Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό προσπαθει να αποφυγει η Asus. Mην βλέπετε παντου φαντάσματα.

 

Όσο δεν βγάζει ανακοίνωση ότι το κάνει για τα "σκουπίδια" η για λόγους που έχουν να κάνουν με το Major upgrade τότε...

 

Θα βλέπω φαντάσματα και θα έχω να λέω για τους τεραστιους ερασιτεχνισμούς και το ότι όλα αυτά μου βρωμάνε.

 

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την εχω περάσει εδώ και λίγες ώρες και μέχρι στιγμής χωρίς κανένα πρόβλημα...Φυσικά δεν έκανα clean install απλά την πέρασα.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την εγκατασταση θα την κάνεις μέσω twrp; Προφανως έχεις ξεκλειδωτο bootloader, σωστά; Τι SKU ήταν το κινητό σου; CN ή WW;

Ξεκλειδωτο bootloader και φλασαρισμα μέσω twrp. Ήταν CN και το έκανα WW από όταν το πήρα

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγκατάσταση το νεο update στο κινητό μου που είναι cn και έχει γίνει ww με τον οδηγό του νήματος και όλα ομαλά μέχρι στιγμής....(κανονική εγκατάσταση όπως περνούσα όλα τα υπόλοιπα updates χειροκίνητα) Edited by GIGA
Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγκατάσταση το νεο update στο κινητό μου που είναι cn και έχει γίνει ww με τον οδηγό του νήματος και όλα ομαλά μέχρι στιγμής....(κανονική εγκατάσταση όπως περνούσα όλα τα υπόλοιπα updates χειροκίνητα)

 

Να σαι καλα ρε φιλαράκι...Αυτο ρωταγα προχτες!Μου ελυσες την απορία.Σε παρακαλώ,μπορείς να μου παραθέσεις ποια διαδικασία ακολουθησες απο cn σε 6.0ww με απλα και λιγα λογια,ή να μου παραθέσεις ενα λινκ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκλειδωτο bootloader και φλασαρισμα μέσω twrp. Ήταν CN και το έκανα WW από όταν το πήρα

Δεν γίνεται έτσι απλα. Τα OTA UPDATES μέσω twrp είναι "επεξεργασμένα" για να μην φέρνουν bootloops ως αποτέλεσμα. Δείτε εδώ την διαδικασία για τα UPDATES σε Lollipop και θα καταλαβετε.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3354526

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160831/6b15e76c139e372821d154440617ed85.jpg

Και εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3209545

ASUS ZENFONE 2 | Z3560 1.8 Ghz | 2 Gb RAM

Edited by Polis4
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγω, μεχρι στιγμής το μονο που δεν μπορώ να κάνω να δουλέψει είναι η κ@λ@ εφαρμογή του whastup: ''Δεν ειναι δυνατή η επιβεβαιωση του αριθμου κινητου σου''

Υπάρχει κάποιος με το ίδιο πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά εγώ έβαλα το ζιπ μέσα στο κινητό και έκανε σεταπ τόσο εύκολο...Το πρόβλημα μου είναι ότι με έπεσε κάτω και ξεκολλήσε το τζάμι της οθόνης με την οθόνη με αποτέλεσμα να μην πιάνει η αφή ένα εκατοστό από τη δεξιά μεριά ....τόσο καλά .
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα ρε φιλαράκι...Αυτο ρωταγα προχτες!Μου ελυσες την απορία.Σε παρακαλώ,μπορείς να μου παραθέσεις ποια διαδικασία ακολουθησες απο cn σε 6.0ww με απλα και λιγα λογια,ή να μου παραθέσεις ενα λινκ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Ακολούθησα τις οδηγίες που υπάρχουν πιο πίσω εδώ δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποια σελίδα είναι για μετατροπή απο cn σε ww και έκανα χειροκίνητα τις ενημερώσεις αν θυμάται κάποιος ας γράψει σε ποια σελίδα είναι ο οδηγός

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τις οδηγίες που υπάρχουν πιο πίσω εδώ δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποια σελίδα είναι για μετατροπή απο cn σε ww και έκανα χειροκίνητα τις ενημερώσεις αν θυμάται κάποιος ας γράψει σε ποια σελίδα είναι ο οδηγός

 

Κοιτα εδω

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Όσο δεν βγάζει ανακοίνωση ότι το κάνει για τα "σκουπίδια" η για λόγους που έχουν να κάνουν με το Major upgrade τότε...

 

Θα βλέπω φαντάσματα και θα έχω να λέω για τους τεραστιους ερασιτεχνισμούς και το ότι όλα αυτά μου βρωμάνε.

 

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

 

Είσαι λίγο άδικος... το LG G3 της γυναίκας μου πήρε την ΜΜ μόνο από PC και το ΟΤΑ το έκοψαν λίγες μέρες αφού βγήκε γιατι δεν έπαιζε σωστά.

