Jump to content

[Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 993
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά εγώ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η γρήγορη φόρτιση χαλάει την μπαταρία.

Γενικά εγώ φόρτιζα σπάνια με την αργή φόρτιση και μετά από 5 μήνες άρχισε να κλείνει σε δευτερόλεπτα όταν έπιανε το 20% τώρα μετά ακόμα 2 μήνες κλείνει απότομα στο 30 με 35%.

Το συμπέρασμα είναι ότι θέλω καινούρια μπαταρία.

Έψαξα στο eshop και υπάρχει μία αλλά δεν είναι ακριβώς ίδια με αυτή που έχει το τηλέφωνο μου.

Τι να κάνω; ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η γρήγορη φόρτιση χαλάει την μπαταρία.

Γενικά εγώ φόρτιζα σπάνια με την αργή φόρτιση και μετά από 5 μήνες άρχισε να κλείνει σε δευτερόλεπτα όταν έπιανε το 20% τώρα μετά ακόμα 2 μήνες κλείνει απότομα στο 30 με 35%.

Το συμπέρασμα είναι ότι θέλω καινούρια μπαταρία.

Έψαξα στο eshop και υπάρχει μία αλλά δεν είναι ακριβώς ίδια με αυτή που έχει το τηλέφωνο μου.

Τι να κάνω; ποια είναι η γνώμη σας;

 

Να πάρεις την official, έχει και στη smartec και στο skroutz

Επίσης, μπορείς να το πας στο service μήπως σε καλύψουν.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά ποια όλη την ώρα πιπιλατε αυτή τη καραμέλα με τη γρήγορη φορτιστή και την μπαταρία αντί να φορτίζει στα 2.0 A φορτίζει στα 2.8 σιγά ποια την καταστρέφει την μπαταρία όχι ότι τις πίνουμε το αίμα αυτό σας πείραξε αγοράσαμε συσκευές 500 600 700 ευρώ και το πρόβλημα είναι αν αλλάξουμε μια μπαταρία 17 με 20 ευρώ στους 6 7 8 μήνες και επισεις μόλις φτάσει στο 90% περίπου σταματάει να φορτίζει γρήγορα φορτίσει με το πολύ 600 700 mah Edited by Dimitris_w
Link to comment
Share on other sites

Σιγά ποια όλη την ώρα πιπιλατε αυτή τη καραμέλα με τη γρήγορη φορτιστή και την μπαταρία αντί να φορτίζει στα 2.0 A φορτίζει στα 2.8 σιγά ποια την καταστρέφει την μπαταρία όχι ότι τις πίνουμε το αίμα αυτό σας πείραξε αγοράσαμε συσκευές 500 600 700 ευρώ και το πρόβλημα είναι αν αλλάξουμε μια μπαταρία 17 με 20 ευρώ στους 6 7 8 μήνες και επισεις μόλις φτάσει στο 90% περίπου σταματάει να φορτίζει γρήγορα φορτίσει με το πολύ 600 700 mah

 

Έστω ότι στα δικά μας ελέω αποσπώμενης να ισχύει αυτό, αφού το κόστος είναι μικρό, αν και πάλι προσωπικά προτιμώ να τα δώσω π.χ. για καμιά θήκη ή εφαρμογές, σε συσκευές με unibody υλοποιήση προφανώς και αλλάζουν τα δεδομένα.

Όπως είπα και πριν όταν μου χρειάζεται θα την χρησιμοποιήσω, αλλά το βράδυ που είτε φορτίσει σε 2h είτε σε 1h δεν θα μου κάνει διαφορά γιατί να την χρησιμοποιήσω??

Τέσπα, δική μου άποψη καθαρά, ο κάθενας πράττει όπως επιθυμεί.

Link to comment
Share on other sites

Το Google services μου ζορίζει την μπαταρία. Είμαι χωρίς root.

