Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην κάνεις επαναφορά δοκίμασε να αλλάξεις την προτίμηση απο εκεί που σου λέω. Τι επιλογή σου βγάζει οταν πας?
μονο τη μουσικη ενω θα επρεπε να ειχε και τον επιλογεα και ena player music που κατεβασα

 

edit μολις κατεβασα και το vlc κ αυτο μ εσωσε

μου δινει να επιλεξω αναμεσα στη μουσικη και το vlc

Edited by soullis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

[/color]

 

Το κάνω παράθεση γιατί μάλλον προσπεράστηκε...

 

Αυτό το παρατήρησα και σε εμένα. Αλλα εγώ έχω Cosmote στην sim1 και Vodafone στην 2. Παρατηρώ ότι όταν ανοίγω το κινητό η sim2 πιανει κατευθείαν τελειο σήμα και στην sim1 είναι μία μπαρα πιο ασθενες και παίρνει κανα λεπτό μεχρι να βρει το σημα.

Μπορεί να είναι και θεμα ROM 5.9.18 . Θα δείξει!!!

Όσον αφορα τα δεδομένα, και οι δύο sim δουλεύουν τέλεια.

Edited by DonLeKout
Link to comment
Share on other sites

[/color]

 

Το κάνω παράθεση γιατί μάλλον προσπεράστηκε...

 

Αυτό το παρατήρησα και σε εμένα. Αλλα εγώ έχω Cosmote στην sim1 και Vodafone στην 2. Παρατηρώ ότι όταν ανοίγω το κινητό η sim2 πιανει κατευθείαν τελειο σήμα και στην sim2 είναι μία μπαρα πιο ασθενες και παίρνει κανα λεπτό μεχρι να βρει το σημα.

Μπορεί να είναι και θεμα ROM 5.9.18 . Θα δείξει!!!

Όσον αφορα τα δεδομένα, και οι δύο sim δουλεύουν τέλεια.

 

μια μικρη καθυστερηση την εχει πρωτα ερχεται το σημα στη δευτερη VOD και μετα στη πρωτη COSMO αλλα απο κει και περα ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

'Εφτασε επί τέλους . Διαπιστώσεις στη μισή ώρα που ψάχνω ,

Με την MIUI 5.9.10 | Developer που φοράει .

 

Εχει κανονικά Ελληνικά

Συνδέεται κανονικά με το PC

Διαβάζει την κάρτα SD

Μουσική και Βίντεο κανονικά

Πρόσθετες ρυθμίσεις ανοίγουν κανονικά .

Δεν είχε SwiftKey και το κατέβασα , γιατί είχε ένα αλλόκοτο πληκτρολόγιο .

Αυτά πρόλαβα μέχρι στιγμής να ελέγξω μια και κάποιοι φίλοι ρεπορτάρανε προβλήματα . Συνεχίζουμε .

 

Υ.Γ. 1 Φαίνεται πως είναι πιο λεπτό από το Note 3G

Υ.Γ. 2 Θα περιμένω Παρασκευή-Σάββατο την καινούρια developer , και θα δω αν την βάλω . Εν τω μεταξύ θα κοιτάξω να κάνω κάποιες

διαπιστώσεις/παρατηρήσεις , τσεκάροντας τα θέματα που παρουσιαστήκανε σε κάποιους φίλους .

Υ.Γ. 3 Με την τρέχουσα ROM όπως μου το στείλανε βγάζει 44748 στο Antutu .

Link to comment
Share on other sites

απο το play store μου κατεβαζει μονο μεσω wifi και οταν το ξετικαρω και εχω και τα δεδομενα ανοιχτα παλι λεει αναμονη για wifi , κανω κατι καπου ?

και λιγο περιεργο ειναι στη μουσικη που ενω εχω πολλα mp3 & ringtones στην sd μου βρισκει καποια 2 φορες και καποια δε τα βρισκω πουθενα !!!

