Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τηλέφωνο ή email στην εταιρεια σου και αναφορά του προβλήματος. πολλές φορές οι εταιρειες χρεωνουν εσκεμμενα. ασχετο. τις ρυθμισεις του gps σε ποια ρυθμιση το εχεις; το a-gps χρησιμοποιει δεδομενα δικτυου για να υποβοηθησει την γρηγορη ευρεση θεσης της συσκευης.(αν και δεν νομιζω να ειναι αυτό το προβλημα σου.

 

Αυριο θα πάω σε κατάστημα Vodafone που εχει τεχνικό και θα κάνω και αίτημα παραπόνου ή mail. Οσο για το GPS(Τοποθεσία όπως είναι στο μενού) είναι απενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά πως κάνουμε wipe system/data/cache/dalvic? Τι εννοούμε με αυτό? Και αφού το κάνουμε αυτο πως περνάμε την rom μετά? Με τον κλασικό τρόπο ρίχνοντας το αρχειο στην εσωτερική sd? Εχω περάσει την 6 αλλά εχω θεμα με την μπαταρία και εγώ.Το τηλ είναι CN→WW.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως κάνουμε wipe system/data/cache/dalvic? Τι εννοούμε με αυτό? Και αφού το κάνουμε αυτο πως περνάμε την rom μετά? Με τον κλασικό τρόπο ρίχνοντας το αρχειο στην εσωτερική sd? Εχω περάσει την 6 αλλά εχω θεμα με την μπαταρία και εγώ.Το τηλ είναι CN→WW.

 

Πρέπει να μπεις recovery mode μετα να πατήσεις wipe cache partition για να τα καταφέρεις γιατί είναι λίγο πρήξιμο δες βίντεο στο youtube και όταν τα καταφέρεις θα περιμένεις λίγο μέχρι να τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχω κανει αλλα αφου ειχα περασει την 6.Και μαλιστα το τηλεφωνο ξεκινησε με ελληνικα κατευθειαν σαν επιλεγμενη γλωσσα.Το θεμα ειναι πως στην καταναλωση μπαταριας μου διχνει 85% συστημα android.Τωρα γινεται να την ξαναπερασω απο πανω.Δηλ αν ριξω το αρχειο στην εσωτερικη sd θα το βρει σαν ενημερωση απο τη στιγμη που ειναι ιδια εκδοση και οχι νεωτερη?
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το εχω κανει αλλα αφου ειχα περασει την 6.Και μαλιστα το τηλεφωνο ξεκινησε με ελληνικα κατευθειαν σαν επιλεγμενη γλωσσα.Το θεμα ειναι πως στην καταναλωση μπαταριας μου διχνει 85% συστημα android.Τωρα γινεται να την ξαναπερασω απο πανω.Δηλ αν ριξω το αρχειο στην εσωτερικη sd θα το βρει σαν ενημερωση απο τη στιγμη που ειναι ιδια εκδοση και οχι νεωτερη?

 

Κάνε το sideload μέσω adb.νομίζω στον οδηγό που υπάρχει στο τοπικ, υπάρχουν σχετικές οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα έφαγα 2 φορές freeze!

Με την μπαταρία όμως δεν έχω θέματα, ότι χρήση έκανα και με την 5, έτσι και ίσως και λίγο καλύτερα με την 6.

Edited by Mpampoulas
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδιά για την επανάληψη ..σίγουρα θα έχει ξανακανει κάποιος αυτές τις ερωτήσεις αλλά διάβασα πολλά posts και δεν κατάλαβα πως θα βγάλω άκρη(είμαι και λίγο "γκαβός" με root κλπ.

