Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος ΙΙ


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έτσι είναι σε όλα τα 1020. Νομίζω η αρχική ονομασία του κινητού ήταν Lumia 909 και στην πορεία άλλαξε και ανακοινώθηκε ως 1020.

 

Εϊχε ήδη αρχίσει να γίνεται γνωστό πριν κυκλοφορήσει με δύο ονομασίες. Nokia 909, ως ο διάδοχος του Nokia 808, αλλά και Lumia 1020 ως το ανώτερης κλίμακας τηλέφωνο πάνω από το 920 στην σειρά των *20. Επομένως, εμπορικά διαθέσιμο έγινε ως Lumia 1020, μόνο που στα στοιχεία του κράτησαν το 909, για να δείξουν τον διάδοχο του 808 (πέρα από τον σταθεροποιητή πάντως και την αυξημένη ευαισθησία στο φως, υπολείπεται σε ποιότητα, λεπτομέρεια, ανάλυση, ζουμ κοκ από το 808)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι ηρθε το Denim update στο 1020 ενος φιλου!!(RM 875_eu_euro1_211)

Στο δικο μου και σε κανα δυο αλλα γνωστων μου τιποτα ακομα...(RM 875_eu_italy_237)

 

Για πειτε βρε συμφορουμιτες οσοι εχετε παρει την ενημερωση τι rom εχετε...

Καμια πληροφορια οσον αφορα την ενημερωση της lumia camera με υποστηριξη για live images??

Εχω δει την ρυθμιση live images στο lumia 735 και ειναι πανεμορφη προσθηκη για τα αλμπουμ φωτο!!

Edited by cybton
Link to comment
Share on other sites

καλυτερη αισθηση στο τηλεφωνο γενικοτερα. καλυτερη καμερα νομιζω. πιο γρηγορο το τηλεφωνο. εκτος απο κατι σκαλωματα. πχ εμενα οι χαρτες πλεον 2στις 3 φορες κανουν εναμιση λεπτο για να ανοιξουν....
Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα και εγω στην παρεα σας, πηρα το 64GB, και σαν newbie να ρωτησω πως μεταφερω επαφες που εχω στο outlook?

Μεχρι τωρα το εκανα με το pc suite αλλα δεν το βλεπει καν.

Κατεβασα το windows phone αλλα εχει μονο για φωτο και βιντεο.

Καμια ιδεα;

 

Tελικα καταφερα και τις περασα απο το παλιο (Ν86) στο 1020 μεσω bluetooth και απο μια επιλογη που βρηκα στο μενου για εισαγωγη απο παλιοτερο τηλεφωνο στο νεο.

Θα ηθελα ομως να μπορω να το κανω και μεσω outlook, αλλα δεν τα καταφερα.

Ενεργοποιησα και λογαριασμο gmail, αλλα δεν περαστηκε τιποτα.

Εδω να πω βεβαια οτι το outlook δεν το εχω συσχετισει με καποιον λογαριασμο ταχυδρομειου, το χρησιμοποιουσα μονο για καταχωρηση επαφων.

Μαλλον αυτο θα φταιει ε;

Βρηκα και καποια θεματα στην βοηθεια και στο νετ, οτι υπαρχουν 2 τροποι, αν το εχω με exchange η χωρις.

Τωρα τι ειναι ετουτο δεν ειμαι σιγουρος.

Καποιος ρε παιδια να με ξεκολλησει;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εντελως ξαφνικα το κινητο μου εκλεισε και δεν ξανανοιγει. τι μπορω να κανω? πειτε καμια συμβουλη. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παλληκαρια εκανα μια αναζητηση αλλα δεν βρηκα κατι οποτε την βοηθεια σας.

Υπαρχει καποια περτιπτωση να μπορω να παρω backup τοπικα σε pc?

Link to comment
Share on other sites

δεν κνει σοφτ ρισετ φιλε μου. εχω τρελαθει.δεν κανει τιποτα. ουτε φορτιζει...

 

Μηπως το αφησες και αδειασε τελειως απο μπαταρια?Γιατι αν ναι αργει να επανελθει ακομα και στην πριζα να το εχεις.....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

οχι το ξερω παιδια, δεν ειναι μπαταρια σιγουρα. θα το παω αυριο νοκια κεαρ. απλα φοβαμαι οτι εκαψε καμια πλακετα οποτε αντε να περιμενω να γυρισει πισω. λετε να δωσουν καινουργιο?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το αφήσεις αρκετή ώρα στο φορτιστή και ξανακάνε κανένα soft reset μέχρι να το πας σε Nokia Care... Ποτέ δεν ξέρεις...

 

Παλληκαρια εκανα μια αναζητηση αλλα δεν βρηκα κατι οποτε την βοηθεια σας.

Υπαρχει καποια περτιπτωση να μπορω να παρω backup τοπικα σε pc?

