Jump to content

Lenovo Golden Warrior Note 8 (A936)


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
μου βγαζει επιλογη να το στειλουν με ems express κ να πληρωσω ενα 20ε για να ερθει σε 10-15 μερες η να μου το στειλουν με sg post(to nd post δεν το αναφερω καν)τι να διαλεξω καλυτερα?

 

Θα παρακαλέσω να μη βγαίνουμε εκτός θέματος. Για θέματα αγοράς από Κίνα διαβάζουμε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316

 

Στο παρόν θέμα συζητάμε για τη συσκευή του τίτλου και μόνο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 127
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...και ένα στατιστικό κατανάλωσης από το ενσωματωμένο power manager μετά τη δεύτερη φόρτιση (υπόλοιπο μπαταρίας 10%), με μία κάρτα SIM WIND 3G, WiFi, Mobile data, GPS ενεργά, αυτόματη φωτεινότητα, screen/gpu power saver on:

In use: 3h 15min

On standby: 22h 9min

Ωστόσο παρατήρησα απότομη πτώση από το 5% στο 1% και άμεσο κλείσιμο. Η φόρτιση πάντως γίνεται γρήγορα με τον 1.5Α φορτιστή.

 

Άλλες εντυπώσεις:

GPS κλειδώνει τάχιστα, θα επανέλθω με εντυπώσεις χρήσης μέσα από εφαρμογές (π.χ. Sygic). Στο τεστ που έκανα, δυστυχώς δε διαπιστώθηκε δυνατότητα GLONASS, BDS, μόνο A-GPS.

H rom είναι αρκετά παραμετροποιήσιμη και δε λείπουν στοιχεία όπως DT2W/S2W, DT2S (το τελευταίο δυστυχώς μόνο στη lock screen).

Σχετικά καλός launcher με μεγάλη ποικιλία themes/wallpapers στον πολύ καλό theme/wallpaper manager.

H κάμερα πολύ καλή, με αρκετές ρυθμίσεις και καλή σχετικά απόδοση ακόμα και βράδυ (σωστά συγχρονισμένο flash led και ισχυρό, με δυνατότητα torch).

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

απο κινα υπαρχει ρομ οπως πχ του a850+ vanilla? γιατι με ενδιαφερει να το παρω σας ευχαριστω

Χερι που το φοβασαι φιλα το
Link to comment
Share on other sites

...ευχάριστα και δυσάρεστα:

Στα θετικά η καλή μπαταρία τελικά. Μετά από 2-3 φορτίσεις, τα στατιστικά έχουν ως εξής:

Με μία κάρτα SIM WIND 3G, WiFi, GPS ενεργά, αυτόματη φωτεινότητα, screen/gpu power saver on, disable apps when screen is off:

In use: 2h 2min

On standby: 2d 15h 47min

Yπόλοιπο μπαταρίας 52%

 

Στα αρνητικά η έλλειψη notification led.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει και εγώ το τηλέφωνο εδώ και μια εβδομάδα και το περιμένω.

Δεν ξέρω ώμος αν έχει πυξίδα?

 

...έχει μόνο accelerometer, light, proximity.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα μια χαρά όλα είχε τα πάντα και ροοτ τώρα υπάρχει και μια άλλη ρόκ να βάλουμε γιατί δεν βρίσκω τιποτε
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα μια χαρά όλα είχε τα πάντα και ροοτ τώρα υπάρχει και μια άλλη ρόκ να βάλουμε γιατί δεν βρίσκω τιποτε

 

Από που το πήρες, ελληνικά έχει ??

Link to comment
Share on other sites

απο ali το πηρα ειχε ελληνικα κανονικα.Το GPS κλειδωσε με την πρωτη φορα σε δευτερολεπτα,το wifi πιανει τελεια,μπαταρια αν και το εχω λιωσει κραταει πανω απο μερα Edited by taxidriver109
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eχουμε καμμια πληροφορια παραπανω για το συγκεκριμενο κινητο?

 

Οτι εχει δουλευει κανονικα-απροβληματιστα?

 

Μπορω να εχω καποιο μικρο δειγμα της καμερουλας?(φωτο/video)?

Link to comment
Share on other sites

Eχουμε καμμια πληροφορια παραπανω για το συγκεκριμενο κινητο?

 

Οτι εχει δουλευει κανονικα-απροβληματιστα?

 

Μπορω να εχω καποιο μικρο δειγμα της καμερουλας?(φωτο/video)?

