Jump to content

iPad Air 2 (2014)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από απογοήτευση σε tablet Samsung αποφάσισα να πάρω ipad γιατί το ζητούμενο για μένα είναι η ταχύτητα σε άνοιγμα pdf. Ενδιαφέρομαι για το ipad air 2. H οθόνη είναι retina?

 

Ναι η οθόνη είναι retina αλλά για τη χρήση που το θες δεν βλέπω να είναι αναγκαία.

 

Συγκεκριμένα το tablet το θέλω για να ανοίγω γρήγορα μεγάλα pdf και αρχεία word. Τα pdf που θα φορτώσω θα είναι της τάξης των 6 giga συνολικά. Γενικά θα βάλω αρχεία περί τα 30 giga. Θα μου φτάσει η έκδοση των 64 giga ή πρέπει να πάω σε 128?

 

Θεωρώ πως τα 64 GB θα σε καλύψουν καθώς έχεις και τη δυνατότητα αποθήκευσης στο iCloud Drive.

 

Να πάρω wi fi ή cell έκδοση?

Και κάτι ακόμα μεταφορά από υπολογιστή με windows στο tablet κάνω με iTunes? Είναι γρήγορη και εύκολη η μεταφορά pdf και word? Στο Samsung είχα την εύκολη λύση της micro sd.

 

Εάν η χρήση του θα γίνεται σε εσωτερικό χώρο ή διαθέτεις iPhone δεν υπάρχει λόγος να πας στην έκδοση 3g/4g. Αν όμως είναι για εξωτερική χρήση τότε επιβάλλεται.

Η ταχύτητα στο άνοιγμα PDF είναι σχετική του μεγέθους. Η μεταφορά είναι πανεύκολη. Εδώ δεν έχεις τη δυνατότητα sd χωρίς adaptor να και μπορείς να μεταφέρεις μόνο φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 894
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Xαιρετώ.

Για βοηθήστε ρε παιδια γιατι τάφτυσε το μηχανάκι.

Εκεί που το άνοιγα στο κρεββάτι για να δω που βρισκόμαστε,οικονομοπολιτικά,κάνει ένα μπραφ,και βγάζει ένα μεγάλο κύκλο που πιάνει όλη την οθόνη,λευκό,με έναν αριθμό μέσα,το 5 τεράστιο,και από κάτω του, τα γράμματα,JKL.

Εκανα πολλές φορές το ρεσετ,πατώντας τα δύο κουμπιά ταυτοχρόνως,αλλά ενώ δείχνει στην αρχή ότι ξεκινάει να μπαίνει σε ρέγουλα,μαυρίζοντας κατ' αρχάς,και βγάζοντας το μήλο στη συνέχεια,τελικά καταλήγουμε στα ίδια.

Τι λέτε ότι μπορεί να είναι;:confused:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

image2.JPG

 

Είναι κάτι σαν και αυτό;

Δοκίμασε να κάνεις διπλό tap με τρία δάχτυλα, οπουδήποτε στην οθόνη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι σαν και αυτό;

Δοκίμασε να κάνεις διπλό tap με τρία δάχτυλα, οπουδήποτε στην οθόνη.

Ναι,ακριβώς αυτό.

Εφτιαξεεεεε,να είσαι καλά και ευχαριστώ πολύ.:)

Απορία.

Τι ήταν;

Edited by Itchrist86

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ακριβώς αυτό.

Εφτιαξεεεεε,να είσαι καλά και ευχαριστώ πολύ.:)

Απορία.

Τι ήταν;

Μα καλά βρε Θεοδωρε όλα τα ανεξήγητα σε εσένα συμβαίνουν :lol:

Διάβασα και ξαναδιαβαζα αυτο που έγραψες και αδυνατούσα οτιδηποτενα σκεφτώ.

