Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως πως; Παρτο πίσω αυτο, εμεις δεν προσβαλουμε κανεναν

Οχι ρε παιδιά ένταξει..... :lol:

 

Μενει τώρα να βρω ένα τρόπο να ξεφορτωθώ ολη τη σκαρταδούρα απο εφαρμογές που έχει....

Οποιαδηποτε ιδεα πως θα σβησω DCSHARE Shareit themes κλπ ευπρόσδεκτη :)

 

Αυτο δεν εχει εκείνο το κουμπάκι με τις τελείες με applications που εχουν τα παλιότερα android ??

Edited by ktmakis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να βαλεις μια τελευταια ελληνικη ρομ, εχει βγει οτι δε χρειάζεται

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

καπου ειχα διαβασει οτι δε κραταει το ονομα της 2ης σιμ μετα απο επανεκινηση. αυτο συμβαινει και σε μενα. υπαρχει λυση γιαυτο;

υπαρχει κατι για το θεμα αυτο;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κατι για το θεμα αυτο;

 

Εγω το εγραψα και δεν εχω βρει λυση σε αυτο ακομα...Ξερει κανεις αλλος κατι επι αυτου?

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το screencast μέσα από το mi suite?

Εμένα δεν μου δουλεύει.

 

Οπα λάθος μπερδευτηκα.... Απο το mi-suite βλεπω οτι δεν δουλεύουν οι περισσότερες λειτουργίες. Ούτε το screencast. Βασικά μάλλον μέχρι να βάλουμε κάποια επίσημη ROM αυτό θα συμβαίνει με το mi-suite. Στις 29 του μηνός θα βγούν μερικές miui 7 stable... οπότε και βλέπουμε τότε τι πραγματικά θα λειτουργεί και τι όχι.

Edited by DonLeKout
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερε κανένας να δουλέψει το MiKey;

 

εγω εχω ενα key φτηνο, ρυθμιζεται με τα χιλια ζορια στο 1 ή 2 κλικ, αλλα δεν ειναι πολυ ευαισθητο, αλλοτε πιανει, αλλοτε δεν πιανει, αλλοτε καθυστερει (εχω με ενα κλικ να βγαζει φοτο ας πουμε)

 

Τελικα χρησιμοποιει κανεις το Xiaomi Mi Key?

 

http://des.gearbest.com/uploads/2015/201509/heditor/201509011619593272.JPG

 

Λοιπόν επειδή ρωτήσατε αρκετοί και σας είχα πει οτι μόλις το παραλάβω θα γράψω... ε λοιπόν το παρέλαβα! Πήρα το original Xiaomi Mi Key μαζί με ενα mi band(ναι δεν κρατήθηκα πήρα και αυτο :p). Αρχικά να πω... απογοητεύτηκα ΕΝΤΕΛΩΣ μία δούλευε 4-5 δεν δούλευε... Με τα πολλά, μετά απο ψάξιμο, κυρίως όσον αφορά το χρόνο του πατήματος αλλά και την τοποθέτηση που θέλει προσοχή, κατάφερα, όπως και ο φίλος Roid_rage, να το κάνω να δουλεύει στο 1 κλικ τίποτα παραπάνω... Πριν απογοητευτώ εντελώς σκέφτηκα μήπως φταίνε τα δικαιώματα, έλα μου ντε που τα είχε όλα όμως. Οπότε έκανα το εξής του έδωσα δικαίωμα αυτόματης έναρξης(ναι ξέρω είναι λίγο κουλό αλλά το έκανα...;)). Προφανώς και πάλι δεν δούλεψε...:wacko: Οπότε μετά του έκανα και μια επανεκκίνηση και ξαφνικά άρχισε να δουλεύει!!! :yahoo::clap::D .Καλά μην φανταστείτε οτι δουλεύει και τέλεια έχει τα θέματά του...:confused: Δεν πιάνει πάντα και πολλές φορές μπερδεύεται και ενω πατάω το mi key αυξομειώνεται ο ήχος. Εν κατακλείδι(πρέπει να πάτησα και 500 κλικ:lol:) δοκίμασα όσα περισσότερα μπορούσα αν θέλετε να δοκιμάσω κάτι συγκεκριμένο μου το λέτε. Δοκίμασα μέχρι 4 κλικ και δουλεύουν. Αυτα που δεν δουλεύουν είναι το tab "κλειδιά", κανένα απο αυτα που δοκίμασα και επίσης πρέπει να το έχεις ξεκλείδωτο για να δουλέψει... Οταν είναι κλειδωμένο δεν κάνει τίποτα. Κλήσεις, εφαρμογές, μηνύματα και utilities τα ανοίγει όλα μια χαρά!

