό Windows θέλεις. (αν μου διαφευγει κάτι, επικαλούμαι το προχωρημένο της ώρας και την αυπνία μου) :p

Link to comment
Share on other sites

Edit: A, τόσο ωραία. Μόλις πρόσεξα πως απάντησα με ενάμιση μήνα καθυστέρηση.

:D

 

Nικόλα, αν διαγράψεις το partition και το ξαναδημιουργήσεις (μόλις κάνεις boot απο cd του λειτουργικού προς εγκατάσταση θα σου βγάλει την επιλογή) δεν νομίζω να'χεις πρόβλημα να εγκαταστήσεις οχι Windows XP (no SP), μα και όποιο αλλό Windows θέλεις. (αν μου διαφευγει κάτι, επικαλούμαι το προχωρημένο της ώρας και την αυπνία μου) :p

:lol:

ξερεις τι εφταιγε; τα XP no SP δεν υπστηριζαν καθολου το σκληρο μου που ειναι SATA. μαλλον γιατι ηταν απο τα πρωτα releases που ειχαν βγει και δεν εφτανε ουτε μεχρι το σημειο με τα partitions(αν αυτο εννοεις). τελικα κατεβασα ολοκληρα τα XP pro SP2 και μια χαρα :p.

το προβλημα με την dsl ηταν στην ασυρματη συνδεση και δεν εφταιγαν τελικα τα ΧΡ αλλα δε μπορουσα να το ξερω και συνδεθηκα με ethernet. τελος παντων, ολα καλα, σ'ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δεν ξέρω αν καλώς ρωτάω εδώ, αλλά αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει σαυτό: όταν κάνεις εγκατάσταση windows xp σε έναν υπολογιστή και χρησιμοποιήσεις αργότερα το ίδιο cd για εγκατάσταση των windows σε κάποιον άλλο υπολογιστή, υπάρχει πρόβλημα εγκυρότητας; ρωτάω γιατί εγώ το έκανα και όταν μου έβγαλε μήνυμα ότι πρέπει να δηλωθούν τα windows που χρησιμοποιώ και συνδέθηκα για να τα δηλώσω και να τα ενεργοποιήσω, μου βγήκε ότι δεν είναι έγκυρα και ότι πρέπει να εισάγω το σωστό κλειδί (αυτό το γνωστό κατεβατό με τους αριθμούς και τα ψηφία ανά τετράδες). Εννοείται ότι δεν είναι «σπασμένα».
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις ...
Link to comment
Share on other sites

Στο αντίγραφο των Windows στο cd που έχεις αντιστοιχεί 1 άδεια χρήσης. Έτσι μπορείς να κάνεις μόνο μια ενεργοποίηση του προϊόντος(για ένα pc). Το κλειδί που έβαλες για να τα δηλώσεις την πρώτη φορά δημιουργήθηκε στο pc που τα εγκατέστησες και είναι ένας μοναδικός αριθμός που αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο

pc με τη συγκεκριμένη σύνθεση hardware. Επομένως δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εγκατάσταση σε άλλο pc.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν καλώς ρωτάω εδώ, αλλά αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει σ�αυτό: όταν κάνεις εγκατάσταση windows xp σε έναν υπολογιστή και χρησιμοποιήσεις αργότερα το ίδιο cd για εγκατάσταση των windows σε κάποιον άλλο υπολογιστή, υπάρχει πρόβλημα εγκυρότητας; ρωτάω γιατί εγώ το έκανα και όταν μου έβγαλε μήνυμα ότι πρέπει να δηλωθούν τα windows που χρησιμοποιώ και συνδέθηκα για να τα δηλώσω και να τα ενεργοποιήσω, μου βγήκε ότι δεν είναι έγκυρα και ότι πρέπει να εισάγω το σωστό κλειδί (αυτό το γνωστό κατεβατό με τους αριθμούς και τα ψηφία ανά τετράδες). Εννοείται ότι δεν είναι «σπασμένα».

