Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Asus Zenfone 2: Οδηγός Upgrade/Downgrade/Επίλυσης προβλημάτων εκκίνησης/Αλλαγής Region CN, TW σε WW με την μέθοδο ADB Fastboot Tool.

 

Έστω και λίγο καθυστερημένα ο συγκεκριμένος οδηγός μπήκε στο πρώτο post.

 

Ότι κρίνετε αξιόλογο να συγκεντρωθεί εκεί με ενημερώνετε αναλόγως... ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σαν να περασε ενας μηνας χωρίς update..... Λετε να γίνει κανα θαύμα κ να παρουμε 5.1.1??? Εχουμε καμια ανακοίνωση για την 6αρα! Ολα τα μεγαλα ονονατα (παιζει μάρκετινγκ καλο εδω) εβγαλαν τις ανακοινώσεις τους κ ως λογικο τα site που βγαζουν υπερκινητα τις συσκευές των 700€ τα αναπαράγουν! Η asus σιγή ιχθυος
Link to comment
Share on other sites

Σαν να περασε ενας μηνας χωρίς update..... Λετε να γίνει κανα θαύμα κ να παρουμε 5.1.1??? Εχουμε καμια ανακοίνωση για την 6αρα! Ολα τα μεγαλα ονονατα (παιζει μάρκετινγκ καλο εδω) εβγαλαν τις ανακοινώσεις τους κ ως λογικο τα site που βγαζουν υπερκινητα τις συσκευές των 700€ τα αναπαράγουν! Η asus σιγή ιχθυος

 

Σε 4-6 ημερες λογικα θα ερθει update... οχι δεν θα ειναι 5.1.1... για την 6αρα απο οσο θυμαμαι καπου που διαβαζα περιπου Απριλη νομιζω χωρις να ειμαι και σιγουρος...

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Καλα αμα πάρουμε 5.1.1 αρχές του 16 ξμτην 6αρα θα την πάρουμε το 17! Θα με τρελάνει η asus k ειμαι στα προθυρα να το σκαλισω!
Link to comment
Share on other sites

Η ώρα στη οθόνη κλειδώματος άλλαξε;

γιατί στο δικό μου αρνείται.... Και δε βρίσκω τρόπο να την αλλάξω

 

edit: πήρε μπρος μόνο του τελικά, δεν ξέρω πως...

Edited by papdoux
Link to comment
Share on other sites

oκ ρωταω γτ εχω βαλει την cyanogen.2 ωρες απο τι ποσοστο ομως;και απο οτι διαβαζω δεν ειναι αναγκη να ειναι κλειστο το κινητο

 

Από 10% ως 15%. Εννοείται πως δεν χρειάζεται να είναι κλειστό. Αυτό είναι δική μου παραξενιά!

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω την αυθεντική θήκη (Flip cover) μιας και η κινέζικη που έχω: 1ον δεν μου δουλεύει το smart τέτοιο (οπως το λενε) και 2ον άρχισε να ξεφτίζει...

 

Απο που να αγοράσω???

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω την αυθεντική θήκη (Flip cover) μιας και η κινέζικη που έχω: 1ον δεν μου δουλεύει το smart τέτοιο (οπως το λενε) και 2ον άρχισε να ξεφτίζει...

 

Απο που να αγοράσω???

 

Έχω αυτή τη θήκη σε γκρί χρώμα και είναι εξαιρετική για την τιμή της. http://www.ebay.com/itm/281666617999?redirect=mobile

Είναι πλήρως συμβατή με το smart cover και πολύ καλή ποιότητα! Αγκαλιάζει όλο το τηλέφωνο και του παρέχει μεγάλη προστασία. Το κυκλικό διάφανο τμήμα έχει και ζελατίνα οπότε παρέχει έξτρα προστασία στην οθόνη. Μόνο μειονέκτημα το γεγονός ότι η διάμετρος του κύκλου είναι λίγο μικρότερη από ότι πρέπει οπότε δεν φαίνεται ο χρωματιστός κυκλικός δίσκος γύρω-γύρω. Μικρό το κακό μπροστά στα τόσα καλά! Η MOFI είναι μια πολύ σοβαρή εταιρεία που παράγει θήκες.

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κάνεις sd 128gb;; Λειτουργεί κανονικά;;

 

Εχω την εντύπωση οτι σηκώνει μέχρι 64

 

δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω κάτι στο site της asus. Στην αρχικη σελιδα του νηματος λεει ROM 16/32/64, expandable up to 64mb with microSD

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Από τι εξαρτάται αν υποστηρίζει εως 128 ή εως 64?