ΑΑ και screenshoot πως κραταμε ??

Edited by reddevils.gr
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σε όσους χρησιμοποιούν το viber,ενώ το έχω να ξεκινάει με το που ενεργοποιείται το τηλ δεν μου έρχονται τα μηνύματα ,μόνο όταν ανοίγω την εφαρμογή. Τι ρυθμίσεις έχετε κάνει για να λαμβάνει από μόνο του τα μηνύματα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω την 27 έχω και είμαι μια χαρά, ίσως η 18 να είχε λίγο καλύτερη κατανάλωση μπαταρίας αλλά είχε και κάποια bugs τα οποία φτιάχτηκαν τώρα. Ο alkis φοράει την 24 και είναι ικανοποιημένος εγω δεν την έχω δοκιμάσει καθόλου... Το infared και στην 18 και στην 27 λέγεται τηλεχειρηστήριο και βρίσκεται στα εργαλεία.

 

Για εμένα η MIUI τα σπάει! πρώτη φορά την δοκίμασα και παρόλο που νόμιζα οτι θα με ενοχλεί η έλειψη app drawer δεν με ενδιαφέρει καν να μπω στη διαδικασία να αλλάξω launcher, επίσης είναι πολύ εύκολη. Την προτιμώ σίγουρα απο το προηγούμενο android μου!:D:D:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το κάνω παράθεση γιατί μάλλον προσπεράστηκε...

 

Μαλλον στη βερσιόν που είμαι εγώ δεν υπάρχει ούτε τηλεχειριστηριο ούτε remote (υποθέτω την αγγλική του εκδοχή).

Το κινητό με έχει ικανοποιήσει στα μέγιστα από τη συμβατότητα με Mac λειτουργικό.

Το συνέδεσα και δούλεψε κομπλέ με το android file transfer application. Περασα αρχεία μέσα (εικόνες, ταινίες, μουσική) και έπαιξαν απροβλημάτιστα.

 

Χαίρομαι που είμαι μέλος της οικογένειας xiaomi!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια με τι το αγοραζετε το Xiaomi , με πιστωτικη , χρεωστικη καρτα ή με paypal? Το ελευθερώσαν το paypal? Γιατι ξερω μπορεις να το χρησιμοποιησεις μονο αν ειχες λεφτα στο λογαριασμο του paypal.
Link to comment
Share on other sites

Απo vickmall περναει paypal.

 

Ρε παιδια το Titanium backup δεν επαναφέρει εφαρμογές, κολλαει στη διαδικασια, υπαρχει καμια αλλη ρυθμιση εκτος απο "αγνωστες πηγες";

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

απο το play store μου κατεβαζει μονο μεσω wifi και οταν το ξετικαρω και εχω και τα δεδομενα ανοιχτα παλι λεει αναμονη για wifi , κανω κατι καπου ?

και λιγο περιεργο ειναι στη μουσικη που ενω εχω πολλα mp3 & ringtones στην sd μου βρισκει καποια 2 φορες και καποια δε τα βρισκω πουθενα !!!

ΑΑ και screenshoot πως κραταμε ??

 

Πας Λήψεις -> Πατάς πάνω αριστερά τις 3 τελείες -> Ρυθμίσεις και κάπου (δεν θυμάμαι ακριβώς την ονομασία της ρύθμισης τώρα) έχει τον περιορισμό. Επιλέγεις το απεριόριστο και είσαι έτοιμος.

Για SS, απλά κατεβάζεις την μπάρα και έχει επιλογή στιγμιότυπο! ;)

 

EDIT: Έχουμε και το avatar του Redmi Note 2 πλέον!!! :D

Edited by alkis_7
Link to comment
Share on other sites

απο το play store μου κατεβαζει μονο μεσω wifi και οταν το ξετικαρω και εχω και τα δεδομενα ανοιχτα παλι λεει αναμονη για wifi , κανω κατι καπου ?

