Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,

μου ηρθε απο βικμολ το redmi2 το απλο μοντελο με το 1Gb RAM. Προοριζεται για την συζυγο.

 

Ηρθε με android 4.4.4. MIUI 63.0/developer, weekly.

 

Πληρως εξελλληνισμενο, μια ψιλοκινεζια με αγγλικους χαρακτηρες ομως...

 

δεν το χω δουλεψει για να δω play, root αλλα αργοτερα θα στειλω ενημερωση.

 

Το καλο ειναι οτι φαινεται οτι δεν θα χρειαστει κατι παραπανω, μιας και το θελει για κλησεις, μνμτα, φωτο και σερφαρισμα απλο.

 

Γενικα σαν κατασκευη πολυ μαζεμενο. στιβαρο αλλα ελαφρυ. και η οθονη μου φαινεται μια χαρα.

90€, πολυ καλη τιμη για αυτα που εχει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

μου ηρθε απο βικμολ το redmi2 το απλο μοντελο με το 1Gb RAM. Προοριζεται για την συζυγο.

 

Ηρθε με android 4.4.4. MIUI 63.0/developer, weekly.

 

Πληρως εξελλληνισμενο, μια ψιλοκινεζια με αγγλικους χαρακτηρες ομως...

 

δεν το χω δουλεψει για να δω play, root αλλα αργοτερα θα στειλω ενημερωση.

 

Το καλο ειναι οτι φαινεται οτι δεν θα χρειαστει κατι παραπανω, μιας και το θελει για κλησεις, μνμτα, φωτο και σερφαρισμα απλο.

 

Γενικα σαν κατασκευη πολυ μαζεμενο. στιβαρο αλλα ελαφρυ. και η οθονη μου φαινεται μια χαρα.

90€, πολυ καλη τιμη για αυτα που εχει

 

 

Καλορίζικο, αν μπορείς άλλαξε ROM και βάλε dev ή stable από εδώ https://xiaomi-miui.gr

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εδω και τρεις μερες μου ηρθε απο vickmall το redmi 2 με 2gb ram και 16gb rom!ολα καλα τελειο σε ολα αλλα εκει που το περιεργαζομουν τελειωσε η μπαταρια και εσβησε!το ανοιγω παλι και το εικονιδιο των μηνυματων ειχε εξαφανιστει!συν οτι δεν μπορω να δεχθω και μηνυματα!βοηθεια σας παρακαλω παρα πολυ!τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εδω και τρεις μερες μου ηρθε απο vickmall το redmi 2 με 2gb ram και 16gb rom!ολα καλα τελειο σε ολα αλλα εκει που το περιεργαζομουν τελειωσε η μπαταρια και εσβησε!το ανοιγω παλι και το εικονιδιο των μηνυματων ειχε εξαφανιστει!συν οτι δεν μπορω να δεχθω και μηνυματα!βοηθεια σας παρακαλω παρα πολυ!τι να κανω?

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις μια άλλη εφαρμογή μηνυμάτων, όπως πχ το textra

Link to comment
Share on other sites

κατι για να επανελθει η εφαρμογη που ειχε?γιατι οτιδηποτε αλλο θα τρωει εξτρα μπαταρια παραπανω!
Link to comment
Share on other sites

κατι για να επανελθει η εφαρμογη που ειχε?γιατι οτιδηποτε αλλο θα τρωει εξτρα μπαταρια παραπανω!

 

Μια εφαρμογή μηνυμάτων δεν τρώει έξτρα μπαταρία. Από κει και πέρα το ότι εξαφανίστηκε στα ξαφνικά είναι πολύ περίεργο. Για να επανέλθει νομίζω δεν υπάρχει άλλος δρόμος από factory reset.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εδω και τρεις μερες μου ηρθε απο vickmall το redmi 2 με 2gb ram και 16gb rom!ολα καλα τελειο σε ολα αλλα εκει που το περιεργαζομουν τελειωσε η μπαταρια και εσβησε!το ανοιγω παλι και το εικονιδιο των μηνυματων ειχε εξαφανιστει!συν οτι δεν μπορω να δεχθω και μηνυματα!βοηθεια σας παρακαλω παρα πολυ!τι να κανω?

 

Πρέπει να δεις ποιο firmware έχεις, και αν χρειάζεται να κάνεις εγκατάσταση μιας καθαρής, Ελληνικής ROM. Συνήθως αυτά που έρχονται από Κίνα "φορούν" ένα κακορυθμισμένο firmware που έχει πάνω και αρκετό bloatware από το μαγαζί που σου το έχει στείλει. Για παράδειγμα εγώ όταν το παρέλαβα (Redmi 2 2GB) είχε εφαρμογές για μηνύματα στα Κινέζικα, εφαρμογές που μου πετούσαν μηνύματα όταν ήμουν στο Internet, κ.λπ.

