Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιζει καπου σε προσφορα αυτες τις ημερες?

 

122,79$ στο πολύ αξιόπιστο Geekbuying

http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Hongmi2-4G-LTE-4-7inch-Android-Phone-Qualcomm-MSM8916-Quad-Core-64bit-MIUI-6-Smartphone-IPS-HD-1GB-8GB-8MP--White-340231.html

Link to comment
Share on other sites

το κινητό το δουλεύεω αρκετό καιρό με τη rom απο το http://xiaomi.eu/

http://celogeek.miuiandroid.com/5.6.11/

 

πολύ καλό το κινητό, drain battery είχα μια φορά , όταν δεν έπινανε καλό σήμα αλλά πήρε update.

To mono bug που έχω δει είναι ότι δεν μου ανοίγει το massenger του fb απο το notification bar.

Στα παιχνίδια τα πάει πολύ καλά, βέβαια ένα πολύ απαιτικό που παίζω το naval frontline κολλάει καμιά φορά αλλά λέει το παιχνίδι ότι ειναι για hi end κινητά.

Για τα λεφτά του τέλεια.

 

Μήπως έχει ιδέα κανείς πως γίνεται να χτυπάει συνέχεια το sms notification , όπως έχουν αρκετά android κινητά?

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα απο xiaomiforsale μιας και δεν ήθελα να μπλέξω με τους χρόνους αναμονής του vickmall, ευρωπαική εγγύηση και service και το εχω στην κατοχή μου εδω και ενα μήνα περίπου. Η rom που φόραγε τότε ήταν η 5.5.22 με playstore και πέρασα cwm για recovery. Γενικά δεν εχω ασχοληθεί με miui, αλλά απ´ ότι διαπιστώνω η διαχείρηση των πόρων (μνήμη, processes) είναι πάρα πολύ σπάταλη (πχ με το καλημέρα το κινητό με miui τρώει 1gb χαλαρά μνήμης...), αλλά απο την άλλη με 2gb το τηλέφωνο δεν έχει θέμα (μέχρι στιγμής τουλάχιστον). Έτσι θέλω να περάσω σε cyanogenmod το οπόιο τρέχω και σε άλλα android και έχω βρεί σχετικά guides, έχει κανείς τρέξει cyanogenmod 11/12 για να πεί εντυπώσεις ;

φίλε τελικά έβαλες cyanogenmod ? το παρέλαβα και εγώ με miui , δεν έχω παράπονο αλλά επειδή είχα και πριν cyanogenmod σε συσκευές μου θα θελα να το δοκιμάσω και εγώ .

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

Γέμισε η κάρτα SD με φωτό και βίντεο χωρίς να το καταλάβω κι από μόνο του το τηλέφωνο άρχισε να τις αποθηκεύει στην εσωτερική μνήμη. Κάθε προσπάθεια μου να αδειάσω την SD αποβαίνει μάταια. Πάω να σβήσω μουσικές και δεν τις διαγράφει. Προσπαθώ το ίδιο συνδέοντας το τηλ στον υπολογιστή και πάλι δεν σβήνει. Οι φωτό και τα βίντεο έχουν εξαφανιστεί ή μάλλον έχουν πιθανότατα μεταφερθεί σε ένα φάκελο που ονομάζεται LOST.DIR μέσα στην SD και δεν ανοίγουν από κανένα πρόγραμμα. Δεν έχουν κατάληξη ούτε άλλες πληροφορίες εκτός από το μέγεθος του αρχείου. Το εικονίδιο των αρχείων αυτών είναι λευκό. Έχει κανείς καμιά ιδέα πως να τα επανακτήσω; Υποτίθεται ότι έχουν μείνει 41ΜΒ ελεύθερα από τα 8GB της SD.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

φίλε τελικά έβαλες cyanogenmod ? το παρέλαβα και εγώ με miui , δεν έχω παράπονο αλλά επειδή είχα και πριν cyanogenmod σε συσκευές μου θα θελα να το δοκιμάσω και εγώ .

 

Το έχω αφήσει το θέμα προσωρινά....

Link to comment
Share on other sites

το παρέλαβα και εγώ πριν μια βδομάδα , μόνο καλά λόγια θα μπορούσα να γράψω , πολύ ευχαριστημένος , γρήγορη ανταπόκριση , GPS κλειδώνει πολύ γρήγορα , πολύ παραμετροποιησημο θέματα , εικονίδια , αρχικές οθόνες (αυτό βέβαια οφείλεται στο MIUI ) λειτουργικό που του έχω αφήσει , για φλασάρισμα εύκολο απο οτι εχω δεί , rom να βγαίνουν και όρεξη να εγκαθιστούμε , recovery image του έβαλα την TWRP 2.8.6.1 από εδώ

http://en.miui.com/thread-114090-1-1.html το μόνο που παρατήρησα είναι σε ρυθμίσεις φωτο το 8 MPX είναι μόνο σε 4:3 αν βάλεις 16:9 η φωτογραφίες βγαίνουν στα 6 ΜΡΧ

Edited by taxbak
Link to comment
Share on other sites

@taxbak αυτό που λες για την κάμερα ισχύει για όλα τα κινητά. Είναι θέμα ανάλυσης. Και αυτά που έχουν 13Mp κάμερα στα 13 τραβάνε σε 4:3 ενω στα 9 περίπου σε 16:9.

