Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

20151220 φοραω. Όχι, δε διάβασα κάτι.

Το Λεντ δεν έχει όλα τα χρωματα, 4g δεν υποστηρίζει η σιμ2(δεν έχω τοποθετήσει ακόμη στο τηλέφωνο κάρτα σιμ), δεν έχει ραδιόφωνο. Κάτι άλλο δε προσεξα ή με διαφεύγει.

 

Κανεις κανονικά back up απ το twrp αλλά πρόσεξε μη το διαγράψεις, όπως την "πατησα" εγώ...

Το επαναφερεις οπότε θελεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό που λές είναι σίγουρο? Δεν έχεις θέμα με την εγγύηση αν φλασάρεις Ελληνική Rom??

 

Επίσης, το ότι είναι στην 5.10.26 xiaomi eu rom, αλλα όταν κάνω αναβάθμιση, μου βγάζει ότι δεν υπάρχει νεότερη έκδοση, τι εστί? Πρέπει εγώ να την κατεβάσω και να την φλασάρω?

φίλε μου - έχοντας διαβάσει και τα προηγούμενα μηνύματά σου - καταλαβαίνω ότι είσαι ακόμη σε σύγχυση και είναι κρίμα να μην ευχαριστιέσαι το καινούργιο σου τηλ.

κατ 'αρχήν όταν αγοράζουμε από Κίνα πρέπει να ξέρουμε και δυό πράγματα:

τα μαγαζιά που αγοράζεις έχουν κατά 99% αντικαταστήσει το original firmware με δικό τους-συνήθως προβληματικό-μόνο και μόνο για να προσθέσουν τις extra γλώσσες που ζητάνε οι πελάτες τους.Η xiaomi τα κυκλοφορεί ΜΟΝΟ με αγγλικά/κινέζικα,και επίσημες roms είναι ΜΟΝΟ αυτές από en.miui.com.Όπως φαντάζεστε τα μαγαζιά δεν προσφέρουν και υποστήριξη software:lol: και φυσικά αυτές οι roms δεν αναβαθμίζονται.

Άρα έχεις ήδη μια «πειραγμένη»(custom) rom και αυτό δεν αλλάζει σε τίποτα την πολιτική αυτών των μαγαζιών.Στο κάτω-κάτω,αν το τηλ λειτουργεί είναι πάντα πανεύκολο να του περάσεις original rom,και αν δεν λειτουργεί (η μόνη και πολύ σπάνια περίπτωση που θα σκεφτείς να το στείλεις πίσω)καμμία σημασία δεν έχει τι είχες μέσα γιατί θα χρειαστεί να το επαναφέρουν.

Πάμε παρακάτω: θέλεις να την αλλάξεις για να έχεις σωστά ελληνικά και αναβαθμίσεις.

Κατέβασε από το link την Custom Recovery και την rom [5.12.31]

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/527-Xiaomi-RedMi-Note-2-Hermes/

θα βάλεις την recovery στην εσωτ.μνήμη χύμα αφού την μετονομάσεις σε update.zip

και την rom όπου θέλεις (στο τηλ)χωρίς να την πειράξεις.

1.μπαίνεις σε recovery και κάνεις install το update.zip και μετά μπουτάρεις απ' ευθείας στην νέα TWRP recovery.

2.πας wipe/advanced wipe και τσεκάρεις cache, dalvik cache και data (πάρε backup ό,τι χρειάζεσαι)

3.μετά install βρίσκεις το αρχείο της rom το επιλέγεις και προχωράς,μόλις ολοκληρωθεί πατάς το wipe dalvik/cache και είσαι έτοιμος για reboot στην νέα rom.

εννοείται πως έχεις τουλάχιστον 70% μπαταρία πριν ξεκινήσεις.

 

και θα σύστηνα σε όλους τα update να γίνονται από την recovery,αφού γίνει πρώτα wipe cache και dalvik cache (δεν χάνεται τίποτα με αυτά)

Link to comment
Share on other sites

μπράβο! μετά από 349 σελίδες διαβάζω ένα από τα καλύτερα post στο thread!
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Παίδες.... σας ευχαριστώ όλους.... κια για την βοήθειά σας, και για την υπομονή σας μαζί μου!!!

 

Τελικά, με τον οδηγό (αν και αυτον ακουλουθούσα all the time) των παιδιών απο xiaomi.gr τα κατάφερα, και είμαι αισίωε με την 5.12.31 greek rom!!!

Ωρα να χαλαρώσουμε λίγο... και να το ετοιμάσουμε με την ησυχία μας!

