Jump to content

Cubot S168


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να ρωτησω κατι γιατι update δεν ερχεται OTA αν φλασαρω την αναβαθμιση με flash tool χανω όλα τα δεδομενα και φτου απ την αρχη?
στο 1ο σκέλος κανείς δεν ξέρει στο 2ο αποεπέλεξε το usrdata πρίν πατήσεις το flash
Link to comment
Share on other sites

τίποτα :)

δοκίμασε να κατεβάσεις το τελευταίο winrar

 

Τι είναι το BusyBox, και γιατί το απαιτούν κάποιες Android εφαρμογές

 

Εγινε το ρουτ. Και σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

 

Τωρα δεν το χω στα χερια μου , το χει η κορη και περιμενω το μεσημερι να τ ακουσω διοτι εσβησα τις επαφες (ξεχασα να τικαρω το usrdata).

Exoyme και λεμε, busybox, greenify (μπαταρια), το αλλο απ προτεινετε;;;

Τα πρώτα 100 χρόνια είναι δύσκολα. Μετά εντάξει. :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εγινε το ρουτ. Και σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

 

Τωρα δεν το χω στα χερια μου , το χει η κορη και περιμενω το μεσημερι να τ ακουσω διοτι εσβησα τις επαφες (ξεχασα να τικαρω το usrdata).

Exoyme και λεμε, busybox, greenify (μπαταρια), το αλλο απ προτεινετε;;;

τπτ με γεια της και καλή σου τύχη!!!! εεπιπλέον θα σου έλεγα το titanium backup και με αυτό να κάνεις freeze αυτά τα περί 3d weather που έχει όπως και το pnf root.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τωρα δεν το χω στα χερια μου , το χει η κορη και περιμενω το μεσημερι να τ ακουσω διοτι εσβησα τις επαφες (ξεχασα να τικαρω το usrdata).

Exoyme και λεμε, busybox, greenify (μπαταρια), το αλλο απ προτεινετε;;;

 

Μπορείς να δεις και το gravitybox, το οποίο απαιτεί βέβαια xposed framework.

 

(θα βρεις σχετικές πληροφορίες με απλή αναζήτηση στο internet).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω και εγω την παρεα του S168.

 

Το παρελαβα και εγω εχθες και νομιζω οτι ειναι εξαιρετικη επιλογη στα χρηματα αυτα.

Μια και εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετα κινεζικα , lenovo, inew, κτλ, θεωρω οτι ειναι εξαιρετικο στα λεφτα του.

Σιγουρα πολυ καλυτερο απο οτι περιμενα και σε δυνατοτητες και σε ποιοτητα.

 

Μετα απο περιπετεια μεχρι να το παραλαβω, ηταν απο χωρις καμια ενημερωση απο 20/12 Ολλανδια, φανηκε Ελλαδα τελικα αυτη την εβδομαδα.

Πιθανοτατα να οφειλεται στο οτι ηρθε σκισμενο το πακετο μεσα σε σακουλα των ΕΛΤΑ και μεσα επανασυσκευασμενο - πιασμενο με χαρτινα αυτοκολλητα στην αρχικη συσκευασια.

Το κυριοτερο οτι οταν εβγαλα απο μεσα το κουτι ηταν απιστευτα χτυπημενο και συμπιεσμeνο στην μια γωνια κυριως, σε σημειο που περιμενα μεσα να ειναι ολα κομματια και θρυψαλα.

Παρεπιπτοντως το τηλ ηταν ενταξει και δεν δειχνει να εχει καποιο προβλημα τουλαχιστον εξωτερικα αλλα και απο την μεχρι τωρα λειτουργια του.

Σας παραθετω ολη αυτη την μακροσκελη αναφορα με σχετικες εικονες για να διαπιστωσετε οτι αντεχει σαν κατασκευη πλεον του αναμενομενου και δεν ειναι τιποτα ψευτικο της μιας χρησης.

Τωρα αφου αντεξε και απο αυτο που ειναι σαν να το εχει πατησει αμαξι τοτε σιγουρα το crash test το περασε !!

 

 

Τωρα επι του θεματος οπως και αλλοι πολλοι αναφερουν δεν κανει το wireless update ( εχει ερθει με την V02 και βεβαια στο wireless update λεει οτι εχει την V01 και δεν υπαρχει update διαθεσιμο).

Τωρα αν καποιος που του εκανε το ΟΤΑ wilreless update θα παρακαλουσα να μας πει πως ειναι - ηταν οι ρυθμισεις οταν το εκανε στο time & date settings , μηπως απο εκει εχει να κανει κατι. Ακομα και αν ειναι στο αυτοματο να συμπεριλαβει στην απαντηση ποιο το time zone που γραφει ασχετως αν ειναι μη ενεργο με αχνα γραμματα.

