Jump to content

Ρ910: Ερωτήσεις και προβλήματα μόνο


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να μου πει πως δουλεύει το smartmovie?

Το πρόβλημα μου είναι το εξης.Εγκατέστησα το smartmovie και πήγα να κάνω convert ένα αρχείο με το codec xvid.Το έκανα και το πέρασα με card reader στο κινητό.Το smartmovie δεν το έπαιζε γιατί δεν είχα φορτώσει το συγκεκριμένο codec στο κινητό.Οκ κατεβάζω απο το site που έπρεπε το αρχείο Xvid,πάω να το εγκαταστήσω και μου ζητάει να εγκαταστήσω πρώτα το Active sync.Οκ μπαίνω microsoft το κατεβάζω και το τρέχω.Φτανει στο σημείο που τσεκάρει τα ports για να βρεί σύνδεση με το κινητό αλλά τίποτα.Ενω βλέπω οτι το κινητό συνδέεται στο com8 το activesync δεν βρίσκει τίποτα.Το συνδέω και με υπέρυθρες και guess what ? ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.Για να μην αρχίσω τα lexotanil μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

κολληματα δεν εχω εγω,αλλα με τα mms που και που μου βγαζει ''your message cannot be sent as it has become corrupted'' δεν μου το εχει ξανα κανει και ειδικα οταν παω να στειλω ενα προς εξωτερικο (γερμανια) δοκιμασε το καποιος.

 

Εγώ έχω την R4A10, ξαφνικά με παρουσίασε πρόβλημα με το σήμα.

Σε σημείο που είχα τρεις μπάρες, ξαφνικά εμφάνισε το μήνυμα Αναζήτηση

Έβαλα την SIM σε ένα Τ610, όλα καλά μόλις έβαζα την SIM

στο Ρ910 Αναζήτηση και έμενε κολλημένο εκεί.

Έκανα επαναφορά τίποτα, προσπάθησα να κάνω update

και δεν μπόρεσα με την επιλογή Λειτουργία χειροκίνητης επιβεβαίωσης.

Με την επιλογή Λειτουργία ανάκτησης, το update ολοκληρώθηκε με επιτυχία

αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε.

Το πήγα σε ένα εξουσιοδοτημένο service Της S.E στη Κοζάνη για ολικό update

Αλλά και εκεί τα ίδια.

Αυτί τι στιγμή το τηλέφωνο βρίσκετε στη Sony Ericsson

Και αναμένω στο ακουστικό μου!!!

:kill: :rocket:
Link to comment
Share on other sites

tha ithela na rotiso pos mporo na sindeso to p910 me to pc gia na serfaro sto internet exo bluetooth stelno ke laveno dedomena ala den mporo na serfaro mesa apo to opera

δεν μπορείς ναμίζω μεσω opera

δοκίμασε με τον ενσωματομένο μπροουσερ

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς ναμίζω μεσω opera

δοκίμασε με τον ενσωματομένο μπροουσερ

 

Κι όμως, μπορείς να σερφάρεις με το opera αν έχεις συνδέσει σωστά το κινητό με τον υπολογιστή! Εγώ το έχω συνδέσει μέσω bluetooth και βλέπω internet με το opera μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Kalhmera. An exw katalavei kala den iparxei default epilogh anaforas minimatos, alla tha prepei na to energopoiow kathe fora pou stelnw text?

 

αν γράφεις τα μηνύματα με κλειστό το πορτάκι τότε μπορείς να βάλεις μέσα "στις λέξεις μου" τον συνδιασμό "*#" και κάθε φορά που θα γράφεις μήνυμα (με το Τ9 ενεργό φυσικά) να το πληκτρολογείς πατώντας δύο φορές τον αριθμό 1 που βγάζει τα σχετικά σύμβολα. Συνήθεια είναι ......

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, μπορείς να σερφάρεις με το opera αν έχεις συνδέσει σωστά το κινητό με τον υπολογιστή! Εγώ το έχω συνδέσει μέσω bluetooth και βλέπω internet με το opera μια χαρά!

