Jump to content

Θέματα Ασφαλείας Windows - Alerts/Fixes/SPs


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά εγώ έχω παρατηρήσει οτι κάποιες φορές όταν του κάνω stand by, μόλις τον ανοίγω ξανά μου βγάζει κάποια μηνύματα σφάλματος. Ένα από αυτά είναι και το:

Windows was unable to save all the data for the file E:\RECYCLER\S-1-5...............και συνεχίζει γράφοντας : The data has been lost.This error may caused by a failure of your computer hardware or network connection. Please try to save the file elsewhere.

Μπορεί να μου πει κάποιος τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 351
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε 2 τερματικά στη δουλειά τα οποιία έχουν απλές εφαρμογές, Office & το ERP μας παρατήρησα ότι μετά την εγκατάσταση του SP3 είναι αισθητά πιο αργά κ ακούω τους δίσκους και ζορίζονται.. Λέτε να έχει σχέση? Τα μηχανάκα είναι σχετικά καινούργια (3ετίας) και χωρίς πολλά πολλά πάνω...
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 τερματικά στη δουλειά τα οποιία έχουν απλές εφαρμογές, Office & το ERP μας παρατήρησα ότι μετά την εγκατάσταση του SP3 είναι αισθητά πιο αργά κ ακούω τους δίσκους και ζορίζονται.. Λέτε να έχει σχέση? Τα μηχανάκα είναι σχετικά καινούργια (3ετίας) και χωρίς πολλά πολλά πάνω...

 

Σε περίπου 20 Η/Υ που το εγκατέστησα στη δική μου δουλειά, τα μηχανήματα πηγαίνουν σφαίρα σε σχέση με SP1 και SP2 παρ' όλο που τα περισσότερα είναι P3 και μερικά πρώτες γενιές P4. Το πρόβλημα που αναφέρεις, από τη μικρή προς το παρόν εμπειρία μου, σχετίζεται περισσότερο με "βαριά" antivirus. Δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τα antivirus (ή αν δε θέλεις, έστω να τα κλείσεις προσωρινά από το task manager) και αν το πρόβλημα διορθωθεί τότε... αλλάξτε antivirus. Αλλιώς, πάλι εδώ είμαστε. ;)

Link to comment
Share on other sites

NOD32 έχω Server Edition και απότι ξέρω είναι το πλέον ελαφρύ..

 

Καλά ξέρεις ότι είναι από τα πιο ελαφριά αλλά δεν τίθεται πάντα θέμα ελαφρύ/βαρύ antivirus. Κάνε αύριο ένα κόπο να δοκιμάσεις αυτά που σου πρότεινα αν θέλεις. Αν αποκλείουμε μια μια προφορικά τις αιτίες, είναι πολύ πιθανό κάποια από αυτές να φέρει τη λύση στο πρόβλημα κι έτσι το πρόβλημα να μη λυθεί ποτέ. Σου είπα πως κάθε μέρα έχω να φροντίσω για την ομαλή λειτουργία 20 Η/Υ και στην υπηρεσία που δουλεύω, είμαι μόνος μου στον τομέα την μηχανοργάνωσης χωρίς βοήθεια εδώ κι ενάμιση χρόνο. Αυτά που σου λέω δεν είναι τυχαία. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα.

προσπαθω να κανω επανεγκατασταση των windows xp home sp3 και μου βγαζει οτι λειπει το αρχειο agdmdx7g.sys

 

τι ειναι αυτο?

δεν μπορεσα να βρω κατι σχετικο!

 

να πατησω παραλειψει αρχειου , η, θα μαμηθει η υποθεση?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το εικονίδιο αλλαγής γλώσσας που εμφανίζεται στην γραμμή εργασιών, πώς μπορώ να το μετακινήσω τέρμα δεξιά? Για κάποιο περίεργο λόγο το δείχνει ακριβώς στην μέση!
Link to comment
Share on other sites

Το εικονίδιο αλλαγής γλώσσας που εμφανίζεται στην γραμμή εργασιών, πώς μπορώ να το μετακινήσω τέρμα δεξιά? Για κάποιο περίεργο λόγο το δείχνει ακριβώς στην μέση!

πατας ξεκλειδωμα της γραμμης εργασιων..και μετα το τραβας προς την αρχικη του θεση.

δεν μπορω να φανταστω αλλον τροπο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το εικονίδιο αλλαγής γλώσσας που εμφανίζεται στην γραμμή εργασιών, πώς μπορώ να το μετακινήσω τέρμα δεξιά? Για κάποιο περίεργο λόγο το δείχνει ακριβώς στην μέση!

 

πατας ξεκλειδωμα της γραμμης εργασιων..και μετα το τραβας προς την αρχικη του θεση.