 

Back up αρχείων ναι... Αλλά φαντάζομαι εννοείς back up εφαρμογών, οπότε όχι δεν γίνεται... Μόνο cloud back up από τις Ρυθμίσεις -> Αντίγραφο Ασφαλείας :)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Back up αρχείων ναι... Αλλά φαντάζομαι εννοείς back up εφαρμογών, οπότε όχι δεν γίνεται... Μόνο cloud back up από τις Ρυθμίσεις -> Αντίγραφο Ασφαλείας :)

Kυριως για τις επαφες ενδιαφερομαι.

Και κατι ακομα, κατεβασα καποιες εφαρμογες απο το store, μεταξυ αυτων και καποια "cache cleaner" που στο τελος του σκαναρισματος μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι το τηλεφωνο ειναι μολυσμενο απο καποιο trojan και κινδυνευουν τα passwords και τα e-mail που εχω καταχωρησει.

Υπαρχει τετοιος κινδυνος σε windows phone απο εφαρμογες που εχω κατεβασει απο το store?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Kυριως για τις επαφες ενδιαφερομαι.

Και κατι ακομα, κατεβασα καποιες εφαρμογες απο το store, μεταξυ αυτων και καποια "cache cleaner" που στο τελος του σκαναρισματος μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι το τηλεφωνο ειναι μολυσμενο απο καποιο trojan και κινδυνευουν τα passwords και τα e-mail που εχω καταχωρησει.

Υπαρχει τετοιος κινδυνος σε windows phone απο εφαρμογες που εχω κατεβασει απο το store?:confused:

 

Διαφήμιση είναι τα περί "μόλυνσης"...

Επίσης ΜΗΝ χρησιμοποιείς cache cleaners κλπ. Το μόνον που καταφέρνεις είναι να καθυστερείς τη συσκευή σου. Η cache πρέπει να υπάρχει για να μην δημιουργεί κάθε φορά νέα προσωρινά αρχεία η κάθε εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Διαφήμιση είναι τα περί "μόλυνσης"...

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση, διαφημιση για ποιο πραγμα; για antivirus ισως;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτες αυτές τις εφαρμογές... Δεν θα σου χρησιμεύσουν κάπου... Μπορείς να κάνεις διαγραφή προσωρινών αρχείων από τον Έλεγχο Αποθήκευσης...

 

 

 

Επίσης οι επαφές σου αποθηκεύονται στο Microsoft Account σου...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι επαφές σου αποθηκεύονται στο Microsoft Account σου...

 

Δεν διαφωνω, απλα θα προτιμουσα να παιρνω backup offline στο pc.

Θα επρεπε να μας δινουν αυτην την δυνατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω, απλα θα προτιμουσα να παιρνω backup offline στο pc.

Θα επρεπε να μας δινουν αυτην την δυνατοτητα.

 

Μπορείς να το κάνεις μέσω outlook. Για το hard backup δε βρίσκω -πλέον- κανένα λόγο εκτός αν συμμετέχεις σε αποστολή στην αφρική και δεν έχεις σήμα.

 

Το ΠΛΕΟΝ όμως άκυρο είναι που δεν μπορείς με κανένα τρόπο - πέρα από προσπέλαση της μνήμης του κινητού μέσω καλωδίου usb- να στείλεις/αποθηκεύσεις στο cloud τις καλές εκδόσεις των φωτό σου. Αυτό για εμένα είναι τρελό φάουλ. Denim δεν έχω πάρει γιατί το κιν είναι ακόμα εγγύηση για να δω αν άλλαξε αλλά δε διάβασα κάτι, οπότε...

Nokia 1020
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις μέσω outlook. Για το hard backup δε βρίσκω -πλέον- κανένα λόγο εκτός αν συμμετέχεις σε αποστολή στην αφρική και δεν έχεις σήμα.

 

Το ΠΛΕΟΝ όμως άκυρο είναι που δεν μπορείς με κανένα τρόπο - πέρα από προσπέλαση της μνήμης του κινητού μέσω καλωδίου usb- να στείλεις/αποθηκεύσεις στο cloud τις καλές εκδόσεις των φωτό σου. Αυτό για εμένα είναι τρελό φάουλ. Denim δεν έχω πάρει γιατί το κιν είναι ακόμα εγγύηση για να δω αν άλλαξε αλλά δε διάβασα κάτι, οπότε...

 

Δεν ειναι μονο η προσβασιμοτητα, δεν νοιωθω ανετα να υπαρχουν στο νετ οι προσωπικες επαφες του τηλεφωνου μου.

Επειτα οντως κανω καποιες εργασιες σε σπιτι σε νησι και δεν εχω μονιμη συνδεση ιντερνετ, εξυπηρετουμαι με καρτα που ο παροχος δεν εχει παντα σημα.

Η microsoft τα εχει ολα μεσω cloud ειναι η νεα μοδα, προτιμω ομως τον παραδοσιακο τροπο να ειναι παντα εκει ενα αρχειο που μεσω αυτου τα επαναφερεις ολα (οσα επιλεξεις).