 

Δεν ξέρω για την σύνδεση με μπλε δόντι αλλά πάνω στο cradle ο opera δουλεύει καλύτερα από τον ενσωματωμένο browser!

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Λοιπόν ας κάνω κι εγώ μια ερώτηση που με απασχολεί αρκετά...Απ'όταν πήρα το κινητό το κακόμοιρο το έχω στο βάλε-βγάλε εφαρμογές...Από όλες αυτές που βάζω και βγάζω,έχω κρατήσει αρκετές που θέλω μόνιμα.Η απορία μου είναι αν με το uninstall μένουν πολλά "σκουπίδια" σκόρπια τα οποία εγώ δεν γνωρίζω,αλλά ούτε και μπορώ να βρω,με αποτέλεσμα να μου τρώνε μνήμη άχρηστα πράγματα...Το diskcleaner αφαιρεί μόνο τα .app απ'ότι έχω δει.Το juninstaller θα ήταν καλό να το είχα ανακαλύψει από την αρχή αλλά δυστυχώς το βρήκα πριν λίγες μέρες.Πιστεύετε λοιπόν ότι θα ήταν καλύτερο να κάνω ένα format περνώντας μόνο τις εφαρμογές στις οποίες έχω καταλήξει,ή θεωρείτε ότι δεν είναι σημαντικό;Ο λόγος που το σκέφτομαι αρκετά,είναι ότι για να "στήσω" κάποιες εφαρμογές όπως irremote,opera ψιλοδεινοπάθησα και στην ιδέα ότι θα περάσω πάλι τα ίδια :wacko:
Link to comment
Share on other sites

.Το diskcleaner αφαιρεί μόνο τα .app απ'ότι έχω δει.Το juninstaller

 

 

καλησπέρα 2 ερωτησούλες :

a)Το diskcleaner (που έχω απο την υπογραφή σου) δεν μου βλέπει δίσκο D

είναι φυσιολογικό?

b)juninstaller ???? ποιός , που , πότε , γιατί ????? μάλον έχασα επεισόδιο?

είναι καλό? (και που το βρίσκω?)

 

Ευχαριστώ πολύ

Λέω "ΟΧΙ" στα greeklish !!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας κάνω κι εγώ μια ερώτηση που με απασχολεί αρκετά...Απ'όταν πήρα το κινητό το κακόμοιρο το έχω στο βάλε-βγάλε εφαρμογές...Από όλες αυτές που βάζω και βγάζω,έχω κρατήσει αρκετές που θέλω μόνιμα.Η απορία μου είναι αν με το uninstall μένουν πολλά "σκουπίδια" σκόρπια τα οποία εγώ δεν γνωρίζω,αλλά ούτε και μπορώ να βρω,με αποτέλεσμα να μου τρώνε μνήμη άχρηστα πράγματα...Το diskcleaner αφαιρεί μόνο τα .app απ'ότι έχω δει.Το juninstaller θα ήταν καλό να το είχα ανακαλύψει από την αρχή αλλά δυστυχώς το βρήκα πριν λίγες μέρες.Πιστεύετε λοιπόν ότι θα ήταν καλύτερο να κάνω ένα format περνώντας μόνο τις εφαρμογές στις οποίες έχω καταλήξει,ή θεωρείτε ότι δεν είναι σημαντικό;Ο λόγος που το σκέφτομαι αρκετά,είναι ότι για να "στήσω" κάποιες εφαρμογές όπως irremote,opera ψιλοδεινοπάθησα και στην ιδέα ότι θα περάσω πάλι τα ίδια :wacko:

 

Δεν υπάρχει registry στο λειτουργικό για να προκαλέσει κάποιο μόνιμο κόλλημα. Οι εφαρμογές που δεν τρέχουν καλά από την αρχή, χρειάζονται μια απεγκατάσταση και μετά το κινητό θα είναι οκ πάλι.

