Jump to content

[LG G3] Αξεσουάρ (θήκες, μπαταρίες, κάρτες μνήμης κτλ)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται φόρτιση πριν την πρώτη χρήση. Το λειτουργείς μέχρι το 20% ή 15% και κατόπιν φορτίζεις μέχρι 100%.

Επαναλαμβάνεις μερικές φορές στην αρχή για τις πρώτες ημέρες και είσαι OK.

Από 0% στο 100% και αντίστροφα μονάχα εφόσον κάτι δεν πάει καλά με την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Στο εγχειρίδιο αναφέρει ότι πριν την πρώτη χρήση να είναι πλήρως φορτισμένη η μπαταρία..

 

Τώρα που το έχω ήδη βάλει στην πρίζα να το αφήσω ή να το βγάλω?

 

Όταν λες 0% εννοείς το αφήνουμε να σβήσει τελείως (power off)??

Edited by leonkalf

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως από τη στιγμή που το έβαλες δεν παίζει πια ρόλο αν το αφήσεις να τερματίσει ή το βγάλεις τώρα.

Οπότε όπως το αισθάνεσαι. Γεγονός είναι πως δεν χρειαζόταν να μπει αλλά να δουλέψει με ότι έχει μέχρι να αποφορτιστεί.

0% δεν χρειάζεται ποτέ - εκτός κι αν χρειάζεται επαναρύθμιση η μπαταρία. Με μέσο όρο το 15% (λίγο πλην, λίγο συν) φορτίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν έχω ασχοληθεί και δεν ξέρω.Υπάρχει κάτι να συνδέεται στη mini usb και να λειτουργεί σαν δέκτης ώστε να μπορούμε να δούμε τηλεόραση?Το είχα δει κάποτε σε tablet.Αν υπάρχει και κάποιο που θα συνδέεται και στο pc ακόμα καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως από τη στιγμή που το έβαλες δεν παίζει πια ρόλο αν το αφήσεις να τερματίσει ή το βγάλεις τώρα.

Οπότε όπως το αισθάνεσαι. Γεγονός είναι πως δεν χρειαζόταν να μπει αλλά να δουλέψει με ότι έχει μέχρι να αποφορτιστεί.

0% δεν χρειάζεται ποτέ - εκτός κι αν χρειάζεται επαναρύθμιση η μπαταρία. Με μέσο όρο το 15% (λίγο πλην, λίγο συν) φορτίζεις.

Χρειάστηκε λίγη ώρα για να γεμίσει. Ήταν σχετικά σε ψηλό επίπεδο φόρτισης.

 

-Το ότι το φόρτισα, θα κάνει κάτι 'κακό' στην μπαταρία?

-Γιατί στο εγχειρίδιο λέει να είναι πλήρως φορτισμένη και επικρατεί και η άλλη άποψη που λες εσύ? Την οποία την έχω ακουστά αλλά διάβασα αυτό που ανέφερα στο εγχειρίδιο και έτσι το έβαλα πρώτα στο ρεύμα.

 

Γενικά επικρατεί μια σύγχηση σε αυτό το θέμα, όχι για το τηλ. μας γενικά για όλες τις μπαταρίες.

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και δεν θα σου ξαναμιλήσει :D

Έχω μείνει με την εντύπωση πως οι περισσότεροι κατασκευαστές βαριούνται να ξαναγράψουν τα εγχειρίδια με τα νέα (ίσως και πενταετίας) δεδομένα για τις μπαταρίες.

Γενικά στις μικροσυσκευές (φακοί, μοντελικά, players, ηλεκτρονικά τσιγάρα κλπ) οι τεχνολογίες είναι διαφορετικές και καλύτερες από το παρελθόν.

Είναι μεγάλη η συζήτηση και θα βρεις να διαβάσεις πολλά από πολλούς. Προτίμησε άτομα και σημεία στο internet που ξέρεις και εμπιστεύεσαι τις γνώμες τους αλλιώς καλή τύχη.

 

Στην μπαταρία σου δεν έκανες κανένα κακό. Αλίμονο μας αν πάθαιναν οι μπαταρίες κάτι τόσο εύκολα.

Η μόνη σύγχυση με νόημα θα υπήρχε αν (α) η μπαταρία όπως άνοιγες τη συσκευή ήταν στα τελειώματα, (β) ξεκίναγες σετάρισμα και έτρωγες κι άλλη, (γ) ξεκινούσε μια αυτόματη και μεγάλη αναβάθμιση της LG ή της Google, (δ) δεν ολοκληρωνόταν ή ολοκληρωνόταν κατά την επανεκκίνηση η αναβάθμιση. Τότε, ίσως, να υπήρχε πρόβλημα.