Πρωτη φορα αντικριζω τέτοια πράγμα όπως αυτό στην φωτογραφία.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτησούλα τώρα.:)

Στο iPad,παίρνω emails,μέσα από το otenet tools,και επειδή δεν τα βλέπω συνήθως εκεί,μιας και τα διαβάζω από το desktop,μαζεύονται πολλά,με αποτέλεσμα να με ειδοποιεί τώρα ο ΟΤΕ,ότι έχει γεμίσει το γραμματοκιβώτιο μου είναι γεματο κατά 95%.Αρα,πρέπει να τα σβύσω,από τη στιγμή που τα έχω στο desktop.

Ο τρόπος που ξέρω εγώ για να τα σβύσω,είναι ένα ένα,που σημαίνει 10 ώρες,μιας και είναι πάρα πολλά.

Ξέρει κανείς αν γίνεται κι αλλοιώς;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πρώτη φορά διάβασα αυτό το πρόβλημα.

Υποθέτω πως πρόκειται για κάποιο bug της δυνατότητας Zoom από τη Προσβασιμότητα.

Ωστόσο, το πιο αξιοπερίεργο είναι πως αντίκρισες αυτό φαινόμενο στην οθόνη του iPad. Το λέω αυτό διότι το 5 με τα γράμματα JKL μέσα σε κύκλο παραπέμπουν σε πληκτρολόγιο τηλεφώνου, δηλαδή dialer. Το iPad δεν έχει τέτοια δυνατότητα.

 

Untitled-3.gif?_subject_uid=10630252&w=AAA53iGLN6NUaFqPt-I2XZRpSQLUWXNlsk3Ph2tWYzgIrA

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό εδώ αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

http://www.notebookcheck.net/SanDisk-announces-iXpand-flash-drive-for-iPhone-and-iPad.130271.0.html

.

Αν δουλεύει λύνει χέρια.

 

Θεωρώ πως τα 64 GB θα σε καλύψουν καθώς έχεις και τη δυνατότητα αποθήκευσης στο iCloud Drive.

 

Εάν η χρήση του θα γίνεται σε εσωτερικό χώρο ή διαθέτεις iPhone δεν υπάρχει λόγος να πας στην έκδοση 3g/4g. Αν όμως είναι για εξωτερική χρήση τότε επιβάλλεται.

Η ταχύτητα στο άνοιγμα PDF είναι σχετική του μεγέθους. Η μεταφορά είναι πανεύκολη. Εδώ δεν έχεις τη δυνατότητα sd χωρίς adaptor να και μπορείς να μεταφέρεις μόνο φωτογραφίες.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση παιδιά.

 

Δεν αποθηκεύω σε icloud κλπ οπότε όλα θα τα έχω στην συσκευή. Καμιά 40 giga max βλέπω να θέλω οπότε λογικά με καλύπτει το 64άρι.

Στο Samsung (tab pro) είχα μεγάλη αργοπορία στο ξεφύλλισμα σελίδων, πέρα από τα πλείστα άλλα προβλήματα που μου έβγαλε, σε σημείο που να εκνευρίζεσαι. Απ'ότι έχω δει τα ipads πάνε σφαίρα γενικά οπότε πιστεύω ότι θα ανταποκριθούν και στα pdf πολύ πιο γρήγορα απ'ότι το Samsung.

 

Μπορώ να πάρω internet από android κινητό ή μόνο με iPhone συνεργάζεται?

Αν και βλέπω να πηγαίνω στο cell αφού gps έχει μόνο αυτό αν δεν κάνω λάθος ?

 

Από μεγάλο skroutzομάγαζο προχωράμε άφοβα σε αγορά?

Edited by Above_beyond
Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύει λύνει χέρια.

 

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση παιδιά.

 

Δεν αποθηκεύω σε icloud κλπ οπότε όλα θα τα έχω στην συσκευή. Καμιά 40 giga max βλέπω να θέλω οπότε λογικά με καλύπτει το 64άρι.

Στο Samsung (tab pro) είχα μεγάλη αργοπορία στο ξεφύλλισμα σελίδων, πέρα από τα πλείστα άλλα προβλήματα που μου έβγαλε, σε σημείο που να εκνευρίζεσαι. Απ'ότι έχω δει τα ipads πάνε σφαίρα γενικά οπότε πιστεύω ότι θα ανταποκριθούν και στα pdf πολύ πιο γρήγορα απ'ότι το Samsung.