 

.....αυτα για την ωρα, thanks.

Edited by Thanos_ATH
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω και εγω την παρεα του S168.

 

Το παρελαβα και εγω εχθες και νομιζω οτι ειναι εξαιρετικη επιλογη στα χρηματα αυτα.

Μια και εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετα κινεζικα , lenovo, inew, κτλ, θεωρω οτι ειναι εξαιρετικο στα λεφτα του.

Σιγουρα πολυ καλυτερο απο οτι περιμενα και σε δυνατοτητες και σε ποιοτητα.

 

Μετα απο περιπετεια μεχρι να το παραλαβω, ηταν απο χωρις καμια ενημερωση απο 20/12 Ολλανδια, φανηκε Ελλαδα τελικα αυτη την εβδομαδα.

Πιθανοτατα να οφειλεται στο οτι ηρθε σκισμενο το πακετο μεσα σε σακουλα των ΕΛΤΑ και μεσα επανασυσκευασμενο - πιασμενο με χαρτινα αυτοκολλητα στην αρχικη συσκευασια.

Το κυριοτερο οτι οταν εβγαλα απο μεσα το κουτι ηταν απιστευτα χτυπημενο και συμπιεσμeνο στην μια γωνια κυριως, σε σημειο που περιμενα μεσα να ειναι ολα κομματια και θρυψαλα.

Παρεπιπτοντως το τηλ ηταν ενταξει και δεν δειχνει να εχει καποιο προβλημα τουλαχιστον εξωτερικα αλλα και απο την μεχρι τωρα λειτουργια του.

Σας παραθετω ολη αυτη την μακροσκελη αναφορα με σχετικες εικονες για να διαπιστωσετε οτι αντεχει σαν κατασκευη πλεον του αναμενομενου και δεν ειναι τιποτα ψευτικο της μιας χρησης.

Τωρα αφου αντεξε και απο αυτο που ειναι σαν να το εχει πατησει αμαξι τοτε σιγουρα το crash test το περασε !!

 

 

Τωρα επι του θεματος οπως και αλλοι πολλοι αναφερουν δεν κανει το wireless update ( εχει ερθει με την V02 και βεβαια στο wireless update λεει οτι εχει την V01 και δεν υπαρχει update διαθεσιμο).

Τωρα αν καποιος που του εκανε το ΟΤΑ wilreless update θα παρακαλουσα να μας πει πως ειναι - ηταν οι ρυθμισεις οταν το εκανε στο time & date settings , μηπως απο εκει εχει να κανει κατι. Ακομα και αν ειναι στο αυτοματο να συμπεριλαβει στην απαντηση ποιο το time zone που γραφει ασχετως αν ειναι μη ενεργο με αχνα γραμματα.

 

.....αυτα για την ωρα, thanks.

Έχω αγγλικά μενού και αυτόματη ενημέρωση ώρας, που την παίρνει από το δίκτυο όπως λέει...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να περάσεις την έκδοση του Δεκεμβρίου (27/12) με το flash tools και να μην περιμένεις το ΟΤΑ. Είναι πολύ εύκολο και γρήγορο

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Ειμαι νεο μελος και ενδιαφερομαι να μαθω για το cubot s168!

1. ποσο καιρο το εχετε στη κατοχη σας και αν σας εχει παρουσιασει καποιο προβλημα(μετα απο ποσο καιρο)

2.απο πιο site το πηρατε?αν ειναι αξιολογο?

3.αν δουλευει καλα το dual sim και αν ειχατε καποιο θεμα

4.αν υπαρχουν ανταλλακτικα εντος χωρας

5.αν υπαρχει καλη αποκριση οθονης και καλα χρωματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Ειμαι νεο μελος και ενδιαφερομαι να μαθω για το cubot s168!

1. ποσο καιρο το εχετε στη κατοχη σας και αν σας εχει παρουσιασει καποιο προβλημα(μετα απο ποσο καιρο)

2.απο πιο site το πηρατε?αν ειναι αξιολογο?

3.αν δουλευει καλα το dual sim και αν ειχατε καποιο θεμα

4.αν υπαρχουν ανταλλακτικα εντος χωρας

5.αν υπαρχει καλη αποκριση οθονης και καλα χρωματα

 

Καλωσηρθες! Έχω το τηλεφωνο εδω και δύο μήνες και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα.

2. Το πηρά από dealsmachine και ήρθε μια χαρά, με δωρο μπαντανα για το λαιμο, μια θήκη και δύο προστασίες οθόνης, εκ των οποίων η μια ήταν ήδη περασμενη πολύ σωστά.