δεν μπορω να φανταστω αλλον τροπο.

 

Αν δε λειτουργήσει αυτό που λέει ο φίλος, δοκίμασε δεξί κλικ στη γραμμή εργασιών, γραμμές εργαλείων, γραμμή γλώσσας και όλα αυτά x2. Δηλαδή να την εξαφανίσεις και να την επανεμφανίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έκανα με τον τρόπο που έγραψε ο raver και είναι οκ. Είχα δοκιμάσει σχεδόν όλα τα υπόλοιπα εκτός από αυτό!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ " CONTROL CENTER" ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΕ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΕΛΕΓΧΟΥ . ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!!!! ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
Link to comment
Share on other sites

κλείσε τα παντα. βγαλε πριζες και μηχανηματα. τωρα!!!
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ρε παιδιά συγγνώμη αλλά... πώς καταφέρνετε να "κολλάτε" ιούς στα PC σας; Έχω να κολλήσω ιό από το 2007 με Windows XP SP2 (κατέβασα το Vista Inspirat - σαν Vista Transformation Pack είναι - μέσα στους ιούς ήταν! Τους καθάρισα με το... γνωστό ComboFix). Τώρα έχω Windows 7 64-bit.

 

Ελέγξτε τι κατεβάζετε! Και το UAC βοηθά! :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη αλλά... πώς καταφέρνετε να "κολλάτε" ιούς στα PC σας; Έχω να κολλήσω ιό από το 2007 με Windows XP SP2 (κατέβασα το Vista Inspirat - σαν Vista Transformation Pack είναι - μέσα στους ιούς ήταν! Τους καθάρισα με το... γνωστό ComboFix). Τώρα έχω Windows 7 64-bit.

 

Ελέγξτε τι κατεβάζετε! Και το UAC βοηθά! :p

 

κολαμε οπως κολαει ολος ο κοσμος!

απο καποιον αλλον!:lol:

usb stick,memory cards,cd,dvd,email,....bla bla bla bla!

εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις ιους?κορες?:p

εαν εχεις το eset nod32 ( μηπως σε εβαλα σε σκεψεις ?)τοτε σιγουρα εχεις γινει φωλια!

μεχρι και ενα απλο antivirus να δοκιμασεις ( Avira Antivir-κορυφη )θα σου βρει κατι τις...:rolleyes:

no offense!:!:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

κολαμε οπως κολαει ολος ο κοσμος!

απο καποιον αλλον!:lol:

usb stick,memory cards,cd,dvd,email,....bla bla bla bla!

εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις ιους?κορες?:p

εαν εχεις το eset nod32 ( μηπως σε εβαλα σε σκεψεις ?)τοτε σιγουρα εχεις γινει φωλια!

μεχρι και ενα απλο antivirus να δοκιμασεις ( Avira Antivir-κορυφη )θα σου βρει κατι τις...:rolleyes:

no offense!:!:

 

Δέχομαι αυτά που λες... μπορεί να έχεις δίκιο. Χρησιμοποιώ Microsoft Security Essentials αλλά δεν έχω εντοπίσει κάτι παράξενο στη συμπεριφορά του υπολογιστή (εκτελούμενες υπηρεσίες, προγράμματα, μητρώο κλπ.).

 

Τι εννοείς με το NOD32? Ο πατέρας μου είχε αγοράσει μια άδεια 1 χρόνου και δεν αντιμετώπισε προβλήματα με ιούς. (Χαζή ερώτηση->) Εννοείς ότι στέλνουν αυτοί τους ιούς? :p Δεν θέλω να κάνω επίθεση στους χρήστες NOD32.

 

Σημειωτέον ότι όταν κόλλησα ιό σε Windows XP είχα "σπασμένο" NOD32 με εγκατεστημένο κρακ να δουλεύει ως Background υπηρεσία στο λειτουργικό. Μπορεί κι αυτό κάτι να συμπληρώνει στην απάντηση της παραπάνω ερώτησης μου. :confused:

 

Συγγνώμη αν ήμουν επιθετικός στο προηγούμενο post μου. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δέχομαι αυτά που λες... μπορεί να έχεις δίκιο. Χρησιμοποιώ Microsoft Security Essentials αλλά δεν έχω εντοπίσει κάτι παράξενο στη συμπεριφορά του υπολογιστή (εκτελούμενες υπηρεσίες, προγράμματα, μητρώο κλπ.).

 

Τι εννοείς με το NOD32? Ο πατέρας μου είχε αγοράσει μια άδεια 1 χρόνου και δεν αντιμετώπισε προβλήματα με ιούς. (Χαζή ερώτηση->) Εννοείς ότι στέλνουν αυτοί τους ιούς? :p Δεν θέλω να κάνω επίθεση στους χρήστες NOD32.