 

Μπορώ να πάρω internet από android κινητό ή μόνο με iPhone συνεργάζεται?

Αν και βλέπω να πηγαίνω στο cell αφού gps έχει μόνο αυτό αν δεν κάνω λάθος ?

 

Από μεγάλο skroutzομάγαζο προχωράμε άφοβα σε αγορά?

 

Η απόκριση σε PDF είναι κορυφαία σε iPad,καμια σχέση με την Samsung που χωλαινουν και τα κορυφαία μοντέλα της.

Άψογα συνεργάζεται και με android συσκευή να δίνεις ιντερνετ(εγω έτσι κάνω)

Και εγώ από σκρουτζομαγαζο το πήρα και μου έκατσε γερμανική συσκευή και εξαιρετική ένα 5μηνο που το έχω.

Άμα θες GPS αυστηρά το 4G μοντέλο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις καποιο προγραμμα για μπλοκαρισμα διαφημισεων, ειδικοτερα στο safari; Βρηκα καποια προγραμματα στο app store (adblock mobile και adblock browser for idevices) αλλα δεν ξερω ποιο απο ολα ειναι ασφαλες απο θεμα να σου περναει τα δεδομενα απο δικο τους dns ή servers κτλ...
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στο skroutz να πωλείται ipad air 2 3pin. Αυτό είναι με αγγλική πρίζα? Πρέπει να προσέξω κάτι ή προχωράω άφοβα?

Να ρωτησεις τηλεφωνικος για εξακριβωση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Και εγώ πρώτη φορά διάβασα αυτό το πρόβλημα.

Υποθέτω πως πρόκειται για κάποιο bug της δυνατότητας Zoom από τη Προσβασιμότητα.

Ωστόσο, το πιο αξιοπερίεργο είναι πως αντίκρισες αυτό φαινόμενο στην οθόνη του iPad. Το λέω αυτό διότι το 5 με τα γράμματα JKL μέσα σε κύκλο παραπέμπουν σε πληκτρολόγιο τηλεφώνου, δηλαδή dialer. Το iPad δεν έχει τέτοια δυνατότητα.

 

Untitled-3.gif?_subject_uid=10630252&w=AAA53iGLN6NUaFqPt-I2XZRpSQLUWXNlsk3Ph2tWYzgIrA

 

Όντως, στην οθόνη κλειδώματος όμως όταν βγάζει την προτροπή για "εισαγωγή συνθηματικού", εμφανίζεται το αλφαριθμητικό καντράν.

NOKIAHOLIC
Link to comment
Share on other sites

Ok, έτσι εξηγείται.:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά χθες έγραψα ένα κείμενο στο pages το έκανα αποστολή στο Mail μου ως αρχείο word ετςι ώστε να το περάσω σε στικάκι και να το δώσω να μπυ το εκτυπώσουν . Μετα την εκτύπωση είδα πως έχει μετακινηθεί η θέση του κειμένου. Τα πήγε αλλα πιο πάνω αλλα πιο κάτω, μου χάλασε δλδ την σειρά και στα μικρά γράμματα οι λέξεις δεν έχουν καν κενό.. Είναι ενωμένες μεταξύ τους. Τι γίνεται τι μπορεί να φταίει ; Με έχει βολέψει η σουίτα της Apple αλλα δεν γίνεται να έχω τέτοιες ασυμβατότητας δεδομένου ότι δεν θα μπορεί το εκτυπωτήρια να ανοίξει pages αρχεία

Iphone 6 s plus Rose gold 64 gb

IPad Air 2 gold 64gb

Link to comment
Share on other sites

H micro sim που έχω στο κινητό μπαίνει στο ipad ή απαιτείται άλλο μέγεθος κάρτας?

Nano sim θέλει.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πρώτη φορά διάβασα αυτό το πρόβλημα.

Υποθέτω πως πρόκειται για κάποιο bug της δυνατότητας Zoom από τη Προσβασιμότητα.

