Jump to content

Cubot X9


arisg90
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πραγματικά περίεργο αυτό με την μπαταρία που λες.Της γυναίκας μου ξεφορτίζεται ελάχιστα το βράδυ και γενικά με λίγη χρήση κρατάει ένα διήμερο.Κάτι άλλο φταίει.Πιθανότατα κάποια εφαρμογή.Γενικά πάντως ένα μήνα μετά την αγορά του από το Gearbest το θεωρώ κελεπούρι.Εαν δεν είχα την ανάγκη του στυλού που με οδηγεί αναγκαστικά στα Note θα έπαιρνα και για μένα .Ιδανικό μέγεθος,εξαιρετική ποιότητα ,ελαφρύ λεπτό γρήγορο όμορφο.Εαν κρατήσει και στον χρόνο τότε θα αποδειχθεί εξαιρετική αγορά.
Link to comment
Share on other sites

Κιομως φιλε καποια εφαρμογη σου τρεχει στο παρασκηνιο!

Ειχα το ιδιο θεμα με την μπαταρια. Τις δυο πρωτες μερες που δεν του χα βαλει ακομα πολλες εφαρμογες η μπαταρια σε κατασταση αναμονης ηταν σουπερ δεν επεφτε ουτε 1%, μετα που εβαλα περισσοτερες εφαρμογες επεφτε ολο το βραδυ πανω απο 50% χωρις να κανω τιποτα, τελικα απεγκατιστοντας κ ξαναεγκατιστοντας διαφορες εφαρμογες βρηκα οτι αυτη που ετρωγε την μπαταρια ηταν η official εφαρμογη του outlook, πλεον την εχω απεγκαταστησει κ βλεπω τα e-mail μεσω της εφαρμογης του gmail και η μπαταρια ειναι οπως στην αρχη, σε αναμονη δεν πεφτει με τιποτα!

 

Με το outlook εγκατεστημενο με βγαζει πανω απο μια μερα, 1.5-2 μερες με μονιμα wifi ανοιχτο ή δεδομενα εκτος του σπιτιου. Αν ασχοληθω λιγακι παραπανω με fb και messenger τοτε πεφτει στη μερα. Εχει τυχει παντως σκ που ημουν σπιτι να με βγαλει 3ημερο μονο με 20αρια τηλεφωνηματα

 

Αντιθετα δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος με την καμερα....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχει δικιο ο aris1417!!!!!!!!!!!!!!

Εκανα απεγκατασταση τις περισσοτερες εφαρμογες και λυθηκε το προβλλμα μπαταρια.(Μαζι εφυγε και το αγχος).

Σημερα το δουλεψα ''φουλ'' και εκαψε 40% περιπου.Με κανονικη χρηση θα βγαλει σιγουρα δυο μερες οπως το βλεπω.Αν το δουλεψω μονο σαν τηλ.θα βγαλει 3+!!!

Συμπερασμα:καποια/ες εφαρμογες κανανε τη ''ζημια'' που ενω τις εκλεινα,εκεινες συννεχιζαν να τρεχουν στο παρασκηνιο!!!

Τωρα πρπει να κανω root το κινητο για να τρεξει το grennify ωστε να μην παθω ξανα τα ιδια και στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχει δικιο ο aris1417!!!!!!!!!!!!!!

Εκανα απεγκατασταση τις περισσοτερες εφαρμογες και λυθηκε το προβλλμα μπαταρια.(Μαζι εφυγε και το αγχος).

Σημερα το δουλεψα ''φουλ'' και εκαψε 40% περιπου.Με κανονικη χρηση θα βγαλει σιγουρα δυο μερες οπως το βλεπω.Αν το δουλεψω μονο σαν τηλ.θα βγαλει 3+!!!

Συμπερασμα:καποια/ες εφαρμογες κανανε τη ''ζημια'' που ενω τις εκλεινα,εκεινες συννεχιζαν να τρεχουν στο παρασκηνιο!!!

Τωρα πρπει να κανω root το κινητο για να τρεξει το grennify ωστε να μην παθω ξανα τα ιδια και στο μελλον.

 

οι εφαρμογες που απεγκαταστησατε ηταν αυτες που ειχε ηδη το κινητο μεσα ή αυτες που κατεβασατε εσεις εκ των υστερων;;

Ρωταω γιατι πριν καποιες μερες, το αφησα 3 τη νυχτα με 47% κ το πρωι το βρηκα κλειστο.Πραγμα που με εκνευρισε αφανταστα, αλλα αυτο εγινε μονο μια φορα. Τα επομενα βραδυα αν δεν το κλεισω, κατεβαινει μονο 1-2%. Επισης δεν ξερω αν ειναι συμπτωματικο αλλα αν θυμαμαι καλα την ημερα που μου εκλεισε επρεπε να ειχα κατεβασει το outlook.

