Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος ΙΙ


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε μου να εισαι καλα. καπου εκει ειναι η λυση σε αυτα που σου εγραψα.μην ανησυχεις γιατι και εγω ειχα περιπου για εναν μηνα το ιδιο προβλημα!

 

Έχουν γίνει όλες οι δοκιμές αλλα τίποτα. Θα γίνει και hard reset αν και διάβασα ότι δεν λύνει το πρόβλημα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα, ξερει κανεις καποιο αξιοπιστο καταστημα που μπορω να το βρω σε καλυτερη τιμη απο οτι το εχω δει στο skroutz? (328)

Μου κανει και εξωτερικου, σε αυτην την περιπτωση θα πρεπει να κανω καποια ενεργεια για να ειναι συμβατο με Ελληνικα;

Edited by ganian
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Θα έχεις δυνατότητα επιλογής γλώσσας μόλις το ενεργοποιήσεις για πρώτη φορά :)
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Κι Εδώ το βίντεο για να το αλλάξεις μόνος σου αν θέλεις (με το βίντεο αυτό κατάφερα και άλλαξα ολόκληρο το κάλυμμα μόνος μου χωρίς να είμαι καν τεχνικός κινητών):

 

Εξήγησα και σε προηγούμενο ποστ τα δύσκολα σημεία της διαδικασίας...

1. Το να καταφέρεις να βγάλεις την οθόνη.

Το σημείο αυτό αφού ξεκουμπώσεις την Τ4 βίδα μέσα στο sim tray. Χρειάζεται κάτι πάρα πολύ λεπτό και άκαμπτο (χρησιμοποίησα τη βελόνα ενός διαβήτη) - προσεκτικά για να ΜΗΝ χαράξετε την άκρη του καλύματος όταν θα κάνετε την εισχώρηση :O :lol: για να σήκωθεί λίγο η οθόνη, ουτως ώστε να βάλετε το πλαστικό εργαλείο για να ξεκουμπωσετε τα "κλιπς" και να απελευθερώσετε την οθόνη.

και

2. Όταν φτάσεις στο σημείο να σηκώσεις την μπαταρία θέλει προσοχή. Βασικά επειδή κανονικά πρέπει να κόψεις την heat sink tape που είναι κολλημένη στην μπαταρία και την cpu αλλά αν το κάνεις θα έχεις θέματα υπερθέρμανσης.

Οπότε εγώ στο σημείο αυτό, με μια πλαστική πένα κιθάρας σήκωσα την μπαταρία από τη μεριά που είναι τα κουμπιά επειδή έχει λίγο χώρο για να βάλεις την πένα. Απλά επειδή πρέπει να βγει από την πάνω μεριά πρώτα (αν ανοίξετε και δείτε το κάλυμμα θα καταλάβετε τι εννοώ), μόλις την σηκώσεις λίγο από το πλάι, βάζεις την "πένα" και σέρνεις στην πάνω μεριά προς την αντίθετη κατεύθυνση από αυτή των κουμπιών, ούτως ώστε να σηκωθεί.

Τώρα, βασικό σημείο. Για να μην κόψεις την ταινία που λέει ο τύπος, βγάζεις την motherboard ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Και εδώ είναι το πιο δύσκολο, πρέπει να αυτοσχεδιάσεις.

Η φώτο για να μην κόψετε την ταινία καθόλου

http://s18.postimg.org/ajfjixhhx/Screenshot_2015_01_30_14_56_23.jpg

Πολύ καλό video και οδηγίες. Χρόνος και εργαλεία χρειάζονται! Αλλιώς με 40€ μου το φτιάχνουν.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει πάει κανείς στο σέρβις για το πρόβλημα της χαμηλής έντασης; Διορθωθηκε το θέμα η σας έκανε πάλι τα ίδια;

 

θα μπορούσε παρακαλώ κάποιος να απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου πρότεινα να καθαρίσεις με προσοχή το ακουστικό και αν συνεχίσει να το πας σε κάποιο Nokia Care.
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι θέμα παρτίδας.....

Με κανονική χρήση (πολλά τηλέφωνα, data και γρήγορη ματιά μόνιμα ανοικτά, λίγο browsing, λίγη πλοήγηση με GPS λίγο WhatsApp και viber) βγάζει κοντά στις δυο ημέρες. Το πρώτο που είχα μου έβγαζε μιάμιση ημέρα και το δεύτερο ούτε μισή....

Τώρα είμαι σούπερ....;)

Υ.Γ. Τρεμε Μανοοοοοο......χαχαχα

http://i.imgur.com/5xPaHhk.jpg

Edited by niotheros
αφαίρεση εικόνας μεγάλου μεγέθους

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι θέμα παρτίδας.....