 

...δουλεύει απροβλημάτιστα, πολύ καλό κινητό κατά τη γνώμη μου. Ωστόσο, υποστήριξη δεν υπάρχει ουσιαστική ακόμα, η μοναδική rom αν και σταθερή και πολύ καλά στημένη, θέλει σχετικό "καθάρισμα"/debloating (όπως και άλλα της Lenovo, π.χ Κ3 Lemon) γιατί τρέχουν στο άσχετο διαφημίσεις/προτάσεις για εγκατάσταση. Να επισημάνω ότι το full backup της factory rom είναι αρκετά "επεισοδιακό" δεδομένου ότι δεν υποστηρίζεται ακόμα ο 6752 από MTKdroidTools (οπότε απαιτεί manual backup μέσω adb/dd, διαδικασία trimming του ληφθέντος pleloader.bin από garbage FF και 00 καθώς και manual διαδικασία παραμετροποίησης του scatter file). ΠΡΟΣΟΧΗ, μη βάλετε τη rom από το needrom στην έκδοση 2/8GB, είναι για το 1GB. Απλά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το scatter file της για να παραμετροποιήσετε το δικό σας. Χρειάζονται γνώσεις/σχετικό διάβασμα.

Κάποιες φωτογραφίες ληφθείσες βιαστικά (χωρίς κάποια ειδική ρύθμιση, σε auto mode, πιστεύω η κάμερα έχει δυνατότητες με σωστή χρήση/παραμετροποίηση):

IMG_20150304_112509.th.jpg IMG_20150316_231451.th.jpg IMG_20150327_172042.th.jpg

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

περιμένω και εγω το κινητό.

τωρα όσο αφορά το backup, λογικά αν γίνετε root το κινιτο τότε με το recovery twrp θα μπορούμε να κάνουμε με ευκολία backup ολη την rom μαζί με της ρυθμίσεις και τα προγράμματα που θα έχουμε βάλει

Link to comment
Share on other sites

περιμένω και εγω το κινητό.

τωρα όσο αφορά το backup, λογικά αν γίνετε root το κινιτο τότε με το recovery twrp θα μπορούμε να κάνουμε με ευκολία backup ολη την rom μαζί με της ρυθμίσεις και τα προγράμματα που θα έχουμε βάλει

 

...λες να είχαμε διαθέσιμο τρόπο για cwm/twrp και να παιδευόμασταν με manual adb shell; :p

Link to comment
Share on other sites

...λες να είχαμε διαθέσιμο τρόπο για cwm/twrp και να παιδευόμασταν με manual adb shell; :p

 

Για δες εδώ http://d.958shop.com/mobile/lenovo/A936/soft/92828.html

με μετάφραση φυσικα

Link to comment
Share on other sites

...

Για δες εδώ http://d.958shop.com/mobile/lenovo/A936/soft/92828.html

με μετάφραση φυσικα

 

...αυτό το site απλά έχει link για το .apk της εφαρμογής TWRP Manager. Από όσο ξέρω δεν υποστηρίζει την συσκευή μας. Δοκίμασες εσύ και κατάφερες να εγκαταστήσεις twrp recovery με αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά απο έναν μήνα ήλθε και το δικό μου απο το vickmall. Το τηλέφωνο τους είχα πει να είναι root αλά ώμος τίποτα, τι κάνω τώρα?
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά απο έναν μήνα ήλθε και το δικό μου απο το vickmall. Το τηλέφωνο τους είχα πει να είναι root αλά ώμος τίποτα, τι κάνω τώρα?

 

...το ρουτάρεις μόνος σου με iroot ή ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστο πολύ φυλε μου. Το χεις δει αυτό , λες να καταφέρουμε να κάνουμε εύκολα buckap την rom http://www.needrom.com/download/carliv-touch-recovery-v3-0-for-lenovo-a936/
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστο πολύ φυλε μου. Το χεις δει αυτό , λες να καταφέρουμε να κάνουμε εύκολα buckap την rom http://www.needrom.com/download/carliv-touch-recovery-v3-0-for-lenovo-a936/

 

...ναι ήδη υπάρχει cwm και carliv. Αισιόδοξα τα πράγματα για backup μέσω custom recovery αν η manual μέθοδος προβληματίζει/φοβίζει. Δεν τα δοκίμασα ακόμη. Κυκλοφορούν και κάποιες έξτρα rom. Καλές δοκιμές. :p

Link to comment
Share on other sites

...ναι ήδη υπάρχει cwm και carliv. Αισιόδοξα τα πράγματα για backup μέσω custom recovery αν η manual μέθοδος προβληματίζει/φοβίζει. Δεν τα δοκίμασα ακόμη. Κυκλοφορούν και κάποιες έξτρα rom. Καλές δοκιμές. :p

 

Για πες για τις αλλες ρομ να δουμε τι παιζει

Link to comment
Share on other sites

Για πες για τις αλλες ρομ να δουμε τι παιζει

 

...σε αυτές που υπάρχουν στο needrom αναφερόμουν. Ακόμα δεν έχω δοκιμάσει κάποια, φαίνονται να είναι για την έκδοση 1GB, οπότε μην επιχειρήσετε σε 2GB χωρίς το κατάλληλο full backup. Θα ενημερώσω αν τα καταφέρω.

Η τελευταία official για 2GB φαίνεται να είναι η: http://ask.lenovomobile.com/?q-599465.html

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...