Jump to content

Cubot S200


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το έχω από τον Φεβρουάριο, το μόνο που αντιμετωπίζω είναι η απώλεια σύνδεσης με τα δεδομένα όπου πρέπει να κλείσω/ξανά ανοίξω τα data για να επανέλθει αλλά προς το παρόν βολεύομαι με χρήση mifi. Κατά τα άλλα ακόμα η μπαταρία κρατάει καλά και μετά από μια γερή πτώση που είχα σε μάρμαρο το κινητό δεν έπαθε τίποτα απλά έσπασε η πλαστική θήκη που είχε μαζί.

 

Μήπως μετά από τόσους μήνες έχει βγει καμία αξιόλογη θήκη τύπου gel/tpu?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενα μονο μπορω να πω για το κινητο μιας και το εχω και εγω απο τους πρωτους. Παροτι πια υπολειπεται σε χαρακτηριστικά θα το ξαναπερνα. Το μονο θεμα το Gps. Αψογο σκύλος με πολυ καλη μπαταρια που δεν ξέρω που θα ξαναβρω σε αυτη την τιμή.
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Έπειτα από 7-8 μήνες χρήσης, παρατηρώ ότι έχει πέσει αισθητά η αυτονομία της μπαταρίας (συνηθως χρησιμοποιώ data, αλλά και wifi), καθώς μετά από 5-6 ώρε σχεδόν εγκαταλείπει... Επιπλέον, καυ αυτό ειναι το πιο ανησυχητικό, παρατηρώ ότι αρχίσει και ζεσταίνεται πολύ η πλάτη ψηλά όταν είμαι κυρίως στο internet...

Τι μπορεί να συμβαίνει? Να αρχίσω να ξεφορτώνω εφαρμογές?

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Έπειτα από 7-8 μήνες χρήσης, παρατηρώ ότι έχει πέσει αισθητά η αυτονομία της μπαταρίας (συνηθως χρησιμοποιώ data, αλλά και wifi), καθώς μετά από 5-6 ώρε σχεδόν εγκαταλείπει... Επιπλέον, καυ αυτό ειναι το πιο ανησυχητικό, παρατηρώ ότι αρχίσει και ζεσταίνεται πολύ η πλάτη ψηλά όταν είμαι κυρίως στο internet...

Τι μπορεί να συμβαίνει? Να αρχίσω να ξεφορτώνω εφαρμογές?

 

Μαλλον να παραγγειλεις νεα μπαταρια θα ελεγα εγω.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μετά από αρκετούς μήνες χρήσης είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά που έχω κάνει.

Αντιμετωπίζω ακόμα εκείνο το κουφό πρόβλημα με τα τυχαία καθυστερημένα restart, αλλά είναι πολύ αραιά και τα έχω συνηθίσει πια.

Για το gps έχω βάλει την εφαρμογή GPS Locker και παλεύεται λιγάκι.

Όλα τα υπόλοιπα τζετ :)

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον να παραγγειλεις νεα μπαταρια θα ελεγα εγω.

Το είχα παρατηρήσει και γώ πριν κανά δίμηνο.

Είχα παρήγγειλα τότε νέα μπαταρία, αλλά μέχρι να έρθει, η εργοστασιακή επανήλθε (σα να περνάει 2η νεότητα!)

Γενικά ακόμη παρατηρώ διακυμάνσεις στην απόδοσή της.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την υπερθέρμανση στο πίσω επάνω μέρος συμβαίνει και σε μένα, κυρίως όταν το δουλεύω εντατικά και όταν φορτίζει με 2A φορτιστή. Ελπίζω να μην παραδώσει το πνεύμα ξαφνικά.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την υπερθέρμανση στο πίσω επάνω μέρος συμβαίνει και σε μένα, κυρίως όταν το δουλεύω εντατικά και όταν φορτίζει με 2A φορτιστή. Ελπίζω να μην παραδώσει το πνεύμα ξαφνικά.

 

Μπα, σε όλους εκεί ζεσταίνεται, οπότε είναι απο την κατασκευή του έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Από αντοχή πάντως εγώ δεν έχω τις καλύτερές εντυπώσεις. Μια φορά έπεσε στην γυναίκα μου και η οθόνη σκοτείνιασε. Τώρα με maximum φωτεινότητα σε ήλιο είναι αδύνατο να δεις. Μόνο σε σκιερό δωμάτιο.