Με κανονική χρήση (πολλά τηλέφωνα, data και γρήγορη ματιά μόνιμα ανοικτά, λίγο browsing, λίγη πλοήγηση με GPS λίγο WhatsApp και viber) βγάζει κοντά στις δυο ημέρες. Το πρώτο που είχα μου έβγαζε μιάμιση ημέρα και το δεύτερο ούτε μισή....

Τώρα είμαι σούπερ....;)

Υ.Γ. Τρεμε Μανοοοοοο......χαχαχα

http://i.imgur.com/5xPaHhk.jpg

Καλόοοο..........

Edited by niotheros
αφαίρεση εικόνας μεγάλου μεγέθους από την παράθεση
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι θέμα παρτίδας.....

Με κανονική χρήση (πολλά τηλέφωνα, data και γρήγορη ματιά μόνιμα ανοικτά, λίγο browsing, λίγη πλοήγηση με GPS λίγο WhatsApp και viber) βγάζει κοντά στις δυο ημέρες. Το πρώτο που είχα μου έβγαζε μιάμιση ημέρα και το δεύτερο ούτε μισή....

Τώρα είμαι σούπερ....;)

Υ.Γ. Τρεμε Μανοοοοοο......χαχαχα

 

Πάνω κάτω στα ίδια είμαστε φίλε... Από το 80% και με fight mode τις ώρες του ύπνου:

http://i58.tinypic.com/34o3b79.png

με αυτή τη χρήση:

http://i62.tinypic.com/5y4xfk.png

Edited by niotheros
αφαίρεση εικόνας μεγάλου μεγέθους

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Αν και lumia 920 (πριν το δωσω), σας εχω πιστευω :D...

 

http://www.thelab.gr/uploads/gallery/album_685/gallery_32650_685_25295.png

 

http://www.thelab.gr/uploads/gallery/album_685/gallery_32650_685_125953.png

 

Σε 16 ωρες -8% (3 απο τα 5 βραδια σε flight mode και χρηση μονο για e-mail, καιρο και 5-6 φορες ελαχιστο surfαρισμα).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι θέμα παρτίδας.....

Με κανονική χρήση (πολλά τηλέφωνα, data και γρήγορη ματιά μόνιμα ανοικτά, λίγο browsing, λίγη πλοήγηση με GPS λίγο WhatsApp και viber) βγάζει κοντά στις δυο ημέρες. Το πρώτο που είχα μου έβγαζε μιάμιση ημέρα και το δεύτερο ούτε μισή....

Τώρα είμαι σούπερ....;)

Υ.Γ. Τρεμε Μανοοοοοο......χαχαχα

http://i.imgur.com/5xPaHhk.jpg

Εγώ φταίω που δεν ανέβασα το screenshot που είχα στις κοντά 24 ώρες στο.... 100% lol

Αλλά είπα να μη δημιουργήσω περαιτέρω ψυχολογικά με τη μπαταρία (που δε κρατάει καθόλου σε μερικά 1020) μετά τις 22 ώρες που είχα ανεβάσει πιο παλιά :D:D:p:cool:

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, ένα ξάδερφος μου έδωσε το 1020 σαν ανταλλαγή με το S4 mini που είχα!Ωραίο δε λέω , έχουν αναβαθμιστεί πολύ τα windows, τρομερή κάμερα αλλά η μπαταρία δε κρατάει.Δηλαδή εχθές το βράδυ το άφησα με 71% στις 12:30 και 7:30 το πρωί που σηκώθηκα είχε 42%!!Το έχω στην εξοικονόμηση ενέργειας όταν είναι κάτω απο 20% της στάθμης και πατώντας το αριστερό βελάκι παρατεταμένα έσβησα όποιες σελίδες υπήρχαν τότε.Το κινητό είναι ενός χρόνου.Απο το πρωί έχασε άλλο ένα 10% τώρα που το βλέπω χωρίς να κάνω κάτι.Υπόψιν δε το χρησιμοποιώ καθόλου, έχω άλλο κινητό για χρήση και το έκανα πρόσφατα reset.