Εχουν διαφορά οι κάρτες; Είναι θεμα λογισμικού του κινητού; Θεμα εκδοσης android;

 

Και αν πχ το κινητο υποστηριζει εως 64 και βαλω μια 128, θα βλεπει μονο τα 64 ή δεν θα την βλεπει καθολου.

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Στο ZenTalk (το forum της ASUS) λέγανε οτι παίρνει και 128GB sdcard, κάποιοι το δοκίμασαν κι έπαιξε.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω κάτι στο site της asus. Στην αρχικη σελιδα του νηματος λεει ROM 16/32/64, expandable up to 64mb with microSD

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Από τι εξαρτάται αν υποστηρίζει εως 128 ή εως 64?

Εχουν διαφορά οι κάρτες; Είναι θεμα λογισμικού του κινητού; Θεμα εκδοσης android;

 

Και αν πχ το κινητο υποστηριζει εως 64 και βαλω μια 128, θα βλεπει μονο τα 64 ή δεν θα την βλεπει καθολου.

 

Στο ZenTalk (το forum της ASUS) λέγανε οτι παίρνει και 128GB sdcard, κάποιοι το δοκίμασαν κι έπαιξε.

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=64458&stc=1&d=1445857466

 

το λεει καθαρα στο site της asus

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=64458&stc=1&d=1445857466

 

το λεει καθαρα στο site της asus

 

ειμαι στραβη!

ΤΟ κοιτουσα ποση ωρα! και λεω ειναι δυνατον να μην το λεει πουθενα

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω ξαναγράψει για το πρόβλημα που έχω και η λύση είναι update οι οδηγίες που μου έστειλαν από την assus ειναι 1) Download the following firmware link and copy it to the insternal storage of your product.

 

http://support.asus.com/Download.aspx?SLanguage=en&p=39&s=1&m=ASUS%20ZenFone%202%20(ZE551ML)&os=32&ft=20&f_name=UL-Z00A-WW-2.20.40.97-user.zip#UL-Z00A-WW-2.20.40.97-user.zip

 

2) Restart the phone

 

3) A message will appear on the notification bar. Select it and follow the further instructions. ... το έχω κάνει download to αρχείο αυτο το αντεγραψα οπως είδα και στο youtube αλλά μετά δεν εμφανίζει τπτ στην μπαρα ειτε κανω ρεσταρτ ειτε οχι... το εχει κανει ποτέ κανείς?

Edited by giorghss
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω ξαναγράψει για το πρόβλημα που έχω και η λύση είναι update οι οδηγίες που μου έστειλαν από την assus ειναι 1) Download the following firmware link and copy it to the insternal storage of your product.

 

http://support.asus.com/Download.aspx?SLanguage=en&p=39&s=1&m=ASUS%20ZenFone%202%20(ZE551ML)&os=32&ft=20&f_name=UL-Z00A-WW-2.20.40.97-user.zip#UL-Z00A-WW-2.20.40.97-user.zip

 

2) Restart the phone

 

3) A message will appear on the notification bar. Select it and follow the further instructions. ... το έχω κάνει download to αρχείο αυτο το αντεγραψα οπως είδα και στο youtube αλλά μετά δεν εμφανίζει τπτ στην μπαρα ειτε κανω ρεσταρτ ειτε οχι... το εχει κανει ποτέ κανείς?

 

Σίγουρα κατεβάζεις τη σωστή ρομ (ww, cn, tw) ??

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω αυτή τη θήκη σε γκρί χρώμα και είναι εξαιρετική για την τιμή της. http://www.ebay.com/itm/281666617999?redirect=mobile

Είναι πλήρως συμβατή με το smart cover και πολύ καλή ποιότητα! Αγκαλιάζει όλο το τηλέφωνο και του παρέχει μεγάλη προστασία. Το κυκλικό διάφανο τμήμα έχει και ζελατίνα οπότε παρέχει έξτρα προστασία στην οθόνη. Μόνο μειονέκτημα το γεγονός ότι η διάμετρος του κύκλου είναι λίγο μικρότερη από ότι πρέπει οπότε δεν φαίνεται ο χρωματιστός κυκλικός δίσκος γύρω-γύρω. Μικρό το κακό μπροστά στα τόσα καλά! Η MOFI είναι μια πολύ σοβαρή εταιρεία που παράγει θήκες.