Το έχω 8 μήνες και είμαι μια χαρά, εκτός του ίδιου θέματος της φωτεινότητας που έγινε πριν 2-3 μέρες.

Έπαιζαν οι μικρές μαζί του και το ανακάλυψα αργότερα. Δεν γνωρίζω τι μπορεί να έγινε.

Βρήκες ή δοκίμασες κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Αγόρασα πριν κανα 2μηνο από vickmall ένα λευκό cubot s200.

Από την ΠΡΩΤΗ στιγμή έκανε κάποια περίεργα τύπου μιλούσα στο βάιμπερ με βιντεοκλήση κι έσβηνε στα 10-15 λεπτά. Στο καπάκι άνοιγε μόνο του, έβαζα κωδικό και αν συνέχιζα στο βάιμπερ όλο αυτό γινόταν στα 5 λεπτά και μετά πιό σύντομα κλπ.

Στην πορεία άρχισε να κολλάει και να σβήνει με το παραμικρό πχ όταν πήγαινα να κατεβάσω κάτι από το google play καθώς κατέβαινε, πριν ολοκληρωθεί η λήψη, σερφάροντας στο φβ από τον google chrome, μιλώντας στο τηλέφωνο.

 

Τώρα έχει χειροτερέψει δεν ξέρω για ποιό λόγο, σκέφτηκα τη ζέστη, το έβαλα μέχρι και στο ψυγείο/κατάψυξη (:lol: :O ) ή σε ανεμιστήρα χωρίς το πίσω καπάκι αλλά αγγούρια. Συνεχίζει να κάνει τα ίδια.

 

Κατέβασα αντιβάιρους, κάποιες εφαρμογές που μπουστάρουν και καλά το τηλ, είδα τι τρέχει στο background και απενεργοποίησα/απεγκατάστησα ότι μπορούσα αλλά γενικά ενώ φαίνεται οκ κάνει τα ίδια και χειρότερα. Εν τω μεταξύ η χρήση που του κάνω είναι αστεία, δεν το κουράζω με κάτι "βαρύ" και πλέον έχω ελάχιστες εφαρμογές δηλαδή όπως μου το στείλανε + viber, whatsapp, google chrome, ένα παιχνίδι το jelly splash και τίποτ'άλλο.

 

Προσπαθώ να επικοινωνήσω από την πρώτη στιγμή με το μαγαζί αλλά απάντηση καμία.

 

Σας το χει κάνει κι εσάς αυτό; Άσε που σβήνει και στο καπάκι ανάβει πάλι μόνο του και κολλάει ακόμα περισσότερο γιατί αυτό το ανοιξε-κλείσε το κάνει χειρότερα και μπορεί να παρει και καμία ώρα αν το αφήσω έτσι και δε βγάλω μπαταρία, να το αφήσω να κουλάρει και μετά να το ανοίξω. Έχω 2 sim πάνω αλλά τα έκανε/κάνει και με μία.

 

Καμία βοήθεια/ιδέα ρε παίδες; Έτσι μου ρχεται να το σπάσω :angry::kill:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις κάποια επαναφορά στη rom ή να περάσεις κάποια από το needrom? Πιθανότατα είναι κάποιο harware θέμα οπότε στείλε στο κατάστημα ξανά μήνυμα και επίσης μέσω του αντίστοιχου thread του forum. Ακόμα θεωρείται αξιόλογο το κατάστημα αυτό, συνεπώς θα λάβεις κάποια απάντηση ώστε να το στείλεις πίσω να το κοιτάξουν.
Link to comment
Share on other sites

τούμπανο είναι φίλε.

το έχει η γυναίκα μου από τότε που κυκλοφόρησε για σερφάρισμα, FB, και παιχνιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από αξιοπιστία τι λέει το s200;

Ας γράψουν κάποιοι που το έχουν πάνω από 5-6 μήνες. Ευχαριστω.

 

To πήρα απο την πρώτη φουρνιά.

