Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατέβασε ή μετέφερε από τον υπολογιστή σου σε οποιοδήποτε φάκελο μέσα στο κινητό την πρώτη Android Μ ενημέρωση --->Version WW-4.21.40.134 2016/08/31.

Ομως πριν κατεβάσεις την παραπάνω όπως το γράφει άλλωστε, βεβαιώσου ότι έχεις περασμένη την --->Version WW-2.20.40.198(Android L) 2016/10/14 .

 

Μετά κάνε μια επανεκκίνηση του κινητού, περιμένεις λίγο και αυτό θα την πάρει αυτόματα.

 

Αν μετά δεν πάρει αυτόματα τις υπόλοιπες παρακάτω (νομίζω πως όχι, εγώ αν θυμάμαι καλά τις δύο πρώτες τις είχα περάσει manual αλλά επειδή είχα προβλήματα με τα bluetooth ακουστικά μου, είχα παράσιτα, επανήλθα σε Android L).

Version WW-4.21.40.144 2016/10/12 (for Brasil area users only) (Δεν πειράζει αν την κατεβάσεις)

Version WW-4.21.40.184(Android M) 2016/11/09

Version WW-4.21.40.223(Android M) 2017/01/10

Version WW-4.21.40.327 2017/06/16

Version WW-4.21.40.352 2017/07/17

δοκίμασε από την τελευταία πρώτα (WW-4.21.40.352 2017/07/17) με τον παραπάνω manual τρόπο (κατέβασμα-επανεκκίνηση) αφού πρώτα διαβάσεις τις οδηγίες τους (δεν τις έχω κατεβάσει οπότε δεν ξέρω τι λένε).

 

Σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά και έχεις προβλήματα με την Android Μ, κατεβάζεις την Version WW-52.20.40.196 2016/09/20 πάντα με τον manual τρόπο, επανεκκινείς και επανέρχεσαι σε Android L στην Version WW-2.20.40.194 2016/08/01 ή στην Version WW-2.20.40.196 2016/09/02 αν θυμάμαι καλά.

 

Για παν ενδεχόμενο σε όλες τις περιπτώσεις φρόντισε να κάνεις back up τα αρχεία και τις επαφές σου. Στην επαναφορά σε Android L σίγουρα διαγράφονται τα πάντα, είναι σαν να κάνεις επαναφορά αλλά στις μιά ή δυό προτελευταίες Version Android L όπως αναφέρω ακριβώς παραπάνω.

Αυτή τη στιγμή το κινητό φοράει την WW_2.20.40.196_20160815. Πρέπει να βάλω την WW_2.20.40.198.? Και αν ναι, από που την κατεβαζω και με ποιο τρόπο θα την περάσω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τις ενημερώσεις τις κατεβάζεις ή στο κινητό απευθείας με ασύρματη σύνδεση στο internet ή πρώτα στον υπολογιστή και μετά τις μεταφέρεις με ένα καλώδιο στο κινητό σε οποιοδήποτε φάκελο.

Αυτή τη στιγμή το κινητό φοράει την WW_2.20.40.196_20160815. Πρέπει να βάλω την WW_2.20.40.198.? Και αν ναι, από που την κατεβαζω και με ποιο τρόπο θα την περάσω?

 

Ετσι τουλάχιστον λέει η πρώτη Android Μ έκδοση (WW-4.21.40.134), και σε εμένα πριν περάσω την Μ, την ίδια με του φίλου σου είχε αλλά την πέρασε κανονικά, τότε μάλιστα δεν είχε εκδοθεί η 2.20.40.198.

 

Θα την βρεις όπως όλες τις ενημερώσεις WW ή μη εδώ: https://www.asus.com/Phone/ZenFone_2_ZE551ML/HelpDesk_BIOS/ πατώντας πάνω στο "Show all".

 

Το πέρασμα της πρέπει να γίνεται αυτόματα, συνδέσου ασύρματα και πάτα να κάνει ενημέρωση συστήματος, αν δεν την περάσει αυτόματα εφάρμοσε και εδώ τον manual τρόπο που προανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, σας έχει τύχει ποτέ να παίρνει το κινητό να τηλεφωνεί μόνο του; έχει αρχίσει και το κάνει τον τελευταίο καιρό. Είμαι ακόμα σε στοκ ρομ 6.0.1 (..._20170623).

Υπάρχει κάποια λύση; εκτός από το να αλλάξω ρομ και να κάνω hard reset.

Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάξεις μήπως έχει ghost touch.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάξεις μήπως έχει ghost touch.

 

είχα παλιότερα θέμα αλλά τώρα όχι. Σε κάθε περίπτωση πήρε τηλέφωνο μόνο του ενώ ήταν κλειδωμένη με μοτίβο η αρχική οθόνη.

