Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μου εχει το σπιτακι πχ που ειχε για να πας στην αρχικη σελιδα αλλα εχει ενα κυκλο..κ στην επιστροφη αντι για το βελακι μου εχει ενα τριγωνο..στο βιντεακι που δειχνει ο crash εχει την 1.6 στην οποια εχει τα stock εικονιδια αλλα στη 2.1 δεν ειναι ετσι (εκτος κ αν εχω κανει εγω καποιο λαθος)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι η αληθεια ειναι οτι δεν τα ξερω και πολυ καλα.Προφανως θα εννοω τις kitkat τα εικονιδια..Αυτα μπορω να τα βαλω στη 2.1 με καποιο τροπο;

 

Στοκ και τα 2 είναι. Δεν είναι του Crash. Μέχρι την 20F η LG δεν είχε αλλάξει τα εικονίδια της σε αυτά της Lollipop. Στην 20H όμως έκανε την αλλαγή και άρα και ο Crash αφού έχει αυτή την βάση.

Συνήθισε τα. Δεν είναι τίποτα. Ίσα ίσα πιο όμορφα και απλά είναι!

 

EDIT: Και μερικά καλά νέα για τους fans(@vag74) αν και νωρίς ακόμα ;)

 

http://www.landofdroid.com/2015/xposed-style-framework-for-lollipop-in-beta-testing/

 

Και ο rovo89 λέει ότι σύντομα ίσως έχουμε...

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στοκ και τα 2 είναι. Δεν είναι του Crash. Μέχρι την 20F η LG δεν είχε αλλάξει τα εικονίδια της σε αυτά της Lollipop. Στην 20H όμως έκανε την αλλαγή και άρα και ο Crash αφού έχει αυτή την βάση.

Συνήθισε τα. Δεν είναι τίποτα. Ίσα ίσα πιο όμορφα και απλά είναι!

 

EDIT: Και μερικά καλά νέα για τους fans(@vag74) αν και νωρίς ακόμα ;)

 

http://www.landofdroid.com/2015/xposed-style-framework-for-lollipop-in-beta-testing/

 

Και ο rovo89 λέει ότι σύντομα ίσως έχουμε...

Σωστός Κώστα ρα καλύτερα έρχονται:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα kdz αρχεία για 16 αρι και 32αρι είναι ίδια;θα ρουταρω ενος φιλου μου μην κάνω καμια βλακεία,επίσης μπορεί να μου στείλει καποιος το img της twrp 2.8.4 για να το βάλω με flysify μετα το root.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα kdz αρχεία για 16 αρι και 32αρι είναι ίδια;θα ρουταρω ενος φιλου μου μην κάνω καμια βλακεία,επίσης μπορεί να μου στείλει καποιος το img της twrp 2.8.4 για να το βάλω με flysify μετα το root.Ευχαριστώ.

H TWRP είναι εδώ.

Έχω διαβάσει στο xda πως τα kdz είναι ίδια αλλά δε μπορώ να σου το επιβεβαιώσω καθώς δεν έχω φλασάρει κάποιο που να λέει 32Gb. Αν κάποιος άλλος το έχει κάνει, ας επιβεβαιώσει.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο θεμα που να μιλαει μονο για το ρουτ, τις customs roms κ γενικα να εχει οδηγιες κτλ κτλ ?

Αποφασισα να αλλαξω ρομ κ θελω να ξεκινησω απο καπου ... Οπως κ να μου πειτε κατα την αποψη σας ποια ρομ ειναι γενικα καλη ?

Ακουω συνεχεια για την crash ....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο θεμα που να μιλαει μονο για το ρουτ, τις customs roms κ γενικα να εχει οδηγιες κτλ κτλ ?

Αποφασισα να αλλαξω ρομ κ θελω να ξεκινησω απο καπου ... Οπως κ να μου πειτε κατα την αποψη σας ποια ρομ ειναι γενικα καλη ?

Ακουω συνεχεια για την crash ....

 

Crash με τα χίλια!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

H TWRP είναι εδώ.

Έχω διαβάσει στο xda πως τα kdz είναι ίδια αλλά δε μπορώ να σου το επιβεβαιώσω καθώς δεν έχω φλασάρει κάποιο που να λέει 32Gb. Αν κάποιος άλλος το έχει κάνει, ας επιβεβαιώσει.

