Jump to content

Lenovo Golden Warrior Note 8 (A936)


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ με το 1 γιγα εχω όποτε βάζω πρώτα cwm και μετά την ρομ?

 

...εφόσον η rom φλασάρεται από custom recovery ναι, αλλιώς αν είναι official μέσω Flash Tools. Πρώτα full nandroid backup από το cwm ή μέσω MTKDroidTools.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 127
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εντυπώσεις από την ColorOS port του needrom. Όμορφη rom, λειτουργική, με καλή παραμετροποίηση και γρήγορη. Δεν την κράτησα πολύ γιατί για μένα ήταν deal breaker τα μη λειτουργικά off screen touches/gestures. Έτσι το DT2W π.χ. δε δουλεύει. Επίσης διαπίστωσα σχετικά αυξημένο RAM footprint (ελεύθερα στην εκκίνηση περίπου 700-800MB). Αν κάποιος πειραματιστεί περισσότερο και έχει καλύτερη εκτίμηση ή/και "λύσεις" στα προαναφερόμενα, ενημερώνει.

Η Dakele port, φαίνεται να υποστηρίζει μόνο Ταϊβανέζικα, οπότε εγκατέληψα στoν Aroma installer.

Για multilanguage, η 1450 επίσης από needrom, έρχεται prerooted με gapps και δουλεύει μια χαρά (μοναδική εξαίρεση έως τώρα, ότι το WiFi σε smart mode δε λειτουργεί σωστά).

Υπάρχει και official 1505 ΕΝ/CN αλλά δεν τη δοκίμασα γιατί το στήνω για υποστήριξη βουλγαρικής γλώσσας.

Παρεμπιπτόντως, το carliv recovery στο needrom δουλεύει μια χαρά.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Σε ενημερωτικό email που μου ήρθε σήμερα, έχουν κουπονάκι στο coolicool για -6$. Απ' ότι βλέπω και στο Kimovil, το κάνει το πιο φθηνό αυτή την στιγμή, από μαγαζιά που μπορείς να αγοράσεις χωρίς φόβο ;)

Κωδικός: CIC08

 

Υπόψιν ο κωδικός είναι για την έκδοση με τα 2GB Ram και ισχύει λέει για 1 μήνα

Edited by maddoctor
Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως, το carliv recovery στο needrom δουλεύει μια χαρά.

Μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις αναλυτικά την διαδικασία εγκατάστασης μήπως κάνω καμιά μπούρδα.

Δηλαδή με πιο SPFlashtool , της ρυθμίσεις, με μπαταρία η χωρίς. Κλπ

Edited by panorifi
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις αναλυτικά την διαδικασία εγκατάστασης μήπως κάνω καμιά μπούρδα.

Δηλαδή με πιο SPFlashtool , της ρυθμίσεις, με μπαταρία η χωρίς. Κλπ

 

...με οποιοδήποτε SP Flash Tool (>=15.44xx.00.000) περιέχεται σε κάποια από τις official rom. Τρέχεις σαν administrator το flashtool.exe και στα Options/Option.../ (Connection/Baud rate: 115200, USB: High speed, Battery: auto detect) και /Download/επιλεγμένο DA DL All with Checksum

Φορτώνεις το scatter που συνοδεύει το recovery ή τσεκάρεις μόνο το recovery. Download και συνδέεις το κινητό κλειστό αλλά με την μπαταρία πάνω. Εννοείται έχεις λειτουργικούς drivers vcom preloader.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα κ καλη ανασταση να εχουμε,καμια rom σαν την vanilla του a850+ υπαρχει σας ευχαριστω πολυ
Χερι που το φοβασαι φιλα το
Link to comment
Share on other sites

...με οποιοδήποτε SP Flash Tool περιέχεται σε κάποια από τις official rom (>=15.44xx.00.000). Τρέχεις σαν administrator το flashtool.exe και στα Options/Option.../ (Connection/Baud rate: 115200, USB: High speed, Battery: auto detect) και /Download/επιλεγμένο DA DL All with Checksum