 

Με την ευκαιρία, με γεια σου και να το χαρείς

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, αγορασα την quick circle 340 μοντελο και δεν μου αρεσε γιατι το κινητο στο πισω μερος μπορεις να το πεις και εκτεθημενο... Θα προτιμουσα να παρω αυτην που δεν βγαινει το καπακι αλλα δεν δινω αλλα τοσα... Μπορειται να μου δωσετε λινκς για καλες θηκες τυπου σιλικονης (κατα προτιμηση οχι dual layer), θα ηταν καλυτερο αν μπορειτε να μοιραστειτε και προσωπικες εμπειριες με συωκεκριμενες θηκες...

Ευχαριστώ.

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και δεν θα σου ξαναμιλήσει :D

Έχω μείνει με την εντύπωση πως οι περισσότεροι κατασκευαστές βαριούνται να ξαναγράψουν τα εγχειρίδια με τα νέα (ίσως και πενταετίας) δεδομένα για τις μπαταρίες.

Γενικά στις μικροσυσκευές (φακοί, μοντελικά, players, ηλεκτρονικά τσιγάρα κλπ) οι τεχνολογίες είναι διαφορετικές και καλύτερες από το παρελθόν.

Είναι μεγάλη η συζήτηση και θα βρεις να διαβάσεις πολλά από πολλούς. Προτίμησε άτομα και σημεία στο internet που ξέρεις και εμπιστεύεσαι τις γνώμες τους αλλιώς καλή τύχη.

 

Στην μπαταρία σου δεν έκανες κανένα κακό. Αλίμονο μας αν πάθαιναν οι μπαταρίες κάτι τόσο εύκολα.

Η μόνη σύγχυση με νόημα θα υπήρχε αν (α) η μπαταρία όπως άνοιγες τη συσκευή ήταν στα τελειώματα, (β) ξεκίναγες σετάρισμα και έτρωγες κι άλλη, (γ) ξεκινούσε μια αυτόματη και μεγάλη αναβάθμιση της LG ή της Google, (δ) δεν ολοκληρωνόταν ή ολοκληρωνόταν κατά την επανεκκίνηση η αναβάθμιση. Τότε, ίσως, να υπήρχε πρόβλημα.

 

Με την ευκαιρία, με γεια σου και να το χαρείς

:)

σ' ευχαριστώ πολύ!

 

Κράτησε 5,5 ώρες η πρώτη.. Φυσιολογικό?

Όσα updates έκανε, έγιναν οκ.

 

Το φορτίζω τώρα..

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι η πρώτη φόρτιση κράτησε 5,5 ώρες, όχι δεν είναι φυσιολογικό.

Αν παράλληλα σέταρες και αναβάθμιζες ίσως, όμως, η κάθε φόρτιση κρατά κάτι λιγότερο ή περίπου 1 ώρα και 45 λεπτά με το φορτιστή πρίζας της LG.

Link to comment
Share on other sites

Όχι η φόρτιση 5,5 ώρες...

 

Η χρήση της συσκευής. Από 100% σε 15% έκανε 5,5 ώρες.

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν ήθελα να το φανταστώ...

Αν έκανες κάτι συνεχώς και ήταν ανοιχτή η οθόνη μην ανησυχείς. Το screen on time εκεί περίπου είναι για το G3.

Αν δεν... πάλι μην ανησυχείς. Κάνε ένα restart, κανονική αποφόρτιση με χρήση μέχρι το 15% και βλέπεις.

Γενικά και ειδικά για την μπαταρία του έχουν γραφτεί πολλά. Το λογικό είναι με έντονη χρήση να βγάζει τη μέρα και κάτι από την επόμενη.

Σίγουρα χρειάζονται μερικές φορτίσεις για να στρώσει. Από εκεί και πέρα η μία μέρα είναι το ελάχιστο αν δεν το έχουμε μονίμως ανοιχτό στο χέρι.

Σε κατάσταση αναμονής είναι ίσως το καλύτερο εφόσον δεν υπάρχει κάποιο wakelock. Θα το δεις στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν συνέχεια On η οθόνη μιας και έκανα τα δέοντα... Πρώτη φορά στα χέρια μου λογικό το βρίσκω..:lol:

 

Oπότε όλα βαίνουν καλώς.. Το βλέπω ότι φορτίζει τώρα σχετικά γρήγορα.