 

Το κινητό είναι ενός χρόνου, είμαι για μπαταρία λέτε η πρέπει να προσέξω κάτι άλλο?Μήπως με το ρολόι παίζει κάτι?Αν το βάλω στη εξοικονόμηση ενέργεια θα πάιξει τόσο σημαντικό ρόλο?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, ένα ξάδερφος μου έδωσε το 1020 σαν ανταλλαγή με το S4 mini που είχα!Ωραίο δε λέω , έχουν αναβαθμιστεί πολύ τα windows, τρομερή κάμερα αλλά η μπαταρία δε κρατάει.Δηλαδή εχθές το βράδυ το άφησα με 71% στις 12:30 και 7:30 το πρωί που σηκώθηκα είχε 42%!!Το έχω στην εξοικονόμηση ενέργειας όταν είναι κάτω απο 20% της στάθμης και πατώντας το αριστερό βελάκι παρατεταμένα έσβησα όποιες σελίδες υπήρχαν τότε.Το κινητό είναι ενός χρόνου.Απο το πρωί έχασε άλλο ένα 10% τώρα που το βλέπω χωρίς να κάνω κάτι.Υπόψιν δε το χρησιμοποιώ καθόλου, έχω άλλο κινητό για χρήση και το έκανα πρόσφατα reset.

 

Το κινητό είναι ενός χρόνου, είμαι για μπαταρία λέτε η πρέπει να προσέξω κάτι άλλο?Μήπως με το ρολόι παίζει κάτι?Αν το βάλω στη εξοικονόμηση ενέργεια θα πάιξει τόσο σημαντικό ρόλο?

 

Άμα θες κοίτα στην οικονομία μπαταρίας να δεις ποιες εφαρμογές είναι ενεργοποιημένες να τρέχουν στο προσκήνιο, ρύθμισε αυτές που θες και καν ' του ένα soft reset μπας και στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα στην εξοικονόμηση ενέργειας και του έκανα και ένα soft reset.Θα παρακολουθήσω και αυτό με τις εφαρμογές αλλά πατώντας το αριστερό βελάκι και αφαιρώντας τις σελίδες δε κλείνεις και τις όποιες εφαρμογές?

 

Απο ότι βλέπω είναι και της Vodafone, μήπως να παίζει ρόλο και αυτό?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου πρότεινα να καθαρίσεις με προσοχή το ακουστικό και αν συνεχίσει να το πας σε κάποιο Nokia Care.

 

υπάρχει καποιο συγκεκριμένο nokia care που μου προτείνετε; σε όσά έχω ρωτήσει μου λένε ότι δεν έχουν συναντήσει ποτέ το πρόβλημα και δε δίνουν μια υπεύθυνη απάντηση.

 

το έστειλα σήμερα. αναμένω και σας ενημερώνω όταν έχω κάτι νεότερο.

Edited by Alex_tz
Συνεχόμενα μηνύματα - κάνουμε χρήση του κουμπιού "πολλαπλή παράθεση" ή τροποποίηση αν έχουμε να προσθέσουμε κάτι
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ότι και να έκανα με το κινητό δε μπόρεσα να βελτιώσω την αυτονομία της μπαταρίας!Χάνει ανελέητα ποσοστό χωρίς λόγο και αιτία.Το αφήνω ακόμη και μετά απο soft reset χωρις να κάνω τίποτα ,απενεργοποιημένα τα πάντα και χάνει μέσα σε 7 ώρες 25% περίπου.

 

Τώρα η μπαταρία η ότι είναι της vodafone, δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.Aν αλλάξω rom χάνω την εγγύηση?Μετά θα παίρνω αναβαθμίσεις κανονικά?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ότι και να έκανα με το κινητό δε μπόρεσα να βελτιώσω την αυτονομία της μπαταρίας!Χάνει ανελέητα ποσοστό χωρίς λόγο και αιτία.Το αφήνω ακόμη και μετά απο soft reset χωρις να κάνω τίποτα ,απενεργοποιημένα τα πάντα και χάνει μέσα σε 7 ώρες 25% περίπου.

 

Τώρα η μπαταρία η ότι είναι της vodafone, δε μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.Aν αλλάξω rom χάνω την εγγύηση?Μετά θα παίρνω αναβαθμίσεις κανονικά?

 

Ειναι κοινο μυστικο πια οτι οσα 1020 προερχονται απο Vodafone εχουν-κάνουν κακιστη διαχειριση μπαταριας.Το γιατι δεν το γνωριζουμε..Επισης δεν γνωριζω αν βελτιωθει το θεμα σου αλλαζοντας ρομ στο θεμα αυτονομιας,αλλά στο θεμα αναβαθμισεων θα εισαι κομπλε και μην σου πω θα τις παιρνεις και πιο γρηγορα...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κοινο μυστικο πια οτι οσα 1020 προερχονται απο Vodafone εχουν-κάνουν κακιστη διαχειριση μπαταριας.Το γιατι δεν το γνωριζουμε..Επισης δεν γνωριζω αν βελτιωθει το θεμα σου αλλαζοντας ρομ στο θεμα αυτονομιας,αλλά στο θεμα αναβαθμισεων θα εισαι κομπλε και μην σου πω θα τις παιρνεις και πιο γρηγορα...