 

Το προβληματάκι με το messenger που ανέφερε πιο πάνω ο Jerry το έχει κανένας άλλος? Γιατί είχα το Redmi Note για λίγες μέρες πριν λίγο καιρό και έκανε το ίδιο πράγμα. Όχι σοβαρό αλλά λίγο ενοχλητικό αν χρησιμοποιείς πολύ αυτήν την εφαρμογή.

the only way is str8 to the top!

Motorola V2288 > Panasonic GD67 > Sony Ericsson K700 > Sony Ericsson W800 > Nokia N90 > Sony Ericsson W710 > Nokia N79 > Samsung Galaxy S > Galaxy SII > Xperia Go > LG G2 > Oneplus 3 totally ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ένα SOS λίγο, μια που έχω πάρει σβάρνα και τα forum μπας και βγάλω άκρη. Προβλήματα με την SIM να σας ξαναζητάει το PIN έχετε με το μοντέλο των 2Gb (2014813); Ενδέχεται να υπάρχει και στο μοντέλο του 1Gb, δεν ξέρω τι παίζει. Πάντως η χειροκίνητη επιλογή παρόχου δεν λύνει το πρόβλημα.

 

Έχω δει ότι αφορά αρκετό κόσμο που φορά την multilang του xiaomi.eu. Στο δικό μας xiaomi-miui.gr δεν μπόρεσα να σχηματίσω εικόνα για το τί γίνεται με τις Ελληνικές ROM.

 

Και δεν έχω ιδέα τι γίνεται με την επίσημη Global...

 

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη παιδιά. Ακόμα και αν δεν έχετε πρόβλημα, αν θέλετε ποστάρετε ποιο firmware έχετε, και αν έχετε δει το πρόβλημα. Φυσικά για να το δείτε, θα πρέπει να έχετε κλείδωμα στο PIN. Και μιλάμε πάντα για το μοντέλο 2014813 (2Gb RAM)...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το κινητό το δουλεύεω αρκετό καιρό με τη rom απο το http://xiaomi.eu/

http://celogeek.miuiandroid.com/5.6.11/

Ποιό μοντέλο έχεις, του 1 ή των 2Gb RAM; Και με κλείδωμα PIN στη SIM ή χωρίς;

 

Αν έχεις των 2, εγώ έχω την stable του xiaomi.eu, αλλά από καιρό σε καιρό ζητάει πάλι το pin. Λες και κάνει reset η SIM.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως είπα και παραπάνω παρέλαβα προχθες από vickmall. Αυτό που διαπίστωσα είναι οτι δεν είχε καμιά κινεζική εφαρμογή και στα ελληνικά δεν είχε αραιή γραμματοσειρά όπως ειπώθηκε απο άλλους. Επίσης χαζευοντας τα αρχεία βρηκα ενα zip με την ονομασία xiaomi miui Hellas 2014813 κλπ κλπ. Να υποθέσω οτι απο το κατάστημα μου πέρασαν ελληνική developer rom και πλέον αρκεί να κάνω ota update και θα είμαι κομπλε για πάντα; Παρεμπιπτόντως με το που το άνοιξα μου ήρθε αναβάθμιση απο 5.5.8 σε 5.6.4 αλλά δεν την έχω κανει γιατί το τηλέφωνο δουλεύει αψογα. Αν μπορεί κάποιος πιο εξοικειωμένος ας απαντήσει.

Από το vickmall ειδικά για Ελλάδα φαίνεται να περνάν την δική μας GTV :) Καλή κίνηση!

 

Οπότε με αναβαθμίσεις είσαι οκ. Απλά δε θυμάμαι αν πρέπει να την κάνεις από το about phone ή από τον updater, παλιότερα έπρεπε να κάνεις ένα από τα 2 μόνο. Κάποιο από τα παιδιά που έχουν GTV μπορούν να απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα με την SIM να σας ξαναζητάει το PIN έχετε με το μοντέλο των 2Gb (2014813); Ενδέχεται να υπάρχει και στο μοντέλο του 1Gb, δεν ξέρω τι παίζει. Πάντως η χειροκίνητη επιλογή παρόχου δεν λύνει το πρόβλημα.

Έχω δει ότι αφορά αρκετό κόσμο που φορά την multilang του xiaomi.eu.

το ίδιο ακριβώς έκανε σε φίλο με το 1Gb ram και την τελευταία ελληνική.