Υπάρχει τρόπος να το κοντρολαρω κάπως;

Κανείς για καμιά βοήθεια;

Το GserviceFix το έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Κανείς για καμιά βοήθεια;

Το GserviceFix το έχει δοκιμάσει κανείς;

Δυστυχώς χωρίς root δεν γνωρίζω κάποιον τρόπο. Σε πρώτη φάση δοκίμασε μέσα από τις ρυθμίσεις Google να κλείσεις τυχόν υπηρεσίες που δεν σου χρειάζονται, έπειτα κλείσε Wi-Fi, κάνε μια επανεκκίνηση και παρακολούθησε το.

Επίσης στις ρυθμίσεις Wi-Fi, για προχωρημένους ξετίκαρε την επιλογή "Να γίνεται πάντα η σάρωση..".

 

Τώρα όσον αφορά τη μπαταρία, έχει ειπωθεί πολλές φορές, αργή φόρτιση = καλύτερη αυτονομία = περισσοτέρος χρόνος οθόνης. Στη δεύτερη, τρίτη αργή φόρτιση θα καταλάβετε κιόλας τη διαφορά.

Η γρήγορη φόρτιση είναι κατ'εμέ για έκτακτες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χωρίς root δεν γνωρίζω κάποιον τρόπο. Σε πρώτη φάση δοκίμασε μέσα από τις ρυθμίσεις Google να κλείσεις τυχόν υπηρεσίες που δεν σου χρειάζονται, έπειτα κλείσε Wi-Fi, κάνε μια επανεκκίνηση και παρακολούθησε το.

Επίσης στις ρυθμίσεις Wi-Fi, για προχωρημένους ξετίκαρε την επιλογή "Να γίνεται πάντα η σάρωση..".

 

Τώρα όσον αφορά τη μπαταρία, έχει ειπωθεί πολλές φορές, αργή φόρτιση = καλύτερη αυτονομία = περισσοτέρος χρόνος οθόνης. Στη δεύτερη, τρίτη αργή φόρτιση θα καταλάβετε κιόλας τη διαφορά.

Η γρήγορη φόρτιση είναι κατ'εμέ για έκτακτες περιπτώσεις.

Ευχαριστώ Για την απάντηση.

Συμφωνώ μαζί σου. Τα έχω κάνει όλα αυτά. Τελικά με 2-3 φορές το GserviceFix φαίνεται να λειτουργεί.

Θα δούμε .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
τελικα η 5.1.1 ειναι καλυτερη απο την 5.0.1 σε μπαταρια ?

Βασικά σε όλα είναι καλύτερη. Η απόδοση του κινητού είναι επιτέλους αυτή που έπρεπε να είναι από την πρώτη μέρα.

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Βασικά σε όλα είναι καλύτερη. Η απόδοση του κινητού είναι επιτέλους αυτή που έπρεπε να είναι από την πρώτη μέρα.

 

 

Πέρασε ένας χρόνος αλλα τα κατάφερε η Samsung. Αν και μια χαρά πήγαινε. Το μόνο που είχε θέμα ήταν το lag στις κλήσεις

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδες ειμαι ετοιμος να δωσω το iphone 6 για να παρω το note 4 exynos(καλυτερη θερμοκρασια κ καρτα ηχου απο τον snapdragon)..κυριοτεροι λογοι η μπαταρια, η χαοτικα καλυτερη καμερα και το πενακι..κ κερασακι το πιο ανοιχτο αντροιντ..εχουμε εδω κανεναν που ηρθε απο iphone (6?) και πηγε σε νοτελι να μου σχολιασει την διαφορα σε αυτονομια; Το μονο που με κρατα ειναι η μπαταρια να δω αν ειναι καλυτερη απο το 6αρι κ σας ερχομαι !
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ειμαι ετοιμος να δωσω το iphone 6 για να παρω το note 4 exynos(καλυτερη θερμοκρασια κ καρτα ηχου απο τον snapdragon)..κυριοτεροι λογοι η μπαταρια, η χαοτικα καλυτερη καμερα και το πενακι..κ κερασακι το πιο ανοιχτο αντροιντ..εχουμε εδω κανεναν που ηρθε απο iphone (6?) και πηγε σε νοτελι να μου σχολιασει την διαφορα σε αυτονομια; Το μονο που με κρατα ειναι η μπαταρια να δω αν ειναι καλυτερη απο το 6αρι κ σας ερχομαι !

