Jump to content

Θέματα Ασφαλείας Windows - Alerts/Fixes/SPs


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 351
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διαβάζω σε διάφορες σελίδες ότι από 12 Απρίλη η Ms θα υποχρεώνει τους νόμιμους κατόχους XP να κατεβάζουν το SP2, χωρίς να μπορούν να κάνουν κάτι για να εμποδίσουν την αυτόματη εγκατάστασή του.

Και ρωτάω γω τώρα, γιατί με υποχρεώνεις κυρία μου να βάλω κάτι πάνω στο μηχάνημά μου που πιθανόν να δημιουργήσει πρόβλημα ασυμβατότητας με προγράμματα που τώρα τρέχουν κανονικά? Με ποιο δικαίωμα επεμβαίνεις στην παραγωγικότητά μου? Εμένα με ρώτησες αν έχω όρεξη να διαταράξω την ηρεμία μου και μετά να κάθομαι να ασχολούμαι με το γιατί δε δουλεύει το ένα ή το άλλο? Πλήρωσα εγώ για το SP2 και με το έτσι θέλω έρχεσαι και μου το επιβάλλεις? Χούντα έχουμε γμτ το horn μου?

Link to comment
Share on other sites

ΕΦΟΣΟΝ επιλέξεις express install στο windowsupdate ή auto download & install στο client του λειτουργικού. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα σε ρωτάει.

 

Αυτό που είπαν ότι θα κάνουν είναι το ότι θα σταματήσουν να βγάζουν patches για εκδόσεις του λειτουργικού πριν το SP2. Το οποίο έχει και κάποια βάση (για τη MS πάντα) γιατί θα έχει να φτιάχνει patches για μόνο μία συγκεκριμένη έκδοση (SP2).

Important things for a happy relationship:

 

1. It is important to find a woman that cooks and cleans.

2. It is important to find a woman that makes good money.

3. It is important to find a woman that likes to have sex.

4. It is important that these three women never meet.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Με ποιο δικαίωμα επεμβαίνεις στην παραγωγικότητά μου? Εμένα με ρώτησες αν έχω όρεξη να διαταράξω την ηρεμία μου και μετά να κάθομαι να ασχολούμαι με το γιατί δε δουλεύει το ένα ή το άλλο? Πλήρωσα εγώ για το SP2 και με το έτσι θέλω έρχεσαι και μου το επιβάλλεις? Χούντα έχουμε γμτ το horn μου?

 

Έχει κάθε δικαίωμα.. ως ιδιοκτήτρια του λογισμικού που έχεις εγκατεστημένο στο pc σου. Μη ξεχνάς ότι πληρώνεις (αν δεν πληρώνεις μη μιλάς καθόλου) μόνο για άδεια χρήσης του λογισμικού αυτού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα!

Έχω ένα πρόβλημα με το SP2 στα WINXP HOME EDITION GR.

Ενώ έκανα την εγκατάσταση κανονικά χωρείς κανένα πρόβλημα, άρχισαν μερικά προβλήματα και θα ήθελα την βοηθείας σας όποιος μπορεί να με βοηθήσει.

1.Τα προβλήματα είναι ότι ξαφνικά η οθόνη άναβε και έσβηνε από μόνη της.

2.Έκανε Reset τον υπολογιστή χωρείς να δίνω εγώ κάποια εντολή.

3.Μερικές φορές έσβηνε η οθόνη καθώς έκανα κάποια εργασία στον υπολογιστή η όταν ήμουνα στο Internet και ότι και να έκανα δεν άναβε με τίποτα, μόνο από το κουτί μπορούσα να κάνω Reset.

4.Όταν έβγαλα το (SP2) και αφίσα το (SP1) δεν είχα κανένα πρόβλημα σε ότι αφορά τα παραπάνω προβλήματα που μου έκανε στον υπολογιστή.

Τώρα όποιος μπορεί να βοηθήσει παρακαλώ ας μου απαντήσει, γιατί από το λίγο που είχα εγκαταστήσει το (SP2) ήμουνα πολύ ευχαριστημένος γιατί είδα πολλές αλλαγές που θα ήθελα να είχα στον υπολογιστή μου.