Στην προσπάθεια μου πάντως ξεκλειδώσω bootloader μπρίκαρα το κινητό ...δηλαδή μαύρη οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

 

Έχω δύο ASUS κινητά το ΖΕ500kl & ZE551ML

 

Το ZE500kl έχει πάθει το εξής πρόβλημα. Έπεσε από το ύψος της καρέκλας ενώ το χρησιμοποιούσε η κόρη μου καθιστή και σταμάτησε να ανταποκρίνεται στην αφή λίγο κάτω από την μέση και όλο το κάτω μέρος της οθόνης μετά. Το πήγα σε κάποιον τεχνικό που πέρσι μου είχε αλλάξει την οθόνη που έσπασε και δεν φάνηκε κάτι στο digitizer. Με το one hand mode κάτι κάνει και βολεύεται αλλά δεν μπορεί να συνεχίσει έτσι. Τι να φταίει; Θέλει καινούργιο digitizer? Μήπως να του κάνω κανένα reset μήπως συνέλθει? Δεν θέλω να πάρω καινούργιο τηλέφωνο τώρα. Ήταν πολύ ευχαριστημένη κατά τ' άλλα με την συσκευή.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδες σκεφτομαι να παω σε custom rom stock android. ποια ρομ προτεινετε για gaming performance; θελω να τρεχουν οσο το δυνατον λιγοτερα στο background.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα. Χρησιμοποιεί κανένας το my wallet της alpha bank; Αν ναι πως; Σε εμένα κρασάρει και δεν ανοίγει και η συσκευή δεν είναι ρουτ ούτε έχει custom rom, είμαι με τη μανισια marshmallows 6.0.1.
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δουλεύει σε Samsung J7 Prime, κανένα πρόβλημα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το παρεδωσα στο ESHOP με το γνωστο προβλημα του ghost touch

 

Θα ενημερωνω για εξελιξεις

 

Το τηλεφωνο στη κυριολεξια τρελενοταν - εκανε οτι να ναι λες και καποιος ειχε τα χερια του στην οθονη και εκανε κινησεις και επισης μια μικρη σε παχος λωριδα στο αριστερο μερος της οθονης (τερμα αριστερα παρα ενα χιλιοστο) εμφανιζε ασυνεχεια στην λειτουργια του touch ... σαν νεκρο ενα πραγμα

 

Αντε να δουμε

Edited by chrisly

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , θα ηθελα οποιος εχει εμπειρια , με το φαινομενο ghost touch και μετα απο αποστολη στο service ποιο ηταν το αποτελεσμα

 

Ετσι για να τα εχουμε μαζεμενα σε ενα σημειο και να βοηθησουμε και οποιονδηποτε αλλο βρεθει σε αυτη τη θεση

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σε ολους

 

Σημερα παρελαβα το κινητο

 

Αλλαχτηκε η οθονη και το frame

 

Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ απο μενα και στο e-shop.gr αλλα και στην αντιπροσωπια της ASUS που μου αποκατεστησαν την συγκεκριμενη βλαβη

 

Ελπιζω να μην ξαναπαρουσιαστει το προβλημα

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα πρόσφατα ζητήσει service με διαφορετικά θέματα στη συσκευή, αποκαταστάθηκαν όλα από την αντιπροσωπεία, αλλά πήρε 3 βδομάδες μέσω e-shop.gr.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα πρόσφατα ζητήσει service με διαφορετικά θέματα στη συσκευή, αποκαταστάθηκαν όλα από την αντιπροσωπεία, αλλά πήρε 3 βδομάδες μέσω e-shop.gr.

 

στο τελος της 2ης εβδομαδας ουσιαστικα μου επιστραφηκε το τηλ

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εγώ είχα πρόσφατα ζητήσει service με διαφορετικά θέματα στη συσκευή, αποκαταστάθηκαν όλα από την αντιπροσωπεία, αλλά πήρε 3 βδομάδες μέσω e-shop.gr.

 

 

τι θεματα ειχε ?

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

στο τελος της 2ης εβδομαδας ουσιαστικα μου επιστραφηκε το τηλ

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

τι θεματα ειχε ?

 

Δεν ξέρω αν έφταιγαν τα θέματά του ή ότι ήταν από Βόρεια Ελλάδα, αλλά όταν το παρέδωσα μου μίλησαν για 4 έως 7 εργάσιμες μέρες και το πήρα στις διπλάσιες. Είχα ρεζέρβα και δεν με πείραξε τόσο ο χρόνος, όσο το ότι δεν είχα καμία επικοινωνία από την πλευρά τους για την εξέλιξη του service. Έχω κάνει πολλές αγορές από την εταιρεία, δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αυτό όμως μου φάνηκε κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.

