Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω πολύ ρε φίλε μου. Μου κοπικαν τα πόδια και το έκανα επαναφορά στην cloudyg3 2. 1 που είχα.

 

για να μην ταλαιπωρεισαι με το ανοιξε κλεισε το κινητο για να μπαινεις στο recovery κατεβασε την εφαρμογή quickboot

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για να μην ταλαιπωρεισαι με το ανοιξε κλεισε το κινητο για να μπαινεις στο recovery κατεβασε την εφαρμογή quickboot

 

πολυ σωστα... απλα το παλικαρι δεν ειχε paly store καν..

... : Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση : ...
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα... απλα το παλικαρι δεν ειχε paly store καν..

 

Ναι έτσι είναι, μόνο ρυθμίσεις είχα. Πρώτη φορά μπήκα σε αυτή την διαδικασία και λέω τι γίνεται. Που είναι οι επαφές οι εφαρμογές το ένα το άλλο τίποτα δεν είχε. Εντομεταξι γίνεται να περάσω πάλι την cyanogenmod και το κινητό να είναι "στημένο" όπως το έχω τώρα? Η πρέπει να περάσω cyanogenmod, gapps, να ξανακατεβασω όλες μου τις εφαρμογές από playstore και να το στήσω από την αρχή?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καινούργια Cloudy Updated to D855 20K base από σήμερα για την εθνική επέτειο.

Ίσως το Σ/Κ αν και ακόμη είμαι με Crash δίχως προβλήματα.

 

Το θεμα ειναι αν κανει για d855 και που το βρηκε το 20k που ακομα δεν υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι, μόνο ρυθμίσεις είχα. Πρώτη φορά μπήκα σε αυτή την διαδικασία και λέω τι γίνεται. Που είναι οι επαφές οι εφαρμογές το ένα το άλλο τίποτα δεν είχε. Εντομεταξι γίνεται να περάσω πάλι την cyanogenmod και το κινητό να είναι "στημένο" όπως το έχω τώρα? Η πρέπει να περάσω cyanogenmod, gapps, να ξανακατεβασω όλες μου τις εφαρμογές από playstore και να το στήσω από την αρχή?

 

περνας την cm περνας τα gapps και απο εκει κ περα στηνεις το κινητο σου οπως εσυ θες με τις εφαρμογες σου, τις ρυθμισεις σου κλπ,

καλο θα ηταν αφου το κανεις ολο αυτο να κρατησεις κ ενα full backup ειτε στη καρτα μνημης σου ειτε σε usb-otg για να μην τα ξανακανεις απο την αρχη καθε φορα που ειτε θα συμβει κατι ειτε θα θες να δοκιμασεις καποια αλλη rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θεμα ειναι αν κανει για d855 και που το βρηκε το 20k που ακομα δεν υπαρχει?

 

για το g3 d855 νομιζω το αναφερει κιολας οτι κανει

τωρα για το που την βρηκε μαλλον εκανε τα μαγικα του παλι... οπως και να εχει θα μαθουμε συντομα

... : Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση : ...
Link to comment
Share on other sites

δεν μου εμφανίζει τους αποθηκευτικούς χώρους του κινητού στο πισι με cm12, για πείτε καμιά ιδέα
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

περνας την cm περνας τα gapps και απο εκει κ περα στηνεις το κινητο σου οπως εσυ θες με τις εφαρμογες σου, τις ρυθμισεις σου κλπ,

καλο θα ηταν αφου το κανεις ολο αυτο να κρατησεις κ ενα full backup ειτε στη καρτα μνημης σου ειτε σε usb-otg για να μην τα ξανακανεις απο την αρχη καθε φορα που ειτε θα συμβει κατι ειτε θα θες να δοκιμασεις καποια αλλη rom

 

Στο full back up που θα κρατήσω από recovery, από ότι κατάλαβα κρατάει ΤΑ ΠΆΝΤΑ. Εγώ νόμιζα κρατάει μόνο το στήσιμο εφαρμογές και όχι ΟΛΌΚΛΗΡΗ την ρομ όπως την είχα. Δηλαδη σε περίπτωση επαναφορας επαναφέρω και μπαίνει η εκάστοτε ρομ όπως την είχα. Σωστά?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