Φορτώνεις το scatter που συνοδεύει το recovery ή τσεκάρεις μόνο το recovery. Download και συνδέεις το κινητό κλειστό αλλά με την μπαταρία πάνω. Εννοείται έχεις λειτουργικούς drivers vcom preloader.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. όλα πήγαν μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

βοήθειααααααα. παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

πήγα να περάσω αυτήν την ρομ http://www.needrom.com/download/lenovo-a936/ με τον τρόπο που περιγράφει. και το τηλέφωνο τώρα είναι τελείως νεκρό δεν ανοίγει με τίποτα. και ούτε άλη ρομ μπορώ να περάσω με το FlashTools

Edited by panorifi
Link to comment
Share on other sites

βρήκα λύση για το παραπάνω και τώρα το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά.

πέρασα αυτήν την ρομ http://www.needrom.com/download/vibeui-v2-0-1448-5-2-1-st-a936-cu-ram-2gb/ με τον τρόπο που περιγραφή, η μόνη διαφορά είναι ότι όταν συνδέομαι το τηλέφωνο στον υπολογιστή κρατάμε πατημένο το κουμπί που ανοίγει την έντασή και το κρατάμε πατημένο μέχρι να τελείωση όλη η διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
...δεν την καταλαβαίνω την ερώτηση.

 

οκ το εχω παρει με 2gb!!!καποιος μου είπε μια βλακεια οτι δεν κάνει περιστροφή η οθόνη του(πχ τις φωτογραφίες αν το γυρίζεις απ όρθιο στο πλάι)αλλά το κάνει μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιο κάτοχος από που το παρήγγειλε, αν όλα καλά κλπ.; Ενδιαφέρομαι μόνο για την έκδοση 2 gb.

 

Το σκορ 43000 στο antutu που δείχνει το βίντεο sto vickmall ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιο κάτοχος από που το παρήγγειλε, αν όλα καλά κλπ.; Ενδιαφέρομαι μόνο για την έκδοση 2 gb.

 

Το σκορ 43000 στο antutu που δείχνει το βίντεο sto vickmall ισχύει;

 

...όλα καλά σε επίπεδο hardware. Σε επίπεδο λογισμικού, χρειάζεται root και αφαίρεση κάποιων "ενοχλητικών" εφαρμογών/χαρακτηριστικών (πάντα με την τελευταία official ΕΝ/CH). Έχουν αναφερθεί σχετικά. Το antutu σκορ ισχύει. Ωστόσο, πιστεύω αν δεν χρειάζεσαι απαραίτητα τις 6" (υπόψιν είναι με HD ανάλυση) τότε το K3 Note 5,5" FHD είναι καλύτερη επιλογή πλέον στα χρήματα αυτά. Απλά το A936 θα υπερτερεί μόνο στο θέμα αυτονομία πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

...όλα καλά σε επίπεδο hardware. Σε επίπεδο λογισμικού, χρειάζεται root και αφαίρεση κάποιων "ενοχλητικών" εφαρμογών/χαρακτηριστικών (πάντα με την τελευταία official ΕΝ/CH). Έχουν αναφερθεί σχετικά. Το antutu σκορ ισχύει. Ωστόσο, πιστεύω αν δεν χρειάζεσαι απαραίτητα τις 6" (υπόψιν είναι με HD ανάλυση) τότε το K3 Note 5,5" FHD είναι καλύτερη επιλογή πλέον στα χρήματα αυτά. Απλά το A936 θα υπερτερεί μόνο στο θέμα αυτονομία πιστεύω.