 

Σημειωτέον ότι όταν κόλλησα ιό σε Windows XP είχα "σπασμένο" NOD32 με εγκατεστημένο κρακ να δουλεύει ως Background υπηρεσία στο λειτουργικό. Μπορεί κι αυτό κάτι να συμπληρώνει στην απάντηση της παραπάνω ερώτησης μου. :confused:

 

Συγγνώμη αν ήμουν επιθετικός στο προηγούμενο post μου. :rolleyes:

 

οχι φιλε,προς θεου!δεν ησουν επιθετικος καθολου!

οταν καποιος γραφει επιθετικά φαινεται!

πραγματικα οσοι ειχαν nod32 νομιζαν οτι ηταν μια χαρα!

αλλα αμ δε!

ειχαν γινει φωλια και δεν το ηξεραν!και δεν παιζει ρολο αν ειναι κρακαρισμενο η οχι ενα προγραμμα!

ειτε original ειτε κρακαρισμενο ( που σημαινει εχει γινει σωστα το κρακαρισμα)η δουλεια του ειναι παλι ιδια!

 

για χρονια χρησιμοποιουσα Avira Antivir χωρις κανενα απολυτως προβλημα!

μιας και περασαν τα χρονια ομως...και οι υπολογιστες εγινα δυνατοτεροι,εχω εδω και 8 μηνες το Avast home edition και ειναι υπερπροστατευτικο!

δεν μου λαγκαρει το on line game,δεν μου τρωει πορους συστηματος,γενικα ολα καλα!

 

οσο για το εαν οι εταιρειες που πουλανε Antivirus ειναι αυτες που δημιουργουν και τους ιους....με λιγο google search θα παρεις πληρως την απαντηση σου!

πιστεψε με!

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε,προς θεου!δεν ησουν επιθετικος καθολου!

οταν καποιος γραφει επιθετικά φαινεται!

πραγματικα οσοι ειχαν nod32 νομιζαν οτι ηταν μια χαρα!

αλλα αμ δε!

ειχαν γινει φωλια και δεν το ηξεραν!και δεν παιζει ρολο αν ειναι κρακαρισμενο η οχι ενα προγραμμα!

ειτε original ειτε κρακαρισμενο ( που σημαινει εχει γινει σωστα το κρακαρισμα)η δουλεια του ειναι παλι ιδια!

 

για χρονια χρησιμοποιουσα Avira Antivir χωρις κανενα απολυτως προβλημα!

μιας και περασαν τα χρονια ομως...και οι υπολογιστες εγινα δυνατοτεροι,εχω εδω και 8 μηνες το Avast home edition και ειναι υπερπροστατευτικο!

δεν μου λαγκαρει το on line game,δεν μου τρωει πορους συστηματος,γενικα ολα καλα!

 

οσο για το εαν οι εταιρειες που πουλανε Antivirus ειναι αυτες που δημιουργουν και τους ιους....με λιγο google search θα παρεις πληρως την απαντηση σου!

πιστεψε με!

 

Παρόμοια πράγματα είχα ακούσει για την Symantec, ότι ψάχουν συνεχώς για "τρύπες" ασφαλείας στα Windows και δημιουργούν τους ιούς. Έπειτα, "ανεβάζουν" τα definition updates... :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Η Microsoft προειδοποιεί τους Windows Vista Και 7 χρήστες να προχωρήσουν στην απενεργοποίηση των εργαλείων στην επιφάνεια εργασίας.

http://www.techspot.com/news/49351-microsoft-urges-windows-vista-7-users-to-disable-desktop-gadgets.html

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Professional Defence Community

http://www.prodefence.org/public/style_images/35_logo.png

 

Αγαπητά μέλη επειδή το internet έγινε κομμάτι από την καθημερινότητα μας καλο είναι να ξέρουμε περισσότερα για την ασφάλεια ώστε να προστατέψουμε εμάς και τους γύρο μας.

 

Από αυτή την ιδέα ξεκίνησε η δημιουργία μιας κοινότητας όπου μπρούμε να μάθουμε ο ένας από τον άλλον τόσο τα βασικά όσο και τα υψηλότερα επίπεδα για την ασφάλεια μέσα στο διαδίκτυο.

 

Το Professional Defence Forum είναι μια online κοινότητα, η οποία πληροφορεί τους ανθρώπους σχετικά με τους κινδύνους καθώς σερφάρουν στο ιντερνέτ.