περνας την cm περνας τα gapps και απο εκει κ περα στηνεις το κινητο σου οπως εσυ θες με τις εφαρμογες σου, τις ρυθμισεις σου κλπ,

καλο θα ηταν αφου το κανεις ολο αυτο να κρατησεις κ ενα full backup ειτε στη καρτα μνημης σου ειτε σε usb-otg για να μην τα ξανακανεις απο την αρχη καθε φορα που ειτε θα συμβει κατι ειτε θα θες να δοκιμασεις καποια αλλη rom

 

Στο full back up που θα κρατήσω από recovery, από ότι κατάλαβα κρατάει ΤΑ ΠΆΝΤΑ. Εγώ νόμιζα κρατάει μόνο το στήσιμο εφαρμογές και όχι ΟΛΌΚΛΗΡΗ την ρομ όπως την είχα. Δηλαδη σε περίπτωση επαναφορας επαναφέρω και μπαίνει η εκάστοτε ρομ όπως την είχα. Σωστά?

Ετσι ακριβως.

Επίσης να θυμασαι σε restore να διαλεγεις και το cache για να μην εχεις προβλημα με τα softkeys. Επισης καλο είναι σε καθε backup που κανεις να παιρνεις και το efs καλου κακου αλλα ποτε μην το χρησιμοποιησεις σε restore. Απλα να υπάρχει και να μεινει αχρείαστο.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως.

Επίσης να θυμασαι σε restore να διαλεγεις και το cache για να μην εχεις προβλημα με τα softkeys. Επισης καλο είναι σε καθε backup που κανεις να παιρνεις και το efs καλου κακου αλλα ποτε μην το χρησιμοποιησεις σε restore. Απλα να υπάρχει και να μεινει αχρείαστο.

 

γιατι αμα κανουμε και το efs restore τι παθαινει; εγω το κανω και αυτο μαζι :worry:

Link to comment
Share on other sites

 

γιατι αμα κανουμε και το efs restore τι παθαινει; εγω το κανω και αυτο μαζι :worry:

Δεν παθαινει κατι αλλα το efs ειναι ενα μερος το οποιο δεν επηρεαζεται κατα το φλασσαρισμα των ρομ. Αν για καποιο λογο (κατι δεν παει καλα) αυτο πειραχθει το κινητο μετα δεν θα εχει ιμει που σημαινει οτι δεν θα βλεπει sim κτλ. Οποτε καλο ειναι να μην ρισκαρεις να ενοχλεις αυτο το μερος παρα μονο αν χρειασθει πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

περνας την cm περνας τα gapps και απο εκει κ περα στηνεις το κινητο σου οπως εσυ θες με τις εφαρμογες σου, τις ρυθμισεις σου κλπ,

καλο θα ηταν αφου το κανεις ολο αυτο να κρατησεις κ ενα full backup ειτε στη καρτα μνημης σου ειτε σε usb-otg για να μην τα ξανακανεις απο την αρχη καθε φορα που ειτε θα συμβει κατι ειτε θα θες να δοκιμασεις καποια αλλη rom

 

Στο full back up που θα κρατήσω από recovery, από ότι κατάλαβα κρατάει ΤΑ ΠΆΝΤΑ. Εγώ νόμιζα κρατάει μόνο το στήσιμο εφαρμογές και όχι ΟΛΌΚΛΗΡΗ την ρομ όπως την είχα. Δηλαδη σε περίπτωση επαναφορας επαναφέρω και μπαίνει η εκάστοτε ρομ όπως την είχα. Σωστά?

 

Σωστα.. :)

... : Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση : ...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Είμαι με τη νέα cloudy .Προς το παρόν όλα καλά δείχνουν.

Να ρωτήσω .kernel custom για lollipop Έχει; Έχω βρει μόνο για aosp Και cm

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Είμαι με τη νέα cloudy .Προς το παρόν όλα καλά δείχνουν.

