Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Ενδιαφέρομαι για μια miui rom με μοναδικό στόχο τη μικρότερη κατανάλωση και την καλύτερη συμπεριφορά της μπαταρίας. Επειδή έχω χαθεί στις παρα πολλές εκδόσεις μήπως κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καποιο βίντεο πως αλλάζουμε το ηχείο???

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Νομιζω οτι εδω εισαι

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα.

Ενδιαφέρομαι για μια miui rom με μοναδικό στόχο τη μικρότερη κατανάλωση και την καλύτερη συμπεριφορά της μπαταρίας. Επειδή έχω χαθεί στις παρα πολλές εκδόσεις μήπως κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει; Ευχαριστώ.

Για την 8.1.3 stable εχω διαβασει καλα σχολια αλλα και γω ψαχνω λινκ..

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ξερα γιατι βγαζει η xiaomi κινητα με mtk αφου μετα δεν τα υποστηριζει,εγω ηδη αλλαξα εταιρεια ,το rn2 το κρατησα μπας και εστω παρει 6 ,αν και δεν νομιζω ουτε για miui9 κριμα

 

Στάλθηκε από το Apollo μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πλήρως απογοητευμενος από την υποστήριξη της Xiaomi. Προσωπικά θα το σκεφτώ πολύ πριν πάρω πάλι...
Link to comment
Share on other sites

Η xiaomi βάζει mtk λόγω κοστολογιου την εποχή που πήρα το δικό μου 127 ευρώ δεν αγόραζα από Ελλάδα κάτι αντίστοιχο αν δεν έδινα τουλάχιστον τα διπλά χρήματα. Έχω αλλάξει 3-4ρομ με συνοπτικές εύκολες διαδικασίες σχεδόν δεν μπρικαρει με τίποτα η miui κάνει πράγματα παρότι 5 που τώρα βάζουν στις καινούργιες εκδόσεις Android . Και γενικά ότι πληρώσεις παίρνεις μόνο που στη περίπτωση μας πήραμε λίγο παραπάνω απ'οτι δώσαμε. Η redmi σειρά είναι η budget, άρα όποιος θέλει κάτι παραπάνω πάει στην mi. Θεωρώ ότι αγόρασα το κινητό όπως και το προηγούμενο κινέζικο doogee dg310 (65ευρω)στο μυαλό μου ήταν το κοστολογιο (δηλαδή με τα λεφτά που γλυτωνω σε ένα χρόνο αγοράζω ένα άλλο δινω και το παλιό αν αντέξει βάζω τα ίδια η λίγο παραπάνω και παίρνω καλύτερη συσκευή, όπως και έγινε).

Πάντα φιλικά παραθέτω τις σκέψεις μου χωρίς να είναι απολυτες, για εμένα προσωπικά δε νοιώθω ότι εξαπατηθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή κυκλοφόρησε Αύγουστο '15, εγώ την πήρα Σεπτέμβριο του '16 εν γνώσει μου ότι έπαιρνα παλιό μοντέλο, γιατί ήταν η μόνη δίκαρτη με ξεχωριστή θέση για SD. Μου ήρθε ακριβά σχετικά, το 32GB με θήκη και τζαμάκι nilkin στα 150€.

Το τηλέφωνο "τα σπάει", δεν κολλάει πουθενά και προς το παρόν τουλάχιστον η μπαταρία είναι μια χαρά. Φοβισμένος από τις αναφορές εδώ, πήρα μια nohon και ένα power bank 10.000mAh τα οποία... δεν θυμάμαι ούτε που είναι! Έχω έναν φορτιστή αυτοκινήτου για την χρήση με gps, αλλά αυτό είναι σύνηθες - και χθές έκανα μια διαδρομή ~70χλμ. χωρίς, όπου από ~95% κατέβηκε στο ~70%.

 

Παράλληλα, το customization και οι δυνατότητες local και cloud backup, θέτουν σε αμφισβήτηση πλέον το κατά πόσο χρειάζεται το root. Ο μόνος λόγος που βλέπω εγώ είναι το Xposed, που μου επέτρεψε μέσω Minminguard να κόψω τελείως τις διαφημίσεις.

 

Android 6? Μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό, και όταν χρειασθεί να αλλάξω συσκευή, πάλι "παλιό" μοντέλο θα πάρω αφού χαρίσω το RN2 σε κανένα ανήψι... :up:

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο ειναι σουπερ και αξιζει το καθε του ευρώ.

Ακομη και η ραμ του είναι σε καλα επιπεδα για την ωρα.

Ο επεξεργαστής τραβάει πολυ καλα, χωρις να ζοριστεί.

Μας εχουν μαθει να παίζουμε με τα νουμερα(ραμ, χρονισμος, soc, κλπ) και το θεωρούμε 'κακη συσκευή'.

 

Τωρα αν δε παρει αντροιντ 5,6,7,10 δε με απασχολεί για την καθημερινή μου λειτουργία.

Για το κατι παραπάνω που ζηταω(βλεπε φλασαρισματα, κλπ) ναι, δεν 'αξιζει' και για αυτο θελω να το αλλάξω.

 

Στο θεμα αυτονομιας /μπαταριας εχω μεγαλο θεμα. Οπως και καποιοι αλλοι. Επισης αλλοι χρηστες δεν εχουν κανενα προβλημα!

Ειναι πως θα κατσει τελικα.

Ισως εχω χαλασμενη μπαταρια, ισως κατι δεν κανω σωστα, ισως δε ξερω τι....

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Global από en.miui.com δεν έχω περάσει ποτέ...

Μετά από κάποιες αναφορές στις πιο πίσω σελίδες σκέφτομαι να την περάσω.

