Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σας,

Σκεφτομαι μεταβαση απο NOTE 4 σε Nexus 6.

Mε εχει κουρασει βασικα το θεμα Lag και βλεποντας απο το nexus 5 της γυναικας μου η αληθεια ειναι με κανει να το σκεφτομαι.Εχει καποιος κανει αυτη τη μεταβαση?

Οποιος επιθυμει μπορει να μου στειλει και Inbox για να μην γεμιζω το Θεμα με οff topic.

Ευχαριστω.

Έχει μεγααααλο θέμα στο xda αν έχεις χρόνο για διάβασμα. Εγώ σκεφτόμουν ακριβώς το αντίθετο, λόγω του multitasking του note (πολλαπλά παράθυρα κτλ.), της αξιοποίησης της οθόνης με τα " κολπακια" που έχει, αλλά και για το πενάκι γιατί έχω πολλά excel στην συσκευή μου και βολεύει. Αν όμως σε ενδιαφέρει smoothness, pure android, roms και updates νομίζω υπερέχει λίγο το nexus.

Να σημειώσω πως δεν είχα ποτέ το note 4 στην κατοχή μου οπότε δεν ξέρω πόσο lag έχει, και πόσο εμφανές είναι.

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οπως ειπε και ο φιλος στο παραπανω ποστ, εξαρταται την χρηση που κανεις πχ αν σε βολευει το multitasking ή το πενακι του Note 4 ή αλλα.

Προσωπικα εκανα την μεταβαση απο Note 3 στο Nexus 6 και πραγματικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

Το battery drain στην 5.1 του Note3, το bloat της Samsung ητνα οι λογοι που εκανα την μεταβαση και η 5.1.1 στην οθοναρα του Nexus, ο ηχος των μπροστινων ηχειων και τα μηδενικα κολληματα με αποζημιωνουν ικανοποιητικοτατα ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

Σκεφτομαι μεταβαση απο NOTE 4 σε Nexus 6.

Mε εχει κουρασει βασικα το θεμα Lag και βλεποντας απο το nexus 5 της γυναικας μου η αληθεια ειναι με κανει να το σκεφτομαι.Εχει καποιος κανει αυτη τη μεταβαση?

Οποιος επιθυμει μπορει να μου στειλει και Inbox για να μην γεμιζω το Θεμα με οff topic.

Ευχαριστω.

Για να μην κάνουμε vs, αν το έχεις πιάσει στα χέρια σου και σκέφτεσαι την αγορά του,θα σου πω απλά προχώρα, την κάναμε αρκετοί αυτή τη μετάβαση.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνουμε vs, θα σου πω απλά προχώρα, την κάναμε αρκετοί αυτή τη μετάβαση.

 

βασικα αν και δεν ειναι καθαρα και μονο το spen, αλλα κατα 80% ειναι το spen. Αρα αν το spen δεν σου ειναι απαραιτητο, τοτε το 20% των υπολοιπων θα το καλυψεις με αλλα καλουδια του nexus.

 

Ειδικα αν εχεις ορεξη για custom roms, με το nexus θα βιωσεις υπεροχες στιγμες. Παντα με την προυποθεση πως δεν καιγεσαι για s pen

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Το spen το χρησιμοποιώ αλλά για σημείωση περιστασιακά. Με ενδιαφέρει το lag free και ένα θέμα με σήμα που έχω με το Note. Ελπίζω να μεταπηδήσω στο εδώ νήμα του Nexus 6 λοιπόν. :)

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Το spen το χρησιμοποιώ αλλά για σημείωση περιστασιακά. Με ενδιαφέρει το lag free και ένα θέμα με σήμα που έχω με το Note. Ελπίζω να μεταπηδήσω στο εδώ νήμα του Nexus 6 λοιπόν. :)

 

Που έχει lag το note 4?

 

Τα περισσότερα παράπονα για το note 4 είναι για το user interface και για το bloatware/crapware

Link to comment
Share on other sites

Που έχει lag το note 4?

 

Τα περισσότερα παράπονα για το note 4 είναι για το user interface και για το bloatware/crapware

 

Βασικά σε μετάβαση απο app σε app..τεσπα.

Πλεον χρήστης Nexus 6 ;).

Παει βούτυρο.. Πωωωω

Για root δεν χάνεις εγγύηση να φανταστώ.ε ? Γιατί απο ότι είδα για να λειτουργήσει το double tap και led θέλει root

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε μετάβαση απο app σε app..τεσπα.

Πλεον χρήστης Nexus 6 ;).