 

Για να επικρατήσει μια σειρά στο κινητό, με το βάλε βγάλε εφαρμογές, είναι δύσκολο. Όμως δεν σημαίνει κάτι κακό αυτό. Ο χώρος του C δεν μειώνεται σημαντικά από αυτά που μένουν μετά την απεγκατάσταση κάποιων εφαρμογών. Από τον Opera ή τον browser του κινητού, μπορεί να υπάρχουν αρχεία στην cache που πιάνουν περισσότερο χώρο.

 

Προσωπικά, είχα φτάσει σε σημείο να έχω και εγώ δεν ξέρω τι μέσα στο κινητό από προγράμματα (δεν τα χρειαζόμουν, αλλά ξεχνούσα να βγάλω κάποια). Δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Αν κάτι δεν έτρεχε, το έκανα απεγκατάσταση και μετά εγκατάσταση πάλι, επανεκκίνηση στο κινητό και ήταν ok.

 

Είναι καλό να υπάρχει ένα backup, με 4-5 εφαρμογές που θα μπούνε πρώτες στο κινητό (βασικές εφαρμογές του καθενός δηλαδή, π.χ. tracker) και μετά ας κάνεις εγκατάσταση όποια εφαρμογή θέλεις. Αρκεί να προσέχεις να αφήνεις πάντα λίγο χώρο στον C (1+ κάτι MB να έχει ελεύθερο). Αν κολλάει κάποια εφαρμογή ή δεν τρέχει, δοκιμάζεις να την εγκαταστήσεις σε άλλο δίσκο ή στον ίδιο πάλι.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
καλησπέρα 2 ερωτησούλες :

a)Το diskcleaner (που έχω απο την υπογραφή σου) δεν μου βλέπει δίσκο D

είναι φυσιολογικό?

b)juninstaller ???? ποιός , που , πότε , γιατί ????? μάλον έχασα επεισόδιο?

είναι καλό? (και που το βρίσκω?)

 

Ευχαριστώ πολύ

Mε λίγα λόγια είναι μια εφαρμογή που βρίσκει τι αρχεία προσθέτει κάθε νέα εφαρμογή που περνάς,ώστε όταν θελήσεις να απεγκαταστήσεις την εφαρμογή,να μην αφήσει "υπολλείματα" πουθενά.Βλέπεις δηλαδή που ακριβώς αφήνει αρχεία η κάθε εφαρμογή και έχεις πλήρη έλεγχο των αρχείων του κινητού...Έχω διαβάσει ότι πολλοί την χρησιμοποιούν για να φτιάχνουν ***** για apps...Οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ καλό.Κι εγώ στο ψάξιμο είμαι,δεν έχω καταλάβει εντελώς πώς λειτουργεί....Όσο για το που θα τη βρεις ρίξε ένα request στο αντίστοιχο θέμα και θα την έχεις ;)
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Δεν υπάρχει registry στο λειτουργικό για να προκαλέσει κάποιο μόνιμο κόλλημα. Οι εφαρμογές που δεν τρέχουν καλά από την αρχή, χρειάζονται μια απεγκατάσταση και μετά το κινητό θα είναι οκ πάλι.

 

Για να επικρατήσει μια σειρά στο κινητό, με το βάλε βγάλε εφαρμογές, είναι δύσκολο. Όμως δεν σημαίνει κάτι κακό αυτό. Ο χώρος του C δεν μειώνεται σημαντικά από αυτά που μένουν μετά την απεγκατάσταση κάποιων εφαρμογών. Από τον Opera ή τον browser του κινητού, μπορεί να υπάρχουν αρχεία στην cache που πιάνουν περισσότερο χώρο.

 

Προσωπικά, είχα φτάσει σε σημείο να έχω και εγώ δεν ξέρω τι μέσα στο κινητό από προγράμματα (δεν τα χρειαζόμουν, αλλά ξεχνούσα να βγάλω κάποια). Δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Αν κάτι δεν έτρεχε, το έκανα απεγκατάσταση και μετά εγκατάσταση πάλι, επανεκκίνηση στο κινητό και ήταν ok.