μάλλον έφταιγε η sim της Q,που μόλις έβγαλε -από αυτήν μόνο- το κλείδωμα,

σταμάτησε να χάνει το σήμα και να ζητάει PIN και από την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Από το vickmall ειδικά για Ελλάδα φαίνεται να περνάν την δική μας GTV :) Καλή κίνηση!

 

Οπότε με αναβαθμίσεις είσαι οκ. Απλά δε θυμάμαι αν πρέπει να την κάνεις από το about phone ή από τον updater, παλιότερα έπρεπε να κάνεις ένα από τα 2 μόνο. Κάποιο από τα παιδιά που έχουν GTV μπορούν να απαντήσουν.

Έχω ήδη κάνει δύο αναβαθμίσεις μέσω του updater. Γενικά πολύ σημαντική βοήθεια αυτή του vickmall ειδικά για μένα που δεν έχω ασχοληθεί με φλασαρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο ακριβώς έκανε σε φίλο με το 1Gb ram και την τελευταία ελληνική.

μάλλον έφταιγε η sim της Q,που μόλις έβγαλε -από αυτήν μόνο- το κλείδωμα,

σταμάτησε να χάνει το σήμα και να ζητάει PIN και από την άλλη.

Το πρόβλημα το συνάντησα σε κινητό με μόνο μια Vodafone SIM πάνω.

 

Σχετικό και το bug report

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά,

 

Σκέφτομαι την αγορά του εν λόγο κινητού, είναι για απλή χρήση χρήση ίντερνετ, skype, viper etc.

Με καλύπτει η 1gb Ram; Είναι αρκετά "ελαφρύ" το UI;

Ευχαριστώ εκ το προτέρων. :respect:

sirparis is always here.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά,

 

Σκέφτομαι την αγορά του εν λόγο κινητού, είναι για απλή χρήση χρήση ίντερνετ, skype, viper etc.

Με καλύπτει η 1gb Ram; Είναι αρκετά "ελαφρύ" το UI;

Ευχαριστώ εκ το προτέρων. :respect:

 

Ελαφρύ δε το λες , αλλά θα σου έλεγα ότι δεν αξίζει το 1GB (απλή χρήση δεν είναι το skype :) θα το μετανιώσεις γρήγορα πιστεύω

Link to comment
Share on other sites

Ελαφρύ δε το λες , αλλά θα σου έλεγα ότι δεν αξίζει το 1GB (απλή χρήση δεν είναι το skype :) θα το μετανιώσεις γρήγορα πιστεύω

 

Οπότε θα πάω σε αυτό με τα 2gb Ram

sirparis is always here.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο κανα μηνα που περασα στον ανηψιο μου την ελλανικη ρομ μου βγαζει 8 εικονιδια με τις ενδειξεις instal,wipe,buckup,restore,mount,settings,advansed,reboot.τι επιλεγω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο κανα μηνα που περασα στον ανηψιο μου την ελλανικη ρομ μου βγαζει 8 εικονιδια με τις ενδειξεις instal,wipe,buckup,restore,mount,settings,advansed,reboot.τι επιλεγω?

 

αυτό είναι το recovery , γιατί μπήκες εκεί ; για να κάνεις αναβάθμιση ;

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το recovery , γιατί μπήκες εκεί ; για να κάνεις αναβάθμιση ;

Ο ανηψιος μου το πειραξε.το εχει στα χερια του τωρα.τι να του πω να κανει για να μην τρεχω στα κουριερ?

Link to comment
Share on other sites

Ο ανηψιος μου το πειραξε.το εχει στα χερια του τωρα.τι να του πω να κανει για να μην τρεχω στα κουριερ?

 

αν δεν έκανε τίποτα άλλο και απλά μπήκε εκεί καταλάθος ε απλά ας κάνει reboot (αν του βγάλει πολλές επιλογές τότε reboot system)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έκανε τίποτα άλλο και απλά μπήκε εκεί καταλάθος ε απλά ας κάνει reboot (αν του βγάλει πολλές επιλογές τότε reboot system)

Πατωντας reboot του εβγαλε τις επιλογες system,power of,recovery,bootloader.

Τι παταει τωρα?

Edited by teobidis
Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασε ς τι έγραψα; :) συστεμ

 

Το εκανε,η συσκευη εσβησε και ξανααναψε του ξαναεβγαλε το πρωτο μενου με τις 8 επιλογες που πρωτοεγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανε,η συσκευη εσβησε και ξανααναψε του ξαναεβγαλε το πρωτο μενου με τις 8 επιλογες που πρωτοεγραψα.

 

α οκ , ε τότε κάτι άλλο έκανε για να τον πάει συνέχεια εκεί (δεν ξέρω προσπάθεια για Update μάλλον)

ρώτα καλύτερα στο xiaomi-miui.gr (έχει και chat) μήπως σου δώσουν απευθείας οδηγίες για το τι πρέπει να γίνει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...