Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω και εγω μιας και ψαχνομουνα...

Μια ερωτηση, αν θελουμε να επαναφερουμε το κινητο σε 100% stock κατασταση χωρις κανενα ιχνος (για εγγυηση ή πωληση πχ) χρειαζεται κανενα βημα? κανενα backup πχ πριν γινουν ολα αυτα?

Κατανοω οτι το να περασεις τη rom προφανως δε χρειαζεται backup αφου η stock rom υπαρχει διαθεσιμη online, αλλα με φοβιζει λιγο το κομματι με το custom recovery, ειναι και αυτο 100% αναστρεψιμο? (και αν ναι, χωρις καποιο backup?)

Με Flash tool 2014 και κατεβάζοντας το kdz file της επίσημης ρομ της LG, το κινητό φορμαρεται εντελώς σκι επιστρέφει σε κατασταση εντελώς καινούριου, σαν να βγήκε από το κουτί χωρίς κανένα ίχνος του ρουτ ή του χρήστη.(λογαριασμοί, εφαρμογές, φώτο κλπ. Όλα διαγράφονται καθώς γίνεται φορματ στην εσωτερική μνήμη και η αναδημιουργούνται τα partitions)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά ας μου κάνει κάποιος μια χάρη γιατί εχω αρχίσει να νομίζω ότι τα χάνω..

Το ίδιο ακριβώς είχα και με το 16άρι που είχα...

Πήγα πάλι τυχαία σε κατάστημα με κινητά και έβαλα τα τις συσκευες δίπλα-δίπλα...ε τα χρώματα ήταν διαφορετικά και σε wallpaper και σε στην κάμερα!!Στην συσκευή του καταστήματος ήταν όλα τα χρώματα πιο έντονα και ή κάμερα πιο καθαρή ειδικά στη selfie κάμερα...ας το τσεκάρει κάποιος αν έχει τύχει και βρεθεί σε κάποιο κατάστημα...σορρυ για το off topic :X

 

στα καταστήματα έχουν demo phones. Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με Flash tool 2014 και κατεβάζοντας το kdz file της επίσημης ρομ της LG, το κινητό φορμαρεται εντελώς σκι επιστρέφει σε κατασταση εντελώς καινούριου, σαν να βγήκε από το κουτί χωρίς κανένα ίχνος του ρουτ ή του χρήστη.(λογαριασμοί, εφαρμογές, φώτο κλπ. Όλα διαγράφονται καθώς γίνεται φορματ στην εσωτερική μνήμη και η αναδημιουργούνται τα partitions)

 

ευχαριστω, αρχισα ηδη τη διαδικασια...

μιθα ερωτησουλα, το purple drake root δουλευει και στην τελευταια εκδοση λογισμικου ή πρεπει να γινει πρωτα downgrade σε καποια παλιοτερη? (αν ναι, σε ποια?)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, αρχισα ηδη τη διαδικασια...

μιθα ερωτησουλα, το purple drake root δουλευει και στην τελευταια εκδοση λογισμικου ή πρεπει να γινει πρωτα downgrade σε καποια παλιοτερη? (αν ναι, σε ποια?)

 

downgrade σε οποιαδήποτε Kitkat

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, αρχισα ηδη τη διαδικασια...

μιθα ερωτησουλα, το purple drake root δουλευει και στην τελευταια εκδοση λογισμικου ή πρεπει να γινει πρωτα downgrade σε καποια παλιοτερη? (αν ναι, σε ποια?)

 

δουλεύει μόνο σε kitkat

Για lollipop δεν έχει βγεί ακόμα root

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ας μου κάνει κάποιος μια χάρη γιατί εχω αρχίσει να νομίζω ότι τα χάνω..

Το ίδιο ακριβώς είχα και με το 16άρι που είχα...

Πήγα πάλι τυχαία σε κατάστημα με κινητά και έβαλα τα τις συσκευες δίπλα-δίπλα...ε τα χρώματα ήταν διαφορετικά και σε wallpaper και σε στην κάμερα!!Στην συσκευή του καταστήματος ήταν όλα τα χρώματα πιο έντονα και ή κάμερα πιο καθαρή ειδικά στη selfie κάμερα...ας το τσεκάρει κάποιος αν έχει τύχει και βρεθεί σε κάποιο κατάστημα...σορρυ για το off topic :X

 

στα καταστήματα έχουν demo phones. Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι

Λογικά δεν θα έπρεπε να αλλάζει κάτι.Οτι προϊόν υπάρχει στο ράφι, το ίδιο ακριβώς πρέπει να έχει και ο καταναλωτής στο χέρι.

