Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να πούμε την αλήθεια... είχαν και αυτοί τα δίκια τους...

Ολόκληρο site για τη μοναδική - μάλλον - συσκευή που αναφέρει σαν αγγλικά τη γλώσσα είναι το zenfone2. Και εδώ μέσα πρίν λίγες σελίδες υπήρχε η απορία απο φίλους συνφορουμίτες.

Ευτυχώς είχα διαβάσει τις απαντήσεις και τους καθησύχασα!! Ειχαν σηκώσει το τηλέφωνο να ακυρώσουν τη χρέωση της κάρτας μου!!

Πάντως εξυπηρετικότατοι

 

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μόλις το έκανα με την υποστήριξη ενός φίλου...

Κινητό αγορασμένο από Minideal είναι το 64+4.

Λοιπόν το έκανα με τον οδηγό στην σελίδα 70. Όλα καλα τελικα, εύκολα θα έλεγα και το κάναμε από WIN 8

Πρόβληματα που προέκυψαν

-το adb fastboot το πρόγ/μα γιατί το κινητό, μας έγραψε ότι ήθλε από μια έκδοση και πανω.

-Δεν μπορούσαμε να μπούμε στο recovery οπότε είδαμε βιντεάκι στο youtube για να δούμε το How to το κολπάκι με τα κουμπιά

-Επίσης έχω WIN 7 και δεν έβλεπε το κινητό!!! Το βάλαμε στο λαπτοπ που χει τα 8 και τελείωσε όλα καλα

 

Περίεργα

-Το παλαβό με τα win 7:blink:

-H εγκατάσταση από το Pc στο σημείο για να πάει στο 100% έκανε περίπου 10 λεπτά και αν...

-Με το που το ανοίξαμε στο τέλος για να δούμε την ρομ έκανε κανα 7λεπτο ενώ γράψανε πολλοί ότι τους έκανε 30-35 λεπτά. Δεν ξερω τι παίχτηκε.

 

**Βάλαμε την WW 2.20... και το κινητό ήταν CN ελπίζω να βοήθησα γιατί κάποιοι με ρωτήσατε αν τα κατάφερα.

 

Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ στο παλικάρι που έγραψε τον οδηγό

Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργουν τα τρια κουμπια που ειναι κατω αποτην οθονη,εκανα επαναφορα αλλα παλι τα ιδια,υπαρχει καποια ρυθμιση στο μενου;
Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργουν τα τρια κουμπια που ειναι κατω αποτην οθονη,εκανα επαναφορα αλλα παλι τα ιδια,υπαρχει καποια ρυθμιση στο μενου;

 

Δεν έχω βρει κάτι τέτοιο μάλλον έχει πρόβλημα το τηλέφωνο....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμένα. Ξέρετε κάποιο τρόπο εκτός από Chromecast για να κάνω extend την οθόνη του κινητού μου με μία άλλη?

Ευχαριστώ

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για οποιον θελει και μπορει να με φωτισει!! αυτο εδω http://www.vickmall.com/asus-zenfone-2-smartphone-4g-lte-intel-z3560-quad-core-1-8-ghz-android-5-0-2gb-ram-16gb-rom-5-5-inch-fhd-ips-screen.html ειναι εκδοση cn ή ww ? να το παρω ή οχι? τι προτεινετε με δεδομενο οτι ειναι κινηταρα για 199$, ευχαριστω παιδια!
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Ζήτησέ τους να σου το κάνουν WW και να σου το στείλουν.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για οποιον θελει και μπορει να με φωτισει!! αυτο εδω http://www.vickmall.com/asus-zenfone-2-smartphone-4g-lte-intel-z3560-quad-core-1-8-ghz-android-5-0-2gb-ram-16gb-rom-5-5-inch-fhd-ips-screen.html ειναι εκδοση cn ή ww ? να το παρω ή οχι? τι προτεινετε με δεδομενο οτι ειναι κινηταρα για 199$, ευχαριστω παιδια!

 

Κινεζική σίγουρα! Γιατί δεν αγοραζεις αυτό απλά θα παίζει σε άλλη συχνότητα 4g.