Δεν είναι απόλυτα σωστό αυτό που γράφεις και σου μιλάω εκ πείρας μιας και έχω αγοράσει 6 φορές το 1020 από τότε που βγήκε και όντως τα 3 της Vodafone ήταν για τα σκουπίδια οι μπαταρίες αλλά το 4ο (αυτό πού έχω τώρα δηλαδή) είναι super.

Τα άλλα 2 τα είχα πάρει από Wind ελληνικό(καλη μπαταρία αλλά όχι σαν αυτή που έχω τώρα) και expancys το πρώτο(στα 650-680€)με το πλήρες κιτ των έξτρα που και πάλι δεν είχε καλή μπαταρία.

Συμπέρασμα, όντως πάνω απ τα μισά της Vodafone έχουν θέμα με τις μπαταρίες τους και ότι και να κάνεις δε θα δεις βελτίωση.

Αλλά όχι όλα, υπάρχουν και καλές παρτίδες με πολύ δυνατή μπαταρία ενώ ούτε η rom της Vodafone φταίει για τη κατανάλωση απλά είναι παρτίδες με ελλατωματικες μπαταρίες και είναι να μη σου τύχει.

Ήθελε άμεση επιστροφή doa για όσους είχαν πρόβλημα μιας και ότι και να κάνεις δε θα δεις τους χρόνους αυτονομίας που πρέπει να δεις.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια προτείνεις να αλλάξω μπαταρία, σωστά?Για να μη χαλάσω την εγγύηση φαντάζομαι πρέπει να το πάω σε nokia care, πόσο θα μου κοστίσει μια αλλαγή μπαταρίας?
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Βρες ένα καλό service point να του ρίξουν μια ματιά πρώτα,πες και το πρόβλημα σου ότι δε κράταγε απ την αρχή η μπαταρία και απλά δε το πήγες στο σέρβις γιατί δεν ήθελες να μείνεις χωρίς κινητό, και μετά πράξε ανάλογα.

Νομίζω γύρω στο 40 ευρώ Έχει Με την αλλαγή μαζί άλλα καλύτερα ρώτησε γιατί δεν είμαι σίγουρος

Edited by manan69t

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου πρότεινα να καθαρίσεις με προσοχή το ακουστικό και αν συνεχίσει να το πας σε κάποιο Nokia Care.

 

τελικά το πηγα στο nokia care center στο Ναύπλιο. Ο τεχνικός το πήγε στην Αθήνα όπου του έκανε αντικατάσταση στο ακουστικό και τώρα δείχνει να δουλευει κανονικά. Δεν πλήρωσα τίποτα γιατί το κάλυψε η εγγύση λόγω αγοράς από vodafone. Γενικά όποιος χρειαστεί κάτι ανάλογο, επειδή ακούγονται περίεργα πράγματα για την αρβάτο, όπως και για nokia care στην Αθήνα, να μου στείλετε pm να σας φέρω σε επαφή με τον άνθρωπο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα που τώρα παρατήρησα. Τυχαία πάτησα στις ρυθμίσεις το μενού "εύρεση του κινητού μου" και διαπίστωσα ότι πάει να ανοίξει και τελικά, με ξαναπετάει στις ρυθμίσεις. Σήμερα το πρωί είδα ότι άνοιγε κανονικά και τώρα πάλι το ίδιο. Έχω ουγγρική ROM και την τελευταία επίσημη αναβάθμιση (8.1 χωρίς DP, δεν έχω δηλαδή π.χ. τους φακέλους).

 

Σε εσάς αυτό το μενού ανοίγει κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα που τώρα παρατήρησα. Τυχαία πάτησα στις ρυθμίσεις το μενού "εύρεση του κινητού μου" και διαπίστωσα ότι πάει να ανοίξει και τελικά, με ξαναπετάει στις ρυθμίσεις. Σήμερα το πρωί είδα ότι άνοιγε κανονικά και τώρα πάλι το ίδιο. Έχω ουγγρική ROM και την τελευταία επίσημη αναβάθμιση (8.1 χωρίς DP, δεν έχω δηλαδή π.χ. τους φακέλους).

 

Σε εσάς αυτό το μενού ανοίγει κανονικά?

 

Ούτε το δικόμου 1020 με 8.1 DP ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...