Ευχαριστώ φίλε μου:oτελικα το kdz αρχείο είναι ίδιο και φια τις 2 εκδόσεις:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πλέον και εγώ με crash με την βοήθεια του φίλου vag74. Μιλάμε η Rom είναι αλλού σε σχέση με την stock.
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Εχω φλασαρει κ εγω εδω και 3 μερες την 2.1 του crash κ ομολογω οτι εχει αισθητη διαφορα απο την androidnow hd 8.4 που ειχα πριν η οποια της τελευταιες μερες μου εκανε και κατι ψιλοκολληματα..!Εχω ομως μια ερωτηση να κανω...Γινετε με καποιον τροπο να βαλεις στην 2.1 τα στοκ εικονιδια στο navbar;

Από τη στιγμή που είσαι root, εγκατέστησε την εφαρμογή SoftKeyZ από το Google Play και άλλαξε τα software buttons του κινητού σου σε ότι θέλεις.

Έχει μέσα πολύ μεγάλη συλλογή.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Πλέον και εγώ με crash με την βοήθεια του φίλου vag74. Μιλάμε η Rom είναι αλλού σε σχέση με την stock.

Άντε για δουλειά γρήγορα:o

Link to comment
Share on other sites

Πλέον και εγώ με crash με την βοήθεια του φίλου vag74. Μιλάμε η Rom είναι αλλού σε σχέση με την stock.

 

Εχουμε γινει ολοι crash-fans... :)

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε γινει ολοι crash-fans... :)

 

Να είναι καλά ο djkostas.

 

Εκείνο που μου αρέσει στον Crash και τη Rom του είναι πως δεν βγήκε να πει ότι κάνει πυρηνική φυσική. Έφτιαξε δέκα πράγματα στο κινητό με βάση τη stock που δουλεύουν όμως όπως πρέπει και είναι εκεί τόσο για να απαντά σε ερωτήσεις όσο και να κάνει αναβαθμίσεις & βελτιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να είναι καλά ο djkostas.

 

Εκείνο που μου αρέσει στον Crash και τη Rom του είναι πως δεν βγήκε να πει ότι κάνει πυρηνική φυσική. Έφτιαξε δέκα πράγματα στο κινητό με βάση τη stock που δουλεύουν όμως όπως πρέπει και είναι εκεί τόσο για να απαντά σε ερωτήσεις όσο και να κάνει αναβαθμίσεις & βελτιώσεις.

 

Thanks αλλά δεν ήμουν εγώ νομίζω. Κώστας είναι και ο άλλος αλλά ο cocous νομίζω την ανέφερε. :):)

 

Και εμένα αυτό μου αρέσει και για αυτό δεν πήγαινα τον S3V3N που όλη την ώρα έλεγε "off topic"... Ο crash πολύ υπομονετικά απαντάει συνεχώς και ψάχνει για λύσεις άμα είναι δυνατόν αυτό.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Fair για τον cocous, γι' αυτό και προηγουμένως ευχαρίστησα όλο το fan club που μας παρέπεμψε στον crash.

 

Έχει σημασία και η συμπεριφορά πολύ συχνά. Στο thread του crash στο xda ούτε κλωτσιές μπουνιές πέφτουν ούτε καν κακίες.

Πετάει κι αυτό το hugs στο τέλος και πάμε όλοι παρακάτω.

 

@cocous αν διαβάζεις και έχεις ακόμη θέμα με το ξυπνητήρι δες το timely στο play store

Link to comment
Share on other sites

καλημέρες κόσμε.

Πέρασα από IOS σε Android με το G3. Σιχαίνομαι το ιντερφέις της σάμσουνγκ.

Μετά από 2-3 μέρες ήμουν να το πετάξω. Η μπαταρία οριακά να φτάνει στο απόγευμα και με πολύ μικρή χρήση. Aρχισα το ψάξιμο λοιπόν για custom roms κλπ. Δοκίμασα πρώτα την Cyanogenmod 12. Καταπληκτική σε αισθητική- interface, αλλά διάρκεια της μπαταρίας και η έλλειψη ραδιοφώνου, μη υποστήριξη του quickcircle apps και καλής εφαρμογής της κάμερας με έκαναν να ψάχνω για άλλη. Δοκίμασα την CloudyG3 και κόλλησα εκεί εδώ και ένα μήνα.

Τα πάντα δουλεύουν άψογα, η κάμερα τα σπάει (είμαι γραφίστας-φωτογράφος και δε χρειάζεται να κουβαλάω μαζί μου πλέον καθημερινά τη Fuji X100 ) και η μπαταρία με λίγη προσοχή φτάνει για μιάμιση μέρα.

Το κινητό μου ήταν αγορασμένο από kinito.gr και ήταν γεμάτο bloatware της Ιταλικής ΤΙΜ.

Διαβάζοντας σήμερα όμως εδώ τα περισσότερα πόστς ακούω καλά λόγια για την Crash. :O

Ρωτώ λοιπόν

1. Για κάμερα έχει την εφαρμογή της LG?