Αν αλλάζει όμως αυτό μιλάμε για μεγάλη κοροϊδία...για να μην πω εξαπάτηση.Εχώ κάνει αυτή την διαπίστωση 2 φορές με το 16 αρι και 1 φορά με το 32αρι...δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η χωρα προέλευσης μιας και στα "μεγάλα" καταστήματα έχουν ελληνικά μοντέλα σε αντίθεση με τα δικά μου όπου το ένα ήταν γαλλικό και το άλλο ρουμάνικο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κρατήσει το δικό μου D85510L_00.kdz και είναι 1,2 GB. Το αντίστοιχο της Lollipop D85520E_00 είναι και λίγο πιο μικρό.

Είσαι σίγουρος για το 2,1;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κρατήσει το δικό μου D85510L_00.kdz και είναι 1,2 GB. Το αντίστοιχο της Lollipop D85520E_00 είναι και λίγο πιο μικρό.

Είσαι σίγουρος για το 2,1;

 

το αρχειο που κατεβαζω λεγεται :

 

BIN_LGD855AT-00-V10e-EUR-XX-JUL-08-2014-32G-0.zip

 

εχω βρει και καποια 1.2 αρχεια , ισως παιζει κατι με γλωσσες κλπ. Το θεμα ειναι καμια καλη πηγη και ας ειναι και 2.1... γιατι απο nvidia.com κατεβαζω με 1.5mb/s και αν ειχα τετοια ταχυτητα δεν εχει σημασια το μεγεθος...

Εψαξα ακομα και σε torrents αλλα δεν...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρηκα απο γρηγορη πηγη το :

 

ANEU D85510H_00

 

μου κανει? (NEU ειναι το κινητο μου, αλλα δε ξερω η 10H ποια version ειναι....ειναι kitkat?)

Link to comment
Share on other sites

OK δεν καταλαβαίνω τι κάνεις και συγγνώμη για το μπέρδεμα. Υπέθεσα ότι πας να τρέξεις τον "Οδηγός αναβάθμισης και επιστροφής σε stock frimware" της πρώτης σελίδας αυτού του νήματος. Στην περίπτωση αυτού του οδηγού κατεβάζεις με το ΙΜΕΙ σου το kdz αρχείο για να φλασάρεις και να γίνεις stock. Γι' αυτό και απάντησα σχετικά με το μέγεθος του αρχείου.
Link to comment
Share on other sites

OK δεν καταλαβαίνω τι κάνεις και συγγνώμη για το μπέρδεμα. Υπέθεσα ότι πας να τρέξεις τον "Οδηγός αναβάθμισης και επιστροφής σε stock frimware" της πρώτης σελίδας αυτού του νήματος. Στην περίπτωση αυτού του οδηγού κατεβάζεις με το ΙΜΕΙ σου το kdz αρχείο για να φλασάρεις και να γίνεις stock. Γι' αυτό και απάντησα σχετικά με το μέγεθος του αρχείου.

 

προσπαθω να επιστρεψω σε kitkat για να κανω root και εν τελει να περασε την crash 2.1 rom.

Οποτε γι'αυτο προσπαθω να κατεβασω kitkat stock rom, οποια και να ειναι αφου μονο για το root θα χρησιμοποιηθει...

 

Εχω μπερδευτει ομως λιγο με αυτα τα αρχεια γιατι αλλου κατεβαζεις μονο kdz αλλου kdz+dll , διαφορετικα μεγεθη, επισης αλλου λεει διαφορετικο αρχειο για 32/16gb αλλου δεν αναφερει τιποτα.... της ποπης γινεται και φοβαμαι μη το brick-αρω

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει και φλασάρει kdz αλλά τότε δεν είχε βγει ακόμη η lollipop οπότε το αρχείο μου από εδώ http://lg-firmware-rom.com/ ήταν kitkat. Φοβάμαι ότι αν το κάνεις τώρα με βάση το IMEI σου θα σου βγάλει διαθέσιμο kdz μονάχα το τελευταίο επίσημο firmware δηλαδή D85520H που δεν σου κάνει αφού θέλεις κάτι με 10x.

Πάντως και σε περίπτωση που σε βοηθά, όταν το έκανα κοίταζα αυτό τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2785089 και εκεί στο πρώτο βήμα αναφέρει 1) Firmware files. Στο link που ανοίγει έχει ένα σκασμό kdz files ανά χώρα προορισμού.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να επιστρεψω σε kitkat για να κανω root και εν τελει να περασε την crash 2.1 rom.