 

Όπως είπε και ο φίλος zaxus, 1 κλειδί αντιστοιχεί σε μια και μόνο εγκατάσταση. Το CD δεν σχετίζεται με το κλειδί και μπορεις να το χρησιμοποιήσεις όσες φορές θέλεις εφόσον έχεις διαφορετικά κλειδιά.

 

Αν το κλειδί που χρησιμοποίησες δεν χρησιμοποιείται και πουθενά αλλού, παίρνεις τηλέφωνο την εξυπηρέτηση της Microsoft και σου λένε έναν κωδικό με τον οποιο ενεργοποιείς κανονικά τα windows.

 

Εγώ είχα αναγκαστεί μια φορά να τους πάρω τηλέφωνο γιατί έκανα 3 φορές εγκατάσταση τα Windows σε 3 μέρες (μου είχαν σπάσει τα νεύρα) και την 3η φορά δεν με άφησε να κάνω activate on-line για λόγους ασφαλείας. Μάλιστα ο υπάλληλος με ρώτησε σε πόσα μηχανήματα έχω βάλει τα windows και αναγκάστηκα να του εξηγήσω ότι και τις 3 φορές ήμουν στο ίδιο μηχάνημα :)

 

Όταν είσαι νόμιμος δεν φοβάσαι τίποτα :D :cool:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αναγκαστεί μια φορά να τους πάρω τηλέφωνο γιατί έκανα 3 φορές εγκατάσταση τα Windows σε 3 μέρες (μου είχαν σπάσει τα νεύρα) και την 3η φορά δεν με άφησε να κάνω activate on-line για λόγους ασφαλείας.

Ευχαριστώ και τους 2. Εμένα να δεις πως μου έχουν σπάσει τα νεύρα... 3 φορές format και εγκατάσταση windows... :wacko: :wacko: :wacko: Τέλος πάντων, χρησιμοποίησα ένα καινούριο cd που είχα με τα αγγλικά και ησύχασα.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Την περασμένη Τρίτη, και στα πλαίσια του μηνιαίου κύκλου αναβαθμίσεων ασφάλειας, η Microsoft επιδιόρθωσε συνολικά 23 κενά ασφάλειας στα λειτουργικά συστήματα που υποστηρίζει, στις εφαρμογές γραφείου που αναπτύσσει καθώς και στον Internet Explorer. Το κενό ασφάλειας που πραγματεύεται το παρόν άρθρο είναι ένα από τα 16 που η εταιρία χαρακτήρισε ως κρίσιμα, μπορεί να εκμεταλλευθεί από κακόβουλους χρήστες χωρίς να απαιτείται οποιαδήποτε κίνηση από τον κάτοχο του ευάλωτου συστήματος ενώ στα μάτια κάποιων ειδικών ανταγωνίζεται το κενό ασφάλειας που οδήγησε στην επίθεση MSBlast το 2003!

 

To κενό ασφάλειας επιδιορθώνεται από το security bulletin με κωδική ονομασία MS06-040 και υφίσταται στην υπηρεσία Server Service, ένα συστατικό των λειτουργικών συστημάτων της εταιρίας υπεύθυνο για την κοινή χρήση τοπικών πόρων όπως π.χ. σκληροί δίσκοι ή εκτυπωτές.

 

Την κρισιμότητά του ανέδειξε πριν μερικές ημέρες το Department of Homeland Defense με μία σπάνια κίνηση-ανακοίνωση με την οποία προέτρεψε τους χρήστες να προβούν άμεσα στην εφαρμογή του patch. Την ίδια στιγμή, σύμφωνα με δηλώσεις του διευθυντή προγράμματος στο Κέντρο Ερευνών Ασφάλειας της Microsoft, η Microsoft αν και συνηθίζει να συνιστά στους πελάτες της την άμεση εφαρμογή κάθε αναβάθμισης που χαρακτηρίζεται ως κρίσιμη, δίνει σαφή προτεραιότητα στην άμεση εγκατάσταση της συγκεκριμένης αναβάθμισης. Ο Adrian Stone τόνισε πως η εταιρία θα κάνει ότι περνά από το χέρι της ώστε οι πελάτες της να λάβουν την συγκεκριμένη αναβάθμιση με την υψηλότερη δυνατή προτεραιότητα.