Θα δω στην πορεία πως θα πάει.

Το έχω καημό να έχω ένα κινητό να έχω ανοιχτό συνέχεια το internet (όχι με την οθόνη on συνέχεια) και να μην μένω..

 

Τι είναι το wakelock?

Edited by leonkalf

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

Με πιο πρόγραμμα μέτρησες την οθόνη?γιατί αν το μέτρησες με το gsam battery άστο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Με πιο πρόγραμμα μέτρησες την οθόνη?γιατί αν το μέτρησες με το gsam battery άστο.

Απο τα setting, battery και μετα επιλεγεις το screen (που εχει ενα ποσοστο, πχ 43%) και εκει σου λεει ποσες ωρες ειναι on screen.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πως μετράει.απλά νόμιζα ότι μέσω προγράμματος το μέτρησε ο φίλος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάθε φορά θέλει ρύθμισή?το είχα παρακολουθήσει και πάντα έδειχνε τουλάχιστον μισή ωρα παραπάνω οθόνη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,αυριο μου ερχεται το lg g3 16gb και θελω να σας ρωτησω για τις 2-3 πρωτες φορτισεις

 

λογικα μολις το εχω στα χερια θα χει καμποση μπαταρια μεσα,φυσικα θα το τσεκαρω πως λειτουργει και αυτα,να το αφησω να φτασει η μπαταρια 10-15% η να το αφησω να κλεισει τελειως και μετα να το φορτισω?διαβαζω και αλλα σχολια αλλα δεν εχω καταληξη ακομα καπου...μπορει να βοηθησει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,αυριο μου ερχεται το lg g3 16gb και θελω να σας ρωτησω για τις 2-3 πρωτες φορτισεις

 

λογικα μολις το εχω στα χερια θα χει καμποση μπαταρια μεσα,φυσικα θα το τσεκαρω πως λειτουργει και αυτα,να το αφησω να φτασει η μπαταρια 10-15% η να το αφησω να κλεισει τελειως και μετα να το φορτισω?διαβαζω και αλλα σχολια αλλα δεν εχω καταληξη ακομα καπου...μπορει να βοηθησει κανεις?

Δες βρε συ λιγα ποστ πριν..

επισης εδω ειναι το τοπικ για τα αξεσουαρ.. Πιστευω οτι ερωτησεις για φορτισεις και λοιπα πρεπει να πηγαινουν στο κανονικο..

 

Ολο και καποιος θα σου απαντησει αναμεσα στα μηνυματα για το αν λαγκαρει η συσκευη και γιατι δεν του χει ερθει η αναβαθμιση.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάθε φορά θέλει ρύθμισή?το είχα παρακολουθήσει και πάντα έδειχνε τουλάχιστον μισή ωρα παραπάνω οθόνη.

Έχω διαλέξει να ξεκινάει να μετράει από την last unplugged και μου τα λέει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Guys καλή χρονιά!!!Μια ερωτησούλα αν κάποιος το γνωρίζει κ έχει την καλοσύνη να απαντήσει ή να προτείνει κάτι λεπτότερο κ το ίδιο ποιοτηκά.

Ποια θηκούλα απ τις δύο είναι πιο λεπτή?

 

spigen vs Diztronic Matte Back

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαλέξει να ξεκινάει να μετράει από την last unplugged και μου τα λέει σωστά.

 

Εκεί πού λέει since?

 

 

 

 

 

Guys καλή χρονιά!!!Μια ερωτησούλα αν κάποιος το γνωρίζει κ έχει την καλοσύνη να απαντήσει ή να προτείνει κάτι λεπτότερο κ το ίδιο ποιοτηκά.

Ποια θηκούλα απ τις δύο είναι πιο λεπτή?

 

spigen vs Diztronic Matte Back

 

Χάλια και οι 2.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Χάλια και οι 2.

 

Θα μπορούσες να το τεκμηριώσεις ή καλύτερα θα προτιμούσα, να πρότεινες όπως γράφω κ παραπάνω, κάτι άλλο :cool:

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται περαιτέρω διευκρίνιση.είναι απλά χάλια....

το κάνουν κουμουτσα και ήδη είναι μεγάλο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τί θα πρότεινες σε θήκη ωστε να παραμένει στο ίδιο μέγεθος ?

Μπορεί κάποιος να ποστάρει την quick circle case που όμως να μήν βγαινει το πίσω καπάκι.

Edited by paris_rx8
Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Αξεσουάρ (θήκες, μπαταρίες, κάρτες μνήμης κτλ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...