Παει βούτυρο.. Πωωωω

Για root δεν χάνεις εγγύηση να φανταστώ.ε ? Γιατί απο ότι είδα για να λειτουργήσει το double tap και led θέλει root

 

Για ξεκλειδωτο bootloader χανεις εγγυηση. Αλλα πριν το στειλεις απλα τον κλειδωνεις και περνας καθαρο img ;)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε μετάβαση απο app σε app..τεσπα.

Πλεον χρήστης Nexus 6 ;).

Παει βούτυρο.. Πωωωω

Για root δεν χάνεις εγγύηση να φανταστώ.ε ? Γιατί απο ότι είδα για να λειτουργήσει το double tap και led θέλει root

 

Μετα το unlock και root... :)

Για Double Tap > https://play.google.com/store/apps/details?id=com.codechron.n6doubletapunlock

και για το led > https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rageconsulting.android.lightflow&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που καλοκαιριαζει, η θεαση σε εξωτερικους χωρους πως ειναι ?

Δεν εννοω ακριβως κατω απο τον μεσημεριανο ηλιο, που προφανως δεν θα φαινονται και πολλα.. Απλα θελω να ξερω αν φαινεται η οθονη καλα σε εξωτερικους χωρους, υπο νορμαλ συνθηκες

Link to comment
Share on other sites

Εχει καλό κράτημα , αν αυτό εννοείς ...

 

Ναι εχει και νομιζω οτι ευθυνεται η κυρτοτητα που εχει πισω στην πλατη ε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια σκεφτομαι για αγορα του nexus 6 και θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματα.

 

1.Απο μερια αυτονομια μπαταριας σε τι επιπεδα ειναι; με νορμαλ χρηση

2.Η οθονη ειναι αρκετα σκοτεινη; επειδη διαβασα κατι τετοιο.

3.παρουσιαζει κανενα θεμματακι με την οθονη οπως γραμμες κτλπ πχ lg g2;(digitizer)

4.Εχει παρει αναβαθμηση σε lollipop η συσκευη;

5.Γενικα σαν συσκευη αξιζει η αγορα της;

 

υγ: θα παω αυριο να την δω απο κοντα απλα ηθελα να μου πειτε 2 πραγματακια για να ξερω :)

Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια σκεφτομαι για αγορα του nexus 6 και θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματα.

 

1.Απο μερια αυτονομια μπαταριας σε τι επιπεδα ειναι; με νορμαλ χρηση

2.Η οθονη ειναι αρκετα σκοτεινη; επειδη διαβασα κατι τετοιο.

3.παρουσιαζει κανενα θεμματακι με την οθονη οπως γραμμες κτλπ πχ lg g2;(digitizer)

4.Εχει παρει αναβαθμηση σε lollipop η συσκευη;

5.Γενικα σαν συσκευη αξιζει η αγορα της;

 

υγ: θα παω αυριο να την δω απο κοντα απλα ηθελα να μου πειτε 2 πραγματακια για να ξερω :)

Για το 1 2 και 3 δεν ξερω να σου απαντήσω γιατι δεν εχω την συσκευή.

4. Απο το Nexus 6 ξεκινησε η Lollipop. (Ειναι το πρωτο κινητό που κυκλοφόρησε με Lollipop)

5.Αν σου αρεσουν τα "πειράγματα" δηλαδη custom roms kernels κτλ και σε τσατιζουν οι διαφορες άχρηστες εφαρμογές που εχουν σχεδον ολα τα αλλα κινητά τοτε για μενα go for it. Εγω παντως θα πήγαινα με κλειστά τα ματια. Ελπιζω να παω καποια στιγμη. :D

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Oταν έχουμε μια αναπάντητη κλήση, δεν πρέπει κανονικά να ανάβει σταδιακά η οθόνη για είδοποίηση? (εννοείται με το ambient ενεργό)
Link to comment
Share on other sites

Oταν έχουμε μια αναπάντητη κλήση, δεν πρέπει κανονικά να ανάβει σταδιακά η οθόνη για είδοποίηση? (εννοείται με το ambient ενεργό)

Η οθόνη θα ανάψει μια φορά. Για να ξαναναψει θα πρέπει να το σηκωσεις.

:D
Link to comment
Share on other sites

Για το 1 2 και 3 δεν ξερω να σου απαντήσω γιατι δεν εχω την συσκευή.

4. Απο το Nexus 6 ξεκινησε η Lollipop. (Ειναι το πρωτο κινητό που κυκλοφόρησε με Lollipop)

5.Αν σου αρεσουν τα "πειράγματα" δηλαδη custom roms kernels κτλ και σε τσατιζουν οι διαφορες άχρηστες εφαρμογές που εχουν σχεδον ολα τα αλλα κινητά τοτε για μενα go for it. Εγω παντως θα πήγαινα με κλειστά τα ματια. Ελπιζω να παω καποια στιγμη. :D

 

Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση και για την γνωμη σου!

