Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξαφνικά σταμάτησαν να μου εμφανίζονται οι φωτογραφίες κάποιων επαφών σε όλη την οθόνη κατά την δειάρκεια της κλήσης.

Μέσα στη λίστα των επαφών όμως δίπλα στο όνομα ,την έχει την φώτο-την βλέπω στην λίστα.

Γιατί δεν μου την εμφανίζει όταν με παίρνει κάποιος από αυτούς ή όταν κάνω κλήση εγώ σε κάποιον από αυτούς ?

Υπάρχει κάποια ρύθμιση ?......μέχρι χτες μου τις έβγαζε κανονικά .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα με το συγκεκριμένο κινητό.

Δεν μπορώ να γράψω σχεδόν καμία ταινία στην SD!

Ενώ φαίνεται ότι τις περνάω κανονικά, μετά, σχεδόν πάντα μου βγάζει ότι το αρχείο δεν μπορεί να αναπαραχθεί!

Έχω δοκιμάσει όλους τους γνωστούς players, MX, VLC, Archos, BS κτλ, άρα για κάποιον λόγο δεν περνιούνται σωστά τα αρχεία.

Η κάρτα που του έχω βάλει είναι μια 64 GB, Class 10.

 

Έχει να προτείνει καμιά λύση κανείς;

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξαφνικά σταμάτησαν να μου εμφανίζονται οι φωτογραφίες κάποιων επαφών σε όλη την οθόνη κατά την δειάρκεια της κλήσης.

Μέσα στη λίστα των επαφών όμως δίπλα στο όνομα ,την έχει την φώτο-την βλέπω στην λίστα.

Γιατί δεν μου την εμφανίζει όταν με παίρνει κάποιος από αυτούς ή όταν κάνω κλήση εγώ σε κάποιον από αυτούς ?

Υπάρχει κάποια ρύθμιση ?......μέχρι χτες μου τις έβγαζε κανονικά .

 

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ένα άρθρο απο τα παιδιά στο TechValue https://techvalue.gr/xiaomi-redmi-note-2-8232/

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα με το συγκεκριμένο κινητό.

Δεν μπορώ να γράψω σχεδόν καμία ταινία στην SD!

Ενώ φαίνεται ότι τις περνάω κανονικά, μετά, σχεδόν πάντα μου βγάζει ότι το αρχείο δεν μπορεί να αναπαραχθεί!

Έχω δοκιμάσει όλους τους γνωστούς players, MX, VLC, Archos, BS κτλ, άρα για κάποιον λόγο δεν περνιούνται σωστά τα αρχεία.

Η κάρτα που του έχω βάλει είναι μια 64 GB, Class 10.

 

Έχει να προτείνει καμιά λύση κανείς;

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ.

 

Δοκίμασε να την περάσεις κατευθείαν στο χώρο του κινητού, δες αν τη παίζει με vlc,αυτό μου παίζει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω, αλλά μου φαίνεται λιγάκι ανουσιο. Κάποια αρχεία είναι αρκετά μεγάλα και αυτό δεν θα μου δώσει λύση.
Link to comment
Share on other sites

Tην καρτα σε τι φορματ την εχεις?fat32?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Την φόρμαρα μέσα από το κινητό. Πρέπει να είναι σε ntfs, αλλά δεν είμαι σίγουρος, μιας και όταν την βάλω στο πισί, αρνείται να την διαβάσει.
Link to comment
Share on other sites

ntfs δεν πιστευω να την φορμαρε το κινητο.δοκιμασε με το redmi note 2 tool να την φορμαρεις σε ext4.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Την φόρμαρα μέσα από το κινητό. Πρέπει να είναι σε ntfs, αλλά δεν είμαι σίγουρος, μιας και όταν την βάλω στο πισί, αρνείται να την διαβάσει.

 

Εκεί ήθελα να καταληξω,πρέπει να γίνει διαμόρφωση της κάρτας σε fat32,υπάρχει πρόγραμμα που μου είχαν δώσει τα παιδιά εδώ για το pc και μετά μέσα από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

ntfs δεν πιστευω να την φορμαρε το κινητο.δοκιμασε με το redmi note 2 tool να την φορμαρεις σε ext4.

 

Αν την φορμάρει σε ext4 πως θα μπορεί να την δει σε Windows?

Link to comment
Share on other sites

Mπορει να γινει και ετσι ναι..κανεις την καρτα φορματ μεσω pc σε fat32 και μετα την φορμαρεις απο το κινητο.δεν θελει καποιο προγραμμα.Επισης το ext4 που λεω ειναι καλυτερο γιατι μπορεις να περασεις αρχεια και πανω απο 4gb!!

 

Αν την φορμάρει σε ext4 πως θα μπορεί να την δει σε Windows?

 

Οχι.μονο με με ειδικο προγραμμα μπορει απο οσο ξερω!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Στο Motorola moto G που είχα, απλά άνοιγες με τον explorer, και πετούσες μέσα τα αρχεία.