 

Μέσα απο αυτήν την κοινότητα μπορούμε να μοιραστούμε την εμπειρία μας μαζί σας και αναμένουμε και απο την πλευράς σας να κάνετε το ίδιο, επειδή μαζί μπορούμε όχι μόνο να βοηθήσουμε και τους εαυτούς μας αλλά και τους υπόλοιπους χρήστες να σερφάρουν στο ιντερνέτ με ασφάλεια.

Αυτή η κοινότητα περιλαμβάνει πολύ υλικό σχετικά με:

  • Την Προστασία των Παιδιών
  • Καταπολέμηση της Παιδικής Πορνογραφίας
  • Την Προστασία του Υπολογιστή σας
  • Την Προστασία της Ιστοσελίδας σας και του Σέρβερ σας.
  • Την Προστασία του Κινητού σας
  • Την Προστασία απο Απάτες
  • Την Ανάκτηση των Κωδικών σας
  • Security Training | CEH-Ethical Hacking | Penetration Testing Training
  • Εγκυκλοπαιδεια και άλλες πολλές ενότητες...

Μπορείτε πάντα να προσκαλέσετε ελεύθερα τους φίλους ή ακόμα και την οικογένειά σας ώστε να ενταχθούν και αυτοί στην κοινότητά μας.

 

Στο τέλος, θα σας ευχαριστούν επειδή έμαθαν χάρη σε εσάς πως να παραμένουν προστατευμένοι απο τους κινδύνους του ιντερνέτ.

http://www.prodefence.org/images/adv/adv.gif

http://www.prodefence.org

 

Με εκτίμηση,

η Διαχείριση του ProDefence

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

http://www.kaspersky.com/images/KIS_2012_200_31010-98345.png

 

Σήμερα [03/08/2012] το ProDefence η πολύ αγαπημένη μας κοινότητα κλείνει ένα χρόνο λειτουργίας...

 

Γι αυτό και αποφασίσαμε να δώσουμε ένα δωράκι για τον τυχερό μας νικητή...

 

Το δώρο όπως αναφέρει και ο τίτλος είναι μια άδεια χρήσης του Kaspersky Internet Security 2012, για έναν χρόνο, για έναν υπολογιστή!

 

Μπορείτε όλοι να συμμετέχετε, όλα τα μέλη ΕΚΤΟΣ απο την ομάδα του ProDefence: Moderators, Reporters, Promoters κτλ!! Για να πάρετε μέρος, απλά γράψτε το δικό σας σχόλιο σε αυτό το θέμα, για την κοινότητα του ProDefence και σήμερα το βράδυ στις 23.00 θα ανακοινώσουμε τον τυχερό νικητή!

 

Ευχαριστούμε θερμά,

ProDefence

 

 

http://www.prodefence.org/index.php/topic/7168-kaspersky-internet-security-2012-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B5%CF%81%CF%8C%CF%82/

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

εχω -και ανανεωνω- καθε χρονο το kaspersky antivirus και ειμαι ευχαριστημενος.ομως θα ηθελα να παω σε ενα ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ δωρεαν antivirus.διαβαζω για avira,avg,nod κλπ

φανταζομαι οτι θα ειναι και πιο ελαφρια απο το kaspersky η οχι?για βοηθειστε λιγο να παρω μια αποφαση πλιζ

βλεπω επισης πχ το avira εχει και pro εκδοση.αξιζει η η free με καλυπτει για οικιακο κομπιουτερ?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ισχύει ότι σαν το επι πληρωμή κανένα...

αλλά έχει αρκετά δωρεάν με την προϋπόθεση ότι προσέχεις που πηγαίνεις και τι κατεβάζεις/βλέπεις στο ίντερνετ.

 

Δοκίμασε Avast Free, Avira ή AVG.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ισχύει ότι σαν το επι πληρωμή κανένα...

αλλά έχει αρκετά δωρεάν με την προϋπόθεση ότι προσέχεις που πηγαίνεις και τι κατεβάζεις/βλέπεις στο ίντερνετ.

 

Δοκίμασε Avast Free, Avira ή AVG.

οποτε μενω για 24 ευρω/ετος με kaspersky να ειμαι -οσο γινεται- ησυχος ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό κατ'εμέ...αφού τα δίνεις που τα δίνεις...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εχω win_xp και μου βγαζει το παρακατω:

τι μπορω να κανω;

Μου το ειχε βγαλει και παλιοτερα αλλα δεν θυμαμαι αν το ειχα σβησει ή διορθωσει.

"Η οδηγια στο "....." έκανε αναφορα στη μνημη στο "...". Η μνημη δεν ειναι δυνατο να ειναι read. "

To αρχειο ειναι το : msfeedssync.exe

(δεν μπορεσα να ανεβασω φωτογραφια)

Edited by sakaflias
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...