Στα 2.3Ghz 64Gb

http://www.minideal.net/original-asus-zenfone2-zenfone-2-ze551ml-z3580-2-3ghz-4gb-64gb-4g-fdd-lte-android-5-0-smartphone-quad-core-5-5-inch-ips-1920x1080-13mp-4g-lte-mobile-phone.html

Στα 1.8Ghz 32Gb

http://www.minideal.net/original-asus-zenfone-2-ze551ml-4g-fdd-lte-android-5-0-smartphone-quad-core-5-5-inch-ips-1920x1080-4gb-ram-13mp-4g-lte-mobile-phone.html

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι ακόμα.. Στείλε και εσύ μήνυμα στην Asus για να αναφέρεις το πρόβλημα.

 

Για τους 160 χαρακτήρες στα SMS υπάρχει λύση με τη χρήση αυτού του Ελληνικού πληκτρολογίου: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sql.greekkeyboard

 

Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο aukey η όσα υποστηρίζουν fast charging κάνουν? Κάποια που είδα στο Amazon δεν είχαν το zenfone στις συμβατές συσκευές

 

Όσα υποστηρίζουν Qualcomm quick charge 2.0 είναι απόλυτα συμβατά με το zenfone 2. Το ότι δεν αναφέρεται στις συμβατές συσκευές, είναι απλά παράλειψη.

Edited by Bill Mathioudaki

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

 

εχω καταμπερδευτει. το ενα λεει 4g 1800/2100 και το αλλο 1800/2600 τι παιζει, μηπως να μην το παρω καθολου?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

εχω καταμπερδευτει. το ενα λεει 4g 1800/2100 και το αλλο 1800/2600 τι παιζει, μηπως να μην το παρω καθολου?

 

Το 4g 1800/2100 είναι CN region, το 4g 1800/2600 (εάν είναι ακριβής η περιγραφή) είναι WW region. Μπορείς να δεις τις συχνότητες που υποστηρίζονται ανά region εδώ.

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ηρεμίστε με τα 4g λες και χάθηκε ο κόσμος και ήρθε η απόλυτη καταστροφή. Δηλαδή έχετε 4g παντού όλοι σας? και είστε μόνο με σύνδεση? και ποτέ wifi? πιστεύω πολύς ντόρος για το τπτ.

 

Εγώ με cn version Και φίλος με iphone όπου έχει 4g αυτός έχω και γω καμία διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησέ τους να σου το κάνουν WW και να σου το στείλουν.

Εαν το ζητησω απο την selina μεσω skype θα το κανουν? ειναι αξιοπιστοι σε αυτα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το 4g 1800/2100 είναι CN region, το 4g 1800/2600 (εάν είναι ακριβής η περιγραφή) είναι WW region. Μπορείς να δεις τις συχνότητες που υποστηρίζονται ανά region εδώ.

βλεπω οτι cosmote και vodafone εχουν fdd-lte 1800 οπου υποστηριζεται απο το κινητο, αρα δεν εχω θεμα στο 4g σωστα? Αναβαθμισεις κλπ κλπ θα μπορω να κανω κανονικα? το λεω επειδη ειναι cn version.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

αναβάθμιση όχι δεν θα μπορεις διάβασε σελ 70

 

διαβασα στην 70, αλλα λεει οτι μπορεις απο cn να το γυρισεις σε ww, τεσπα παιδια να μην σας παιδευω, βλεπω οτι κυκλοφορουν κινεζιες και μονο στα site, WW εκδοση αν εχει κανεις να προτεινει χωρις θεματα ευχαριστως να το παρω.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σου λέω. Αναβαθμιση αυτόματη δεν μπορείς να κάνεις. Αλλά πρέπει να φλασάρεις την κάθε έκδοση ρομ χειροκινητα.

Τα site Που κοιτάς έχουν κινεζιές γιατί είναι κινέζικα και λογικό να πουλάνε τις εκδόσεις τους. Εμείς είμαστε οι περίεργοι ουσιαστικά που κάνουμε ''πατέντες'' και μετατροπές.