Τέλος υπαρχει καποια εφαρμογη που να τερματιζει "πραγματικα" ολες τις εφαρμογες του κινητου; πχ το cm security το κανει αυτο (θεωρητικα τουλαχιστον) και οχι να τρεχει καποια στο παρασκηνιο που δεν την παιρνουμε χαμπαρι;

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

οι εφαρμογες που απεγκαταστησατε ηταν αυτες που ειχε ηδη το κινητο μεσα ή αυτες που κατεβασατε εσεις εκ των υστερων;;

Ρωταω γιατι πριν καποιες μερες, το αφησα 3 τη νυχτα με 47% κ το πρωι το βρηκα κλειστο.Πραγμα που με εκνευρισε αφανταστα, αλλα αυτο εγινε μονο μια φορα. Τα επομενα βραδυα αν δεν το κλεισω, κατεβαινει μονο 1-2%. Επισης δεν ξερω αν ειναι συμπτωματικο αλλα αν θυμαμαι καλα την ημερα που μου εκλεισε επρεπε να ειχα κατεβασει το outlook.

Τέλος υπαρχει καποια εφαρμογη που να τερματιζει "πραγματικα" ολες τις εφαρμογες του κινητου; πχ το cm security το κανει αυτο (θεωρητικα τουλαχιστον) και οχι να τρεχει καποια στο παρασκηνιο που δεν την παιρνουμε χαμπαρι;

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Εκ των υστερων, Το outlook εσβησα και εστρωσε

Link to comment
Share on other sites

Εκ των υστερων, Το outlook εσβησα και εστρωσε

 

οι εφαρμογες που απεγκαταστησατε ηταν αυτες που ειχε ηδη το κινητο μεσα ή αυτες που κατεβασατε εσεις εκ των υστερων;;

Ρωταω γιατι πριν καποιες μερες, το αφησα 3 τη νυχτα με 47% κ το πρωι το βρηκα κλειστο.Πραγμα που με εκνευρισε αφανταστα, αλλα αυτο εγινε μονο μια φορα. Τα επομενα βραδυα αν δεν το κλεισω, κατεβαινει μονο 1-2%. Επισης δεν ξερω αν ειναι συμπτωματικο αλλα αν θυμαμαι καλα την ημερα που μου εκλεισε επρεπε να ειχα κατεβασει το outlook.

Τέλος υπαρχει καποια εφαρμογη που να τερματιζει "πραγματικα" ολες τις εφαρμογες του κινητου; πχ το cm security το κανει αυτο (θεωρητικα τουλαχιστον) και οχι να τρεχει καποια στο παρασκηνιο που δεν την παιρνουμε χαμπαρι;

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Τις εφαρμογες που εσβησα,το ειπες και μονος σου,τις ειχα κατεβασει εγω.Πρεπει να βρεθει τροπος να τις απενεργοποιουμε!!!!!!

Δοκιμασε να κρατησεις παρατεταμενα το πληκτρο ''ο''....τερμα κατω το μεσαιο.Βγαζει ενα ''σκουπακι'' και δειχνει να σταματαει οτι ανοιξες ως τοτε.

Α!!!!! tip:εκτος απο το πλα'ι'νο κουμπι,μπορειτε να ανοιξετε το κινητο,χτυπωντας δυο φορες την οθονη!!!!:up::up::up:

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα το κινητο για γνωστο μου, και σημερα μου τηλεφωνησε απο εξωτερικο οτι εχει προβλημα και το κινητο εχει μπει σε ασφαλη λειτουργια!! Δεν ηξερα τι να του απαντησω καθως πρωτη φορα το ακουω. Γνωριζει καποιος κατι?

Επισης εχει το Χ9 την δυνατοτητα να επιλεξει απο ποια καρτα θα εχει δεδομενα η ειναι fix η θεση?

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους λειτουργεί.Θέλει μόνο να ενεργοποιήσεις την λειτουργία.Δεν το έχω στα χέρια μου τώρα.Κανε έναν κόπο να το ψαξεις λίγο.Μια ακόμη χρήσιμη και όχι συχνή λειτουργία είναι η δυνατότητα απενεργοποίησης και επανενεργοποιίησης του τηλεφώνου σε συγκεκριμένες ώρες.Ετσι μπορείς να ρυθμίσεις το ξυπνητήρι κάποια ώρα να κλείσεις το τηλέφωνο εντελώς και να ρυθμίσεις την επαναλειτουργία του λίγο πρίν την ώρα αφύπνισης εξοικονομώντας μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Σε όλους λειτουργεί.Θέλει μόνο να ενεργοποιήσεις την λειτουργία.Δεν το έχω στα χέρια μου τώρα.Κανε έναν κόπο να το ψαξεις λίγο.Μια ακόμη χρήσιμη και όχι συχνή λειτουργία είναι η δυνατότητα απενεργοποίησης και επανενεργοποιίησης του τηλεφώνου σε συγκεκριμένες ώρες.Ετσι μπορείς να ρυθμίσεις το ξυπνητήρι κάποια ώρα να κλείσεις το τηλέφωνο εντελώς και να ρυθμίσεις την επαναλειτουργία του λίγο πρίν την ώρα αφύπνισης εξοικονομώντας μπαταρία.