Να ρωτήσω .kernel custom για lollipop Έχει; Έχω βρει μόνο για aosp Και cm

Rin και CC αλλά έχουν πολύ καιρό να βγάλουν update και δεύτερον με στοκ έχεις καλύτερη απόδοση αρα γιατί να αλλάξεις.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Είμαι με τη νέα cloudy .Προς το παρόν όλα καλά δείχνουν.

Να ρωτήσω .kernel custom για lollipop Έχει; Έχω βρει μόνο για aosp Και cm

 

Φίλε μου για να κατέβει η νέα cloudy πατάμε κάτω κάτω που γράφει Europe France?

Και πάνω πάνω γιατί γράφει d850 και όχι D855 και με μπερδεύει?

Εχω την cloudyg3 2. 1, θα είναι αρκετά καλύτερη η 2.2? Είχες την 2.1 πριν?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Rin και CC αλλά έχουν πολύ καιρό να βγάλουν update και δεύτερον με στοκ έχεις καλύτερη απόδοση αρα γιατί να αλλάξεις.

Δεν διαφωνω απλα επειδη μπηκαμε στο τρυπακι της custom...:D

 

Φίλε μου για να κατέβει η νέα cloudy πατάμε κάτω κάτω που γράφει Europe France?

Και πάνω πάνω γιατί γράφει d850 και όχι D855 και με μπερδεύει?

Εχω την cloudyg3 2. 1, θα είναι αρκετά καλύτερη η 2.2? Είχες την 2.1 πριν?

 

Κανονικα επιλεγεις .

απο εδω https://www.androidfilehost.com/?fid=95916177934546271

Και την κατεβαζεις.

Δεν ειχα καμια πριν.4 μερες εχω το κινητο και ειανι η 2η μου custom.Εβαλα και την HD10.0 για λιγο αλλα μεχρι στιμης η cloydy g3 2.2 μου παει το κινητο πιο στρωτα.

:cool:

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω απλα επειδη μπηκαμε στο τρυπακι της custom...:D

 

 

 

Κανονικα επιλεγεις .

απο εδω https://www.androidfilehost.com/?fid=95916177934546271

Και την κατεβαζεις.

Δεν ειχα καμια πριν.4 μερες εχω το κινητο και ειανι η 2η μου custom.Εβαλα και την HD10.0 για λιγο αλλα μεχρι στιμης η cloydy g3 2.2 μου παει το κινητο πιο στρωτα.

:cool:

 

Sorry αν ρωτάω τα αυτονόητα.

Αλλά εδώ πατάμε https://www.dropbox.com/s/n4obwbxa8111kp1/Screenshot_2015-03-26-14-39-47%20%281%29.png?dl=0 εκεί που λέει primary download?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Sorry αν ρωτάω τα αυτονόητα.

Αλλά εδώ πατάμε https://www.dropbox.com/s/n4obwbxa8111kp1/Screenshot_2015-03-26-14-39-47%20%281%29.png?dl=0 εκεί που λέει primary download?

 

Δεν εχει διαφορα ως προς το αρχειο.το ιδιο θα κατεβασεις απο οπουδηποτε διαλεξεις.η διαφορα ειναι η ταχυτητα download .Εγω συνηθως βαζω france καθοτι λογικα "πιο κοντα" στην ελλαδα οι server.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει διαφορα ως προς το αρχειο.το ιδιο θα κατεβασεις απο οπουδηποτε διαλεξεις.η διαφορα ειναι η ταχυτητα download .Εγω συνηθως βαζω france καθοτι λογικα "πιο κοντα" στην ελλαδα οι server.

 

Ωραία και εγώ France το έβαλα καταλαβαίνει.

Κάτι τελευταίο για να μην την ξανά πατήσω όπως χθες με την cyanogenmod nightly.

Πρέπει να βρω από κάπου και να κάνω install και τα λεγόμενα gapps?