 

Για να το πετύχει αυτό, η Microsoft έκανε χρήση των δυνατοτήτων που της προσφέρει το σύστημα αναβάθμισης των Windows. Όπως ο κ. Stone δήλωσε, με το σύστημα windows update η εταιρία μπορεί να δώσει άμεση προτεραιότητα σε όποια αναβάθμιση ασφάλειας επιθυμεί ώστε να διασφαλίσει την καλύτερη δυνατή διανομή του διορθωτικού κώδικα. Για το λόγο αυτό, όσοι από εσάς δεν είδατε ακόμη στους υπολογιστές σας τις υπόλοιπες αναβαθμίσεις αυτού του μήνα, μην ανησυχείτε καθώς τα updates «έρχονται» και η μέχρι στιγμής απουσία του είναι άκρως φυσιολογική.

 

Πηγή: :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξερει κανεις που μπορω να κατεβασω τα service pack 2 για xp.Παω στο update και μου λεει οτι εχω την πειρατικη εκδοση.:whistle:
IMPOSSIBLE IS NOTHING....
Link to comment
Share on other sites

εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο; μου έφερε ο ξαδερφός μου μια κεντρική μονάδα η οποία έχει εγκατεστημένα τα windows xp home και τα professional. γίνεται να απεγκαταστήσω το ένα από τα δύο;

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις που μπορω να κατεβασω τα service pack 2 για xp.Παω στο update και μου λεει οτι εχω την πειρατικη εκδοση.:whistle:

mirror 1: http://www.soft32.com/download_992.html

mirror 2: http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/Windows-XP-SP2-RTM.shtml

------------

dimis μπορεις να κάνεις φορματ το particion που είναι τα home ή τα pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

loipon..prospatho na bo stin istoselida tou plaisio kai mou emfanizei anamoni gia plaisio.gr ...dokimasa kaime internet explorer alla to apotelesma itan to idio..perimeno alla tipota..to idio mou kanei kai me kana 2 site akoma...xerei kaneis ti simvainei?:mad:

kai kati akoma...egatestisa ena patch gia ta windows xp to opio sou parexei oles tis anavathmiseis..to vrika sto dvd enos periodikou..an kai eixe proidopoiisi oti se polla sistimata xanete i elliniki glossa ego to egatestisa me apotelesma na mhn mporo na grapso ellinika..kammia idea gia na glitoso to format?:cry:

IMPOSSIBLE IS NOTHING....
Link to comment
Share on other sites

Για updates σε μη original windows υπάρχει το http://www.autopatcher.com ;)
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω το εξής πρόβλημα: έχω γνήσια τα XP αλλά δυστυχώς έχασα το cd. Γίνετε να περάσω τα XP από ένα πειρατικό cd και να βάλω το γνήσιο product key; θα δουλέψει;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εδω και κατι μερες οταν ανοιγω το laptop "κρασαρει" με την μια ανοιγω την διαχειρηση εργασιων και το svchost.exe ειναι στο 100%.παλιοτερα δεν ειχα κανενα προβλημα και ετσι ξαφνικα εμαφανιστηκε.ακομη και στο desctop δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα.

τι μπορει να συμβαινει?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έδω και μερικές μέρες δεν λειτουργεί η αυτόματη εκκίνηση στα windows xp.Ούτε όταν βάζω cd και ούτε όταν ανοίγω τον εξωτερικό σκληρό δίσκο.Δεν εφμανίζεται το παράθυράκι με τις επιλογές για το τι θέλω να κάνω.Μήπωε ξέρει κανένας να μου πει τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...