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Να τονίσω ότι μιλάω μόνο για την έκδοση με 2 gb ram. Κάτι ακόμα:

 

Α) Από ποιο μαγαζί το παρήγγειλες;

Β) Στα 170 ευρώ που κάνει το Note 8 (2gb ram) γιατί θεωρείς καλύτερη επιλογή το K3 Note;

Γ) Το GPS με ενδιαφέρει πολύ, μπορείς να πεις τί θέματα είχες;

Δ) Η μπαταρία είναι όντως 3300mah: Πρέπει να κρατάει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Να τονίσω ότι μιλάω μόνο για την έκδοση με 2 gb ram. Κάτι ακόμα:

 

Α) Από ποιο μαγαζί το παρήγγειλες;

Β) Στα 170 ευρώ που κάνει το Note 8 (2gb ram) γιατί θεωρείς καλύτερη επιλογή το K3 Note;

Γ) Το GPS με ενδιαφέρει πολύ, μπορείς να πεις τί θέματα είχες;

Δ) Η μπαταρία είναι όντως 3300mah: Πρέπει να κρατάει αρκετά.

 

...για την έκδοση με τα 2GB μιλάω και εγώ. Α) Vickmall, εγγύηση

Β) Το K3 Note πιστεύω είναι καλύτερο κυρίως λόγω 5,5" οθόνης, FHD ανάλυσης, καλύτερης υλοποίησης ήχου, 16GB ROM, και ελαφρώς καλύτερη τιμή. Το A936 με 6" και HD θα έλεγα υστερεί. Χωρίς να προβληματίζει, σίγουρα η ανάλυση δεν είναι η βέλτιστη δυνατή για τέτοιες διαστάσεις και θα έλεγα δεν είναι και τόσο εύκολα διαχειρίσιμη σε μέγεθος, σε σχέση με το ιδανικότερο 5,5". Μόνο σε επίπεδο αυτονομίας πιστεύω θα πλεονεκτούσε το Α936.

Γ) Δεν είχα θέματα με το GPS (αν και δεν υποστηρίζει GLONASS, μόνο A-GPS), έχω γράψει σχετικά σε παλιότερο ποστ.

Δ) Είναι και κρατάει εξαιρετικά ακόμα και στα παιχνίδια. Έχει κάνει εξαιρετική δουλειά η Lenovo στη διαχείριση ενέργειας και έχει διάφορες ρυθμίσεις εξοικονόμησης. Πιστεύω μόνο εκεί υπερτερεί το Α936 πιθανόν, αλλά και το Κ3 Note σίγουρα θα έχει ανάλογη αυτονομία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους

παρέλαβα από Κίνα το Α936, με τα 2GB, γενικά φαίνεται ΟΚ (είναι νωρίς ακόμα) αλλά έχω το εξής πρόβλημα:

Εάν μία επαφή (ο αριθμός), είναι σε διεθνή μορφή (με το +30 μπροστά) η συσκευή δεν τον ταυτίζει με την επαφή και βγάζει στην αναγνώριση μόνο τον αριθμό...

Ξέρουμε κάτι γι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει παρατηρήσεις κάνεις πρόβλημα με το GPS?

Όταν ανοίγω τους χάρτες της Google δε μπορεί να λοκαρει ενώ με άλλα προγράμματα δεν έχει πρόβλημα.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πας στις επαφές more features and settings, more display features,number match bits και το βάζεις by 7.Αυτό ήταν!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς έχει παρατηρήσει απότομη διακοπή κλήσης δηλ να χάνεται η σύνδεση πάντα το πρωί για τρεις τέσσερεις κλήσεις και αν ναι πως θα μπορούσαμε να το λύσουμε.Το τηλ είναι Κινέζiκη βερσιόν με VIBEUI_V2.0_1448_5.2.1_ST_A936_CU και εγκατεστημένα τα Ελληνικά από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας πρωτη φορα γραφω εχω τη lenovara απ τον απριλιο μεχρι στιγμης κανενα προβλημα το κινητο πυροβολαει......εχω κατι θεματακια αλλα δεν εχω και μεγαλη ιδεα εκτος απο εφαρμογες,ιντερνετ,καμια φωτογραφεια και γενικα μονο για ιντερνετ το χω παρα για κινητο.ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

1.μηπως ξερει κανεις γιατι τις φωτογραφειες που μου στελνουν η στελνω στο fb η viber μου τις βγαζει τεραστιες και δε μπορω να τις δω με τη μια(καλα μικρο το κακο)απλα ρωταω.