2. Quick Circle?

3. Radio (διάβασα πως μόνο με έξτρα εφαρμογή και σε κάποιους δεν παίζει??)

4. Αναβαθμίσεις;

5. Να θεωρήσω πως είναι σε Lolipop ε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ::cool::cool:

D855.Cloudy G3. iOS is over.
Link to comment
Share on other sites

καλημέρες κόσμε.

Πέρασα από IOS σε Android με το G3. Σιχαίνομαι το ιντερφέις της σάμσουνγκ.

Μετά από 2-3 μέρες ήμουν να το πετάξω. Η μπαταρία οριακά να φτάνει στο απόγευμα και με πολύ μικρή χρήση. Aρχισα το ψάξιμο λοιπόν για custom roms κλπ. Δοκίμασα πρώτα την Cyanogenmod 12. Καταπληκτική σε αισθητική- interface, αλλά διάρκεια της μπαταρίας και η έλλειψη ραδιοφώνου, μη υποστήριξη του quickcircle apps και καλής εφαρμογής της κάμερας με έκαναν να ψάχνω για άλλη. Δοκίμασα την CloudyG3 και κόλλησα εκεί εδώ και ένα μήνα.

Τα πάντα δουλεύουν άψογα, η κάμερα τα σπάει (είμαι γραφίστας-φωτογράφος και δε χρειάζεται να κουβαλάω μαζί μου πλέον καθημερινά τη Fuji X100 ) και η μπαταρία με λίγη προσοχή φτάνει για μιάμιση μέρα.

Το κινητό μου ήταν αγορασμένο από kinito.gr και ήταν γεμάτο bloatware της Ιταλικής ΤΙΜ.

Διαβάζοντας σήμερα όμως εδώ τα περισσότερα πόστς ακούω καλά λόγια για την Crash. :O

Ρωτώ λοιπόν

1. Για κάμερα έχει την εφαρμογή της LG?

2. Quick Circle?

3. Radio (διάβασα πως μόνο με έξτρα εφαρμογή και σε κάποιους δεν παίζει??)

4. Αναβαθμίσεις;

5. Να θεωρήσω πως είναι σε Lolipop ε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ::cool::cool:

 

1, 2, 3, 5) Ναι.

4) Πολύ πιο γρήγορος από Cloudy. Ο cloudy βγάζει πολύ αργά αναβαθμίσεις. Νομίζω δεν έχει πάει καν σε 20H ακόμα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

1, 2, 3, 5) Ναι.

4) Πολύ πιο γρήγορος από Cloudy. Ο cloudy βγάζει πολύ αργά αναβαθμίσεις. Νομίζω δεν έχει πάει καν σε 20H ακόμα.

 

Θενξ Κώστα :)

D855.Cloudy G3. iOS is over.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά είναι όπως τα λέει ο Κώστας.

Να προσθέσω μονάχα δύο πράγματα:

(α) με τη Rom του Crash θα έχεις κάτι που είναι stock based αλλά με προσεκτική αφαίρεση εφαρμογών και υπηρεσιών που ενώ βαραίνουν το κινητό δεν προσφέρουν κάτι σε εμάς παρά μόνο στην LG και τη Google. Από εκεί και πέρα συνεχίζεις κι εσύ την προσθαφαίρεση.

(β) δες λίγο προσεκτικά το aroma installer όπου καθώς περνάς τη Rom επιλέγεις τι να μπει πρόσθετα και τι να μην μπει αν δεν το χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά είναι όπως τα λέει ο Κώστας.

Να προσθέσω μονάχα δύο πράγματα:

(α) με τη Rom του Crash θα έχεις κάτι που είναι stock based αλλά με προσεκτική αφαίρεση εφαρμογών και υπηρεσιών που ενώ βαραίνουν το κινητό δεν προσφέρουν κάτι σε εμάς παρά μόνο στην LG και τη Google. Από εκεί και πέρα συνεχίζεις κι εσύ την προσθαφαίρεση.

(β) δες λίγο προσεκτικά το aroma installer όπου καθώς περνάς τη Rom επιλέγεις τι να μπει πρόσθετα και τι να μην μπει αν δεν το χρειάζεσαι.

 

Μάλιστα. Αυτή περίπου είναι και η λογική του Cloudy. Αρκετά στοκ και αφαίρεση των bloat. Σε Antutu μου έχει δείξει 41000κάτι και μου κρατάει σταθερά ελεύθερα γύρω στα 400mb Ram.

Ήδη κατεβάζω την Crash πάραυτα. Με πείσατε! :D:D:D

D855.Cloudy G3. iOS is over.
Link to comment
Share on other sites

Του Crash ειναι πολυ σταθερη οντως. Τωρα οσων αφορα το ξυπνητήρι που λεει ο φιλος παραπανω πρεπει να ναι ετσι. Επισης εχθες βγηκε και καινουρια Android now αλλα δεν αλλαζω με τιποτα τον Crash για τωρα τουλαχιστον.