Εχω ενα zenfone 2 1.8 4/32 απο minideal κι εκανα update το superuser ενω κατέβασα και ένα kingroot για να σβήσω και τις εφαρμογές που δε χρειάζομαι. Αποτέλεσμα να ψιλοκολλάει και κάποιες εφαρμογές να σταματάει η λειτουργία τους. Οποιος υπομονετικός θέλει να βοηθήσει ,γιατί μεγαλώνω και τελειώνει η υπομονή... :) . Μπορώ να το αναβαθμίσω σε 6.0 ? Θα γίνει τίποτα ; Πρέπει να το κάνω ww? Μπορώ να το αναβαθμίσω με το original update? Δεν εχω ιδέα. Οπως και να χει ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδιά για την επανάληψη ..σίγουρα θα έχει ξανακανει κάποιος αυτές τις ερωτήσεις αλλά διάβασα πολλά posts και δεν κατάλαβα πως θα βγάλω άκρη(είμαι και λίγο "γκαβός" με root κλπ.

Εχω ενα zenfone 2 1.8 4/32 απο minideal κι εκανα update το superuser ενω κατέβασα και ένα kingroot για να σβήσω και τις εφαρμογές που δε χρειάζομαι. Αποτέλεσμα να ψιλοκολλάει και κάποιες εφαρμογές να σταματάει η λειτουργία τους. Οποιος υπομονετικός θέλει να βοηθήσει ,γιατί μεγαλώνω και τελειώνει η υπομονή... :) . Μπορώ να το αναβαθμίσω σε 6.0 ? Θα γίνει τίποτα ; Πρέπει να το κάνω ww? Μπορώ να το αναβαθμίσω με το original update? Δεν εχω ιδέα. Οπως και να χει ευχαριστώ...

 

Μπορείς να κάνεις το update κανονικά αλλά πρώτα πήγαινε στην εφαρμογή superuser και κάνε unroot. Μετά κάνε κανονικά την ενημέρωση. Αν συνεχίσει να έχει τα προβλήματα τότε θα μπεις στο recovery και θα κάνεις wipe cache. Νομίζω ότι έτσι θα στρώσει

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την νέα οθόνη με προσοχή και έχει πρόβλημα λίγο παράξενο ....εχει πάνω από τη μέση μια αχνή γραμμή και αν κάτσει το τηλέφωνο και το ανοιξω μένει η εικόνα από τη γραμμή και κάτω !!! μετά από ένα λεπτό φτιάχνει και δουλευει κανονικά! Θα μιλήσω τώρα με τον κινέζο γιατί μάλλον επεσα σε κινεζική ποιότητα
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την νέα οθόνη με προσοχή και έχει πρόβλημα λίγο παράξενο ....εχει πάνω από τη μέση μια αχνή γραμμή και αν κάτσει το τηλέφωνο και το ανοιξω μένει η εικόνα από τη γραμμή και κάτω !!! μετά από ένα λεπτό φτιάχνει και δουλευει κανονικά! Θα μιλήσω τώρα με τον κινέζο γιατί μάλλον επεσα σε κινεζική ποιότητα

Βγάλε φωτο την οθόνη του κινητού σου σε όλες τις φάσεις που περιγραφείς, άνοιξε case (αν το πήρες απο ebay) και ζητα του τα λεφτά σου πισω

 

ASUS ZENFONE 2 | 1.8 Ghz | MM 6.0.1 CM-13 Temasek

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα έφαγα 2 φορές freeze!

Με την μπαταρία όμως δεν έχω θέματα, ότι χρήση έκανα και με την 5, έτσι και ίσως και λίγο καλύτερα με την 6.

 

Τελικά δεν φταίει η αναβάθμιση... η οθόνη που έβαλα είναι μάπα (http://www.ebay.co.uk/itm/302037048499?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT)

 

Έχω ακριβώς το πρόβλημα αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=kRuxTefNcKw&html5=1

 

Θα στείλω μήνυμα στον Κινέζο με την ελπίδα να ανταποκριθεί :angry:

Edited by Mpampoulas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετα την αναβάθμιση σε marshmallow οι εφαρμογές για βίντεο vlc, mxplayer δεν βρίσκουν τα βίντεο απο φλασακι ούτε υπότιτλους. Μπορεί να βοηθήσει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος αυτός λέει οτι ενω ειχε ξεκλειδώσει το bootloader με την επίσημη εφαρμογή της asus, μετα πέρασε το .raw firmware με το asus flash tool χωρίς πρόβλημα και ξανακλειδωσε και το bootloader. Ειδωμεν...https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160912/9094cf740aa22a35913e81d407615e52.jpg