 

Είμαι μεταξύ της αυθεντικής , της μοφι που πρότεινες και μια nilkin που της μοιάζει :wacko::wacko:

Απο ότι διάβασα μόνο η αυθεντική έχει το δέκτη του nfc .. με τις αλλες 2 δεν θα λειτουργεί το nfc

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω αυτή την έκδοση κινητού http://www.asus.com/Phone/ZenFone-2-Deluxe-ZE551ML/overview/ πρέπει να κατεβάσω αυτό V2.20.40.102 σωστά ? μην κάνω καμια βλακεία ? η και η άλλη το ειδιό είναι ?
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω αυτή την έκδοση κινητού http://www.asus.com/Phone/ZenFone-2-Deluxe-ZE551ML/overview/ πρέπει να κατεβάσω αυτό V2.20.40.102 σωστά ? μην κάνω καμια βλακεία ? η και η άλλη το ειδιό είναι ?

 

1) Έλεγξε την Region της συσκευής στο πίσω μέρος της συσκευασίας (κουτί) π.χ. ANDROID WW ή CN, TW κ.λ.π. (Εάν είναι WW κάνεις εγκατάσταση αυτό το Firmware Version WW_2.20.40.97)

2) Εφόσον η συσκευή δεν είναι Root και είναι WW Region μπορείς να κάνεις αυτόματες ενημερώσεις μέσω WiFi ή χειροκίνητα με αντιγραφή επικόλληση του Firmware.zip στην εσωτερική SD.

3) Αυτόματες: Από την συσκευή με ενεργό το WiFi επιλέγεις Ρυθμίσεις -> Πληροφορίες -> Ενημέρωση συστήματος -> Έλεγχος ενημερώσεων.

4) Χειροκίνητα: Κατέβασε το επίσημο Firmware από την Asus στον υπολογιστή. Επιλέξτε το μοντέλο του Zenfone -> Support Driver & Tools -> OS Android και αντέγραψε το αρχείο zip χύμα (όχι σε φάκελο, χωρίς αποσυμπίεση) στην εσωτερική SD συνδέοντας την συσκευή με τον υπολογιστή. Με την αποσύνδεση της συσκευής από τον υπολογιστή, θα σου βγάλει ειδοποίηση για ενημέρωση. (Εάν δεν βγάλει, κάνε επανεκκίνηση της συσκευής)

5) Εάν είναι Root ή Region CN, TW κ.λ.π. Κάνεις ενημέρωση (με αλλαγή της Region εφόσον δεν είναι WW) μέσω ADB Fastboot Tool εγκαθιστώντας το Firmware.zip. Διαφορετικά κάνεις ενημέρωση Firmware της Region που είναι η συσκευή σου π.χ. (ANDROID CN = Firmware Version CN_2.20.40.XX) με τους ποιο πάνω τρόπους.

Edited by kapoios0
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

καλημερα,εχω παρει κοντα στα τελη αυγουστου το μεγαλο με τα 4gb ram απο ελλαδα,ολα καλα το τηλεφωνο γαζωνει,το μονο προβλημα που εχω απο την αρχη μεχρι και σημερα,μετα απο πολλες αναβαθμισεις που εκανε ειναι το wifi,αν το εχω κλειστο και το ανοιξω θελει κανα τεταρτο για να δουλεψει,2-3 φορες μου λεει η εφαρμογη ρυθμισεις δεν αποκρινετε και παταω συνηθως αναμονη.

αν παω καπου και το εχω ανοιχτο θελει κανα δεκαλεπτο για να μπορεσω να συνδεθω σε καποιο wifi,βαζω τον κωδικο και συνεχεια λεει αποθηκευμενο!

καμια γνωμη-βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κατεβάζεις τη σωστή ρομ (ww, cn, tw) ??

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Είμαι μεταξύ της αυθεντικής , της μοφι που πρότεινες και μια nilkin που της μοιάζει :wacko::wacko:

Απο ότι διάβασα μόνο η αυθεντική έχει το δέκτη του nfc .. με τις αλλες 2 δεν θα λειτουργεί το nfc

Εγω έχω την Nilkin και είναι μια χαρά το NFC να πω την αλήθεια δεν το δουλεύω για να σου πω τι γίνεται αλλά λογικά δουλεύει αφού δεν βγάζεις το καπάκι της μπαταρίας αλλά κουμπωνει πανω απο αυτο και δουλευουν και ολα στην οθόνη με τον κυκλο να είναι στην σωστή διάσταση ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

@kapoios0

 

Μια που ανέφερες την διαδικασία update...

 

Εγώ που το εκανα WW με την γνωστή διαδικασία (ηταν CN πρίν) θα μπορω να κάνω update χειροκίνητα (αντιγραφή του update file στο κινητό) ή θα πρεπει παντα να το κανω με τα adb commands??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...