Ευχαριστώ.

http://www.danasoft.com/sig-gre.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

13 Απριλιου σημερα και πρωι πρωι η Microsoft εβαλε στο Windows Update εξι νεα Security Updates Για Windows XP Και πλεον δεν μποριτε να αποφυγετε την αυτοματη εγκατασταση του Windows XP Service Pack 2.

 

Συγκεκριμενα τα Security Updates ειναι ως εξης:

 

1.Security Update for Windows XP (KB893086)

2.Security Update for Windows XP (KB893066)

3.Cumulative Security Update for Internet Explorer for Windows XP Service Pack 2 (KB890923)

4.Security Update for Windows XP (KB890859)

5.Microsoft Windows Installer 3.1

6.Windows Malicious Software Removal Tool - April 2005 (KB890830)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

και που το εκανες μπραβο σου, αλλα εαν τα κατεβασες ενα ενα και τα εβαλες τοτε απεφυγες το windows update, εγω μιλησα για το Windows update που πλεον δεν σε αφηνει να μην βαλεις το SP2 - Δοκιμασμενο ;)
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι σύντομα θα γινόταν αυτό... αλλά δε συνέβη σε εμένα. Με ελληνικά windows... έκανα update από το site.

Όταν πήγα να το κάνω δεν με ρώτησε καν (οπως συνήθως) αν θέλω να βάλω το sp2.

Τώρα που τα έβαλα και το ξαναδοκιμάζω με ρωτάει πάλι αν θέλω να το βάλω ή να συνεχίσω χωρίς να το έχω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

απο χτες εχω ένα πρόβλημα με τα win xp home 2600 built ελληνικά sp1

οταν ανοιγω το pc και φτάνει στην οθονη που επιλεγεις τους χρήστες όταν επιλεγω

καποιον να κάνω log in μου βγαίνει ένα μικρό blank μήνυμα σε pop up window

με 2 επιλογές yes η no χωρις να γράφει καμία ερωτηση και με το πάνω δεξί κουτάκι του X απενεργοποιημένο

οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να το κλείσω και όποια

επιλογή πατησω ητε yes ητε no δεν μπαίνει στο λειτουργικό μου κάνει συνέχεια αποσύνδεση!! και επιστρέφει στην οθονη log on

αυτό το pop up μου εμφανίζετε σε όποια επιλογή start up και αν κάνω εκτος αν κάνω

start up σε safe mode και σε safe mode με γραμμή εντολών μονο τοτε μπορω να μπω στο λειτουργικό

σε safe mode με δίκτυο δεν μπαίνει

 

να αναφέρω επίσης ότι τα windows είναι *****arismena με ένα κρακ που λέγεται

WINDOWS XP 2600 Activation Hack και τα οποια τα χρησιμοποιω πάνω από ένα 7μηνο με τα auto updates off γνωρίζει κανεις τιποτα? ειναι χερι της Microsoft η κανενα νέο worm?

γιατι το μονο που είχε πρόσβαση απο το firewall που ειχα ηταν το generic host services

http://briefcase.pathfinder.gr/download/kasei/30397/427144/0/kasei01.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα

απο χτες εχω ένα πρόβλημα με τα win xp home 2600 built ελληνικά sp1

οταν ανοιγω το pc και φτάνει στην οθονη που επιλεγεις τους χρήστες όταν επιλεγω

καποιον να κάνω log in μου βγαίνει ένα μικρό blank μήνυμα σε pop up window

με 2 επιλογές yes η no χωρις να γράφει καμία ερωτηση και με το πάνω δεξί κουτάκι του X απενεργοποιημένο

οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να το κλείσω και όποια

επιλογή πατησω ητε yes ητε no δεν μπαίνει στο λειτουργικό μου κάνει συνέχεια αποσύνδεση!! και επιστρέφει στην οθονη log on