και λιγο περιεργο ειναι στη μουσικη που ενω εχω πολλα mp3 & ringtones στην sd μου βρισκει καποια 2 φορες και καποια δε τα βρισκω πουθενα !!!

ΑΑ και screenshoot πως κραταμε ??

 

Όσον αφορά στη μουσική είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και το έλυσα ως εξής: Ρυθμίσεις>Εφαρμογές συστήματος>ΦΙΛΤΡΑΡΕΤΕ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΗΧΟΥ: Εδώ ξετικάρισα τις επιλογές ΄΄Ανά μέγεθος΄΄ και ΄΄Ανά διάρκεια΄΄και στην επιλογή ΄΄Ανά φάκελο΄΄ τικάρισα τους φακέλλους που μου εμφανίστηκαν. Ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το Xiaomi Redmi Note 2 Standard 16 GB από gb πριν 1-2 ώρες (λευκό χρώμα, καθότι προορίζεται για την κόρη μου).

Στο menu του είδα πως φοράει τη MIUI 86.7.3.0 Stable (Android 5.0.2). Θα του βάλω την Ελληνική (την 5.18 ή 5.27 - δεν αποφάσισα ακόμη καθότι ο καθένας έχει διαφορετικές απόψεις) & δεν θα ρωτήσω το πώς/πού (τουλάχιστον για την ώρα :p), διότι ξέρω πως οι βασικές πληροφορίες-link βρίσκονται στο 1ο post.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν γνωρίζει κανείς σε ποια έκδοση (Ελληνική ή διεθνή) αντιστοιχεί αυτή η "86.7.3.0 Stable" που μου το στείλανε.

Υποθέτω ότι είναι rootαρισμένο (δεν θυμάμαι πώς το ελέγχω - αν θέλει ας βοηθήσει κάποιος) & προφανώς είναι κάποια multilanguage ROM, καθότι έχει Ελληνικό menu αλλά όχι πλήρες (πολλά στοιχεία του menu τα εμφανίζει στα Αγγλικά, ασχέτως αν επέλεξα Ελληνικά).

 

ελληνική stable δεν έχει ακόμα απο οτι ξέρω.

root είναι απλά θα πας κέντρο ασφαλείας και θα δώσεις δικαιώματα

 

Δεν εχω παραλαβει ακομη το κινητο μου, αλλα επειδη αυτο που εχω τωρα "φοραει" miui, τα root permetions ειναι στο Κεντρο ασφαλειας -> δικαιωματα -> προνομια root.

Αν θες να το τσεκαρεις κ αλλιως, κατεβασε το root checker απο το playstore.

 

Και το Root checker για να δουλέψει θέλει να πας από το Κέντρο Ασφαλείας και να του δώσεις δικαιώματα ρουτ.

 

Για να δεις root κατεβάσεις cpu-z και παράλληλα ελεγχεις και τι παρέλαβες :D

Ή 6.7.3.0 που έχεις είναι μια " πειραγμενη" multi stable miui 6 καθότι δεν υπάρχει stable ή developer rom multilang από Κίνα.Ή τελευταία stable είναι ή 6.7.10.0 και έχει μόνο αγγλικα-κινεζικα.Αντίστοιχη από miui.gr δεν υπάρχει οπότε κινείσαι σε developer (Προσωπικα προτιμώ την 5.9.27)

 

Κατέβασα το Root Check για να είμαι σίγουρος & εξεπλάγην από το αποτέλεσμα: :blink:

[ATTACH]64209[/ATTACH] - [ATTACH]64210[/ATTACH]

Όπως μπορείτε να δείτε στα screenshots, ΔΕΝ είναι rooted!

Ενώ λοιπόν είχα ήδη περάσει στην εσωτερική μνήμη την "xiaomi-miui-hellas-5.0_hermes_GTV-5.9.27.zip" κι ήμουν έτοιμος να την περάσω βάσει του "Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 1ος Τρόπος (μέσω της ROM)"...