 

αυτο με την αφυπνιση πως γινεται; γιατι με ενδιαφερει. αν μπορεις πες μου.

 

κ 2πλο tap ΑΝΟΙΓΕΙ το κινητο, οχι ξεκλειδωνει. εγω αυτο καταλαβα απ το παραπανω ποστ :worry:

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα. Στα gestures είναι. Ωραίο. Απλά θέλω να δω αν καίει παραπάνω μπαταρία έτσι. Γιατί φαντάζομαι ότι υπάρχει κάτι στην αναμονή που τρέχει συνέχεια και περιμένει το διπλό κλικ.
Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη, νομίζω ότι σε χρεώνει οδοιπορικά ;)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το παράγγειλα πριν 3 μέρες απο gearbest και έχω ενα πρόβλημα. Εκεί που σε ενημερώνει για την πορεία της αποστολης γράφει "shipped out” και "track your shipment". Και ενω μου έχουν στείλει φωτο με το δέμα και κωδικό αποστολής, όταν τον βάζω για να δω που βρίσκεται το δέμα αυτή την στιγμή μου γράφει "not found". :( γιατί συμβαίνει αυτό; μπορείτε να βοηθησετε; είχες κάποιος αντίστοιχο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το παράγγειλα πριν 3 μέρες απο gearbest και έχω ενα πρόβλημα. Εκεί που σε ενημερώνει για την πορεία της αποστολης γράφει "shipped out” και "track your shipment". Και ενω μου έχουν στείλει φωτο με το δέμα και κωδικό αποστολής, όταν τον βάζω για να δω που βρίσκεται το δέμα αυτή την στιγμή μου γράφει "not found". :( γιατί συμβαίνει αυτό; μπορείτε να βοηθησετε; είχες κάποιος αντίστοιχο πρόβλημα;

Φυσιολογικό, είναι μην ανησυχεις.

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη, νομίζω ότι σε χρεώνει οδοιπορικά ;)

 

Δεν έχει μεταφορικά, λέει "Worldwide Free Shipping"

Ρωτάω αν είναι αξιόπιστο σαν μαγαζί

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που εχει το κινητό να επιβεβαιώσει οτι είναι οντώς 6,9mm το πάχος του; Ειτε μετρώντας το με παχύμετρο ή συγκρίνοντάς το με ένα iphone 6.
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα επειδή δημιουργήθηκε ένα θεματάκι παρήγγειλα το κινητό από gearbest και μαζί πήρα και κάτι άλλα ψιψινια και κοκοκόψα και έφτασα χωρίς να το καταλάβω στα 232 ευρώ με κάλεσαν πριν από λίγο από DHL και μου ζητάνε επιπλέον 50€ για εκτελωνισμό και περίπου +25% δηλαδή περίπου άλλα 110 ευρώ (άλλο ένα κινητό δηλαδή ) .

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση μπορώ να αρνηθώ ? Να τα πάρουν πίσω ή την φάγαμε και θα πληρώσουμε την μαιμουδιά για Ναυαρχίδα?

Αν ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει για τις επιλογές μου , θα του είμαι υπόχρεος !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα επειδή δημιουργήθηκε ένα θεματάκι παρήγγειλα το κινητό από gearbest και μαζί πήρα και κάτι άλλα ψιψινια και κοκοκόψα και έφτασα χωρίς να το καταλάβω στα 232 ευρώ με κάλεσαν πριν από λίγο από DHL και μου ζητάνε επιπλέον 50€ για εκτελωνισμό και περίπου +25% δηλαδή περίπου άλλα 110 ευρώ (άλλο ένα κινητό δηλαδή ) .

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση μπορώ να αρνηθώ ? Να τα πάρουν πίσω ή την φάγαμε και θα πληρώσουμε την μαιμουδιά για Ναυαρχίδα?