αυτό το pop up μου εμφανίζετε σε όποια επιλογή start up και αν κάνω εκτος αν κάνω

start up σε safe mode και σε safe mode με γραμμή εντολών μονο τοτε μπορω να μπω στο λειτουργικό

σε safe mode με δίκτυο δεν μπαίνει

 

να αναφέρω επίσης ότι τα windows είναι *****arismena με ένα κρακ που λέγεται

WINDOWS XP 2600 Activation Hack και τα οποια τα χρησιμοποιω πάνω από ένα 7μηνο με τα auto updates off γνωρίζει κανεις τιποτα? ειναι χερι της Microsoft η κανενα νέο worm?

γιατι το μονο που είχε πρόσβαση απο το firewall που ειχα ηταν το generic host services

Νάτα μας again.

Φίλε μου ψάξε για άλλο κρ@κ αυτό είναι που σου κάνει την ζημιά.

Εϊχα πάθει το ίδιο και εγώ δούλευε μια χαρά χωρίς updates για 3-4 μήνες και μία των ημερών..έπαθα τα ίδια.

Δεν ξέρω αν και δεν νομίζω να γλυτώσεις το format, αλλά ψάξε για άλλο "προγραμματάκι".

Τουλάχιστον στο δικό μου κάνω και updates κανονικά.

Για παραπάνω στείλε ΡΜ μην πέσει κλείδωμα γιατί το παρατραβήξαμε :O .

Link to comment
Share on other sites

A lot of news sites are reporting a story that IE7 won't be available for Windows 2000.

 

Duh! This is a known fact for months and logical, think about it: IE 6 sp2 hasn't been made available for Win2k, so why wil the soon in extended support OS get IE7?

 

It doesnt get it for the same reason Win2k didnt get IE6 sp2. Read about that at source.

 

Source:

http://blogs.msdn.com/ie/archive/2005/05/27/422721.aspx

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο/σχετικό - έχει πολύ γέλιο όμως:

 

http://www.novell.com/linux/windowstolinux/publicservice/

 

θα το κάνω post και στο Linux θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος ας δώσει το λινκ για το servise pack 2 ευχαριστώ :)

 

Service Pack 2 για Αγγλικά Windows XP

 

Service Pack 2 για Ελληνικά Windows XP

 

κάνει και για τα home και για τα professional...

 

~270mb

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Gia ta windows media center sp2 kanena link paidia????? :O

 

Βάζεις το Service Pack 2 για τα Windows XP κανονικά (link 2 posts πιο πάνω) :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν παω να φορτωσω τον Media player 10 μου βγαζει μηνυμα "Εσωτερικο σφαλμα"

Γιατι αυτο;

Τον εκανα uninstall, τον ξανακατεβασα και τον επανεγατεστησα και παλι τα ιδια βγαζει...

Τι μπορει να φταιει;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξέρει!

Και εμένα μου έκανε τα ίδια προβλήματα την πρώτη φορά που τον έβαλα σε win98se αλλά μετά καθάρισα reg και εκανα reinstall και έγινε καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το pc ενός φίλου κάτι έχει πάθει και δεν ξεκινάνε τα windows (αφού βγήκε ξαφνικά από τη μπρίζα) δοκίμασα με κάποιο τρόπο και είδα ότι ακόμα υπάρχουν (μάλλον όλα τα) αρχεία μέσα.

Σκέφτομαι να δοκιμάσω να κάνω windows repair με το CD των windows... μπορεί να κινδυνέψουν με αυτό τα αρχεία που υπάρχουν μέσα;

Link to comment
Share on other sites

λοιπών μόλις έβαλα το sp2 για να δω αν δουλεύει σωστά σε εμενα..Όμως από 1.8GB ελευθερα που είχα στο σκληρό έμειναν μονο 400MB πως θα σβήσω όλα τα backups που έχει κάνει? Με 400mb μου είναι δυνατό να δουλέψω το pc.Οποιος γνωρίζει κάτι ας απάντηση όσο πιο σύντομα γίνετε παρακαλώ :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...