Εκεί σκέφτεσαι αξίζει σχεδόν η διπλάσια τιμή ή το πέρνω cn version με τα όποια προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

διαβασα στην 70, αλλα λεει οτι μπορεις απο cn να το γυρισεις σε ww, τεσπα παιδια να μην σας παιδευω, βλεπω οτι κυκλοφορουν κινεζιες και μονο στα site, WW εκδοση αν εχει κανεις να προτεινει χωρις θεματα ευχαριστως να το παρω.

 

WW εκδοση στο eshop θα βρεις σε crazy sunday περιπου στα 337 ευρω το εχει...

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σου λέω. Αναβαθμιση αυτόματη δεν μπορείς να κάνεις. Αλλά πρέπει να φλασάρεις την κάθε έκδοση ρομ χειροκινητα.

Τα site Που κοιτάς έχουν κινεζιές γιατί είναι κινέζικα και λογικό να πουλάνε τις εκδόσεις τους. Εμείς είμαστε οι περίεργοι ουσιαστικά που κάνουμε ''πατέντες'' και μετατροπές.

Εκεί σκέφτεσαι αξίζει σχεδόν η διπλάσια τιμή ή το πέρνω cn version με τα όποια προβλήματα

Κοιτα , δεν ζοριζομαι με τα φλασαρισματα, το θεμα ειναι να πετυχαινουν και να μην μου βγαζει την πιστη!! επισης περνοντας μια rom ww θα υποστηριζει κανονικα τα δικτυα 4g ή θα εχω και εκει θεμα? το να κατεβασω μια rom παντως και να την φλασαρω δεν ειναι προβλημα για εμενα, το ιδιο εξαλου κανω και στο πολυ καλο infocus m810t Που πηρα, ειχε μια rom καρακινεζικη και φλασαρα χειροκινητα την ευρωπαικη 5.0 και ολα καλα, λιγο ταλαιπωρηθηκα αλλα ολα οκ στο τελος.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Με τα 4g δεν έχεις θέμα το γραψα και παραπάνω και επειδή το έιχα ψάξει κάπου στις 158 σελίδες γράφει ότι η μπάντα που λείπει έιναι υποστηρικτική οπότε είσαι οκ.

 

Απο κει και πέρα επειδή το χα κουβέντα και χθες γενικά με τα κινεζομάγαζα και γιατί πολλά παιδιά ταλιπωρήθηκαν με τις ρομ εδώ ενώ οι άλλοι το κάναμε όπως γράφτηκε θεωρώ ότι τα μαγαζιά αυτά που είναι πιο αφανή και πιο ''από τα βάθη της κίνας'' που μπορεί να δώσουν και λίγο καλύτερες τιμές από minideal,gearbest,4c κλπ που είναι γνωστά ιντερνετοκινεζομαμάγαζα ίσως κάνουν κάποιες συμφωνίες για διαφημίσεις κλπ για κλειδωμένα ''bios'' και να δημιουργούνε ιστορίες άλλες. Δεν γνωρίζω απλά μια σκέψη κάνω. Προσωπικά κινητά αγοράζω μόνο απο minideal και ποτέ δεν με κρέμασε. Ένα κινητο ήρθε σκάρτο το στειλα πίσω μετά από 6μήνες και μου στείλανε καινούριο οπότε είμαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Με τα 4g δεν έχεις θέμα το γραψα και παραπάνω και επειδή το έιχα ψάξει κάπου στις 158 σελίδες γράφει ότι η μπάντα που λείπει έιναι υποστηρικτική οπότε είσαι οκ.