Αν ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει για τις επιλογές μου , θα του είμαι υπόχρεος !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Η πληρωνεις τα λεφτά που σου ζητάνε για να εκτελωνιστει, η δεν το παραλαμβανεις και φεύγει πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα επειδή δημιουργήθηκε ένα θεματάκι παρήγγειλα το κινητό από gearbest και μαζί πήρα και κάτι άλλα ψιψινια και κοκοκόψα και έφτασα χωρίς να το καταλάβω στα 232 ευρώ με κάλεσαν πριν από λίγο από DHL και μου ζητάνε επιπλέον 50€ για εκτελωνισμό και περίπου +25% δηλαδή περίπου άλλα 110 ευρώ (άλλο ένα κινητό δηλαδή ) .

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση μπορώ να αρνηθώ ? Να τα πάρουν πίσω ή την φάγαμε και θα πληρώσουμε την μαιμουδιά για Ναυαρχίδα?

Αν ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει για τις επιλογές μου , θα του είμαι υπόχρεος !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

 

Καταρχήν πες μας αν το παραγγειλες με dhl εις γνώση σου ή στο έστειλαν από το gearbest από μόνοι τους

Αν ισχύει το πρώτο που σημαίνει ότι είναι δικό σου το λάθος το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μιλήσεις με gearbest και να τους πεις ότι δεν θα το παραλαβεις για να μην πληρώσεις τα έξοδα του εκτελωνισμου και αν το δεχτούν έχει καλώς αλλιώς μπορεί να σε κάνουν αναφορά στο paypal και να σου ακυρώσουν τον λογαριασμό σου

 

Αν τώρα ισχύει το δεύτερο μπορείς να ζητήσεις τα λεφτά του εκτελωνισμου πίσω από το gearbest (κάποιοι εδώ μέσα εχουν πάρει τα λεφτά τους πίσω από το gearbest επειδή αυτό έστειλε από μόνο του με dhl

 

Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να μιλήσεις με το gearbest και επιτέλους θα πρέπει να διαβάζεται και τους πολυ χρήσιμους οδηγούς που υπάρχουν εδώ μέσα για αγορές από το εξωτερικό για να μην πέφτετε σε τέτοια λουκια

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

To FOCALPRICE τι λέει σαν μαγαζί? Το έχει στα $126.

 

Αξιόπιστο μαγαζί, έχω ψωνίσει από εκει. Δες όμως μήπως ισχύει και το κουπόνι έκπτωσης MH5OFF (-5%) για επιπλέον έκπτωση: http://bestpriceinchina.com/product/5-off-couponmh5off-for-cubot-x9-5-0-smartphonefreeshippingfocalprice-com/. Συνήθως όμως σε εκπτωτικά προϊόντα δεν παίζει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δεν θυμάμαι να ζήτησα με dhl αν το είχε ως επιλογή μόνο ότι είχα επιλέξει να έρθει σε 5-7 εργάσιμες και ήθελε περίπου 4-5€ γι αυτό .

Και στο Mail Που βλέπω με την παραγγελία γράφει μόνο Shipping Method: Expedited Shipping

Αρα λογικά μόνοι τους το επέλεξαν .

Το θέμα μου είναι ότι αυτοί βάσει email που μου στείλανε έχουν στείλει μόνο κάτι μπαταρίες

http://prntscr.com/6emyfs

 

και τα υπόλοιπα θα τα στείλουνε .(μπορώ άραγε να τα ακυρωσω ???)

Μην τι φάμε και κάθε φορά τα στέλνουνε δυο δυο σαν τους Χιώτες και οι άλλοι μου ζητάνε 50άρικα για κάθε δεματάκι .

 

Τους έστειλα μαιλ και περιμένω απάντηση να δω τι θα κάνω!

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας και ομολογώ ότι ήταν λάθος που δεν διάβασα τις οδηγίες που έχετε ανεβάσει για αγορές από το εξωτερικό , απλά επειδή το κάνω αρκετό καιρό δεν είχε υποπέσει στην αντίληψή μου κάτι παρόμοιο .

Είναι όπως όταν αγοράζεις μια καινούρια συσκευή ποιος κοιτάει το βιβλιαράκι ???

Γι αυτό και η πρώτη φράση στα βιβλία οδηγιών λένε ότι θα έπρεπε να είναι " Μπα κάναμε μ@κ@κία και τώρα κοιτάμε το βιβλιαράκι ??? "χαχαχα (ας διασκεδάσουμε λίγο τον καημό μας)

Edited by Mitsos1311
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα και εγω σημερα το χ9 πολυ καλο τηλ,δοκιμασα τα παντα που εχω διαβασει εδω μεσα αλλα και ψαχνοντας στο ιντερνετ αλλα δεν καταφερα να το κανω root,μηπως μπορειται να γραψετε πως το εκαναν τα παιδια που μπορεσαν:)

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...