 

Πριν 2 μέρες έλαβα το ASUS ZenFone 2 ( ZE551ML ) 4G Phablet Intel Z3560 από Gearbest.

Αφού το χρησιμοποίησα και τελείωσα με αυτό πού έκανα, το άφησα το τηλέφωνο. Όταν αργότερα το ξαναέπιασα στα χέρια μου δεν άναβε. Είχε περίπου 30-40% φόρτιση όταν το χρησιμοποίησα τελευταία. Του βάζω τον φορτιστή και δεν ανταποκρίνεται. Ούτε λαμπάκι οτι φορτίζει ανάβει ούτε τίποτα. Έχω σκάσει. Όταν το συνδέω με τον υπολογιστή και πατάω το κάτω κουμπί του volume ακούγεται ένας ήχος από τον υπολογιστή. Επίσης προσπάθησα να το ανάψω πατώντας το volume ενώ πατάω το "ON" μήπως κάνει κανένα reboot αλλά και πάλι τίποτα. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ή να μου δώσει κάποια συμβουλή;

Αν δεν πετύχει τίποτα, έχει κανείς εμπειρία από Gearbest; Μπορώ να βρω άκρη, να μου επιστρέψουν τα λεφτά ή να στείλουν άλλο κινητό;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Δοκίμασα και άλλον φορτιστή. Και τον υπολογιστή. Αν και είχε αρκετή φόρτιση όταν το χρησιμοποίησα τελευταία.

Μίας μέρας χρήσης μόνο!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , αστο στη φορτιση καμια ωρα τουλαχιστον πριν προσπαθησεις να το ανοιξεις

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα. Μάλιστα για πολλές ώρες και με διάφορους φορτιστές.

Επίσης δοκίμασα να μπω και με boot mode αλλά και πάλι καμία ανταπόκριση...

Link to comment
Share on other sites

Όταν το αγόρασα ήταν εντελώς άδειο και μάλιστα χρειάστηκαν 2 ώρες περίπου συνδεδεμένο στο φορτιστή για να δείξει σημεία ζωής και με το φορτιστή εντελώς κρύο μέχρι να πάρει μπροστά. Θεώρησα ότι ήταν χαλασμένο αλλά ως δια μαγείας ξύπνησε... Ελπίζω και το δικό σου
Link to comment
Share on other sites

Μπα... Εμένα δούλεψε για 1,5 μέρα. Όταν το άφησα δούλευε. Όταν πήγα να το ξαναπιάσω δεν ξανα άναψε. Είχε και 30-40% φόρτιση.

 

Έστειλα μήνυμα στο Gearbest απ΄όπου και το πήρα και μου είπαν οτι μπορώ να το στείλω πίσω.

Έχει κανείς εμπειρία μ'' αυτούς σε τέτοια θέματα; Είναι εντάξει;

Το άλλο μου κινητό ASUS που έχω πάρει από κει είναι μέχρι στιγμής πάρα πολύ καλό. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αλλά δυστυχώς με αυτό έπεσα στην περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπα... Εμένα δούλεψε για 1,5 μέρα. Όταν το άφησα δούλευε. Όταν πήγα να το ξαναπιάσω δεν ξανα άναψε. Είχε και 30-40% φόρτιση.

 

Έστειλα μήνυμα στο Gearbest απ΄όπου και το πήρα και μου είπαν οτι μπορώ να το στείλω πίσω.

Έχει κανείς εμπειρία μ'' αυτούς σε τέτοια θέματα; Είναι εντάξει;

Το άλλο μου κινητό ASUS που έχω πάρει από κει είναι μέχρι στιγμής πάρα πολύ καλό. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αλλά δυστυχώς με αυτό έπεσα στην περίπτωση.

 

μπορει να εχει θεμα η υποδοχη της φορτισης ... θα σου ελεγα να πας σε κανενα μαγαζακι της ομονοιας να στο φτιαξουν αλλα μετα χανεις σε εγγυηση...

 

στειλτο πισω . απλα θα παρει χρονο η αντικατασταση

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πουλιέται ακομα αυτό το κινητό; Σε τι τιμή το πηρατε αν επιτρέπεται; Το είχα πάρει πριν 2 χρόνια και τώρα το εχω δωσει στην μανα μου.. Ήμουν πολυ ευχαριστημένος σε ολα ( εκτός απο την κάμερα).. και με πολύ χαμηλη sar... Κινητάρα!

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πουλιέται ακόμα.

Εγώ πήρα ένα τον Ιούνιο με 4mb + 32gb και τώρα παράγγειλα ένα με 4mb+16gb για το οποίο αναφέρομαι ότι χάλασε μετά την πρώτη μέρα. Το πρώτο που πήρα είναι φοβερό. Δεν κολλάει πουθενά. Λίγο η μπαταρία μου τα χαλάει επειδή αδειάζει σχετικά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...