Θελω να μου πει και καποιος κατοχος της συσκευης αυτα που ρωτησα παραπανω :)

οπως επισης θελω να μου πει καποιος εαν εχει παρατηρησει προβλημα burn in στην οθονη.

Edited by dilimma
Motorola Z8 , Motorola Razr Xt910 ,Lg G2 32gb
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οταν το κινητο φορτιζει ...ζεστενεται λιγο παραπανω η ειναι ιδεα μου?

 

Αρκετά θα έλεγα. Απο εχθες που το έχω έχω παρατηρήσει οτι ζεσταίνεται αρκετά. Ίσως βέβαια είναι πως ακόμη κανει τις διάφορες διεργασίες το android για 1-2 μέρες μέχρι να στρώσει.Όπως και η μπαταρία είναι πολύ μέτρια αλλά πιστεύω σε καμια βδομάδα θα δω τι παιζει.Πάντως το κινητό είναι σφαίρα .Μηδέν lag όσα apps και αν έχω ανοίξει.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το 70% που είναι το turbo charging ζεστενεται ακόμα και αν είναι σε αναμονή. Αν ταυτόχρονα παίζεις κανένα παιχνίδι παίρνει φωτιά. Αν απλά κοιτάς κάτι στον browser η το tapatalk πχ ζεσταίνεται αρκετά. Απο το 70% και πάνω είναι πολύ πιο νορμάλ.

Μπαταρία περίπου ~4.30 ώρες sot βγάζει, που είναι λίγο για τα mah της μπαταρίας που φοράει η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά θα έλεγα. Απο εχθες που το έχω έχω παρατηρήσει οτι ζεσταίνεται αρκετά. Ίσως βέβαια είναι πως ακόμη κανει τις διάφορες διεργασίες το android για 1-2 μέρες μέχρι να στρώσει.Όπως και η μπαταρία είναι πολύ μέτρια αλλά πιστεύω σε καμια βδομάδα θα δω τι παιζει.Πάντως το κινητό είναι σφαίρα .Μηδέν lag όσα apps και αν έχω ανοίξει.

 

jimpsar βιντεο τραβηξες?:p !!!εχω το φορτιζω κλειστο και παλι θερμανθηκε αρκετα

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικές είναι οι υψηλές θερμοκρασίες λόγω turbo charging. Μην ανησυχειτε.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια σκεφτομαι για αγορα του nexus 6 και θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματα.

 

1.Απο μερια αυτονομια μπαταριας σε τι επιπεδα ειναι; με νορμαλ χρηση

2.Η οθονη ειναι αρκετα σκοτεινη; επειδη διαβασα κατι τετοιο.

3.παρουσιαζει κανενα θεμματακι με την οθονη οπως γραμμες κτλπ πχ lg g2;(digitizer)

4.Εχει παρει αναβαθμηση σε lollipop η συσκευη;

5.Γενικα σαν συσκευη αξιζει η αγορα της;

 

υγ: θα παω αυριο να την δω απο κοντα απλα ηθελα να μου πειτε 2 πραγματακια για να ξερω :)

 

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1. Η αυτονομία του κινητού είναι αξιοπρεπέστατη (euphoria rom) με normal χρήση βγάζω 1,5+ ημέρα... βέβαια εξαρτάται από το τί εννοεί ο καθένας "normal" χρήση... εγώ αναφέρομαι σε ~ 2-3 ώρες wifi/browising , ~1 ώρα ομιλία, 4G/3G συνέχεια ανοιχτό, λίγα μηνύματα, και ~30' παιχνίδια... δεν τη θεωρώ εξαιρετική αυτονομία αλλά σε καμία περίπτωση δεν τη χαρακτηρίζω ανεπαρκής...

 

2-3. Η οθόνη, επίσης κατά την προσωπική μου άποψη, είναι μια χαρά φωτεινότατη σε κανονικές συνθήκες, γενικά στις 6" είναι σκέτη απόλαυση... βέβαια αν κάτσω κόντρα στον ήλιο έχω μία ορατότητα 60% αλλά το θεωρώ φυσιολογικό...το μόνο που με θεωρώ μείον, είναι ότι όταν χαμηλώνεις την φωτεινότητα πολύ (~5%) η οθόνη παίρνει ένα μωβ χρώμα... είναι γνωστό bug της τεχνολογίας οθόνης που έχει βάλει η motorola... Εκτός αυτού τίποτα άλλο μεμπτό για την οθόνη...

 

4. Nexus6=Lollipop

 

5. Δεν θα αλλάξω συσκευή για τα επόμενα 2 χρόνια... τα specs είναι υπερ-αρκετά για το οτιδήποτε....

 

αυτά από εμένα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...