 

Και πάλι ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου mol επειδή ψηνομαι έτσι για αλλαγή την cm 12.1 εκτός από την καλή μπαταρία που έχει κ αυτά που δεν έχει(led,ράδιο κτλ)τα υπόλοιπα όλα άψογα??? Πχ έχει γρηγοραδα κ σπιρτάδα όπως με την stable Ελληνική που έχω? Διαχείρηση Ραμ?gps μιάς κ με την stable miui το gps σπέρνει!!!! Μην πάω να φτιαξω λίγο την μπαταρία κ χάσω όλα τα υπόλοιπα καλά που έχει ή miui stable!!!σε ζαλισα!!!!περισσότερο με ενδιαφέρουν αυτά που ρωτησα(Ραμ,gps,σπιρτάδα)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αααα κ για το wifi μιάς κ αυτό επίσης είναι παρά πολύ καλό με miui

Link to comment
Share on other sites

Κάτ εμε όλα τα αλλά άψογα. WiFi, GPS σπιρτάδα, Ραμ, κλπ

Αν θες κάτι συγκεκριμένο ρώτα να το κοιταξω

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ,αφού τα βλέπεις καλά λέω να την περάσω. Το link για το zip νομίζω το εβαλες κάπου πιο πίσω οπότε θα το βρω.Φλασαρω κατευθείαν από την custom recovery κάνοντας τα wipe
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!!μια ερώτηση.....!δεν μπορώ να βγαλω το φακελο των αρχειων στην οθονη...το βλεπω μονο απο τισ ρυθμισεις -εφαρμογεσ επιλεγω το εικονιδιο στην οθονη αλλα δεν μου βγαζει τιποτα!!!!ευχαριστω προκαταβολικα!!!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!!!μια ερώτηση.....!δεν μπορώ να βγαλω το φακελο των αρχειων στην οθονη...το βλεπω μονο απο τισ ρυθμισεις -εφαρμογεσ επιλεγω το εικονιδιο στην οθονη αλλα δεν μου βγαζει τιποτα!!!!ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

από GEARBEST το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα τη Δευτέρα το κινητό και παρατηρώ ότι καταναλώνει ταχύτατα μπαταρία. 'Εχω ανοιχτά μόνο bluetooth και δεδομένα. Δεν είναι rooted η συσκευή. Είναι φυσιολογικό αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα τη Δευτέρα το κινητό και παρατηρώ ότι καταναλώνει ταχύτατα μπαταρία. 'Εχω ανοιχτά μόνο bluetooth και δεδομένα. Δεν είναι rooted η συσκευή. Είναι φυσιολογικό αυτό?

 

Φυσιολογικο ναι αλλα θα στρωσει με μια καλυτερη rom απο το xiaomi-miui.gr και μετα απο καποιων κυκλων φορτισης.

Μη ξεχνας τη φωτεινοτητα στο αυτοματο η χαμηλα στο 50% κ κατω....

 

Oταν το πηρα πρωτη μερα μου ετρωγε 1% ανα λεπτο ηθελα να το πεταξω απο το μπαλκονι.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια φοραω την τελευταια stable κ ειπα να βαλω το μοντ για τα ςμς το εβαλα κ μετα λεω δεν βαζω κ το super user na gino root το εβαλα μεσω της αναβαθμισης τελειωσε κανονικα αλλα δεν μου ανοιγει το κιν εκανε την επανεκινηση μονο του αλλα εχει μεινει στο λογοτυπο mi κ τις τελιτσες κατω ναδειχνει οτι κατι κανει αλλα τιποτα δεν γινεται

να πω οτι ειχα κανει καθαρη εγκατασταση οπως λεει η πρωτη σελιδα mi

ok ολα καλα

ετρεξα το restore sto twrp κ μετα με ρωτησε αν θελω να γινω ροοτ το εσυρα κ ειμαι μια χαρα

Edited by giorgosmessa
αναφορα καταστασης
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ειναι μεμονωμενο περιστατικο αυτο με την σκονη στην μπροστινη καμερα?

Υπάρχει θέμα με κάποια και με κάποια άλλα όχι. Αν περνάει τρίχα από την αριστερή πλευρά του ακουστικου προς την καμερα, τότε θα περάσει και σκόνη. Εγω το παίρνω με την ηλεκτρική σκούπα όποτε το θυμηθώ, αλλα η μπροστινή κάμερα είναι κάτι που θα χρησιμοποιήσω τρεις φορές το χρόνο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθειαγια ξεμπλεγμα.

Θελω να παραγγειλω 3 κομματια note 2 16gb για μενα και γνωστους

 

1. Θα χρειαστει οπωσδηποτε να φλασαριστει αλλη rom? Και αν τα κινεζομαγαζα στο στελνουν φλασαρισμενο με δικια τους rom απο ποιο να παραγγειλω?