 

ASUS ZENFONE 2 | 1.8 Ghz | MM 6.0.1 CM-13 Temasek

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα...από χθες έχει ξεκινήσει και μου κάνει κατι κουλά.ειτε πάρω τηλέφωνο είτε με πάρουν τηλέφωνο μιλάω κανονικά κλείνει ή οθόνη όταν το φέρνω κοντά στο αυτί και όταν θέλω να το κλείσω ή οθόνη είναι μαύρη και δεν ανοίγει με τίποτα ανοίγει μετά από πολύ ώρα.εχει τύχει σε κανέναν άλλον;καμμιά λύση;έχω περάσει την 6αρα.τι κινητό είναι από αμαζον ιταλικό.η έχω πατήσει τίποτα και δεν το έχω πάρει χαμπαρι;

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα...από χθες έχει ξεκινήσει και μου κάνει κατι κουλά.ειτε πάρω τηλέφωνο είτε με πάρουν τηλέφωνο μιλάω κανονικά κλείνει ή οθόνη όταν το φέρνω κοντά στο αυτί και όταν θέλω να το κλείσω ή οθόνη είναι μαύρη και δεν ανοίγει με τίποτα ανοίγει μετά από πολύ ώρα.εχει τύχει σε κανέναν άλλον;καμμιά λύση;έχω περάσει την 6αρα.τι κινητό είναι από αμαζον ιταλικό.η έχω πατήσει τίποτα και δεν το έχω πάρει χαμπαρι;

 

καλησπέρα.

το πρόβλημα προέρχεται από τον αισθητήρα προσέγγισης, ο οποίος μετά την αναβάθμιση στην 6αρα, σε πολλούς δεν λειτουργεί κανονικά. μια προσωρινή λύση είναι η απενεργοποίησή του απο τις ρυθμίσεις της οθόνης κλήσεων (ανοίγεις την εφαρμογή του τηλεφώνου, πατάς στις τρεις τελείες πάνω από το πληκτρολόγιο, επιλέγεις ρυθμίσεις και μετά ρυθμίσεις οθόνης κλήσεων)

Edited by cmana
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα...από χθες έχει ξεκινήσει και μου κάνει κατι κουλά.ειτε πάρω τηλέφωνο είτε με πάρουν τηλέφωνο μιλάω κανονικά κλείνει ή οθόνη όταν το φέρνω κοντά στο αυτί και όταν θέλω να το κλείσω ή οθόνη είναι μαύρη και δεν ανοίγει με τίποτα ανοίγει μετά από πολύ ώρα.εχει τύχει σε κανέναν άλλον;καμμιά λύση;έχω περάσει την 6αρα.τι κινητό είναι από αμαζον ιταλικό.η έχω πατήσει τίποτα και δεν το έχω πάρει χαμπαρι;

 

Νομίζω είσαι το 1ο κρούσμα με ''Ιταλική'' συσκευή :ninja: Ελπίζω να μης μας κολλήσεις και μας :p

Link to comment
Share on other sites

έβαλα και εγώ ΜΜ και το bluetooth δεν δουλεύει παρά μόνο με reset του κινητού... το έχει κανείς άλλο το πρόβλημα; επίσης σήμερα μου έκανε 2 φορές επανεκκίνηση ενώ είχα πλοήγηση ανοικτή... δεν μου είχε κάνει ποτέ επανεκκίνηση με την 5.0...
Link to comment
Share on other sites

έβαλα και εγώ ΜΜ και το bluetooth δεν δουλεύει παρά μόνο με reset του κινητού... το έχει κανείς άλλο το πρόβλημα; επίσης σήμερα μου έκανε 2 φορές επανεκκίνηση ενώ είχα πλοήγηση ανοικτή... δεν μου είχε κάνει ποτέ επανεκκίνηση με την 5.0...

 

Με reset ή restart? Αφου εβαλες την MM εκανες επαναφορά εργοστασιακών ρυθμισεων? CN ή WW ?