Τωρα αυτο με το outlook ακομα το παλευω αλλα δεν το εχω καταφερει...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει κάποια στιγμή αυτό με το cloud να το ξεπεράσεις. Σκέψου ότι έστω και ΕΝΑ φίλο να έχεις που να έχει smartphone παίζει να έχει αποθηκεύσει στην καρτέλα σου τα πάντα δλδ:

Ονοματεπώνυμο

Διεύθυνση

Τηλέφωνα

emails

Φωτογραφία

Φωτογραφίες με στοιχεία του μέρους που πήγατε ξέρω γω διακοπές.

 

Δεν υπάρχουν προσωπικά δεδομένα των οποίων να έχεις τον πλήρη έλεγχο.-

Nokia 1020
Link to comment
Share on other sites

τελικα οντως μπρικαρε το 1020. παει εξωτερικο. ευτυχως το παλικαρι στο νοκια κεαρ κατεχακη ηταν καταπληκτικο. μου δωσε και κινητο αντικαταστασης που εχει κι τζιπιες. ναναι καλα. (ακομα κιαν θεωρειται διαφημιση, δεν μπορω να μην λεω και για αυτους που ειναι ενταξει. μην κραζουμε μονο...)
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις μέσω outlook. Για το hard backup δε βρίσκω -πλέον- κανένα λόγο εκτός αν συμμετέχεις σε αποστολή στην αφρική και δεν έχεις σήμα.

 

Το ΠΛΕΟΝ όμως άκυρο είναι που δεν μπορείς με κανένα τρόπο - πέρα από προσπέλαση της μνήμης του κινητού μέσω καλωδίου usb- να στείλεις/αποθηκεύσεις στο cloud τις καλές εκδόσεις των φωτό σου. Αυτό για εμένα είναι τρελό φάουλ. Denim δεν έχω πάρει γιατί το κιν είναι ακόμα εγγύηση για να δω αν άλλαξε αλλά δε διάβασα κάτι, οπότε...

 

Δεν σε καταλαβαίνω. Ποιες εννοείς καλές εκδόσεις φωτογραφιών? Τις "μεγάλες". Αν ναι, αυτές αποθηκεύονται στο OneDrive. Τουλάχιστον στο 1020 μου.

Ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις αν έχεις επιλέξει να αποθηκεύονται σε "βέλτιστη ποιότητα".

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν τραβας σε Raw στο onedrive ανεβαίνουν οι 5αρες μονο.
-> HTC Touch Cruise->Nokia 5310 ->HTC Desire ->LG optimus 4x ->Sony Xperia P -> HTC OneX-> iphone 4s -> Galaxy S4 -> lumina 1020 + Honor 6 -> Lumia 1020 + Meizu MX4 -> LG G4-> Galaxy S7 -> Galaxy S7 + Lumia950 -> Galaxy S7 + Nexus 5x -> HTC 10 -> S7Edge -> P20Pro -> S10 -> iPhone11
Link to comment
Share on other sites

Διαφήμιση είναι τα περί "μόλυνσης"...

 

Και ομως ετσι ειναι!

Μετα απο τοσες σελιδες για το 1020 ισως εχει αναφερθει ξανα, αλλα θελω να το αναφερω για την περιπτωση που καποιος newbie οπως εγω δεν το ξερει και μπει σε σκεψεις.

Καποιες εφαρμογες που ειναι στο store, μετα απο τα πρωτα κλικ χρησης, εμφανιζουν εναν φακελλο μηνυματος σε χρωμα κοκκινο που αναβοσβηνει σαν να εχεις μηνυμα.

Αν το ανοιξεις, σου βγαζει ενα μηνυμα δηθεν απο το κεντρο ασφαλειας της νοκια,που σου λεει οτι το τηλεφωνο σου εχει μολυνθει απο το καποιο trojan που δεν θυμαμαι το ονομα του (κατι σε stolenOS) και θα πρεπει να κανεις κλικ σε καποιο tab που το ονομαζει solve.

Αυτο ειναι ενα λινκ που σε παραπεμπει σε καποια σελιδα για να κατεβασεις ενα antivirus.

Oλο αυτο σε ενα interface που κανει μπαμ οτι ειναι προχειροφτιαγμενο και με πολλες ανορθογραφιες.

Βρε τους παλιοκ.....δες που με βρηκαν ασχετο απο smartphones και με λαχταρησαν!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαίνω. Ποιες εννοείς καλές εκδόσεις φωτογραφιών? Τις "μεγάλες". Αν ναι, αυτές αποθηκεύονται στο OneDrive. Τουλάχιστον στο 1020 μου.

Ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις αν έχεις επιλέξει να αποθηκεύονται σε "βέλτιστη ποιότητα".

 

Ναι εννοώ τις μεγάλες (37mp).

 

Αυτές αν θυμάμαι καλά είτε σε .dng αποθηκεύεις είτε σε .jpg δεν στέλνονται στο Onedrive.

 

Μια ακομα ερώτηση.

 

Το κινητό το πήγα εγγύηση, έρχεται μετά από 3 εβδομάδες και παρουσίαζε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια προβλήματα και το ξανάφησα επί τόπου.

 

Επειδή μέσα στο Μάρτη θα λείπω για αρκετό καιρό υπάρχει περίπτωση να ζητήσω αντικατάσταση;

Nokia 1020
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...