Αν χρειάζεται ειδικά προγράμματα και μετατροπές για να δεις μια ταινία, νομίζω πως αυτό καθιστά πρακτικά άχρηστη την SD.

Μήπως φταίει κάτι άλλο και δεν περνάει τις ταινίες; Σε μικρότερα αρχεία που έχω περάσει δεν έχω αντιμετωπίσει πάντως ανάλογο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να γνωρίζεις οτι το fat32 έχει file size limit τα 4GB. Αν βάλεις ταινία μεγαλύτερη των 4GB μην περιμένεις να δουλέψει σε fat32.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να γνωρίζεις οτι το fat32 έχει file size limit τα 4GB. Αν βάλεις ταινία μεγαλύτερη των 4GB μην περιμένεις να δουλέψει σε fat32.

 

Προσπάθησα να περάσω σειρές, 350mb max το μέγεθός τους.

Γνωρίζω τους περιορισμούς που ισχύουν στα καθιερωμένα φορμάτ.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις -> Πρόσθετες ρυθμίσεις -> Αντίγραφα & Επαναφορά -> Τοπικά Αντίγραφα -> Δημιουργία Αντιγράφου και από εκεί επιλέγεις τι θες να κρατήσεις αντίγραφο (εφαρμογές + δεδομένα, μηνύματα, κλήσεις, λογαριασμούς κλπ)

Το αντίγραφο το παίρνει στον εσωτερικό χώρο ή στην κάρτα μνήμης;

Link to comment
Share on other sites

Το αντίγραφο το παίρνει στον εσωτερικό χώρο ή στην κάρτα μνήμης;

 

Στην sd ναι, αλλά το αρχείο μπορείς να το αντιγραψεις μετά όπου θέλεις

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα την 6.3.11 dev και έχω θέμα με το άλμπουμ των φωτογραφιών κάτι άλλαξαν και είναι στα αγγλικά η ενσωματωμένη εφαρμογή και μόλις πάω να ανοίξω φοτος με εξωτερικό πρόγραμμα φωτογραφίας μου κάνει επανεκκίνηση.. Επίσης δεν υπάρχει στα widgets το άλμπουμ όπως υπήρχε πριν.. Bug της rom?
Link to comment
Share on other sites

με το igo τι πρόβλημα έχεις? αν μπορώ να σε βοηθήσω.

 

Μου βγάζει ότι λείπουν κάποιες πληροφορίες από το data.Με την 7.1.1 λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα την 6.3.11 dev και έχω θέμα με το άλμπουμ των φωτογραφιών κάτι άλλαξαν και είναι στα αγγλικά η ενσωματωμένη εφαρμογή και μόλις πάω να ανοίξω φοτος με εξωτερικό πρόγραμμα φωτογραφίας μου κάνει επανεκκίνηση.. Επίσης δεν υπάρχει στα widgets το άλμπουμ όπως υπήρχε πριν.. Bug της rom?

 

Και σε μένα το ίδιο...η ενσωματωμένη εφαρμογή δεν ανοίγει....μου λέει "η εφαρμογή δεν είναι εγκατεστημένη"

Αρα να φανταστώ ότι ίσως είναι ένα bug αυτό αλλά KAI άλλο ένα αυτό που ρώτησα 2 σελίδες πίσω και εγώ και ένας φίλος ακόμη σχετικά με το ότι δεν μας δείχνει πλέον τις φωτογραφίες των επαφών όταν μας καλεί ή όταν καλούμε εμείς κάποιον ?

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάνα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη που μπορούμε να βρούμε θηκες και καπάκια απο πισω;;

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την 7.2 stable ελληνική φυσικά. Με καθαρή εγκατάσταση και 2 φορές factory reset, 2 φορές εγκατάσταση την ίδια ρομ κλπ. Όπως γράφω και σε προηγούμενο ποστ. Έτσι 100% σούπερ καθαρή. Θα επανέλθω για τυχόν συν και πλην.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την 7.2 stable ελληνική φυσικά. Με καθαρή εγκατάσταση και 2 φορές factory reset, 2 φορές εγκατάσταση την ίδια ρομ κλπ. Όπως γράφω και σε προηγούμενο ποστ. Έτσι 100% σούπερ καθαρή. Θα επανέλθω για τυχόν συν και πλην.

Περιμένουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την 7.2 stable ελληνική φυσικά. Με καθαρή εγκατάσταση και 2 φορές factory reset, 2 φορές εγκατάσταση την ίδια ρομ κλπ. Όπως γράφω και σε προηγούμενο ποστ. Έτσι 100% σούπερ καθαρή. Θα επανέλθω για τυχόν συν και πλην.

 

καλοριζικη .πες εντυπωσεις για θεμα μπαταριας και γενικα αν δουλευει σωστα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...