 

Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλά νομίζω υπάρχουν αρκετοί που τους ενδιαφέρει και ίσως βοηθήσω και κανέναν να το δουλέψει και το δικό του.:happy:

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα μου ήρθε το bluetooth της xiaomi. Ενώ το βάζω σαν trusted device για να μην βάζω τον κωδικό κάθε φορά που θέλω να ξεκλειδώσω την οθόνη, αυτό δεν το κάνει. Μου ζητάει πάντα τον κωδικό.

 

Έχει κάνει κανένας το bluetooth του κάτι τέτοιο να μου πει αν δουλεύει;

 

Εμένα πάντως με το mi band δουλεύει κανονικά, δεν δοκίμασα με κανονικό bluetooth...

 

Θήκη δεν του έβαλες; Μαζί με την θήκη ή χωρίς σου γλιστράει; Δοκίμασες κάποια ;

Διάβασα και είδα ότι αυτή της nillkin η σκληρή θήκη είναι καλή. Τέτοια πήρα αλλά αναμένω προς το παρόν.

 

Εγω πήρα τη frosted shield και είμαι ευχαριστημένος. Μου αρέσει πολύ σαν αίσθηση αλλά έχει και πολύ καλή ποιότητα

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χθες εγκατέστησα τον Battery saver kernel που έχει ανέβει στο XDA. Είναι ο stock kernel τροποποιημένος ώστε να λειτουργεί σε χαμηλότερες συχνότητες ο επεξεργαστής. Βγαίνει σε 6 εκδόσεις, εγώ έβαλα την v3 έκδοση στα 1.5GHz. Το κινητό ζεσταίνεται λιγότερο σε σχέση με τον stock kernel, στο antutu βγάζει το ίδιο σκορ 42500 είτε στο ισορροπημένο είτε στην υψηλή απόδοση. Δεν παρατήρησα καμιά δραματική μείωση στην απόδοση.

 

Παρακάτω είναι τα στατιστικά της μπαταρίας μετά από μια πλήρη φόρτιση. Φωτεινότητα της οθόνης μη αυτόματη στο 50%, Η χρήση ήταν κυρίως browsing με τον chrome μέσω WiFi, λίγα βίντεο στο youtube και κάνα 15λεπτο gaming.

http://i58.tinypic.com/jaf2g7.jpghttp://i59.tinypic.com/2rfuipw.jpghttp://i62.tinypic.com/2vw8jk9.jpghttp://i57.tinypic.com/205fq0i.jpg

 

Καλά μιλάμε οτι είναι απίστευτα στατιστικά και απορώ που έχουν μείνει ασχολίαστα...Μπράβο Πάνο!! Όμως να ρωτήσω, είναι εύκολο να βάζεις τον επεξεργαστή να δουλεύει σε ποιο υψηλές συχνότητες? Δηλαδή αν θέλω τώρα να παίξω ενα απαιτητικό παιχνίδι να τον θέσω να λειτουργεί ψηλά και μόλις σταματήσω να τον θέσω να λειτουργεί πάλι χαμηλά? Ή είναι ολόκληρη διαδικασία...?

Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε οτι είναι απίστευτα στατιστικά και απορώ που έχουν μείνει ασχολίαστα...Μπράβο Πάνο!! Όμως να ρωτήσω, είναι εύκολο να βάζεις τον επεξεργαστή να δουλεύει σε ποιο υψηλές συχνότητες? Δηλαδή αν θέλω τώρα να παίξω ενα απαιτητικό παιχνίδι να τον θέσω να λειτουργεί ψηλά και μόλις σταματήσω να τον θέσω να λειτουργεί πάλι χαμηλά? Ή είναι ολόκληρη διαδικασία...?
Δεν γίνεται να κάνεις άμεσα εναλλαγή στις συχνότητες, πρέπει να ξανά φλασάρεις τον stock kernel εάν θες τις υψηλές συχνότητες. Στα παιχνίδια το βάρος πιο πολύ πέφτει στην κάρτα γραφικών παρά στον επεξεργαστή, μόνο ο επεξεργαστής γίνεται underclock με αυτόν τον kernel. Έχω δοκιμάσει τα παρακάτω παιχνίδια και τρέχουν μια χαρά (Asphalt 8, Godfire, Mortal kombat X, Modern Combat 5)
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να κάνεις άμεσα εναλλαγή στις συχνότητες, πρέπει να ξανά φλασάρεις τον stock kernel εάν θες τις υψηλές συχνότητες. Στα παιχνίδια το βάρος πιο πολύ πέφτει στην κάρτα γραφικών παρά στον επεξεργαστή, μόνο ο επεξεργαστής γίνεται underclock με αυτόν τον kernel. Έχω δοκιμάσει τα παρακάτω παιχνίδια και τρέχουν μια χαρά (Asphalt 8, Godfire, Mortal kombat X, Modern Combat 5)

 

στις εφαρμογες γιατι δεν εχει καμια που να καταναλωσε μπαταρια?κατι δειχνουν λαθος τα στατιστικα.......

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κινητό είναι καινούργιο ακόμα είπα να «παίξω» λίγο με διάφορες rom και να καταλήξω σε λίγους μήνες ποια θα στήσω οριστικά. Έτσι μετά από την MIUI έβαλα εχθές το απόγευμα την sAOSP από εδώ.

 

Πολύ εύκολη η εγκατάσταση ειδικά με τη custom recovery (ΤWRP).

 

Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά ο τύπος και έχει προσθέσει πολλά χρίσμα πραγματάκια εκτός από gapps και υποστήριξη Ελληνικών (Dolby Atmos audio, GravityBox και άλλα)

 

Επίσης έχει κατεβάσει τη συχνότητα του επεξεργαστή στα 1,5Mhz και έχει προσθέσει 512Mb swap. Σε εφαρμογές και παιχνίδια που το δοκίμασα δεν είδα διαφορά. Ελεύθερη μνήμη 1Gb.

 

Από μπαταρία, μετά από πλήρη φόρτιση έχω αυτή τη στιγμή 80% με 1 ώρα οθόνη (B/T και Wifi μόνιμα ανοικτά) οπότε πάμε για 4,5 με 5 ώρες.

 

Πάντος το GravityBox είναι όλα τα λεφτά.

 

Θα επανέλθω…

Gkan
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κινητό είναι καινούργιο ακόμα είπα να «παίξω» λίγο με διάφορες rom και να καταλήξω σε λίγους μήνες ποια θα στήσω οριστικά. Έτσι μετά από την MIUI έβαλα εχθές το απόγευμα την sAOSP από εδώ.

 

Πολύ εύκολη η εγκατάσταση ειδικά με τη custom recovery (ΤWRP).

 

Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά ο τύπος και έχει προσθέσει πολλά χρίσμα πραγματάκια εκτός από gapps και υποστήριξη Ελληνικών (Dolby Atmos audio, GravityBox και άλλα)

 

Επίσης έχει κατεβάσει τη συχνότητα του επεξεργαστή στα 1,5Mhz και έχει προσθέσει 512Mb swap. Σε εφαρμογές και παιχνίδια που το δοκίμασα δεν είδα διαφορά. Ελεύθερη μνήμη 1Gb.

 

Από μπαταρία, μετά από πλήρη φόρτιση έχω αυτή τη στιγμή 80% με 1 ώρα οθόνη (B/T και Wifi μόνιμα ανοικτά) οπότε πάμε για 4,5 με 5 ώρες.

 

Πάντος το GravityBox είναι όλα τα λεφτά.

 

Θα επανέλθω…

αν ειχα διαβασει σωστα έχει θέμα η ανάλυση της κάμερας και η διαχείριση της ραμ αν θυμάμαι . τσεκαρε τα αν μπορεις .

Link to comment
Share on other sites

αν ειχα διαβασει σωστα έχει θέμα η ανάλυση της κάμερας και η διαχείριση της ραμ αν θυμάμαι . τσεκαρε τα αν μπορεις .