 

Απο κει και πέρα επειδή το χα κουβέντα και χθες γενικά με τα κινεζομάγαζα και γιατί πολλά παιδιά ταλιπωρήθηκαν με τις ρομ εδώ ενώ οι άλλοι το κάναμε όπως γράφτηκε θεωρώ ότι τα μαγαζιά αυτά που είναι πιο αφανή και πιο ''από τα βάθη της κίνας'' που μπορεί να δώσουν και λίγο καλύτερες τιμές από minideal,gearbest,4c κλπ που είναι γνωστά ιντερνετοκινεζομαμάγαζα ίσως κάνουν κάποιες συμφωνίες για διαφημίσεις κλπ για κλειδωμένα ''bios'' και να δημιουργούνε ιστορίες άλλες. Δεν γνωρίζω απλά μια σκέψη κάνω. Προσωπικά κινητά αγοράζω μόνο απο minideal και ποτέ δεν με κρέμασε. Ένα κινητο ήρθε σκάρτο το στειλα πίσω μετά από 6μήνες και μου στείλανε καινούριο οπότε είμαι οκ

απο minideal ψωνιζω και εγω, και μαλιστα με την rachel (linda) εχουμε πολυ καλη επικοινωνια στο skype, νομιζω οτι με το vickmall ειναι ξαδερφακια? σωστα? απο το vickmall λεω να το παρω πολυ οικονομικο και αξιοπιστο σε θεματα αποστολων. Εφοσον μπορω να φλασαρω με την βοηθεια σας ww rom τοτε ολα οκ, προχωραω και ελπιζω να μην το μετανοιωσω. Το κινητο νομιζω ειναι αψογο.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

βλεπω οτι cosmote και vodafone εχουν fdd-lte 1800 οπου υποστηριζεται απο το κινητο, αρα δεν εχω θεμα στο 4g σωστα? Αναβαθμισεις κλπ κλπ θα μπορω να κανω κανονικα? το λεω επειδη ειναι cn version.

 

Σωστά προς το παρόν δεν θα έχεις πρόβλημα με το 4g. Δεν θα λειτουργεί όμως, όταν στο μέλλον αλλάξει στην καινούργια συχνότητα 800MHz band 20. Εάν και προσωπικά δεν θα με απασχολούσε ιδιαίτερα γιατί έως ότου ενεργοποιήσουν τα δίκτυα στη καινούργια συχνότητα μαλών θα είχα αλλάξει και συσκευή! Επίσης ακόμη και τώρα μεγαλύτερη κάλυψη έχεις από wifi ακόμη και στον δρόμο παρά με 4g. Εάν σκεφτείς ακόμη πως για να σου ενεργοποιήσουν το 4g οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας π.χ Cosmote πρέπει να έχεις ελάχιστο πάγιο 35 €, το να έχω μια συσκευή που υποστηρίζει 4g αλλά δεν θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω λόγο οικονομικού παγίου είναι δώρο άδωρο.. Άλλωστε και το H+ είναι ταχύτατο, και υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου όσον αφορά την χρήση δεδομένων στην συσκευή. Τέλος εάν βάλουμε και την μεγάλη διαφορά τιμής CN και WW έκδοσης, θα έλεγα μάλλον περισσότερο είναι ψυχολογικό και όχι ουσιαστικό!

Τώρα όσον αφορά τις αναβαθμίσεις, μετά την αλλαγή της region από CN σε WW θεωρητικά (γιατι η συσκευη μου είναι WW και δεν το έχω δοκιμάσει) θα μπορείς να κάνεις τις αναβαθμίσεις με την μέθοδο της αντιγραφής επικόλλησης του Firmware στην εσωτερική sdcard. Αλλά και στην "χειρότερη περίπτωση" μπορείς πάντα να κάνεις τις αναβαθμίσεις με την μέθοδο ADB Fastboot Tool σελίδα 70. Η διαδικασία αλλαγής region και εγκατάστασης WW Firmware είναι σχετικά εύκολη.

Edited by kapoios0
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

LTE στην Θεσσαλονίκη. Τώρα ποια μπάντα είναι δεν ξέρω. Ίσως και η 800 γτ και στα specs του to2c γράφει ότι την έχει το 1,8-4G.

1,8 = 1800

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο εξαλου κανω και στο πολυ καλο infocus m810t Που πηρα

Και δεν μας έκανες ένα θέμα για το κινητό; :P

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...