...τώρα πρέπει ν' ακολουθήσω τα όσα γράφονται στο "Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 2ος Τρόπος (μέσω Recovery)", αφήνοντας την έκδοση που θέλω να βάλω ("xiaomi-miui-hellas-5.0_hermes_GTV-5.9.27.zip" μετονομασμένη σε "update.zip") πάλι στην εσωτερική μνήμη αν κατάλαβα καλά; :wacko:

 

Θα εκτιμούσα πολύ μια γρήγορη & έγκυρη-σίγουρη απάντηση, γιατί είμαι πλέον έτοιμος να περάσω την 5.9.27, αλλά δεν θέλω να κάνω καμιά πατάτα.

Θα προτιμούσα να εφαρμόσω τον 1ο τρόπο (ουσιαστικά drag & drop στην εσ. μνήμη = εύκολη αναβάθμιση), αλλά -αν κατάλαβα καλά- αυτό δεν γίνεται όταν το τηλέφωνο δεν είναι rooted (σαν αυτό που παρέλαβα).

Με μπερδεύει επίσης που στον 2ο τρόπο γράφουν (στο 2ο Βήμα) "αντέγραψε το αρχείο update.zip στην SD κάρτα (Ο Υπολογιστής μου \ MIxx \ Εσωτερικός χώρος αποθήκευσης)". Βρε παιδιά, "SD κάρτα" δεν είναι η εξωτερική μνήμη;

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό. Κατεβάζεις τη ROM που θες, την μετονομάζεις σε update.zip, την περνάς στην εσωτερική μνήμη, μπαίνεις Recovery, κάνεις Wipe Cache και Wipe των προσωπικών σου δεδομένων, εγκαθιστάς τη ROM και κάνεις Reboot. Αυτό είναι όλο.
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό. Κατεβάζεις τη ROM που θες, την μετονομάζεις σε update.zip, την περνάς στην εσωτερική μνήμη, μπαίνεις Recovery, κάνεις Wipe Cache και Wipe των προσωπικών σου δεδομένων, εγκαθιστάς τη ROM και κάνεις Reboot. Αυτό είναι όλο.

Είμαι βέβαιος ότι είναι απλό, αλλά πολύ απλό είναι για κάποιον πολύ πιο έμπειρο από την αφεντομουτσουνάρα μου! :lol:

Anyway, από την απάντηση σου αντιλαμβάνομαι ότι ακολουθώ τον 2ο οδηγό (αν & δεν ξέρω τι είναι τα "Recovery" & "Wipe Cache" & "Wipe").

Ξεκινάω, ελπίζω/πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. http://toyotaclub.freeforums.org/images/smilies/popeanim.gif

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθα ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τον 2ο οδηγό. Θα δεις ότι είναι πολύ εύκολο και για εσένα, που δεν γνωρίζεις τόσα. :)
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθα ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τον 2ο οδηγό. Θα δεις ότι είναι πολύ εύκολο και για εσένα, που δεν γνωρίζεις τόσα. :)

You're so right my friend! Το έκανα ήδη.

[ATTACH]64211[/ATTACH] - [ATTACH]64212[/ATTACH]

Ψιλοανησύχησα όταν είδα να καθυστερεί για λίγη ώρα παραμένοντας κολλημένο στο 99% του updating & μετά να καθυστερεί στο reboot, αλλά μετά από λίγο ολοκλήρωσε. Σαφί καλά λοιπόν κουμπαροσύντεκνε :D, συνεχίζω να το ψάχνω/σκαλίζω τώρα που μπόρεσα να το πάρω για λίγο από τα χέρια της κόρης μου. :p

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όντως ήταν αρκετά εύκολο, έτσι; :p