Γενικά καλά, χωρίς να λείπουν και προβλήματα εδώ κι εκεί. Εμένα πχ ποτε δε δούλεψε το gps.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από αξιοπιστία τι λέει το s200;

Ας γράψουν κάποιοι που το έχουν πάνω από 5-6 μήνες. Ευχαριστω.

 

Στις τελευταιες 2 σελιδες θα βρεις την απαντηση που ψαχνεις.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταιες 2 σελιδες θα βρεις την απαντηση που ψαχνεις.

Πάρτο άφοβα.

Για τα λεφτά του δε θα βρείς καλύτερο.

Θα τύχουν και κάποια ελαττωματικά προφανώς, αλλά είναι λίγες οι καταγεγραμμένες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις κάποια επαναφορά στη rom ή να περάσεις κάποια από το needrom? Πιθανότατα είναι κάποιο harware θέμα οπότε στείλε στο κατάστημα ξανά μήνυμα και επίσης μέσω του αντίστοιχου thread του forum. Ακόμα θεωρείται αξιόλογο το κατάστημα αυτό, συνεπώς θα λάβεις κάποια απάντηση ώστε να το στείλεις πίσω να το κοιτάξουν.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων γιατί και με το που το πήρα είχε θέμα αρα το θεώρησα περιττό να σου πω την αλήθεια. Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο. Πάντως αν αυτό βοηθάει κάπως σήμερα πήγα να ανεβάσω μία φωτό στο φβ και δε με άφηνε (με το πατούσα το upload ακυρωνόταν η πράξη) γιατι έλεγε ότι δεν υπάρχει αρκετή μνήμη. λολ.

 

Κι εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι σε hardware και όχι software. Ποιό θρεντ λες στο φόρουμ; Δεν έτυχε να το πάρω χαμπάρι. Από το σάιτ με γράφουν μήνες.

 

Παιδιά από αξιοπιστία τι λέει το s200;

Ας γράψουν κάποιοι που το έχουν πάνω από 5-6 μήνες. Ευχαριστω.

Προσωπικά το πήρα 93 ευρώ από vickmall το Μάη-Ιούνη (δε θυμάμαι ακριβώς) έπειτα από πολύ διάβασμα και κυρίως εδώ μέσα. Εμένα μου βγήκε πατάτα και κλαίω τα λεφτά μου. Προφανώς είμαι στη μειοψηφία.

Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορία λοιπά κινητά τηλέφωνα μαζί με τα υπόλοιπα καταστήματα υπάρχει και το αντίστοιχο thread του vickmall, κάνε μια αναλυτική ανάρτηση εκεί και περίμενε απάντηση τους.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ,

έψαχνα να βρω αν υπάρχει θέμα για μπαταρία στο cubot s200,αλλά δεν βρήκα ,για αυτό το γράφω εδώ ....

το τελευταίο μήνα τα παίξε η μπαταρία του κινητού ....ανά 4 ώρες θέλει φόρτιση !!!!...ανεβάζει φουλ θερμοκρασία ,σε σημείο ,όταν μιλάω στο τηλέφωνο να το έχω 20-30 πόντους μακρυά !!!

ξέρει κανείς τι παίζει;;;

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Στους 6 μήνες είχα παρατηρήσει και γώ μια βουτιά στην απόδοση της μπαταρίας.

Ωστόσο μετά από κανά μήνα επανήλθε στα φυσιολογικά της.

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Για αρχή δε κοιτάς Μήπως κάποια εφαρμογή Έχει φάει κάνα σκάλωμα και τρέχει συνέχεια;

 

τις έβγαλα όλες ,όχι ότι είχα & πολλές 4-5 .....

φωτεινότητα στο ελάχιστο ,τα δεδομένα μονίμως κλειστά....

αυτό που βλέπω στα στοιχεία για την κατανάλωση της μπαταρίας ,είναι ότι τρώει 40% η ετοιμότητα της κυψέλης & 30% το τηλεφ. σε αδράνεια .

το τηλ. δεν το έχω ρουτάρει ...είναι μαμίσιο ...10 μήνες το χω ...συνήθως με κρατούσε 25-30 ώρες με 5 ώρες χρήση ίντερνετ .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...