Βλέπω ότι η τελευταία stable από xiaomi.eu (που έβαζα πάντα ) είναι η 8.1.3.0 ενώ η Global είναι 8.1.2.0.

Υπάρχει κάτι διαφορετικό σε αυτονομία ή στην λειτουργεία του τηλεφώνου ή μιλάμε για σχεδόν ίδιες ρομ?

Εχουν μεταξύ τους διαφορές ?

 

Εδώ http://en.miui.com/thread-394496-1-1.html στην Global δίνει 3 αρχεια....Recovery , Fastboot , και OTA 8.0.3.0 - 8.1.2.0.-αυτό το τελευταίο δεν το κατάλαβα.γιατί δεν μου δίνει κατευθείαν την 8.1.2.0 ?...πρώτα θα μπει η 8.0.3.0 και μετά θα μου την αναβαθμίσει μόνο του στην επόμενη ?

εγώ τώρα φοράω Dev 6.12.29 by xiaomi.eu.Ποια διαδικασία ακολουθώ ?

Μέσω mi flash περνάω ΠΡΩΤΑ την fastboot....μετά το recovery και μετά την ρομ?....ή fastboot μετά την ρομ και στο τέλος recovery ?

Link to comment
Share on other sites

Twrp Recovery εχεις?

Αν ναι, περνάς μεσω αυτου την ρομ που θες, χωρις αλχημείες.

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι με TWRP....

άρα κάνω ένα factory reset επειδή πάω από dev σε stable και περνάω κανονικά την ρομ?

Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταίες ρομ που έχω βάλει στο κινητό αντιμετωπίζω ένα θεματάκι. Όταν αφήνω το κινητό και είναι σε αδράνεια, κατά κάποιο τρόπο το wifi "εξαφανίζεται" και δεν έχω ίντερνετ. Όταν το χρησιμοποιώ πάλι, κατευθείαν εμφανίζεται το wifi και τότε εμφανίζονται και οι ειδοποιήσεις από μεσεντζερ, βάιμπερ και τα σχετικά. Ξέρει κανείς τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

όντως ,βρήκα μια ρύθμιση εκεί μέσα,θενκς!απορώ πάντως πως έγινε αυτόματα αυτό με τις τελευταίες ρομ,χωρις να έχω πειράξει τίποτα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι έχουν τόση εμμονή με το αν θα πάρει η συσκευή μας Android 6 ή όχι.

Προς θεού, δεν επιτίθεμαι σε κανέναν ούτε θέλω να δημιουργήσω κόντρα!

Μια απλή απορία είναι, τι παραπάνω θα μπορούσε να μας προσφέρει η μετάβαση αυτή;

Προσωπικά έχοντας την τελευταία ελληνική Stable 8.1.3.0 εδώ και κάποιες εβδομάδες, δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Όλα δουλεύουν όπως πρέπει και ξέρω ότι ανά πάσα στιγμή που θα χρειαστώ το κινητό μου θα είναι εκεί και δε θα με προδώσει. Ποιος ο λόγος να ψάχνομαι και να αγχώνομαι για Android 6; Θα παίζουν τα παιχνίδια μου πιο γρήγορα; Θα μου δώσει μεγαλύτερη αυτονομία; Θα είναι πιο ασφαλές;

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε μαθει να ασχολούμαστε με νούμερα

Ειτε 5 ειτε 6 το ιδιο ειναι.

 

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά σε MIUI είναι δύσκολο να καταλάβεις διαφορά. Εγώ που είμαι με nougat στο Mi Max, πέρα από κάτι άδειες που ζητάει όταν τρέχεις για πρώτη φορά κάποια εφαρμογή δεν έχω εντοπίσει κάποια άλλη σημαντική διαφορά σε σχέση με την Lolipop όταν είχα το redmi note 2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά η τελευταία stable ελληνική είναι άριστη..

 

Καλημερα εχω την 8.0.2.0 stable του gkalen αυτη εννοείς ως τελευταια ελληνικη stable η εχει βγει αλλη...... Αν ναι μπορεις να βάλεις ενα link... ...

Link to comment
Share on other sites

Ένα χρόνο πλέον με το κινητό.αλλαξα μπαταρία(nohon)και πλέον θα βγάλει άνετα ακόμα ένα έτος.παρα πολύ ικανοποιημένος με την συνολική εικόνα του κινητού.η καλύτερη επιλογή που έχω κάνει ποτε για τα χρήματα που είχα δώσει(120€)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι έχουν τόση εμμονή με το αν θα πάρει η συσκευή μας Android 6 ή όχι.

Προς θεού, δεν επιτίθεμαι σε κανέναν ούτε θέλω να δημιουργήσω κόντρα!

Μια απλή απορία είναι, τι παραπάνω θα μπορούσε να μας προσφέρει η μετάβαση αυτή;

Προσωπικά έχοντας την τελευταία ελληνική Stable 8.1.3.0 εδώ και κάποιες εβδομάδες, δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα. Όλα δουλεύουν όπως πρέπει και ξέρω ότι ανά πάσα στιγμή που θα χρειαστώ το κινητό μου θα είναι εκεί και δε θα με προδώσει. Ποιος ο λόγος να ψάχνομαι και να αγχώνομαι για Android 6; Θα παίζουν τα παιχνίδια μου πιο γρήγορα; Θα μου δώσει μεγαλύτερη αυτονομία; Θα είναι πιο ασφαλές;

 

Link φιλε εχεις για την stable 8.1.3.0?

Link to comment
Share on other sites

https://www.androidfilehost.com/?fid=673368273298916518

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Link φιλε εχεις για την stable 8.1.3.0?

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=673368273298916518

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...