Αν έχεις το απλο 6αρι η αυτονομία είναι απείρως καλύτερη. Αν έχεις το Plus είναι στα ίδια επίπεδα. Φύγε από το ios να ησυχασεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ειμαι ετοιμος να δωσω το iphone 6 για να παρω το note 4 exynos(καλυτερη θερμοκρασια κ καρτα ηχου απο τον snapdragon)..κυριοτεροι λογοι η μπαταρια, η χαοτικα καλυτερη καμερα και το πενακι..κ κερασακι το πιο ανοιχτο αντροιντ..εχουμε εδω κανεναν που ηρθε απο iphone (6?) και πηγε σε νοτελι να μου σχολιασει την διαφορα σε αυτονομια; Το μονο που με κρατα ειναι η μπαταρια να δω αν ειναι καλυτερη απο το 6αρι κ σας ερχομαι !

 

Αν έχεις το απλο 6αρι η αυτονομία είναι απείρως καλύτερη. Αν έχεις το Plus είναι στα ίδια επίπεδα. Φύγε από το ios να ησυχασεις.

 

Το plus έχει καλύτερη αυτονομία, δεν ξέρω ακριβώς πόσο καλύτερη αλλά είναι μπροστά, από το απλό 6 που έχει ο φίλος σίγουρα είναι καλύτερο το note.

Επίσης, να προσθέσω την πολύ καλύτερη οθόνη, αλλά από την άλλη chris2busy να είσαι προετοιμάσμενος για το ερασιτεχνικό πρόγραμμα αναβαθμίσεων, που ταλανίζει πάνω/κάτω όλο το περιβάλλον του android.(πλην των nexus)

Link to comment
Share on other sites

Μην σε αγχωνει και δεν προκειται να ξανακανω ποτε αναβαθμιση σε κανενα κινητο αν δεν περασουν μηνες να ακουσω πρωτα κριτικες...ας εχω κατι που δουλευει σωστα κ δεν τρελαινομαι.εδω στο ios η μπαταρια σε νεα εκδοση ειναι ρωσικη ρουλετα με 5/6 θαλαμες γεματες...το απλο 6αρι εχω κ εχω βελαξει με το θεμα μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

Μην σε αγχωνει και δεν προκειται να ξανακανω ποτε αναβαθμιση σε κανενα κινητο αν δεν περασουν μηνες να ακουσω πρωτα κριτικες...ας εχω κατι που δουλευει σωστα κ δεν τρελαινομαι.εδω στο ios η μπαταρια σε νεα εκδοση ειναι ρωσικη ρουλετα με 5/6 θαλαμες γεματες...το απλο 6αρι εχω κ εχω βελαξει με το θεμα μπαταρια.

Η αλήθεια είναι ότι οι τελευταίες αναβαθμίσεις που δίνει η σαμμη είναι καλές. Π.χ. η 5.1.1 σε note 4/edge είναι ότι καλύτερο και έτσι θα έπρεπε να δουλεύουν οι συσκευές εξαρχής.

Το πρόβλημα είναι ότι αργούν οι αναβαθμίσεις ενω η υποστήριξη σταματά πολύ νωρίτερα απ'οτι στην apple.

 

Ερχομενος λοιπόν από iPhone είναι δεδομένο ότι θα σε ξένισει οπότε έπρεπε να το επισημάνω.:rolleyes:

 

Αφου δεν σε ενδιαφέρουν(δεν είναι πρωταιρεοτητα σου) προχωράς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ειμαι ετοιμος να δωσω το iphone 6 για να παρω το note 4 exynos(καλυτερη θερμοκρασια κ καρτα ηχου απο τον snapdragon)..κυριοτεροι λογοι η μπαταρια, η χαοτικα καλυτερη καμερα και το πενακι..κ κερασακι το πιο ανοιχτο αντροιντ..εχουμε εδω κανεναν που ηρθε απο iphone (6?) και πηγε σε νοτελι να μου σχολιασει την διαφορα σε αυτονομια; Το μονο που με κρατα ειναι η μπαταρια να δω αν ειναι καλυτερη απο το 6αρι κ σας ερχομαι !