Η πρώτη εκκίνηση μιας νέας ROM πάντα καθυστερεί αρκετά. Είναι φυσιολογικό αυτό. Από την δεύτερη ανοίγει πιο γρήγορα. Άντε, να το χαρείς τώρα με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Εύκολο ήταν, πράγματι. :cool: Ο οδηγός βέβαια στο xiaomi-miui.gr θα ήθελε κάποιες μικροβελτιώσεις στα σημεία, αλλά να 'ναι καλά όποιος βοηθάει τους ψιλοάσχετους σαν κι εμένα να ξεστραβωθούμε. :lol:

 

BTW, τώρα που του τσέκαρα απ' το menu του να κάνει αυτόματα τις ενημερώσεις (της ROM)*, θα τις κάνει με τη Developer 5.9.27 που φοράει, ή θα πρέπει να τις κατεβάζω & να τις βάζω χειροκίνητα με τον 1ο οδηγό του xiaomi-miui.gr; Θυμάμαι ότι κάπου γράφηκε στο θέμα (το διάβασα όλο :clap:), αλλά δεν θυμάμαι τι γράφηκε & πού να το ψάχνω τώρα... :lost:

 

* [ATTACH]64213[/ATTACH] - [ATTACH]64214[/ATTACH]

Edited by evankouros
...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και περίπου μια βδομάδα είμαι κάτοχος της εν λόγω συσκευής. Παρέλαβα σε 8 μέρες από την ημέρα παραγγελίας από vickmall. Είμαι με την 5.9.18 και μέχρι τώρα όλα καλά, εκτός από τα θεματάκια με την μπαταρία, για τα οποία είναι λογικό τις πρώτες μέρες λόγω περιέργειας κυρίως, να τελειώνει γρήγορα.

Το δυνατό του σημείο είναι η ταχύτητα, και μέχρι στιγμής, μηδέν κολήματα. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σημερα μαλλον θα παραλαβω το prime 32gb αφου το βλεπω να ειναι στο ταχυδρομειο.....ποια ειναι η καλυτερη ρομ μεχρι σημερα για να βαλω?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σημερα μαλλον θα παραλαβω το prime 32gb αφου το βλεπω να ειναι στο ταχυδρομειο.....ποια ειναι η καλυτερη ρομ μεχρι σημερα για να βαλω?

Aν διαβασεις 1-2 σελιδες θα το καταλαβεις

:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Εύκολο ήταν, πράγματι. :cool: Ο οδηγός βέβαια στο xiaomi-miui.gr θα ήθελε κάποιες μικροβελτιώσεις στα σημεία, αλλά να 'ναι καλά όποιος βοηθάει τους ψιλοάσχετους σαν κι εμένα να ξεστραβωθούμε. :lol:

 

BTW, τώρα που του τσέκαρα απ' το menu του να κάνει αυτόματα τις ενημερώσεις (της ROM)*, θα τις κάνει με τη Developer 5.9.27 που φοράει, ή θα πρέπει να τις κατεβάζω & να τις βάζω χειροκίνητα με τον 1ο οδηγό του xiaomi-miui.gr; Θυμάμαι ότι κάπου γράφηκε στο θέμα (το διάβασα όλο :clap:), αλλά δεν θυμάμαι τι γράφηκε & πού να το ψάχνω τώρα... :lost:

 

* [ATTACH]64213[/ATTACH] - [ATTACH]64214[/ATTACH]

καλημέρα

δεν γίνονται οτα η ενημερώσεις στις developer πρέπει να τις κατεβάσεις και μέσα από το μενού να κάνεις αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δε φορτιζει και τοσο αργα.. Άλλα την πρωτη φορα που το εβαλα στο power bank (που γενικα ειναι το πιο γρηγορο ολων) φορτιζε αργα. Και η μπαταρια δεν ειναι τοσο τραγικη..

Αλλα αυτο το Titanium δεν επαναφερει τις εφαρμογες, τι μελει γενεσθαι;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...