 

Με μια καθαρή εγκατάσταση με Ελληνική ROM από https://xiaomi-miui.gr νομίζω θα είσαι ΟΚ.

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

μου ηρθε απο βικμολ το redmi2 το απλο μοντελο με το 1Gb RAM. Προοριζεται για την συζυγο.

 

Ηρθε με android 4.4.4. MIUI 63.0/developer, weekly.

 

Πληρως εξελλληνισμενο, μια ψιλοκινεζια με αγγλικους χαρακτηρες ομως...

 

δεν το χω δουλεψει για να δω play, root αλλα αργοτερα θα στειλω ενημερωση.

 

Το καλο ειναι οτι φαινεται οτι δεν θα χρειαστει κατι παραπανω, μιας και το θελει για κλησεις, μνμτα, φωτο και σερφαρισμα απλο.

 

Γενικα σαν κατασκευη πολυ μαζεμενο. στιβαρο αλλα ελαφρυ. και η οθονη μου φαινεται μια χαρα.

90€, πολυ καλη τιμη για αυτα που εχει

 

Καλορίζικο, αν μπορείς άλλαξε ROM και βάλε dev ή stable από εδώ https://xiaomi-miui.gr

 

 

Γιατι να αλλαξω ρομ?? δουλευει μια χαρα, μπηκα στο φορουμ που μου πες και εκανα εγγραφη...

αφου δουλευουν ολα μια χαρα...βρηκα και το apk. του κινγροοτ μεσα στο κινητο, το ετρεξα ρουταριστηκε και ολα καλα...

 

Προτεινεις καποια συγκεκριμενη??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, πέρασα την τελευταία dev GTV 5.11.5. βλέπω όμως ότι δεν είναι rootαρισμένη, υπάρχει κάποιος οδηγός για root?

 

Είναι ροοτ κανονικά, πας κέντρο ασφαλείας- δικαιώματα - προνόμια ροοτ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, πέρασα την τελευταία dev GTV 5.11.5. βλέπω όμως ότι δεν είναι rootαρισμένη, υπάρχει κάποιος οδηγός για root?

όλες οι dev είναι ήδη root,

πας στο κέντρο ασφάλειας/δικαιώματα/προνόμια root και δίνεις πρόσβαση root όπου θέλεις.

αν θέλεις κατεβάζεις το supersu και αφήνεις σε αυτό την διαχείριση δικαιωμάτων root.

 

 

*oops δεν είδα ότι απαντήθηκε.:)

Link to comment
Share on other sites

Επεσε σε κανενα μαγαζι η τιμη του 2gb μοντελου?

Γιατι η Xiaomi ανακοινωσε οτι θα το ριξει στην τιμη του original μοντελου με το 1gb (80$ στην Κινα)

:X
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Συγγνώμη αν ρωτάω κάτι τετριμμένο, αλλά έχω την εξής απορία για το Xiaomi Redmi 2 Pro που θα παραγγείλω για την αδερφή μου. Διάβασα για διάφορα μοντέλα της xiaomi ότι πιθανώς να μην υποστηρίζουν την μπάντα 4G της Wind.

1) Όντως το Xiaomi Redmi 2 Pro δεν υποστηρίζει το 4G της Wind?

2) Θα έχω κάποιο πρόβλημα με το 3G της Wind ή άλλης εταιρίας? (αν το 4G δεν την ενδιαφέρει τελικά)

3) Για τα διάφορα θέματα με βαθύ ήχο κτλ που διαβάζω, αν περάσω την τελευταία ελληνική rom από την ελληνική κοινότητα θα λειτουργεί απροβλημάτιστα το συγκεκριμένο κινητό, ή υπάρχει περίπτωση να έχω κάποια προβλήματα? Διάβασα σε προηγούμενα posts πως σε κάποιους λύθηκαν τα διάφορα προβλήματα, αλλά μου έμεινε η αίσθηση πως αυτό μπορεί και να μην συμβαίνει πάντα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Αντιμετωπιζω προβλημα με τον ηχο κατα τη διαρκεια κλησης.

Δοκιμασα την καρτα και στις δυο θεσεις αλλα παλι ακουγομαι απο το πηγαδι.

Αν φλασαρω την τελευταια ελληνικη θα διορθωθει?

Το ελυσε καποιος αυτο το προβλημα?

Στο επισημο forum της miui γινετε χαμος με το συγκεκριμενο προβλημα.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες απεγκατάσταση του google now ή να βάλεις off τις επιλογές όπως λένε στο official forum; http://en.miui.com/forum.php?mod=redirect&goto=findpost&ptid=101018&pid=3141427 Τώρα που βρίσκεται αυτό το google settings που λέει δεν ξέρω.