 

Είναι καλό να υπάρχει ένα backup, με 4-5 εφαρμογές που θα μπούνε πρώτες στο κινητό (βασικές εφαρμογές του καθενός δηλαδή, π.χ. tracker) και μετά ας κάνεις εγκατάσταση όποια εφαρμογή θέλεις. Αρκεί να προσέχεις να αφήνεις πάντα λίγο χώρο στον C (1+ κάτι MB να έχει ελεύθερο). Αν κολλάει κάποια εφαρμογή ή δεν τρέχει, δοκιμάζεις να την εγκαταστήσεις σε άλλο δίσκο ή στον ίδιο πάλι.

Nα'σαι καλά σ'ευχαριστώ,δεν ήξερα ότι θα είμαι ok με 1 mb νόμιζα ότι είναι πολύ λίγο...Να το έχω υπ'όψιν :)
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται. Έκανα χθες την αναβάθμιση στην R4A10 μέσω του Ελληνικού site της SE. Το Ρ910 μου ήταν με Vodafone Live menu, το οποίο έχω αφαιρέσει και είχα αμφιβολίες αν έπρεπε να κάνω αναβάθμιση (αν πας μια τέτοια συσκευή στο service της SE σου επαναφέρουν το menu της Vodafone Live ). Τελικά όλα πήγαν ΟΚ. Μετά το restore όλα επανήρθαν στη θέση τους (εκτός των φωνητικών εντολών που πρέπει να ξαναπεραστούν). Έχω την εντύπωση πως το τηλέφωνο ανταποκρίνεται πιο γρήγορα τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Τη φωτεινότητα της οθόνης σας σε τι ποσοστό την έχετε ρυθμίσει;

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται. Έκανα χθες την αναβάθμιση στην R4A10 μέσω του Ελληνικού site της SE. Το Ρ910 μου ήταν με Vodafone Live menu, το οποίο έχω αφαιρέσει και είχα αμφιβολίες αν έπρεπε να κάνω αναβάθμιση (αν πας μια τέτοια συσκευή στο service της SE σου επαναφέρουν το menu της Vodafone Live ). Τελικά όλα πήγαν ΟΚ. Μετά το restore όλα επανήρθαν στη θέση τους (εκτός των φωνητικών εντολών που πρέπει να ξαναπεραστούν). Έχω την εντύπωση πως το τηλέφωνο ανταποκρίνεται πιο γρήγορα τώρα.

 

Μου φαίνεται λίγο παράξενο αυτό που λες, δηλαδή ότι έκανες restore σε Ρ 910

το backup του Ρ 910 Vodafone Live .

Γιατί είχα το Ρ 910 σε Vodafone Live, και ευτυχώς μέσα σε ένα μήνα το ξεφορτώθηκα, γιατί με την αλλαγή που του κάνεις φαντάζομαι το ξέρεις

Ότι χάνεις την εγγύηση από την SonyEricsson.

Όταν λοιπόν έκανα restore στο Ρ 910 το backup από το Ρ 910 Vodafone Live

το τηλέφωνο δεν λειτουργούσε κανονικά,

γιατί μιλάμε για άλλο λογισμικό στην ουσία. Αυτό μου είπαν

και στην SonyEricsson αλλά είπα να το δοκιμάσω

Γι’ αυτό μου φαίνεται παράξενο ότι εσύ είσαι ΟΚ.!!!

Όσο για το ποιο γρήγορο που λες, όντως και εγώ αυτήν την αίσθηση έχω,

και μάλλον έτσι είναι.

:kill: :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έγινε παρανόηση. Το restore δεν αφορούσε το Vodafone Live menu αλλά το δικό μου backup (προγράμματα, τηλ. κατάλογο, ρυθμίσεις wap, sms, κλπ), ότι εν πάσει περιπτώσει είχα περασμένο στο C μετά την αφαίρεση του VL menu.