Η κάνω install μόνο το zip που κατεβαίνει..?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Ωραία και εγώ France το έβαλα καταλαβαίνει.

Κάτι τελευταίο για να μην την ξανά πατήσω όπως χθες με την cyanogenmod nightly.

Πρέπει να βρω από κάπου και να κάνω install και τα λεγόμενα gapps?

Η κάνω install μόνο το zip που κατεβαίνει..?

Όχι. Δεν χρειάζονται. Αλλά διάβασε ρε παιδί λίγο τις οδηγίες. Κάθε dev λέει σε ένα σημείο στο αρχικό ποστ "how to install".

Ε εκεί θα αναφέρει αν θες gapps ή οτιδήποτε άλλο. Για να μην σε πιάνει και ο πανικός όπως χθες/προχθες.

 

Στο είχα πει και παλιότερα. Κάτσε διάβασε. Ξανά διάβασε και ξανά διάβασε. Δεν είναι πυρηνική επιστήμη. 2-3 βήματα είναι και σχεδόν ίδια για κάθε ρομ αναλόγως το είδος της.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

androidnow 10.0 vs cloudyg3 2.2 τι εχετε να πείτε;;

 

Πιστεύω είναι πολύ νωρίς για σύγκριση. Μετά από μία εβδομάδα, να στρώσει και να δεις το κινητό πως έχει κάτσει η ρομ. Γιατί στην αρχή έχεις και το placebo της καθαρής εγκατάστασης όσο αναφορά το smoothness.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

androidnow 10.0 vs cloudyg3 2.2 τι εχετε να πείτε;;

Η Cloudy ειναι καλυτερη κατα την γνωμη μου αλλα ειναι εντελως στοκ η εμφανιση της. Δεν ξερω ποιες μοντες δουλευουν και περιμενω να δω τι θεματα ειναι συμβατα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δεν χρειάζονται. Αλλά διάβασε ρε παιδί λίγο τις οδηγίες. Κάθε dev λέει σε ένα σημείο στο αρχικό ποστ "how to install".

Ε εκεί θα αναφέρει αν θες gapps ή οτιδήποτε άλλο. Για να μην σε πιάνει και ο πανικός όπως χθες/προχθες.

 

Στο είχα πει και παλιότερα. Κάτσε διάβασε. Ξανά διάβασε και ξανά διάβασε. Δεν είναι πυρηνική επιστήμη. 2-3 βήματα είναι και σχεδόν ίδια για κάθε ρομ αναλόγως το είδος της.

 

Καταρχήν σε ευχαριστώ και εσένα και όλους όσους με βοήθησαν εδώ μέσα.

Άλλαξα ρομ χθες για πρώτη φορά και ήταν ένα μεγάλο βήμα για μένα που δεν έχω ιδέα και χάρη στην βοήθεια σας όταν τελείωσα είπα μέσα μου αυτό ήταν? Βέβαια με έπιασε πανικός γιατί έλειπαν τα gapps.

Διαβάζω αλλά κάποιες ορολογίες και με την μεταφραση του γουγλι δεν βγάζω εύκολα άκρη.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

 

Εχω το G3 εδω και τρεις εβδομαδες και αν και προερχομενος απο iphone μπορω να πω

οτι ειμαι ευχαριστημενος!

Το τηλεφωνο φοραει την 20Η stock και αποφασισα να το κανω ρουτ και να εγκαταστησω recovery

με τον τροπο που εχει δημοσιευθει στο xda!Προφανως με αυτο τον τροπο οποιαδηποτε μελλοντικη

αναβαθμιση της εταιριας δεν θα μπορει να περαστει απευθειας οπως γινοταν μεχρι τωρα!Η ερωτηση

μου ειναι πως θα μπορω να αναβαθμιζω στην τελευταια εκδοση οντας ρουτ?Εαν πχ μεθαυριο γινει roll out η επισημη 5.1 πως θα την περασω διατηρωντας το ρουτ?Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος?Προς το παρον δεν με ενδιαφερει να βαλω καποια καστομ ρομ!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Edited by loxias
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...