Οποτε γι'αυτο προσπαθω να κατεβασω kitkat stock rom, οποια και να ειναι αφου μονο για το root θα χρησιμοποιηθει...

 

Εχω μπερδευτει ομως λιγο με αυτα τα αρχεια γιατι αλλου κατεβαζεις μονο kdz αλλου kdz+dll , διαφορετικα μεγεθη, επισης αλλου λεει διαφορετικο αρχειο για 32/16gb αλλου δεν αναφερει τιποτα.... της ποπης γινεται και φοβαμαι μη το brick-αρω

 

Κατεβασε απο εδω αναλογα τι συσκευη εχεις.

http://www.lg-phones.org/official-lg-g3-d855-v10l-firmware-rom.html

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει και φλασάρει kdz αλλά τότε δεν είχε βγει ακόμη η lollipop οπότε το αρχείο μου από εδώ http://lg-firmware-rom.com/ ήταν kitkat. Φοβάμαι ότι αν το κάνεις τώρα με βάση το IMEI σου θα σου βγάλει διαθέσιμο kdz μονάχα το τελευταίο επίσημο firmware δηλαδή D85520H που δεν σου κάνει αφού θέλεις κάτι με 10x.

Πάντως και σε περίπτωση που σε βοηθά, όταν το έκανα κοίταζα αυτό τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2785089 και εκεί στο πρώτο βήμα αναφέρει 1) Firmware files. Στο link που ανοίγει έχει ένα σκασμό kdz files ανά χώρα προορισμού.

 

και στο link που παραθετεις, εκει που εχει τα αρχεια αν δεις στο φακελο "D855 TOTs" εχει μεσα το αρχειο που κατεβαζω που ειναι 2.1

εξω απο το φακελο, εχει μονο ενα αρχειο Northern Europe (που ειναι και το κινητο μου) και δε διευκινιζει αν ειναι 16g ή 32g , ενω στις αλλες γλωσσες σε αρκετες το λεει... οποτε γι'αυτο το μπερδεμα...

 

Ισως το TOT αρχειο εχει ολες τις γλωσσες μεσα γι'αυτο ειανι πιο μεγαλο... αλλα φοβαμαι μηπως δεν ειναι αυτη η αιτια και μην τυχον τα 1.2gb αρχεια ειναι μονο για incremental update , δηλαδη να μην κανουν πληρες wipe και να μην φορτωνουν τα παντα, αλλα μονο οτι χρειαζεται να αλλαξει οταην κανεις upgrade και ισως δε μου κανουν...

 

Καποιος που εχει ασχοληθει πιο πολυ θα βοηθουσε να μας πει!

Link to comment
Share on other sites

Τα 1,2 αρχεία τα έχουν όλα μην ανησυχείς. Τέτοιο φλάσαρα για back to stock ώστε να ξαναστήσω από την αρχή. Στο link που ανοίγει υπάρχει kdz για European όπως τα δικά μας.

Αλλά μην αγχώνεσαι δες εκεί που σε παραπέμπει ο cocous. Είναι πιο απλό.

Link to comment
Share on other sites

ελεος....αλλη βλακεια τωρα, δε μπορω με τιποτα να μπω σε download mode. Κραταω πατημενο το volume up και οταν βαλω το usb απλα δειχνει το LG logo και αρχιζει να φοτιζει την μπαταρια.... τι διαολο μπορω να κανω λαθος σε τοσο απλη διαδικασια? 1 κουμπι ειναι...
Link to comment
Share on other sites

ελεος....αλλη βλακεια τωρα, δε μπορω με τιποτα να μπω σε download mode. Κραταω πατημενο το volume up και οταν βαλω το usb απλα δειχνει το LG logo και αρχιζει να φοτιζει την μπαταρια.... τι διαολο μπορω να κανω λαθος σε τοσο απλη διαδικασια? 1 κουμπι ειναι...

 

Δοκιμασε να βγαλεις μπαταρια αστο λιγο και βαλτην παλι και μετα volume up + usb cable αλλα βαλε το γνησιο καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Με το τηλέφωνο κλειστό σωστά;

Ψυχραιμία θέλει, και μια ώρα μετά να το κάνεις με πιο καθαρό κεφάλι όλα καλά.

http://www.androidrootz.com/2014/07/how-to-enter-into-download-mode-on-lg-g3.html

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βγαλεις μπαταρια αστο λιγο και βαλτην παλι και μετα volume up + usb cable αλλα βαλε το γνησιο καλωδιο.