 

Σχετικά με τη κάμερα είδα ότι η πίσω κάμερα πάει μέχρι τα 9,5Mp και η μπροστά μέχρι τα 4Mp. Σαν ρυθμίσεις έχει πολύ περισσότερες από τη stock της MIUI και αν παίξεις λίγο…

 

Πάντος στις λίγες φώτο που έχω βγάλει μέχρι τώρα δεν είδα τέτοια διαφορά στη ποιότητα που να είναι άξιο λόγου (άλλωστε ξέρουμε ότι το κινητό δεν έχει και την καλύτερη κάμερα).

 

Για το θέμα της διαχείρισης της μνήμης πες μου τη θες να δω???

 

Μετά απο επανεκίνηση 1,2Gb ελέυθερη μνήμη.

Edited by gkan
Gkan
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη κάμερα είδα ότι η πίσω κάμερα πάει μέχρι τα 9,5Mp και η μπροστά μέχρι τα 4Mp. Σαν ρυθμίσεις έχει πολύ περισσότερες από τη stock της MIUI και αν παίξεις λίγο…

 

Πάντος στις λίγες φώτο που έχω βγάλει μέχρι τώρα δεν είδα τέτοια διαφορά στη ποιότητα που να είναι άξιο λόγου (άλλωστε ξέρουμε ότι το κινητό δεν έχει και την καλύτερη κάμερα).

 

Για το θέμα της διαχείρισης της μνήμης πες μου τη θες να δω???

 

Μετά απο επανεκίνηση 1,2Gb ελέυθερη μνήμη.

 

μια χαρα είναι η μνήμη , ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να αλλάξουμε το pin της micro-sim από την συσκευή.

 

Είναι καινούργια η micto-sim μου (τα προηγούμενα τηλ. μου έπαιρναν sim).

 

Βρήκα και αυτό **04*Old PIN code*New PIN code*New PIN code# αλλά δεν μου δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να αλλάξουμε το pin της micro-sim από την συσκευή.

 

Είναι καινούργια η micto-sim μου (τα προηγούμενα τηλ. μου έπαιρναν sim).

 

Βρήκα και αυτό **04*Old PIN code*New PIN code*New PIN code# αλλά δεν μου δουλεύει.

 

Ρυθμίσεις -> Πρόσθετες ρυθμίσεις -> Ασφάλεια και απόρρητο -> SIM1 -> Αλλαγή κωδικού pin

:luck:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! θελω να μου λυσετε κατι,το ειχα ξαναδιαβασει καπου εδω μεσα αλλα σβηστηκαν τα μυνηματα και δεν το βρισκω κιολας. Θελω να κανω την μια σιμ μονο να παιρνει τηλ,το παταω αλλα την επομενη μερα παλι με ρωταει με ποια σιμ θελω να κανω την κληση. Καπου ειχα διαβασει οτι γινετε και μενει μονιμα απο ποια σιμ θελεις να κανει κλησεις. Εαν θυμαστε κατι,βοηθηστε,ευχαριστω πολυ!

Remove before flight :!:

HTC Desire Z

ZOPO ZP950+

Xiaomi Redmi Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! θελω να μου λυσετε κατι,το ειχα ξαναδιαβασει καπου εδω μεσα αλλα σβηστηκαν τα μυνηματα και δεν το βρισκω κιολας. Θελω να κανω την μια σιμ μονο να παιρνει τηλ,το παταω αλλα την επομενη μερα παλι με ρωταει με ποια σιμ θελω να κανω την κληση. Καπου ειχα διαβασει οτι γινετε και μενει μονιμα απο ποια σιμ θελεις να κανει κλησεις. Εαν θυμαστε κατι,βοηθηστε,ευχαριστω πολυ!
ρυθμισεις / διαχειριση σιμ κατω κατω λεει προεπιλεγμενες ρυθμισεις

κληση

ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις / διαχειριση σιμ κατω κατω λεει προεπιλεγμενες ρυθμισεις

κληση

ιντερνετ

 

ναι ξερω,αμα το κλεισω το κιν και το ξανανοιξω την χανει αυτη την ρυθμιση,και ετσι πρεπει να το κανω καθε μερα! εαν ξερετε κατι αλλο πειτε μου. Επισης, εχω προσεξει οτι στο κουμπι το κοκκινο που κλεινεις την κληση,ειναι σαν να μην πιανει?!σαν να θελει να το πατησεις 1-2φορες παραπανω?! δεν ξερω,κατι τετοιο. Εχω ρομ 5.10.8,και μαλλον σημερα ειδα οτι βγηκε και η 5.10.16 και θα παω σπιτι να την βαλω να δω.