Ωστόσο, το πιο αξιοπερίεργο είναι πως αντίκρισες αυτό φαινόμενο στην οθόνη του iPad. Το λέω αυτό διότι το 5 με τα γράμματα JKL μέσα σε κύκλο παραπέμπουν σε πληκτρολόγιο τηλεφώνου, δηλαδή dialer. Το iPad δεν έχει τέτοια δυνατότητα.

 

Untitled-3.gif?_subject_uid=10630252&w=AAA53iGLN6NUaFqPt-I2XZRpSQLUWXNlsk3Ph2tWYzgIrA

Σε δουλειά να βρισκόμαστε.Ξανάκανε τα ίδια,και μάλιστα εκτός από τα γράμματα που είχε βγάλει την προηγούμενη φορά,έβγαλε και αριθμούς,σαν να έβλεπα την αρχική σελίδα με τους αριθμούς που πρέπει να πατήσουμε για να ξεκλειδώσει και να ανοίξει.

Πάτησα με τα τρία δάχτυλα,όπως την προηγούμενη φορά,αλλά δεν έγινε τίποτα,μετά από μερικές προσπάθειες δε, μου έβγαλε ένα μήνυμα με τεράστια γράμματα,να ξανα προσπαθήσω σε ενα λεπτό,και ξανά,άλλο μήνυμα σε 5 λεπτά.

Εκανα ρεσετ,αλλά και πάλι τίποτα.:confused:

Τώρα πως ξεκινάει αυτός ο διάολος;Το έχω στο κρεββάτι,και προσπαθώ να διαβάσω κάτι,και εκεί,μπερδεύομαι,γιατι πάει να πέσει,κάνω κάποιες κινήσεις για να το κρατήσω,και χωρίς να καταλάβω πως,γίνεται το...κακό.

Edit.

Προσπάθησα πάλι να το επαναφέρω,αλλά μου έβγαλε πάλι ένα μήνυμα με μικρότερα κάπως γράμματα,που έλεγε απεργοποιημενο προσπαθήστε σε 15 λεπτά τώρα.!!!

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

http://www.kaizershop.gr/tablets/apple-ipad-air-2-16gb-wificellular-silver-white-3pin-us Να το εμπιστευτώ που είναι αμερικάνικο?

 

1. 3pin τι εννοεί?

2. Τα ευρωπαικά apple διαβάζω οτι έχουν διετή εγγύηση. Τα αμερικάνικα? Θα μπορέσω να κυνηγήσω επισκευή εντός διετίας?

Link to comment
Share on other sites

http://www.kaizershop.gr/tablets/apple-ipad-air-2-16gb-wificellular-silver-white-3pin-us Να το εμπιστευτώ που είναι αμερικάνικο?

 

1. 3pin τι εννοεί?

2. Τα ευρωπαικά apple διαβάζω οτι έχουν διετή εγγύηση. Τα αμερικάνικα? Θα μπορέσω να κυνηγήσω επισκευή εντός διετίας?

 

Κανονικά αγόρασε

Σημασία έχει η απόδειξη αν ειναι από Ελλάδα όχι από που ήρθε η συσκευή.

Κανονικά θα έχεις 2 ετη εγγύηση αν ειναι από ελληνικό κατάστημα η συσκευή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσω το θέμα που είχα βάλει με το πρόβλημα που είχε εμφανίσει το Air 2,πήρα τηλ. στην Apple,και μου είπαν ότι είχε ενεργοποιηθεί το gestures,και είχε γίνει μεγέθυνση.

Ετσι,μου είπε και απενεργοποίησα το σχετικό κουμπί,και έτσι δε φοβάμαι μπας και το ξανακάνει.Ετσι κι αλλοιώς,δεν τα χρησιμοποιώ εγώ αυτά.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μια ερώτηση.

Αμα θέλω να βαλω μια υπενθύμιση,όπως το να πάω πχ σε κάποιο γιατρό,πως θα το κάνω στο Air 2;Ειτε είναι μέσα στη βδομάδα,είτε πάει στον επόμενο μήνα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Air 2 (2014)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...