Επισης στα benchmarks Antutu χτυπαει απο 44000 εως 46500

Αλλα ειναι εντελως ασημαντα για μενα και απο την στιγμη που η ρομ παει σφαιρα και λιγοτερο να επαιρνε παλι αυτη θα εβαζα.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να γίνει 1 νέος οδηγός, για την εγκατάσταση της RΟΜ crash 2.1 για απλουστευθεί λίγο η κατάσταση; Γιατί χάνεται η μπάλα λίγο στο ψάξιμο ανάμεσα σε τόσα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να γίνει 1 νέος οδηγός, για την εγκατάσταση της RΟΜ crash 2.1 για απλουστευθεί λίγο η κατάσταση; Γιατί χάνεται η μπάλα λίγο στο ψάξιμο ανάμεσα σε τόσα μηνύματα.

 

Συμφωνώ!

 

Εχει μεγαλώσει τόσο πολύ το νήμα που είναι αδύνατον να βρεις μαζεμένη την πληροφορία....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Το πρωτο πραγμα ειναι να κανουμε root το κινητο. Αυτο γινεται ακολουθωντας αυτόν τον οδηγο.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2821000

Μετα κατεβαζουμε το custom recovery για το D855 απο εδω.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2966129

Μολις το κατεβασουμε το βαζουμε στην sd η στην external sd του τηλεφωνου και ψαχνουμε στο playstore το προγραμμα Flashify και το κατεβαζουμε.

Μετα το ανοιγουμε και διαλεγουμε απο αυτο να flashαρουμε το recovery που κατεβασαμε οπως εδω.

http://lgg3root.com/lg-g3-root-tutorials/how-to-install-cwmtwrp-recovery-on-lg-g3/.

Αφου το κανουμε και αυτο τότε βρισκουμε την rom της επιλογης μας και μπαινουμε στο recovery και την Flashaρουμε.

Για μενα καλο ειναι να κανουμε πρωτα wipe data γράφοντας yes και κατοπιν fullwipe επιλέγοντας τα παντα εκτος external sd και otg.

Μετα κανουμε install το zip της rom και ειμαστε ετοιμοι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Το πρωτο πραγμα ειναι να κανουμε root το κινητο. Αυτο γινεται ακολουθωντας αυτόν τον οδηγο.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2821000

Μετα κατεβαζουμε το custom recovery για το D855 απο εδω.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2966129

Μολις το κατεβασουμε το βαζουμε στην sd η στην external sd του τηλεφωνου και ψαχνουμε στο playstore το προγραμμα Flashify και το κατεβαζουμε.

Μετα το ανοιγουμε και διαλεγουμε απο αυτο να flashαρουμε το recovery που κατεβασαμε οπως εδω.

http://lgg3root.com/lg-g3-root-tutorials/how-to-install-cwmtwrp-recovery-on-lg-g3/.

Αφου το κανουμε και αυτο τότε βρισκουμε την rom της επιλογης μας και μπαινουμε στο recovery και την Flashaρουμε.

Για μενα καλο ειναι να κανουμε πρωτα wipe data γράφοντας yes και κατοπιν fullwipe επιλέγοντας τα παντα εκτος external sd και otg.

Μετα κανουμε install το zip της rom και ειμαστε ετοιμοι.

 

ευχαριστω και εγω μιας και ψαχνομουνα...

Μια ερωτηση, αν θελουμε να επαναφερουμε το κινητο σε 100% stock κατασταση χωρις κανενα ιχνος (για εγγυηση ή πωληση πχ) χρειαζεται κανενα βημα? κανενα backup πχ πριν γινουν ολα αυτα?

Κατανοω οτι το να περασεις τη rom προφανως δε χρειαζεται backup αφου η stock rom υπαρχει διαθεσιμη online, αλλα με φοβιζει λιγο το κομματι με το custom recovery, ειναι και αυτο 100% αναστρεψιμο? (και αν ναι, χωρις καποιο backup?)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ας μου κάνει κάποιος μια χάρη γιατί εχω αρχίσει να νομίζω ότι τα χάνω..

Το ίδιο ακριβώς είχα και με το 16άρι που είχα...

Πήγα πάλι τυχαία σε κατάστημα με κινητά και έβαλα τα τις συσκευες δίπλα-δίπλα...ε τα χρώματα ήταν διαφορετικά και σε wallpaper και σε στην κάμερα!!Στην συσκευή του καταστήματος ήταν όλα τα χρώματα πιο έντονα και ή κάμερα πιο καθαρή ειδικά στη selfie κάμερα...ας το τσεκάρει κάποιος αν έχει τύχει και βρεθεί σε κάποιο κατάστημα...σορρυ για το off topic :X

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...