Προφανώς και έχει να κάνει με την δομή των settings και των data που διαμορφώνονται στο κινητό του καθενός και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να μην δέσουν σε κάποια αναβάθμιση, λόγο της ποικιλομορφίας τους.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για το whatsup, έβγαλα τη 2η κάρτα και έτσι δούλεψε.... μετά ξανά έβαλα τη 2η σιμ και όλα καλά

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω με ww απο amazon το ze551ml με 4gb ram το πέρασα μεσω zip μετα απο reset κτλ κτλ! Εκανα check σενσορες δουλεύουν ολα! Το wifi to 4g και το gps ακαριαια πιανουν σημα! Κάμερα κομπλέ οθόνη κομπλε μπαταρια μ φαινεται λιγο καλύτερα μπορει να ειναι κ η ιδέα μ,

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται έτσι απλα. Τα OTA UPDATES μέσω twrp είναι "επεξεργασμένα" για να μην φέρνουν bootloops ως αποτέλεσμα. Δείτε εδώ την διαδικασία για τα UPDATES σε Lollipop και θα καταλαβετε.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3354526

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160831/6b15e76c139e372821d154440617ed85.jpg

Και εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3209545

ASUS ZENFONE 2 | Z3560 1.8 Ghz | 2 Gb RAM

Εγώ πάντως όταν πέρασα την. 194 δεν έκανα τίποτα από όλα αυτά. Και ποιος ο λόγος να κάνεις unroot και να βγάλεις xposed όταν διαγραφεις τα πάντα και δεν έχεις καν σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν πέρασα την. 194 δεν έκανα τίποτα από όλα αυτά. Και ποιος ο λόγος να κάνεις unroot και να βγάλεις xposed όταν διαγραφεις τα πάντα και δεν έχεις καν σύστημα;

Αν κάνεις clean install, σαφως και δεν υπαρχει λόγος να τα κάνεις αυτά. Αν όμως κάνεις install με σκοπο να σου μεινουν οι ρυθμισεις από την προηγουμενη ρομ (το λεγομενο dirty install οπου το χρησιμοποιουμε σε μικρές αναβαθμισεις) τοτε αναγκαστικα θα κανεις το unroot και αφαιρεση του exposed. ετσι πάνε αυτά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξεκλειδωτο bootloader και φλασαρισμα μέσω twrp. Ήταν CN και το έκανα WW από όταν το πήρα

Nα σε ρωτησω κάτι τελευταιο πάνω σε αυτό.

 

1.Πριν τί ρομ φορουσες; ειχες xposed εγκατεστημένο; έκανες wipe system/data/cache, σωστα;

2. τώρα μετά την αναβάθμιση εχεις ακόμα twrp recovery;

3. το bootloader μετά την αναβάθμιση, κλειδωσε πάλι όπως στις beta;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.χτες κατεβασα την 6αρα και την αποθηκευσα στο τηλεφωνο.πως θα την περασω; αν ειναι ευκολο σε καποιον να μου πει βημα βημα η να μου δωσει εναν οδηγο μεσα απο το site.θα ειναι πιστευω απορια σε πολλους που δεν ειναι και τοσο σχετικοι.την περιμενα OTA αλλα μας την εκανε η ASUS.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάνω την αναβάθμιση θα πρέπει να κάνω και wipe cache/dalvic;

Επίσης που να κάνω backup για τις επαφές, μηνύματα και εφαρμογές και με πια εφαρμογή; να κάνω με την εφαρμογή της άσους στο καρτακι sd; ή σε κανένα στικακι με κάτι άλλο; οι εφαρμογές παίζουν κανονικά; για παράδειγμα δε θέλω να χάσω την εφαρμογή της άσους για τα μέιλ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάνω την αναβάθμιση θα πρέπει να κάνω και wipe cache/dalvic;

Επίσης που να κάνω backup για τις επαφές, μηνύματα και εφαρμογές και με πια εφαρμογή; να κάνω με την εφαρμογή της άσους στο καρτακι sd; ή σε κανένα στικακι με κάτι άλλο; οι εφαρμογές παίζουν κανονικά; για παράδειγμα δε θέλω να χάσω την εφαρμογή της άσους για τα μέιλ

Μονο αν κάνεις wipe data θα χάσεις τα προγραμματα σου και τις ρυθμισεις σου. cache k dalvic δεν προκειται να χάσεις κάτι τετοιο. Προσωπικα σε τοσο μεγάλη αναβάθμιση, θα κρατουσα πάντως backup στα παντα και θα εκανα αναβάθμιση σαν να στήνω καινουργιο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είχα περάσει και γω την τελευταια της L μέσω twrp και την επιλογή sideload όμως... και οχι dirty flash απο την επιλογη "install zip". Είναι γνωστό επίσης για μετάβαση απο 5αρι σε 6αρι ή απο μια Ρομ σε διαφορετική, παντα χρειαζεται clean install.

 

ASUS ZENFONE 2 | Z3560 1.8 Ghz | 2 Gb RAM

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είχα περάσει και γω την τελευταια της L μέσω twrp και την επιλογή sideload όμως... και οχι dirty flash απο την επιλογη "install zip". Είναι γνωστό επίσης για μετάβαση απο 5αρι σε 6αρι ή απο μια Ρομ σε διαφορετική, παντα χρειαζεται clean install.

 

ASUS ZENFONE 2 | Z3560 1.8 Ghz | 2 Gb RAM

Τι το διαφορετικό κάνει το sideload; κανει wipe το system πρωτα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πως να την περάσουμε;; 4GB από e-shop!

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για bskcup καντο απο την εφαρμογή της asus kai pernata karta

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...