3. Δουλεύει αψογα και είναι πλήρως παραμετροποιησιμο το τι κανει κάθε κάρτα.

4. Απ'οσο ξέρω οχι.

5. Η απόκριση είναι μέτρια, αναγνωρίζει μονο 2 σημεία αλλά έχει καλά χρώματα και απόδοση.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση φιλε.Και γω απο dealmachine το κοιτουσα να το παρω με αμφηβολιες τωρα με καλυψες και για το site και για τ αλλα...γενικοτερα απ οτι καταλαβα εμεινες ευχαριστημενος !ειμαι αναμεσα σε αυτο και στο ulefone be x και δεν κατελειξα

ακομα...πιο πολυ για το cubot με βλεπω μονο και μονο επειδη εχει περπατησει και εχουν αναρτηθει πολλα βιντεακια και δεν εχω βρει κανενα με προβλημα !σε ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ποσο καιρο εκανε να σου ερθει απο dealmachine?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Γαλλία, οπότε δεν θα έχεις μέτρο σύγκρισης, αλλά έκανε 3 εβδομάδες με κανονικό ταχυδρομείο.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Από gearbest. com μου εκανε περιπου 35 ημερες την περιοδο των Χριστουγέννων. Λογικα τωρα που εχουν ηρεμησει οι αγορές θα το εχεις στο 20ημερο.
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θέλω και εγώ να το παραγγείλω από Dealsmachine μια και δεν το βρίσκω πουθενά τόσο φθηνό.

 

1. Έχει έξοδα αποστολής? Μου βγάζει κάτι με 2.01 € και shipping subtotal 40.45€.

 

2. Στέλνουν θήκη η την ζητάς ? Τι χρώμα είναι η θήκη ?

 

3. Πρέπει να τους πω να βγάλουν τα κινέζικα η το κάνουν από μόνοι τους?

Edited by fiwi
Link to comment
Share on other sites

το εχει στα 60 ευρο απο dealsmachine +7ευρο τα μεταφορικα+αν θελεις trucking number 1.60ευρο=68,60(δεν μπορεις να χρεισημοποιησεις κουπονι γιατι ειναι σε special offer) και παλι το δινουν πιο φτηνα απ τα αλλα site!εχει και κινητα με δωρεαν μεταφορικα αν δεις !για θηκη μαλλον την σιλικονατη + Cleaning Cloth(δεν ξερω τι ειναι)Για καλο και για κακο γραψε για τις κινεζιες αν και δεν νομιζω!Ακομη ουτε εγω πειρα αλλα 99%θα το παρω αυτες τις μερες!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξανθιωτη! αξιζει βασικα για κυρια σησκευη?σου εχει κανει καμια κινεζια(resets,shatdown απο μονο του)η κανενα γενικα προβλημα!τα σχολια απο πολλους ειναι θετικα αλλα απ οτι καταλαυαινω παιζει το τι θα σου ερθει γενικος παρτηδες παρτηδες ειναι τα πιο πολλα...οσο αναφωρα την μπαταρια εχει φτιαξει η απο 40% παει 10% και κλεινει ?

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου δεν έχει διορθωθεί ακόμη πάντως, αν και την εμφανίζει τη συμπεριφορα αυτή σπάνια πλεον.
Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει με flash tools την v04 και δεν μου κανει OTA update στην v05 που έχουν παει κάποιοι. Φίλος που δεν το είχε πειράξει καθόλου και του είχε ερθει με τη v02 έκανε OTA update στη v05 αλλά ο χώρος αποθήκευσης δεν είναι ενοποίημενος αλλά χωρισμένος όπως ηταν στη v02 Edited by DrVasilis
Link to comment
Share on other sites

λοιπον με την V02 τεσταρισμενο δυο φορες η μπαταρια συμπεριφερεται ως εξης οταν εχει ανοικτη οθονη και λειτουργει καποιο προγραμμα πχ browser κτλ. :

1. μεχρι το 40% κατεβαινει ομαλοτατα.

2. απο 40 -20% κατεβαινει αισθητα διαφορετικα πιο γρηγορα.

3. απο 20% και κατω και ειδκα μολις στο 15% εμφανισει το alert για φορτιση πλεον κατεβαινει σαν χρονομετρο αντιστροφης μετρησης !!

 

Στα 2 λεπτα ειναι off. Mαλιστα οταν παει πχ στο 5% και του συνδεσεις τον φορτιστη τοτε προσεξα οτι συνεχιζει να κατεβαινει μεχρι το 1% (αντι να αρχισει αμεσως την φορτηση απο εκει) και μετα αρχιζει να ανεβαινει αριθμητικα το ποσοστο φορτισης.