 

με το original cable ειμαι... επειδη με τις αναποδιες περασε η ωρα και δε μπορω να ειμαι χωρις κινητο τις επομενες ωρες, θα το δοκιμασω το βραδακι.

Σε ευχαριστω και για το link, κατεβηκε ταχυτατα!

 

ΥΓ:διαβαζω οτι ισως φταιει που χρησιμοποιω usb3 port....αβυσσος η ψυχη του LG, θα δοκιμασω ομως και αυτο με τη μπαταρια το βραδυ...

Link to comment
Share on other sites

με το original cable ειμαι... επειδη με τις αναποδιες περασε η ωρα και δε μπορω να ειμαι χωρις κινητο τις επομενες ωρες, θα το δοκιμασω το βραδακι.

Σε ευχαριστω και για το link, κατεβηκε ταχυτατα!

 

ΥΓ:διαβαζω οτι ισως φταιει που χρησιμοποιω usb3 port....αβυσσος η ψυχη του LG, θα δοκιμασω ομως και αυτο με τη μπαταρια το βραδυ...

Φαντάζομαι έχεις εγκαταστήσει και τους driver's!

Link to comment
Share on other sites

O seven που έφτιαχνε και έδινε την Ρομ androidnow 8..... Η τελευταια του ηταν 8.7 αν θυμαμαι καλά..που βρίσκετε ρε παιδιά.? Θέλω να δω αν έβγαλε καμια καινούργια κ δεν βρισξω τπτ..τα παράτησε τι έκανε????

Γνωρίζει κανεις??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

O seven που έφτιαχνε και έδινε την Ρομ androidnow 8..... Η τελευταια του ηταν 8.7 αν θυμαμαι καλά..που βρίσκετε ρε παιδιά.? Θέλω να δω αν έβγαλε καμια καινούργια κ δεν βρισξω τπτ..τα παράτησε τι έκανε????

Γνωρίζει κανεις??

 

http://forum.androidnow.pl/threads/7604-%E2%98%85-AndroidNow-HD-G3-9-0-SE-%E2%98%85-D855-New-LRX21R-V20H-Lollipop

Link to comment
Share on other sites

Το USB 3.0 εφταιγε... σε usb 2.0 μπηκε κανονικα στο download mode. Γενικα τα εκανα ολα, και το root και εβαλα την crash 2.1 ....αντε να δουμε τωρα αν αξιζε τον κοπο...αυτο θα παρει καποιες μερες για εντυπωσεις!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Το πρωτο πραγμα ειναι να κανουμε root το κινητο. Αυτο γινεται ακολουθωντας αυτόν τον οδηγο.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2821000

Μετα κατεβαζουμε το custom recovery για το D855 απο εδω.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2966129

Μολις το κατεβασουμε το βαζουμε στην sd η στην external sd του τηλεφωνου και ψαχνουμε στο playstore το προγραμμα Flashify και το κατεβαζουμε.

Μετα το ανοιγουμε και διαλεγουμε απο αυτο να flashαρουμε το recovery που κατεβασαμε οπως εδω.

http://lgg3root.com/lg-g3-root-tutorials/how-to-install-cwmtwrp-recovery-on-lg-g3/.

Αφου το κανουμε και αυτο τότε βρισκουμε την rom της επιλογης μας και μπαινουμε στο recovery και την Flashaρουμε.

Για μενα καλο ειναι να κανουμε πρωτα wipe data γράφοντας yes και κατοπιν fullwipe επιλέγοντας τα παντα εκτος external sd και otg.

Μετα κανουμε install το zip της rom και ειμαστε ετοιμοι.

 

Ήρθα και εγώ στην παρέα!

Σε ευχαριστώ πολύ για το πολύ χρήσιμα βήματα σε εμάς τους καινούργιους στο συγκεκριμένο τηλέφωνο! Σε 5 λεπτά είχα TWRP στο κινητό. Απλά να πω ότι τα βήματα είναι ακόμα πιο εύκολα...καθώς δεν χρειάζεται να κατεβάσουμε το TWRP, το κατεβάζει μόνο του το Flashify, το ξεζιπάρει και το περνάει αυτόματα!!!

 

P.S Αν και θα τα γράψω στο άλλο thread...ενα μπράβο από μένα στην LG!! Το έυκολο έπρεπε να ήταν το root και το TWRP...με έχουν φάει τόσα χρόνια τα knox και οι unlocked bootloaders κτλ...!! Και μιλάω και για Samsung, HTC και Motorola. Τα θετικά να λέγονται δεν το περίμενα...ακόμα ένα μπράβο!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...