 

 

 

Αν έχεις το απλο 6αρι η αυτονομία είναι απείρως καλύτερη. Αν έχεις το Plus είναι στα ίδια επίπεδα. Φύγε από το ios να ησυχασεις.

 

 

Το plus έχει πολύ καλύτερη αυτονομία μη λεμε ότι θελουμε.

Πέρα από αυτό επειδή έκανα την ανάποδη και έφυγα από note και πήγα σε iPhone 6 θα σου πω πως το note έχει καλύτερη αυτονομία. Πλέον έχουν φτιάξει τα περισσότερα κολλήματα που είχε και όντως θα δεις κάτι πιο ανοικτό.

Εγω έφυγα όταν είχε λαγκ ακόμα και στην απάντηση της κλήσης γιαυτο και ειναι ευχαριστημένος με την αγορά μου όπως καο το AppStore που ειναι απείρως καλύτερο από το play store. Πέρα από αυτό όμως θεωρώ πως θα το χαρείς και θα σε βγάζει άνετα την ημέρα η μπαταρία.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια εχει διαφορα σε αυτονομια κ προς το καλυτερο το iphone plus? δεν του το ειχα! Προτιμησα το 6αρι γιατι το βρηκα ασχημα με τοσο bezel και τοσο ογκο και για τετοια οθονη, αλλα αν εχει κ καλυτερη αυτονομια απο το νοτελι μ αλλαζει την οπτικη.
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια εχει διαφορα σε αυτονομια κ προς το καλυτερο το iphone plus? δεν του το ειχα! Προτιμησα το 6αρι γιατι το βρηκα ασχημα με τοσο bezel και τοσο ογκο και για τετοια οθονη, αλλα αν εχει κ καλυτερη αυτονομια απο το νοτελι μ αλλαζει την οπτικη.

 

To 6 plus είναι ουσιαστικά το μόνο iphone με αξιοσημείωτη/κορυφαία αυτονομία, ίσως να τους βγήκε και κατα λάθος μιας και η apple ποτέ δεν στόχευε σ'αυτήν την κατηγορία :lol:

Δεν ξερώ αν ισχύει το ίδιο για το 6s plus.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια εχει διαφορα σε αυτονομια κ προς το καλυτερο το iphone plus? δεν του το ειχα! Προτιμησα το 6αρι γιατι το βρηκα ασχημα με τοσο bezel και τοσο ογκο και για τετοια οθονη, αλλα αν εχει κ καλυτερη αυτονομια απο το νοτελι μ αλλαζει την οπτικη.

 

 

Και πάλι σου λέω αν θες να δοκιμάσεις το note δεν νομίζω πως θα σε αφήσει την ημέρα χωρίς μπαταρία. Αλλα ναι το plus έχει την κορυφαία αυτονομία το έχω δει και μόνος μου και όσοι το έχουν το ίδιο λένε.

Και το 6s plus από ότι λένε το ίδιο καλα πάει.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και μονο που εχεις swappable μπαταρια στο νοτε 4 , υψηλης ποιοτητας με 15/20 ευρω τελειωνουν τα διλημματα σου.

Κατα τα αλλα και προσωπικη αποψη, το ΝΟΤΕ 4 ειναι 2 χρονια μπροστα απο το 6/6plus σαν συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα που βλέπω (με το Galaxy Chraging) να παίρνει η συσκευή ότι καλώδιο και να βάλλω και με οποιονδήποτε άλλο φορτιστή, με ίδια έξοδο ρεύματος, είναι πάντα 1200. Τα ΄χει παίξει η μπαταρία ή μήπως ευθύνεται και η usb υποδοχή του κινητού?

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση στην 5.1.1 έχετε παρατηρήσει πιο γρήγορη μείωση στην μπαταρία με απλή κυρίως χρήση ;;;

Samsung Note 4

Samsung Galaxy S3

Samsung Tab S 8.4"

Samsung Gear 2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω διαφορά προς το καλύτερο στην 5.1.1 σε σχέση με την 5.0.1, όχι τεράστια αλλά αισθητή σίγουρα προς το καλύτερο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...