 

Αν δεν φτιάχνει δοκίμασε και την ελληνική rom Dev ή Stable, εγώ προσωπικά δεν το έχω αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να περάσεις την Ελληνική rom αφού πρώτα διαγράψεις cache και user data από την recovery. Καλού κακού επανέλαβε δύο φορές την διαδικασία για να είσαι σίγουρος ότι έγινε σωστά! Αν θέλεις πάντως δοκίμασε το μικρόφωνο με την ηχογράφηση του κινητού για να δεις αν φταίει αυτό ή οι υποδοχές της sim όπως αναφέρουν άλλοι χρήστες που είχαν το ίδιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εν λόγω κινητό στην έκδοση με τα 2gb και έχω βάλει μια κάρτα sim. Κατά διαστήματα δίπλα από την ένταση του σήματος του τηλεφώνου εμφανίζει 3 μικρές τελείες. Παίζει να προσπαθεί να βρει αν υπάρχει δεύτερη κάρτα?Μπορώ να τον απενεργοποιήσω αυτό τον έλεγχο?
Link to comment
Share on other sites

Έχω το εν λόγω κινητό στην έκδοση με τα 2gb και έχω βάλει μια κάρτα sim. Κατά διαστήματα δίπλα από την ένταση του σήματος του τηλεφώνου εμφανίζει 3 μικρές τελείες. Παίζει να προσπαθεί να βρει αν υπάρχει δεύτερη κάρτα?Μπορώ να τον απενεργοποιήσω αυτό τον έλεγχο?

 

Οι τρεις τελίτσες σημαίνουν ότι έχει notifications στο status bar. Κάποιες φορές εμφανίζει τις τρεις τελίτσες, και όταν κατεβάζεις στο status bar δεν βλέπεις κάποιο notification, αυτό το έχω δει και εγώ, συνήθως μετά από τηλεφωνική κλήση. Ενδέχεται να υπήρχε κάποιο notification (η εισερχόμενη κλήση) και μόλις κλείνεις την γραμμή, εξαφανίζεται ορθώς το notification, αλλά δεν κρύβονται οι τελίτσες.

 

Νομίζω ότι δεν είναι πρόβλημα.

Software Dev

 

Smartphone: HTC Wildfire -> Star W007 -> Jiauy G2FW -> Xiaomi Redmi 2 2GB

Tablet: Ramos i9

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθαν αλλα 2 κινητα σημερα (2GB εκδοση) και τους περασα αυτη τη φορα με τη κανονικη διαδικασια την καινουρια ρομ (5.11.12). Εχω ενεργοποιηση την εξυπνη ληψη στις ενημερωσεις. Θα κατεβαζει και θα εγκαθιστα αυτοματα τις καινουριες εκδοσεις με αυτο το τροπο; Δε θα χρειαζεται η δημιουργια backup;

 

Αυτο με τον ηχο σε καθε πατημα του δαχτυλου, που σταδιακα με το δευτερο,τριτο πατημα αυξανεται ειναι φυσιολογικο; Γινεται να ειναι σταθερος ο ηχος σε καθε πατημα;

 

Επισης, υπαρχουν καποια απαραιτητα προγραμματα για να εγκαταστησω τωρα προτου τους δωσω τα κινητα; Δεν εχουν ιδεα απο android και play store. Ισως καποιο πιο ευκολο πληκτρολογιο;

 

Τελος, με την ελληνικη εκδοση ηρθαν αρκετα καινουρια προγραμματα στην οθονη του κινητου. Μερικα απο αυτα ειναι : MiKey, MiWifi, MiFit, My Home, CM Transfer, Number Fixer. Ποια απο αυτα δεν χρειαζονται;

Link to comment
Share on other sites

Οι ενημερώσεις ΟΤΑ έχουν σταματήσει. Θα πρέπει να κατεβάσεις το ζιπ της νέας ρομ, να το περνάς στο τηλέφωνο και μετά να κανείς αναβάθμιση από την εφαρμογή Updater.

 

Αυτό με τον ήχο που στο κάνει ακριβώς; Δεν κατάλαβα.

Απο εφαρμογές είναι πλήρης κατά την άποψή μου, οπότε τα υπόλοιπα μέσω play store.

 

Προσωπικά τις εφαρμογές που ανέφερες τις αφαίρεσα όλες.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Μόλις παρέλαβα ένα REDMI 2 απο minideal. Προσταθώ να περάσω την Ελληνική ROM αλλα δεν με αφήνει ουτε μέσω update ουτε μέσω recovery. Εχω βάλει την rom και στην sd και στο κινητο . Την έχω μετονομάσει σε update αλλα δεν. Τι κάνω λάθος??
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δεν σε αφήνει; Σου λέει πως δεν βρέθηκε το update.zip;

Βεβαιώσου ότι δεν το έχεις ονομάσει σε update.zip.zip αν στα Windows έχεις βάλει να μην φαίνονται οι καταλήξεις τον αρχείων.

Επίσης πρέπει να είναι η σωστή rom για το μοντέλο σου (για να μην γίνει λάθος).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...