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

WW απο eshop. Restart έκανα. Τώρα έκανα καθάρισμα της cache , για να δω αν θα εχω θεμα... μέχρι στιγμής βλέπω ότι πάει ξανα σφαίρα. Φυσικά δεν έκανα clean install , ποιος έχει χρόνο για τέτοια εκτός αν είσαι μαθητής ή φοιτητής.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω αντιθετως με το 6 ειδα βελτιωση του Bluetooth :-)

Έχω το SONY SBH52 το οποίο υποφέρει/επέφερε από γνωστό πρόβλημα disconnection

(έχει φαει πολυ κραξιμο η Sony γι' αυτο), και όποιο update στο app ή fw update είχε βγαλει η Sony δεν

το ειχε λυσει οριστικα. Απλα με τα δυο τελευταια MM όποτε γινόταν disconnect, αμεσως μετα έκανε παλι connect μονο του.

Επίσης είχα καραδιπλοτριπλοτσεκαρει ότι αυτό άρχιζε να γινεται μόλις η μπαταρια του κινητου έπεφτε στο 69% :lol:

Σχεδον 3 εβδομαδες με το 6αρι, δεν ειχα ουτε ενα disconnection.

Link to comment
Share on other sites

WW απο eshop. Restart έκανα. Τώρα έκανα καθάρισμα της cache , για να δω αν θα εχω θεμα... μέχρι στιγμής βλέπω ότι πάει ξανα σφαίρα. Φυσικά δεν έκανα clean install , ποιος έχει χρόνο για τέτοια εκτός αν είσαι μαθητής ή φοιτητής.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν δεν κανεις επαναφορά εργοστασιακών ισως να εχεις μικροπροβλήματα... για αυτό το λογο δεν την εχω βαλει ακομα εγω την αναβαθμιση... δεν εχω βρει χρονο να ξαναστησω το κινητο από την αρχη...

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν φταίει η αναβάθμιση... η οθόνη που έβαλα είναι μάπα (http://www.ebay.co.uk/itm/302037048499?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT)

 

Έχω ακριβώς το πρόβλημα αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=kRuxTefNcKw&html5=1

 

Θα στείλω μήνυμα στον Κινέζο με την ελπίδα να ανταποκριθεί :angry:

 

Και εμένα; Παρόμοια κόλπα έκανε και εμένα θα τη στείλω πίσω εγώ και θα πάρω τα λεφτά έχω αγοράσει και αλλη φυσικά καμία σχέση πολύ καλύτερη ποιότητα. Αν και ήταν φθηνότερη κιόλας! Εμένα μου ειπε να τη στείλω πίσω και να μου στειλει άλλη ή να πάρω τα λεφτά ότι θέλω τρέχω στα Ελτα αύριο

Link to comment
Share on other sites

τελικα το προβλημα που ειχα με τα ghost touches αν και δεν ηταν τοσο εντονο γτ το εκανε σπανια και σε δυο σημεια κατω στην γωνια δεν ξερω κατα ποσο ηταν θεμα hardware.Τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση.Εδω και μερικες μερες εχω φλασαρει εναν custom kernel και απο τοτε δεν το εχει κανει ουτε μια φορα. :D:D:D
Link to comment
Share on other sites

έβαλα και εγώ ΜΜ και το bluetooth δεν δουλεύει παρά μόνο με reset του κινητού... το έχει κανείς άλλο το πρόβλημα; επίσης σήμερα μου έκανε 2 φορές επανεκκίνηση ενώ είχα πλοήγηση ανοικτή... δεν μου είχε κάνει ποτέ επανεκκίνηση με την 5.0...

Τεραστια διάφορα με την 6αρα το BT αλλά και το ασύρματο ! Καμία αποσύνθεση δεν είχα τέλεια δουλεύει το τηλέφωνο !

Link to comment
Share on other sites

Οταν κάνετε αναβάθμισεις απο το playstore μήπως καθυστερεί λιγο κατεβαζει την εφαρμογή και κολλάει κανα λεπτο στο 100% και μετά κανει την εγκατάσταση

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...