Ελπίζω τώρα να είμαι κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

skeftomai na gini diko mou to p910 telos kalokairiou.

etoimazomai gia ena kalo kinito na paro kai apo kairo skeftomai to p910.

distixos ta xalaei ligo i kamera alla to kinito den to exeis gia na travas foto kai video me tin plithora efarmogon pou exei kai pou mporeis na valeis to mionektima tis kameras ekmidenizetai

 

 

Κι όμως, μπορείς να σερφάρεις με το opera αν έχεις συνδέσει σωστά το κινητό με τον υπολογιστή! Εγώ το έχω συνδέσει μέσω bluetooth και βλέπω internet με το opera μια χαρά!

 

afto sigoura einai ena pleonektima mporeis ontos na serfareis meso bluetooth apo to kinito se opiadipote selida????

fantazomai prepei na exeis kai grigori sindesi aspoume dsl etsi

kai fantazomai to serfarisma na einai tzampa etsi

http://www.galaxy92.gr/photos/funtaksidia/cfiles/plastira1.jpg

Λίμνη Πλαστήρα (Ν. Καρδίτσας)

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, μπορείς να σερφάρεις με το opera αν έχεις συνδέσει σωστά το κινητό με τον υπολογιστή! Εγώ το έχω συνδέσει μέσω bluetooth και βλέπω internet με το opera μια χαρά!

Για πες τις ρυθμίσεις.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έγινε παρανόηση. Το restore δεν αφορούσε το Vodafone Live menu αλλά το δικό μου backup (προγράμματα, τηλ. κατάλογο, ρυθμίσεις wap, sms, κλπ), ότι εν πάσει περιπτώσει είχα περασμένο στο C μετά την αφαίρεση του VL menu.

Ελπίζω τώρα να είμαι κατανοητός.

 

 

κατανοητός. ;)

:kill: :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Για πες τις ρυθμίσεις.

 

Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο. Έκανα pairing το τηλέφωνο με τον υπολογιστή, εγκατέστησα το opera (έκδοση 6.30) και μόλις μπήκα στο internet και άνοιξα το opera, βρήκε την σύνδεση κανονικά. Πρέπει πρώτα να έχεις συνδεδεμένο το κινητό με το bluetooth μέσω εικονικής σειριακής θύρας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο. Έκανα pairing το τηλέφωνο με τον υπολογιστή, εγκατέστησα το opera (έκδοση 6.30) και μόλις μπήκα στο internet και άνοιξα το opera, βρήκε την σύνδεση κανονικά. Πρέπει πρώτα να έχεις συνδεδεμένο το κινητό με το bluetooth μέσω εικονικής σειριακής θύρας.

ΟΚ, το κατάφερα!

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αντί ελληνικά εμφανίζονται τετραγωνάκια.

Δοκίμασα και αυτόματη επιλογή κωδικοποίησης, και ISO και Win και Unicode, αλλά πάλι τετραγωνάκια εμφανίζονται.

Μπορεί να γίνει κάτι γι' αυτό;

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, το κατάφερα!

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αντί ελληνικά εμφανίζονται τετραγωνάκια.

Δοκίμασα και αυτόματη επιλογή κωδικοποίησης, και ISO και Win και Unicode, αλλά πάλι τετραγωνάκια εμφανίζονται.

Μπορεί να γίνει κάτι γι' αυτό;

 

Ναι, συμβαίνει σε κάποια τηλέφωνα, αλλά δεν ξέρω γιατί ακριβώς. Έχει αναφερθεί πιο παλιά ότι χρειάζεται μια προσθήκη στα fonts του κινητού, ώστε να δουλεύει σωστά ο opera. Εμένα δεν μου χρειάστηκε, αλλά πιστεύω ότι αν κάνεις μια αναζήτηση στο συγκεκριμένο thread λογικά κάτι θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΣΑΣ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ.ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ?ΕΧΩ ΤΟ V-RALLY ΚΑΙ 1/2 ΚΑΙ 2/2 ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΥ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ DEMO KAI ΔEN EXEI ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΙΜΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ(ΑΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑ SORRY) :cool:
Link to comment
Share on other sites

για το vrally το κλειδάκι είναι ένα αρχείο .sis και όχι κωδικός!!

 

για τον opera χρεώνεις κανονικά.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...