2.μηπως ζεστενεται με χρηση ιντερνετ λιγο γρηγορα εμενα σε κανα μισαωρο ζεματαει..

3.τα ποιο πολλα σαιτ που ανοιγω για να διαβασω η γραμματοσειρα ειναι καπως περιεργη και λοιπουν γραμματα αλλα διαβαζεται με λιγη προσπαθεια

4.sos...το lenovo suite που βγαζει στο pc ειναι στα κινεζικα και δε μπορω να κανω τιποτα μηπως κανεις πως παει και αν στα αγγλικα..

αυτα σε γενικες γραμμμες πολυ καλο για μενα

ευχαριστω και σε ολους εσας που εχετε καποια μεγαλυτερη ιδεα απο κινητα να μπαινετε στο forum και να βοηθαται λιγο και μας τους ασχετους με κανα κολπακι ωστε να καλυτερεψουμε τη lenovara αλλωστε ολοι ετσι ξεκινησαν :):):):):):):):):)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς έχει παρατηρήσει απότομη διακοπή κλήσης δηλ να χάνεται η σύνδεση πάντα το πρωί για τρεις τέσσερεις κλήσεις και αν ναι πως θα μπορούσαμε να το λύσουμε.Το τηλ είναι Κινέζiκη βερσιόν με VIBEUI_V2.0_1448_5.2.1_ST_A936_CU και εγκατεστημένα τα Ελληνικά από εκεί.

οχι εμενα δε μου το εκανε ποτε το μονο που μου κανει ειναι οτι ο ηχος κλησης που εχω βαλει το οποιο ειναι mp3 μολις χτυπαει το κινητο ακουγεται διακεκομενα για 2 3 δευτερολεπτα και μετα βαραει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια χαρά. Είμαι κάτοχος ενός Α936 με 1Gb. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ώστε να βάλω μία άλλη ROM (εαν έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια τον ευχαριστώ ήδη) με ΟΣΟ το δυνατόν πιο αναλυτικά βήματα καθότι άσχετος με το αντικείμενο; Δεκτά τόσο τα βήματα απευθείας όσο και παραπομπή κάπου που θα τα λέει όσο μα όσο πιο αναλυτικά γίνεται. Ευχαριστώ προκαταβολικά παίδες
Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε αυτή που θες από εδώ http://www.needrom.com/category/lenovo/serial-a/serial-a900/a936/ κατέβασέ την και βλέπουμε
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά μέχρι εδώ. Καταλαβαίνω σωστά πως υπάρχουν δύο τρόποι να περάσεις ROM; Δηλαδή πέρα από το flashtools υπάρχει και άλλος; Και εαν ναι υπάρχουν οδηγίες για αυτόν; Διότι σε κάποιες ROM δε λέει κάτι για flashtools.
Link to comment
Share on other sites

1. κάνεις εγκατάσταση αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobileuncle.toolbox&hl=el

 

2. κατεβάζεις από εδώ το recovery http://www.needrom.com/download/philz-touch-recovery-6-59-0/ και το βάζεις χύμα στην κάρτα sd

 

3. Ανοίγεις το Mobileuncle MTK Tools πατάς recovery Update και κάνεις κλικ την πρώτη επιλογή

 

Έτσι θα έχεις και τις δύο επιλογές εγκατάστασης

Σου προτείνω αυτή τη rom

http://www.needrom.com/download/custom-aosp/

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς βάζοντας μια άλλη ROM με flashtools δεν έχω εγκατεστημένο το play store. Υπάρχει κάποια ROM με flashtools που να υποστηρίζει play store ή κάποιος άλλος τρόπος να το εγκαταστήσω?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από προσπάθειες έκανα εγκατάσταση το mobileuncle tools, έβαλα χύμα στην sd το recovery και έκανα και το βήμα 3 του μηνύματός σου. Στη συνέχεια έβαλα επίσης χύμα στην sd την ROM που μου πρότεινες και μπήκα στο recovery του τηλεφώνου. Εκεί έχω τώρα το θέμα. Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω. Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...