Remove before flight :!:

HTC Desire Z

ZOPO ZP950+

Xiaomi Redmi Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, την ένδειξη 4g την εχει αριστερά ή δεξιά της ενδεικτικης μπάρας του σήματος; έχω δύο κάρτες και δεν ξερω ποιας είναι, το γράφει ανάμεσα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

στις εφαρμογες γιατι δεν εχει καμια που να καταναλωσε μπαταρια?κατι δειχνουν λαθος τα στατιστικα.......
Δεν ξέρω γιατί, ίσως είναι bug, και με τον stock kernel δεν μου έβγαζε όλες τις εφαρμογές που χρησιμοποιούσα. Το screen time πάντως είναι σωστό γιατί παρακολουθούσα τον ρυθμό που έπεφτε η μπαταρία με την οθόνη ανοιχτή και είχα υπολογίσει ότι κάπου τόσες ώρες οθόνης θα μου έβγαζε.
Link to comment
Share on other sites

ναι ξερω,αμα το κλεισω το κιν και το ξανανοιξω την χανει αυτη την ρυθμιση,και ετσι πρεπει να το κανω καθε μερα! εαν ξερετε κατι αλλο πειτε μου. Επισης, εχω προσεξει οτι στο κουμπι το κοκκινο που κλεινεις την κληση,ειναι σαν να μην πιανει?!σαν να θελει να το πατησεις 1-2φορες παραπανω?! δεν ξερω,κατι τετοιο. Εχω ρομ 5.10.8,και μαλλον σημερα ειδα οτι βγηκε και η 5.10.16 και θα παω σπιτι να την βαλω να δω.

 

αλλαξε τις καρτες βαλε στην δευτερη υποδοχη αυτη που θες να κανεις κλησεις και ιντερνετ και μετα επελεξε την απο τις ρυθμισεις κανε επανεκινηση και δεν θα χασει την επιλογη το εκανα στο δικο μου και δουλεψε

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μπαταρίας, όσο είχα την 5.9.27, ήταν λίγο απογοητευτική όπως και όλοι το λένε. Εγώ τις περισσότερες φορές δεν είχα δει πάνω από 3-3:30 ώρες ενεργή οθόνη. Λίγες φορές είδα 4 αλλά δεν ήταν κανόνας. Οταν έβαλα την 5.10.16 βελτιώθηκε αρκετά από την πρώτη μέρα, με ακριβώς στα ίδια στημένο το τηλέφωνο, με ίδια χρήση, έπαιζα πλέον 3:30-4 ώρες, στις λίγες μέρες που την έχω. Θα μπορούσα να δω και παραπάνω αλλά δεν μπορούσα να το αφήσω κάτω από 20% γιατί θα έμενα χωρίς τηλέφωνο όσο θα έλειπα απτό σπίτι.

 

Εβαλα και δοκιμαστικά τον κερνελ απο xda που δοκίμασαν και κάποια παιδιά εδώ, συγκεκριμένα την έκδοση v3 1,5ghz, είμαι στο 80% και έχω ήδη 1:15 ενεργή οθόνη. Οπότε θα παίζει άνετα πάνω από 5 ώρες στην δική μου χρήση.

Διαφορά σε απόδοση δεν είδα κάτι, τουλάχιστον ενοχλητικό. Αν πρέπει να βρω διαφορά, ίσως χιλιοστά του δευτερόλεπτου πιο αργό σε browser, ή στο άνοιγμα φακέλων στον Nova,και αυτό γιατί βλέπω πιο καθαρά τα εφέ που κάνει στο ανοιγμα- κλείσιμο. Αν δεν ήξερα τόσο καιρό το κινητό,πιθανόν να μην καταλάβαινα καμία διαφορά,ή ότι το κινητό είναι στο 1,5ghz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...