 

Σε νεοτερη version rom εχετε δει σημαντικη αλλαγη προς το καλυτερο ή το ιδιο συμβαινει ??

Γιατι αλλιως δεν εχω διαπιστωσει κατι αλλο προβληματικο που να δικαιολογει το να αλλαζουμε rom καθε τοσο και λιγακι με καθε update.

Εκτος και αν υπαρχουν και αλλες σημαντικες βελτιοποιησεις.

 

******* Βεβαια το οτι και να εχει βελτιωθει η ενδειξη σε νεοτερη rom και να εχει μεγαλυτερη ομαλοτητα μετα το 50% απο ενα σημειο και μετα δεν σημαινει οτι εχει και μεγαλυτερη αυτονομια.

Γιατι πιαθανοτατα σε αυτη που κρεμαει γρηγορα απο το 50% και κατω εχει μεγαλυτερη χρονικη διαρκεια απο 100-50 % οπου εκει κατεβαινει με αργοτερο ρυθμο.

Απλα οταν εχει πιο ομαλη πτωση δεν θα σε κρεμασει το ιδιο αμεσα καποια στιγμη που δεν θα εχεις πηγη φορτισης .

 

Ακριβως ετσι ομως συμβαινει και στους περισσοτερους μετρητες καυσιμου ενος αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την τελευταία ρομ του Δεκέμβρη (27/12) και η κατάσταση είναι πάνω κάτω όπως της περιγράφεις. Η αυτονομία νομίζω οτι έχει βελτιωθεί λίγο, αλλά όχι τίποτα φοβερό. Απλά πρέπει να έχεις το νού σου, όταν βλέπεις περίπου 30% να το φορτίσεις γιατί αλλιώς ξεμένεις!!

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμενα παιδια, εγω πηρα το τηλεφωνο για την γυναικα μου που δεν ειχε ιδεα απο android και της εχεις αρεσει παρα πολυ. Εγω λιγο που το δοκιμασα ειναι πολυ καλο και γρηγορο ειδικα μετα την αναβαθμιση σε v4.

 

Παντως βγαζει ενα Bug, δεν ξερω μηπως το κανει σε καποιον αλλο φιλο και βρηκε λυση,

οταν μπαινεις μενου εφαρμογων, ανοιξεις μια εφαρμογη και μετα κλεισεις την εφαρμογη , σε παει πισω το τηλ στις εφαρμογες αλλα σου βγαζει μαυρη οθονη! κανεις δεξια-αριστερα στις επομενες καρτελες και τις δειχνει κανονικα, αλλα σε εκεινη που ειχε την εφαρμογη που ανοιξες την βγαζει μαυρη.

Για να εμφανιστει πρεπει να κανεις kill σε ολες τις εφαρμογες που τρεχεις, να κλειδωσεις το τηλ, και σε 1-2 λεπτα ξαναερχεται το τηλ.

Δεν ειναι κατι κακο, αλλα εαν υπαρχει καποια λυση θα ηταν ευπροσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμενα παιδια, εγω πηρα το τηλεφωνο για την γυναικα μου που δεν ειχε ιδεα απο android και της εχεις αρεσει παρα πολυ. Εγω λιγο που το δοκιμασα ειναι πολυ καλο και γρηγορο ειδικα μετα την αναβαθμιση σε v4.

 

Παντως βγαζει ενα Bug, δεν ξερω μηπως το κανει σε καποιον αλλο φιλο και βρηκε λυση,

οταν μπαινεις μενου εφαρμογων, ανοιξεις μια εφαρμογη και μετα κλεισεις την εφαρμογη , σε παει πισω το τηλ στις εφαρμογες αλλα σου βγαζει μαυρη οθονη! κανεις δεξια-αριστερα στις επομενες καρτελες και τις δειχνει κανονικα, αλλα σε εκεινη που ειχε την εφαρμογη που ανοιξες την βγαζει μαυρη.

Για να εμφανιστει πρεπει να κανεις kill σε ολες τις εφαρμογες που τρεχεις, να κλειδωσεις το τηλ, και σε 1-2 λεπτα ξαναερχεται το τηλ.

Δεν ειναι κατι κακο, αλλα εαν υπαρχει καποια λυση θα ηταν ευπροσδεκτη.

 

δεν ειναι φυσιολογικο ...... καπου λογικα εχει παρουσιαστει προβλημα στην αναβαθμιση.

ξαναπερασε την ν4 , η δοκιμασε πρωτα καποιον αλλο lancer και αν δεν το κανει το προβλημα και δεν εχει και καποιο αλλο συμπτωμα τοτε εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...