2. Επειδη διαβαζω διαφορα αλλα ειναι δυσκολο να τα βαλω σε σειρα και χαθηκα. η stock ρομ ειναι που δεν εχει ραδιοφωνο και δε δουλευον τα led?

3. Ειδα σε κινεζομαγαζο οτι φλασαρει αλλη ρομ για να γινει LTE-FDD?

4. Τελος παντων απο που να παραγγειλω ωστε να γλιτωσω φασαρια με φλασαρισματα και να ειναι Out of the box ετοιμο κομπλε?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Οχι και ασχημα σε 5.12.31

5 ωρες sot , οπως και σε παλιοτερα builds , με 2% υπολοιπο μπαταριας και κλειστα data και ανοιχτο συνεχεια το Wifi.

Link to comment
Share on other sites

@elpa02

1. Όχι, άλλο καλό είναι να φλασαρεις την ελληνική

2.

3. Ναι, αλλά καλό είναι να πάρεις απευθείας την FDD εκδοση

4. Απο βικμολ, αλλά κοίταξε αυτό που σε είπα στο 1. 5 λεπτα υπόθεση ειναι

Link to comment
Share on other sites

πως βγαζετε 5+ ωρες οθονη ρε παιδια???θα με τρελανει αυτο το κινητο...το μονο που με παρηγορει ειναι οτι βλεπω τετοιες ωρες σε ατομα που εχουν αρκετο καιρο το κινητο...και αρχιζει και ρολαρει λιγο το συστημα...μια φορα με τα χιλια ζορια εβγαλα 4 και 45 (με stable) και εκανα παρτυ.

εμεις οι υπολοιποι τι κανουμε λαθος?????

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι στις 5 ώρες οθόνης. Πλοήγηση σε WiFi, lte, whatsapp, Facebook, κάνα μισαωρο παιχνιδι(modern combat 5), λιγα σμσ, λίγο τηλέφωνο και έχω ακόμη 20% μπαταρία.

18/12 το πήρα, φοράει cm12.1, χρησιμοποιώ greenify

 

Τι χρηση κανεις εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι στις 5 ώρες οθόνης. Πλοήγηση σε WiFi, lte, whatsapp, Facebook, κάνα μισαωρο παιχνιδι(modern combat 5), λιγα σμσ, λίγο τηλέφωνο και έχω ακόμη 20% μπαταρία.

18/12 το πήρα, φοράει cm12.1, χρησιμοποιώ greenify

 

Τι χρηση κανεις εσύ?

 

ειμαι με developer απο 5.11.26 και μετα ολες τις υπολοιπες..πολυ νορμαλ χρηση..σχεδον καθολου gaming ελαχιστο lte,wifi η 3g,facebook viber messenger και μηνυματα και τηλεφωνο.βεβαια εχω δει βελτιωση απο τις πρωτες μερες που επεφτε η μπαταρια λες και ηταν χρονομετρο σε αντιστροφη μετρηση.μονο με stable εχω δει κοντα 5 ωρες αλλα ακουω για κατι 6ωρα και ξενερωνω.την stable την εβγαλα γιατι δεν μου ερχοντουσαν ειδοποιησεις συχνα..με κοβω καποια στιγμη να δοκιμαζω cm..τι ειπαμε οτι δεν εχει εχει?ραδιοφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Με την 5.12.17 είχα κάπου 5 ώρες οθόνης απ όσο θυμάμαι. Με ίδια χρηση, όπως τώρα.

 

Γενικά έχει διάφορα θεματακια(οχι φμ ράδιο, όχι 4γ στην 2σιμ, όχι όλα τα χρωματα στο λεντ-κυριως αυτά)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο φωτογραφικη δεν ενθουσιαστηκα. Μου θολωνουν καπως. Εχετε το ιδιο θεμα; Ειστε ικανοποιημενοι απο την καμερα; Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο φωτογραφικη δεν ενθουσιαστηκα. Μου θολωνουν καπως. Εχετε το ιδιο θεμα; Ειστε ικανοποιημενοι απο την καμερα; Ευχαριστω.

 

Ναι η φωτογραφική είναι λίγο μάπα , πήγαινε όμως στις ρυθμίσεις και βάλε "ποιότητα εικόνας" υψηλή γιατί το έχει στο μεσαία από μόνο του.

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Ναι η φωτογραφική είναι λίγο μάπα , πήγαινε όμως στις ρυθμίσεις και βάλε "ποιότητα εικόνας" υψηλή γιατί το έχει στο μεσαία από μόνο του.

 

Το εβαλα αλλα οντως μαπα ειναι. 13αρα samsung και βλακειες. Το παμπαλαιο μου amoi βγαζει καλυτερες. Κριμα. Χιλιες φορες φακο sony.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...